De Metamorfose nieuw op beursfront Gemakstuinieren is de trend 39 Tijdschrift Forum wint Designprijs Forse daling nieuwe hypotheken zaterdag 5 mei 2001 De nieuwe beurs De Me tamorfose Live, vanaf 8 mei in Nieuwegein, wil be zoekers vooral praktische tips aan de hand doen. Spil is Jan des Bouvrie, die geïnte resseerden zelf langs zijn ontwierpen voert. Een talent vol ontwerper ontvangt bo vendien een prijs die zijn naam draagt. Nederland is klaar voor een nieuw interieurevenement, kopt de organisatie van De Me tamorfose Live. Deze nieuwe beurs van dinsdag 8 mei tot en met zondag 13 mei voor het eerst plaats in de Home Boxx in Ni- euswegein. Hoezo is Nederland er klaar voor? Interieurliefheb bers kunnen tenslotte dagelijks terecht op een van de vele woon- evenementen die met name deze tijd van het jaar in veelvoud ge organiseerd worden. Maar volgens Nathaly Bouwers van HPR, het bedrijf dat het evenement organiseert, is De Metamorfose Live 'meer dan al leen een beurs'. „Het gaat in de eerste plaats om activiteiten; praktijkgerichte voorbeelden. Daar is volgens ons vraag naar bij consumenten die bijvoor beeld net een nieuw huis hebben gekocht." HPR is ook organisator van de Woonbeurs, die ieder najaar plaatsvindt in RAI Amsterdam. „Dat evenement is vooral ge richt op mensen die weten wat ze willen. De Metamorfose Live richt zich op een jonger pubhek, dat ideeën wil opdoen. Het uit gangspunt is om echt iets nieuws te bieden." Twee bekende media participe ren in het evenement. Het woon- tijdschrift VT Wonen heeft een presentatie ingericht. De naam is ontleend aan de metamorfose in TV Woonmagazine (Yorin), een succesvol programmaon derdeel waarbij een ruimte in huis in één dag tijd grondig van uiterlijk verandert. Hoofdre dacteur van VT Wonen Makkie Mulder en ontwerper Jan des Bouvrie voeren ter plekke een aantal metamorfoses uit. Naast Des Bouvrie zijn ook stylisten van TV Woonmagazine aanwe zig. Het team van De Metamorfose Live. Spil Maar spil van het evenement is Jan des Bouvrie, die op verschil lende plaatsen opduikt. Een deel van de beursvloer is inge richt met ontwerpen van Des Bouvrie uit de cohectie van ver schillende Nederlandse produ centen. Daarnaast wordt de Jan des Bouvrie-Young Designers Award uitgereikt, een nieuwe prijs die wordt gesponsord door de Rabobank. Vanzelfsprekend maakt hij zelf deel uit van de jury. Drukt Nederlands bekendste ontwerper niet een te grote stempel op het evenement? „Toegegeven, je ziet hem erg vaak verschijnen, maar het is een feit dat Jan populair is en dat hij veel publiek trekt", legt Bouwers uit. „Het voordeel is dat hij mensen gemakkelijk en thousiast kan maken.Het veel vuldig gebruik van zijn naam is volgens haar meer dan een lok kertje. „Hij is een aantal dagen aanwezig en leidt bezoekers rond langs zijn ontwerpen. Daarnaast voert hij live een aantal metamorfoses uit." Centraal punt van de beurs is het Woonpodium, waar onder andere de metamorfoses wor den uitgevoerd. Presentatrice Pauline Dekker neemt een deel van de presentatie voor reke ning. Stylisten van VT Wonenen TV Woonmagazine verzorgen daar eveneens een aantal de monstraties, waarbij de nadruk steeds ligt op praktijksituaties thuis. Tijdens de 2-Stijlen- workshops zien bezoekers hoe ze met simpele ingrepen de woonkamer een totaal ander aangezicht kunnen geven. Des Bouvrie is niet de enige be kende ontwerper die bezoekers met raad en daad zal bijstaan. Zo verzorgt Gerard van den Berg van Label een aantal lezin gen. Maroeska Metz, Annet van Egmond en William Brand zijn aanwezig in de studio die als thema licht heeft. Het is een ini tiatief van stylist Steven van Manen (TV Woonmagazine). In vier verschillende interieurs is te zien wat de invloed van licht op een ruimte kan zijn. Kleuren De kleurenstudio is het terrein van verfproducent Histor en vloerproducent Forbo Novilon. Met hun nieuwe collecties slui ten beide bedrijven aan bij de actuele woontrend, waarin kleuren domineren. In deze stu dio wordt het effect van kleur op de woning zichtbaar. Vroom Dreesmann en Wegter laten tijdens de Tafeldekshow zien hoe je op verschillende ma nieren en diverse stijlen een ta fel kunt dekken. Andere deelne mers zijn onder meer Koot Light Kleurentrends volgens Histor. Design, Zevenslaper, Philips, Villeroy Boch, Brunklaus, Grando Keukens, Kal-Fire en Van Dik Hout Vloeren. Paul Geerts De Metamorfose Live. Van dins dag 8 tot en met zondag 13 mei in Home Boxx Nieuwegein (naast het Home Trade Center). Entree: 20 gulden. Op werkda gen is de beurs geopend van 10.00 tot 22.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 18.00 uur. Informatie via internet: www.metamorfose-live.nl. Activiteiten op de beurs zijn dagelijks te volgen op www.vtwonen.nl Gemakstuinieren is de trend. Het liefst zien we zo snel mogelijk resultaat en kopen we kruiden kant-en klaar in de pot. Maar ook al is het lastige materie, de zelf- kwekers komen eraan, ge ënthousiasmeerd door culi naire trends of met andere motieven. Bij een moestuin komt veel meer kijken dan bij een sier- tuin. Je moet bijvoorbeeld veel meer rekening houden met de grondsoort waarop je je groen ten wilt telen dan bij bloemen, zegt G. Groenendijk uit Voor burg. Zeis beginnend moestuin tuinier en heeft een volkstuin van tweehonderd vierkante me ter bij amateurtuindersvereni- ging Tedingerhof in Voorburg. Een dag per week heeft ze er ge middeld wel voor nodig. „Expe rimenteren, dat vind ik het leukste. Ik wil het zeker een paar jaar uitproberen. Je leert het door te doen, door veel met andere tuiniers te praten en de tuinbladen te lezen". Vorig jaar is ze begonnen, en ze heeft bijvoorbeeld al ervaren dat sperziebonen en courgettes 'gemakkelijk gaan'. En dat het heel belangrijk is in vakantie perioden iemand te charteren die de tuin voor je verzorgt. „Als je na een aantal weken terug komt, weet je niet wat je ziet. Het schiet 's zomers de grond uit. Niet alleen de groenten, maar ook het onkruid". Ook moet je weten hoe je moet omgaan met klein ongedierte als slakken en rupsen. Het voor de eigen consumptie kweken van groenten, maar vooral van kruiden, heeft nog geen enorme vlucht genomen, maar staat wel steeds meer in de Voor het onderhouden van een moestuin is flink wat tijd en deskun digheid nodig. foto Xotus belangstelling. Want wat is leu ker dan koken met zelfge kweekte spullen? Damesbladen als Margriet, Libelle en Elle be steden er aandacht aan. Het Amsterdamse restaurant De Kas van Gert-Jan Hageman, een eetgelegenheid in een kas met zo is uiteindelijk de bedoe ling alle groenten van eigen teelt, haalde de internationale pers. Na de tuinhuisjes is het vertoeven in een luxe kas, waar je de sensatie van het buiten zit ten beleeft maar beschut bent tegen kou en regen, de nieuwe trend. Daarbij hoort natuurlijk ook het kweken van kruiden en groenten. John Frederiks, bedrijfsleider van een grote Intra tuin in Zoe- termeer: „Er zijn allerlei argu menten waarom mensen zelf groenten en kruiden kweken. Je hebt continu verse kruiden voorhanden en die zijn goedko per dan in de supermarkt. Krui den in de vensterbank zijn deco ratief en ruiken lekker. Dat kan ook een argument zijn om ze in de tuin te planten. Maar de ech te hobbyisten, die soms ook groenten kweken om op him da gelijkse boodschappen te be sparen, zijn de volkstuinders". Groenten en kruiden opkweken van het begin af aan met zaad- j es dus is voor veel mensen las tig. „We verkopen minder zaad dan we willen", zegt Frederiks. „Het lijkt de mensen leuk, maar eigenlijk weten ze heel weinig van tuinieren af; vaak hebben ze het zelfs nog nooit gedaan. Ze kopen liever iets kant-en klaars, zoals een slaplant je, een plantuitje en kruiden in potten. Mijn advies: vraag de medewer kers de oren van het hoofd. De mensen vragen veel te weinig". Bij peterselie, selderij, bieslook, dille, kamille, oregano, aardbei en, koolsoorten, andijvie, sla en (plant)uitjes is volgens Frede riks de kans op succes voor be ginners het grootst. Bij kruiden loop je minder risico op aantas ting door ongedierte. Gemakstuinieren is dé trend. Dat verklaart ook de groei in de kant-en- klaar-pakketjes van bijvoorbeeld minikasjes voor tomaten en cadeau-artikelen als aardbeien in een potje en vergeet-mij-nietjes in een hou ten kistje. Schooltuintjes willen nogal eens een kweekvijver zijn voor ouders die worden aange stoken door het enthousiasme van hun kroost. De ouders mogen onder deskun- Trendje: aardbeienzaad als cadeau-artikel. foto Theo Böhmers dige begeleiding van een wijk- tuinbeheerder helpen en leren een teeltplan opzetten. Xotus in Delft is gespecialiseerd in planten en zaden uit de hele wereld. Er zijn kassen waarin men zelf groenten, kruiden en planten kweekt. In de bijbeho rende exotische supermarkt worden groenten en tropisch fruit uit eigen kwekerij ver kocht. Regelmatig zijn er rondleidin gen door de kassen, die normali ter niet vrij toegankelijk zijn Directeur Gert-Jan Jansen: „Bij autochtone Nederlanders neemt de belangstelling voor het zelf kweken van groenten af. De omzet in zaad daalt al jaren. Het zelf kweken van kruiden wordt daarentegen populair Dat hangt samen met de trend dat verse kruiden weer populair zijn in de keuken. De mensen te len bijvoorbeeld allerlei basili cum- en mintsoorten, omdat die in de winkel niet verkrijgbaar zijn. Razend populair is ook de gemakkelijk te telen Chinese bieslook". Jansen signaleert de ontwikke ling dat bij Surinaamse en Turkse mensen het zelf telen van groenten juist wel toeneemt. Bij hen spelen, net als vroeger bij autochtone Nederlanders met een volkstuintje, economi sche motieven vaak een rol. Ze houden de moestuin ook in de zomer beter op orde, omdat ze maar eens in de paar jaar op va kantie gaan. Ook de beperkte verkrijgbaarheid van bepaalde groenten speelt een rol". Van huis uit hebben hindoesta- nen al ervaring met het opbou wen en onderhouden van de moestuin. „Velen van hen waren in Suriname al tuinders en te lers", vertelt Jansen. Ook de potcultuur is populair onder allochtonen, vooral die van exotische pepers. Xotus is bezig met het ontwikkelen van praktische cursussen voor het zelf tuinieren, waarbij exoti sche groenten, kruiden en fruit een belangrijke rol spelen. Christa van der Hoff Xotus geeft elke eerste zaterdag en zondag van de maand om 14.00 uur een rondleiding door de groentenkassen. Kosten 5 per persoon. Kleveringaweg 57a, Delft. 'De tuinkruidenbijbel - Een complete gids voor het werken met kruiden'. Door Peter McHoy Pamela Westland. Uitgever: Librcro. Prijs: 14,95. 'De moestuin - De aanleg en ver zorging van een fraaie, gezonde moes- en fruittuin'. Door Fieke Hoogvelt. Uitgever: Rebo Pro ducties. Prijs: 19,95. Het zijn niet de veelbespro ken 'tweelingbruggen' van het Rotterdamse ontwerpbu reau West 8 geworden. En ook het binnenterrein van een vrou wengevangenis, compleet met stadsparkje, basketbalveld en kooi, heeft 'm niet gekregen. De Designprijs Rotterdam 2001 is afgelopen week unaniem toege kend aan Jaargang 39 van het architectuurtijdschrift Forum Magazine.Dat de internationale juiy van de Designprijs voor dit tijdschrift koos, heeft volgens voorzitter Gert Staal ook te ma ken met het ontbreken van ont werpen met een 'allesverzen- gende schoonheid'. Hoewel er veel bemoedigende woorden waren voor de 47 an dere genomineerden zei Staal te zijn gevallen voor de manier waarop de redactie van het blad aandacht besteedt aan 'het on opvallende, het onzichtbare en het onbekende'. De bescheiden heid waarmee het tijdschrift wordt gemaakt voor 'allerlei soorten lezers', gaf volgens hem daarnaast ook nog eens de door slag. Volgens het juryrapport heeft Forum Magazine gedurfd 'de kritische afstand die zo ken merkend is voor het klassieke architectuurtijdschrift te laten varen en zelf een positie te bepa len'. De prijs werd in Museum Boij- mans Van Beuningen overhan digd door aanstaand directeur Aaron Betsky van het Neder lands Architectuurinstituut (NAi) in Rotterdam. Het geld zal worden besteed aan de volgende editie van het driemaandelijkse tijdschrift dat een uitgave is van het genootschap Architectura et Amiciatia. Namens het ontwerpbureau .NL Architects, dat in 1999 de Designprijs won, werd boven dien een zelfontworpen trofee uitgereikt. „Een wisseltrofee," hoopt de vertegenwoordiger van dit ontwerpbureau. Het is namelijk niet zeker of er genoeg geld zal zijn voor een volgende Designprijs, dienegen jaar gele den werd ingesteld door de ge meente Rotterdam om de vorm geving in de stad te stimuleren. „En dat terwijl vormgeving en design in ons land een ongeken de bloei doormaakt," aldus een van de andere deelnemers van de wedstrijd die om het jaar wordt gehouden. De 42-jarige directeur van het NAi vindt dat blijkbaar ook. Tijdens zijn eerste openbare op treden analyseerde Betsky om te beginnen zijn eigen verhouding met vormgeving, op basis van enkele van zijn favoriete ont werpen. De geboren Amerikaan zei vooral het menselijk lichaam en bewustzijn te missen in Neder landse ontwerpen. 'Maar', zo sprak Betsky die met ingang van 1 juni de leiding overneemt van het NAi, 'ik ben bereid te vech ten tegen het idee dat Neder lands design niet goed genoeg zou zijn'. De inzendingen voor de Designprijs 2001, variërend van boeken, gebruiksvoorwer pen en verpakkingen tot wind molens, straatmeubilair en websites, zijn tot 20 mei te zien in de tentoonstelling 'Product Placing' in Paviljoen Van Beu- ningen-De Vriese in Museum Boijmans Van Beuningen. Het aantal nieuw afgesloten hypotheken is in het eerste kwartaal van dit jaar met 12 procent afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2000. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) sloten minder mensen een tweede hy potheek af. Ook verhoogden minder huizenbezitters hun hy potheek. Door de lage hypotheekrente en de waardestijging van huizen was het de afgelopen jaren aan trekkelijk om een oude lening open te breken en om te zetten in een nieuwe. Met de overwaarde van het huis werden leuke din gen als een verbouwing gedaan. Door de stijging van de rente, die in het eerste kwartaal weer iets terugliep, is oversluiten minder aantrekkelijk gewor den. Ook lijkt de rek uit de als maar stijgende huizenprijzen. Het gemiddelde bedrag van een nieuwe lening nam vergeleken met het eerste kwartaal 2000 toe met 11 procent tot 311.000 gul den. Vergeleken met het laatste kwartaal van 2000 is er echter sprake van een daling van 6 pro cent. Volgens het CBS bedroeg de gemiddelde verkoopprijs in de eerste maanden van dit jaar 397.000 gulden, evenveel als de laatste maanden van 2000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39