PZC Naam fusiegemeente is teer punt Buren reageren woest op komst varkensfokker 4 Zondagsdienst arts geeft weinig sores f Brinkhorst voelt wel voor vestigingssteun aan jonge boeren ANBO wil voorzieningen voor brommobiel op voetveer Fracties Terneuzen wikken nu al over mogelijkheden Greenpeace betaalt boete Let op! Volgende week gaat Duifhuizen open Duifhuizen Ravage na botsing truck en trein zeeuwse almanak Willem ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 3 mei 2001 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De elf afdelin gen van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) willen dat op het toe komstige fiets/voetveer tussen Breskens en Vlissingen ook voorzieningen worden getrof fen voor brommobieltjes. Steeds meer ouderen en gehan dicapten maken voor hun ver voer gebruik van deze 45-kilo- meterautootjes. Probleem is echter dat deze voertuigen niet door de Westerscheldetunnel mogen, omdat de brommobie- len gerekend worden tot lang zaam verkeer. De ANBO vindt het voorstel om dit soort voertuigen met een oplegger door de tunnel te ver voeren, volstrekt ontoerei kend. De ouderen willen dat er op de veerdienst die over enkele ja ren voetgangers en fietsers over de Westerschelde ver voert, ruimte wordt geschapen voor 45-kilometerauto's. De boten voor de veerverbin- ding moeten nog worden ge bouwd. Volgens de ANBO moet al bij het ontwerp rekening worden gehouden met ouderen en ge handicapten Ook al, omdat deze groep weggebruikers toe neemt. De bond doet een drin gend beroep op Gedeputeerde Staten om de nodige voorzie ningen te treffen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN-Denaamgeving van de nieuwe gemeente Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen kan wel eens een groter probleem worden dan momenteel wordt aangenomen. Sas van Gent en Axel zijn plaatsen met een rijk verleden. De namen van die ge meenten bestaan al langer dan die van Terneuzen. Zonder Ax el, zo weten de bestuurders in Axel, zou wellicht nooit een Ter- neuzen ontstaan zijn. Met de definitieve besluitvor ming over de herindeling in aantocht - op 29 juni spreken de Zeeuwse staten zich uit - en met het vrijwillig fusieproces van de drie Kanaalzone-gemeenten vol op stoom, beginnen verschillen de raadsfracties hardop te den ken over de naamgeving van de nieuwe gemeente. In de algemene beschouwingen op de beleidsplannen van Ter- neuzen stelt de WD-fractie re soluut dat de naam Terneuzen niet mag vervagen, omdat die naam internationaal gezien nog iets betekent. Dat kan volgens (Advertentie) Maand van de Vrijheid vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Groen te wrap (vegetarisch) 13,50 Tonijn pepersteak 17,50 Asperges met gerookte zalm ƒ21,50 zaterdag 5 mei 14.30-16.30 uur Just Friends met o.a. Ierse muziek zondag 6 mei 13.00-17.00 uur Koopzondag vanaf 11.00-17.00 uur voor De Drvkkery, Markt Boekenmarkt duizenden boeken moeten plaats maken 14.00 uur Lurv op zondag m.m.v. kinderen van obs De Bijenburch en de Belgische schrijver Mare de Bel alle kinderen tussen 8 en 12 jaar welkom Exposities Alphons van Heusden de bekendste onbekende kinderboek-illustrator van Nederland Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het boek "Verhalen van kinderen op reis" van Ada de Lange kijk ook op www.bcstcwinkclvanncdcrland.nl de Winkel 335ü (Advertentie) de liberalen van de nieuwe na men die her en der bedacht zijn (Texas, Tersaxel) moeilijk ge zegd worden. Wat de Christen- Unie betreft moet er ook niet ge kozen worden voor een andere naam dan Terneuzen. Mocht dat wel gebeuren, dan komt er altijd een naam uit met beduidend minder bekendheid. De D66-fractie gaat een stuk verder. In haar beschouwingen verzoekt de fractie het college van Terneuzen om bewoners van de drie gemeenten direct te betrekken bij het kiezen van een nieuwe gemeentenaam. D66 wil dat alledrie de gemeenten met twee namen op de proppen ko men, waaruit de bewoners kun nen kiezen. De Terneuzense Onafhankelij ke Partij (TOP) wil vooral niet dat de werknaam gemeente Midden-Zeeuws-Vlaanderen op termijn verwordt tot de echte gebruiksnaam. In haar be schouwingen spreekt de fractie de wens uit dat in de nieuwe naam de binding van de ge meente met het water tot uiting komt. TOP vindt dat gemeente Zeehonte of Zeeschelde niet zou misstaan. De lokale partij wil dat het college een wedstrijd uitschrijft, zodat de nieuwe naam uit de bevolking kan ko men. Hoe de dagelijkse besturen van de Kanaalzone-gemeenten met de naamgeving van de nieuwe gemeente omgaan, staat nog niet vast. Burgemeester R. Bar- bé van Terneuzen liet deze week 1 vTSLiDE AJ Ondanks de staking van huisartsen was het een rustige dag op de EHBO-af deling van ziekenhuis De Honte. door Sheila van Doorsselaer HULST - De staking van huisartsen in midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft patiënten niet hard getroffen. Van een echte staking was eigenlijk geen sprake omdat de artsen zondagsdien sten draaiden. Voor spoedgevallen was de dienstdoende arts aanspreekbaar. De afdeling spoedeisende hulp van streekziekenhuis De Honte in Terneu zen had het woensdag niet drukker dan anders. Wie gisteren een huisartsenpraktijk belde, kreeg in de meeste gevallen een antwoordapparaat aan de lijn, met de boodschap welke arts voor spoedgeval len te bereiken was. Huisartsen die sa men een praktijk delen, hadden onder ling afgesproken wie dienst draaide. De Axelse huisartsen besloten gisteren, op het laatste moment, toch mee te doen aan de staking. In Terneuzen lagen alle huisartsenpraktijken plat, behalve het Oostelijk Bolwerk, daar werd gewoon gewerkt. Volgens de assistente wensten de dokters geen commentaar te leveren op hun keuze wel patiënten te ontvan gen. De artsen van huisartsenpraktijk Oos telijk Bolwerk stonden niet alleen in hun beslissing. In West-Zeeuws-Vlaan- deren legden de artsen hun werk ook niet neer. ,,We vonden dat we nogal een overhaaste beslissing moesten nemen", zegt J. de Meijer, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse huisartsenvereniging en zelf huisarts in Sluis. „Dinsdag avond viel bij de Nederlandse Huisart senvereniging de beslissing dat er woensdag gestaakt zou worden. Dat vonden we veel te kort dag. Liever had den we gezien dat ons wat tijd werd ge gund om de patiënten op de hoogte te brengen. Dat we bijvoorbeeld volgende week zouden staken. Neemt niet weg dat ik volledig achter de collega's sta die wel zondagsdiensten draaien. Bij ons in het westen is er trouwens ook sta kingsbereidheid, maarniet op deze ma nier." De bereidheid tot werken is door de artsen in het westen ook ingegeven door het feit dat ze de EHBO-posten in foto Charles Strijd het ziekenhuis niet wilden belasten. Verpleegkundige A. Smit van de afde ling spoedeisende hulp in De Honte heeft niks van toegenomen drukte ge merkt. „We hadden het wel verwacht, maar het was helemaal niet drukker dan anders. We hebben wat toeristen geholpen, zoals vaak in deze periode." De artsen staken nog tot en met vrijdag. Ze geven daarmee aan niet tevreden te zijn met het extra geld dat het kabinet voor huisartsenzorg uittrekt (70 mil joen gulden, terwijl de artsen 450 mil joen eisen). Zij willen een hogere vergoeding voor de gestegen praktijk- kosten, zoals huur of hypotheek van de praktijkruimte en het loon van de assis tentes. MIDDELBURG - Zeven actie voerders van Greenpeace zijn ingegaan op het schikkings voorstel van Justitie om hun straf af te kopen. De verdachten hebben elk 500 gulden boete betaald, zodat ze woensdag niet op de zitting van de Middelburgse politierechter hoefden te verschijnen. De acti visten werden op 1 maart van dit jaar gearresteerd toen ze een kerntransport van Dodewaard naar Engeland wilden tegen houden. Ze stonden op het punt met een container de Europa- weg rond het Sloegebied af te sluiten, toen ze hun actie zagen mislukken door ingrijpen van de politie. De container, voor zien van het opschrift 'Stop op werking', werd door de politie aan de kant gezet. Daardoor kón de weg vrij blijven voor het kemtransport. Onder de vier wouwen en drie mannen van Greenpeace die zich strafrechtelijk moesten verantwoorden wegens verzet tegenover de politie, bevonden zich geen Zeeuwse activisten. (Advertentie) Op woensdag 9 mei a.s. heropent Duifhuizen Lederwaren haar deuren met de mooiste collectie lederwaren en een compleet assortiment reisartikelen. Lederwaren Duifhuizen Lederwaren Ganzepoortstraat 15* GOES voorheen Sinke lederwaren door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Een aanrijding tussen een goederentrein en een vrachtwagen op de Finlandweg in het havengebied van Terneu zen, heeft gisteren rond het mid daguur tot grote ravage geleid. Urenlang blokkeerden de ge strande vrachtwagen en trein de doorgang, waardoor alle ver keer moest worden omgeleid. Met name de bergingswerk zaamheden namen veel tijd in beslag. De geschrokken, maar onge deerde chauffeur van de vracht wagen verklaarde later tegen over de politie dat hij het rode stoplicht op de spoorwegover gang volledig had gemist. De machinist van de goederentrein, die van links kwam, had te wei nig tijd om nog te remmen en weten weinig te voelen voor een wedstrijd of volksraadpleging. Ook gaf hij aan niet veel te zien in een nieuwe naam die is sa mengesteld uit de huidige drie namen. „Hoe we precies met de naam geving zullen omgaan, dat we ten we nog niet. Ik hoop dat daarin medio juni duidelijkheid komt", zei Barbé. door Frank Gijsel AARDENBURG - De informa tiebijeenkomst voor omwonen den van het toekomstige fokbe- drijf voor varkenszeugen aan de Boogaardstraat in Aardenburg dreigde dinsdagavond even uit te lopen op een ordinaire scheld partij. In de raadzaal van het Belfort te Sluis richten met name woord voerder S. Abramoff en enkele andere buren zich met grove woorden tot wethouder G. van Daele. Herhaaldelijk werd de bijeenkomst verstoord. De wet houder stond dan ook op het punt om de rumoerige vergade ring te beëindigen. De gemeente Sluis-Aardenburg had de informatiebijeenkomst belegd om alle onrust en ondui delijkheid over de komst van het bedrijf bij de direct omwonen den weg te nemen. De aanwezi ge eigenaars, de broers R. en M. Raaymakers, kregen aan vankelijk niet de kans om hun zegje te doen. Toets Omwonenden waren erg fel. Ze zijn vooral bang voor stank overlast van het bedrijfMet na me C. Stoelinga had zich goed voorbereid. Hij verweet de ge meente dat ze verzuimd had een milieu- en landschapstoets toe te passen. „Het mestbassin steekt te ver boven het maaiveld uit. Niemand van de gemeente heeft dit gecontroleerd. We krij gen de indruk dat jullie het zelf niet weten. In het dossier zitten de milieu- en landschapstoetsen niet. Bovendien moet de nood zaak aangegeven worden van de aanleg van een mestbassin", wreef hij de gemeente onder de neus. Rechten Volgens gemeenteambtenaar R Claeys kloppen de maten ech ter wel degelijk. Momenteel wordt een vrijstellingsprocedu re gevolgd. „Als gemeente moeten we volgens het bestem mingsplan op dit perceel inten sieve veehouderij toestaan. De geldende rechten van de vorige eigenaar blijven gehandhaafd. De gemeente moet de vergun ning voor aanleg van een mest bassin verlenen." Wethouder G. van Daele deelde op zijn beurt mee dat er alles aan gedaan zal worden om de over last tot een minimum te beper ken. Hij stelde voor om een dele gatie van buren te betrekken bij de verdere procedure. „Kijk met ons mee in de keuken en kijk ook of jullie zorg goed is ingevuld. Daarnaast kunnen jullie ook nog schriftelijke bezwaren in dienen", deelde de wethouder Open kaart Volgens de varkensboeren be staat er onder de bevolking heel wat onwetendheid. Raayma kers nodigde de omwonenden uit om eens een kijkje te nemen op zijn bedrijf. „Voordat we dit bedrijf kochten hebben we ge zegd dat we geen Oostburgse toestanden wilden. We willen graag open kaart spelen en zul len er alles aan doen om de stankoverlast te beperken. Bo ven het bassin komt een afdek king en we zijn aan het bekijken of we een biogasinstallatie kun nen aanbrengen", zei R. Raay makers. De broers willen het bassin aan leggen volgens de vergunning. Maar als dat niet mag. staat het hen vrij het bassin binnen het bouwblok aan te leggen, legden de eigenaars de omwonenden uit. „De commotie is begrijpe lijk", vonden de broers, „maar we willen graag in goede har monie met de buren tot aanleg van een mestbassin overgaan. Het uitrijden van de mest is be perkt tot een tweetal weken per jaar. En er wordt zeker geen Brabantse mest bij ons bedrijf opgeslagen", sprak R. Raayma kers geruststellend. J. de Ridder was er ondanks alle maatregelen niet gerust op. „Ik ben toch bang dat de gemeente dit niet in de hand kan houden." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw gaat met het Nederlands Agrarisch Jon- gerenkontakt (NAJK) praten over de invoering van vesti gingssteun voor bedrijfsopvol- gers in de landbouw. Het NAJK heeft voorgesteld boeren bij overname van het ouderlijk be drijf 50.000 gulden te geven als renteloze lening voor tien jaar. Volgens het NAJK is het hard nodig iets te doen voor bedrijfs- opvolgers in de landbouw. Voor slechts één op de drie bedrijven staat een op volger klaar. In 1996 was dat nog één op de vier. Niet overal in de landbouw is het overigens zo slecht gesteld. In de melkveehouderij wil de helft doorgaan. Ook voor grote ak kerbouwbedrijven zijn meer opvolgers. Vestigingssteun kan jonge boe ren alsnog over de streep trek ken, verwacht het NAJK. De Tweede Kamer heeft dat idee in een motie van SGP-Kamerlid B. van der Vlies overgenomen. Het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) heeft er vervolgens onderzoek naar gedaan, in op dracht van minister Brinkhorst. Zelfvoorzienend Het NAJK stelt voor bedrijfsop- volgers een renteloze lening te geven van 50.000 gulden, een bedrag dat zij tien jaar later moeten terugbetalen aan een Next Generation Fund (Volgen de Generatiefonds). De rijks overheid moet dit fonds de eer ste tien jaar voeden, waarna het zelfvoorzienend wordt. Vestigingssteun kan vooral voor de overname van kleinere be drijven een steun in de rug zijn, denkt het LEI. Er zit ook een na deel aan vast: steun kan de over name van ondernemingen met minder toekomstperspectief stimuleren. Het idee is niet nieuw. Van 1988 tot 1991 konden boeren van de overheid een vestigingspremie krijgen van maximaal 37.500 gulden. Dat had geen invloed op het aantal bedrijfsovernames. Dat kwam, aldus het LEI, door de opzet van de regeling. De ves tigingspremie werd pas uitge keerd als de overname financi eel rond was. Het bedrag was ook kleiner. Het LEI verwacht ook nu geen wonderen van vestigingssteun. Of een bedrijf toekomstper spectief heeft, blijft het belang rijkste. De familie moet ook wil len meewerken en het bedrijf tegen een redelijke prijs willen verkopen. Dat komt door de ge stegen grondprijzen steeds min der voor. Toch ziet het LEI wel wat in ves tigingssteun. Jonge boeren kun nen met een renteloze lening van 50.000 gulden het bedrijf naar schatting drie jaar eerdér overnemen, wat zeker in deze tijd van snel stijgende grond prijzen financieel gunstig is. En omdat jongeren vernieuwings gezinder zijn, kunnen snellere overnames goed zijn voor de he le landbouwsector. ramde de zijkant van de vracht wagen. Die schoof met geweld de berm in. Een takelwagen kwam eraan te pas om de volle dig vernielde vrachtwagen weer recht te trekken. De inhoud van de truck, een la ding papierrollen, moest ver volgens op een andere vracht wagen worden overgeladen. Geen van de betrokkenen raak te gewond. foto Charles Strijd Ook de Zeeuwse bibliotheek is in de ban van het Willem en Mdximavirus. Ze probeert de lezers die hun honger naar Oranjekennis willen stillen het niet al te moeilijk te ma ken. Bij de ingang staat een vitri ne met een Nederlandse vlag en kroontje. Op een papier staat waar bezoekers naartoe moeten voor boeken over het bejubelde prinselijke paar. Alles over 'Koningshuis' staat onder nummers 936.2 tot 936.4 op de tweede ver dieping, boeken over 'Argen tinië' zijn bij 940 tot 996.4 te vinden. Op de eerste verdie ping kunnen lezers hun lol op met 'Paleizen' (718.2). En ook naar boeken over de prinselijke hobby's 'Waterbe heer' (696-699) en 'Olympi sche Spelen' (616.15) worden lezers snel de weg gewezen. Naar verluidt heeft de biblio theek nog nagedacht om die andere hobby van Prins Pils ook onder de aandacht te brengen. Maar 'Voedings- en genotmiddelen' (678) heeft het papiertje op de vitrine niet gehaald. aan zee elhe zondag (ook met moederdag) Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47