Moskou houdt vast aan ABM-verdrag EU-trojka stimuleert overleg Korea's België zet alles op alles voor de euro Nederlander bekent doden 132 mensen in Joegoslavië Academici halen levende cellen uit dode mensen Bush mag verlaging belasting doorvoeren 5 Washington vindt akkoord beletsel voor ruimteschild Taiwan vraag Duitsland om onderzeeërs Aardverschuiving in China eist tientallen levens Water uit de kraan net zo goed als uit de fles Italië moet joden compenseren Excuses Poolse bisschoppen Khatami weer presidentskandidaat Microsoft beloont 'klikspanen' Statiegeld op blikjes in Duitsland Garzon vraagt Italië steun bij onderzoek naar Berlusconi donderdag 3 mei 2001 van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland is bereid met de Verenigde Staten te on derhandelen over strategische veiligheidsvraagstukken, maar blijft vasthouden aan de nale ving van het ABM-verdrag. In een schriftelijke verklaring liet het Kremlin weten het verdrag te willen 'behouden en uit te breiden'. De Amerikaanse president Bush noemde dinsdag het uit 1972 stammende akkoord ver ouderd, omdat het de oprichting van een door de VS te bouwen anti-rakettenschild verhindert. Minister van Buitenlandse Za ken Igor Ivanov verklaarde dat nu een periode van uitvoerig overleg over meerdere vraag stukken zal beginnen. De be windsman noemde het 'extreem belangrijk' en 'bemoedigend' dat Amerika het akkoord niet eenzijdig heeft opgezegd. Hij reageerde ook positief op de door Bush voorgestelde reduc- j tie van het aantal kernkoppen. I Rusland vreest dat bij schen- 1 ding van het ABM-verdrag een nieuwe wapenwedloop zal be ginnen. De president Poetin en Bush spraken gisteren kortston dig met elkaar via de telefoon. TAIPEH - Taiwanheeft Duits land gisteren gevraagd te hel pen bij de bouw van acht onder zeeërs. De duikboten zijn door de VS toegezegd aan Taiwan De VS kunnen deonderzeeërs niet zelf meer bouwen en veron- derstellen dat bondgenoten als Nederland of Duitsland zullen bijspringen. Beide landen wei geren dat. De Amerikaanse le- vering van militair materieel aan Taiwan ligt uiterst gevoelig. China beschouwt Taiwan als een opstandige provincie. ANP PEKING - Door een aardver schuiving in het zuidwesten van China zijn gisteren ten minste 62 mensen omgekomen. De slachtoffers bevonden zich in een flat van negen verdiepin gen die instortte. Slechts zeven mensen konden worden gered. Een arts verklaarde eerder dat I zeventig tot tachtig mensen zijn bedolven onder het puin. De meeste bewoners van de flat waren thuis toen de grond in be weging kwam. De aardver schuiving werd veroorzaakt door aanhoudende regenval en speelde zich af in het bergstadje Wulong. Ongeveer zevenhon derd reddingwerkers zijn inge zet. Er is weinig hoop op meer overlevenden. D PA/ANP (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS Attentie! Gezocht voor onze exclusieve kunstveilingen schilderijen van de volgende kunstenaars: R. Kimpe G J. Delfgaauw C Spnnger O.J. Koets «Koekkoek Spohler •J.Toorop L Apol H. Schouten L Heijmans H Bieling W. de Zwart •Góth «Israels «W Verschuur A Phiel G. H Breitner A. v d Venne P. Mondriaan «C Raaphorst «ACoorte Schub H. M Horrix A. v. d. Neer •O.Eerelman B. de Hoog «C Dusart F Amtzemus H. F. C. ten Kate F Bol •Artz «Klinkenberg «W.v.d. Velde H Houten Ch Leickert A Storck H W Mesdag Y Wenning JI. v. Rutsdael •APieck «J Bosboom «G Flinck F. v Kregten A Schelfhout «N Berghem H. Ronner Knip B. Viegers «AOstade W 8 Tholen P. G. Vertin L. Backhuysen •C. Willink H. Helmantel «J.J.v.Goyen en alle overige namen zijn welkom Wij komen graag vrijblijvend bij u langs om één en ander te taxeren! Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Voor info: tel. 0118-650680. of www.zccuwsveilinghuis.nl De twee leiders zullen elkaar in juli waarschijnlijk voor het eerst persoonlijk treffen. In de bereidheid van Rusland tot onderhandelingen over te gaan, zien waarnemers een te ken dat de opstelling van Mos kou iets flexibeler wordt. Het invloedrijke parlementslid Konstatin Kosatsjov verklaar de zelfs dat het ABM-verdrag eventueel herzien kan worden. Het parlementslid Dmitri Rogo- zin, voorzitter van de Doema- commissie voor Buitenlandse Zaken, dreigde gisteren echter dat de ratificatie van het ontwa peningsverdrag Start II wordt teruggedraaid als de VS zich niet houden aan het ABM-ak- koord. Bondgenoten binnen de NAVO en andere West-Europese lan den verwelkomden Bush' belof te hen te raadpegen bij de ont wikkeling van het afweerschild. Ze begroetten ook de voorge stelde inkrimping van het nu cleaire arsenaal van de VS. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken Lindh waar schuwde dat het ruimteschild tot een nieuwe wapenwedloop kan leiden. Zweden is momen teel voorzitter van de EU. Ook China vreest dat de raket- afweer van Bush leidt tot een wapenwedloop. Het land is on der meer boos dat de vooralsnog vage defensieplannen ook steu nen op kernonderzeeërs. Dat zou in strijd zijn met een over eenkomst tussen de VS en China over de beperking van aanvals wapens. GPD/ANP van onze redactie buitenland GENEVE - In de rijke landen is het water uit de kraan net zo goed als uit een fles. Het drinken van kraanwater is bovendien beter voor het mi lieu. Volgens het Wereld Natuur Fonds zijn de verschillen tus sen kraanwater en gebotteld water miniem, terwijl de prijsverschillen enorm kun nen oplopen. In de 'gebottel de-waterindustrie' gaat jaarlijks meer dan vijfti mil jard gulden om, aldus het WNF. De natuurbescher mingsorganisatie wijst erop, dat voor kraanwater veel meer regels gelden dan voor gebotteld water. Over de kwaliteit hoeven mensen zich dus echt geen zorgen te maken. Het WNF geeft toe dat in sommige landen de le veranciers van kraanwater wel iets beter hun best zou den kunnen doen om hun product drinkbaarder te ma ken. De slechte smaak is voor veel mensen een reden om water in de fles te kopen. Het drinken van kraanwater heeft nog andere voordelen. Het scheelt jaarlijks ander half miljoen ton aan plastic die nodig is om de flessen te maken. Bij de productie wor den chemicaliën gebruikt die schadelijk zijn voor het mi lieu. Daar komt bij dat meer dan twintig miljard liter ge botteld water bestemd is voor de export. Met het transport komen gassen vrij die een bijdrage leveren aan het broeikaseffect, aldus het WNF. RTR Noord-Koreaanse militairen marcheren op het vliegveld van Pyongyang na de welkomstceremonie voor een delegatie van de EU. foto Stephen Shaver/RTR doorGert-Jan Broere PYONGYANG - De Europese Unie is onder leiding van voorzitter Zweden op het Koreaanse schiereiland om de toe naderingspolitiek van de Zuid-Kore- aanse president Kim Dae-jung uit het slop te halen. Die politiek, waarvoor Kim de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, zorgde voor het eerst sinds de Koreaan se oorlog weer voor toenadering tussen de beide Korea's. Kim kreeg het herme tisch gesloten Noorden met veel geduld zover de deur naar de buitenwereld op een kier te zetten. De angst bestaat echter dat de deur van het communistische Noorden binnen kort weer in het slot valt. Aanleiding om zich weer in de schulp terug te trek ken is de verslechterde verhouding met de Verenigde Staten sinds het aantre den van de regering van George W. Bush. Volgens Bush' conservatieve mi nister van Defensie Donald Rumsfeld vormt Noord-Korea met zijn raketbe- leid Amerika's grootste bedreiging en de rechtvaardiging van het anti-raket- schild NMD. Zolang Pyongyang niet bereid is zijn raketontwikkeling direct stop te zetten, wordt er niet meer ge praat. En daar kwam de Europese Unie dus om de hoek kijken. Hoewel de Zweden bij hoog en laag volhouden dat het be zoek aan Noord-Korea los staat van het Bush-beleid, onderschrijven ze wel dat het vredesproces tussen het Noorden en het Zuiden hoog nodig gereanimeerd moet worden. „Het feit dat we hier zijn en dat Kim Jong-il met ons voor de eer ste keer wil praten is uniek. En het is ook duidelijk een signaal, dat een be middelende rol van Europa wordt ge waardeerd", meende de Zweedse pre mier Persson na een eerste ontmoeting met de Noord-Koreaanse leider. Status quo Toch zijn er wel twijfels over de werke lijke waarde van het signaal. Noord- Korea is de laatste stalinistische staat ter wereld, een in zichzelf gekeerd land waarbij zelfvoorziening nog steeds in de grondwet is verankerd. De leidende elite, het enorme leger voorop, heeft al les te verliezen en is dus gebaat bij een status quo of zelfs een terugtrekkende beweging. Bush heeft hen een ontsnap pingsclausule uit de onderhandelingen aangereikt. Persson, die vergezeld wordt door bui tenlandgezant Solana en Europees Commissaris Patten, ziet de voortgang van het vredesproces niet zo somber in. Tijdens de eerste ontmoeting werd de EU-trojka geconfronteerd met een 'le vendige' Kim Jong-il. Vandaag staan er nog twee gesprekken met Kim Jong-il op de agenda. Daarna reist de EU-mis- sie af naar Seoel voor besprekingen met Kim Dae-jung. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Een probleemloze invoering van de euro staat bo ven aan het prioriteitenlijstje van België, het land dat per 1 ju li voorzitter wordt van de Euro pese Unie. Premier Verhofstadt kondigde onder meer een grootscheepse informatiecampagne aan over de nieuwe munt met speciale aandacht voor kwetsbare groe pen in de samenleving. België heeft grote ambities voor zijn voorzitterschap, dat duurt tot 31 december van dit jaar.Verhofstadt liet doorsche meren dat hij als EU-voorzitter graag geschiedenis wil schrij ven. De blikvanger moet in de cember van dit jaar de 'verkla ring van Laken' worden, waarin de regeringsleiders zich uitspre ken over de richting waarin de EU zich verder ontwikkelt. Daarbij gaat het onder meer om de vraag hoe de bevoegdhe den moeten worden verdeeld tussen 'Brussel' en de lidstaten. „Bij veel mensen bestaat de in druk dat de Unie te sterk in grijpt in het leven van de burger en te gemakkelijk inbreekt in de bevoegdheden van de lidsta ten", aldus Verhofstadt. Op nieuw naar de burger luisteren, is volgens hem een garantie om het proces van Europese een wording te doen slagen. Verhof stadt is voorstander van een federaal Europa en hoopt in La ken op een ambitieuze tekst „Maar daar is moed voor no dig", realiseert hij zich. Ieder half jaar is een ander land voorzitter van de Europese Unie. Een groot aantal onder werpen belandt via het roulatie systeem automatisch op de agenda, maar iedere voorzitter stelt zijn eigen prioriteiten Of de lidstaten overeenstemming bereiken, hangt vaak af van het doorzettingsvermogen en de in zet van het voorzitterschap België heeft een lijst van niet minder dan zestien prioriteiten geformuleerd, variërend van de invoering van de euro tot de mo dernisering van de sociale ze kerheid, de installatie van de Europese voedselautoriteit en de duurzaamheid van de pensi oenen, tot de langlopende kwes tie van het gemeenschappelijk asiel- en migratiebeleid. De top in Gent, op 19 oktober, is gewijd aan het Europese asiel beleid en het probleem van de mensensmokkel. De Belgen wil len ook een politiek akkoord smeden over Eurojust, het Eu ropese openbaar ministerie dat de juridische evenknie moet worden van de Europese poli tieorganisatie Europol. Bolhoedje Als logo voor het voorzitter schap heeft België een opval lend symbool gekozen: een vro lijk scheefstaand bolhoedje in de Belgische kleuren rood, geel en zwart. „België tikt zijn hoed aan voor de rest van de wereld", legde staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Annemie Neyts gisteren uit. Maar er zit volgens haar nog meer achter. „De bolhoed komt veel voor in het werk van de surrealistische Belgische schilder Magritte. Of zou het een knipoog zijn naar Jansen en Janssen, de twee on handige detectives die de repor ter Kuifje vergezellen?" GPD Premier Verhofstadt. van onze redactie buitenland BELGRADO - Het Openbaar Ministerie vervolgt een 37-jari- ge man voor het doodschieten van 74 Servische militairen en politiemensen buiten oorlogs tijd. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats en mo menteel gedetineerd in Arnhem, verklaart zelf gedood te hebben tijdens de oorlog in Joegoslavië. Het OM legt hem moord ten las te. De Nederlander vocht van juni tot en met december 2000 in de Servische Presevo-vallei aan de grens met Kosovo, aan de zijde van de Albanese rebellen. Volgens het ministerie van De fensie en het Joegoslavische- Tribunaal was er in die periode geen sprake van een oorlogssi tuatie. De verklaringen van de ver dachte roepen vraagtekens op. Zo stelt hij dat hij mensen van anderhalve kilometer afstand heeft doodgeschoten, maar on derzoek wijst uit dat dit vrijwel onmogelijk is. Gisteren was er een zitting pro forma, het onderzoek is nog niet afgerond. Het Openbaar Minis terie heeft een verzoek om rechtshulp ingediend bij Bei- De rechtbank zet vraagtekens bij de verhalen van de man. „Ik vraag me af of u een fantast bent", aldus een van de rechters. De rechter-commissaris wil dat de verdachte in het Pieter Baan Centrum onderzocht wordt, maar de man verzet zich daarte gen. Zijn advocaat vertelde gis teren na de zitting dat de man zichzelf aangaf omdat hij op een bepaald moment door de Ne- ROME - Joden wier bezittingen onder het fascistische regime in Italië zijn geroofd, moeten daarvoor een schadevergoeding ontvangen. Dat bepleit een commissie die de Italiaanse rege ring meer dan twee jaar geleden heeft ingesteld. Italië heeft aan sommige joden na de Tweede Wereldoorlog al een schadevergoeding toegekend. Maar volgens de commis- sieis er nog niet voldoende gedaan ter compensatie. De commissie schat dat tussen 1938 en 1945 ongeveer 8000 jo den van hun bezittingen zijn beroof dDe waarde van de bezit tingen wordt op ongeveer 2,8 miljard gulden geschat. RTR WARSCHAU - De katholieke bisschoppen van Polen hebben gisteren aangekondigd excuses te willen aanbieden voor de massamoord op 1600 joden in het dorpJedwabne in 1941. On langs toonde een Amerikaanse historicus aan dat de Poolse dorpsbewoners zelf de hand hadden in de moord op hun jood se buren. De primaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Polen, kardi naal Jozef Glemp, kondigde aan dat de kerk op 27 mei om ver geving zal bidden voor de pogrom. De rabbijn voor de joodse gemeenschap in Warschau en Lodz zal worden uitgenodigd de plechtigheid bij te wonen. De massamoord in Lodz kwam pas vorig jaar aan het licht. AFP/DPA TEHERAN - De Iraanse president Mohammed Khatami stelt zich opnieuw beschikbaar voor het presidentschap, maar hij heeft dit officieel nog niet bekendgemaakt. De verkiezingen zijn op 8 juni. Verschillende bronnen verzekerden gisteren dat Khatami meedoet, maar hij wil zich pas op het laatste mo ment inschrijven. De inschrijving begon gisteren en iedereen die wil meedoen, moet binnen vijf dagen alle benodigde papieren overleggen aan Binnenlandse Zaken in Teheran. Dertig deden dat gisteren al, onder wie de 42-jarige Fahra Khosravide eerste vrouwelijke presidentskandidate sinds de Islamitische Revolutie van 1979 ANP/AFP REDMOND - Softwaregigant Microsoft beloont kleine Ame rikaanse computerbouwers die aan Microsoft verklikken welke van hun klanten computers bestellen zonder het Micro soft besturingssysteem Windows. Computerassembleurs die als eerste melding maken van een dergelijke aanvraag van hun klanten krijgen hiervoor punten. Deze punten kunnen ze later inwisselen voor Microsoft-spel- letjes, horloges, barbecues of reisstoeltjes. In de Wall Street Journal bevestigt Microsoft dat een regionale divisie vorige week een e-mail met dit aanbod heeft gestuurd aan een groot aantal pc-makers. Microsoft stelt dat het verzoek als doel heeft om computer bouwers te informeren over licentie-overeenkomsten voor besturingssystemen. ANP BERLIJN - Ondanks heftige kritiek van winkeliers en de ho reca heeft de Duitse regering besloten vanaf 1 januari 2002 een statiegeld van vijftig pfennig (0,25 euro) op blikjes en wegwerpflesjes in te voeren. Voor blikken en flessen met een inhoud vanaf 1,5 liter moet een mark (0,5 euro) statiegeld be taald worden. Wijnflessen zijn vrijgesteld van de regeling. Volgens minister van Milieu TVittin is de maatregel belangrijk omdat lege flessen en blikjes niet meer in de natuur terecht komen. AP ROME - De Spaanse onder zoeksrechter Juan Garzon heeft het Italiaanse parlement ge vraagd de juridische onschend baarheid van oppositieleider Silvio Berlusconi op te heffen. Garzon verricht onderzoek naar belastingontduiking. Ber lusconi's holding Fininvest zou de fiscus om de tuin hebben ge leid via de Spaanse zender Tele- cinco, waarin Fininvest een groot aandeel heeft. De Spaanse rechter heeft zijn verzoek al op 24 april ingediend bij het minis terie van Buitenlandse Zaken in Rome. Vermoedelijk zal het mi nisterie het verzoek pas na de verkiezingen van 13 mei door sturen naar het parlement. Ber lusconi is een van de twee kans hebbers op het premierschap. Bij het Europese Parlement in Straatsburg ligt al een verzoek van Garzon om opheffing van de parlementaire immuniteit van Berlusconi. AP van onze redactie buitenland LONDEN - Amerikaanse we tenschappers zijn erin geslaagd levende hersencellen te winnen uit overleden personen. Dat meldt het jongste nummer van het wetenschappelijke blad Na ture. De vorsers willen de cellen uit eindelijk 'planten' in de herse nen van Parkinson- of Alzhei- merpatiënten. De Amerikanen haalden hersenweefsel weg uit personen die nog geen twintig uur dood waren. De cellen wer den van elkaar gescheiden in een laboratorium. Met het toe dienen van stoffen, zogeheten groeifactoren, uit genetisch ge wijzigde stamcellen van ratten, bereikten de onderzoekers goe de resultaten. Door de condities van de cellen- aanwas te wijzigen, konden ook verschillende soorten cellen worden gekweekt, zoals zenuw cellen. Dergelijke cellen kunnen afgestorven cellen van bijvoor beeld Parkinsonpatiënten ver vangen. Soortgelijke proeven met her sencellen werden tot dusver on der meer uitgevoerd op weefsel van menselijk embryo's. De re sultaten zijn sterk wisselend en de methode is uit ethisch oog punt omstreden. De Ameri kaanse onderzoeksgroep van het Salk Institute in La Jolla (Calif ornië) hoopt er dat minder bedenkingen zijn tegen het transplanteren van cellen uit hersenen van overledenen. Na der onderzoek moet nog wel duidelijk maken of de gewon nen hersencellen echt voor me dische doeleinden geschikt zijn. Vooral het verouderingsproces bij de gekweekte cellen moet be ter onder de loep worden geno men, aldus de onderzoekers. DPA derlandse autoriteiten voor de keuze werd gesteld zich aan te geven of zich bij het Joegoslavi sche leger te voegen. Hij was ondertussen door zijn commandant uit het rebellenle ger gezet, omdat hij in een inter view met een Franse krant kri tiek op de commandant had geuit. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De omvang rijke belastingverlaging die de Amerikaanse president Bush de komende tien jaar wil doorvoe ren is weer een stap dichterbij gekomen. Het Witte Huis bereikte over eenstemming met Republikein se leden van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat voor de verlaging van belasting met in totaal 1,35 biljoen dollar. Bush had aanvankelijk zijn zin nen gezet op een nog grotere verlaging van 1,6 biljoen, maar vond daarvoor niet voldoende steun. Met de afspraak van dinsdag trekken de Republikei nen ook een aantal Democrati sche afgevaardigden over de streep. Het plan lijkt daardoor genoeg voorstanders te hebben om zonder problemen goedge keurd te worden door het Con gres. In plaats van tien jaar zoals Bush voor ogen had, wordt er volgens de afspraak tussen Bush en de Republikeinse leden van het Congres in elf jaar tijd 1,25 biljoen minder aan belas ting geïnd. Dit jaar wordt bo vendien 100 miljard dollar teruggegeven aan de belasting betaler om de economie te sti muleren. President Bush reageerde ver heugd over het akkoord met be trekking tot de belastingverla ging. „Dit is een grote dag voor het Amerikaanse volk en de Amerikaanse belastingbeta ler", aldus Bush. Hij verklaarde er 'absoluut van overtuigd' te zijn dat het plan ook te betalen is en dat de uitgaven van de overheid op een 'redelijk ni veau' blijven. Hij presenteerde het plan als een product van de goede samen werking tussen Republikeinen en Democraten. Het pakket van belastingverla gingen moet formeel nog door de Senaat worden goedgekeurd maar waarnemers zien dat als formaliteit. Senatoren van de Republikein se en de Democratische Partij werken achter de schermen al aan plannen hoe ze Bush' ver kiezingsbeloften kunnen bij schaven, zodat die passen in de lagere totale belastingverla ging. Er wordt gedacht aan een geringere verlaging van inkom stenbelasting. ANP/DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5