Van Bon: Dit is een politieke keus PZC Voetbaltempel Wembley een kaartenhuis Ouwe mannen van Valencia houden stand Europees voetbal komt dichterbij voor FC Utrecht Jan Wouters wordt assistent bij Rangers 21 Pantani en Cipollini net als Nederlands kampioen niet naar Tour Blackburn volgt Fulham naar Premier League Heister naar derde ronde Paul Bosvelt uit ziekenhuis Spelers ontslagen na 7-0-nederlaag Toptienspelers naar Dutch Open Salt Lake City vreest mkz Dufaux wint derde etappe Trentino PSV wil Arjen Robben donderdag 3 mei 2001 door Edward Swier DEN HAAG - Leon van Bon be vindt zich in goed gezelschap. Net als Marco Pantani van Mer- catone Uno, Mario Cipollini van Saeco en Alex Zülle en Fernan do Escartin van Team Coast hoorde de tweevoudig etappe winnaar gisteren dat hij dit jaar verstek moet laten gaan in de Tour de France. Jean-Marie Leblanc verdeelde I gisteren in Parijs de laatste wildcards, liet zijn Franse hart spreken en ging mede daarom voorbij aan Van Bons ploeg, j Mercury-Viatel. Van Bon: „Het is een politieke keus, waarbij aan onze sportieve prestaties is voorbijgegaan." Marco Pantani reageerde ont hutst op het nieuws dat hij niet naar de Tour mag. „Mijn uitslui ting en die van Cipollini symbo liseren de dood van de Tour", zo stelde hijPantani denkt dat het om zakelijke belangen gaat. ,,Ik zie niet de beste renners aan de start staan. Toeschouwers wil- len spektakel zien en hebben geen boodschap aan business. Ingrijpen j Pantani hoopt dat Hein Ver- j bruggen, voorzitter van de in- temationale wielerbond (UCI) 1 gaat ingrijpen. „Ik vraag me af waarom hij dat nog niet gedaan heeft, maar ik hoop dat hij het al?nog doet." Leon van Bon is niet boos. De ritwinnaar in de edities van 1998 en 2000 is namelijk wel wat gewend. ,,Ik ken cle Fran- LONDEN - Blackburn Rovers is gisteravond gepromoveerd naar de Premier League. j De ploeg won uit bij Preston met 0-1. Blackburn is daarmee ver- I zekerd van de tweede plaats, achter het reeds gepromoveerde j Fulham. Met nog één duel te gaan staan de Rovers vier pun- I ten voor op Bolton Wanderers, dat derde staat. RTR OSAKA - Danny Heister heeft gisteren bij het WK tafeltennis in Osaka de derde ronde bereikt. Hij won in vier games van de Ja panner Ryo Yuzawa: 21-16 21- 1913-21 21-12. Heister stuit in de volgende ron de op de als vierde geplaatste Taiwanees Chiang Peng-Lung. De tafeltennisser uit Amster dam besefte dat het bereiken van de vierde ronde een zware opgave zal zijn. „Maar ik groei in het toernooi en was vandaag zeer tevreden over mijn spel." Heister kwam één keer eerder uit tegen Peng-Lung. Vorig jaar versloeg hij de Taiwanees tij dens het WK voor landenteams in Maleisië. Trinko Keen ging in drie games kansloos onderuit tegen Vladimir Samsonov. De Wit-Rus was vorige week in de landen wedstrijd ook al te sterk voor de Randwijken De game- standen waren 21-12 24-22 en 21-11 in het voordeel van de Eu ropees kampioen van 1998. ANP senIk hield hier al een beetj e re kening mee. De laatste weken heb ik met name via internet de discussies gevolgd. In de opinie peilingen werd onze naam, ten onrechte, weinig genoemd. Dat ik er al enigszins rekening mee hield, betekent echter niet dat ik er vrede mee heb. Tuurlijk, ik kan er niks aan veranderen, maar de teleurstelling is in ieder geval wel groot." Leblanc deelde gisteren wild cards uit aan het Spaanse Eus- katel-Euskadi, de Deense for matie CSC-World Online van Tristan Hoffman, het Belgische Lotto van Jeroen Blij levens en twee Franse formaties: Big Mat en La Francaise des Jeux. De Tourdirecteur vergrootte het startveld verrassend genoeg tot 21 formaties, maar zelfs dat was niet genoeg voor Pantani's Mer- catone Uno en het Saeco van Mario Cipollini. „Het voorsei zoen was niet sterk genoeg voor een startbewijs en bovendien richten Italiaanse ploegen zich toch vooral op de Giro", aldus Leblanc. Op 7 juli zullen in Duinkerken daarentegen liefst acht Franse formaties van start gaan. Almachtig Van Bon, die bij Mercury-Viatel onder anderen Jans Koerts en Peter van Petegem als ploegge noten heeft, beseft dat de Tour directeur machtig, zo niet al machtig is. „Het is zijn ronde, het is zijn beslissing. De Tourdi rectie is vrij om te vragen wie ze wil. Maar het is de belangrijkste wedstrijd van het jaar, dus dan moeten daar ook de beste ploe gen van het peloton rijden. En niet zoveel Franse teams. Dit is een degradatie van het evene ment. Wat ik van Leblanc vind? Laat ik zeggen dat het mij op in ternet opviel dat er maar weinig mensen zijn die sympathie voor hem hebben." De in België woonachtige Apel- doorner verbaast zich over de keuzes van Leblanc. „Dat Lotto naar de Tour mag, snap ik. Die ploeg behoorde in het voorsei zoen tot de top. Maar wij zijn toch niets minder dan Euskatel of CSC?" Leblanc roemde Euskatel voor de snelle promotie van divisie 2 naar divisie 1 en was zeer te spreken over de jonge klimta- lenten. Hoewel het vrijwel zeker is dat CSC zijn uitverkiezing te danken heeft aan Laurent Jala- bert, wees Leblanc vooral op diens Deense ploegmaats. Van Bon: „Ik heb begrepen dat Le blanc vond dat onze ronderen ners in het voorseizoen niet goed genoeg gepresteerd hebben. Terwijl die jongens zich juist op de Tour richten en daar dus in hun opbouw al rekening mee hielden. We staan nota bene elf de op de UCI-ranglijst van ploe gen. Als de eerste tien, en een heel stel lager geklasseerd en, wel mogen, waarom wij dan niet? Er zou nota bene op kwali teit geselecteerd worden." De deelnemende ploegen aan de Tour zijn: België: Domo-Farm Frites, Lotto-Adecco. Denemarken: CSC-World Online. Duitsland: Team Telekom Frankrijk: AG2R. Bonjour, Cofidis, Crédit Agricole, Festina, Jean Delatour, La Francai se des Jeux, Bigmat-Auber93. Italië: Fassa Bortolo, Lampre-Daikin, Ma- pei-Quick Step. Nederland: Rabo bank. Spanje: iBanesto.com, Kel- me-Costa Blanca, Once, Euskaltel- Euskadi. Verenigde Staten: US Postal Service. GPD/AFP In een mêlee van spelers probeert Rio Ferdinand van Leeds United de bal op het doel van Valencia te koppen. foto Adam Butler/AP door Norbert Kleinherenbrink LEEDS - Valencia heeft een goede kans voor de tweede opeenvolgende keer de fi nale te bereiken van de Champions Lea gue. De Spaanse ploeg, die vorig jaar in de eindstrijd van Real Madrid verloor, hield gisteravond Leeds United op 0-0. Komende dinsdag kan Valencia het kar wei op eigen veld afmaken. Gezien het spelbeeld was het opvallend dat het duel in 0-0 eindigde. Beide ploe gen kwamen meer dan genoeg in sco- ringspositie. De twee doelverdedigers Martyn (Leeds) en Canizares speelden evenwel een uitstekende wedstrijd. Een herhaling van de Leeds-triomf op een andere Spaanse club, Deportivo la Co- runa, in de kwartfinales op Eiland Road (3-0) zat er mede daarom niet in. In de aanloop naar het duel veroorzaakte de Franse speler Dacourt van Leeds Uni ted de nodige commotie in de Britse sen satiepers. Hij verwees fijntjes naar het leeftijdsverschil tussen beide ploegen. Dacourt noemde spelers als doelman Ca nizares (32), Angioma (35) en Carboni (36 'ouwe mannen'. Reservespeler Djukic (35) reageerde nuchter. Hij roemde de medische begelei ding bij Valencia en voegde eraan toe dat trainer Cuper zijn tijd vooruit was op het gebied van de fysieke verzorging van de spelers. „Daardoor zijn we nog redelijk fit en hebben we nauwelijks last van blessures", verklaarde Djukic. De routinier onthulde dat alle spelers re gelmatig cocktails van vitaminen, mine ralen en ijzers krijgen toegediend om be ter te herstellen van fysieke inspanning. In de Britse pers werd meteen een link ge legd met de nandrolonzaken die momen teel de Italiaanse voetbalwereld over spoelen. De clubarts van Valencia bena drukte echter dat het om legale voe dingssupplementen ging. Beide ploegen deden nauwelijks voor el kaar onder. Met veel agressie en in hoog tempo opende zowel Leeds als Valencia de jacht op een treffer. Gedragen door het fantieke publiek had de thuisploeg, die de laatste zes wedstrijden in de Premier League won, een licht overwicht. De er varen verdediging van Valencia hield echter goed stand. Fraaie omhaal Feitelijk waren de Spanjaarden in de eerste helft het dichtst bij succes. Doel man Martyn, toch ook al weer 34 jaar, toonde zijn klasse bij een fraaie omhaal van Carew en bij een venijnig schot van Sanchez in de korte hoek. In de negen tiende minuut kreeg Martyn hulp van de lat bij een kopbal van Mendieta. Kewell, Bowyer en Smith (na een partijtje kop pen in het Spaanse strafschopgebied) kwamen namens Leeds in kansrijke po sitie. Ook na de rust bleef het duel opwindend, al nam het aantal kansen voor Valencia door Harm Harkema LONDEN - Vele tientallen ja ren was Engeland met het Wembley-stadion in het bezit van de beroemdste voetbal- tempel en het heiligste gras op aard. Maar afgelopen oktober werden haar relikwieën bij op bod verkocht. Een stoeltje uit de koninklijke loge ging weg voor 400 pond, de reserve bankjes voor 350 pond en de doelen voor 1200. Het gras werd afgegraven en het veld is sindsdien een modderpoel. Dat was niet erg, want op pre cies dezelfde plaats zou im mers een gloednieuw Wembley verrijzen, te openen in 2003 en voorbestemd om dé voetbal tempel van de 21 e eeuw te wor den. De Football Association (FA, de Britse KNVB) blijkt zichzelf echter hopeloos te hebben overschat. De nieuwe voetbaltempel blijkt een kaar tenhuis te zijn. Dinsdag werd bekend dat de FA het benodig de geld niet bij elkaar kan krij gen en dat het dus nog vele ja ren kan duren voor er een nieuw nationaal stadion wordt gebouwd. Als dat ooit nog wordt gebouwd. Vrij algemeen wordt de FA als grote schuldige aangewezen voor het debacle, al probeerden de Conservatieven in het La gerhuis gisteren natuurlijk de Labour-regering te bemodde ren. Zij eisten het aftreden van sport- en cultuurminister Chris Smith die incompetent zou hebben opgetreden. Inder daad heeft Smith niet de meest heldere rol gespeeld door in 1999 eerst een atletiekbaan rond het veld te eisen en een paar maanden later juist weer niet. Geen punt Het was echter de FA die de verantwoordelijkheid had voor de plannen, en dat klusje wel even zou klaren, aanvan- a n s; a a ar.B^&rm :a:-a bbs^ a -üw&is aaaaa a«a«ai Het voetbalstadion met de beroemde torentjes. kelijk onder leiding van Chel- sea-voorzitter Ken Bates. Ba tes liet de prachtigste stadion plannen ontwerpen, met ho tels, vrijetijdscomplexen en een gigantische lichtgevende boog over het stadion, dat zo'n 90.000 toeschouwers zou kun nen herbergen. Financiering? Geen punt. Investeerders staan te springen om mee te mogen doen, aldus Bates in 1999. Ondertussen rezen de kosten ramingen de pan uit. Aanvan kelijk werd uitgegaan van 1 miljard gulden, maar het be drag is inmiddels opgelopen tot meer dan 2,2 miljard gul den. Daarmee zou Wembley het op een na duurste stadion foto Alastair Grant/AP ter wereld worden, na dat van de New York Yankees. Eind vorig jaar werd Bates uit eindelijk aan de kant gescho ven. Maar ook daarna ging de zon niet schijnen. Ten einde raad hield de FA deze week de hand op bij de regering. Er zou meer dan een miljard gulden aan overheidssteun op het kleed moeten komen. Bekijk het maar, zeiden Tony Blair en de zijnen. En investeerders? Die zijn nauwelijks te vinden omdat het stadion nauwelijks rendabel te maken is. Commissie In plaats van geld kwamen zij met een commissie op de prop pen die gaat onderzoeken of er nog wat te redden is. „Alle mo gelijkheden zijn weer open", zei sportminister Smith. En die mogelijkheden zijn: het opknappen van het huidige zwaar verouderde Wembley, alsnog nieuwbouw plegen op de plaats van het oude Wem bley maar dan goedkoper, ge heel afzien van een nationaal stadion, of nieuwbouw op een andere plek. Ervaren koffiedikkijkers hiel den het gisteren voorlopig op het laatste. In Birmingham staat al jaren een consortium - met geld en kennis - klaar om het stadion daar te bouwen. Bijkomend voordeel: Birming ham ligt halverwege Londen en Liverpool/Manchester en dus vrij centraal in het land. Voorlopig kan men zich alleen in Wales vergenoegd in de han den wrijven. Nu Wembley niet meer voorhanden is wordt de finale om de FA-cup dit jaar immers in het nieuwe - en van geen Engelse club afhankelijke - Millenniumstadion in Cardiff gehouden. Wie weet wordt dat nog een traditie. GPD ROTTERDAM - Paul Bosvelt is gisteren uit het Dijkzigtzie- kenhuis ontslagen. De Feyenoorder gaat de komende vijf we ken een kuur volgen. In die periode mag hij wel trainen, maar niet spelen. Bosvelt had last van een verstopping van twee kleine slagaders boven de rechterenkel. Intensieve behande ling leidde tot de gewenste verbetering van het probleem. Uit voorzorg verbleef de middenvelder eerder zelfs enige tijd op de intensive care. ANP RIO DE JANEIRO - Botafogo, een van de populairste clubs uit Brazilië, heeft acht spelers ontslagen. Het was een reactie op de nederlaag van 7-0 tegen de grote rivaal Vasco da Gama. Alle ellende is een gevolg van hevige onenigheid tussen voet ballers en bestuur. De spelers beweren al maanden hun salaris niet meer te hebben ontvangen, maar de verantwoordelijke bestuurders ontkennen dat. RTR NOORD WIJK - Ernie Els (Zuid-Afrika), Lee Westwood (En geland) en Darren Clarke (Noord-Ierland) zijn de internatio nale sterren in het veld golfspelers voor het 82e TNT Dutch Open. Dat wordt tussen 26 en 29 juli voorlopig voor de laatste keer in Noordwijk gehouden. Alle drie staan zij in de toptien van de wereldranglijst. Els stond lang nummer twee. West wood was vorig jaar de beste speler van Europa en Clarke de nummer twee. Titelverdediger Stephen Leaney (Australië) komt eveneens. ANP SALT LAKE CITY - De angst voor de in Europa heersende veeziekte mond- en klauwzeer heeft nu de organisatie van de Olympische Winterspelen in Salt Lake City in haar greep. Al le buitenlandse bezoekers en deelnemers aan het evenement worden begin volgend jaar aan strenge controles onderwor pen. Salt Lake legt ontsmettingsmatten neer en zet honden in die op zoek gaan naar voedingsmiddelen. De organisatie waar schuwt de reisbureaus en vertrekluchthavens. De invoer van levensmiddelen is verboden. Het luchthavenpersoneel wordt rond de Spelen verdrievoudigd. De autoriteiten zullen post stukken ook extra op levensmiddelen controleren. SID MALCESINE - De Zwitserse wielrenner Laurent Dufaux heeft de derde etappe van de Ronde van Trentino gewonnen. De coureur van Saeco was de beste in de rit over 171 kilometer van Sarnico naar Malcesine. De Italiaan Francesco Casa- grande (Fassa Bortolo) is leider in het algemeen klassement. AFP GRONINGEN - PSV heeft zich bij FC Groningen gemeld voor Arjen Robben. De Eindhovenaren willen de zeventienjarige linksbuiten het liefst onmiddellijk overnemen, maar nog wel minimaal een seizoen bij zijn huidige club laten voetballen. Robben geldt als een van de grootste talenten in het betaalde voetbal. De linksbuiten debuteerde in de eerste helft van het seizoen op zestienjarige leeftijd in de basiself van FC Gronin gen. Sinds de winterstop hoort hij bij de vaste keus van trainer Jan van Dijk. „We zien hem als een grote belofte", aldus voor zitter Van Raaij. De bedoeling is dat beide clubs volgende week met elkaar om de tafel gaan zitten. ANP af. Matteo was in de 52e minuut gevaar lijk met een kopbal in de korte hoek. Ca nizares redde knap op de doellijn. Twin tig minuten voor tijd ontsnapte Valencia opnieuw aan een achterstand. In een chaotische situatie kopte Bowyer op de lat en kwam Viduka in tweede instantie evenmin tot scoren. In blessuretijd kwam Valencia nog ver rassend opzetten. Invaller Vicente leek zelfs met een stuiterend schot te scoren. Met een uiterste krachtsinspanning haalde aanvoerder Ferdinand de bal uit de doelmond. Leeds United (Eng) - Valencia (Spa) 0-0. Scheidsrechter: Collina (Ita). Aantal toe schouwers: 36.000. Gele kaart: Baraja, Carbo ni (Valencia). Leeds United: MartynMills, Ferdinand, Mat teo en HarteBowyer, Batty, Dacourt en Ke well; Viduka en Smith. Valencia: Canizares, Pellegrino, Ayala, Car boni en Angioma; Mendieta; Albelda, Baraja en Sanchez (67. Zahovic); Gonzalez (90. Vi cente) en Carew. ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Na elf opeen volgende duels zonder neder laag is SC Heerenveen gister avond nogal onverwacht tegen een nederlaag opgelopen. Door het 2-1-verlies tegen FC Utrecht in het Abe Lenstra-stadion is het seizoen voor de Friezen voorbij. De nummer twee van vorig seizoen heeft geen enkel perspectief meer op een Euro pees avontuur. FC Utrecht mag zich nu een heuse gegadigde noemen voor deelname aan de Uefa Cup. De club klom door de winst tegen Heerenveen naar de vijfde plaats in de eredivisie. Het krachtsverschil tussen Heeren veen en Utrecht was miniem, maar Utrecht kon in de beginfa se bogen op meer kansen. Dat resulteerde na een klein kwar tier in een treffer van Gluscevic. De spits werd vanaf links op maat aangespeeld door Van den Bergh. Gluscevic maakte zijn zestiende seizoenstreffer kop pend. Terwijl Utrecht de druk opvoer de, kwam Heerenveen volledig tegen de verhouding in langszij Uitblinker Nurmela ging een combinatie aan met Allback, die de bal met de hak vervolgens weer naar Nurmela stuurde. De Fin stond plotseling alleen voor het doel en liet keeper Wape naar in de 23e minuut kansloos. Na rust toonde Utrecht het sur plus aan klasse, slagvaardig heid en mentaal overwicht. Het winnende doelpunt ontstond mede door een verdedigingsf out van Heerenveen in de 48e mi nuut. Een mislukte terugspeel bal van Klompe naar doelman Vonk werd door de Belg Tanghe onderschept, waarop hij scoor de: 1-2. Utrecht staat te boek als ambiti eus. De club denkt in fases en wil ieder jaar een stap hoger. Voor dit jaar had de club ongetwij feld getekend voor de vijfde plaats. In Friesland had Utrecht nog nooit succes kunnen boe ken. In totaal stonden beide teams de laatste jaren acht keer tegenover elkaar in het Abe Lenstra-stadion en Heerenveen won zeven duels en er was een gelijkspel. Voor de duizend Utrecht-fans was het woens dagavond duidelijk in Heeren veen: „We gaan Europa in", zon gen zij in koor. SC Heerenveen - FC Utrecht 1-2 (1- 1). 14. Gluscevic 0-1, 23. Nurmela 1- 1, 48. Tanghe 1-2. Scheidsrechter Van Egmond. Aantal toeschouwers: 14.400. Gele kaart:: Venema (Hee renveen). ANP door Guido van Riet GLASGOW - Jan Wouters treedt per 1 juli in dienst bij de Schotse club Glasgow Rangers. Wouters (40) wordt assistent trainer onder Dick Advocaat. Hij tekende een contract voor één jaar. Wouters werd in maart 2000 di rect na het eeuwfeest van Ajax ontslagen als hoofdtrainer. De afgelopen maanden was de ex- international werkzaam voor het sportmanagementbureau Sport-Promotion van Rob Jan sen. Toen Rangers bij hem infor meerde, hapte Wouters toe. „Ik ben een tijdje geleden zelf benaderd door Dick Advocaat", vertelde Wouters, oud-speler van Utrecht, Ajax, Bayern München en PSV. „Mijn reactie was direct positief. Ik ben na mijn vertrek bij Ajax door ver schillende clubs benaderd om weer te gaan trainen. Maar om uiteenlopende redenen voelde ik daar toch weinig voor op dat moment." Beleving Voor Glasgow Rangers maakte Wouters een uitzondering. „Een schitterende club met een enor me steun van de fans en een be leving die je maar weinig elders aantreft. Ik vind het een eer daar te kunnen werken. Zeker naast een vakman als Advocaat." Naast de hoofdtrainer treft hij bij de Schotse grootmacht de Nederlandse spelers Ronald de Boer, Giovanni van Bronck- horst, Michael Mols, Bert Kon terman, Fernando Ricksen en Arthur Numan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21