PZC Akkoord over vliegbewegingen 1 Begrip patiënten voor stakende huisartsen Dorpsplein niet in trek bij winkeliers Golven op Thoolse akkers Boete voor hardrijden bij de Zeelandbrug T 7^ Tholen onderzoekt mogelijkheden soos voor probleemjeugd Brinkhorst voelt wel voor vestigingssteun aan jonge boeren Aantal starts en landingen vliegveld Arnemuiden vastgelegd Let op! Volgende week gaat Duifhuizen open Duifhuizen f Wietkweker krijgt werkstraf zeeuwse almanak Willem MIDDEN donderdag 3 mei 2001 door Rob Paardenkam HANSWEERT - Aan het plein bij dorpshuis Kaj Munk in Hansweert komen geen win kels. De gemeente laat dat plan varen nu blijkt dat geen enkele ondernemer behoefte heeft om zich daar te vestigen. In het Dorpsplan Ilansweert werd enkele jaren geleden al vastgesteld dat het dorp geen herkenbaar dorpscentrum heeft door het ontbreken van een aantrekkelijke inrichting van de ruimte naast het dorps huis. Het vestigen van winkels zou dat probleem deels oplos sen. Er werden plannen ge maakt. Er komt een nieuw dorpshuis en het plein wordt opgeknapt. De vestiging van winkels aan dat plein zou het plaatje compleet moeten ma ken. Geen enkele ondernemer toonde echter interesse om zich op die plaats te vestigen. Daarom concludeert de ge meente nu dat het zogeheten 'knelpunt detailhandel' niet op te lossen is. De aandacht wordt nu volledig gericht op de aan pak van het dorpsplein. Dat is nu nog bestraat met saaie grij ze stenen, maar krijgt straks sierbestrating. Verder wordt het plein autovrij gemaakt en gaat het dienen als plaats om evenementen te houden. Het onderwerp staat op de agenda van de commissie wonen en mi lieu van donderdag 10 mei. De ze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De aandeel houders van vliegveld Midden- Zeeland zijn om. De bedrijven op het onverharde luchtvaart terrein bij Arnemuiden zetten hun handtekening onder een overeenkomst met de provincie over het aantal starts en landin gen. Het besluit komt na ruim een half jaar onderhandelen. Vliegvelddirecteur B. van Dam stelde vorig j aar september voor het aantal starts en landingen op 45.000 per jaar vast te leggen. Het aantal vliegbewegingen schommelt de laatste jaren rond de 35.000. In de concept-over eenkomst die door de provincie is opgesteld, staat dat op elke extra beweging een boete volgt. De boete kan oplopen tot een half miljoen gulden. Volgens de overeenkomst moeten circuit- vluchten (touch and go's) op zaterdag, zondag en in de zo mermaanden zoveel mogelijk worden beperkt. Lesvluchten van andere vliegvelden zijn niet welkom op Midden-Zeeland. (Advertentie) Maand van de Vrijheid vanavond vanaf 17.30 uur de Brasseriej Groentewrap (vegetarisch) 13,50 Tonijn peperstcak 17,50 Asperges met gerookte zalm 21,50 zaterdag 5 mei 14.30-16.30 uur Just Friends met o.a. Ierse muziek zondag 6 mei 13.00-17.00 uur Koopzondag vanaf 11.00-17.00 uur voor De Drvkkery, Markt Boekenmarkt I duizenden boeken moeten plaats maken 14.00 uur Lurv op zondag m.m.v. kinderen van obs De Bijenburch en de Belgische schrijver Mare de Bel alle kinderen tussen 8 en 12 jaar welkom Exposities Alphons van Heusden de bekendste onbekende kinderboek-illustrator van Nederland Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het boek "Verhalen van kinderen op reis" van Ada de Lange kijk ook op www.bcstewinkelvanncderhiiul nl de Winkel; DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid Markt 51 liddelburg 8) 886886 (Advertentie) De aandeelhouders, die alle maal een bedrijf op het vlieg veld hebben, aarzelden maan denlang over het ondertekenen van de overeenkomst. Begin vo rige maand stelden ze een be slissing uit. Het college van Ge deputeerde Staten liet kort daarop weten niet opnieuw te willen praten over de overeen komst. In een brief aan de direc tie van Midden-Zeeland wees het college er met klem op dat er 'gezien de politieke discussie in onder meer de Statencommis sie, geen ruimte bestaat tot her nieuwd onderhandelen'. ..Wij dringen er dan ook op aan om binnen enkele weken over te gaan tot ondertekening van het convenant." Begin deze week zijn de aan deelhouders op een extra verga dering akkoord gegaan met de overeenkomst. Volgens voorzit ter J. Wind van de raad van com missarissen stemde slechts één van de ruim twintig aandeel houders tegen. Bezwaar De aandeelhouders lieten zich niet zonder slag of stoot overtui gen. Een paar maand geleden togen de gedeputeerde T. Pop- pelaars (CDA, milieu) en J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) naar het vliegveld om tekst en uitleg te geven. Een groot bezwaar van de aandeel houders was dat de overeen komst verder gaat dan de wette- lijke zonering voor Midden- Zeeland. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geluidsgren- zen (zonering) voor Midden- Zeeland opgesteld die ook uit gaan van 45.000 vliegbewegin gen. De zonering stelt echter niet een absolute grens aan het aantal vliegbewegingen, maar aan de hoeveelheid geluid. Als vliegtuigen over een paar jaar stiller worden, zijn meer dan 45.000 starts en landingen bin nen de gelu idsgrenzen mogelij k De overeenkomst tussen de pro vincie en het vliegveld laat dit niet toe. SINT- ANN ALAND - Een zeelandschap op Tholen. Landbouwplastic bij Sint-Annaland beschermt de nog jonge gewassen. Door de wind lijkt het plastic over de akkers tegolven. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een 50-jarige man uit Hoogland en zijn 21-ja rige zoon zijn gisteren bij de kantonrechter in Middelburg veroordeeld voor te hard rijden bij de Zeelandbrug in Colijns- plaat. De twee auto's reden daar vorig jaar juni met snelheden van 86 en 81 kilometer per uur in plaats van 50. Zij kregen van de rechter een boete van 490 en 425 gulden. Volgens rechter B. Doorewaard Boekhout gold er een snelheids limiet van 50 kilometer per uur in verband met wegwerkzaam heden. Volgens de familie uit Hoogland was het verkeersbord dichtgeklapt toen ze in de na middag de radarcontrole pas seerde. „Op de heenweg zagen we inderdaad dat bord 50. Maar toen we terugreden, zagen we een dichtgeklapt bord. Als we gezien hadden dat we er maar 5 0 mochten, hadden we nooit zo hard gereden. Wij rijden nooit harder dan mag", verklaarden de vader en de meegekomen moeder die voorop reden. „Bo vendien hebben we een praat apparaat in de auto waarmee we met de inzittenden van de andere auto kunnen praten. Als onze zoon wel gezien had dat we te hard reden, had hij ons dat verteld"aldus de moeder. Rech ter Doorewaard Boekhout wil de de familie wel op hun woord geloven, maar een woord alleen is geen wettig bewijsmateriaal. „De agent heeft in het proces verbaal verklaard alles volgens de voorschriften te hebben ge daan", zei de rechter. „Daar valt ook onder dat hij moet controle ren wat op dat moment het gel dende snelheidslimiet is. Het zou wel heel stom zijn als hij zou controleren achter een afge plakt bord." De familie werd voor de keuze gesteld de zaak nu af te hande len of later, zodat de betreffende agent dan aanwezig kan zijn op de zitting. De familie besloot van uitstel af te zien. (Advertentie) Op woensdag 9 mei a.s. heropent Duifhuizen Lederwaren haar deuren met de mooiste collectie lederwaren en een compleet assortiment reisartikelen. *W Lederwaren Duifhuizen Lederwaren Ganzepoortstraat 15 GOES voorheen Strike lederwaren door Jacob Hoekman GOES - De Bevelandse en Thoolse huisartsenpraktijken liggen vanwege de landelijke staking nagenoeg allemaal plat. Alleen voor noodgevallen zijn nog huisartsen beschikbaar. Veel mensen kunnen begrip op brengen voor de werkonderbre king van de artsen: „Het zijn geen mensen die zomaar gaan staken." De huisartsenafdeling in me disch centrum De Pijlers in Goes ligt er verlaten bij. Een groot bord voor de ingang geeft informatie. Tot vrijdag staken de artsen vanwege de grote te korten in de branche. Minis ter Borst moet met meer geld over de brug komen, want de huisartsen zijn 'ziek van de poli tiek'. „M'n vrouw moest vanmorgen naar de dokter, maar het kan wel wachten tot vrijdag", ver telt C. Blomaard in De Pijlers. Hij komt medicijnen afhalen bij de apotheek. „Ik begrijp het best. Alles wordt duurder, daar moeten we nuchter in zijn. Huisartsen zijn geen mensen die onmiddellijk grijpen naar het stakingsmiddel, dus ik denk dat de nood wel hoog is." Ander budget Ook apotheker B. Eefting, ge vestigd in De Pijlers, heeft be grip voor de actie. „Als zij niet rond kunnen komen, moeten ze daar wat aan doen." De apothe kersbranche heeft in elk geval geen stakingsdrang. „Wij heb ben een ander budget dat volle dig los staat van de huisartsen. Wij kunnen goed rondkomen", vertelt Eefting. Hij merkt dat \3qns Abw) W pKU)Mi van de toaüisen 2.5 mv. mei gesloten. Ook. de osisunles 251 niet beneiKfiooiE (.ow. rad aan de bols) Indien u komt «oor het labona- tonwm, de dtétiste of de psychologe- mag a doodlopen ftaa» de. unchtltameR op«ukVIf<w te «ut het drukker is dan anders in de apotheek. „Mensen bellen of komen langs om te vragen hoe de situatie is en of ze alvast me dicijnen mee kunnen nemen." De apotheek geeft echter alleen medicijnen die zonder recept verkrijgbaar zijn. Bijna alle huisartsen in de regio hebben een voice-mail op hun telefoon gezet met daarop een nummer voor noodgevallen. Ook G. van de Tempel, huisarts in 's-Gravenpolder, draait zon dagsdiensten. „Sinds 1985 zijn de vergoedingen nauwelijks aangepast. Veel huisartsen heb ben uit eigen zak moeten bijbe talen om hun praktijk up-to- date te krijgen. Met het geld dat nu beschikbaar is gesteld, kun nen we hoogstens het niveau van 1990 bereiken." De huisarts is sceptisch over het effect van de staking: „Ik hoop dat de minister meer ruimte geeft, maar ik verwacht niet dat ze geld toe zal zeggen." Van de Tempel sluit niet uit dat meer acties volgen. „We kunnen besluiten onze contracten met de zorgverzekeraars te verbre ken als de staking geen zin heeft." door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Het ge meentebestuur van Tholen wil een soos voor de probleemjeugd in Oud-Vossemeer. Onderzoek moet uitwijzen wat daarvoor de beste plaats is. Er wordt ge dacht aan het verbouwen van dorpshuis De Vossenkuil of het plaatsen van prefab-contai ners. De Oud-Vossemeerse jeugd is een doorn in het oog van veel dorpsbewoners. De jongeren vernielen dingen, maken rom mel en lawaai en staan in grote groepen bij elkaar, wat door ve len als bedreigend wordt erva ren. Volgens de gemeente is, naast praten, het creëren van een voorziening voor de jeugd de enige oplossing voor het pro blemen. Daarom moet er een jeugdsoos komen. Al is daarmee volgens de gemeente het probleem niet in eens opgelost. De verwachting is dat een dergelijk initiatief al leen kans van slagen heeft als er tijdens de openingsuren profes sionele begeleiding aanwezig is. De gemeente ziet vier mogelijk heden voor het creëren van een jeugdsoos. Drie daarvan bevin den zich in dorpshuis De Vos senkuil. Daar zou zowel op de zolder, de eerste verdieping als de begane grond een soos ge maakt kunnen worden. De vier de optie is het plaatsen van pre fab-containers op een nog nader te bepalen plaats. Aanpassingen Uit een ambtelijke notitie blijkt dat aan alle opties voor- en na delen zitten. Als voor De Vos senkuil wordt gekozen, lijkt de begane grond de beste moge lijkheid, omdat daar nauwelijks aanpassingen verricht hoeven te worden. Op de twee bovenlig gende verdiepingen is dat wel het geval. Het verbouwen van de eerste verdieping kost onge veer vijftigduizend gulden; aanpassing van de zolder het dubbele. De gemeente is boven dien bang dat de vluchttrap die binnenkort wordt aangebracht, de jongeren zal uitnodigen om ■■■■■Mi op het platte dak te klimmen. Maar ook het plaatsen van con tainers is niet ideaal, omdat de voorbereiding daarvan veel tijd in beslag zal nemen in verband met een bestemmingsplan wijzi ging. Alleen als geen enkele om wonende bezwaar maakt, kan zoiets binnen enkele weken ge schieden. De gemeente ziet de prefab-containers voor de jeugd als de meest ideale oplossing, omdat er minder overlast voor bewoners zal zijn en er boven dien sprake is van buitenruimte waar de jeugd kan voetballen. Plaatsen die door de gemeente worden genoemd zijn het trap veldje aan de Patrijzenweg, de ijsbaan en het voetbalveld. De soos moet vooral gaan die nen voor jongeren in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. Deze groep heeft er volgens de ge meente behoefte aan om onder begeleiding elkaar te kunnen ontmoeten. Voor de oudere jeugd, die graag buiten wil han gen, zoekt de gemeente naar een andere oplossing. Daarbij wordt gedacht aan aankoop van de Weegbrug, zodat jongeren el kaar daar kunnen treffen. De diverse mogelijkheden voor een jeugdsoos en de beschikbare plaatsen daarvoor worden de komende tijd nader onderzocht. MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Sint-Maartensdijk is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 180 uur onbetaalde arbeid en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte heeft tussen sep tember '99 en begin april vorig jaar wiet gedeald. Ook heeft hij elektriciteit van Delta Nutsbe drijven gestolen. De man had de hennepteelt samen met een an deropgezet. „Ik zat in financiële problemen. Dus kon ik het geld goed gebruiken. Het enige wat ik moest doen was de planten water geven", zei de Tholenaar die zich kon vinden in straf. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw gaat met het Nederlands Agrarisch Jon- gerenkontakt (NAJK) praten over de invoering van vesti gingssteun voor bedrijfsopvol- gers in de landbouw. Het NAJK heeft voorgesteld boeren bij overname van het ouderlijk be drijf 50.000 gulden te geven als renteloze lening voor tien jaar. Volgens het NAJK is het hard nodig iets te doen voor bedrijfs- opvolgers in de landbouw. Voor slechts één op de drie bedrijven staateen opvolger klaar. In 1996 was dat nog één op de vier. Niet overal in de landbouw is het overigens zo slecht gesteld. In de melkveehouderij wil de helft doorgaan. Ook voor grote ak kerbouwbedrijven zijn meer opvolgers. Vestigingssteun kan jonge boe ren alsnog over de streep trek ken, verwacht het NAJK. De Tweede Kamer heeft dat idee in een motie van SGP-Kamerlid B. van der Vlies overgenomen. Het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) heeft er vervolgens onderzoek naar gedaan, in op dracht van minister Brinkhorst. Zelfvoorzienend Het NAJK stelt voor bedrijfsop- volgers een renteloze lening te geven van 50.000 gulden, een bedrag dat zij tien jaar later moeten terugbetalen aan een Next Generation Fund (Volgen de Generatiefonds). De rijks overheid moet dit fonds de eer ste tien jaar voeden, waarna het zelfvoorzienend wordt. Vestigingssteun kan vooral voor de overname van kleinere be drijven een steun in de rug zijn, denkt het LEI. Er zit ook een na deel aan vast: steun kan de over name van ondernemingen met minder toekomstperspectief stimuleren. Het idee is niet nieuw. Van 1988 tot 1991 konden boeren van de overheid een vestigingspremie krijgen van maximaal 37.500 gulden. Dat had geen invloed op het aantal bedrijfsovernames. Dat kwam, aldus het LEI, door de opzet van de regeling. De ves tigingspremie werd pas uitge keerd als de overname financi eel rond was. Het bedrag was ook kleiner. Het LEI verwacht ook nu geen wonderen van vestigingssteun. Of een bedrijf toekomstper spectief heeft, blijft het belang rijkste. De familie moet ook wil len meewerken en het bedrijf tegen een redelijke prijs willen verkopen. Dat komt door de ge stegen grondprijzen steeds min der voor. Toch ziet het LEI wel wat in ves tigingssteun. Jonge boeren kun nen met een renteloze lening van 50.000 gulden het bedrijf naar schatting drie jaar eerder overnemen, wat zeker in deze tijd van snel stijgende grond prijzen financieel gunstig is. En omdat jongeren vernieuwings gezinder zijn, kunnen snellere overnames goed zijn voor de he le landbouwsector. De huisartsen in de regio staken. Alleen voor spoedgevallen is de dokter nog bereikbaar. foto Willem Mieras Ook de Zeeuwse bibliotheek is in de ban van het Willem en Mdximavirus. Ze probeert de lezers die hun honger naar Oranjekennis willen stillen het niet al te moeilijk te ma- I ken. Bij de ingang staat een vitri- ne met een Nederlandse vlag en kroontje. Op een papier staat waar bezoekers naartoe moeten voor boeken over het bejubelde prinselijke paar. I Alles over 'Koningshuis' 1 staat onder nummers 936.2 tot 936.4 op de tweede ver dieping, boeken over 'Argen- I tinie' zijn bij 940 tot 996.4 te vinden. Op de eerste verdie ping kunnen lezers hun lol op met 'Paleizen' (718.2). En ook naar boeken over de prinselijke hobby's 'Waterbe heer' (696-699) en Olympi sche Spelen' (616.15) worden lezers snel de weg geivezen. Naar verluidt heeft de biblio theek nog nagedacht om die andere hobby van Prins Pils ook onder de aandacht te brengen. Maar 'Voedings- en genotmiddelen' (678) heeft het papiertje op de vitrine niet gehaald. oezemt» oruncnen aan zee elke zondag (ook met moederdag) Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33