Ludwig II is vorstelijk sprookje Le Mans heeft meer dan etmaal autoraces riAj 33 Füssen in Beieren D ï-m. Paspoort Aquarellen Pavarotti Internet Terminal Zeilen Zilverwerk zaterdag 5 mei 2001 Het bergstadje Füssen in Beieren is vanwege de vele monumenten uit zijn lange verleden al eeuwen een geliefd toeristenoord. De permanente musical Ludwig II - Sehnsucht nach dem Pa- radies zorgt er nu echter voor dat er 's zomers geen vrij bed meer te vinden is. De Beierse koning Ludwig II wordt begin 1886, op last van de regering, ten onrechte geestesziek verklaard. Een half jaar later, als hij is geïnterneerd in Schloss Berg, vindt hij - pas 41 jaar oud- op mysterieuze wij ze de dood in de Starnberger See. 's Konings korte leven heeft de tweeduizend jaar oude stad Füssen de voorspoed gebracht die hij voor zichzelf had ge wenst. Dankzij hem heeft het vooral architectonisch prachti ge toeristenstadjetwee attrac ties van de eerste orde. In Schloss Hohenschwangau heeft Ludwig als kind de zomers doorgebracht. Schloss Neu- schwanstein heeft hij als koning laten bouwen in de stijl van een middeleeuwse ridderburcht. Het moest als gigantisch decor dienen voor de opera's van zijn vriend Richard Wagner. Füssen, aan het eindpunt van de Romantische StraBe, een groene binnendoorweg die bij Würz- burg begint, heeft daardoor de laatste jaren 1,2 miljoen over nachtingen en een omzet van 170 müjoen mark gehad. Sinds een jaar heeft Füssen er een at tractie van wereldformaat bij, die al zo'n vierhonderdduizend bezoekers heeft getrokken. In 1998 is de eerste steen gelegd voor het musicaltheater Neu- schwanstein, op korteafstand van het slot van de koning. Sinds 7 april 2000 zijn er ruim vierhonderd, vrijwel altijd uit verkochte voorstellingen gege ven van de speciaal geschreven musical Ludwig - Sehnsucht nach dem Paradies. Voor de 1380 zitplaatsen moet tussen 85 en 230 mark worden betaald. Verwacht wordt dat de inves teerders, die 74 miljoen mark in het theatercomplex en de musi cal hebben gestoken, over vier jaar hun geld hebben terugver diend. De bezoekers zal dat een worst zijn. Zij willen waar voor hun (dure) geld, en vandaar dat het theater - dat uitzicht biedt op de Allgauer Alpen en de Forg- gensee- als extra's een 'classic café' met dakterras, een roman tisch restaurant, een Biergar- ten, een champagnebar, een ba- roktuin, een rondleiding achter de schermen en een theater- markt biedt. Voor speciale gele genheden kunnen de koningslo ge met eigen lounge en de Panoramazaal geboekt worden. Blauwe wagen Wie zich helemaal vorstelijk wil voelen, kan een treinreis van München of Augsburg naar Füssen maken met de 'blauwe wagen'. De kosten bedragen, in clusief een kaartje voor de musi cal, een cocktail en een glas champagne, tussen de 239 en 354 mark per persoon. Voor 128 mark kan een 'Weitöwurst- frühstück' en een driegangen menu in de trein worden geser veerd, gevolgd door een buffet in het theater. Exclusieve arrangementen, zo als een koning Ludwig- of een Sissi-tour, kunnen ook. Trein, eten en een kaartje voor op de beste rangen kosten dan respec tievelijk 499 en 389 mark. Hoogtepunt blijft echter de mu- De eerste akte uit de musical Ludwig II. sical zelf. die af en toe iets weg heeft van een opera, maar voor al imponeert door de technische snufjes en prachtige decors. Paarden lijken dankzij een ver nuftige draaischijf een flinke afstand af te leggen door een Beiers winterlandschap. Als aan het eind van het stuk Lud wig het water van de Starnber ger See inloopt en - heel realis tisch- langzaam tenonder gaat, vraagt het publiek zich af hoe dat in hemelsnaam op een podi- Schloss Neuschwanstein is een van de twee pronkkastelen die Ludwig II in het Beierse landschap rond Füssen liet bouwen. urn mogelijk is. En als de acteur enkele minuten later kurkdroog weer opkomt om het applaus in ontvangst te nemen, begrijpt niemand er meer iets van. Of Ludwig II ook echt op deze manier is omgekomen is niet duidelijk. De familie-archieven, die klaarheid zouden moeten ver schaffen, mogen nog altijd met worden geopend. Hoewel zijn verhaal wordt opgevoerd op de plek waar zijn leven zich voor het grootste deel werkelijk heeft afgespeeld, wordt in feite een sprookje verteld dat is geba seerd op de mythen en legenden die rond de vorst zijn ontstaan. Volgens de auteur, Alfons Schweiggert, was Ludwig een gevoelige jongen die in zijn ei gen wereld leefde. Als jonge vorst -hij moest zijn vader Maximillian II als acht tienjarige onverwacht opvol- gen- kweet hij zich aanvanke lijk ijverig van zijn regeringstaken, maar al snel was de kunst hem liever dan de politiek. Hij liet zijn bruid Sop hie, de zuster van de Oostenrijk se keizerin Sissi op wie hij hei melijk verliefd was, vallen en trok zich in de bergen terug in een droomwereld. Na twintig jaar op de troon stapelden de schulden zich op, waarop de re gering hem krankzinnig liet verklaren. In de musical, waarin de rollen afwisselend door 48 artiesten worden vervuld, zijn Sissi, Wag ner en Von Bismarck van de par tij waardoor vooral voor het Duitse publiek sprake is van een feest der herkenning. Ludwig II - Sehnsucht nach dem Paradies is een initiatief van auteur en re gisseur Stephan Barbarino (45). De muziek is gecomponeerd door Franz Hummel en het ge bouw is ontworpen door Jose phine Barbarino, die de bouw ook heeft begeleid. Het toerisme in de stad Füssen, dat na de bouw van slot Neu schwanstein (1869-1886) lang zaam op gang kwam, heeft dankzij het theatercomplex en de musical een flinke impuls ge kregen. Vorig jaar juli en augus tus was er geen bed meer te krijgen, terwijl er toch 7300 slaapplaatsen in de aanbieding zijn. Voor wie niet van musicals houdt maar wel van historie, is er in het bergstadje genoeg te beleven. Kunstschatten en ar chitectonisch waardevolle mo numenten zijn er volop. Zo is een deel van de rond 1500 op last van bisschop Friedrich von Zol- foto's Brinkhoff/Mögenburg lern gebouwde stadsmuur nog steeds te bezichtigen. En na tuurlijk zijn er de kastelen. Daarnaast biedt het stadje (13.600 inwoners) voldoende winkels, restaurants en kroegen om er op een aangename wijze wat tijd door te kunnen bren gen. In Berg aan de Starnberger See bevindt zich Schloss Berg, waar Ludwig zijn laatste uren door bracht. Het is niet toegankelijk voor het publiek, maar het er nabij gelegen Mörserturm Mu seum kan wel worden bezocht. Jacques Geluk Meer informatie over musical en theater: telefoon 0049- 1805583944, internet: www.ludvvigmusical.com Over Füssen: Tourist Informa tion Füssen, telefoon 0049- 836293850, internet: www.fuessen.de DUITSLAN Mannheim Q o. Saarbriicken O O Stuttgart Ms in ^Neurenberg Bo c/( ensee I München Füssen Zeg Le Mans en je ruikt al bij - na de geur van verbrand rubber. Maar de stad heeft meer te bieden dan de wereldberoem de 24-uurs autoraces. Zoals een puntgaaf historisch centrum, en de nabij gelegen Vallei van de Loir. Steve McQueen schitterde ooit in een film over de autoraces, die op het circuit van Le Mans werd opgenomen. Maar ook voor Cyrano de Bergerac bood de stad een vrijwel kant en klaar decor.Het netwerk van karakte ristieke steegjes, straatjes en trappetjes mag dan een erkende filmset zijn, dat betekent nog niet dat de toeristen er in drom men op af komen. Die laten het oude Le Mans vaak links liggen, op zoek naar de spanning en sensatie waarmee de races zijn omgeven. Dat betekent dat je in betrekkelijke rust langs de mid deleeuwse vakwerkgevels, re- naissance-huizen en zeventien- de-eeuwse stijlwoningen kunt slenteren. Binnengaan kan ook; het wemelt er van de winkeltjes, galeries en restaurants. Een van de pronkstukken is het uit de vijftiende eeuw daterende ,,Huis van koningin Bérengère", de voormalige residentie van de graven van Maine. Nu gaat er achter de in hout uitgesneden gotische gevel een streekmuse um schuil, met een collectie ke ramiek, tin, schüdenjen en gra vures. Andere juweeltjes van historische bouwkunst hebben fraaie namen als Huis van de Twee Vrienden, de Rode Pilaar en Huis van Adam en Eva. Daar bovenuit torent de kathedraal Saint Julien, die een machtig stempel op de oude stad drukt. Het gaaf geconserveerde gebied wordt omsloten door de 1300 meter lange Gallo-Romeinse stadsmuur, waarvan de stenen opvallende patronen laten zien. De wal versterkt het gevoel dat je in een andere wereld bent. De hectiek van de autoraces lijkt hier lichtjaren ver, maar is dichterbij dan je denkt. Een maal op de doorgaande route rond Le Mans stuur je je eigen middenklasser zelfs over het circuit voordat je het in de gaten hebt. En daar hoef je het gaspe daal niet extra voor in te druk ken. De felgekleurde blokken die soms een afslag versperren hebben namelijk niets uit te staan met wegwerkzaamheden, maar markeren de plekken waar de openbare weg tijdens de races deel uitmaakt van het circuit. Museum Zeker met kinderen op de ach terbank kun je nog maar een ding: koers zetten naar de hoofdingang van het circuit, waar zich in een futuristisch ogend pand het Automobielmu seum van de Sarthe bevindt. Op een vloeroppervlak van vier duizend vierkante meter staan de automerken die sinds 1923 furore maakten in de 24 uur van Le Mans, van historische Dion- Boutons tot de nieuwste Ferra ri's. Maar behalve meer dan honderd auto's staan er ook vi deoschermen, computers en technische installaties waar mee de geschiedenis van de au tomobiel - van stoom tot robot - tot leven wordt gebracht. Om tijdens race-evenementen de hordes liefhebbers te kunnen onderbrengen beschikt Le Mans over een royaal aanbod hotelka mers. Het stedeschoon van Le Mans laat zich heel goed combi neren met de 'campagne' in de omgeving. Op drie kwartier rij den naar het zuiden ligt bijvoor beeld de Vallei van de Loir, min der spectaculair misschien dan het stroomgebied van de Loire, maar zeker zo charmant. Klimmetje Wie niet opziet tegen een stevig klimmetje op z'n tijd kan per fiets langs de oevers toeren. De VW van de Sarthe, zoals deze streek heet, biedt fietsers diver se formules: van kant-en-klare programma's tot arrangemen ten met veel vrijheid. Op de fiets ervaar je misschien nog wel het best de intimiteit die het gebied kenmerkt. Wie geen behoefte (meer) heeft aan beroemde at tracties en spectaculaire erva ringen vindt hier een landelijke sfeer en persoonlijk contact. En dan valt er nog genoeg te be leven. Kastelen hebben ze ook hier te kust en te keur, van klei ne landhuizen waar j e zelf in een antiek bed kunt logeren, tot Re- naissance-parels met een eer biedwaardige reputatie. Zoals het statige kasteel van Le Lude of de sprookjesachtige torens van Bazouges. Het is allemaal net wat overzichtelijker dan aan de Loire. En tussen de dikke muren van witte tufsteen zul je niet snel onder de voet worden gelopen door busladingen Ja panners of Amerikanen. Het zachte tufsteen van de Loir-val lei herbergt nog een bijzondere attractie. De rotsen boden de bevolking lange tijd een ideaal onderdak: gemakkelijk aan te leggen, beschermd en met een constante temperatuur. Tussen De rotsen van de Loirvallei bieden bijzonder onderdak aan onder anderen toeristen. foto VW Sarthe Villiers-sur-le-Loir en Cha- teau-du-Loir kom je vele van deze troglodieten woningen te gen. Een aantal is nog steeds be woond, zoals in de ondergrond se steengroeve bij Vendome. In de stegen van Troo kun je bijna verstoppertje spelen. Geen wonder dat zich hier ook een voormalige schuilkelder be vindt. Een passende afsluiting van zo'n ondergronds avontuur is een diner in een van de troglo dietenrestaurantjes. Romanti sche sfeer verzekerd Ingrid Bosman Wie weinig op heeft met snelle auto's kan Le Mans van 10 tot 17 juni beter mijden. Dan staat de stad compleet op z'n kop vanwege de '24 uur van Le Mans". De beroemde autora ces werden in 1923 voor het eerst gehouden en trekken elk jaar drommen liefhebbers. Het meerdaagse evenement begint met twee dagen van technische testritten op de Place des Jaco bins. Na nog eens twee dagen van kwalificatieronden trekken de coureurs op 14 juni in een pa rade door de stad waarna op 15 en 16 juni de eigenlijke races volgen. Informatie Circuit van de 24 uur, tel. 0033- 243402475/77. Het straatfestival Les Sceno- rnanies speelt zich in juli af in de oude stad. Met de historische gevels als decor treden er twee dagen lang theatergroepen, mu sici, acrobaten, dansers en beel dend kunstenaars op van over de hele wereld. In alle rust het oude Le Mans verkennen kan tijdens een (al dan niet begelei de) standswandeling, waarvoor de WV diverse mogelijkheden biedt. Informatie VW Le Mans, tel. 0033-2432.81722. De vallei van de Loir ligt tussen Vendome en Durtal, ten noor den van de grote rivier de Loire. De lieflijke vallei van de Loir op een actieve manier verkennen kan per fiets, wandelend of zelfs per kano. Nieuw in het pro gramma is een fietsvakantie met verblijf in kasteeltjes en landhuizen. Na een niet al te lange fietstocht (40 tot 50 kilo meter) wacht elke namiddag een gastvrij onthaal in een his torische entourage. Er is ook een fietsarrangement met (gedeel telijk) verblijf in hotel De Fran ce in La Chartre-sur-le-Loir. In formatie Vallee du Loir, tel. 0033-243399500, e-mail Val lee.du.Loir@wanadoo.fr. Sdu Uitgevers, onder meer uitgever van het Internatio nale Bewijs van Inenting, heeft een nieuw Europees Medisch Paspoort ontwikkeld na aanbe velingen van onder meer het Eu ropees parlement. Alle vroegere en huidige gezondheidsproble men in binnen- en buitenland kunnen worden onderkend. In het paspoort dat een rijksdaal der kost, staan gegevens over medicijngebruik en wie de be handelend arts is. Het is de be doeling dat het in tien talen op gestelde paspoort verkrijgbaar is bij de huisarts. Informatie: 070-3789911. In het Arsenaal in Namen wordt tot 21 mei een interna tionale Aquarelbeurs gehou den. Er zijn zo'n 150 kunste naars vertegenwoordigd op deze expositie die sinds 1989 om de twee jaar wordt gehouden. De beurs is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 18 uur. In het weekeinde en op feestdagen van 10 tot 20 uur (21 mei van 10 tot 18 uur). Informatie: 0032-81444064. Holland International orga niseert een driedaagse reis naar het concert 'Pavarotti Friends', dat op 29 mei in Mode na (Italië) wordt gehouden. Het is de achtste keer dat Luciano Pavarotti beroemde pop- en rocksterren uitnodigt om samen met hem een concert te geven in het openluchttheater Parco No- vi Sad. De opbrengst gaat naar kinderen in Afghanistan. Wie dit keer samen met hem op de planken staat, is nog een verras sing. Informatie: ANVR-Reisbureau. Voor tips voor een weekendje in de bossen of een weekje naar de zee, het boeken van een bungalow of appartement is sinds kort de zoekmachine ww- w.holidayspot.nl. De zoekma chine biedt de mogelijkheid om de zoekactie te specificeren met bijvoorbeeld maximale huur prijs en de voorwaarde dat een villa moet zijn voorzien van een sauna. Online boeken kan ook. Op de luchthaven van San Francisco is een nieuwe ter minal geopend. Het is de groot ste terminal in Noord-Amerika en biedt plaats aan 24 interna tionale luchtvaartmaatschap pijen. Op de terminal worden alle vluchten van de KLM en partner Northwest Airlines af gehandeld. De douane- en im migratiefaciliteiten kunnen vijfduizend passagiers per uur verwerken. De bouwkosten be dragen 2,4 miljard dollar. Frisian Saüing Company heeft een cruiseschip in de vaart genomen. De Artemis was vanaf 1926 een Noorse walvis vaarder, uitgerust met stoom machine. Inde jaren vijftigwerd zij omgebouwd tot vrachtschip en voer voornamelijk in de wil de vaart tussen Azië en Zuid- Amerika. Na een twee jaar du rende verbouwing is het schip veranderd in een driemast Bark dat als cruiseschip koers zet naar onder meer Scandinavië, Zuid Engeland en de Fx-anse kust. Meer informatie: 0514-566000 en internet www.frisian-sailing.com Zilverwerk dat tussen 1830 en 2000 werd vervaardigd voor het Belgische koningshuis is tot en met 22 juli te zien in het Provinciaal Museum Stercks- hof-Zilvercentum in Deuine. Het gaat om zilverwerk dat door de koninklijke familie is ge kocht voor persoonlijk gebi-uik en attenties die zij cadeau gaf aan petekinderen, personeelsle den, 100-jarigen en andere jubi larissen. Deze tentoonstelling met meer dan 300 voorwerpen moet een beeld geven van het werk van gerenommeerde Bel gische, Engelse en Franse zil verfabrikanten en hofleveran ciers. Het museum is gevestigd aan de Hooft Vunderlei 160 (na bij Park Rivierenhof) in Deurne. Geopend: van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.30 uur. Tijdens feestdagen ook op maandag geopend. Informatie: 0032-33605250

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33