Jeugd wil andere opzet soos Moed werd Franse generaal fataal Akkoord over aantal vluchten Midden-Zeeland Normaal is topattractie van Boomwaifeesten Expositie Zestienjarigen zijn uitgekeken op jongere bezoekers Herdenking 4 mei Tweetal krijgt werkstraf voor gratis tanken programma dodenherdenking Bloemstukjes voor de bazaar Boete voor hardrijden bij Zeelandbrug GRAAUW - De voetbalvereni ging Graauw sluit het lopende voetbalseizoen traditioneel af met de Boomwaifeesten. Vanaf woensdag 23 tot en met zondag 27 mei staat het sportpark de Boomwai in het teken van acti viteiten voor jong en oud. Bennie Jolink met zijn band Normaal is zaterdag 26 mei de topattractie bij het Graauw Rock festival. Het voorpro gramma begint om 16.00 uur met optredens van de regionale bands Storm, the Rocks en De solation. Voor dit festijn wordt een groot buitenpodium opge bouwd. De Boomwaifeesten worden woensdag 23 mei om 20.00 uur geopend met een kaarting. Op Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei) begint om 15.00 uur een 5 tegen 5 mini-voetbaltoernooi. Dit sportieve gedeelte is gekop peld aan een gezinsmiddag met een disco, poppenkast en een schminkstand voor de kinderen, 's Avonds spannen de liefheb bers om 20.00 uur de boog voor een schieting op de liggende wip. Vrijdag komen de jeugdvoet- ballertjes van Graauw aan hun trekken. Zij verzamelen om 13.00 uur op het sportpark voor een spelletjes circuit, 's Avonds betreden de Graauwse artiesten in spe het podium tijdens de playbackshow. Het zaterdag programma is geheel ingeruimd voor Graauw Rock. Zondag 27 mei tenslotte staat het traditio nele familie- en wijkenvoetbal- toernooi op de rol. De aftrap is om 13.00 uur. HULST - De vitrinekast van de Hulster bibliotheek is tot eind mei ingericht met spulletjes die gemaakt zijn door bezoekers van het dagactiviteitencentrum Hulst van Emergis. Met de expositie wil het activi teitencentrum laten zien wat er te doen is. De dagontspanning kwam in de jaren zeventig van de grond,en werd in 1996 onderdeel van Emergis. In die tijd is het dagac tiviteitencentrum ontstaan. In een zaaltje van de Nederlands Hervormde kerk is de doelgroep druk doende met handwerken, knutselen en sierraden en kaartjes maken. donderdag 3 mei 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - De 'oudere' jongeren uit de gemeente Hulst willen een eigen soos. Nu nog worden in Clinge en Sint Jansteen maan delijkse jeugdsozen voor jonge ren tussen de tien en zestien jaar gehouden. Gebleken is dat de jongeren vanaf veertien jaar zijn uitgekeken op deze bijeen komsten. Zij willen een eigen soos en de gemeente wil met hen rond de tafel om te bespreken wat de mogelijkheden zijn. Hulst heeft begin februari alle jongeren uit de gemeente tussen de veertien en achttien jaar een enquête toegestuurd. Zo hoopte de gemeente duidelijkheid te krijgen over wat de jongeren precies willen. ,,De respons viel een beetje tegen, maar uit de re acties die we kregen, blijkt wel dat de meeste jongeren hetzelf de willen zegt GBertram, j on- gerenwerker van de gemeente. Uiteindelijk stuurde slechts 16,5 procent van de jongeren hun vragenformulier terug, wat MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor vier diefstal len veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Ook zijn partner, een 23-jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg door politierechter G. van Unnik zestig uur onbetaalde ar beid opgelegd. Het duo bekende vorig jaar juli bij tankstations in Middelburg tot drie keer toe zonder te beta len benzine te hebben getankt. Een paar weken daarvoor, op 22 juni, hadden ze sportschoenen van 180 gulden gestolen bij een schoenenzaak in Vlissingen. Aan de gedupeerden moet 389 gulden worden betaald. Het tweetal bekende de dief stallen, die ze pleegden uit geld gebrek. De Vlissingse zei wel geld op zak te hebben gehad, maar ze wist vooraf dat dit on voldoende was voor de benzine. neerkomt op ongeveer 180 exemplaren. Duidelijk is dat de ze jongeren bijna allemaal be hoefte hebben aan een 'eigen' soos en dat ze ook zeggenschap willen hebben over wat er alle maal georganiseerd wordt. Daarnaast is er ook een enthou siaste club die actief wil helpen in de organisatie. Ook geven de jongeren aan dat ze vaker dan maandelijks de gelegenheid willen hebben om naar de soos te komen, namelijk tweeweke lijks. Bertram: „Opvallend is dat vooral de oudste groep, tussen zestien en achttien jaar, méér uit de soos willen halen. Zij zit ten niet bepaald te wachten op een eigen uitgaansgelegenheid waar muziek wordt gedraaid en waar ze kunnen dansen. Ze wil len juist de mogelijkheid om met elkaar te praten en te discussië ren over bepaalde onderwer pen. Het lijkt ons daarom een goed idee om thema-avonden op te zetten. Wij gaan de jongeren niks voorschrijven. Ze mogen helemaal zelf de invulling van de soos kiezen, wat natuurlijk niet wil zeggen dat alles kan." De nieuwe jongerensoos wordt waarschijnlijk in Hulst opgezet. Daar gaan de meeste jongeren ook naar school. De jeugdsozen in Clinge en Sint Jansteen blij ven overigens gewoon door gaan. door Conny van Gremberghe HULST - In verschillende Zeeuws-Vlaamse plaatsen worden mor gen de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Voor de 56e keer wordt stilgestaan bij de mensen die voor ons vaderland zijn gevallen. De deelnemende gemeenten vinden dat, gelet op de broze wereldvrede, deze herdenking kan bijdragen aan een meer consis tente vrede. Daarbij is en blijft het zinvol om éénmaal per jaar stil te staan bij het vreselijke dat een oorlog heeft teweeggebracht. Niet alleen om eer te betonen aan de gevallenen, maar ook om er van overtuigd te raken dat zoiets nooit meer mag voorkomen. AARDENBURG 19.15 uur: Herdenkingsbijeenkomst in Sint-Baafs; 19.50 uur: Stille tocht naar de Markt; 20.00 uur: Twee minuten stilte, aansluitend wordt het Wilhelmus ge speeld; 20.05 uur: Stille tocht naar be graafplaats, waar burgemeester C. van Liereom 20.15 uursamen metleerlingen van de zes basisscholen in de gemeente een bloemenhulde zal brengen aan de gevallenen. I AXEL uur: Stille tocht naar monument der Ge vallenen aan de Glacisweg; 20.00 uur Monument der Gevallenen aan de Gla cisweg, kranslegging, één minuut stilte en spelen van de Last Post; KOEWACHT 18.30 uur: Rooms-katholieke kerk, her denking van de Koewachtse oorlogs slachtoffers met medewerking van hel kinderkoor De Vlasvlegeltjes en hel plaatselijke muziekgezelschap. Bloem legging door gemeentebestuur Axel, fa milieleden en scholieren. I KLOOSTERZANDE |l 19.15 uur: Hof te Zandeplein, samen-1 komst alle belangstellenden. Burge meester A. Vogelaar houdt een inleiding Er zijn declamaties en de Koninklijke Har- monie St.Cecilia verzorgt een muzikaal intermezzo; 19.30 uur: Vertrek voor stille tocht naar de Algemene Begraafplaats.! Hier volgt eerst een muzikaal intermezeo door de harmonie gevolgd door decla matie. Burgemeester A. Vogelaar en twee schoolkinderen leggen bloemen kransen. Als afsluiting wordt de Last Posl gespeeld.19.50 uur: Terugkeer naar de herdenkingsplaats op het Hof te Zande plein; 20.00 uur: Twee minuten stilte; 20.02 uur: Afsluiting herdenking met het spelen van het Wilhelmus, kranslegging door de burgemeester met aansluitend défilé langs het herdenkingsmonument en het leggen van bloemen; I TERNEUZEN 18.45 uur: Grote kerk, bezinningsbijeen komst onder thema Vrijheid is leven zon-1 der angst; 19.25 uur: Markt, vertrek naai monument aan de Nieuwe Sluis vooraf gegaan door harmonie de Vliegende: Hollander en begeleid door showband New Adventure; 20.00 uur: Monument, kranslegging door burgemeester R. Bar- bé gevolgd door twee minuten stilte; 20.05 uur: Monument, gelegenheid tot leggen van kransen en bloemen. De stoet wordt ontbonden voor het stadhuis na het spelen van het Wilhelmus; ZAAMSLAG 18.00 uur: Vlaggen halfstok; 19.30 uur, Plein-west, vertrek van stille tocht naar Poolse brug; 19.45 uur: Klokluiden; 20.00 uur: Poolse brug, kranslegging en twee minuten stilte, gevolgd door het blazen van de hymne en het zingen van enkele coupletten van het Wilhelmus; OOSTBURG - De zoete geur van versgebakken wafels moet menig een naar de jaarlijkse voorjaarsverkoop in verzorgingscentrum De Burght in Oostburg hebben gelokt. De grote bazaar in de centrale hal trok ook dit jaar weer een respectabel aantal bezoekers. Terwijl accordeoniste Mini van der Meulen voor de muzikale onder toon zorgde, zetten creatieve hobbyisten fleurige bloemstukjes in elkaar, werden drie-dimensionale afbeeldingen op cd's en kaarsen gezet of kunstwerkjes gemaakt van fietsbanden. Bewoners van het aanleunwoningencomplex Het Lam boden de bezoekers handgemaakte handwerk- en knutselmaterialen te koop aan. foto Peter Nicolai 19.55 uur: Stadhuis, vertrek in stille tocht naar Pools monument aan de Zeestraat/ Oranjestraat; 20.00 uur: Twee minuten stilte; 20.02 uur: Pools monument, krans en bloemleggingen en ontsteken bevrij dingsvuur door burgemeester J. Mulder; 20.30 uur: Nederlands Hervormde kerk, herdenkingsbijeenkomst; BIERVLIET 19.45 uur: Verzamelen nabij het monu ment aan de Paulinahaven; 20.00 uur: Monument, ceremonie protocollair met toespraak en overweging, spelen van Nederlands en Canadees volkslied door de harmonie, vlaggenceremonie, kranslegging bij het monument, voor dracht door schoolkinderen, bloemleg- ging door dé kinderen en loslaten van vredesduiven; BRESKENS 19.40 uur: SOW-kerk, vertrek stille om gang naar het momumentop de begraaf plaats van Breskens; 20.00 uur: Monu ment op de begraafplaats, twee minuten stilte; l HOOFDPLAAT 20.00 uur: Dorpshuis, herdenkingsplech tigheid met kranslegging met medewer king van plaatselijk muziekgezelschap. HULST 18.30 uur: Centrale hal stadskantoor, herdenkingsplechtigheid met bloemleg- ging bij de gedenkplaat van de Hulster Gevallenen en gedenkplaat Poolse Be vrijders. De bijeenkomst wordt opgeluis terd door het koperensemble van de Koninklijke Stedelijke Harmonie en de clamaties door kinderen van basisschool St.Bernardus uit Clinge; 19.00 uur: Her vormde kerk, interkerkelijke dienst; 19.45 door Richard Hoving ARNEMUEDEN - De aandeel houders van vliegveld Midden- Zeeland zijn om. De bedrijven op het onverharde luchtvaart terrein bij Arnemuiden zetten hun handtekening onder een overeenkomst met de provincie over het aantal starts en landin gen. Het besluit komt na ruim een half jaar onderhandelen. Vliegvelddirecteur B. van Dam stelde vorig j aar september voor het aantal starts en landingen op 45.000 per jaar vast te leggen Het aantal vliegbewegingen schommelt de laatste jaren rond de 35.000. In de concept-over eenkomst die door de provincie is opgesteld, staat dat op elke extra beweging een boete volgt. De boete kan oplopen tot een half miljoen gulden. Volgens de overeenkomst moeten circuit- vluchten (touch and go's) op zaterdag, zondag en in de zo mermaanden zoveel mogelijk worden beperkt. Lesvluchten van andere vliegvelden zijn niet welkom op Midden-Zeeland. De aandeelhouders, die alle maal een bedrijf op het vlieg veld hebben, aarzelden maan denlang over het ondertekenen van de overeenkomst. Begin vo rige maand stelden ze een be slissing uit. Het college van Ge deputeerde Staten liet kort daarop weten niet opnieuw te willen praten over de overeen komst. In een brief aan de direc tie van Midden-Zeeland wees het college er met klem op dat er 'gezien de politieke discussie in onder meer de Statencommis sie, geen ruimte bestaat tot her nieuwd onderhandelen'. „Wij dringen er dan ook op aan om binnen enkele weken over te gaan tot ondertekening van het convenant." Aandeelhouders Begin deze week zijn de aan deelhouders op een extra verga dering akkoord gegaan met de overeenkomst. Volgens voorzit ter J. Wind van de raad van com missarissen stemde slechts één van de ruim twintig aandeel houders tegen. De aandeelhouders lieten zich niet zonder slag of stoot overtui gen. Een paar maand geleden togen de gedeputeerde T. Pop- pelaars (CDA, milieu) en J. G. van Zwieten (VVD, ruimtelijke ordening) naar het vliegveld om tekst en uitleg te geven. Een i groot bezwaar van de aandeel houders was dat de overeen komst verder gaat dan de wette lijke zonering voor Midden- Zeeland. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geluidsgren- zen (zonering) voor Midden-1 Zeeland opgesteld die ook uit gaan van 45.000 vliegbewegin- j gen. De zonering stelt echter: niet een absolute grens aan het1 aantal vliegbewegingen, maar; aan de hoeveelheid geluid. Als vliegtuigen over een paar jaar stiller worden, zijn meer dani 45.000 starts en landingen bin- nende gelui dsgrenzen mogelijk, De overeenkomst tussen de pro vincie en het vliegveld laat dit niet toe. MIDDELBURG - Een 50-jarige man uit Hoogland en zijn 21-ja- rige zoon zijn gisteren bij de kantonrechter in Middelburg veroordeeld voor te hard rijden bij de Zeelandbrug in Colijns- plaat. De twee auto's reden daar vorig jaar juni met snelheden van 86 en 81 kilometer per uur in plaats van 50. De mannen kre gen boetes van 490 en 425 gul den. Uit het proces-verbaal maakte rechter B. Doorewaard Boek-1 hout op dat er op dat moment I een snelheidslimiet gold van 50 kilometer per uur in verband I met wegwerkzaamheden. Vol-1 gens de familie was het ver-1 keersbord dichtgeklapt toen ze in de namiddag de radarcontro le passeerden. „Als we gezien I hadden dat we er maar 5 0 moch- i ten, hadden we nooit zo hard ge reden. Wij rijden nooit harder I dan mag", verklaarde de vader, .Rechter Doorewaard Boekhout1 wilde de familie wel geloven, maar een woord is geen wettig i bewijsmateriaal. „De agent heeft in het proces-verbaal ver-1 klaard alles volgens de voor- j schriften te hebben gedaan", zei de rechter. Het zou wel heel I stom zijn als hij zou controleren achter een afgeplakt bord." door Jacques Cats VLISSINGEN - 'Ter herinne ring aan generaal Deslaurens, commandant van de 60e Infan terie Divisie, gesneuveld op 17 mei 1940, terwijl hij met enkele dappere soldaten de terugtocht van zijn troepen dekte'. Deze tekst valt te lezen op een ge denkteken, dat morgenmiddag aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen wordt onthuld. Generaals trekken vaak ver van het front verwijderd aan de touwtjes. Deslaurens stond in de vuurlinie, tussen de gewone soldaten. Strijdend voor eeq veilige aftocht van zijn troe pen, liet hij het leven. Het Franse 7e Leger was des tijds aangewezen om terstond te hulp te snellen als de Duit sers Nederland en België zou den binnenvallen. Het leger stond opgesteld tussen het Nauw van Calais en de Frans- Belgische grens. Toen de Duit sers op 10 mei 1940 de aanval op het westen openden, was dat voor de Franse troepen het sein om de bondgenoten ondersteu ning te bieden. Twee infante riedivisies trokken naar Zee land. Eén daarvan, de 60e, stond onder bevel van generaal Marcel Emile Deslaurens. Straatgevechten Bij hun aanval op Zeeland on dervonden de Duitse SS-troe- pen op 15 mei nauwelijks te genstand bi] de Nederlandse stellingen. 'De Fransen toon den zich duidelijk meer soldaat dan hun Nederlandse wapen broeders', zou Levien De Bree later vaststellen in het eerste deel van de Zeeuwse oorlogs- geschiedschrijving. Met name in Kapelle vonden hevige straatgevechten plaats. Daar bij sneuvelden relatief veel Fransen. Een ereveld herinnert tot de dag van vandaag aan de strijd waarbij de Fransen ge dwongen werden zich terug te trekken. Generaal Deslaurens was aan vankelijk commandant van de Franse troepen in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Op 15 mei werd hij benoemd tot commandant van Beveland en Walcheren. Op de frontlijn aan de Sloedam zag hij het als zijn primaire taak om de daar in stelling liggende troepen te scheiden van de vanuit Zuid- Beveland teruggetrokken troe pen. Ze waren gedesorgani seerd, moe en gedemoraliseerd. In een door de Middelburger J. N. Houterman Deslaurens organiseerde nog zoveel mogelijk linies om de te rugtocht te dekken, om zich uiteindelijk ook zelf met zijn staf over Middelburg naar Vlissingen terug te trekken. Daar aangekomen troffen ze een steeds grotere chaos aan. 'Voortdurend arriveren er wa gens, de paarden wit van het schuim, aangespoord door ra deloze manschappen', citeert Houterman uit oude rappor ten. 'Mannen arriveren met verwarde blikken. Ze zijn ont daan van hun wapens, hun uit rusting, van alles wat tijdens hun tocht tot last kon zijn'. Terwijl de inscheping op de ge reedliggende Franse marine- vaartuigen in volle gang was, dekte Deslaurens met een handvol standvastigen de af- foto Frans militair archief tocht. Door de toegang tot de veerhaven te verdedigen, kon vrijwel al het Franse militaire personeel een goed heenkomen naar Breskens zoeken. De generaal moest zijn held haftige houding met de dood bekopen. Oog in oog met zijn tegenstanders liet hij het leven. Een regimentsadjudant trof Deslaurens dood aan, getroffen in het hoofd. samengestelde reconstructie van de gebeurtenissen van toen valt te lezen dat de generaal, door zich onder de manschap pen te begeven, de moraal wist op te krikken. Vanuit een in Nieuwland gevestigde com mandopost nam Deslaurens vervolgens de organisatie van de verdediging ter hand. Naarmate de aanvallers echter vorderden, nam de onrust in de Franse gelederen toe. Toen de Duitse keurtroepen het weste lijke einde van de Sloedam naderden, vluchtten de verde digers in wilde angst naar Vlis singen. Enkelen maakten zich in een winkel in Nieuw- en Sint Joosland meester van auto peds, om al steppend weg te ko men, vervuld van maar één ver langen: aan boord raken, bij tijds de Schelde over. Franse militairen op de rede van Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 50