PZC Akkoord over vliegbewegingen Werkende arts is geen stakingsbreker Rijverbod en boetes voor te hard rijden Maritiem museum Vlissingen op jacht naar geldschieters Brinkhorst voelt wel voor vestigingssteun aan jonge boeren Golven op Thoolse akkers Aantal starts en landingen vliegveld Arnemuiden vastgelegd Greenpeace betaalt boete Let op! Volgende week gaat Duifhuizen open Duifhuizen Inbreker moet tien maanden gevangenis in zeeuwse almanak Willem MIDDEN donderdag 3 mei 2001 door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De aandeel houders van vliegveld Midden- Zeeland zijn om. De bedrijven op het onverharde luchtvaart terrein bij Arnemuiden zetten hun handtekening onder een overeenkomst met de provincie over het aantal starts en landin gen. Het besluit komt na ruim een half jaar onderhandelen. MIDDELBURG - Zeven actie voerders van Greenpeace zijn ingegaan op het schikkings voorstel van Justitie om hun straf af te kopen. De verdachten hebben elk 500 gulden boete betaald, zodat ze woensdag niet op de zitting van de Middelburgse politierechter hoefden te verschijnen. De acti visten werden op 1 maart van dit jaar gearresteerd toen ze een kerntransport van Dode waard naar Engeland wilden tegen houden. Ze stonden op het punt met een container de Europa- weg rond het Sloegebied af te sluiten, toen ze hun actie zagen mislukken door ingrijpen van de politie, die de container aan de kant zette. Onder de vier vrouwen en drie mannen van Greenpeace die zich strafrechtelijk moesten verantwoorden wegens verzet tegenover de politie, bevonden zich geen Zeeuwse activisten. (Advertentie) de Winkel gBpS KERY Beeld &Geluid §fp|i «WiliraBBra n^oIfnMï] (Advertentie) Vliegvelddirecteur B. van Dam stelde vorig j aar september voor het aantal starts en landingen op 4 500 0 per jaar vast te leggen. Het aantal vliegbewegingen schommelt de laatste jaren rond de 35.000. In de concept-over eenkomst die door de provincie is opgesteld, staat dat op elke extra beweging een boete volgt. De boete kan oplopen tot een half miljoen gulden. Volgens de overeenkomst moe ten circuitvluchten (touch and go's) op zaterdag, zondag en in de zomermaanden zoveel moge lijk worden beperkt. Lesvluch ten van andere vliegvelden zijn niet welkom op Midden-Zee land. De aandeelhouders, die alle maal een bedrijf op het vlieg veld hebben, aarzelden maan denlang over het ondertekenen van de overeenkomst. Begin vo rige m^and stelden ze een be slissing uit. Het college van Ge deputeerde Staten liet kort daarop weten niet opnieuw te willen praten over de overeen komst. In een brief aan de direc tie van Midden-Zeeland wees het college er met klem op dat er 'gezien de politieke discussie in onder meer de Statencommis sie, geen ruimte bestaat tot her nieuwd onderhandelen'. „Wij dringen er dan ook op aan om binnen enkele weken over te gaan tot ondertekening van het convenant." Aandeelhouders Begin deze week zijn de aan deelhouders op een extra verga dering akkoord gegaan met de overeenkomst. Volgens voorzit ter J. Wind van de raad van com missarissen stemde slechts één van de ruim twintig aandeel houders tegen. De aandeelhouders lieten zich niet zonder slag of stoot overtui gen. Een paar maand geleden togen de gedeputeerde T. Pop- pelaars (CDA, milieu) en J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) naar het vliegveld om tekst en uitleg te geven. Een groot bezwaar van de aandeel houders was dat de overeen komst verder gaat dan de wette lijke zonering voor Midden- Zeeland. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geluidsgren- zen (zonering) voor Midden- Zeeland opgesteld die ook uit gaan van 45.000 vliegbewegin gen. De zonering stelt echter niet een absolute grens aan het aantal vliegbewegingen, maar aan de hoeveelheid geluid. Als vliegtuigen over een paar jaar stiller worden, zijn meer dan 45.000 starts en landingen bin nen de geluidsgrenzen mogelijk. De overeenkomst tussen de pro vincie en het vliegveld laat dit niet toe. Maand van de Vrijheid vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Groenrewrap (vegetarisch.) ƒ13,50 Tonijn pepersteak 17,50 Asperges met gerookte zalm ƒ21,50 zaterdag 5 mei 14.30-16.30 uur Just Friends met o.a. Ierse muziek zondag 6 mei 13.00-17.00 uur Koopzonda vanaf 11.00-17.00 uur voor De Drvkkery, Markt Boekenmarkt duizenden boeken moeten plaats maken 14.00 uur Lurv op zondag m.m.v. kinderen van obs De Bijenburch en de Belgische schrijver iMarc de Bel alle kinderen tussen 8 en 12 jaar welkom Exposities Alphons van Heusden de bekendste onbekende kinderboek-illustrator van Nederland Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het boek "Verhalen van kinderen op reis" van Ada de Lange kijk ook op www. bes tewinkel van netlcrland.nl De wachtkamer van huisarts R. van Tol in Veere zat gisteren vol als altijd. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders ZOUTELANDE - Vier uitroeptekens maken de zin af: „Voor ons één reden om niet te staken!!!!" En dat is: „De pati ent." Het staat in vette hoofdletters en extra groot op het stencil dat huisarts A. van der Male uit Zoutelande aan z'n patiënten uitdeelt. Met 'Daarom werken wij wel, maar staan achter de actie', eindigt het haas tig gemaakte statement. De overgrote meerderheid van de Zeeuwse artsen staakt, de meeste Walcherse artsen juist niet. Terwijl bij actievoerende collega's antwoordapparaten starten, neemt Van der Male's assistent gewoon de telefoon op en rijdt hij zelf visites als altijd. Om 7.15 uur had hij z'n eerste patiënt op het spreekuur. Toch is er één verschil met een normale werkdag; hij heeft alle tijd genomen om uit te leggen waarom zijn collega's wel staken. „Ik ben in de spreekkamer gaan zitten en heb uitgelegd waarom het gaat. Dat het zo niet langer kan.En dat er voor hem die ene reden is om niet mee te doen. „Ik wil niet over de hoofden van patiënten mijn gelijk halen", stelt hij. „Onderbetaling is niet de schuld van de patiënt, overbelasting ook niet. Ik weiger de patiënt als middel om op de misstanden te wijzen." Boze telefoontjes van stakende artsen heeft hij niet gehad. Én hij voelt zich ook geen stakingsbreker. „Ik kan daar goed mee omgaan. Ik ben geen spelbre ker. Door patiënten voor te lichten voer ik op mijn manier toch actie." Huisarts Y. Bats uit Oostkapelle staakt ook niet. Maar zij heeft daar wat meer moeite mee. Ze spreekt van een 'loyaliteitscon flict'. „Ik voel mij erg solidair met de stakers." Maar ze heeft voor de patiënt gekozen, stelt zij. Met haar collega's heeft ze be sloten 'toch maar niet te gaan staken'. 'Met. veel twijfel', voegt ze eraan toe. „Ik sta achter de stakingsdoelen", legt Bats uit. „Maar staken is een te rigou reus middel. Zeker in deze vakantietijd met veel toeristen valt een staking on gelukkig. Het levert heel wat heisa op als iedereen met kleine ongevalletjes naar het ziekenhuis moet. Dat is niet te hanteren." Agressie Waarom de Walcherse artsen zo mas saal niet staken, ze weten het eigenlijk zelf niet. Vanwege het laagdrempelige contact met de patiënten, zegt Van der Male, die had verwacht dat artsen in meer plattelandsgebieden gewoon door zouden werken. Omdat de werkdruk in de Randstad met meer agressieve pati ënten en meer cultuurverschillen groter is dan op Walcheren, denkt Bats. Om dat staken niet bij de loyale Zeeuwse mentaliteit hoort, oppert R. van Tol, niet-stakende huisarts in Veere. „Je moet veel afstand van je patiënt ne men, wil je gaan staken", zegt Van Tol. Hij voegt eraan toe dat staken inmid dels een te negatief imago heeft. „Het rondje rond de kerk-effect." Dat de art sen toch staken, geeft volgens hem aan hoe hevig gefrustreerd ze zijn. „Je moet van goede huize komen om huisartsen te laten staken." Hij voorziet verdere radicalisering van artsen als de politiek niets doet. „Als Borst doorgaat met roofbouw plegen op artsen haken ze af en wil niemand meer huisarts worden. Dan zitten binnen afzienbare tijd mil joenen Nederlanders zonder arts. De ziekenhuizen krijgen dat op hun bord met als gevolg een enorme stijging van de zorgkosten." Van Tol zegt zich niet schuldig te voelen ten opzichte van stakende collega's.,Ik zeg tegen patiënten dat ik solidair ben maar dat ik van mening verschil over de wijze van protest. Ik zou pas een sta kingsbreker zijn als ik heimelijk werk te." Hij zegt vernomen te hebben dat schuldgevoelens zich juist van stakers meester maken. „Ik ben voor publieks vriendelijke acties maar er is geen al ternatief voor staken. En om dan toch maar te gaan staken... nee. Dat doe je niet. Ik blijf op m'n post." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Spijkenisse kreeg giste ren bij de kantonrechter in Mid delburg een rijverbod van vier maanden en een boete van 640 gulden voor te hard rijden. De man reed in juni vorig jaar met 140 kilometer per uur over de stormvloedkering. Daar gold een limiet van 100 kilometer per uur. De man was twee jaar gele den ook veroordeeld voor te hard rijden en toen kreeg hij een voorwaardelijke rijontzegging met een proeftijd van twee jaar. Omdat de overtreding van vori ge zomer binnen die proeftijd viel, is de rijontzegging nu als nog opgelegd. Een 29-jarige man uit Seroos- kerke op Walcheren moest eveneens op de rechtbank ver schijnen voor een forse snel heidsovertreding. Hij reed vorig jaar mei met zijn motor op de Sloeweg-Noord in Vlissingen 161 kilometer per uur in plaats van 100. Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout veroor deelde hem tot een boete van achthonderd gulden. (Advertentie) Op woensdag 9 mei a.s. heropent Duifhuizen Lederwaren haar deuren met de mooiste collectie lederwaren en een compleet assortiment reisartikelen. Lederwaren Düfhuizen Lederwaren Ganzepoortstraat 15 GOES voorheen Sinke lederwaren MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor woninginbra ken veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf. De rechtbank achtte twee in braken en een poging daartoe in Goes en omgeving bewezen. De Vlissinger werd vrijgesproken van een woninginbraak in 's Gravenpolder. De bewoners hadden een schadeclaim inge diend van 6400 gulden, voorna melijk voor sieraden, maar die door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Bestuur, leden van de comités van aanbeveling en ondersteuning van het Mu- zeeum in Vlissingen gaan het Zeeuws bedrijfsleven benade ren om het museum te sponso ren. Potentiële geldschieters kunnen kiezen algemeen spon sor te worden voor 10.500 gul den, tot hoofdsponsor van de Pronkzaal voor een bedrag van 300.000 gulden. Het maritiem museum hoopt zo minimaal een miljoen gulden binnen te krij gen. Het nieuwe maritiem museum, dat gevestigd wordt in het Lampsinshuis aan de Nieuwen- dijk, kampt met een tekort van 2,6 miljoen gulden op een totale investering van bijna 12,4 mil joen gulden. Het bestuur heeft het adviesbureau Van Dooren in de arm genomen om het tekort weg te werken. „In potentie is er veel draagvlak in Zeeland voor het Muzeeum, bijvoorbeeld scheepsbouw, de visserijsector en de havens. Mensen die we benaderd heb ben, hebben veel waardering, maar zijn ook nog tamelijk on bekend met de plannen", be toogde Van Dooren gisteren tijdens een bijeenkomst met mogelijke sponsors en 'ambas sadeurs' van het Muzeeum. Hij rekent erop dat voor de ope ning van het museum tijdens Pasen 2002 het bedrijfsleven een miljoen gulden bijeen brengt, overheden, stichtingen en fondsen ook een miljoen gul den en dat zes ton binnenkomt via publieksacties. Om mensen bekend te maken met de plan nen, zullen er rondleidingen plaatsvinden op de bouw. Daar naast is een kleurige brochure en een sponsorpakket samenge steld. Tegenprestatie Potentiële geldschieters kun nen uit een grote verscheiden heid aan sponsoring kiezen. Wie besluit het Muzeeum te sponso renvoor 10.500 gulden krijgt als tegenprestatie een vermelding van zijn bedrijfsnaam op een 'stijlvol Tableau d'honneur' in de entreehal of het café van het museum. Eenmalig worden twee toegangskaarten overhan digd voor het speciale openings programma, vermelding van de bedrijfsnaam in een boek over het Lampsinscomplex en in al lerlei museumprogramma's en - kranten. Daarnaast staan er vier toe gangskaarten tegenover, die tot vijf jaar na de opening gebruikt kunnen worden en de naam wordt vermeld op de website. Voor drie ton is een bedrijf hoofdsponsor en naamgever van de Pronkzaal op de eerste verdieping. In die voormalige woonkamer van familie Lamps- ins geeft het museum na de ope ning een beeld van de pronk- en hebzucht in de zeventiende eeuw. In de zaal kunnen ook hu welijken worden voltrokken. Pronkzaal Naast de tegenprestaties uit het algemeen sponsorschap, wordt de naam van het bedrijf gedu rende vijf jaar verbonden aan de Pronkzaal. Voor de officiële opening mag het bedrijf zijn relaties rondlei den, afgesloten met een ont vangst in de zaal. Na de opening mag er eenmalig een rondleiding plaatsvinden met 250 personen, krijgt de on derneming zestig toegangs kaarten voor de officiële ope ning, 250 toegangskaarten plus nog eens 2 5 0 kaarten voor speci ale voorbezichtigingen, tien maal gratis gebruik van pu blieksruimten en acht maal ge bruik van de Pronkzaal. Verder wordt niet alleen de naam, maar ook het logo van het bedrijf ver meld in kranten, programma's en op de website. Voorzitter G. Adan is er rotsvast van overtuigd dat het zal lukken om het tekort voor de opening weg te werken. Daarnaast zal de stichting Vrienden van het Stedelijk Mu seum zich omvormen tot een vriendenclub van het maritieme museum om zo meer donateurs in de provincie te werven. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw gaat met het Nederlands Agrarisch Jon- gerenkontakt (NAJK) praten over de invoering van vesti gingssteun voor bedrijfsopvol- gers in de landbouw. Het NAJK heeft voorgesteld boeren bij overname van het ouderlijk be drijf 50.000 gulden te geven als renteloze lening voor tien jaar. Volgens het NAJK is het hard nodig iets te doen voor bedrijfs- opvolgers in de landbouw. Voor slechts één op de drie bedrijven staat een opvolger klaar. In 19 9 6 was dat nog één op de vier. Niet overal in de landbouw is het overigens zo slecht gesteld. In de melkveehouderij wil de helft doorgaan. Ook voor grote ak kerbouwbedrijven zijn meer opvolgers. Vestigingssteun kan jonge boe ren alsnog over de streep trek ken, verwacht het NAJK. De Tweede Kamer heeft dat idee in een motie van SGP-Kamerlid B van der Vlies overgenomen. Het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) heeft er vervolgens onderzoek naar gedaan, in op dracht van minister Brinkhorst. Zelfvoorzienend Het NAJK stelt voor bedrijf sop- volgers een renteloze lening te geven van 50.000 gulden, een bedrag dat zij tien jaar later moeten terugbetalen aan een Next Generation Fund (Volgen de Generatiefonds). De rijks overheid moet dit fonds de eer ste tien jaar voeden, waarna het zelfvoorzienend wordt. Vestigingssteun kan vooral voor de overname van kleinere be drijven een steun in de rug zijn, denkt het LEIEr zit ook een na deel aan vast: steun kan de over name van ondernemingen met minder toekomstperspectief stimuleren. Het idee is niet nieuw. Van 1988 tot 1991 konden boeren van de overheid een vestigingspremie krijgen van maximaal 37.500 gulden. Dat had geen invloed op het aantal bedrijfsovernames. Dat kwam, aldus het LEI, door de opzet van de regeling. De ves tigingspremie werd pas uitge keerd als de overname financi eel rond was. Het bedrag was ook kleiner. Het LEI verwacht ook nu geen wonderen van vestigingssteun. Of een bedrijf toekomstper spectief heeft, blijft het belang rijkste. De familie moet ook wil len meewerken en het bedrijf tegen een redelijke prijs willen verkopen. Dat komt door de ge stegen grondprijzen steeds min der voor. Toch ziet het LEI wel wat in ves tigingssteun. Jonge boeren kun nen met een renteloze lening van 50.000 gulden het bedrijf naar schatting drie jaar eerder overnemen, wat zeker in deze tijd van snel stijgende grond prijzen financieel gunstig is. En omdat jongeren vernieuwings gezinder zijn, kunnen snellere overnames goed zijn voor de he le landbouwsector. SINT-ANNALAND - Een zeelandschap op Tholen. Landbouwplastic bij Sint-Annaland beschermt de nog jonge gewassen. Door de wind lijkt het plastic over de akkers te golven. foto Wil lem Mieras werd niet toegewezen. De Vlis singer zag vele pogingen om af te kicken mislukken. Hij houdt al twintig jaar zijn drugsverslaving in stand met diefstallen, waarvan de buit wordt doorverkocht. Twee we ken geleden had de officier van justitie achttien maanden cel geëist. Ook de Zeeuwse bibliotheek is in de ban van het Willem en Maximavirus. Ze probeert de lezers die hun honger naar Oranjekennis willen stillen het niet al te moeilijk te ma ken. Bij de ingang staat een vitri ne met een Nederlandse vlag en kroontje. Op een papier staat waar bezoekers naartoe moeten voor boeken over het bejubelde prinselijke paar. Alles over 'Koningshuis' staat onder nummers 936.2 tot 936.4 op de tweede ver dieping, boeken over 'Argen tinië' zijn bij 940 tot 996.4 te vinden. Op de eerste verdie ping kunnen lezers hun lol op met 'Paleizen' (718.2). En ook naar boeken over de prinselijke hobby's 'Waterbe heer' (696-699) en 'Olympi sche Spelen' (616.15) worden lezers snel de weg gewezen. Naar verluidt heeft de biblio theek nog nagedacht om die andere hobby van Prins Pils ook onder de aandacht te brengen. Maar 'Voedings- en genotmiddelen' (678) heeft het papiertje op de vitrine niet gehaald. Kiezeuia oruncnen aan zee elke zondag (ook met moederdag) Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9