Huisarts staakt niet voor niets PZC PZC In de Sommestreek plenst het harder dan elders in Frankrijk De lange adem van de Star Wars-droom President Zambia doet opnieuw mee aan verkiezingen Kamerlid Buijs heeft begrip Washington zou met ruimteschild enorm drukmiddel krijgen 3 mei 1951 El*l MT IS tWEÊ-'" donderdag 3 mei 2001 door Maarten Brakema Vervelend voor de patiënt, maar de acties van de huis artsen zijn te begrijpen, vindt CDA-Tweede Kamerlid Siem Buijs. Hij was 26 jaar huisarts in Goes en zijn cv uit die periode telt een bijna oneindige lijst aan nevenactiviteiten in de medi sche wereld. „Ik kan me de woe de van de artsen heel goed voor stellen", zegt hij. Volgens Buijs is minister Borst van Volksgezondheid de laatste maanden 'te laks' opgetreden in de discussie over hoeveel geld de artsen nodig hebben om de ge stegen praktij kkosten te com penseren. Half januari vroeg hij over de kwestie al om opheldering om dat er twee getallen circuleren: de 450 miljoen van de Landelij ke Huisartsen Vereniging en de CDA-Kamerlid Siem Buijs. zeventig miljoen van de zorg verzekeraars. Buijs vroeg Borst om objectieve cijfers, bijvoor beeld van het College Tarieven Gezondsheidszorg (CTG). Dat is volgens Buijs niet ge beurd. Met als gevolg dat er nu geen duidelijkheid bestaat over wat de artsen daadwerkelijk nodig hebben. Daarom is vol gens hem ook niet te zeggen of het geld dat Borst afgelopen vrijdag bij de begrotingsonder handelingen voor 2002 heeft binnengesleept, voldoende is. Inkomsten Want voor het Kamerlid is één ding duidelijk. De huisartsen in Nederland gaan niet in staking omdat ze zelf veel meer geld wil len verdienen. „Het lijkt erop dat hun inkomsten omhoog gaan, maar dat is niet zo". Wat de artsen willen is dat hun veel hogere praktij kkosten worden gecompenseerd. „Ze zijn niet bijgebleven. Dat komt door een veel hogere arbeidsongeschikt heidsverzekering, hogere sala rissen voor assistenten enzo voort. Die kosten moeten ze nu juist uit hun eigen inkomsten halen en dat is te dol." Bellen Tegelijk moeten de huisartsen veel meer doen dan vroeger, constateert Buijs. Ze moeten uren bellen voordat ze voor sommige mensen een plek in het ziekenhuis vinden. Omdat er veelal ook niet direct een plaats is in bijvoorbeeld verzorgings huizen, moeten ze langer patiënten in de gaten houden. Het Kamerlid: „Arsten gaan niet zo maar staken: de emoties zijn door alle problemen nu zo hoog opgelopen, dat ze geen an dere mogelijkheid meer zien. Ze voelden zich al lang miskend en nu is de bom gebarsten." GPD door Joost van Eqmond President Bush kondigde de ze week aan de plannen voor een raketafweersysteem te wil len doorzetten. Hij treedt hier mee in de voetsporen van zijn voorbeeld Reagan. Die zette in 1983 de wereldorde van de Kou de Oorlog op zijn kop met zijn Strategisch Defensie Initiatief, dat de naam Star Wars kreeg. Een overzicht: 1972: De partijen uit de Koude Oorlog sluiten het ABM-ver- drag, dat staten verbiedt om afweersystemen tegen raket- aanvallen te ontwikkelen. Het verdrag is in de geest van de doctrine van wederzijdse ver nietiging: het land dat tot een aanval met kernwapens over gaat, wordt gegarandeerd door een tegenaanval vernietigd. 1983: Ronald Reagan lanceert in een toespraak het Strategisch Defensie Initiatief SDI. Het va ge plan behelst een raketschild in de ruimte. 1986: Tijdens een ontmoeting in Reykjavik vraagt Sovjetleider Gorbatsjov aan Reagan om het Star Wars-project te beperken. Reagan weigert. StarWars blijft ook in latere onderhandelingen over ontwapening een struikel blok. 1989: Terwijl het Oostblok in zijn voegen kraakt, brengen de VS een prototype van een SDI- satelliet in de ruimte. 1991: President George H. W. Bush wil het ABM-verdrag op de helling zetten om verdere ontwikkeling van Star Wars mogelijk te maken. Bush is wel bereid met de Sovjetunie te pra ten over beperkingen. 1993: Bush' opvolger Clinton kiest voor een heroriëntatie van het SDI-programma. Na het wegvallen van de Sovjetunie richt het afweersysteem zich op regionale machten die de VS vij - andig gezind zijn. Het project wordt onder de regering-Clin- ton op een laag pitje gezet. 1999/2000: Clinton voert onder druk van het parlement enkele tests uit waarbij raketten moe ten worden onderschept, De president besluit een beslissing over het raketschild, dat is om gedoopt in Nationale Raketde fensie NMD, over te laten aan zijn opvolger. 2001: President George W. Bush besluit NMD door te zetten, on danks hevige protesten van Rusland en ook China. Hij wil af van het ABM-verdrag.ANP door John Wanders De Amerikaanse plannen voor de bouw van een ruimteschild scheppen in grote delen van de wereld be grijpelijke onrust. Ook in de VS zelf. Al was het maar om dat de ontwikkeling en in stallatie van zo'n futuris tisch verdedigingssysteem dat bescherming moet bie den tegen intercontinentale (kern)raketten, jarenlange druk legt op de overheidsfi nanciën. Dit gaat uiteraard ten koste van andere zaken. De VS hebben een geweldig potentieel. Zowel als het gaat om financiën, als om kennis, als om grondstoffen en tech nologie. Maar het is tevens een land van grote ongelijk heden. Miljoenen Amerika nen leven van loonstrook naar loonstrook in een po ging de eindjes aan elkaar te knopen. Bush heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij als president zo snel als tech nisch mogelijk is, zou begin nen met installatie van een ruimteschild. Sterker, het is zijn centrale doelstelling op het terrein van defensie en internationale politiek. Bush behoort tot de stroming die het als haar ereplicht be schouwt de eigen bevolking met alle mogelijke middelen te beschermen tegen potenti eel gevaar. Of het high-tech ruimte schild dat Bush voor ogen staat ooit operationeel zal worden, is nog onduidelijk. De eerste testen met de anti raket-raket hebben bewezen dat het üitzonderlijk lastig is om een kogel met een kogel te raken. Maar een aangename bijkomstigheid voor de pro- business regering is, dat de tientallen miljarden dollars die dit project kost voorna melijk ten goede komen aan de eigen defensie-industrie. Washington beklemtoont in zijn dialoog met Rusland, China, de Verenigde Naties en Europa steevast dat het ruimteschild primair is be doeld ter bescherming tegen 'schurkenstaten' als Iran en Noord-Korea, landen die in de nabije toekomst mogelijk over een eigen kernbom plus bijbehorende lange-af- stanclsraket zullen kunnen beschikken. Ook zou het ruimteschild een effectieve afweer kunnen vormen tegen kernraketten die als gevolg van een computerfout per abuis zijn afgevuurd. Maar al die zalvende verkla ringen kunnen niet verhelen dat het ruimteschild het ein de inluidt van de strategische stabiliteit en de theorie van de wederzijdse afschrikking, die de afgelopen halve eeuw een Derde Wereldoorlog heeft helpen voorkomen. Bij de te verwachten perfectio nering van het ruimteschild zal op termijn mogelijk geen enkele kernmogendheid nog in staat zijn Amerika te be dreigen. Geen garantie Al naar gelang het de politie ke leiding in Washington be lieft, zouden de VS in dat ge val hun ruimteschild in dienst kunnen stellen ter be scherming van bevriende na ties. Dit scenario wordt door de Amerikanen onophoude lijk in stelling gebracht ten einde de gemoederen in Eu ropa en Rusland te bedaren. Maar betekent dit een eeu wigdurende garantie? Voor een land als Rusland? Na tuurlijk niet. De Russen en de Chinezen weten hun eigen weg te vin den naar de ruimte, maar op de korte termij n valt niet in te zien hoe Amerika's voor naamste rivalen de concur rentie zouden moeten aan gaan met de VS. Daarvoor is zo'n ruimteschild te duur. De voor de hand liggende optie is de aanmaak van meer kernkoppen. Ofwel het stre ven naar penetratie van het schild. Voor China, dat aan zienlijk minder kernkoppen heeft dan Rusland, zou dit streven nu prioriteit kunnen krijgen. GPD pagina 5: gemengde reacties van onze redactie buitenland President Frederick Chiluba van Zambia treedt in de voetsporen van zijn aartsvijand Kenneth Kaunda, de man die na 27 jaar autocratisch regime in 1991 werd verslagen door Chi luba. De voormalige vakbonds leider won omdat hij zo goed wist in te spelen op de hekel die de Zambianen hadden ontwik keld voor levenslange politieke carrières. Vandaag heeft hij zelf precies zo'n carrière voor ogen en riskeert het land een gevaar lijke machtsstrijd. Het afgelopen weekeinde heeft Chiluba's Partij voor Meerpar- tijendemocratie (MMD) zich uitgesproken voor een grond wetswijziging, die een einde maakt aan de regel dat een pre sident na twee termijnen van vijf jaar dient op te stappen. Die regel was ingevoerd door Chilu ba (eveneens via een grondwets wijziging, direct na zijn inaugu ratie) en illustreerde mooi de nieuwe koers. De president zelf beloofde keer op keer zich aan twee termijnen te zullen hou den. Grondwet Maar na tien jaar regeren denkt de nu 58-jarige Chiluba er an ders over, ook al verhult hij dat door te zeggen dat het volk hem langer wil. Na lang draaien is de kogel door de kerk en zal Chilu ba mee mogen doen aan de ver kiezingen, die voor eind dit jaar op het programma staan. Zijn partij heeft een dusdanige meerderheid in het parlement dat een wijziging van de grond wet geen problemen zal opleve ren. De president heeft met zijn op treden een geweldig leger van vijanden gecreëerd. De partij nam zondag een unaniem be sluit, maar dat kwam omdat de criticasters het partijcongres hadden geboycot. Zij stelden dat de partijregels werden over schreden en zeiden te vrezen voor hun veiligheid. Gisteren werden vice-president Christon Tembo en acht ministers uit de partij gezet, omdat zij zich blij ven verzetten tegen een nieuwe ambtstermijn voor Chiluba. Volgens de Beweging voor Meerpartijendemocratie heb ben zij de naam van de partij in diskrediet gebracht. Chiluba krijgt steeds meer au tocratische trekken en rekent hard met tegenstanders af. On der het mom dat het de partij zou schaden, verbood Chiluba al veel eerder de strijd over zijn opvolging. Maar ook oppositie partijen, burgergroeperingen en de kerken mogen geen afwij kende mening laten horen. Wie het wel doet, kan rekenen op ge welddadige intimidatie. Geldkraan Westerse donoren, onder wie Nederland, hebben in een geza menlijk brief hun verontrusting uitgesproken en gezegd dat de sociale en economische ontwik keling schade zal oplopen. Aan gezien Zambia nog steeds een erg arm land is met een begro ting die voor 53 procent afkom stig is van donoren, is die kritiek niet onbelangrijk. Vier jaar ge leden draaiden de donoren de geldkraan dicht nadat Chiluba een zwakke couppoging aan greep om zich te ontdoen van een serie politieke vijanden. Onder de arrestanten bevond zich ook oud-president Ken neth Kaunda, die was blijven werken aan een come-back. De 'grand old man' van Zambia was een jaar daarvoor door Chi luba via een wetswijziging bui ten de verkiezingen gehouden. Volgens de nieuwe regels moch ten alleen 'pure Zambianen' president worden. Niet Kaun da, wiens voorouders uit Mala wi komen. Ongeveer driekwart van de kiezers gaf gehoor aan een oproep tot boycot, waarna Chiluba 82 procent van de stem men kon incasseren en zijn par tij 130 van de 150 parlementsze tels won. Kaunda heeft zich overigens nu officieel uit de po litiek teruggetrokken. Gewelddadig Analisten voorspellen grote spanningen en gewelddadige verkiezingen. Duizenden stu denten verlieten gisteren in Lusaka en Kitwe, het centrum van de kopeiwinning, de colle gebanken om tegen Chiluba te demonstreren. De Zuid-Afri kaan Sagaren Naidoo riep maandag in de krant The Sowe- tan de leden van de Ontwikke lingsorganisatie voor Zuidelijk Afrika (SADC) op te intervenië ren. Maar gezien het zwijgen over Zimbabwe's Moegabe en Namibië's Nujoma, lijkt een stellingname tegen Chiluba zeer onwaarschijnlijk. GPD/ANP door Henk Glimmerveen Langzaam wordt de stoep voor het huis van de fami lie Rego weer schoon. Maria Rego is al een half uur bezig de modder weg te vegen van de voordeur. In de goot blijft de modder steken. Maria doet er niets meer aan. Het is goed zo. Heeft ze niks beters te doen? Haar woonkamer droogma ken bijvoorbeeld, waar nog veertig centimeter water staat? De avond tevoren zijn Maria en haar man Jose terugge keerd in hun woning in de Rue de Verdun in het Noord-Fran se Amiens. „We hebben een paar weken bij onze dochter gelogeerd. Ze woont verderop in de straat op de eerste verdie ping. Zo hoog is het water niet gekomen. Maar in de garage, op de begane grond, heeft wel een meter water gestaan. Bij haar was het nóg erger dan bij ons." Twintig jaar wonen Jose en Maria Rego in de Rue de Ver dun. En nog nooit hebben ze wateroverlast gehad. „Nog niet zo lang geleden hebben we er over gedacht om het te ver kopen. We konden er een mooie prijs voor krijgen. Twee buren hebben wel verkocht. Vlak voordat het begon te re genen. Nee, voor ons zit dat er niet meer in. Wie wil hier nou nog wonen?" De vertwijfeling is groot in de ze volksbuurt. Af en toe, zoals gisteren is er een bericht dat betere tijden lijkt te beloven. 'Spectaculaire daling van het water in Abbeville', bericht het televisiejournaal. „Nee, dit gaat nog een tijd duren", weet Jose. „De enige oplossing is dat het heel snel mooi weer wordt." Raadsel Al maanden plenst het in Frankrijk, maar in de Somme streek giet het harder dan waar ook. De Franse weer mannen en -vrouwen staan voor een raadsel. En als rationele antwoorden uitblijven, is er alle ruimte voor wilde geruchten. Nog steeds zijn er mensen in Amiens en in het even verder op gelegen Abbeville die bij hoog en bij laag volhouden dat de overstromingen van de Somme het gevolg zijn van een Inwoners van Mareil-Caubert aan de Somme, keren terug naar hun huis in een klein bootje. foto EPA vuige politieke streek van 'die lui in Parijs'. Toen immers een delegatie van het Internatio naal Olympisch Comité op be zoek was in de Franse hoofd stad vanwege de kandidatuur van Parijs voor de Spelen van 2008, stonden de Seine-oevers blank. Eveneens vanwege de overvloedige regen. Over stroomde Seine-oevers waren echter geen goede reclame, vandaar dat het overtallige water naar de Somme werd overgeheveld. Koel bereke nend en bij volle bewustzijn! „Lariekoek, natuurlijk", rea geert in haar werkkamer in het stadhuis van Amiens plaats vervangend burgemeester Isa- belle Griffoin. „Het is waar, veel zaken zijn nog niet duide lijk. Maar een paar dingen staan vast. Het heeft de afgelo pen vijf jaar heel erg geregend. Zo erg zelfs dat het grondwa ter niet meer wil zakken. Dat is één. Een ander punt is het onderhoud aan de Somme. Vijftig jaar geleden droeg de regering het onderhoud van de rivier over aan de departe menten. Maar zonder de daar bij horende financiële midde len." Griffoin maakt zich zorgen over het incasseringsvermo gen van de bewoners. „Ieder een is moe. Ook mijn mede werkers zijn aan het eind van hun Latijn. Daarom is het goed dat het leger bijspringt." De loco-burgemeester verheelt niet dat het nog lange tijd gaat duren, voordat de verhoudin gen in de getroffen wijk zijn genormaliseerd. Twee commissies van onder zoek, één van de staat en één van het departement, zijn in middels begonnen na te gaan wat de oorzaak van het huidi ge drama kan zijn geweest: een doodgewone natuurramp, menselijke fouten of een com binatie van beide? Zeespiegel Geoloog Jacques Beauchamp van de Jules Verne-universi- teit in Amiens wijst bijvoor beeld op de stijging van de zee spiegel. „De oceanen stijgen twee millimeter per jaar. Nie mand maakt mij wijs dat dat alleen consequenties in de Stille Zuidzee heeft." Aangezien de Baai van de Somme onrustbarend snel aan het verzanden is (mede door de dumping van gifgasgranaten uit de Eerste Wereldoorlog) krijgt de Somme, vooral bij hoogtij, een enorme hoeveel heid zeewater te verwerken. Zout water dat zich met ge weld stort op een rivier die toch al niet veel capaciteit heeft om overtollig water af te voeren. Er is een sluis aan de monding van de Somme die dit zeewater zou horen tegen te houden. Sluiswachter Serge Andrieu legt uit dat de sluis bij hoogtij niet langer dan vijf uur dicht kan blijven. De kracht van het zee water is zo sterk dat de sluis het daarna ongetwij feld begeeft. De oplossing lijkt dus te zijn: een andere, betere, krachtiger sluis. Loco-burgemeester Griffoin zucht: „Zoals met al les is het een kwestie van geld. De Conseil General (een Frans equivalent van onze Provinci ale Staten - red.) komt morgen bijeen om knopen door te hak ken en te beslissen welke maatregelen het eerst geno men moeten worden." „Een mogelijkheid is namelijk een nieuw kanaal graven. Het probleem daarvan is weer dat de aanleg drie jaar gaat duren. Zo lang kunnen we niet wach ten. We onderzoeken ook of Nederlandse ondernemingen die gespecialiseerd zijn in wa terhuishouding, iets kunnen betekenen voor onze streek. We sluiten niets uit. Het enige dat we willen, is dat er snel iets gebeurt." GPD Hemelvaartsdag In de week van 29 april tot en met 5 mei 1951 telt Nederland vier feestdagen: Koninginne dag, Dag van de Arbeid, He melvaartsdag en op 4 mei de Nationale Feestdag. In het commentaar constateert de Provinciale Zeeuwse Courant dat de dankbaarheid over de bevrijding in 1945 in hoog tempo is afgebrokkeld. Er is genoeg te eten en te drinken, maar de angst voor een nieuw conflict maakt de toestand be nauwender dan tijdens de oor log, schrijft de krant. Toen was er tenminste nog de hoop op de bevrijding. Velen vragen zich af of het nog wel zin heeft de bevrijding te vieren. De krant stelt voor de feestelijkheden in de toekomst tot een minimum te beperken, omdat de blijd schap niet langer leeft. Muziek Tijdens Hemelvaartsdag wor den in Zeeland vier muziek concoursen gehouden, in We- meldinge, Hulst, Dreischor en Oostkapelle. De fanfarever eniging van Wemeldinge O.K.K. viert die dag ook haar 65-jarig bestaan. In Dreischor 1 viert de plaatselijke muziek vereniging het gouden jubile um en in Hulst bestaat de Koninklijke Stedelijke Har monie 150 jaar. De feestelijk heden werden opgeluisterd met landelijke muziekwed- strijden, die door het mooie; weer duizenden luisteraars trekken. Uitgever: J C Boersema hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV internet (http://w ww.pzc.nl Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl abonnementen. abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 39,45 (n.v.t.) per kwartaal 107,50 109,15) per jaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2