PZC Onderzoek gebruik milieustraat Leerachterstanden in Oosterland en Bruinisse aangepakt Brinkhorst voelt wel voor vestigingssteun aan jonge boeren Sommigen vinden zichzelf altijd urgent Golven op Thoolse akkers Celstraf voor mishandeling zeeuwse almanak Willem Greenpeace betaalt boete Duifhuizen Let op! Volgende week gaat Duifhuizen open OLAZ brengt aanbod afval in Zierikzee in kaart Akkoord over aantal vluchten NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 donderdag 3 mei 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kiest voor een drastische aanpak van de leerachterstand bij jonge kinderen tussen twee en vijf jaar. Dat gebeurt met twee pro jecten in het kader van de zoge heten Voor- en Vroegschool- se Educatie (VVE). Het Rijk heeft de gemeente daarvoor 114.000 gulden toegekend voor het seizoen 2001-2002. De start wordt gemaakt in Oosterland en Bruinisse. In deze twee kernen blijkt de leerachterstand het grootst. Schouwen-Duiveland telt rela tief veel kinderen met laagopge leide ouders. De grootste con centratie van deze leerlingen is te vinden in Bruinisse, Ooster land en Nieuwerkerk. In Burgh- Haamstede zijn door het Asiel zoekerscentrum ook veel leer lingen met een taalachterstand. Dat concludeert de schoolbege leidingsdienst RPCZ op basis van onderzoek naar achterstan den in het basisonderwijs. Het RPCZ erkent dat het criteri um van laagopgeleide ouders als stigmatiserend kan worden ervaren. De praktijk wijst ech ter uit dat kinderen uit die ge zinnen binnen het basisonder wijs een achterstand hebben met name op het gebied van taalgebruik. De voorschoolse educatie is dan ook vooral ge richt op het omgaan met taal en op het onderling communiceren van jonge kinderen. De rijksbijdrage ten behoeve van voor- en vroegschoolse edu catie is in feite niet bestemd voor het wegwerken van leer achterstanden bij allochtone leerlingen. „De eerste verant woordelijkheid voor de kinde ren uit het asielzoekerscentrum ligt ook niet bij de gemeente, maar bij het Rijk oftewel bij het COA, de centrale opvang voor asielzoekers", aldus beleids ambtenaar J. Coumou. De gemeente acht het van be lang leerachterstanden in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen en te bestrijden. Daarom worden peuterspeelzalen en kinderdagverblijven nauw be trokken bij de voor- en vroeg schoolse educatie. Met de rijks bijdrage van 114.000 gulden kunnen op Schouwen-Duive land twee projecten worden op gezet. Op grond van de percentages kinderen met laag opgeleide ouders stelt het dage lijks gemeentebestuur nu voor de VVE in eerste instantie ter hand te nemen in Bruinisse en Oosterland. Alle basisscholen, peuterspeel zalen en, voorzover van toepas sing, kinderopvanginstellingen in deze kernen worden erbij be trokken. In Oosterland en Brui nisse wonen echter veel gezin nen die op grond van religieuze overweging hun kinderen niet naar kinderopvang of peuter speelzaal laten gaan. Coumou erkent dat er wellicht in overleg met de kerken ook naar andere mogelijkheden moet worden ge zocht om deze kinderen in de aanpak van leerachterstand te betrekken. Volgens het gemeen tebestuur kan tot uitbreiding van locaties worden besloten zodra van rijkswege extra fi nanciële middelen beschikbaar worden gesteld. Het voorstel tot het opstarten van de VVE-projecten komt aan de orde in de commissie Maat schappelijke Aangelegenheden die dinsdag 8 mei vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeente huis in Zierikzee. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Oost-Souburg is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot vier weken cel plus twee weken voorwaardelijk wegens mis handeling. De Souburger was op 18 maart vorig jaar in een plaatselijk café de aanstichter van een vecht partij Volgens getuigen had hij zich vervelend gedragen. Hij had daarbij een andere cafébe zoeker geslagen en geschopt. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw gaat met het Nederlands Agrarisch Jon- gerenkontakt (NAJK) praten over de invoering van vesti gingssteun voor bedrijfsopvol- gers in de landbouw. Het NAJK heeft voorgesteld boeren bij overname van het ouderlijk be drijf 50.000 gulden te geven als renteloze lening voor tien jaar. Volgens het NAJK is het hard nodig iets te doen voor bedrijfs- opvolgers in de landbouw. Voor slechts één op de drie bedrijven staat een opvolger klaar. In 1996 was dat nog één op de vier. Niet overal in de landbouw is het overigens zo slecht gesteld. In de melkveehouderij wil de helft doorgaan. Ook voor grote ak kerbouwbedrijven zijn meer opvolgers. Vestigingssteun kan jonge boe ren alsnog over de streep trek ken, verwacht het NAJK. De Tweede Kamer heeft dat idee in een motie van SGP-Kamerlid B. van der Vlies overgenomen. Het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) heeft er vervolgens onderzoek naar gedaan, in op dracht van minister Brinkhorst. Zelfvoorzienend Het NAJK stelt voor bedrijfsop- volgers een renteloze lening te geven van 50.000 gulden, een bedrag dat zij tien jaar later moeten terugbetalen aan een Next Generation Fund (Volgen de Generatiefonds). De rijks overheid moet dit fonds de eer ste tien jaar voeden, waarna het zelfvoorzienend wordt. Vestigingssteun kan vooral voor de overname van kleinere be drijven een steun in de rug zijn, denkt het LEI. Er zit ook een na deel aan vast: steun kan de over name van ondernemingen met minder toekomstperspectief stimuleren. Het idee is niet nieuw. Van 1988 tot 1991 konden boeren van de overheid een vestigingspremie krijgen van maximaal 37.500 gulden. Dat had geen invloed op het aantal bedrijfsovernames. Dat kwam, aldus het LEI, door de opzet van de regeling. De ves tigingspremie werd pas uitge keerd als de overname financi eel rond was. Het bedrag was ook kleiner. Het LEI verwacht ook nu geen wonderen van vestigingssteun? Of een bedrijf toekomstper spectief heeft, blijft het belang rijkste. De familie moet ook wil len meewerken en het bedrijf tegen een redelijke prijs willen verkopen, Dat komt door de ge stegen grondprijzen steeds min der voor. Toch ziet het LEI wel wat in ves tigingssteun. Jonge boeren kun nen met een renteloze lening van 50.000 gulden het bedrijf naar schatting drie jaar eerder overnemen, wat zeker in deze tijd van snel stijgende grond prijzen financieel gunstig is. En omdat jongeren vernieuwings gezinder zijn, kunnen snellere overnames goed zijn voor de he le landbouwsector. Ook de Zeeuwse bibliotheek is in de ban van het Willem en Mdximavirus. Ze probeert de lezers die hun honger naar Oranjekennis willen stillen het niet al te moeilijk te ma ken. Bij de ingang staat een vitri ne met een Nederlandse vlag en kroontje. Op een papier staat waar bezoekers naartoe moeten voor boeken over het bejubelde prinselijke paar. Alles over 'Koningshuis' staat onder nummers 936.2 tot 936 4 op de tweede ver dieping, boeken over 'Argen tinië' zijn bij 940 tot 996.4 te vinden. Op de eerste verdie ping kunnen lezers hun lol op met 'Paleizen' (718.2). En ook naar boeken over de prinselijke hobby's 'Waterbe heer' (696-699) en 'Olympi sche Spelen' (616.15) worden lezers snel de weg gewezen. Naar verluidt heeft de biblio theek nog nagedacht om die andere hobby van Prins Pils ook onder de aandacht te brengen. Maar 'Voedings- en genotmiddelen' (678) heeft het papiertje op de vitrine niet gehaald. MIDDELBURG - Zeven actie voerders van Greenpeace zijn ingegaan op het schikkings voorstel van Justitie om hun straf af te kopen. De verdachten hebben elk 500 gulden boete betaald, zodat ze woensdag niet op de zitting van de Middelburgse politierechter hoefden te verschijnen. De acti visten werden op 1 maart van dit jaar gearresteerd toen ze een kerntransport van Dodewaard naar Engeland wilden tegen houden. Ze stonden op het punt met een container de Europa- weg rond het Sloegebied af te sluiten, toen ze hun actie zagen mislukken door ingrijpen van de politie, die de container aan de kant zette. Onder de vier vrouwen en drie mannen van Greenpeace die zich strafrechtelijk moesten verantwoorden wegens verzet tegenover de politie, bevonden zich geen Zeeuwse activisten. Lederwaren Duifhuizen Lederwaren Ganzepoortstraat 15 GOES voorheen Sinke lederwaren (Advertentie) Op woensdag 9 mei a.s. heropent Duifhuizén Lederwaren haar deuren met de mooiste collectie lederwaren en een compleet assortiment reisartikelen. elke zondag look met moederdag) Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie) Maand van de Vrijheid vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Groentewrap (vegetarisch) 13,50 Tonijn pepersteak 17,50 Asperges met gerookte zalm 21,50 zaterdag 5 mei 14.30-16.30 uur Just Friends met o.a. Ierse muziek zondag 6 mei 13.00-17.00 uur vanaf 11.00-17.00 uur voor De Drvkkery, Markt Boekenmarkt duizenden boeken moeten plaats maken Lurv op zondag m.m.v. kinderen van obs De Bijenburch en de Belgische schrijver Mare de Bel alle kinderen tussen 8 en 12 jaar welkom Exposities Alphons van Heusden de bekendste onbekende kinderboek-illustrator van Nederland Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het boek "Verhalen van kinderen op reis" van Ada de Lange kijk ook op www.bestewinkelvannederiand.nl door Marcel Modde ZIERIKZEE - Daniëlle, de altijd vrolij ke assistente van dokter Daniels, wordt er tureluurs van. De telefoon in de Zie- rikzeese huisartsenpraktijk staat rood gloeiend. Patiënten die informeren of hun afspraak nog wel door kan gaan nu er een staking aan de gang is, of hoe ze aan nieuwe medicijnen kunnen komen voor hun behandeling. „En dan natuur lijk al die patiënten van de vier andere dokters. Heel Zierikzee staakt, alles komt dus bij ons terecht. Hellup!" Officieel draait ook Daniels die woens dag een zondagdienst. Oftewel alleen spoedeisende gevallen, los van de staande afspraken en de geplande visi tes. Dat was de bedoeling althans, want voor het middaguur heeft zijn assisten te al achttien namen op het dagschema genoteerd. „Sommige mensen vinden zichzelf altijd urgent. Naar een teen die al een dag zeer doet, moet dan per se op dat moment worden gekeken. Op zich wel logisch, zij voelen het beste of er iets aan de hand is. Maar vandaag is het wel extreem druk, heb ik het idee." Voorzitter Ronald Smits van de Regio nale Huisartsen Vereniging (RHV) heeft zeven van de achttien collega's geno teerd die zich daadwerkelijk bij de lan delijke stakingsactie hebben aangeslo ten. Geen minimale score, vindt hij zelf. „Iedereen staat achter het standpunt dat het aanbod van de minister onvol doende is. Alleen wordt er verschillend gedacht over de wijze waarop je vervol gens een protest kunt organiseren. Op zich was wel bekend dat de staking er aan zat te komen, maar pas dinsdag werden de data waarop duidelijk. Dat heeft veel artsen toch nog overvallen. Je moet toch zorgvuldig kunnen regelen dat afspraken worden verzet of hoe je dat op een andere wijze met elkaar kunt opvangen. Daarnaast heb je ook een groep die het principe wel deelt, maar staken nog te ver vinden gaan." Smits zelf draait deze dagen op 'halve kracht'. Woensdagochtend heeft hij ex tra tijd genomen voor visites en sociale bezoekjes aan patiënten die meer aan dacht verdienen, maar waar hij door gaans niet aan toekomt. Het andere dagdeel benut de RHV-voorzitter met het inlopen van de administratieve achterstand. „Verder liggen er ook nog wat tuinactiviteiten te wachten en dan ga ik alweer mijn normale avonddienst in." Achterstand Hij vindt het j ammer dat minister Borst in de media de suggestie heeft gewekt dat de huisartsen alleen maar meer geld willen om hun salaris op te krikken. „Er zijn er zeker bij die op dat vlak een ach terstand hebben in te lopen. Maar het merendeel van de gevraagde verhoging is gewoon keihard nodig om de huisart senzorg te verbeteren. De praktijkkos- ten zij n de afgelopen j aren enorm geste gen, dat gat wordt zo steeds groter. Ook moet blijvend worden geïnvesteerd in vervolgopleidingen. Je kunt daarin niet stil blijven staan." „Met Huisartsenpraktijk Haamstede." De assistente van het driemanschap Baas, Keulers en Van Beek-Verbeek neemt aanmerkelijk relaxter op dan haar collega in Zierikzee. „Extra druk te? Nee, dat kan ik niet zeggen. We draaien een beperkte zondagdienst, met een spoedgevallenspreekuur om half twaalf en vier uur. Alle afspraken die deze dagen al opstonden - veertien waren dat er - zijn afgebeld. De mensen hebben er begrip voor." In Bruinisse wordt gewoon doorge werkt. Kwestie van overmacht, legt het hulpje van Dorrestein en Van der Valk uit. Eén van de doktoren was vorige week op nascholingscursus, terwijl zijn collega volgende week op vakantie gaat. „Als we dan nu hadden gestaakt, dan hoopt dat allemaal op en komen we hopeloos in de problemen." Ondertussen doet Daniels Daniëlle haar stinkende best de extra toestroom zo soepeitjes mogelijk te verwerken. Getuige de nagenoeg lege wachtkamer, lijkt de strakke planning succes te heb ben. „Boze reacties van patiënten? Nee, die heb ik nog niet gehoord. En dan nog, mensen moeten er maar begrip voor hebben als het een beetje anders gaat dan ze gewend zij nIk werk me een slag in de rondte. Maar mij hoor je niet kla gen, morgen is weer iemand anders aan de beurt om waar te nemen. Doktersassistente Daniëlle heeft rond het middaguur al achttien namen op het dagschema genoteerd. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - Het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland (OLAZ) brengt de ko mende maanden door middel van een enquête het gebruik van ARNEMUIDEN - De aandeel houders van vliegveld Midden- Zeeland zijn om. De bedrijven op het onverharde luchtvaart terrein bij Arnemuiden zetten hun handtekening onder een overeenkomst met de provincie over het aantal starts en landin gen. Het besluit komt na ruim een half jaar onderhandelen. Vliegvelddirecteur B. van Dam stelde vorig j aar september voor het aantal starts en landingen op45.000perjaarvastte leggen Het aantal vliegbewegingen schommelt de laatste jaren rond de 35.000. In de concept-over eenkomst die door de provincie is opgesteld, staat dat op elke extra beweging een boete volgt. De boete kan oplopen tot een half miljoen gulden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geluidsgren- zen (zonering) voor Midden- Zeeland opgesteld die ook uit gaan van 45.000 vliegbewegin gen. Als vliegtuigen over een paar jaar stiller worden, zijn meer dan 45.000 starts en lan dingen binnen de geluidsgren- zen mogelijk. de milieustraat in Zierikzee in kaart. Aan de hand van de resul taten wil OLAZ de acceptatie- voorwaarden bij alle milieu straten in haar werkgebied aanscherpen. De milieustraat in Zierikzee is alleen bedoeld voor particuliere inwoners van de gemeente Schouwen-Duiveland. Deson danks bestaat de indruk dat ook veel bedrijven en toeristen hun grof vuil bij de milieustraat dumpen, zonder te betalen. De Schouwse wethouder G. van de Velde-de Wilde trok hierover meerdere malen aan de bel bij het bestuur van OLAZ, waarin zij is vertegenwoordigd. „We hebben de indruk dat er veel bouw- en sloopafval wordt aan geboden. Je kunt je dan afvra gen of dat nog wel onder de cate gorie valt van huishoudelijk afval dat gratis afgegeven mag worden." De extra kosten die het illegaal geloosde afval met zich meebrengen, worden ver werkt in de gemeentelijke af valstoffenheffing. „Op die ma nier draaien de particulieren ervoor op en dat is natuurlijk niet correct", aldus Van de Vel de. Inmiddels heeft de OLAZ een proefopstelling geïnstalleerd bij de Zierikzeese milieustraat. Iedereen die zijn afval kwijt wil, wordt gewaagd een enquêtefor mulier in te vullen. De inventa risatie zal zeker enkele maan den in beslag nemen. Aan de hand van de gegevens bekijkt OLAZ vervolgens of de veron derstelling dat er veel bedrijfs afval wordt gedumpt, juist is. Beleid „Na de zomervakantie moet het onderzoek een eerste beeld op leveren", verwacht waarne mend OLAZ-directeur P. Dries- sen. Vervolgens zal een beleid worden opgezet voor alle mi lieustraten in Noord- en Mid den-Zeeland. Driessen sluit niet uit dat het*aantal kubieke meter afval dat per huishouden gratis mag worden aangebodenwordt beperkt. Boven die hoeveelheid zal dan mogelijk een heffing moeten worden betaald. „Dat is echter een politieke beslissing waar het bestuur zich over moet buigen", aldus Driessen. Hij verwacht dat het een half tot een heel jaar zal duren voor er con crete stappen worden gezet om de acceptatievoorwaarden bij de milieustraten aan te scher pen. Op Schouwen-Duiveland leef de aanvankelijk het idee om voor deze zomer een registratie pas voor de milieustraat in te voeren. Daarmee zou direct on derscheid gemaakt kunnen worden tussen bedrijfsafval en grof vuil van particulieren. De invoering van een dergelijke pas is nu voorlopig van de baan. „We hebben er een tijd over ge dacht om de invoering van zo'n pas te koppelen aan de moge lijkheid voor ondergrondse af valcontainers in de binnenstad van Zierikzee. Daar is echter nog geen beslissing over geno men", aldus Van de Velde. (Advertentie) SINT-ANNALAND - Een zeelandschap op Tholen. Landbouwplastic bij Sint-Annaland beschermt de nog jonge gewassen. Door de wind lijkt het plastic over de akkers te golven. foto Willem Mieras foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39