OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Onrust gezondheidszorg groeit V Brussel zint op subsidie aan scheepsbouw Duitse vlag terug in Vlissingen Consumentenbond woest over tarief gebruik voicemail Tandartsen en ziekenhuizen dreigen in navolging van artsen met acties Pleidooi voor meer politie Vrouwen zijn gevoelig voor sfeer op werk Laatste voorbereidingen CPB voorspelt inflatie van twee procent ERICSSON T20 Steunregeling voor jonge boeren Boek kan op verzoek gedrukt Toprenners missen Tour de France Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 17° 9° Spatje regen Wolkenvelden en kans op een buitje. Temperatuur 15 tot 18 graden. Matige noordwestenwind. 244e jaargang no. 104 donderdag 3 mei 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onvrede in de gezondheidszorg over het regeringsbeleid loopt steeds verder op. Terwijl de huisartsen sta ken, dreigen ook tandart sen en fysiotherapeuten met acties. Zij zijn net als de artsen van mening dat bij het akkoord van het kabinet over de voorjaars nota te weinig geld voor hen is uitgetrokken. Ook in de ziekenhuizen dreigen acties nu de CAO-onderhande- lingen over extra loon en een 38- ui'ige werkweek opnieuw strandden. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tand heelkunde (NMT) houdt volgen de week een actievergadering. Volgens een NMT-woordvoer- der wordt nog niet gedacht aan staken. „Datzoudepatiënt tref fen en dat willen w.e niet. Wel hebben we het overleg met mi nister Borst van Volksgezond heid opgezegd. Kosten Net als bij de huisartsen, draait het bij de tandartsen om de sterk toegenomen kosten voor de praktijkvoering. Vooral de kos ten voor de arbeidsongeschikt heidsverzekering drukken zwaar op het inkomen van de tandarts. Borst heeft volgens de NMT eerder toegezegd dit ge heel te compenseren, maar kwam die afspraak volgens de tandartsen niet na. Ook bij het Koninklijk Neder lands Genootschap voor Fysio- DEN HAAG - Vrouwen zijn gevoeliger voor een verziekte sfeer op het werk dan mannen. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van So ciale Zaken naar de oor zaak van het hoge aantal vrouwen dat in de WAÓ belandt. In het onderzoek wordt een aantal oorzaken aan gedragen voor het ver- schijsel dat vrouwen eer der in de WAO terecht komen dan mannen. Het verschil kan ten dele worden toegeschreven aan de werkomstandighe den. Zo werken vrouwen vaker in beroepen met weinig carrièremogelijk heden en een ongezond hoge werkdruk, zoals in de gezondheidszorg. Verder kunnen vrouwen minder goed tegen som mige werkomstandighe den. Het gaat dan behalve om een verziekte sfeer met collega's of chef, ook om lichamelijk zwaar werk. GPD therapie (KNGF) is 'met ongeloof' gereageerd op het ka binetsakkoord over de voor jaarsnota. De fysiotherapeuten beraden zich eveneens op acties In Zeeland en elders in het land heeft de plotselinge huisartsen staking die gisteren is ingegaan patiënten in verwarring ge bracht. Ongeveer 140 van de 180 Zeeuwse huisartsen staken. Pa tiënten weten niet waar ze aan toe zijn en proberen bij zieken huizen informatie te krijgen. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes heeft gisteren 'heel veel' telefoontjes van patiënten van huisartsen gekregen, meldt een telefoniste. Ze weten niet wie wel en niet staakt." De afdeling spoedeisende hulp van het Goese ziekenhuis heeft gisterochtend even te maken ge had met een grote toestroom van patiënten.Daar was de toeloop zo groot dat hét ziekenhuis sig nalen afgaf dat het zo niet meer kon", zegt directeur M. West- strate van de Zeeuwse huisart senvereniging. 's Middags waren de problemen voorbij. Voorzitter BSchruer van de Be- velandse huisartsenvereniging zegt dat patiënten gedurende de staking niet naar het ziekenhuis hoeven. „Er is altijd een waar nemer voor een stakende arts. Het is niet de bedoeling dat zie kenhuizen onze rommel oprui men." Ziekenhuis Walcheren in Vlis- singen en het ziekenhuis in Ter- neuzen haden het gisteren min der druk met patiënten van huisartsen. De Zeeuwse patiëntenorganisa tie Het Klaverblad vindt dat de artsen te snel naar het stakings middel hebben gegrepen. „Het is de morele plicht van stakers om acties aan te kondigen", aldus woordvoerster M. Ver meer. „Ze hadden pas op 6 mei moeten beginnen. Dan hadden patiënten lopende zaken fat soenlijk kunnen oplossen." GPD/ANP pagina 2: huisarts staakt niet voor niets pagina 9: Zeeuwse acties AMSTERDAM - Medewerkers zijn bezig het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam schoon te spuiten als voorbereiding op de Dodenherdenking van morgen. Na de twee minuten stilte bij de herdenking, wordt de vlag niet meer gehesen. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft dat besluit genomen na overleg met de nationale overheid. Het Comité vindt het hijsen bij nader inzien niet passend. Tot nog toe werd de vlag bij officiële her denkingen na de twee minuten stilte gehesen. Daar kwamen bij het Comité en bij de Rijksvoorlichtings- DEN HAAG - Volgens CBP-di- recteur Don zal de inflatie in Nederland in 2002 uitkomen op 2 procent. Don zegt dit in een interview in het blad Ondernemen van MKB-Nederland. Volgens hem leidt onder meer de vertraging van de economische groei tot een ruime halvering van het in flatietempo. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek bereken de dat de inflatie in maart van dit jaar 4,6 procent op jaarbasis bedraagt. De BTW-verhoging en de stijging van cle energiebe lasting hebben flink bijgedra gen aan de stijging van de infla tie. Voor dit jaar denkt de directeur van het Centraal Planbureau dat de inflatie uitkomt op 4 pro cent. ANP Advertentie De Britse veteraan Victor Bellinger bij de Reichsflagge, die tijdens de oorlog op het Duitse hoofd kwartier in Vlissingen wapperde. foto Lex de Meester terug in Vlissingen en heeft hij cle Reichsflagge meegenomen. Volgens de oorlogsveteraan hoort de vlag thuis in Vlissin gen. Het dundoek vertelt het aandeel van het 452e artillerie regiment in de gevechten rond de stad. Net als de Britse pilo ten turfden de artilleristen hun treffers. Met houwitsers schoten ze negen sluipschut ters uit de kranen op het Scheldeterrein en troffen ze een groot aantal bunkers. Adri Meerman van het ge meentearchief is 'blij' met de Reichsflagge. De vlag wordt alleen bij speciale exposities over de oorlog uit de Muis ge haald. Oorlogsveteraan Bel linger gaat morgen naar Uncle Beach, de landings plaats van de geallieerden aan de Westerschelde bij de Oran jemolen, en de dodenherden king op de Noorderbegraaf plaats. Zaterdag viert hij de bevrijding mee. door Richard Hoving VLISSINGEN - Een jonge Engelse soldaat keerde in mei 1945 terug naar huis met in zijn plunjezak een Duitse Reichsflagge. Morgenavond, na de dodenherdenking, over handigt de 80-jarige Victor Bellinger het gehate nazi symbool aan burgmeester An neke van Dok-van Weele van Vlissingen. De rode vlag met zwart ha kenkruis en adelaar wapper de tot 3 november voor hotel Britannia aan de Vlissingse boulevard, het hoofdkwartier van de Duitse troepen. Na de overgave van de Duitsers werd het dundoek gestreken door een aantal leden van het 452e artillerie regiment dat deelnam aan de strijd om Wal cheren. Toen het regiment in mei 1945 na de algemene capi tulatie van Duitsland terug keerde naar het vaderland, ontfermde de 24-jarige Victor Bellinger zich over de Reichs flagge. Hij nam de vlag als 'oorlogssouvenir' mee naar huis. Zijn dochter Sue en zoon Paul speelden later met de na zi-vlag. Ze maakten er een tent mee. „Wisten wij veel", zegt Sue (54) die met haar va der en moeder is meegereisd naar Vlissingen. Na ruim vijftig jaar heeft Bel linger besloten de vlag aan het Vlissingse gemeentearchief te schenken. Het idee ontstond vorig jaar november, toen hij voor de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog terug was in Vlissingen. Tijdens een herdenkingsplechtigheid ont moette hij de Middelburger Hans Tuynman. Bellinger vertelde hem over de Reichs flagge. Tuynman stelde voor de vlag aan het gemeentear chief te geven. Een half jaar later is Bellinger van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie heeft Zuid-Korea er gis teren van beschuldigd de Euro pese scheepsbouw kapot te maken door stelselmatig sche pen onder de marktprijs aan te bieden. De Commissie zei dat overwogen wordt om de lidsta ten opnieuw toe te staan de ei gen scheepsbouwsector te steu- Volgende week besluit het uit voerende orgaan van de Euro pese Unie of het in verband met de subsidies Zuid-Korea zal da gen voor de Wereldhandelsor ganisatie (WTO). Een woordvoerder van de Com missie zei dat zeven verkopen van schepen door Zuid-Kore- (Advertentie) I.C.M. DALUUR 80 ABONNEMENT a 29,95 p/m dienst steeds meer vragen over, bijvoorbeeld van men sen die herdenkingen bijwoonden midden in de stad. Zij zagen de 'officiële' vlag na de Dodenherdenking om hoog gaan, terwijl de vlaggen aan de huizen in de buurt halfstok bleven. foto Robbert Slagman/GPD aanse werven onder de loep wa ren genomen en dat in alle ge vallen geleverd was onder de marktprijs. Gemiddeld werd een verlies van ongeveer veer tien procent geleden. De Com missie sprak het vermoeden uit dat door de staat gecontroleerde banken de werven toestaan met verlies te werken om zo de werkgelegenheid op peil te hou den en marktaandeel te verove ren. Dumppraktijken Door de dumppraktijken is Zuid-Korea wereldmarktleider geworden en kwam vorig j aar 3 5 procent van de nieuwe schepen uit dat land, aldus het rapport. De EU en Noorwegen samen verkochten 18 procent van de nieuwe schepen, een jaar eerder was dat 17 procent. Ondanks de zware concurrentie waren de orderboeken van de Europese werven vorig jaar goed gevuld en namen de bestellingen met 5 6 procent toe in vergelijking met 1999. De Commissie wees er echter op dat de helft van de in Europa ge bouwde schepen bestaat uit cruiseschepen. Als die zeepalei zen niet worden meegerekend, is het Europese wereldmarkt aandeel minder dan 10 procent. Bij de bouw van cruiseschepen is Zuid-Korea geen echte con current van de Europese wer ven. Een woordvoerder van Euro commissaris voor Mededigings- zaken Mario Monti zei dat de Commissie de lidstaten alleen zal toestaan steun aan de scheepsbouw te geven als bewe zen wordt dat de Zuid-Kore- aanse overheid de werven hei melijk steunt. AP Coalitiepartijen PvdA en D66 pleiten voor nog meer politie. Ze willen er in de komende kabinetsperio den telkens drie- tot vijf duizend mensen bij heb ben. Volgens de PvdA zijn al die extra mensen aller eerst nodig om de veilig heid te vergroten, maar ook om de vergrijzing van het Nederlandse politiekorps te- gen te gaan. Minister Brinkhorst is bereid om jonge boeren die het familie- bedrijf willen overnemen, tegemoet te komen. Hij praat bin nenkort met het Nederlands Agrarische Jongerenkontakt (NAJK) over vestigingssteun voor bedrijf sop vol gers. Het NAJK stelt een renteloze lening van 50.000 {Q, gulden voorbij bedrijfsovername. De boekdx-ukkunst is zo ver ontwikkeld dat het mogelijk is op verzoek van de lezer een exemplaar te drukken. Op korte ter mijn betekent dit dat cle boekhandelaar zijn klanten nooit meer met de mededeling 'uitverkocht' hoeft te- Si leur te stellen. Geen Leon van Bon, geen Marco Pantani en geen Mario Cipollini. De baas van de Tour de France, Jean-Marie Le- blanc, heeft gisteroch tend in Parijs de laatste vijf ploegen bekendge maakt, die in juli van start mogen gaan in de Ronde van Frankrijk. De ploegen van toppers als Van Bon, Pantani (foto) en Cipollini za ten daar niet bij. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; financiën en economie: 17,18 en 19; sport: 21 en 23; kunst cultuur: 25, 26,27,29 en 31. langer in staat", aldus een woordvoerder. „De voicemail is niet kostendekkend. Wij willen investeren in nieuwe diensten, maar mogen die niet financie ren uit een ander potje. Dat wordt ons door de Opta verbo den." Om welke kosten en om welke nieuwe diensten het gaat, wil KPN niet zeggen. Sicco Louw van de Consumen tenbond: „Vorige week is KPN bij ons geweest met die bood schap. Maar de situatie ligt een stuk genuanceerder. Volgens de Opta gaat KPN allerlei nieuwe snufjes aan hun voicemail han gen, zoals het doorschakelen van de voicemail naar een e- mailadres van een computer of naar een fax. Op die manier wordt deze dienst duurder." Louw denkt dat veel mensen niet zitten te wachten op extra snufjes. „Wij adviseren hen dan ook over te schakelen op een antwoordapparaat." GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - KPN schoffeert zijn klanten door geld te vragen voor een tot nu toe gratis dienst. Dat stelt de Consumentenbond. KPN maakte gisteren bekend dat het vanaf 10 mei gespreks kosten gaat berekenen. Het telecombedrijf brengt voortaan voor het bellen naar de voicemail een starttarief in re kening van tien cent. Elke mi nuut daarna kost twee cent. Ge bruikers moeten bellen om voi cemail in te schakelen, bood schappen in te spreken en om berichten te beluisteren. Behal ve anderhalf miljoen particulie ren maken ook 100.000 bedrij ven ervan gebruik. Sinds de in gebruikname in 1997 wordt de ze dienst gratis aangeboden. KPN stelt dat het alti jd heeft ge probeerd de dienst gratis te hou den. „Maar daartoe zijn wij niet (Advertentie) naam:i ex noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:- 3S >0: - noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. j jj j"automatische incasso 39,45) handtekening: sbsp per Kwartaa'met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 R9Ï4llhrinhn9» Antwoordnummer 123 /ivcituwuuc 4380 VB Vlissingen di wo sla vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1