In memoriam voor ouders en alle oorlogsslachtoffers BOEKENMARKT Jeremiasse beste fietsenzaak PZC Waterpoli tie krijgt er nieuw schip bij Stichting zamelt geld in voor schaapskudde Vlag Eastman in top bij Hercules Rabobanken delen complimenten uit T weedimensionaal werk in galerie van Thoolse kunstenaar 10 Organisatie, management en logistiek Goese winkel dik in orde Fiets met extra lage instap voor gehandicapte in detail IJzerwarenzaak eerder dicht kunst cultuur ondernemend zeiand donderdag 3 mei 2001 Het 'in memoriam' van Leendert Beye. foto Willem Mieras door Esme Soesman THOLEN - Ruimtelijke vormen hebben voor even plaats moeten ruimen voor tweedimensionaal werk. In de galerie van keramist Hans Westerweel in Tholen- stad zijn tot en met zaterdag 5 mei glas-in-loodpanelen te zien van Annelies van Loenhout uit Bergen op Zoom en aquarellen van Jos Boogaard uit Sint-An- naland. Het is voor het eerst sinds de opening in september dat Wes terweel de muren van zijn eigen galerie, gevestigd naast zijn wo ning aan Rosarium 13, beschik baar stelt aan andere kunste naars. De directe aanleiding was de dit weekeinde gehouden kunstroute Tholen Kunststad. Zijn plan is echter om drie keer per jaar ruimte te scheppen voor anderen. „Er is genoeg aanbod en veel mensen zijn op zoek naar een geschikte ruimte om werk te exposeren. Maar het zal hoofd zakelijk tweedimensionaal Werk zijn", zegt Westerweel. Dat geeft hem de mogelijkheid eventueel ook nog wat werk van zichzelf weg te zetten. De Thole- naar werkt sinds een paar maanden met raku-mat ofwel kopermat. Een glazuur dat in hoofdzaak uit koperverbindin- Glas-in-lood-paneel van Anne lies van Loenhout. gen bestaat. „Heel verrassend. Het neemt alle kleuren van de regenboog op." Tot dusverre kiest Westerweel, bij de toepassing van kopermat, vooral voor lange smalle vaas- vormen. Omdat dat, naar zijn gevoel, het dramatisch effect van de vlammen versterkt. Door het werk vanuit de oven in strooisel te leggen, spelen de vlammen om de potten heen. De glazuur weerspiegelt nader hand het proces dat in die hitte heeft plaatsgevonden. Warmte speelt ook een belang rijke rol bij het werk van glaze nier Van Loenhout. Zij maakt glas-in-loodpanelen, waarvan er vier in de galerie van Wester weel zijn te zien. Het gaat om autonome objecten, die niet lan ger de traditionele functie van raamvertelling en/of -versie ring vervullen, De panelen zijn letterlijk op zichzelf staande creaties, steeds gevat in metalen frames. Vooral het sobere kleur gebruik valt op. Felrood of fel blauw als drager van de beelte nis die de Bergse ontwerpster neerzet. Een vrouw met kind raakt aan de bijbelse Maria met Jezus. Maar ook abstractie is Van Loenhout niet vreemd. Van een heel andere orde zijn de door Zeeland en Bretagne geïn spireerde aquarellen van Boog aard. Het mini-overzicht in het atelier van Westerweel licht een tipje van de sluier op van de ont wikkeling die zij de laatste jaren heeft doorgemaakt. Haar weer- gaves van de Oosterschelde ge ven iets prijs van de wonderlijke lichtval die de Zeeuwse wateren kenmerkt. In haar oudere wer ken slechts fragmentarisch. Haar j ongere werk laat meer één geheel zien. Speciaal voor de gelegenheid is het atelier van Westerweel deze week dagelijks geopend, elke dag van 13.00 tot 17.00 uur. Na 5 mei gelden weer de gebruikelij ke openingstijden: elke zater dag en elke tweede zondag van de maand tussen 11.00 en 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - In het project Ik zoek een reisgenoot van de Goese kunstenaar Leendert Beye is het persoonlijke verbonden met het algemene. Op basis van het ge dicht 'Awater' van Martinus Nijhoff heeft hij een in memori am geschapen voor zijn ouders, maar evenzeer voor slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. De tentoonstellingsperiode van het beeld, dat bestaat uit een onder deel in de bibliotheek in Goes en één in een container op de Kei- zersdijk, is dan ook niet toeval lig gekozen. Beye was in de weer met Nij- hoffs 'Awater', dat gaat over het zoeken van een reisgenoot als plaatsvervanger voor een over leden broer, naar aanleiding van een tentoonstelling die vo rig jaar in Kortenhoef aan dat gedicht is gewijd. Vooral deze regels spreken hem aan: Men schrijft Arabisch schrift met Italiaans In cijfers, dwarrelend als as omlaag, rij zen kolommen van orakeltaal. Het wordt stil, het wordt war mer in de zaal. Steeds zilter waait dun ratelend metaal. De schrijfmachine mijmert gek kenpraat. Bij Beye roepen deze regels as sociaties op met de jodenvervol ging. Dat heeft hij in zijn instal latie verbeeld. In de Goese bibliotheek heeft hij een zwarte kamer gebouwd. Aan weerszij den van de ingang liggen twee autoruiten met een hoopje zout. Een verwijzing naar het as en het woord 'zilter', maar in com binatie met erboven gehangen witte posters ook twee uitroep tekens. In de kamer hangen fo to's en biografietjes van door de Duitsers omgebrachte schrij vers en kunstenaars, zoals Etty Hillesum, Anne Frank en Jan Campert. Ze worden steeds met elkaar verbonden door het Duitse woord 'du' (jij). Tegen de achterwand staat een ladder die naar beneden toe overgaat in het beeld van spoorrails. De be tekenis is duidelijk: spoorrails naar de Duitse concentratie kampen verkeren in een weg naar de hemel. Popnummer Bij het kunstwerk draait Beye het popnummer 'Nineteen' van Paul Hardcastle, een aanklacht tegen de Vietnamoorlog, maar met zijn beat ook een verwijzing naar de oude typemachine die Beye heeft neergezet en die in het gedicht voorkomt. In de container aan de Keizersdijk laat Beye onder begeleiding van muziek uit Al die namen al die meeverbrande namen van Tera de Marez Oyens dia's zien van de portretten met biografieën, steeds afgewisseld met het woord 'du'. De bezoeker be vindt zich in de container, zoals de joden tijdens de oorlog in veewagons naar Duitsland wer den vervoerd. „.Halverwege het werk aan deze installatie kreeg ik in de gaten dat het ook een in memoriam is aan mijn vader en met name aan mijn moeder", vertelt Beye. „Zij is verongelukt doordat ze onder een trein raakte. Ik was jaren bezig met het verwerkingspro ces en dat uit zich nu in dit beeld. In deze tijd hebben we over de hele wereld veel te maken met verlies. Ik denk dat het voor kunstenaars een onderwerp van onderzoek kan zijn, om te kijken of beelden zijn te vinden waar door het verdriet kan worden gedragen. Als ik zie wat verlies in klein verband bij mij teweeg brengt, dan kun je nagaan wat oorlogsverschrikkingen bete kenen. Zoals rituelen een ma nier zijn om collectief met ver driet om te gaan, zo kunnen beelden ieder individueel mis schien troost bieden." De installatie van Leendert Beye is nog tot 11 mei te zien. De bibliotheek in Goes is geopend di, woe en vri van 11-20, mavan 13-20enzavanlO-13 uur. Op 4 mei tot 17 uur geopend, op 5 mei gesloten. Voor informatie of toegang tot de container: 0113- 216932. (Advertentie) ZONDAG 6 MEI A.S. IN HET CENTRUM VAN MIDDELBURG ZEELANDS GROOTSTE BOEKENMANIFESTATIE EEN EVENEMENT IN HET KADER VAN DE KUNST- EN CULTUURROUTE De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Jacques Cats TERNEUZEN - Met de officiële ingebruikname van een nieuw patrouillevaartuig wordt de vloot van de waterpolitie in Zeeland weer een beetje moder ner. De echtgenote van burge meester Barbé van Terneuzen verricht vandaag de doop van het nieuwe, bij Damen Shipyards in Gorinchem ge bouwde schip. Twee jaar geleden moest de wa terpolitie afstand doen van het vaartuig P83, dat voortaan van uit IJmuiden zou gaan varen. Tij deli j k kwam daar een kleiner vaartuig voor in de plaats. Maar tegelijkertijd werd in de plan ning opgenomen dat er een nieuwe politieboot zou worden ingelegd. Dat wordt nu de P58, een achttien meter lang schip dat met een vierkoppige beman ning gaat varen op het Kanaal Gent-Terneuzen en op de Wes- terschelde. Volgend jaar komt er nog een nieuwe politieboot bij. Naar verwachting krijgt die Vlissingen als thuishaven. Unit- hoof d J. Jansen van de waterpo litie Zeeuwse Stromen is in zijn nopjes met de moderisering van de vloot: „Wij beschikken straks over het modernste varend ma terieel binnen de waterpolitie in Nederland." Het oude vaartuig kon niet op de Westerschelde varen. Met veertig kilometer per uur is het nieuwe vaartuig ook een beduidend snellere politie boot. Met het nieuwe schip be- j schikt de waterpolitie over drie vaartuigen van hetzelfde type, zodat de schepen met wisselen- de bemanningen kunnen wor den ingezet. De totale vloot omvat vijf grote schepen. Het behoort tot de taak van de waterpolitie om de zee- en binnenvaart te controleren, Daarnaast speelt het toezicht op milieuaspecten op en aan het water een rol van betekenis. In de zomerperiode vormt de re creatievaart een belangrijk aandachtspunt. Er loopt nog steeds een onaf hankelijk onderzoek naar de in zetbaarheid van de politieboot P 84. Dat moet een einde maken aan de discussie of het vaartuig geschikt is om op de Ooster schelde dienst te doen. De lei ding van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD), waar toe de waterpolitie behoort, vindt dat het patrouillevaartuig uitstekend voldoet. De mensen die er dagelijks mee omgaan spreken dat tegen. Ze pleiten voor het inzetten van een grotere boot die minder last heeft van de waterbewegingen. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Stichting Dijk- en Krekenbehoud West- Zeeuws-Vlaanderen is een inza melingsactie begonnen om de schaapskudde van Jan Klomp en Lia Helmers de mkz-crisis door te helpen. De kudde mag door de recent versoepelde maatregelen welis waar de stal van het Zeeuwse Landschap aan de Kaas- en Broodsedijk in Oostburg uit, maar kan nog niet de dijken op om aan voedsel te komen. De herders voederen de kudde van zo'n driehonderd ooien en een gelijk aantal lammeren bij, maar zo langzamerhand drogen de financiële middelen op. Woordvoerder A. Goossens van de stichting schat dat elke maand bij voederen meer dan duizend gulden extra kosten met zich meebrengt. „De her ders kunnen dat niet opbrengen, de stichting is niet rijk genoeg en ook de opbrengsten van het initiatief Vrienden van de Schaapskudde kunnen dat niet vergoeden. Misschien een week je, maar daar blijft het dan wel bij. Bovendien is Vrienden van de Schaapskudde meer bedoeld voor structurele uitgaven. Het gaat nu om een eenmalige ac tie." Goossens verwacht dat veel mensen spontaan geld zullen aanbieden voor het project. „Steeds meer mensen kloppen bij de herders aan of bellen ze op om te vragen of ze financiële hulp nodig hebben. Nu hoeven ze dat niet meer te doen, want ze kunnen dat geld op het bank nummer van de stichting in Biervliet storten." Wie de kudde wil steunen, kan geld overmaken op bankreke ningnummer 369550552 ten name van de stichting, onder vermelding van 'Actie schaaps kudde'. door Desirée Schouten GOES - Bike Totaal Jeremiasse aan de Van de Spiegelstraat in Goes is verkozen tot tweewie- Ierwinkel van het jaar. Deze verkiezing, die dit jaar voor de vierde keer werd georgani seerd, is een initiatief van het vakblad Tweewieler. MIDDELBURG - De Kouse- maeker revalidatietechniek B.V. aan de Kuipers weg in Mid delburg levert fietsen en hulp middelen voor mensen met een motorische handicap. In de showroom op het bedrijventer rein Arnestein staat de nieuwe lage instapfiets die mensen met knie- en heupproblemen meer mobiliteit geeft. Een aantal jaren geleden bracht het merk Sparta een fiets met verlaagde instap op de markt. Maar deze instap bleek voor de doelgroep, ouderen en mensen met knie- en heupproblemen, toch nog te hoog en ook de prijs was niet gering, volgens W. de Kousemaeker. De lage instapfiets van De Kousemaeker heeft behalve een uitzonderlijk lage instap, ook fietstrappers die iets naar voren staan. Maar je kunt ook zeggen dat het zadel verder naar achter staat, het is maar net hoe je het bekijkt. De Kousemaeker betrekt de bijzondere fietsen bij eenEind- hovense importeur, die ze van een fabriek in Duitsland koopt. De fiets is geschikt voor dames en heren en er is een keu ze tussen drie of zeven versnel lingen. Het vervoermiddel is eventueel leverbaar met elek tromotoraandrijving of als driewieluitvoering en ook an dere aanpassingen zijn be spreekbaar. Topm annen van Eastman en Hercules vlnr: F. Vleugels, H. Hjorth en F. Geers, voor de ceremonie ge flankeerd door twee dames in Zeeuwse dracht. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Hercules is Eastman geworden. Tijdens een officiële ceremonie op het buitenterrein van de kunst- harsfabriek aan de Hercules- weg in Middelburg is gisteren de vlag van het Amerikaanse chemieconcern Eastman gehe sen. Daarmee is de overname na veertien maanden afgerond. Hercules-personeel en geno digden van industrie en over heden luisterden naar toespra ken van de president-directeu ren Europa van beide bedrijven en keken toe hoe de Hercules- vlag werd gestreken en de nieu we naam in top kwam. Fa brieksdirecteur F. Geers noem de de plechtigheid na afloop een bijeenkomst met een lach en een traan. Er waren ge mengde gevoelens. Een traan vanwege het gedag zeggen aan zoveel Herculesherinneringen en collega's, maar ook een enorm gevoel van blijdschap dat een goed bedrijf als East man ons heeft overgenomen." Bouwbediüjf Van der Poel BV aan de Doelstraat in Oudelan- de is in het vervolg actief onder de naam PK Bouw BV. Daar mee maakt het bedrijf deel uit van een groep bouwers met ves tigingen in Breda en Bergen op Zoom. In het najaar wordt er gestart met de bouw van een nieuw hoofdkantoor voor de PK Bouwgroep in Heinkens- zand. Gedurende de bouw blijft het bedrijf gehuisvest in Oude- lande. Trendy Hairstyling aan de Langstraat in Arnemuiden opent op zaterdag 5 mei met een open huis van 14 tot 16 uur. Na respectievelijk tien en zestien j aar voor een baas te hebben ge werkt, vonden Remke van Bel- zen en Cora Werkhoven de tijd rijp voor een eigen kapsalon. Vanaf dinsdag 8 mei kunnen dames, heren en kinderen er op afspraak worden geknipt. De 250 arbeidsplaatsen in de Middelburgse fabriek blijven behouden. Eastman Chemical Company is actief in dertig lan den en heeft wereldwijd ruim vijftienduizend medewerkers. Het bedrijf produceert een breed scala aan producten voor de verpakkingsindustrie. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Prins IJzerwa- renhandel aan de Spuistraat in Vlissingen sluit eerder dan is gepland. Het bedrijf is al 97 jaar in Vlissingen gevestigdIn plaats van per 1 september, sluit Prins eind mei. „Alles met een elektromotor was binnen twee dagen weg", vertellen Gijs en Piet Prins. Ook de jaarvoorraad droogmo lens was binnen één week weg. In de winkel ligt nu nog een voorraad verf en het zwaardere hang-, sluit- en ijzerwerk. De broers begonnen op 1 april met de opheffingsuitverkoop in de zaak. Achteraf gezien het juiste tijdstip, want de drie perso neelsleden beginnen op 1 juni bij een nieuwe baas, allen in hun eigen vakgebied. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - De Rabobanken op Wal cheren en Noord-Beveland delen voor het tweede jaar Hel Lokale Compliment uit. Dat is een aanmoedigingsprijs voor inspi rerende en opvallende vrijwillige projec ten. De banken doen dit in samenwerking met de Nederlandse Organisaties Vrijwilli gerswerk (NOV). Het thema voor 2001 is Ondernemend Onbetaalbaar. Geïnteresseerden kunnen bij de Raboban ken een formulier opvragen. De inschrij ving sluit op zaterdag 30 juni. Het Lokale Compliment 2001 wordt tijdens de regio nale vrij willigersdag op 1 september uitge reikt. Elke vrijwilligersorganisatie op Walcheren en Noord-Beveland kan mee dingen naar Het Lokale Compliment. De jury bestaat uit onder andere de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele en vertegenwoordigers van Scoop, de Zeeuw se Sportraad en de Rabobank. Zij kijken of een project een voorbeeldfunctie heeft voor anderen, hoe de organisaties hun vrij willigers motiveren, of het idee overdraag baar is en of het écht onbetaald werk is. Het project dat in de ogen van de jury het best aansluit bij het thema, maakt kans op de prijs van 2500 gulden of op een van de vier aanmoedigingsprijzen van 1000 gulden. Winnaar van Het Lokale Compliment 2000 was de Rugbyclub Oemoemenoe uit Mid delburg. Daarnaast ontvingen Home Start Middelburg, stichting Gilde Walcheren, stichting Wissebad in Wissenkerke en het exploitatiecomité van de Vlissingse Sint Jacobskerk de aanmoedigingsprijzen. en Veldhoven, waren doorge drongen tot de laatste ronde van de verkiezing voor dit jaar. Een vakjuiy van vijf deskundi gen, met vertegenwoordigers van ANWB, de RAI Vereniging en uit de verkoop wereld, heeft de uiteindelijke winnaar aan gewezen. Naast complimenten maakt het juryrapport ook wat kritische kanttekeningen. „Jeremiasse is een tweewielerbedrijf dat op valt door goede organisatie en prima management. De logis tiek is voorbeeldig, zowel ex tern als intern. Het assortiment fietsen in omvangrijk, maar niet echt spannend en opge bouwd uit modellen die vooral commercieel aantrekkelijk zijn. Dat is jammer, omdat de zaak ruim genoeg is om ook de meer avontuurlijke modellen neer te zetten. Het aanbod aan onder delen en accessoires is breed, diep en overzichtelijk." De verkiezing tot tweewieler- winkel van het jaar gebeurt op basis van vier onderdelen. De winkel krij gt een visuele beoor deling van exterieur en interieur, werkplaats, voorzie ningen, enzovoorts. De onder nemer wordt ondervraagd over zijn aanpak van diverse aspec ten van de bedrijfsvoering. Als derde is er een controle van de jaarrekeningen door een onaf hankelijke accountant. Verder wegen de bevindingen van een 'mystery guest' zwaar mee in de beoordeling van klantvriendelijkheid en des kundigheid. Nog drie andere tweewieler- winkels, in Enschede, Bergen Eigenaar M. Jeremiasse van de bekroonde fietsenzaak in Goes. foto Willem Mieras Verbetering Voor eigenaar M. Jeremiasse was het niet de eerste keer dat hij de eretitel probeerde te be halen. Vorig jaar drong zijn zaak ook door tot de laatste ronde. „Evenals vorig jaar zijn wij van mening dat ons bedrijf tiptop in orde is en zeker tot de finalisten behoort. Waar nodig zorgen we voor verbeteringen en innovaties. Op onze nieuwe website, www.fietsplezier.nl, presenteren we ons aanbod. Met voor ons bedrijf ontwik kelde automatisering werken we voortdurend aan verbete ring."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48