Miracle Planet doet een beroep op je fantasie PZC Museum Volkenkunde legt lint om de wereld Fietsen in voetsporen Van Gogh Schateiland Pampus Dierenpark Eynderhoof Cowboytje spelen voor volwassenen Van gribus naar goud Landgoed Kanoroutes Skaten Logies Wat zijn piraten en hoe kon de bemanning van sche pen destijds de weg vinden op zee? Op dergelijke vragen krij gen de jeugdige bezoekers ant woord in het Nederlands Scheepvaartmuseum aan het Katenburgerplein 1 in Amster dam. In het museum is een Schateiland ingericht waarbij de kinderen hulp krijgen van een echte 17de eeuwse zeeheld. Meer informatie: 020-5232222 en Internet www.scheepvaart- museuin.nl. Op het bij Amsterdam gele gen forteiland Pampus zijn tot met 31 oktober enkele rond leidingen. Van dinsdag tot en met zondag is dat mogelijk van 10 tot 17 uur. Kaarten zijn te koop op de veerboot die in Mui den vertrekt. Bestellen van kaarten kan via 0294-262326 en internet www.pampus.nl. Zeldzame witte leeuwen zijn sinds Pasen te bekijken in Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen. Komend najaar begint Ou wehands Dierenpark met de bouw van de Witte Vallei, een project over witte dieren. Ouwehands Dierenpark is ge vestigd aan de Grebbeweg 111 in Rhenen. Meer informatie: 0317-650200 en internet www.ouwehand.nl. Boerengebruiken en boeren- bouwkunst komen aan bod in twee wisselexposities die zijn te bekijken in Openluchtmuse um Eynderhoof in Weert. De Eynderhoof. gevestigd aan Mil- derspaat 1, is geopend op maan dag, woensdag, vrijdag en zon dag van 13 tot 17 uur. Meer informatie: 0495-460655. zaterdag 5 mei 2001 Miracle Planet is het nieuwe, overdekte at tractiepark in Enschede. Na een moeizame start wil het park een miljoen bezoekers per jaar trekken. Vooral via bedrij f s- en vrijgezellenfees ten. Je buik plat in het zand. Je hand strak gespannen om het geweer. Voor je het gestrande metrostel met daarin twee leden van die gevaarlijke bende. Daar moet je langs, op zoek naar de waterbron die jou de macht over de wereld geeft. Voorzichtig kruip je achter de rioolpijp langs. Om je heen flitst het, thrillermuziek klinkt in je oren. Een opkomend rookgordijn helpt je de oversteek ongezien te maken, ....of toch? Een knal... mis. Snel sprint je door, op weg naar de macht over de verwoes te wereld; over Meteor City. Miracle Planet in Enschede is cowboytje, coureurtje en In diana Jones spelen voor volwas senen. In een omgeving met loopbruggen, kamers met verwoeste bankstellen, een res taurant in een 'oude' steenko lenmijn, watervallen, angst aanjagende muziek, cafés in Aztekenstijl en een bochtig cir cuit staat de eigen fantasie cen traal. Wie niet over dit talent beschikt, heeft er weinig te zoe ken. Pikdonker Of je nu door het zand kruipt in het schietspel Meteor City, in het pikdonker van een helling glijdt in Miracle Mountain, op survivaltocht naar de schat van Indiana Jones zoekt, een duik maakt in een tien meter diepe tank of door de bocht scheurt in een kart, elke attractie doet een beroep op een dosis fantasie. Het indoor attractiepark richt zich in eerste instantie op grote groepen, zoals bedrijfsuitjes of vrijgezellenfeesten. Voor hen is alles bij de hand: attracties, res taurants en cafés. Groepjes van een man of vier, vijf hebben in Meteor City weinig te zoeken. Voor de survivaltocht Miracle Mountain is dit het minimum. Karten blijft altijd een optie, evenals duiken, de bowling baan en de cafés die 'savonds vooral bevolkt worden door jongeren uit de omgeving. Attracties van tevoren reserve ren is aan te raden, al houdt het park een gering aantal plaatsen apart voor 'spontane' bezoe kers. Die lopen, vooral in het weekeinde, echter het gevaar dat ze lang moeten wachten voordat er een plaatsje vrij is in de door hen gewenste attractie. Het grootste wonder van Mira cle Planet is misschien nog wel de uiteindelijke realisering er van. Al voor de opening door Karin Bloemen op 4 november vorig jaar dreigde een faillisse ment van het honderd miljoen gulden kostende project. Bouw ondernemer Wessels (bestuurs lid van Koninklijke Volker Wes sels Stevin) pompte er echter een slordige twintig tot dertig miljoen gulden extra in, waarna het indoor attractiepark de deu ren toch kon openen. Kinderziektes bleven Miracle Planet de eerste maanden ach tervolgen. De geplande dinner- show werd al tijdens de ontwik keling van het concept geschrapt, de megadisco gaat alleen nog open voor speciale evenementen en de Moonracer wordt binnenkort vervangen door een kinderattractie omdat de maanwagentjes niet renda bel genoeg zijn. Ook het geplan de betaalsysteem met pasjes is inmiddels weer losgelaten. Zoals het indoor attractiepark er nu ligt, moet het volgens mar ketingmanager Rick Schasfoort ruim een miljoen bezoekers per jaar kunnen trekken. De bio scoop (tien zalen) neemt daarbij het leeuwendeel voor zijn reke ning met 600.000 filmliefheb bers. Voor de overige 400.000 gasten richt Miracle Planet zich op toeristen, 'stappers' en dagjesmensen uit de regio, waaronder die uit het Duitse achterland. Star World, de grote evenementenhal waar rommel markten, concerten en shows als Holiday on Ice plaatsvinden, moet die mensen uit de omge ving aantrekken en verleiden om te blijven hangen voor een biertje op de boulevard. Voor bedrijfsfeesten en -congressen - er zijn ook vergaderzalen- wordt samengewerkt met de ho tels die in een straal van 20 mi nuten rijden liggen. Modern Buiten oogt de boulevard nu nog kil. Wat straks een bruisende uitgaanspromenade moet zijn, met attracties aan de ene kant, het voetbalstadion van FCT- wente aan de voorzijde en de mega-bioscoop en cafés aan de andere kant heeft nu nog veel weg van een industrieterrein. De hallen zijn modern en strak, daartussen heeft de wind vrij spel. Voor de zomer wil Miracle Planet de boulevard dan ook verder 'aankleden'. Binnen in de vijf cafés in de hal van Soccer World dansen groe pen vrijgezellenfeesters 's avonds vrolijk tussen voetbal shirts van de Mannschaft in de Duitse Skihut, spelen een spel- Meteor City is voor de liefhebbers van het schietspel. let je voetvolley op het strand in het Braziliaans café of vergapen zich aan de danseressen in de Nederlandse bar. In de met voet balattributen aangeklede kroe gen zit de sfeer er volop in en is de kilheid van buiten snel ver geten. Naarmate de avond vordert, ne men heftig geblondeerde en op gemaakte meisjes en stoere, snel drinkende jongetjes van zestien tot negentien jaar de plaatsen in die de vertrekkende gezel schappen achterlaten. Een en kele twintiger en dertiger houdt zich dansend staande op 'Der Anton aus Tirol', die gek genoeg in de Nederlandse bar uit de luidsprekers knalt, terwijl een paar meter verderop in de Duit se skihut het 'Krijg toch alle maal de klere' van Danny de Munck te horen is. De tegen strijdigheid ontgaat de meesten terwijl ze vrolijk achteraanslui- ten in de polonaise en doorfees ten tot het einde. John Kraijenbrinl? Attracties: Miracle Mountain: een survivaltocht door groten en de jungle, in de stijl van Indiana Jones (prijs: 37,50 gulden). Miracle Karts: autoracen op een bochtige baan (27,50 gulden). Meteor City: een lasergevecht tussen verschillen de groepen in een landschap van kapotte riolen en verwoeste kamers (20 gulden). CineStar: een megabioscoop (16 gulden). Bowling: ook moonlicht bowling, op een verduis terde baan, met 'gloeiende' ballen en kegels. (33 gulden per uur). Soccer World: een Braziliaans, Engels, Italiaans, Duits en een Nederlands voetbalcafé. Dive World: (proef)duik in een tien meter diepe tank (75 gulden). Mijnwerkers restaurant: drie gangen buffet (42,50 gulden). Miracle Planet ligt in Enschede. Met de auto: afslag Enschede West en volg de bor den Arke Stadion. Met de trein: halte Drienerlo (stoptrein Hengelo - Enschede). Voor meer informatie: 0900 - 2026036. Na een ingrijpende ver bouwing heeft het Rijksmuseum van Volken kunde in Leiden nieuw aan zien gekregen. „Absolute wereldtop", zegt Steven En gelsman, directeur van het museum. Hij zag de rijkdom dwars door de armoede heen. ,,Dit is goud. Puur goud", besefte Steven Engelsman bij zijn eer ste kennismaking met de collec tie van het Rijksmuseum van Volkenkunde (RMV) in Leiden. Rond het gebouw was het een 'gribus'. Binnen stonk het naar kroketten. Maar een rondgang door het depot maakte in 1992 alles goed voor de toen net be noemde directeur van het RMV. Goed gepresenteerd en in een mooie behuizing kon de verza meling het museum terugbren gen naar de plaats waar het hoorde, wist hij meteen. Negen jaar en een ingrijpende verbouwing later is dat doel be reikt. Met de nieuwe vaste expo sitie Een lint om de wereld heeft Volkenkunde zich volgens hem geschaard bij de mondiale top vijf van volkenkundige musea. Engelsman raakt maar niet uit gesproken over de collectie van Volkenkunde. „Maar die is ook zo bijzonder", zegt hij. „Het RMV (van 1837) is het oudste volkenkundige museum van de wereld. Dus de collectie die we hier hebben is door de bank ge nomen al vijftig jaar ouder dan die van alle andere musea. Er zijn er maar twee in de wereld die wat dat betreft nog een beet je in de buurt komen: Kopenha gen en Petersburg. Daar hebben we op voor dat hier systemati scher is verzameld. Onze collec tie springt er op alle punten steeds weer uitTot in Azie' doen ze een moord voor onze spul len." Zo enthousiast als hij nu is, zo terughoudend was hij toen hij in het begin van de jaren negentig de RMV-advertentie las voor een nieuwe directeur. Als twee de man van Boerhaave - Rijks museum voor Natuurweten schappen en Geneeskunde - dacht hij er geen seconde aan om naar die functie te sollicite ren. Ervaring Tot zijn verbazing, kwamen ze toch bij hem terecht. „Ik ben ge vraagd", zegt hij. Misschien dat mijn ervaring bij de verbouwing van het Caecilia Gasthuis (het uit 1600 stammende gebouw waarin Boerhaave is onderge bracht) en in de verzelfstandi ging van de rijksmusea de door slag gaf. Daarin had Boerhaave vooropgelopen en daarbij had ik behoorlijk meegekeken." Wat hij aantrof in en rond het voormalige Academisch Zie kenhuis aan de Leidse Morssin gel vervulde hem nog net niet met wanhoop. „De boel was in alle opzichten verwaarloosd. Het was geen geheel. Het ge bouw deugde niet, de organisa tie klopte niet, de opstelling was statisch, er waren voorwerpen verdwenen en er was geen visie. Er was wél een kleinschalige verbouwing aan de gang, wat uit de hand gelopen behang- en schilderwerk, maar die heb ik meteen afgeblazen. Ik vond dat het museum zich veel beter en ambiteuzer moest presenteren. Dat vond ook de Rijksbouw meester die ik er meteen bij liet komen. Modern Het leidde tot een even simpel als verstrekkend verbouwings plan: de kantoren in het voor malige laboratorium van prof. Boerhaave, de tentoonstellings ruimte in het hoofdgebouw, col lectiebeheer op zolder, in de kel der de techniek en de tuin als beeldbepalende en bindende factor. „We wilden er één geheel van maken, zowel binnen als buiten. Een modern museum dat voortdurend in beweging is. Dat sprak iedereen zo aan dat Het Museum van Volkenkun de is gevestigd aan de Steenstraat 1 in Leiden. Ge opend van dinsdag tot en met vrijdag: 10 tot 17 uur. Zon- en feestdagen: 10-17 uur. Zater dag: 12-17 uur. Meer informa tie: 071-516.8800 en Internet www.rmv.nl we van de toenmalige minister van WVC, Hedy d'Ancona, al meteen in 1993 de eerste 15 mil joen kregen. Nadat we aan alle eisen van de Kamer hadden vol daan, schroefde staatssecretaris Nuis dat bedrag een jaar latei- op naar 60 miljoen. Uiteindelijk is het nog 80 miljoen geworden. Heel veel geld, maar het resul taat mag er zijn. De visie van Engelsman, architect Martin Jansen en ontwerpbureau Ope ra heeft in vier jaar tijd gestalte gekregen in een juweel van een gebouw dat naadloos aansluit bij de opdracht: Zorg ervoor dat de bezoeker straks geen last krijgt van museummoeheid, maar steeds terugkomt naar een plek waar hij zich thuisvoelt. „Daarvoor moest alles wijken", zegt Engelsman. „De binnen muren, maar ook elk compro mis. Dat hebben we nimmer ge sloten. Nu staat er een museum waar de bezoeker de tijd ver geet, waar een gevoel over hem komt van verrassing, verbazing en enthousiasme over wat er al lemaal valt te beleven op deze aardbol. Het past allemaal precies in de missie van het museum: infor meren over andere culturen en de wereldwijde verwevenheid daarvan. Met de bedoeling daarvoor begrip, inzicht en res pect te bevorderen." Daar is alles op gericht in het 'nieuwe' Volkenkunde. Het lint om de wereld is de rode lijn die de acht expositieruimten met elkaar verbindt. Daarbij is steeds sprake van een onderlin ge samenhang tussen zaal, volk en cultuur: van Noord-Amerika Het Museum van Volkenkunde heeft na een ingrijpend verbouwing nieuw aanzien gekregen. foto GPD tot Indonesië' en van Afrika tot Japan. xAan de hand van 3000 topstukken ontstaat er zo een totaalbeeld, dat representatief is voor de unieke RMV-collectie van circa 193.000 voorwerpen. Dit alles is dusdanig transpa rant en overzichtelijk weerge geven, dat de vormgeving bijna kunst op zichzelf is. Volgens Engelsman is Volken kunde nu klaar voor de komen de vijftig jaar. „Deze permanen te expositie kan zeker vijftien jaar mee, dan is die afgeschre ven en hebben we de reserves om een gelijksoortige investering voor de inrichting te doen. Ze ker als we de beoogde 125.000 bezoekers per jaar trekken die we aan het Rijk hebben beloofd. Als het meezit, worden dat er meer. We maken vanzelfspre kend klappers met tijdelijke ex posities. Nog een reden voor de mensen om terug te komen." Ad van Kaam Wie wil fietsen of wandelen in de voet sporen van Vincent van Gogh kan daarvoor sinds kort terecht in West-Bra bant. Daar is onlangs een bijna 40 kilometer lange route samengesteld. La Route Van Gogh leidt door het gebied waar de schilder is geboren en heeft geschilderd. Een oer- Brabantse tocht en toch een Franse naam is verrassend. Hiervoor is gekozen omdat de route kan behoren tot een internationaal project waarbij ook België, Frankrijk en Engeland zijn betrokken. In deze landen heeft Van Gogh immers gewoond en ge werkt. „Er zijn contacten gelegd om tot internatio nale samenwerking te komen. Als over twee jaar de 150e sterfdag van Vincent van Gogh wordt herdacht dan zijn er allerlei activitei ten die daarmee te maken hebben. Daarover zijn we al een samenwerking gestart met on der meer het Van Gogh-museum in Amster dam", zegt Ilse van der Voorden, woord voerster Van het Brabants Bureau voor Toerisme dat een van de initiatiefnemers is van La Route Van Gogh. Het Van Gogh-museum mag dan een groot aantal schilderijen van Van Gogh hebben. West-Brabant is het gebied waar hij een aantal van zijn schilderijen, tekeningen of studies maakte. Zundert én Etten-Leur zijn daarbij belangrijke plaatsen. In Zundert werd Van Gogh geboren en in Etten-Leur is de plaats waar hij terug keerde na een mis lukt avontuur als evangelist in de Belgische mijnstreek de Borinage. Hij schreef daarover in april 1881 in een van zijn brieven aan zijn broer Theo. „Ik ben toch zoo blijdat het alzoo is geschikt, dat ik eenigen tijd rustig hier kan werken, ik hoop zooveel studies te maken als ik maar kan, want dat is het zaad waar later teekeningen van komen", schrijft Van Gogh. Uiteindelijk zou hij in Etten 42 schilderijen en 316 tekeningen maken. Enkele bijzon derheden daarover zijn te lezen in het route boekje. Daarin staat ook een foto van Van Goghs geboortehuis aan de Markt in Zun dert. Het pand werd in 1903 afgebroken. Vandaag de dag herinnert alleen een pla quette aan het geboortehuis. „Er zijn plan nen om na te gaan of er mogelijkheden om zijn het huis te herbouwen", aldus Van dei- Voorden van het Brabants Bureau voor Toe risme. Het boekje La Route Van Gogh is voor vijf gulden verkrijgbaar bij het Cultureel Cen trum Van Gogh/WV, Molenstraat 5, Zun dert, 076-5971.999 en via de gemeente Et ten-Leur: 076-5033.880. Mare Brink Fietsers op de Markt in Etten-Leur vlakbij de plaats waar het ge boortehuis van Vincent van Gogh heeft gestaan. foto GPD Op ongeveer 25 landgoederen in Nederland is het moge lijk te overnachten. In de folder 'Ruimte, Rust Historie' zet de Vereniging Gastvrije Neder landse Landgoederen en Kaste- i len (LKC) de mogelijkheden op een rijLogies kan op kampeer- terreinen, in vakantiehuizen of als bed&breakfast. Meer informatie: 055-3558844 en internet www.lkc.nl In het Groene Hart zijn dit voorjaar vijf nieuwe kano routes te bevaren. Ze zijn ge schikt voor zowel beginnende als ervaren peddelaars. Van elke route is voor 3,75 gulden een be schrijving te koop bij de VW Alphen aan den Rijn, bij enkele andere VW-kantoren in het Zuid-Hollandse Groene Hart en bij in het gebied gevestigde ka noverhuurbedrijven. Meer informatie: VW Alphen aan den Rijn 0172-495600. Voor de liefhebbers van ska ten en skeeleren heeft het Achterhoeks Bureau voor Toe risme de gids 'Achterhoek In- Line' samengesteld. Daarin staan zestien routes die in lengte variëren van 10 tot 34 i kilometer. Voor twee van de zes- tien routes gelden momenteel wat beperkingen door de MZK- crisis. 'Achterhoek In-Line' kost 19,90 gulden en is verkrijg baar bij de VW's, de boekhan del, de skatewinkel, telefonisch via 0900-2692888 en via inter net www.achterhoektoeris- me.nl. Stichting Erfgoed Logies Ne derland heeft onlangs een gids samengesteld met accom modaties en arrangementen in historische karakteristieke panden. Naast accommodaties in Groningen, Friesland, Dren the en Overijssel zijn nu ook ac commodaties in onder meer Noord-Holland, Gelderland, Limburg, Zeeland en Noord- Rij n/Westf alen (Duitsland) in de gids opgenomen. Tot de accommodaties behoren onder meer pastorieën, kaste len, boerderijen en landhuizen. Meer informatie: 050-5350202.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32