QVINCI E I E 111 T Nog diepere Schelde van de baan PZC Borst vraagt zorgverzekeraars geld voor stakende huisartsen Zin in een hete zomer? p° 4. HUP m Vlaanderen laat eis uitbaggeren tot veertien meter vallen Motorjacht belandt op strekdam Sint Philipsland Leger Macedonië vergeldt aanslag Beleggers wennen aan winst Shell Olijfolie wint terrein in de keuken Ajax loopt averij op in Waalwijk Hard-gïazen deuren <s> Belastingaangiftes zoek Imam: homoseksualiteit schaadt groei bevolking Eerbetoon met slangen Nieuw belastingstelsel kost veel mensen geld Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 - 11< Fris Vanochtend plaatselijk nog wat regen. Vanmiddag af en toe zon en droog. Maxima rond 11 graden. 244e jaargang no. 105 vrijdag 4 mei 2001 losse nummers 2,00 Van 21 april t/m 19 mei Kijk op: www.maandvandevrijheid.nl door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Vlaamse politiek houdt vast aan een verdieping van de Westerschelde tot onge veer 12,80 meter, maar zal niet langer aandringen op een maximale verdieping tot veertien meter. Volgens voorzitter Demeester van de commissie Openbare Werken van het Vlaams Parle ment heeft het geen zin om bij de Nederlandse overheid aan te dringen. „We stellen ons rede lijk op in plaats van Nederland de oorlog te verklaren." De commissieleden bogen zich gisteren over de lange-termijn- visie Schelde-estuarium. In dat rapport, dat is opgesteld door het Vlaamse ministerie van Openbare Werken en het Neder landse Rijkswaterstaat, is spra ke van vier toekomstscenario's. Kiezen De Vlaamse overheid kan kie zen voor géén verdere verdie pingvan de Westerschelde, voor een beperkte verdieping tot twaalf meter, voor een stapsge wijze verdieping tot ongeveer 12,80 meter of voor het uitbag geren van de vaargeul tot maxi maal veertien meter diepte. Op 9 mei hakt het Vlaams Parle ment de knoop door. De Vlaam se minister van Openbare Werken, Stevaert, heeft zijn Ne derlandse collega Netelenbos beloofd voor juni duidelijkheid te verschaffen over het Vlaamse standpunt. De Nederlandse overheid heeft toegezegd uiter lijk zes maanden later een be slissing te nemen. Vorige week al bereikten de Ne derlandstalige partijen, met uitzondering van het extreem rechtse Vlaams Blok, overeen stemming over een stapsgewijze verdieping tot bijna dertien me ter. Maar volgens Jan Penris van het Vlaams Blok doet België er goed aan bij de Nederlandse overheid aan te dringen op een maximale verdieping tot veer tien meter. Volgens Penris is veertien meter nodig om de verdere ontwikkeling van de Antwerpse haven veilig te stel len. Volgens de liberaal Jul van Ape- ren heeft België zich in het ver leden niet van z'n sterkste kant getoond in de onderhandelin gen met Nederland. „Maar juist daarom is het zaak dat we dit keer als gelijke partners de ge sprekken voeren. We moeten ons redelijk opstellen in plaats van allerlei onhaalbare eisen op tafel te leggen en hoog van de to ren te blazen. Bij een verdieping tot 12,80 of dertien meter is de leefbaarheid en de veiligheid gegarandeerd. En wie zegt dat we straks niet alsnog dieper kunnen gaan?" Ook de groenen zijn voor de stapsgewijze verdieping van de Westerschelde tot bijna dertien meter. Johan Malcorps van Agalev: „We houden constant een vinger aan de pols en wa ken voortdurend over de vei ligheid. Dit voorstel maakt een groen havenbeleid moge lijk. Er is sprake van een combi natie van ecologie en econo mie." GPD Aanvallen met gevechts helikopters, artilleriebe schietingen en een inval door grondtroepen. Dat was gisteren het ant woord van het Macedoni sche leger op een aanslag van rebellen in het dorpje Vak- Hoewel de Koninklijke/Shell Groep gisteren over het eerste kwartaal een recordwinst presenteerde, gaven beleggers niet thuis. Er was geen sprake van kooplust. De koers daalde zelfs 2,7 procent. Het olieconcern boekte 9,6 miljard gul den winst, 17 procent meer vergeleken met het eerste kwartaal van vorig jaar. Boterland Nederland raakt verknocht aan olijf olie. In steeds meer keu kens staat een fles olijfolie. Supermarkten spelen daarop in door het assortiment uit te breiden met producten waarin de olie van de geperste olijf een hoofdrol speelt. Ver der duiken ge specialiseerde Q winkels op. In de jacht op de tweede plaats heeft Ajax gisteren in Waalwijk averij opge lopen. De ploeg van trai ner Co Adriaanse kwam tegen RKC niet verder dan 2-2, na een 0-2 achter stand. Daarmee klom Ajax wel naar de derde plaats, vier pun ten achter Feye- O noord. gL feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11, 13 en 14; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; sport: 23, 24, 25, 26 en 27. Advertentie Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! SINT PHILIPSLAND - Het achttien me ter lange motorjacht Blue Discovery is gisteren vastgelopen op een strekdam aan de westkant van de Krammerslui zen, even buiten de jachtsluis. Bergings schip Zephyrus werd vannacht ingezet om het vastgelopen schip vlot te trekken. Het 42 ton wegende jacht liep, door de havendam te dicht te naderen, rond half drie 's middags vast. De achtkoppige be manning werd door een schip dat in de buurt was, van boord gehaald en stapte later over op het bergingsschip van Mul traship uit Terneuzen. Omdat de Blue Discovery sterk overhelde, werd het jacht aanvankelijk met rust gelaten. Pas 's avonds kon, met hoger water, de be manning weer aan boord. Het schip uit Warmond was op weg naar de Wester schelde. fotoWim van Vossen DEN HAAG - Door een tech nische storing zijn vierdui zend belastingaangiftes zoekgeraakt die tussen 12 maart en 25 april zijn ver stuurd via het girotel zake lijk abonnement van de Post bank. De Belastingdienst heeft dat aantal begroot op basis van wat normaal ge sproken elke maand binnen komt. De Belastingdienst kwam er achter dat er iets niet klopte, doordat er geen elektroni sche aangifte meer via de Postbank werd gedaan. Om dat de namen van de gedu peerden bekend zijn, ver wacht de dienst de betrokke nen binnen een paar dagen te hebben gevonden. De men sen zullen volgens een woordvoerster van de Belas tingdienst persoonlijk wor den benaderd. ANP Advertentie van onze redactie binnenland HILVERSUM - Homoseksuali teit is schadelijk voor de samen leving. Als de 'ziekte' zich onder de jeugd verspreidt, zal dat tot uitsterven leiden. Dat zei de Rotterdamse imam sheik Khalil el-Moumni gisteravond in het actualiteitenprogramma NO VA. „Als straks ouderen niet meer actief zijn in de voortplanting en het baren van kinderen, wie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst (Volksgezondheid) gaat zich persoonlijk inzetten om geld voor huisartsen vrij te maken bij de zorgverzekeraars. Die hou den geld voor huisartsen vaak ten onrechte vast, meent de mi nister. Het was gisteren de enige tegemoetkoming van Borst aan de deze week stakende huisart- Volgens de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) dreigt tweederde van de huisartsen in middels zijn contracten met de zorgverzekeraars niet te verlen gen als er voor hen niet meer geld komt. Daardoor zou de si tuatie ontstaan dat weekend-, nacht -en avonddiensten niet meer worden gedraaid. De contracten met de zorgverzeke raars lopen per 1 juli af. Direc teur C. Bos van Zorgverzeke raars Nederland hield de huisartsen gisteren voor dat de zeventig miljoen van het kabi- maken dan nog kinderen als mannen onderling trouwen en vrouwen ook", zei de Marok kaanse imam van de An-Nasr- moskee. Volgens Khalil is ho moseksualiteit in het bijzonder schadelijk voor de Nederlandse samenleving, nu het burgerlijk huwelijk is opengesteld voor homoseksuelen. „Homoseksualiteit blijft niet beperkt tot de mensen die deze ziekte hebben, maar kan zich verspreiden. De Nederlandse samenleving is multicultureel. Dus als de ziekte zich dan ver spreidt, kan iedereen besmet raken. Daar zijn we bang voor", zei Khalil. Hij reageerde op het volgens NOVA toenemend geweld onder Marokkaanse jongeren tegenover homo's en lesbiennes. Daarvoor bestaan echter geen harde cijfers. ANP COCULLO - Slangen kronkelen rond het standbeeld van Santa Domenico bij het begin van de jaarlijkse processie gisteren in Cocullo in Midden-Italië. Voor de inwoners van Co cullo is het ritueel met de slangen bedoeld als eerbetoon aan Santa Domenico. Volgens de overlevering zou dit ritueel de heilige hebben beschermd tegen de giftige beten van slangen en andere dieren. Het hoogtepunt van de pro cessie in Cocullo heeft bij aanvang plaats, wanneer het standbeeld naar de binnenplaats Van de kerk wordt gebracht en slangenvangers ;zich met hun reptielen rond het beeld verzame len. foto Paolo Cocco/RTR net slechts een eerste stap is. Dat geld dient ter compensatie van de gestegen kosten. Enkele honderden actievoer ders togen gisteren naar het de partement van Volksgezond heid om hun grieven onder de aandacht van de minister te brengen. Ze reageerden met luid boegeroep op de toezegging van Borst. De huisartsen willen dat de re gering de besteding van premie geld weer weghaalt bij de zorg verzekeraars. Borst weigert dat vooralsnog. De actievoerders eisen volledige compensatie voor hun fors ge stegen praktij kkosten en hogere tarieven. Met de 3,4 miljard ex tra voor de zorg kan de minister slechts deels aan die eisen tege moet komen. Er komt wel een adequate vergoeding voor avond- en weekenddiensten. Borst zou graag zien dat de con tracten tussen zorgverzeke raars en huisartsen niet alle maal over één kam worden geschoren. „Je moet onderscheid maken tussen bij voorbeeld een praktijk op het platteland en een in een achter standswijk", vond de minister. Premies Zij kondigde verder aan dat ze de gestegen premies voor een ar- beidsongeschikheidsverzeke- ring voor fysiotherapeuten en tandartsen gaat compenseren. ,Het kan alleen niet in een keer, het vergt zeker drie jaar." Borst noemde het 'een tragedie' dat de huisartsen boos en te leurgesteld zijn, 'terwijl ik ver schrikkelijk veel geld bij elkaar heb gevochten in het kabinet'. Volgens haar komt het geld dat voor het wegwerken van de wachtlijsten wordt ingezet (800 miljoen) ook de huisartsen ten goede. GPD/ANP pagina 16: patiënt zoekt heil bij apotheker door Henk van Lierop ROTTERDAM - Het nieuwe be lastingstelsel leidt er niet toe dat iedereen beter af is, zoals de regering doet voorkomen. Zeker 30 procent van de bevolking ziet het inkomen met meer dan 4 procent dalen, terwijl 70 pro cent dat met bijna 4 procent ziet stijgen. Dat schrijft S. van Eijck, hoofd docent Fiscale Economie aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, in het vakblad ESB. Het ministerie van Financiën reageert verbaasd. „De uitkom sten van de studie lijken ons on waarschijnlijk", aldus een woordvoerder van Financiën. Hij wijst erop dat het Centraal Planbureau, het Nibud en de FNV met heel andere bevindin gen kwamen. CDA en PvdA willen dat het ka binet reageert op de kritiek van de belastingdeskundige. Die re actie kan eind deze maand besproken worden bij eerste evaluatie van het nieuwe belas tingstelsel in de Kamer. De wetgever is uitgegaan van individuele belastingplichti gen, aldus Van Eijck. Hij is bij zijn berekeningen uitgegaan van huishoudens. Gemiddeld gaan de Nederlan ders er 800 gulden, ofwel 1,5 procent op vooruit, maar de sa menstelling van het huishou den, de leeftijd en het vermogen zijn volgens Van Eijck van grote invloed. Eenoudergezinnen met kleine kinderen gaan er 5,4 pro cent op vooruit. Alleenstaanden gaan er gemid deld 2 procent op vooruit, maar eenderde van hen gaat 6 procent terug. Dat laatste geldt vooral voor ouderen. Van de eenverdienerhuishou dens leveren 1,5 miljoen bijna 5 procent in, terwijl 1,8 miljoen van die huishoudens er 6 pro cent op vooruit gaan. Meerver- dieners gaan er 3,5 procent op vooruit, zegt Van Eijck. ANP Advertentie naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters;m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straatnr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: TT handtekening: 8 713214 000002 n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,45) n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) - -V; Surf naar www.ambiance-zonwering.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1