Atos Origin klautert uit het dal Woongigant mikt ook op kijkers 8 PZC Hapklare producten zijn verleidelijk voor startende beleggers 19 Topman Kieboom van IT-dienstverlener ziet kansen door euro Litouwen wordt lid van WHO Goedkope stenensjouwertjes Groeiend jaarverslag Blue Fox DNC in financiële activiteiten Winstexplosie New Skies Satellites Ex-top L H niet in beroep Bonden wijzen bod Acordis af Winkelketens g zijn klaar 2 voor de euro profijt donderdag 3 mei 2001 door Antoon Posting UTRECHT - Als grootste IT- dienstverlener van Nederland, voor Cap Gemini en Getronics, lijkt het in augustus vorig jaar met het Franse Atos gefuseerde Origin eindelijk de weg naar succes te hebben teruggevon den. De start van een perso- neelswervingscampagne met paginagrote advertenties in de dagbladen volgde op het bericht dat er weer duidelijk winst wordt gemaakt. Vorige week begon de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Utrecht. ,,Ik durf te pretenderen dat we de malaise voorbij zijn", stelt Wilbert Kieboom, sinds vo rig jaar aan het hoofd bij Origin in Nederland. Het succes is volgens Kieboom toe te schrijven aan enerzijds een flinke reorganisatie en an derzijds de succesvol verlopen fusie met Atos. De problemen bij de vestigingen in Groot- Brittannië, Duitsland, de VS en Brazilië zijn aangepakt. Tegelij kertijd zijn ook de kosten van de overhead (staf en algemene diensten) fors teruggeschroefd: van 4,5 naar 1,5 procent van het totale budget. De meeste staf medewerkers die hun baan ge schrapt zagen, zijn onderge bracht bij andere afdelingen. Atos Origin probeert zijn 6500 mensen in Nederland zoveel mogelijk binnenboord te hou den. „Ook toen Origin de eerste helft van vorig jaar op slechts zestig procent van z'n capaciteit draaide, hebben we besloten het personeel te handhaven", zegt Kieboom. Dat bleek een goede gok want daardoor kon Atos Origin de tweede helft van vorig jaar en vooral dit jaar profiteren van de aanwakkerende vraag vanuit bedrijven naar software voor de GENÈVE - Litouwen zal op 31 mei als 141ste lid toetreden tot de Wereldhandelsorganisatie (WHO), zo is gisteren bekendge- maakt.Buurlanden Letland en Estland zijn al lid. AP automatisering van bedrijfs processen. Kieboom verwacht dat invoering van de euro be drijven dwingt om te investeren in verdere automatisering. Als voorbeeld noemt hij de detail handel die waren nu in zoveel mogelijk eurolanden op ver schillende manieren wil aanbie den. Dan is het bijvoorbeeld no dig om logistiek te koppelen aan de in- en verkoop. Kieboom: „Voor heel Europa is dat vol strekt nieuw. Alle bedrijven zijn bezig bedrijfsprocessen via hun computersystemen te koppelen. Er is sprake van een duidelijke hausse waar we nu profijt van trekken. Daarom hebben we 800 mensen extra nodig." Synergie Daarbij heeft Atos Origin vol gens Kieboom veel profijt van de synergie die de fusie heeft op geleverd. Origin was sterk in wat Kieboom noemt de back end, software voor beheersing van interne bedrijfsprocessen en Atos in de front-end, de kop peling van bedrijven aan het in ternet. „Wij vullen elkaar uit stekend aan op het gebied van zowel cultuur, geografie als producten. In een aantal landen hebben we onze positie verdub beld waardoor we daar nu winst kunnen maken. In augustus hebben we de fusie aangekon digd en in november waren we klaar. Dit is dan ook een van de snelste en succesvolste fusies ooit", meldt Kieboom. In de wervingscampagne pro beert Atos Origin voorgoed af te rekenen met het verstarde, bu reaucratische imago dat Origin onder Philips had opgelopen. De start van de bouw voor het nieuwe hoofdkantoor vormt te vens het begin van de uitvoering van het nieuwe huisvestings programma van Atos Origin. Het aantal van dertig kantoren gaat terug naar acht grote regio kantoren. Die kantoren worden met elkaar verbonden door zo genaamde breedbandverbin dingen waardoor er één netwerk ontstaat. Medewerkers kunnen overal op dat netwerk inloggen en alle gegevens gebruiken. „Zo kunnen we sneller, makkelijker en goedkoper werken en nieuwe en betere dingen doen", verze kert Kieboom. GPD CHANDIGARH - Indiase jongens slepen met bakstenen in een bedrijf in Chandigarh in het noorden van het land. De onderneming is een van de vele met op de loonlijst een massa goedkope arbeidertje, die gemiddeld nog geen gulden per dagverdienen. foto RTR AMSTERDAM - Automatiseerder Blue Fox publiceert nu al een 'groeiend' jaarverslag'over 2001. De hoofdstukken in het kersverse verslag worden in de loop van het j aar steeds aange past aan de nieuwste ontwikkelingen en gegevens. Zo wil het automatiseringsbedrijf de belegger tegemoetkomen. Blue Fox zet het jaarverslag over 2000 op internet. „In de loop van het jaar halen we er oude informatie uit en zetten er nieu we voor in de plaats", aldus bestuursvoorzitter S. Eisma. Ook financiële gegevens worden verwerkt. „De halfjaarre sultaten kunnen we er gewoon inschuiven. Uiteindelijk blijft er een geheel nieuw jaarverslag over." ANP AMSTERDAM - Het lege beursfonds De Nederlanden Com pagnie (DNC) gaat zich richten op financiële activiteiten. Het fonds, in feite niet meer dan een grote zak geld, heeft besloten niet meer op overnamepad te gaan om de vennootschap met activiteiten te vullen. Vorig jaar wilde DNC, het voormalige Koppelpoort, zich om vormen tot internetbankier, later wilde het zich op de handel toeleggen. DNC wil nu inspelen op de hoge volatiliteit van de huidige financiële markten, door posities in te nemen en te verhandelen. DNC heeft hiervoor een overeenkomst met een Amerikaanse effectenspecialist gesloten. Het fonds denkt door effectenhandel het lopend boekjaar een bescheiden winst te boeken. ANP DEN HAAG - De winst van het communicatiebedrijf New Skies Satellites is het eerste kwartaal van dit jaar verviervou digd. New Skies boekte een nettowinst van 8 miljoen dollar 19,8 miljoen). De omzet nam toe van 37 miljoen dollar tot 51,2 miljoen dollar. New Skies Satellites verhuurt signaalruimte via satellieten. Het bedrijf heeft zijn positie in de Verenigde Staten de afgelo pen maanden aanzienlijk versterkt. De bezettingsgraad van de satellieten steeg in het eerste kwartaal tot 64 procent. New Skies Satellites staat sinds vorig jaar genoteerd aan de beurzen van Amsterdam en New York. ANP BRUSSEL - De oprichters van het softwarebedrijf Lernout Hauspie Speech Products gaan niet in beroep tegen de ver lenging van hun voorlopige hechtenis. Dat hebben hun advo caten gisteren bekendgemaakt. Jo Lernout en Pol Hauspie werden vorige week aangehouden op verdenking van fraude en aandelenmanipulatie. Maandag verlengde de rechtbank in leper, waar het bedrijf is gevestigd, het voorarrest. Lernout en Hauspie ontkennen de beschuldi gingen. AP HOUTEN - De leden van de vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond hebben het CAO-eindbod van Acordis, de voormalige-vezeldochter van Akzo Nobel, afgewezen. De vakbonden noemen acties onvermijdelijk als de directie niet voor maandag 7 mei ingaat op de eisen van de werknemers. Dat hebben de bonden gisteren laten weten. De onderhandelingen liepen begin vorige maand vast. Be langrijkste geschilpunten zijn de winstdelingsregeling en een structurele verhoging van de loonschalen. De vakbonden wil len dat de winstdeling voor een deel wordt vastgelegd in het loon. Onder de CAO vallen 2600 medewerkers bij Acordis en 850 bij Teijin Twaron. ANP ;r J DEN HAAG - Winkeliers heb- ben nog twee maanden de tijd 'j: voor het dubbel prijzen van ar- tikelen in guldens én euro's. Jn' Vanaf 1 juli moeten zij op hun prijskaartjes en in hun adver tenties beide bedragen vermel den om het winkelende publiek te laten wennen. Op 1 januari 2002 doet de euro zijn intrede als munt en bankbiljet. De meeste winkeliers, vooral die i van de grote ketens, blijken nu al klaar te zijn voor het dubbel cJ Prijzen. Bij de textielwinkels van Zee- man wordt al bij alle zeshon derd vestigingen in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk met de euro gerekend. Voor de hempjes, sokken ent-shirts is de jj prijs al vastgelegd in euro's. er Voor alle landen hanteert Zee- q, man dezelfde europrijzen, "i „Door de lagere btw zou je in J Duitsland eigenlijk een lagere id prijs moeten hebben. Ander- j zijds zijn daar de lonen weer ho- y j ger", legt financieel directeur K. j Vliegenthart van Zeeman uit. jj. De europrijzen worden vervol- Tj gens omgerekend in guldens, v franken of marken. „De eu roprijzen zijn psychologisch J aantrekkelijke bedragen, zoals 9,95 of 24,95 euro", zegt Vlie- genthart. „Die psychologisch aantrekkelijke prijzen in gul- dens hebben we al afgeschaft." )e_ „Het Kruidvat heeft alle etiket- ten en prijskaartjes vóór 1 juli n voor elkaar. Onze filialen kun- ls nen niet anders, omdat ze alles 3(i vanaf een centrale plek aange- leverd krijgen", aldus woord- nI voerder E During van de ir_ drogisterijketen. Van prijsaan- passingen is volgens hem geen J sprake. „Tot op de eurocent nauwkeurig worden de prijzen omgerekend". gD Blokker gaat voor de verschil- lende eurolanden waar de win- y kelketen actief is, wel verschil- 'j lende europrijzen hanteren. Projectleider euro bij Blokker, A.Teunissen, verwacht geen - scheve gezichten van klanten als een artikel in een Nederland se Blokker-vestiging duurder is dan bij een filiaal in een ander land. „De consument wordt niet vaak geconfronteerd met dit I soort prijsverschillen. Boven- p I dien, tomaten haal je toch ook ooniet uit Spanje of Portugal om- '51 dat ze daar een paar centen min- 52 der kosten." Dat de consumentenprijzen niet in heel Europa hetzelfde zijn, is js onvermijdelijk, vindt Teunis- J3 sen. De kosten en vooral de btw is verschillen per land. GPD K door Jos van Rijsinqen Het beleggen met geleend geld ligt op dit moment ern stig onder vuur. We hebben het dan over de onervaren of ge makzuchtige belegger die met een relatief klein eenmalig of maandelijks bedrag zijn entree op de beurzen kan maken. De fi nanciële instelling koopt een flink pakket aandelen en leent die als het ware aan de belegger. Diens bijdrage is bedoeld om de rentekosten (vaak 12 procent of meer) te betalen. Aan het eind van de rit wordt de opbrengst van de aandelen gebruikt om de schuld aan de financiële instel ling af te lossen. Het restant moet royaal meer zijn dan wat aan eenmalig of maandelijks bedrag aan rente is betaald. Bij tegenvallende opbrengsten kan het sommetje wel eens niet kloppen. Misschien is het res tant maar net genoeg ter com pensatie van de betaalde rente. Het rendement is dan nul pro cent. Als de opbrengst daarvoor tekort schiet, is er sprake van een negatief rendement. Mis schien geen man overboord, want het geld was al afgeschre ven. Erger wordt het wanneer de uit kering zelfs tekort schiet om de schuld aan de bank af te lossen. Dan moet er worden bijbetaald. Soms kunnen de aandelen wor den aangehouden in afwachting van betere tijden maar ook dat kost rente en levert geen zeker heid op. Vooral bij korte looptij den van drie jaar bleek het lea sen van aandelen afgelopen jaren een hachelijke zaak. Om dat de rente niet meer aftrek baar is en vanwege het onzekere beursklimaat raadt de Consu mentenbond in een recent on derzoek aandelenlease hele maal af. Veel mensen zullen de produk- ten die kant en klaar worden aangeboden toch verleidelijk vinden. Hierbij enkele tips 1Wordt belegd met geleend geld of niet? In het eerste geval zijn extra hoge rendementen mogelijk, maar ook verliezen. Er zijn tegenwoordig ook beleg gingsproducten voor de kleine, beginnende belegger waarbij niet met geleend geld wordt ge werkt. Koers-Kompas kent bij voorbeeld een starterspakket. De inleg van 1000 gulden (even tueel te betalen in tien termij nen) wordt belegd in aandelen van de AEX. De verdiensten van Koers-Kompas zitten in de divi denden die worden ingehouden. Het grootste risico dat de beleg ger loopt is dat de AEX na tien jaar lager staat dan nu zodat niet de hele inleg wordt uitge keerd, maar die kans is gering. Bij een gemiddelde stijging van de AEX van ruim 6 procent ver dubbelt de inleg in tien jaar. Als de beurs er weer zin in krijgt en het gemiddelde rendement op 12 procent uitkomt, stijgt de uitkering tot pakweg 3300 gul den. 2. Hoeveel rente wordt in reke ning gebracht wanneer met ge leend geld wordt belegd? Er zijn leasemaatschappijen die nog steeds 11 tot 12 procent in reke ning brengen (hoewel de betaal de rente niet meer aftrekbaar is van de belasting). Er zijn er in middels ook die maar 8,25 pro cent rekenen. 3. Hoe groot is precies het be drag dat door de maatschappij wordt voorgeschoten? Oftewel, hoe groot is maximaal het risico dat op het einde van de rit een schuld resteert. Fortis heeft recent een nieuw produkt (Index Opbouw Plan) gelanceerd waarbij wel met ge leend geld wordt belegd, maar het risico van een restschuld niet bestaat. Deelname kan vanaf een bijdrage van mini maal 50 euro per maand. Fortis financiert een groot bedrag en belegt dat in de AEX-index. Bij 50 euro is dat een bedrag van 4129 euro (9100 gulden). Het maandbedrag is zowel bedoeld voor rentevergoeding als aflos sing. Na tien jaar zijn de certifi caten dus eigendom en hoeft er niks meer betaald te worden. Omdat er met geleend geld wordt belegd, kan er bij hoge rendementen extra verdiend worden. Dat voordeel treedt op boven een gemiddeld jaarlijks rendement van 8,25 procent. 4. Zoek eerst uit of u een beleg ger voor een eenmalige bijdrage bent of dat een dwingend ritme van de maandelijkse inleg beter past. In dat geval moet u wel we ten of het over vier of zes jaar nog steeds uitkomt om elke maand 50 euro of meer van de bankrekening afgeschreven te zien worden. GPD Wat gaan we doenPretparkje pakken of even naar de Ikea? De Zweedse meubelgigant wil in de toekomst steeds meer de func tie van entertainer vervullen. Zo krijgt de vestiging in Eindho ven een minïbioscoop voor kinde ren. door Lizette van Neer DEN BOSCH - Veertien zondagen per jaar is woonwarenhuis Ikea geopend. Vijf dagen per week staan de deuren van de vestiging aan de rand van Eind hoven tot negen uur 's avonds open en tóch is het steevast elke zaterdag speu ren naar een vrij parkeerplaatsje. Ikea lijkt mateloos populair. Niet alleen om te kopen, maar steeds meer om te kijken en ideeën op te doen. Daar speelt de populaire Zweed handig op in. In oktober heropent het geheel vernieuwde en zelfs in ruimte verdub belde filiaal. Het nieuwe parkeerdek moet ruimte bieden aan 375 extra au to's. Negen jaar geleden vestigde de Zweedse meubelketen zich in Eindho ven, inmiddels bezoekt de klant het fili aal zo'n acht keer per jaar, blijkt uit een enquête van de zaak zelf. In vijf jaar tfjd moeten er landelijk acht vestigingen bijkomen. Maar in Brabant wil het niet zo vlotten. De grond voor een nieuw meubelhuis in Breda is inmiddels aangekocht - over twee jaar moet het er staan - maar een poging vorig jaar om in Den Bosch een vestiging te realiseren, mislukte tot frustratie van Ikea. Uitwijken naar Oss of Waalwijk wil de meubelgigant bij nader inzien niet. „De gemeente zegt over niet genoeg ruimte te beschikken. Zo komen we in Den Bosch niet verder", vreest Chris Kleijweg van Ikea Neder land. „Het lijkt erop dat ze ons niet graag genoeg willen hebben." Sluiproute In Eindhoven is het allemaal wel gelukt en is funshoppen mogelijk op een win keloppervlak van totaal 23.000 vier kante meter. De bezoeker wordt via een uitgekiende route langs zo veel en zo di vers mogelijke huiskamers geleid. Voor diegenen die over minder tijd beschik ken, komen er 'sluiproutes'. Store-manager Theo Pijpers: „De pa den werden te klein en te smal. Bezoe kers kregen het benauwd, ze voelden zich ingesloten. Op die manier kun je geen inspiratie bieden. We leggen nu ook verkorte routes aan voor de run shopper, zodat je niet de hele zaak door hoeft." En dan zijn er nog de extra's die het winkelend publiek moeten behagen. „Je moet de klant zo lang mogelijk in huis houden." Dus is er voor iedereen wat: een afzonderlijke kinderopvang met ballenbad en kinderbios, het res taurant met zalm uit eigen kwekerij, de bistro en de koffiecorner midden in de zaak, waar ouders gerust een sigaretje kunnen opsteken om over een eventuele aankoop na te denken. Aan de knalgeel/blauwe bekasting is weinig veranderd. De filosofie van Ikea is om zo simpel en goedkoop mogelijk te bouwen. De producten moeten de filo sofie uitstralen. 'Openheid' is volgens Pijpers een van de peilers. Op zijn blauwe trui draagt hij een simpele badge met zijn naam. Theo volstaat volgens Ikea. „Je mag fouten maken. Ieder is gelijk; alleen je functie is anders. We zijn een platte organisa tie: je bent medewerker, groepsleider, af delings- of storemanager.Opmerke lijk is dat het bedrijf eens per jaar de 'anti-bureaucratenweken' houdt. Ma nagers van hoofdkantoren gaan weer als vulploegmedewerker of magazijn bediende aah de slag. Zweden Zo'n twintig ontwerpers ontwikkelen de producten voor Ikea in Zweden, on der wie de Nederlandse Monica Mulder. Zij laten zich volgens Pijpers niet zo zeer inspireren door de markt, maar door de behoefte De meubelen worden voor de grote meerderheid gemaakt. Sterker nog, andere bedrijven volgen de Ikea-trend, waardoor de Zweed juist de markt lijkt te bepalen. Pijpers: „Wij ontwikkelen een product, daarvan maken we er zoveel mogelijk en daardoor kan de prijs laag blijven. Ikea onderscheidt zich hiermee van an deren. Dat neemt niet weg dat wij soms ook fouten maken en een zeperd op de markt brengen. Die gaat er via de sale weer uit." Een ware flop kan of wil Pijpers zich niet herinneren, een topper is minder moeilijk. „Boekenkast Billy. Na zestien jaar moet bijna iedereen wel zo'n kast in huis hebben. Maar ook van het design vaasje van 2,95 gulden verkopen we per dag wel twee volle pallets. We willen met onze prijzen zoveel mogelijk men sen in staat stellen bij ons te kunnen ko pen." Zo open als Ikea zich naar de klant toe presenteert, zo zuinig is. het concern met informatie over zijn inkoopbeleid in Derde-Wereldlanden. De Socialisti sche Partij hield twee jaar geleden een kaartenactie tegen kinderarbeid in In dia bij de productie van Ikea-artikelen. Zo'n 50.000 klanten gaven een rode kaart om het bedrijf te laten weten dat ze geen tapijten en textiel uit India ko pen, totdat het de garantie geeft dat er niet door kinderen aan de artikelen is gewerkt. Dat weigerde Ikea. Johanna Soutendijk van Ikea Neder land: „Wij doen veel tegen kinderar beid. We hebben een gedragscode en onderhouden een nauwe samenwer king met Novib en Unicef. Ook hebben we een aparte kinderombudsman in Genève. Kinderarbeid bestaat, maar zodra wij erachter komen dat er sprake van is, sluiten we niet zoals anderen wel doen, zomaar de fabriek. Dan staan die mensen ook nog eens op straat. Wij ge loven niet zozeer in aid, hulp, als wel in trade, handel. Als je zaken met ze doet, komt er geld binnen en zijn er middelen om daadwerkelijk iets te veranderen." Blauwe ogen Astrid Kaag van FNV Mondiaal is mede belast met de controle op de naleving van de regels door het Zweedse bedrijf, dat wereldwijd een omzet van meer dan 20 miljard gulden behaalt. „Ikea heeft inmiddels een gedragscode, maar hoe ver het met de invoering daarvan staat, weten we niet. Het probleem met Ikea is dat het een heel agressief inkoopbeleid heeft. Onze vraag is hoe dit zich ver houdt met de gedragscode als je je leve ranciers uitknijpt en zoveel mogelijk aan je probeert te binden? Ikea is niet scheutig met informatie en we geloven ze niet op hun mooie blauwe ogen." GPD Ikea wil weinig kwijt over zijn inkoopbeleid in Derde-Wereldlanden. Dat kwam het concern indertijd te staan op 'rode kaar ten' van actievoerders. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19