Verbruggen wil andere regels Een fatsoensmens op avontuur in Japan PSV wil snel met Gerets om tafel Titelverdediger Squillari uitgeschakeld Ijshockeyers Canada bereiken kwartfinale 19 Patrick Jonker: we verdienen het eigenlijk niet UCI-voorzitter: Tourdirectie licht hand met basisprincipes wildcards Ook Feyenoord wil Robben hebben Nunez verdacht van omkoping Athene mag Spelen 2004 houden Olympische orde Gebreselassie Maarten Lafeber uitgeschakeld Situatie Mechelen is uitzichtloos Dortmund gaat weer in de fout zaterdag 5 mei 2001 HEERLEN - Patrick Jonker is ongetwijfeld een van de geluk kigste renners ter wereld. Zijn ploeg BigMat-Auber 93, een dreumes in het peloton, werd woensdag immers tot grote ver bazing van de complete wieler- wereld geselecteerd voor de Tour de France. De topteams van Marco Panta- ni, Mario Cipollini, Alex Zülle, I pavide Rebellin en Leon van Bon werden gewoonweg over j het hoofd gezien. „Wat een ver- rassing. Daar had ik helemaal niet op gerekend. Ik had zelfs mijn vakantie voor juli al gere serveerd", lacht Jonker. De Tourselectie is voor de bijna 32-jarige Nederlander, die sinds vorig jaar in het Belgisch- Limburgse Herderen woont, een geschenk uit de hemel. „Maar eigenlijk verdienen we het niet. Er zijn véél betere ploegen die thuis moeten blijven. Voor man nen als Pantani en Van Bon moet ditergpijnlijkzijn.Hierzitpoli- tiekachter. Daar kijk ik niet van op. Ik denk dat Leblanc vooral voor zuiverheid kiest. Dat is maar goed ook, want als de Tour van 1998 zich ooit zou herhalen, kan het peloton voortaan in juli op vakantie gaan. „Eigenlijk behoort Mercury en niet ons team de Tour te rijden. Eerlijk is eerlijk. De Tour is een ongeloof lijk belangrijk evenement. Nie mand verwachtte dat de keus op ons zou vallen, zo realistisch ben ik wel." GPD Transfer Cipollini gaat niet door DEN HAAG - Pogingen van de Deense wielerploeg CSC World OnlineomsprinterMarioCipol- 1 lini voor de Tour de France van het Italiaanse Saeco over te ne men zullen stranden. Dat zegt UCI-voorzitter Hein Verbrug- gen desgevraagd. Vanuit Denemarken kwamen gisteren berichten dat Mario Ci pollini mogelijk toch aan de Tour de France mee zou kunnen doen. CSC World Online wilde de renner in de maand juli van Saeco, dat geen wildcard voor de Ronde van Frankrijk kreeg, huren. Volgens Verbruggen hoeft CSC geen enkele verdere moeite te doen. „De UCI zal nooit haar handtekening zetten voor een dergelijke tussentijdse transfer. Dat is uit den boze." GPD door Edward Swier DEN HAAG - John Lelangue, directielid van de Société du Tour de France, zei vorige week nog dat de wereld op integriteit van de Tourorganisatie mocht rekenen. „We hebben macht, maar misbruiken die zeker niet." Hein Verbruggen, voor zitter van de internationale wielrenunie LTCI, vindt dat bij die opmerking nu echter vraag tekens geplaatst kunnen wor den. De opmerkelijke verdeling van de wildcards, waarbij de voor keur uitging naar Franse ploe gen - boven gekende formaties als bijvoorbeeld Mercatone Uno (Pantani) en Saeco (Cipollini) - heeft Verbruggen de wenkbrau wen doen fronsen. De regels, weet ook de UCI-preses, geven de Tourdirectie echter de vrije hand. „Machtsmisbruik wil ik het niet noemen, dat vind ik een groot woord. Maar ik vind het wel een wat oneigenlijke invulling van de reglementen. Oke, de Tourdi rectie heeft niets tegen de regels gedaan. Die geven de organisa tor de vrije hand bij het verdelen van de wildcards, maar met de onderliggende basisprmcipes is wel degelijk de hand gelicht. Als Mercury en Saeco thuis moeten blijven en een Franse ploeg uit de tweede divisie wordt wel uit genodigd, dan kan ik moeilijk concluderen dat daar sportieve redenen ten grondslag aan liggen. Nee, dan hebben natio nalistische, chauvinistische ge voelens klaarblijkelijk de voor keur gekregen." „Bij een evenement als de Tour de France, nota bene het groot ste wielerevenement dat we kennen, had ik niet aan zoiets gedacht. De organisatie van een dergelijk professioneel, inter nationaal gebeuren heeft een morele verplichting tegenover de buitenwereld. En daar is in deze aan voorbijgegaan." Verbruggen zal in oktober tij dens overleg tussen de diverse geledingen uit het profcircuit aandringen op aanscherping van de regels. Voor 2002 was weliswaar ook al overeenstem ming over het toelatingsbeleid voor de grote rondes, maar Ver bruggen vindt „dat daar nog maar eens grondig over gepraat moet worden. Want zo kan het niet verder." „Organisatoren blijven baas in eigen ronde, maar wel binnen de geldende regels. En die gaan wat mij betreft veranderen. Ik kan me voorstellen dat we orga nisaties de mogelijkheid blijven geven wildcards uit te delen, maar dat daarbij wel een extra toetsing komt." Bij voorkeur door de UCI zelf. „Sportieve re denen moeten de grondslagvoor toewijzing vormen Rechter Volgens Verbruggen is een orga nisator ook bij een dergelijke toetsing gebaat. „Heden ten da ge neemt het aantal rechtszaken hand over hand toe. Atleten proberen via de rechter deelna me aan de Spelen af te dwingen. Mocht dat in het wielrennen gaan spelen, dan staat een orga nisator veel sterker als hij kan zeggen: maar ik heb mijn deel nemerslijst laten toetsen." Hoewel diverse ploegen en indi viduele renners aandrongen op interventie van Verbruggen, zal de UCI-preses dat beslist niet doen. Een herhaling van 1999, toen de UCI de Tourdirectie op droeg Richard Virenque alsnog te laten starten, is uitgesloten. „De Touridirectrie is niet al machtig, dat is toen wel geble ken. Maar hier kunnen we niks aan doen. Want, hoe teleurstel lend dat ook is, Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc heeft de re gels niet overtreden." GPD Jelena Dokic retourneert in haar partij tegen Arantxa Sanchez-Vicario. Ze versloeg Sanchez met 3-6 7-6 6-2. foto Heribert Proepper/AP van onze sportredactie MÜNCHEN - Titelverdediger Franco Squillari is uitgeschakeld bij het tennistoernooi in München. De als derde geplaatste Argentijn verloor in de kwartfinales van de Tsjech Bodhan Ulihrach. Hij maakte met 6-4 6-4 een einde aan de Duitse zegereeks van Squillari van twaalf wedstrijden. Ook Ulihrachs landgenoot Jiri Novak bereikte de laatste vier. Hij won met 7-6 6-1 van de Australiër Arthurs. De Marokkaan El Ay- naoui ontnam München met zijn winst op TomasBehrend de laatste Duitser: 6-2 6-4. Bij het vrouwentoernooi in Hamburg had Venus Williams weinig moeite met de Italiaanse Farina: 6-1 6-1. Williams moet het in de halve finale opnemen tegen Jelena Dokic. De Joego slavische was met 3-6 7-6 6-2 te sterk voor Arantxa Sanchez. De an dere halve finale in Hamburg gaat tussen de Amerikaanse Meghann Shaughnessy en de Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer. In Houston slaagde Jan Siemerink er niet in de halve finales van het dubbelspel te bereiken. Met zijn Amerikaanse partner Waite ver loor hij met 6-4 6-4 van de Zwitserse/Georgische combinatie Bastl/Labadze. ANP Gerard van der Lem (ex-AZ): de voetbalwereld is heel extreem Gerard van der Lem gaat van avond nog één keer naar AZ. De trainer die een dikke maand gele den zelf besloot om op te stappen in Alkmaar, is toeschouwer bij het duel met Willem II. Afstande lijk, zo weet hij, maar toch ook nog enigszins betrokken. Na af loop zal hij afscheid nemen van de spelers. Daarmee zet de Am- j sterdammer een streep onder een periode van bijna twee seizoenen waarop hij ondanks alles met een goed gevoel terugkijkt. In juli vertrekt hij naar Japan om het avontuur te zoeken in de J-lea- gue. „Ik heb me altijd verdiept in an dere culturen. En het voetbal zit daar in de lift. Ze hebben alleen wat hulp nodig.Gerard van der Lem voor het avontuur, de cul tuur én het voetbal in Japan. Een fatsoensmens, altijd bereid om te doorRuud Ramler ALKMAAR - Zestien jaar lang was er bijna iedere morgen hetzelfde ritueel. Opstaan, krant lezen en naar het werk. Dat ging zo bij Ajax, bij Barcelona en bij AZ. Maar ineens hoefde dat niet ffleer. Hij noemt het misschien nog wel de grootste verandering na zijn keuze om uit Alkmaar te vertrekken. Sinds kort gaat de wekker weer dagelijks om kwart over zeven. Twee uur later is Ge rard van der Lem op weg naar de sport school. „Omdat ik in mijn leven een be paalde discipline nodig heb." Hij krijgt weer complimenten over zijn uiterlijk. Ze zeggen dat hij er weer goed uitziet. Meer ontspannen, maar dat vindt Van der Lem logisch. „Toch heb ik nooit het gevoel gehad dat het min der met me ging. Ik heb mijn werk altijd prettig gevonden. Ook de laatste maan denbij AZ toen de prestaties uitbleven. &ging niet gebukt onder zorgen. Iede re morgen als ik bij de club kwam was bet weer leuk. Dan zat ik met mijn as sistenten Co Jager en Jan Nederburgh ïan de tafel en dronken we koffie. Mu ziek aan, soms zelfs een beetje dansen. We spraken de training van die dag door, wie wat zou doen." Wegcijferen Gerard van der Lem zegt dat het geen gevoel van opluchting gaf toen hij de ®oop uiteindelijk doorhakte en zijn spelers vertelde dat hij er voortijdig ®ee stopte. „De eerste dagen waren af schuwelijk. Maar ik sta nog steeds ach- ierm'n beslissing. Alleen de club telde. Ais persoonlijkheid moet je jezelf op so'n moment wegcijferen. Natuurlijk ?as het eenvoudiger omdat ik toch al jbesloten had niet te blijven." Gerard van der Lem aan het werk in de sportschool. „Ik ben niet iemand die achter elke boom een vijand ziet." Nog nooit, in al de zestien jaar als trai ner, had hij zijn contract niet uitge diend. „De eerste wedstrijd die de ploeg zonder mij speelde, tegen Utrecht, was geen pretje. Ik heb tien minuten gekeken naar de uitzending op Canal+ en toen tegen mijn vrouw ge zegd dat ze maar een film aan moest zetten. Ik vond het heel moeilijk om naar dat duel te kijken." „Ik heb altijd een goed gevoel gehad bij AZ. Maar je moet dat wel blijven bewa ken. Achteraf kom ik tot de conclusie dat ik bij het bestuur- tijdig heb aange geven waar het aan schortte. Dan hoop je dat ze erover na gaan denken en hun conclusies trekken. Dat is uiteindelijk wel gebeurd, maar voor mij te laat. Dat is het in wezen altijd. Het was niet aan mij om iemand de wacht aan te zeggen. Iemand die op hetzelfde niveau werkt. Ik heb me heel lang afgevraagd hoe be paalde vertrouwelijke zaken zo maar op straat konden liggen. Dat is niet na- ief, want je kunt iemand niet zo maar beschuldigen." Mol Hij doelt op Hans van der Zee, de in middels ontslagen directeur voetbal zaken van AZ. De bestuurder die door de trainer als 'mol' werd gekwalifi ceerd, stuurde hem nog een brief. „Hij begon met Beste Gerard. Hypocriet? Misschien denken anderen zo, ik niet. Omdat ik denk dat hij is zoals hij is." Jaloezie Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar uit zijn woorden valt op te maken dat jaloezie een mogelijke drijfveer is geweest.,Ik heb voor mezelf een aantal theorieën, maar daar wil ik me niet in verdiepen. Ik wil er eigenlijk niet over praten, omdat het geen zin heeft ener gie te steken in dingen die je toch niet meer kunt veranderen." Hij vindt niet dat Van der Zee zijn car rière bij AZ kapot heeft gemaakt. „Ik neem het mezelf wel kwalijk dat ik er niet eerder aan geappelleerd heb. Maar ik ben niet iemand die achter iedere boom een vijand ziet." De manier waarop hij praat over de af faire is tekenend voor de levenswandel van Gerard van der Lem. Iemand die normen en waarden zeer belangrijk acht. Hij is een fatsoensmens. Mis schien wel té fatsoenlijk voor de kei harde topsportwereld. „Ik heb er geen last van dat ik zo ben want ik accepteer dat. Ik ben geen hei lig boontje, maar ik zie wel dingen om me heen. Als een oud mevrouwtje een oversteekplaats niet op durft omdat de auto's maar langs haar heen blijven ra zen, stop ik. Dan kijken bestuurders achter mij heel verbaasd. Voor mij is dat heel gewoon. Als ik iemand zie val len met een fiets dan stap ik uit om te helpen." Hij ziet ook niet in waarom hij in dat harde topsportmilieu niet zijn werk zou kunnen doen en daarbij een ge woon mens te blijven. „Dat kost mij geen moeite, hoogstens meer tijd. Maar ik zie ook mensen die anders zijn, har der. En die komen daar ook voor uit. Dat maakt van hen nog geen verkeerde mensen. Ze interesseren zich alleen niet voor de aspecten waarvoor ik me wél interesseer. Het klinkt zo moralise rend wat ik nu zeg, maar het is nu een maal zo. Het zou niet goed zijn als we allemaal hetzelfde zijn. De voetbalwe reld is heel extreem, maar ik ben er wel in opgegroeid en heb er mijn weg in ge vonden." Stijf Gerard van der Lem zegt dat hij als voetballer al zo was. Een speler die col lega's hielp als ze minder draaiden „Zoals Dick Advocaat dat met mij deed toen ik naar Roda JC ging. Alleen deed hij het op zijn manier. Schold me soms GRONINGEN - De strijd om Arjen Robben, een van Neer- lands grootste voetbaltalenten, is in alle hevigheid losgebar sten. Na Ajax en PSV heeft ook Feyenoord zich bij FC Gro ningen gemeld voor de 17-jarige aanvaller. Bestuurslid tech nische zaken Rob Baan van de Rotterdamse club stelde Gro- ningen-directeur Hans Nijland van de belangstelling op de hoogte. PSV geniet de voorkeur van Robben. Uit het buiten land (Spanje, Engeland, Duitsland) is ook veel interesse voor de voetballer uit Bedum. Bayern München is serieus en stuurt hoofdscout Wolgang Dremmler zondag naar het Oosterpark voor de wedstrijd van FC Groningen tegen Sparta. ANP BARCELONA - FC Barcelona dreigt verwikkeld te raken in een belastingaffaire. De openbare aanklager heeft de privé- woning en het bedrijf van oud-voorzitter José Luis Nunez la ten doorzoeken. De rechercheurs namen talloze paperassen in beslag. De onroerendgoedtycoon wordt ervan beschuldigd hoog geplaatste ambtenaren te hebben omgekocht. Daardoor zou de club FC Barcelona en zijn bedrijf grote belastingvoor delen hebben gehad. In het belastingschandaal zouden in to taal 64 bedrijven uit het imperium de voormalige voetbalbaas betrokken zijn. De financiële beheerders José Maria Huguet en Ernesto Aguear zijn reeds in hechtenis genomen. Een grote verdachtmaking tegen Nunez betreft de aankoop van een schitterende villa door een voormalige belastinginspecteur. Hij verwierf het voor de halve prijs. De 67-jarige Nunez was 21 jaar preses van FC Barcelona. Hij trad vorig jaar af. DPA ATHENE - De Griekse hoofdstad Athene heeft en houdt de organisatie van de Olympische Spelen van 2004. Er is geen sprake meer van dat cïe spelen naar een andere stad worden verplaatst. Maar het Internationaal Olympisch Comité (IOC) houdt het organisatiecomité Athoc wel onder druk. Athene kreeg vorig jaar een zeer ernstige waarschuwing omdat te laat was begonnen met de daadwerkelijke organisatie van de spe len, die reeds in 1997 waren toegekend. Van de gigantische nieuwe infrastructuur, renovatie en bouw van sportaccom modaties en het creëren van slaapgelegenheden voor de 10.000 deelnemers en 250.000 andere geaccrediteerden was nog nauwelijks iets te zien. ANP ADDIS ABEBA - De Ethiopiër Haile Gebreselassie krijgt op 23 juni de Olympische Orde van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). De pupil van manager Jos Hermens krijgt de onderscheiding volgens de krant Ethiopian Herald voor zijn „uitzonderlijke sportieve prestaties en voor zijn verdien sten voor de olympische beweging". De ceremonie heeft plaats in het olympische museum in Lausanne. Gebreselassie is viervoudig wereldkampioen op de 10.000 meter en verbe terde vijftien keer het wereldrecord in de laatste acht jaar. Hij veroverde olympisch goud bij de Spelen in Sydney. AFP LYON - Maarten Lafeber zal bij het open Frans golfkampi- oenschap niet meer in de beslissende twee ronden in actie ko men. Hoewel ook vrijdag de regen spelbreker was en lang niet alle deelnemers achttien holes konden voltooien, mag Lafe ber zich met de voorlopige 121e plaats en een totaal van 144 +4) gevoeglijk als uitgeschakeld beschouwen. Daren Lee, die donderdag opende met 64 slagen, is nog altijd virtueel leider. Hij staat na tien holes van de tweede ronde op 6 onder par. ANP fotot Joop Boek/GPD helemaal stijf. Waar het om gaat is de bereidheid anderen te ondersteunen in moeilijke periodes. Dat is een aspect wat ik het afgelopen seizoen bij AZ heb gemist. De bereidheid was er wel maar het kwam er niet uit." Zijn toekomst ligt voorlopig in Japan. Zonder zijn familie, die in Nederland blijft. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik niet weet hoe dat is en hoe ik daarmee om zal gaan. Ik heb een beeldtelefoon gekregen die ze bij me thuis nog moeten installeren. In Japan neem ik er ook eentje, dat moet daar makkelijk luk ken. Als ik bel kunnen we elkaar zien. Dan heb je toch eerder het gevoel dat het goed met ze gaat. Ik hecht aan mijn familie. Dat is het belangrijkste wat een mens heeft. Kinderen geven zor gen, dat geldt voor iedere ouder, maar ze geven ook warmte. In het begin wa ren ze heel sceptisch over mijn vertrek naar Japan, maar nu hebben ze de tijd gehad om er aan te wennen. En ik zal niet ontkennen dat het financieel aan trekkelijk is. Maar auto's en dure kleren interesseren me niet. Als ik mijn doos sigaren maar heb. Het geeft wel een lekker gevoel als ik weet dat mijn kin deren straks op een goede manier door kunnen leven. En ik vind het mijn plicht om daarvoor te zorgen." GPD door Jochem Lippmann EINDHOVEN - PSV wil nog de ze maand met trainer Erik Ge rets praten over de toekomst van de trainer. De Belg heeft nog een contract dat hem tot de zo mer van 2002 aan de Eindho- vense club bindt. De clubleiding van de landskampioen wil graag meer inzicht in wat Ge rets daarna van plan is. „Het trainingskamp in Mexico eind deze maand is een mooi moment om met onze trainer van gedachten te wisselen", al dus voorzitter Harry van Raaij. Gerets is blij met het initiatief van de preses. „Veel spelers wil len met het oog op eventuele contractverlengingen weten of de trainer blijft. Daarom is het zaak zo snel mogelijk duidelijk heid te scheppen", vindt de Belg die zondag voor de tweede keer op rij landskampioen met PSV hoopt te worden. Ruud van Nistelrooy begint tij dens het thuisduel met Heeren veen op de bank. „Ik wil spelen met het team dat het hele - seizoen naar deze titel heeft toe gewerkt", aldus Gerets. „Dat betekent dat Kezman en Brug- gink de spitsen zijn. Ruud zal ui teraard invallen. Nikiforov en Ooijer zijn geblesseerd." ANP van onze sportredactie HANNOVER - De Canadese ijs hockeyers hebben als eersten de kwarfinales bereikt van het we reldkampioenschap in Duits land. En de levende Noord- Amerikaanse legende Wayne Gretzky zag dat het goed was. „The Great One", die de selectie voor de Olympische Spelen van 2002 mag vormen, arriveerde vrijdagmorgen vroeg in Frank furt en ging vandaar per bus naar Hannover. Hij was op tijd om zij n j onge landgenoten over tuigend met 6-2 (2-1 2-0 2-1) van Zwitserland te zien winnen. MECHELEN - De situatie voor KV Mechelen is met nog twee duels te gaan in de Belgische eerste klasse uitzichtloos ge worden na de nederlaag voor ei gen publiek tegen Antwerp: 0-3. De doelpunten kwamen op naam van Goots, die in de eerste helft een strafschop benutte, Seol en Orman. Mechelen was vrijdag ook tegen tien man niet tot grootse dingen in staat. Ant- werp-speler De Neys kreeg vlak voor rust rood. Het personele overwicht was echter niet be steed het team van trainer Barry Hulshoff, dat op 21 punten stijf onderaan bleef staan. Harelbe- ke en Eendracht Aalst hebben er 25 met een wedstrijd minder ge speeld. ANP Door dat resultaat is Canada ze ker van een plaats bij de laatste acht. Zweden volgde Canada naar de kwartfinales. ANP DORTMUND - Twee wedstrij den voor het einde van de com petitie lijkt Borussia Dortmund kansloos voor de landstitel. De ploeg kwam in de thuiswed strijd tegen VfB Stuttgart niet verder dan een doelpuntloos ge lijkspel en heeft nu vijf verlies- punten meer dan koplopers Schalke 04 en Bayern München. De ploeg van Huub Stevens ont vangt zaterdag VfL Wolfsburg, de club die Dortmund vorige week verrassend op 1-1 hield. Bayern München onvangt num mer vier Bayer Leverkusen. De bezoekers hebben drie punten minder dan de koploper in de Bun desliga. Borussia Dortmund was in een uitverkocht Westfalenstadion wel de betere ploeg. Rieken en Bobic waren voor rust dichtbij een doelpunt. Doelman Hilde- brand reageerde attent. Na de hervatting zagen de 67.000 toe schouwers hun favoriete club slordig en gehaast spelen. Vete raan Kohier en Bobic kregen nog twee goede kopkansen. Ze konden echter niet voorkomen dat VfB Stuttgart, de nummer veertien in de Bundesliga, door het uiteindelijke gelijkspel weer een beetje meer afstand van de onderste plaatsen nam. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19