PvdA en D66 willen meer politie PZC Fondsenwervers moeten uitgaven verantwoorden Opkoopregeling nauwelijks gebruikt Arrestatieteam pakt Molukse activist op Justitie onderzoekt commotie rond AZC Oude Pekela MANFIELD ■eMIHeim Nederlander acht normen en waarden van belang Per kabinetsperiode drie- tot vijfduizend dienders erbij Peper retourneert penning Excuses aan Marokko Tekort aan gastouders door mkz Mink K. daagt ministers in geding Toch herdenkingen in steden Zestiende bse-geval GERANIUMDAG Oranjepaar krijgt ring cadeau Hoogvliegers in spe donderdag 3 mei 2001 door Robert Bas LEEUWARDEN - Een arresta tieteam heeft gisteren in een woning in Leeuwarden de Mo lukse activist L. Reawaruw aangehouden. De 41-jarige Reawaruw leidt de actiegroep People Against Genocide (PAG), maar trad ook op als woordvoerder van het militante Maluku Warchild. Volgens een medebewoner viel de politie gistermorgen vroeg het huis waar Reawaruw ver bleef binnen. De woning werd doorzocht en mobiele telefoons, computerapparatuur en papie ren zijn in beslag genomen. Ook op een ander adres is huiszoe king gedaan. Het Openbaar Ministerie in Arnhem verdenkt Reawaruw van uitlokking van brandstich ting in Lunteren en Eist, het ver oorzaken van gevaar op het spoor en het leiding geven aan een criminele organisatie. Mor gen wordt hij volgens zijn raadsman Hiddema voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hiddema meent dat de Binnen landse Veiligheidsdienst een rol heeft gespeeld in het onderzoek naar Maluku Warchild. De actiegroep Maluku War child, volgens Reawaruw een afsplitsing van PAG, claimde eind vorig jaar verschillende aanslagen en valse bommeldin gen. De Molukkers eisten dat de regering de gewelddadigheden op de eilandengroep kwalifi ceert als volkerenmoord. Jonge Molukkers gooiden begin december in Eist molotovcock tails naar een trein. Ook werden bij een politiebureau in Lunte ren brandbommen naar binnen gegooid en werd brand gesticht bij het gemeentehuis en een pand van een woningbouwco- operatie in Eist. Alleen de aan slagen op de trein en de politie post zijn door Maluku Warchild opgeëist. In totaal heeft de politie wegens de aanslagen zestien mensen in de leeftijd van 16 tot 22 jaar aangehouden. Zij worden ook verdacht van afpersing en dief stal met geweld. Zes verdachten zitten nog vast. Ook de woning van oud-pre mier Dries van Agt in Nijmegen werd geruime tijd extra be waakt na dreigementen aan zijn adres. Militante Molukkers, onder wie Reawaruw, vei*weten hem woordbreuk tijdens de treinka ping in 1977 bij De Punt. Van Agt zou gezegd hebben verder te willen onderhandelen, maar het kabinet liet op gewelddadige wijze een einde aan de kaping maken. Bij die actie kwamen zes kapers en twee passagiers om het leven. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het Openbaar Ministerie onderzoekt de mel ding dat zeven jongeren dins dagavond de verboden Hitler groet brachten bij het asielzoe kerscentrum (AZC) in Oude Pe- kela. Al enkele dagen is het on rustig rond het AZC, dat sinds twee maanden is bewoond. Een nog onbekend aantal asiel zoekers in Oude Pekela wil snel worden overgeplaatst naar een centrum in een grote stad. De asielzoekers voelen zich onvei lig sinds de mobiele eenheid tus senbeide moest komen bij een dreigende confrontatie tussen inwoners van Pekela en asiel zoekers. De directeur van het centrum, de loco-burgemeester van Peke la en commissaris van de konin gin Alders zien niets in evacua tie. Zij roepen op tot een snelle verzoening. De gemeente Peke la is in gesprek met de asielzoe kers. Loco-burgemeester Kal- dijk verzekerde hen dat ze wel kom zijn in Oude Pekela en dat de gemeente asielzoekers blijft opvangen. Kaldijk keurt het gedrag van de inwoners af. „Deze mensen heb ben al genoeg meegemaakt. La- Advertentie JONGE GRAANJENEVER 51 Geniet, mint drink met mare Aanbieding ii geldig t/tn 27 mei 2001. WWW.GALL.NL ten we nu niet tekeergaan als waren wij zelf barbaren." De betrokken bewindspersonen en de politie vragen de ouders met hun kinderen te praten. Alders stelt nadrukkelijk dat er niet zacht is opgetreden: „We la ten het niet over onze kant gaan als de Hitlergroet wordt ge bracht. Laat er geen twijfel over bestaan: De overheid heeft het voor het zeggen in de openbare ruimte. "ANP AMSTERDAM - Bijna drie kwart van de Nederlanders (72 procent) vindt dat er in ons land meer nadruk moet komen te lig gen op tradionele waarden en normen. Een iets grotere groep (74 procent) vindt dat Neder land meer moet investeren in de Derde Wereld om vluchtelin genstromen te voorkomen. Ruim de helft van de Nederlan ders (52 procent) vindt dat Ne derland moet bijdragen aan vrijheid en veiligheid elders in de wereld, ook al kost dat men senlevens. Dat blijkt uit een on derzoek van bureau Motivac- tion Amsterdam BV in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Motivaction doet al sinds 1997 onderzoek naar waarden en normen bij 8000 Nederlan ders. Het Nationaal Comité laat het bureau vijf jaar jaar lang peilen hoe de Nederlanders omgaan met hun vrijheid, om over de loop der jaren een goede graad meter te krijgen Er wordt op drie niveau's gekeken: wat moet individueel, op overheidsni veau en internationaal gebeu ren. Negentig procent voelt zich vol gens het eerste onderzoek veilig in de eigen buurt, 79 procent voelt zich ook verbonden met de mensen in de wijk. Bijna ieder een (96 procent) zegt iets voor anderen te willen betekenen. Maar liefst 88 procent denkt dat de mensen door de individuali sering ook steeds egoïstischer worden en 64 procent vreest zelfs dat de samenleving eraan ten onder gaat. ANP ROTTERDAM - Oud-burgemeester Peper heeft gisteren de Johan van Oldenbarneveltpenning teruggestuurd naar de ge meente Rotterdam. Peper zegt geen prijs meer te stellen op de onderscheiding die hij bij zijn afscheid van de stad in 1998 ontving. De Johan van Oldenbarneveltpenning is de hoogste onder scheiding van de gemeente Rotterdam. Peper zegt niet langer onderscheiden te willen zij n door het gemeentebestuur van de havenstad. Het gemeentebestuur vroeg Peper onlangs 64.000 gulden te rug te betalen die door de oud-burgemeester voor privé-doel- einden zou zijn gebruikt. Peper weigert dit. ANP SCHIPHOL - Twee vrouwen van de Vereniging Relaties van Gedetineerden zijn gisteren naar Marokko gegaan om daar excuses aan te bieden voor de snelle vrijlating van Neder landse gedetineerden uit Marokkaanse gevangenissen. J. Berben en L. van der Meulen willen die excuses aanbieden aan het hoofd van het gevangeniswezen en aan de Marok kaanse minister van Justitie. In november kwamen zeven Ne derlandse gedetineerden terug uit Marokkaanse gevangenis sen, om de rest van hun straf in Nederland uit te zitten. Op de dag dat zij aankwamen, liet de Nederlandse justitie ze vrij. De ambassadeur van Marokko noemde dit gisteren 'een bele diging voor het Marokkaanse justitiële systeem .'ANP MIDDELBURG - Europa Kinderhulp vreest dat deze zomer honderden kansarme kinderen uit de grote steden in Duits land, Frankrijk en Engeland niet op vakantie in Nederland kunnen. Er hebben zich veel minder gastgezinnen aange meld, omdat in het mkz-gebied veel dorpen 'op slot' zitten. Europa Kinderhulp biedt jaarlijks 2500 kinderen de kans om een drieweekse vakantie in Nederland door te brengen. Het gaat om zes- tot twaalfjarigen die met een problematische thuissituatie te maken hebben. ANP AMSTERDAM - Topcrimineel Mink K. heeft een kort geding aangespannen tegen de ministers Korthals van Justitie en De Vries van Binnenlandse Zaken. K. eist dat wordt gestopt met het lekken van informatie over de geheime deal die hij in 1999 met justitie heeft gesloten. De advocaten van K. stellen dat Korthals en De Vries alsmede voorzitter De Wijkerslooth van het college van procureurs generaal verantwoordelijk zijn voor het naar buiten komen van steeds meer details over de overeenkomst. Het hof verklaarde vorige maand justitie niet-ontvankelijk in de strafzaak tegen K., omdat het OM de geheimhouding van een overeenkomst met K. heeft geschonden. Het kort geding dient morgen in Den Haag. ANP DOETINCHEM - Ondanks de mkz-crisis gaan de dodenher denkingen in de grote gemeenten in Oost-Nederland door. In Doetinchem wordt 4 mei in de Catharinakerk een dienst gehouden en is er aansluitend een stille tocht naar het herden kingsmonument in het centrum. Ook in Enschede wordt er een speciale bijeenkomst gehouden. In Hengelo is een herden kingsbijeenkomst op een plein bij het stadhuis. In Almelo gaat het programma ook gewoon door. In Zutphen wordt een tocht gehouden naar het herdenkingsmonument. De nationale herdenking van de bevrijding in Wageningen op 5 mei gaat, zoals eerder gemeld, niet door. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - De politie moet de komende kabinetsperioden fors worden uitgebreid, telkens met drie- tot vijfduizend agenten. Dit bepleiten PvdA en D66. „Omdat dat nodig is om de cri minaliteit in te dammen en de vergrijzing bij de Hermandad op te vangen", vindt PvdA-Ka- merlid Van Heemst. Hij is met D66-Kamerlid Scheltema wel van mening dat de oplossings percentages van misdrijven moeten worden opgekrikt. De opvattingen van beide poli tici sluiten aan bij de noodkreet die korpschefs recent slaakten. Ook zij drongen bij het kabinet aan op een sterke uitbreiding van hun personeel. Het kabinet wil komend jaar voor het verbeteren van de vei ligheid 1,3 miljard extra uit trekken. Een aanzienlijk deel van dat bedrag stelt agenten straks in staat hun werkweek te verlengen van 36 naar 38 uur. Als veel dienders daarvan ge bruik maken, komen er zo'n 2.500 arbeidsplaatsen bij. In de lopende kabinetsperiode is het aantal agenten al uitgebreid met ongeveer 4.000 tot ruim 40.000 manschappen. Vergrijzing „Dat is al met al een prachtig re sultaat voor nu, maar op den duur niet genoeg", is de overtui ging van PvdA-Kamerlid Van Heemst. Door de toenemende vergri j zing in de politiekorpsen, gaan de komende jaren enkele duizenden agenten met pensi oen. Ter compensatie zijn veel DEN HAAG - Op een bedrijf in het Gelderse Laag-Keppel is het zestiende geval van bse in Ne derland geconstateerd. Het gaat om een zes jaar oude koe waarbij de symptomen van gekkekoeienziekte vorige week voor het eerst werden geconsta teerd. Alle 125 runderen op het bedrijf zullen worden gedood en op bse worden onderzocht. De koe is het zestiende geval sinds in 1997 in Nedei-land bse werd geconstateerd en het acht ste dit jaar. ANP (Advertentie) Zondag Geraniumdag van 10.00 tot 1700 uur. OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 Constantijn kijkt toe hoe Laurentien de ring van de edelsmeden past. foto Robert Vos/ANP door Geeske Wildeman DEN HAAG - Prins Constantijn en zijn aan staande bruid Laurentien Brinkhorst hebben gisteren in Paleis Noordeinde een ring ontvan gen van de Vereniging voor Goud- en Zilver smeden, die vorig jaar november een wedstrijd uitschreef om een sieraad te ontwerpen voor het eerste Oranjepaar dat zou trouwen. De ring 'twee-eenheid' van ontwerper Dago Hoyer bestaat uit twee delen die samen een ge heel vormen, maar ook afzonderlijk te dragen zijn. De ring is gemaakt van titanium en rood goud. Ook loopt er in een golvende beweging blauw door de ring. Dat staat voor het water in Nederland. Het goud vormt een dijk, als sym bool voor de strijd tegen het water. Laurentien was verguld met de ring, maar zal tijdens haar huwelijk een andere dragen. Toen de jongste telg van Beatrix haar ten huwelijk vroeg, kreeg ze naar eigen zeggen al 'een hele mooie ring'. De ring van Hoyer, architect in Delft, is met be hulp van Nederlandse burgers gekozen tot het winnende sieraad. In het kader van het vijftigjarig bestaan had de vereniging een wedstrijd uitgeschreven een sieraad te ontwerpen voor de eerste vaderland se prins en diens bruid die in het huwelijk zou den treden. Stiekem werd gehoopt dat Willem- Alexander de eerste zou zijn, maar zijn jongste broer was hem voor. De 34-jarige Laurentien en prins Constantijn (31) trouwen op 17 mei in Den Haag. Twee da gen later volgt de kerkelijke inzegening. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Liefdadig heidsinstellingen met een keur merk van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) moeten straks aantonen dat het gewor ven geld goed terechtkomt. Het CBF onderzoekt hoe de criteria op het punt van de bestedingen kunnen worden aangescherpt. Volgens CBF-directeur J. Zwartjes gaat de controle op de uitgaven van fondsenwervers momenteel niet verder dan een accountantscontrole In de toekomst moeten de instel lingen ook laten zien dat hun geld goed terechtkomt. „Gevers hebben er recht op om te weten of er optimaal met hun geld wordt omgegaan. Als een orga nisatie geld geeft voor het slaan van putten in Soedan, willen we ook weten hoeveel putten er worden geslagen, dat dat zo goed mogelijk gebeurt en hoe veel mensen er te drinken door krijgen." Toezicht Een werkgroep met vertegen woordigers van fondsenwervers bekijkt hoe het toezicht op de bestedingen aangescherpt kan worden. Voorzitter G. Hoek- (Advertentie) vervangende arbeidskrachten nodig. Nederland telt nu zo'n 250 agenten op 100.000 inwoners: aanzienlijk minder dan in om ringende landen. Maar belang rijker: de oplossingspercenta ges van misdrijven laten (daar door) te wensen over. Althans, volgens politici. „Ik geef toe: het is uitermate lastig om oplos singspercentages te vergelijken. Tussen korpsen in Nederland. Maar ook tussen Nederland en omringende landen. Iedereen gebruikt andere methoden. Vast staat dat we er nog flink wat agenten bij moeten zien te krij gen, om op een Europees gemid delde te komen. Zoals in Noor wegen en andere Scandinavi sche landen. Daar is de crimina liteit ook een stukje lager. Niet voor niets", verklaart Van Heemst. Onveilige buurt D66-Kamerlid Scheltema voegt eraan toe dat particuliere bevei ligingsbedrijven in toenemende mate politietaken op zich ne men. Soms worden beveili gingsbeambten ingehuurd om in een onveilige buurt een oogje in het zeil te houden. Recent opperde burgemeester Opstelten van Rotterdam dat zulke bedrijven wellicht een handje konden helpen bij de or dehandhaving in mkz-gebie- den. Minister De Vries (Binnen landse Zaken) wees dat resoluut van de hand. „Met zulke prak tijkvoorbeelden zijn wij als D66 ook niet erg gelukkig. De straat is eigenlijk van de politie", al dus Scheltema. De andere regeringspartij WD was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. GPD man, penningmeester van mi lieuorganisatie Greenpeace, stelt dat er bij de fondsenwer vers zelf behoefte bestaat aan een strengere controle op de be stedingen. Momenteel hebben 118 fond senwervers het CBF-keurmerk. Over vijf jaar verwacht het Bu reau Fondsenwerving 220 keur merken te hebben uitgedeeld De 360 instelligen waarvan het bureau de gegevens bijhoudt, wierven in 1999 1,7 miljard gul den. Hun totale inkomsten, on der andere uit overheidssubsi dies, bedragen 3,5 miljard gul den. ANP VOLKEL - Op de Brabantse vliegbasis Volkel worden de komende dagen de oriënta- tiedagen voor aspirant-vliegers gehouden. Tijdens deze dagen krijgen geïnteresseerden voorlichting over de opleiding tot piloot, met name over de functies van helikopter- en F-16-vlieger. Meer dan negenhonderd jongeren hebben zich al aangemeld voor een baan in hogere sferen bij de luchtmacht. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren hebben weinig interesse voor de op koopregeling van hun vee. Bu reau Laser, onderdeel van het ministerie en belast met schade regelingen, ontving tot gisteren slechts 125 aanmeldingen van boeren uit de zogenoemde toe- zichtgebieden rond Oene, Koot wijkerbroek en Ee. Van buiten die gebieden kwa men slechts zes aanmeldingen binnen voor de verkoop van veestapels. De regeling geldt sinds afgelopen vrijdag en is op gezet om welzijnsproblemen bij dieren in volle stallen te bestrij den. Boerenorganisatie LTO-Neder- land wijt de geringe animo aan de onduidelijkheid van de rege ling. „Boeren weten nog niet Box Offer vanfl. 1 54,1 5 €69,95 voorf 1.110,19 €50.- waarvoor ze tekenen. Zostaater in de regeling nog niet hoe hoog de vergoeding wordt die boeren tegemoet kunnen zien voor schade door het fokverbod dat erbij hoort", aldus een woord voerster. Het ministerie wacht nog op toestemming van Brus sel. Deze komt naar verwach ting nog deze of volgende week. Verder kan volgens de boerenor ganisatie ook een zeker optimis me reden zijn voor de minimale interesse. „Door het uitblijven van nieuwe gevallen gokken mensen er op dat het wel los loopt en wachten ze nog even met hun veestapel aan te bieden Ook kan het zijn dat de toege stane noodmaatregelen goed benut worden", aldus de LTO- woordvoerster. Boeren mogen sinds half april leegstaande stallen van gestopte collega's en noodstallen gebruiken. Het ministerie van Landbouw vindt het nog te vroeg om nu al te speculeren over het einde van de mkz-epidemie, ook al zijn de af gelopen tien dagen geen nieuwe gevallen meer opgedoken. „Wij zijn pas optimistisch als de situ atie over dertig dagen nog het zelfde is", verklaart een woord voerder van het ministerie. Hij wijst op het onvoorspelbare karakter van het mkz-virus. „Bij een normaal virus kun je nu stellen dat we het onder de knie lijken te hebben. Maar mond- en klauwzeer vertoont afwijkend gedrag en duikt op de meest ver rassende momenten weer op." De woordvoerder bevestigt dat er op dit moment geen nieuwe verdenkingen van mkz worden onderzocht. Ook LTO haalt nog niet opge lucht adem. „Maar het gaat de goede kant op. We gaan uit van vier weken speling. Als dan geen nieuwe gevallen ontdekt zijn, kun je van een einde spreken. In Friesland werd het laatste geval op 12 april geconstateerd. Daarom kijken we uit naar de tiende mei," aldus een woord voerster. GPD damesschoen in 5 kleuren maat 36-41 verkoopinfo 073-6230844 of www.manfield.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3