Recreatie vervuilt waterkant Parkeerkelder krijgt vorm PZC Roep om sloop toeristenkerk Renesse Ouwerkerkers moeten zichzelf zien te helpen College vraagt Borst opheldering over ziekenhuis Zierikzee sll Aderlating Grevelingenschap Junk moet twee weken zitten Wietkweker krijgt werkstraf Inbreker moet tien maanden cel in Werkstraf voor niet betalen schuld Negen maanden cel voor dealen Rijverbod voor motorrijder uit Krabbendijke De bouw van de parkeerkelder van Residentie Jannewekken in Zierikzee is in volle gang. foto Pieter Hon hoff door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Een put van vijf meter diep, palen die nog half boven de grond uitsteken, een grote kraan en een minigraver. Stille getuigen van een bijzon der bouwproject, aan het Jan newekken in Zierikzee, dat in volle gang is. Het luxe complex beslaat straks zeventien ap partementen voor senioren, compleet met een eigen par keerruimte onder het gebouw. Op het moment is bouwgroep Peters bezig met het aanleggen van de parkeerkelder, die ruimte moet bieden aan 24 au to's. Dat dit geen eenvoudige klus is, komt volgens uitvoer der J. Ie Due voornamelij k om dat er onder de zeespiegel ge werkt wordt. „We hebben een damwand van twaalf meter om de put heen geplaatst. Die moet voorkomen dat grond water van het omliggende ter rein de kuil inloopt. Verder hebben we een installatie die ervoor zorgt dat 24 uur per dag het grondwaterniveau opti maal is." Hij wijst daarbij op een dikke slang van een pomp- systeem dat rond de bouwput ligt. Via aftakkingen wordt het overtollige water, zo'n twintig kubieke meter per dag, afge voerd naar het riool. Een be heersing van de ondergrondse stroom is tevens zo belangrijk om te voorkomen dat bodem in de omgeving verzakt en de ou de panden daardoor schade oplopen. Het is voor het eerst dat er een parkeerkelder van deze afme ting in Zierikzee gerealiseerd wordt. Volgens Le Due is dat een bijzondere gebeurtenis, op een locatie tussen oude gebou wen. „Je werkt op vijf meter diepte, dan kun je niet zomaar een kuil graven. We werken nauw samen met een bureau dat de rekenkundige kant van de bouw voor zijn rekening neemt. Verder moeten we re gelmatig verslag uitbrengen aan de provincie, de gemeente is er bij betrokken en natuur lijk moeten we ook met de be volking rekening houden." Hij bedoelt daarmee de ijzeren hekken die rondom het terrein staan om nieuwsgierigen op afstand te houden. Advies Er komen dagelijks mensen kijken hoe de bouw vordert. Le Due maakt wel eens een praat je met omstanders, die op hun beurt altijd wel een advies in petto hebben. „Vaak staan hier vutters en ex-bouwvak kers te kijken. Dan ontstaan er wel eens discussies onderling over hoe zij zelf de zaken aan zouden pakken, dat is best amusant." De parkeerkelder moet dit na jaar klaar zijn. Daarna wordt de rest van de Residentie Jan newekken uit de grond ge stampt. Het totale complex wordt zo'n twaalf meter hoog. Le Due: „Er moet rekening ge houden worden met de omlig gende gebouwen. Ik vind dat ook niet zo vreemd als ik naar het stadsbeeld van Zierikzee kijk. Maar ja, als je de hoogte niet in mag en de omgeving geen ruimte heeft voor par keerplaatsen, dan zul je de diepte in moeten." Naar ver wachting zal Residentie Jan newekken in het najaar van 2002 voltooid zijn. doorAli Pankow BROUWERSHAVEN - De ille gale vuilstort rond de Grevelin- gen neemt van jaar tot jaar toe. Ook de kosten voor herstel van schade door vandalisme en aan varingen tegen eigendommen van het Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen worden elk jaar hoger. Dat staat ver meld in de risicoparagraaf bij de begroting voor 2002 van het Grevelingenschap. Indien mogelijk wordt gepro beerd de daders van illegale stortingen, vandalisme en aan varingen op te sporen en te laten vervolgen. Er is in de begroting geen aparte voorziening opge nomen voor het geval het Greve lingenschap toch zelf voor de kosten van verwijdering en voor het herstel van schade moet op draaien. Een ander groot risico vormen de weersomstandigheden. Dat geldt in de eerste plaats voor schade door stormen aan oever verdediging en aanlegsteigers. Verzekeren tegen deze schade is wel mogelijk, maar volgens het Grevelingenschap zijn de verze keringspremies dermate hoog dat het bestuur van het schap er de voorkeur aan geeft dit risico zelf te dragen. Parkeergelden De weersomstandigheden heb ben ook grote invloed op de op brengst van parkeer- en liggel den. In de begrotingen van de afgelopen jaren werd rekening gehouden met een 'gemiddelde zomer'. In de begroting voor 2002 maakt de opbrengst uit de parkeer- en liggelden voor circa 25 procent deel uit van de totale baten. Daarom besloot het schap twee jaar geleden hier voor een aparte egalisatiereser ve te creëren. Als gevolg van de slechte zomer in 2000 en de daardoor veel lagere parkeer en liggeldopbrengsten, werd in de jaarrekening 2000 al een flink beroep gedaan op deze re serve. Afhankelijk van de toe komstige opbrengsten zal de egalisatiereserve de komende jaren opnieuw worden gevoed. Het Grevelingenschap moet in financieel opzicht ook terdege rekening houden met de eisen van de rijksoverheid op milieu gebied. Als voorbeeld dient het zand dat vrijkomt bij het op diepte houden van haveningan gen. Stranden Tot voor enige jaren kon dit zand zonder meer gebruikt wor den voor het aanvullen van stranden. De huidige wettelijke regels schrijven eerst een kost baar onderzoek voor naar de kwaliteit van dit zand. Indien die kwaliteit onvoldoende is, mag het zand niet meer op de stranden worden gebruikt, maar dient in het Grevelingen- meer te worden gestort. Het schap verwacht dat bij verdere verscherping van de eisen ook het storten in het Grevelingen- meer op termijn zal worden verboden. Het Natuur- en Re creatieschap zou zich dan ge noodzaakt zien tot een duurdere vorm van verwijdering over te gaan. Een andere risicofactor betreft milieuvervuiling door derden, zoals olielozingen op het Greve- lingenmeer en illegale storting van chemisch afval waarbij de daders niet te achterhalen zijn. De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap vergadert donderdag 5 juli over de begro ting 2002. Die bijeenkomst wordt vanaf 10.00 uur gehou den in Bezoekerscentrum De Punt van het Natuur- en Recre atieschap bij Ouddorp. donderdag 3 mei 2001 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik veroordeelde een 31-jarige Vlissinger gisteren tot vier we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man maakt er al lang de gewoonte van om met de op brengst van gestolen goederen drugs te kopen. De junk sloeg vorig jaar april twee keer zijn slag. Eerst nam hij bij Primafoon in Middelburg een telefoontoe stel weg en tien dagen later een doos sigaren bij een sigaren winkelier in Vlissingen. „Dit is geen aangenaam leven", vond de politierechter. Officier van justitie A. S. Flikweert eiste vier weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen de Vlis singer. „Het is de zoveelste keer dat deze ernstig verslaafde man andere mensen dupeert.De Vlissinger gaf gisteren op de zitting aan zo snel mogelijk te willen afkicken. MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Sint Maartensdijk is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 180 uur onbetaalde arbeid en twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. De politierechter vond bewezen dat de verdachte; tussen september '99 en begin april vorig jaar in wiet heeft ge deald. Ook stond volgens hem vast dat er elektriciteit van Delta Nutsbedrijven was gestolen voor het kweken van de wiet. De man had de hennepteelt samen met een ander opgezet. De winst werd gedeeld. „Ik zat in financiële problemen. Dus kon ik het geld goed gebruiken. Het enige wat ik moest doen was de planten water geven zei de Tholenaar die zich kon vinden in straf. MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor woninginbraken veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte twee inbra ken en een poging daartoe in Goes en omgeving bewezen. De Vlissinger werd vrijgesproken van een woninginbraak in 's Gravenpolder, die plaatsvond toen de bewoners op vakantie waren. De bewoners hadden een schadeclaim ingediend van 6400 gulden, voornamelijk voor sieraden, maar die werd niet toe gewezen. De Vlissinger zag vele pogingen om af te kicken mis lukken. Hij houdt al twintig jaar zijn verslaving in stand met diefstallen, waarvan de buit wordt doorverkocht. Twee we ken geleden had de officier van justitie achttien maanden cel geëist. MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Vlissingen is gisteren veroordeeld tot veertig uur werkstraf, omdat hij nog steeds niet de vijfendertighonderd gulden heeft terugbetaald die hij een postorderbedrijf schuldig is. In een eerder vonnis was be paald dat hij het hele bedrag moest terugbetalen, maar door een schuldsanering was het (nog) niet zover gekomen. De Vlissinger voerde gisteren bij de Middelburgse politierechter geen enkel excuus aan. Hij was van mening dat hij straf ver diende. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 36-jarige wouw uit Vlissingen veroordeeld tot negen maanden cel. De Vlissingse, die al jaren verslaafd is aan hard drugs, heeft circa tien weken in cocaïne gedeald. Daarnaast werden in de woning harddrugs en een wapen aangetroffen. In de strafmaat werden ook nog twee winkeldiefstallen mee genomen. De voormalige toeristenkerk in Renesse biedt een desolate aanblik. foto Pieter Honhoff door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - Het Schouwse college van burgemeester en wethouders zet vraagtekens bij de gang van zaken rondom de sluiting van de afdeling interne geneeskunde van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee. De bestuurders vragen minister Borst per brief om op heldering. Het Schouwse college onder schrijft het voornemen van mi nister Borst om een onderzoek in te stellen naar de ontmante ling van de basiszorg op Schou- wen-Duiveland. Dit zegde zij op 19 april toe aan de kamercom missie voor Volksgezondheid. Borst zei toen ook te willen be zien of de raad van bestuur van het ziekenhuis de gemaakte af spraken bij de reorganisatie wel is nagekomen. Het Schouwse college en de ge meenteraad stellen in hun brief REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F,A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl aan de minister echter ook dat er door deze toezeggingen waagtekens zijn gerezen, om dat Borst daarmee verder gaat dan in de antwoorden die zij eerder gaf op kamervragen. „Uit haar antwoorden op de ka mervragen leidden wij aanvan kelijk af dat tijdens de reorgani satie van het ziekenhuis alles is gegaan zoals het hoorde. Nu wil de minister echter een onder zoek instellen om uit te zoeken of er toch andere keuzes hadden moeten worden gemaakt. Dat is verwarrend en wij willen nu wel eens weten waar we aan toe zijn", zei wethouder D. van der Wekken woensdag in een toe lichting. Het college schrijft in de brief dan ook te verwachten dat het onderzoek op korte termijn de gewenste duidelijkheid zal bie den, „die door ons node gemist wordt en zeker ook door de in woners van Schouwen-Duive- land". MIDDELBURG - Een 27-jarige motorrijder uit Krabbendijke is gisteren bij de kantonrechter in Middelburg veroordeeld tot een rijontzegging van vier maanden en een boete van 1165 gulden. De man reed op 11 maart van dit jaar over de Oude Rijksweg in Rilland en overschreed de maxi mumsnelheid met 73 kilometer per uur. Op de Oude Rijksweg gold een snelheidslimiet van 80 kilometer per uur, maar de mo torrijder reed 153. Hij verklaarde tegen rechter B Doorewaard Boekhout normaal nooit zo hard te rijden. „Ik heb een lichte motor; maar 400cc. Die heb ik niet gekocht voor het harde rijden. Ik rijd alleen hard als het kan, zoals daar in de pol der." De kantonrechter wees hem op het gevaar van verkeer uit zijwegen. „U kunt best een lege weg voor u zien, maar als u met deze snelheid rijdt, wordt reageren op verkeer uit een zij weg vrijwel onmogelijk." De man uit Krabbendijke voerde nog op dat er op het stuk weg tussen de Kreekrakbrug en Ril land geen zijwegen zijn. De rechter nam desondanks de eis van de officier van justitie over. door Piet Kleemans RENESSE - De Ondernemers vereniging Renesse wil dat er snel iets gedaan wordt aan de in haar ogen onveilige situatie rond de zwaar vervallen toeris tenkerk De Ark aan de Hoogen- boomlaan in Renesse. De ge meente Schouwen-Duiveland legt de verantwoordelijkheid voor de ontstane situatie bij projectontwikkelaar P. J. Bos nia uit Breda. De eigenaar van het gebouw houdt zich echter onbereikbaar voor een toelich ting op het uitblijven van de ge plande sloop. Bosma wil de bouwval slopen en op die locatie een luxe apparte mentencomplex bouwen. In januari zei de projectontwikke laar nog dit jaar te willen begin nen met de bouw. Of dat lukt, is twijfelachtig. Bij de gemeente Schouwen-Duiveland is nog steeds geen sloopvergunning aangevraagd. Veel te slopen valt er trouwens niet meer. In de voormalige toe ristenkerk hebben de elementen vrij spel. Er zit geen enkele hele ruit meer in. Overal liggen glasscherven, zwerfafval begint zich op te ho pen en inmiddels is ook een sta pel snoeihout ontstaan. Beveili ging in de vorm van hekken ont breekt. „Het is een verschrikkelijke bende", vat A. M. Verseput, voorzitter van de Ondernemers vereniging Renesse de situatie samen. „Zoals het er bijstaat, is het vragen om ongelukken. Daar kun je gewoon op wach ten. Moet er dan eerst iets ge beuren voor er actie onderno men wordt?" Niet blij Directielid N. Bom van het naast de bouwval gelegen gloednieuwe Are Hotel is het roerend met Verseput eens. Zij is bepaald niet blij met de ruïne naast het hotel. „Er zijn al een paar keer brandjes geweest. Die hebben we steeds op tijd kunnen blussen, maar het blijft gevaar lijk. Wij hebben al verschillende keren bij de gemeente geklaagd, maar dat helpt niets." Bom stelt dat de situatie in rap tempo ver ergert. „Het ziet er vreselijk uit. Er wordt afval gestort en straks komt daar misschien ongedierte op afE n er liggen in het gebouw- werkelijk overal glasscherven. Stel je voor dat kinderen daar gaan spelen en er ongelukken gebeuren. Dan heb je echt een probleem. Daarnaast is het na tuurlijk slecht voor onze busi ness. Het is geen gezicht, zo'n puinhoop naast je hotel. Wij willen echt dat er snel iets ge beurt, want dit kan zo niet door gaan." Burgemeester J. Asselbergs van de gemeente Schouwen-Duive land legt de verantwoordelijk heid voor de ontstane situatie bij projectontwikkelaar Bosma en zegt alleen in te kunnen grij pen als de openbare veiligheid aantoonbaar wordt aangetast. „Het is heel vervelend dat de ei genaar het wat dat betreft laat afweten, want die is eerstver antwoordelijk." Volgens Assel bergs zijn eerder wel pogingen ondernomen om het gebouw te beveiligen door het dicht te tim meren. „Dat is vervolgens door onze lieve jeugd weer gesloopt. Maar ik ga hier wel werk van maken. Als de situatie werkelijk zo alarmerend is, moet er na tuurlijk iets gebeuren." Bosma lijkt van de aardbodem verdwenen. Zijn telefoon staat op de voice-mail en herhaalde lijk inspreken van een bood schap levert niets op. De Bra bander is met zijn bedrijf Vinium Investments in een juri disch conflict gewikkeld rond de al meer dan een jaar ver traagde oplevering van een nieuw winkelcentrum in Mid delburg. Verschillende belang hebbenden onder wie de beoog de hoofdhuurder van het complex (Supermarkt Aldi) hebben een schadeclaim inge diend. Daarnaast loopt tegen Vinium een strafrechtelijk onderzoek naar het illegaal storten van vervuilde grond op een eigen terrein in Nieuw- en Sint Joos- land. door Marcel Modde OUWERKERK - De macht van het getal is in vele geval len bepalend voor wat wel of niet kan. Dat geldt ook voor een klein dorp als Ouwer- kerk. Een fikse groei van het inwonertal zou behoud van bestaande en de komst van nieuwe voorzieningen verze keren. Maar omdat een der gelijk vooruitzicht niet rea listisch is, zo was het besef het gisteren tijdens een dis cussiebijeenkomst in het dorpshuis, doen de dorpsbe woners er beter aan de ou derwetse gemeenschapszin uit de kast te halen en er sa men het beste van te maken. De roep om meer woning- bouwmogelijkheden, een ei gen busverbinding, behoud van de zelfstandige openbare basisschool en meer van der gelijke elementaire zaken om de leefbaarheid van een klei ne kern hoog te houden, werd aan het eind van de zitting door burgemeester J. Assel bergs subtiel tot de eigenlijke proporties teruggebracht. „We moeten ons realiseren dat in heel Zeeland net zoveel mensen wonen als in Rotter dam-Zuid. Dus laten we reëel zijn en toch vooral uit gaan van onze eigen beper kingen." Daarmee bevestigde Assel bergs eigenlijk de conclusie van één van de inwoners die gisteren met een kleine vijf tig dorpsgenoten de moeite had genomen mee te praten over de toekomstvisie van zijn dorp. Hoe machtiger de omvang, des te meer gewicht er in de schaal kan worden gelegd. Tekenend voor het feit dat Ouwerkerk wordt ge zien als een kern van mindere betekenis, was de afwezig heid van nagenoeg de voltal lige gemeenteraad. Behalve de burgemeester toonde slechts CDA-raadslid P. Ber- revoets-Ringelberg belangstelling. Duidelijk werd onder meer dat de dorpsbewoners scep tisch staan tegenover de in schakeling van vraagafhan kelijk openbaar vervoer. Belbus, -taxi en aanverwan te vervoersvormen zijn voor al handig voor senioren, maar niet voor het kind dat overdag van en naar school moet worden gebracht. Dat heeft veel meer baat bij een reguliere busverbinding. Die komt er, zo heeft Connexxion de onderzoekers van het in stituut Scoop te verstaan gegeven, als er dagelijks twintig passagiers van de lijndienst gebruik zouden maken. De macht van het getal speelt ook de enige basisschool par ten. Die kampt met een te ruglopend leerlingaantal, waardoor het voortbestaan aan een zijden draadje hangt. Een fusie met een school in de directe omgeving wordt ech ter niet op prijs gesteld. Het lopende seizoen werd begon nen met 63 kinderen, waar van er ook nog eens zo'n twintig uit Nieuwerkerk en Oosterland komen. Nieuwe aanwas van enige betekenis zit er de komende jaren niet in, omdat Ouwerkerk ver grijst. En dót komt weer doordat het dorp verstoken blijft van betaalbare nieuw bouw voor jonge gezinnen. Kortom, het ziet er somber uit voor Ouwerkerk, onder schreef een aantal deelne mers aan de discussie het toe komstbeeld dat Scoop schetst in de kernbeschrij ving bij het project Duurza me Sociale Ontwikkeling. Ook het verenigingsleven zit in een dip, betoogde de zaal. Steeds minder mensen zijn bereid zich voor elkaar in te zetten en juist dat is altijd de kracht van het kleine dorp geweest. Als voorbeeld gold onder meer muziekvereni ging Nieuw Leven die hoog uit 23 leden telt en slechts nog mondjesmaat de straat op gaat om wat sfeer op straat te brengen. „Ze zou den het beter Rust Roest kun nen noemen", aldus een te leurgestelde inwoner. De hoofdpunten uit de dis cussie worden meegenomen in het concept Sociale Struc tuurschets, die na afloop van de zeventien zittingen door Scoop wordt opgesteld. Het stuk dient als basis van een gericht gemeentelijk beleid voor de kernen op Schou wen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41