Plan landinrichting Inkel klaar PZC PZC Jan Hennink z'n laatste werkstuk La Zeeuwse Mademoiselle wint de Tour de Force Waterschap brengt omstreden sloten opnieuw in kaart bil Uitvoering herverkavelingsproject moet na de zomer beginnen Greenpeace betaalt boete Open middag bij Thoolse brandweer Inbreker moet tien maanden cel in Junk moet twee weken zitten Mishandeling leidt tot celstraf Werkstraf voor niet betalen schuld Negen maanden cel voor dealen Drankrijder krijgt rijverbod Rijverbod voor motorrijder Lager hek rond school in Kruiningen donderdag 3 mei 2001 door Rolf Bosboom KRUININGEN - Na de zomer moet de uitvoering van het landinrichtingsproject Inkel beginnen. Het plan heeft als doel het aantal versnipperde landbouvvpercelen in het gebied tussen Kruiningen, Waarde en Krabbendijke te verminderen, de waterhuishouding te verbe teren, het verkeer veiliger te maken, de ecologische kwaliteit te verhogen en meer mogelijk heden voor recreatie te bieden. Het project heeft inmiddels een lange voorgeschiedenis, want vier jaar geleden lag er al een eerste opzet. De agrariërs voel den echter weinig voor ver plichte ruilverkaveling. Boven- MIDDELBURG - Zeven actievoerders van Green peace zijn ingegaan op het schikkingsvoorstel van Justitie om hun straf af te kopen. De verdachten hebben elk 500 gulden boete betaald, zodat ze woensdag niet op de zitting van de Middel burgse politierechter hoefden te verschijnen. De activisten werden op 1 maart van dit jaar gear resteerd toen ze een kern- transport van Dodewaard naar Engeland wilden te genhouden. Ze stonden op het punt met een contai ner de Europaweg rond het Sloegebied af te slui ten, toen ze hun actie za gen mislukken door in grijpen van de politie, die de container aan de kant zette. Onder de vier vrouwen en drie mannen van Green peace die zich strafrechte lijk moesten verantwoor den wegens verzet tegen over de politie, bevonden zich geen Zeeuwse acti visten. dien snoeide het Rijk fors in het budget, dat bijna werd gehal veerd tot 3,6 miljoen gulden. Dat betekende dat er een nieuw, versoberd plan moest komen, met grondruil op vrijwillige ba sis. Inmiddels heeft de landinrich tingscommissie het 'raamplan' gereed, waarin het project in grote lijnen wordt beschreven. Ook het uitvoeringsplan voor de komende vier jaar is klaar. De commissie legt beide plannen deze maand voor aan Gedepu teerde Staten, gevolgd door de officiële inspraakprocedure. De verwachting is dat GS de plan nen na de zomer vaststellen, waarna de uitvoering kan be ginnen. Kern van het plan is uiteraard het ruilen van gronden. Daar door ontstaan grotere meer bruikbare kavels en vermindert de afstand tussen bedrijfsge bouwen en veldkavels, zodat agrariërs efficiënter kunnen werken. De kosten van de grondruil komen grotendeels voor rekening van de Dienst Landelijk Gebied (DLG), die de rijkssubsidie beheert. De eige naren betalen alleen 150 gulden per geruilde hectare grond aan administratiekosten Vergelijkbaar Om de nieuwe kavel vergelijk baar te maken met de oude, zijn vaak diverse werkzaamheden nodig, zoals het graven of dem pen van sloten, het aanleggen of verwijderen van dammen en het aanleggen van drainage. Eige- SINT-ANN ALAND - De Thool se brandweer houdt zaterdag 5 mei een open middag aan de ha ven in Sint-Annaland. Het doel hiervan is het werven van nieu we vrijwilligers. Naast demon straties en een spuitfestijn voor de jeugd, kunnen belangstellen den zich laten informeren en eventueel een sollicitatieformu lier invullen. De open middag duurt van 13.30 tot 16.00 uur. naren kunnen daarvoor rekenen op een 'aanvaardingssubsidie'. In de praktijk betekent dat dat de DLG 65 procent van de kos ten betaalt. De dienst heeft daarvoor 2,8 miljoen gulden be schikbaar. Vijf stuwen Er staan ook diverse andere maatregelen op het programma. Vooruitlopend op de goedkeu ring van het plan plaatst water schap Zeeuwse Eilanden al bin nenkort vijf stuwen op diverse locaties om de waterhuishou ding te verbeteren. In de omge ving van gemaal Glerum nabij de Kruiningse veerhaven wordt extra waterberging gecreëerd. Onder de hoede van het water schap wordt verder gekeken naar de verkeersveiligheid in het gebied. Tussen Yerseke en Krabbendijke komen 60-kilo- meterzones, met extra verkeers- remmende maatregelen op het traject Olzendedijk-Inundatie- weg en op de Maagspolderweg. Daarnaast is het de bedoeling met een 'selectieve knip' door gaand autoverkeer te weren in de Olzendepolder en op de Noordelijke Parallelweg. Het raamplan voorziet ook in een wandelroute aan de oost kant van Waarde, aan weerszij den van de Weelweg. Daardoor word het mogelijk een ommetje om het dorp te maken en ook naar het haventje te wandelen. Het wandelpad zal voor een groot gedeelte langs de water gang in het gebied lopen. Beplanting Om waardevolle particuliere initiatieven in de streek te sti muleren, is in totaal 300.000 gulden subsidie beschikbaar. Het moet gaan om ideeën die een vernieuwend, collectief en openbaar karakter hebben en bij voorbeeld de natuur en het landschap verbeteren. De maxi male subsidie van de DLG bedraagt 50 procent. Voor het realiseren van goede erf- of ka- velgrensbeplanting is een bij drage van 70 procent mogelijk. De plannen gaan verder uit van het realiseren van 3600 meter natuurvriendelijke oevers en de aanleg van een ecologische zone langs de A58, ter hoogte van Krabbendijke. Het westelijke deel van die zone zou een moe rasbiotoop moeten worden; de oostzijde krijgt een recreatieve invulling. Op langere termijn liggen er ideeën om bij de camping en zwembad Den Inkel bij Krui ningen een 'multifunctioneel groengebied' aan te leggen. Het gebied zou een oppervlakte van ongeveer 20 hectare moeten krijgen. De exacte locatie ervan is nog niet bepaald. a®®»!» Het ruilverkavelingsgebied ten oosten van Waarde, waar een wandelroute moet komen. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor woninginbraken veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte twee inbra ken en een poging daartoe in Goes en omgeving bewezen. De Vlissinger werd vrijgesproken van een woninginbraak in 's-Gravenpolder, die plaatsvond toen de bewoners op vakan tie waren. De bewoners hadden een schadeclaim ingediend van 6400 gulden, voornamelijk voor sieraden, maar die werd niet toe gewezen. De Vlissinger zag vele pogingen om af te kicken mis lukken. Hij houdt al twintig jaar zijn verslaving in stand met diefstallen, waarvan de buit wordt doorverkocht. Twee we ken geleden had de officier van justitie achttien maanden cel geëist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik veroordeelde een 31 -jarige Vlissinger gisteren tot vier we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man maakt er al lang de gewoonte van om met de op brengst van gestolen goederen drugs te kopen. De junk sloeg vorig jaar april twee keer zijn slag. Eerst nam hij bij Prima- foon in Middelburg een telefoontoestel weg en tien dagen la ter een doos sigaren bij een sigarenwinkelier in Vlissingen. „Dit is geen aangenaam leven", vond de politierechter. Offi cier van justitie A. S. Flikweert eiste vier weken cel onvoor waardelijk. „Het is de zoveelste keer dat deze ernstig verslaafde man andere mensen dupeert." De Vlissinger gaf gisteren aan zo snel mogelijk te willen afkicken. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Oost-Souburg is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot vier weken cel plus twee weken voorwaardelijk wegens mis handeling. De Souburger was op 18 maart vorig jaar in een plaatselijk café de aanstichter van een vechtpartij. Volgens getuigen had hij zich vervelend gedragen. Hij had daarbij een andere cafébezoeker geslagen en geschopt. MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Vlissingen is gisteren veroordeeld tot veertig uur werkstraf, omdat hij nog steeds niet de 3500 gulden heeft terugbetaald die hij een postorder bedrijf schuldig is. In een eerder vonnis was bepaald dat hij het bedrag moest terugbetalen, maar door een schuldsane ring was het (nog) niet zover gekomen. De Vlissinger voerde woensdag bij de Middelburgse politierechter geen enkel ex cuus aan. Hij meende dat hij straf verdiende. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 36-jarige vrouw uit Vlissingen veroordeeld tot negen maanden cel. De Vlissingse, die al jaren verslaafd is, heeft cir ca tien weken in cocaïne gedeald. Daarnaast werden in de wo ning harddrugs en een wapen aangetroffen. In de strafmaat werden ook nog twee winkeldiefstallen meegenomen. BRESKENS - In de Dorpsstraat in Breskens is gisteravond rond tien voor half zeven een 38-jarige Duitse automobilist betrapt op rijden onder invloed. De man had meer dan vier keer teveel gedronkenHij kreeg een rijverbod van dertien uur en een dagvaarding. MIDDELBURG - Een 27-jarige motorrijder uit Krabbendijke is gisteren bij de kantonrechter in Middelburg veroordeeld tot een rijontzegging van vier maanden en een boete van 1165 gulden. De man reed op 11 maart van dit jaar over de Oude Rijksweg in Rilland en overschreed de maxi mumsnelheid met 73 kilometer per uur. Op de Oude Rijksweg gold een snelheidslimiet van 80 kilometer per uur, maar de mo torrijder reed 153. Hij verklaarde tegen rechter B. Doorewaard Boekhout normaal nooit zo hard te rijden. „Ik heb een lichte motor; maar 400cc. Die heb ik niet gekocht voor het harde rijden. Ik rijd alleen hard als het kan, zoals daar in de pol der." De kantonrechter wees hem op het gevaar van verkeer uit zijwegen. „U kunt best een lege weg voor u zien, maar als u met deze snelheid rijdt, wordt reageren op verkeer uit een zij weg vrijwel onmogelijk." De man uit Krabbendijke voerde nog op dat er op het stuk weg tussen de Kreekrakbrug en Ril land geen zijwegén zijn. De rechter nam desondanks de eis van de officier van justitie over. REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Concours scolaire Pechiney stopt na dit jaar door Mario Wisse MIDDELBURG - Het Con cours scolaire Pechiney, een franstalige werkstukwedstrijd voor scholieren, wordt dit jaar voor de laatste keer gehouden. De zestigjarige organisator van het concours, Jan Hen nink, is per 1 januari gestopt met zijn werkzaamheden bij Pechiney en daarmee houdt ook 'zijn' concours op te be staan. Hij heeft het jarenlang met hart en ziel georganiseerd. „Je moet affiniteit met het ge heel hebben." Het begon allemaal in 1984. De Raad van Commissarissen van Pechiney wilde de relatie met de omgeving verbeteren. „Er was, zoals in elk bedrijf, een potje dat bestemd was voor giften. Wat we daarmee deden zette geen zoden aan de dijk. Het was altijd een aanzienlijk bedrag waar je niks voor te rugzag", zegt Hennink. Hij kwam toen met het idee om het geld te gebruiken voor de orga nisatie van een concours. Leer lingen, in eerste instantie van lagere scholen, konden in groepjes een franstalig werk stuk maken en insturen. De werkstukken werden beoor deeld door een jury. De beste inzendingen werden beloond met een trip naar Parijs. Het begon klein, er deden 401 leerlingen mee in het eerste jaar. Inmiddels is het concours uitgegroeid tot een instituut, zoals juryvoorzitter en com missaris van de koningin W. van Gelder het uitdrukte. Dit jaar kwamen er 240 werkstuk ken binnen, gemaakt door 816 leerlingen uit het voortgezet Organisator J. Hennink van het Concours scolaire Pechiney: „Het gaat bij de inzendingen niet om hoogstaand Frans" foto Ruben Oreel onderwijs. „Het gaat bij de in zendingen niet om hoogstaand Frans", zegt Hennink, „het communicatieve aspect is het belangrijkst. Samenwerkend komen de leerlingen alsnog tot hoogstaande werkstukken." Elk jaar, net na de zomerva kantie, begon Hennink met het organiseren. In samenspraak met juryleden werd een thema bedacht. Het thema van dit jaar luidt 'Démarrage du Tour de France en Zélande.' Het speelt in op de poging om de Tour de France in 2004 naar Zeeland te halen. Hennink wil zich geen francofiel noemen. Wel houdt, hij van de Franse taal die, in de tijd dat hij het concours bedacht, uit het les pakket dreigde te worden ge schrapt. Dat is iets waar hij fel over kan worden. Hij vindt het erg belangrijk dat Nederlan ders de Franse taal beheersen. „Je moet leerlingen leren en thousiast te zijn voor die taal. Als ze het Frans schrappen, wordt de toegang voor Neder landers tot Romaanstalige ge bieden steeds moeilijker." Zelf kwam Hennink vroeg in aanraking met het Frans. In Sas van Gent (waar hij van daan komt) stonden twee Franse fabrieken, glasfabriek en een superfosforfabriek. „Er waren Franse ingenieurs die de boel runden en ik kwam daar door in contact met Franse kinderen", aldus Hennink. Parijs De organisator gaat elk jaar mee met de prijswinnaars naar Parijs. Hij is blij dat het al die jaren, op een enkele kleinig heid na, altijd goed is gegaan. Het is toch niet niks: met zes of zeven begeleiders de verant woording hebben voor meer dan vijftig leerlingen van 14 tot en met 16 jaar. „We zijn één keer drie meisjes kwijtgeraakt. Dat gebeurde toen we ons moesten haasten van de Eiffel- toren naar de rondvaartboot. Toen we de meisjes misten, brachten we eerst alle kinde ren naar het hotel om daarna met een paar begeleiders te gaan zoeken. In het hotel aan gekomen bleek dat de meisjes daar keurig op ons zaten te wachten. Ze hadden de in structies voor dergelijke ge vallen prima opgevolgd en wa ren met een taxi naar het hotel gereden." Nu is Hennink met vervroegd pensioen. Pechiney zet het concours niet voort omdat de man die het bedacht heeft er niet meer werkt. „Ik zal het concours missen", geeft hij toe. Maar hij vindt dat er niet al te dramatisch over gedaan moet worden. Hij zou het wel fijn vinden als zijn idee wordt op gepikt. „Ik hoop dat er andere bedrijven zijn die een concours beginnen ten faveure van de Franse taal en cultuur." De laatste prijswinnaars gaan 4,5 en 6 juni naar Parijs. OOSTKAPELLE- Het zeven tiende en laatste Pechiney- schoolconcours bracht een aan tal hoofdrolspelers uit voor gaande jaren samen in een te duchten wielerploeg. Kuifje, Astérix, Maigret, de abt Rodol- phus, Reintje de Vos, Napoléon, Jean Bart, Lucky Luke en - niet te vergeten - het Zeeuws Meisje verschenen veelvoudig en veel vormig aan de droomstart van een volgende Tour de France. Start: ergens in Zeeland. Handi cap: een onaffe Westerschelde- tunnel. Opdracht: een origineel Franstalig beeldverhaal. Voor velen van de 816 deelne mende scholieren uit Walcheren en de Bevelanden bleek het me teen een Tour de Force. Waar de parate kennis van het Frans het (even) liet afweten, leverden nij vere naspeuringen in de woor denboeken fraaie stijlbloemen op. Het Zeeuws Meisje werd zo La Zeeuwse Mademoiselle, een eindje varen werd vertaald als Un bout trop fougère, 'nam een beetje doping' ging de wereld in als 'prenait un peu de baptême', een bloedneus bleek goed voor 'un sangnez' en de controle van het plasje bracht het tot een grootscheepse 'controle de la flaque d'eau'. De jury, verza meld in Green White te Oostka- pelle, zag een groot aantal (240) werkstukken en veel originali teit rond een waterrijke start van een Ronde van Frankrijk vol vals plat. De eerste prijs, drie geheel verzorgde dagen naar en in Parijs, ging naar Wijnand Meertens, Jordi de Troije, Rudi Baaijens, Johan Houterman, Joni Roelse, Hanneke Lous, Jo- landa de Vos, Marloes Leijnse, Mariska Filius, Saskia Francke, Ilse Stroo, Marjoleine Dobbe- laer, Annelies van Uden, Joany Zachariasse, Maartje Melse, Laura Visser, Han de Graaff (CSW-Middelburg), Marieke Neele, Christine Maljaars, Jaco- line Minderhoud, Marjoke Nieuwenhuize, Jeanine Bruyn- ooge, Marleen. Slootweg, Jose- phien de Dreu, Marieke Pros man, Corine Roozemond, Astrid Fase (Calvijn College-Goes), Daniële van Lamoen, Maaike Coppoolse, Guus van Baaien, Jelle Boddaert, Mirjam Steur, Maria Euwema, Alicia Euwema (St. Willibrordcollege-Goes), Ellen Stavenuiter, Laila Baut- chich, Jang-Jang Tang, Mariska van der Peijl. Joeri Veen, Stephan Rozel, Sjoerd Vogel zang, Jochem Kempe (SSG Scheldemond-Vlissingen) Martha Jocobse, Lydia Brou wer, Lieneke Riemens, Esther van de Pol, Carolien Francke, Monica de Voogd. Anneleen Bosselaar, Marleen Kruit Cal vin College-Middelburg), Mi- chiel Jobse, Pieter Schipper, André Vermei j en Michel Cij- souw (Buys Ballot College-Goes Deze en andere prijzen wor den donderdag 17 mei uitge reikt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de sloten waarte gen bezwaar is ingediend in het kader van het Lozingenbesluit, opnieuw inventariseren. Totdat er op de bezwaarschriften is be slist, geldt er een gedoogsitua tie. Dat betekent in de praktijk dat de eigenaren in elk geval dit jaar geen extra teeltvrije zones in acht hoeven te nemen. De discussie over de sloten is ontstaan door het Lozingenbe sluit open teelt en veehouderij, dat op 1 maart 2000 van kracht werd. Die maatregel verplicht boeren langs sloten extra teelt en spuit vrije zones in acht te ne men, om vervuiling van het op pervlaktewater tegen te gaan. Langs sloten die tussen 1 april en 1 oktober normaal gesproken droog staan, zijn dergelijke zo nes echter niet nodig. Vorig voorjaar heeft het waterschap alle sloten geïnventariseerd om te bepalen welke als 'droog' moeten worden aangemerkt. De bevindingen leidde tot zo'n vierhonderd bezwaarschriften van boeren die vonden dat hun sloot ten onrechte 'nat' was be vonden. Zij wezen erop dat het waterschap de waterlopen heeft beoordeeld in een periode waar in het veel heeft geregend. Zeeuwse Eilanden en de Alge mene Inspectiedienst (AID) spraken eind vorig jaar af voor lopig niet tegen de bezwaarma kers op te treden, omdat eerst de betreffende sloten opnieuw moeten worden bekeken. Door de hevige regenval in de afgelo pen tijd en de maatregelen in verband met mond- en klauw zeer kon het waterschap daar tot nu toe niet mee beginnen. Versoepeld Nu de mkz-maatregelen zijn versoepeld, is het mogelijk de inventarisatie alsnog uit te voe ren. Voor agrariërs die bezwaar hebben aangetekend geldt voorlopig een gedoogsituatie. Zij hoeven dus geen extra teelt- vrije zone vrij te houden totdat de bezwaarprocedure is afge wikkeld. Zeeuwse Eilanden streeft ernaar voor het einde van dit jaar alle protesten te hebben afgehandeld, zodat eventueel in 2002 kan worden opgetreden. Boeren die geen bezwaar heb ben ingediend, moeten zich al wel aan de regels houden. De mkz-perikelen hebben er ook toe geleid dat het water schap nog nauwelijks heeft kunnen optreden tegen degenen die het Lozingenbesluit volledig hebben genegeerd. Alle agrari ërs waren een jaar geleden ver plicht een meldingsformulier in te vullen en op te sturen. Een grote groep boeren heeft dat, om wat voor reden dan ook, niet ge daan. Zeeuwse Eilanden schat het aantal op ongeveer 700. „Er is al wel wat gecontroleerd, waarbij enkele waarschuwin gen zijn uitgedeeld", zegt woordvoerder A. van der Wel van het waterschap. „Maar er zijn nog geen processen-verbaal uitgeschreven." Binnenkort gaan medewerkers van de AID en twee toezichthouders van het waterschap op pad om de nale ving van het Lozingenbesluit te controleren. Van der Wel: „Onze prioriteit ligt bij de mensen die zich niet hebben gemeld." KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal lijkt de omwonen den van de Ds. G. H. Kersten- school aan de Jolstraat in Yerseke tegemoet te komen. De bewoners hebben grote bezwa ren tegen het hoge hekwerk dat rondom de school komt te staan. De welstandscommissie is het met hen eens. Omdat het huidige onderkomen niet meer voldoet, wordt de Kerstenschool uitgebreid met vijf lokalen. Een deel van het schoolplein wordt daarvoor verlegd en er komt een hekwerk rond het gebouw. De verande ringen stuiten op verzet van een viertal omwonenden. Hun be zwaren over de uitbreiding trokken ze inmiddels terug, maar het hek zien ze nog steeds niet zitten. „Het is dan net of je tegen een gevangenis zit aan te kijken", aldus R. Zomerman. De gemeente heeft de bezwaren ongegrond verklaard, maar wijst de bewoners erop dat de plannen enigszins zijn veran derd. De welstandscommissie heeft namelijk negatief geadvi seerd over het hekwerk. Met een hoogte van anderhalve meter zou de school een veel te geslo ten indruk krijgen. De commis sie adviseert daarom een hek van ten hoogste één meter neer te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35