PZC Dodenherdenking op Walcheren Buren reageren Plan landinrichting Den Inkel klaar STOP AIDS A woest op komst varkensfokker 12 Eredienst Soefi Centrum GIRO 60.30.90 donderdag 3 mei 2001 VLISSINGEN - Morgen wor den de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog in verschillen de Walcherse plaatsen her dacht. Hier het programma. ARNEMUIDEN 19.35 uur: Opstellen voor stille tocht op de Markt; 19.40 uur: Klokken luiden, ver trek stoet vanaf de Markt via de Lang straat en Clasinastraat naar de oude be graafplaats (ingang Rademacherstraat); 19.50 uur: Aankomst bij monument op de oude begraafplaats, spelen koraal- muziek door Arne's Genoegen; 20.00 uur: Hoornsignaal, gevolgd door twee minuten stilte; 20.02 uur: Spelen Last Post, gevolgd door kranslegging/en leg gen van bloemen; 20.10 uur: Toespraak door vertegenwoordiger van het ge meentebestuur; 20.15 uur: Spelen en zin gen van het Wilhelmus, gevolgd door vertrek van de stoet naar de markt; 20.25 uur: Einde plechtigheid/ontbinden stoet. DOMBURG~ 19.30 uur: Vesperdienst in de protestant se kerke aan de Markt. Naast de 'Last Post' en de twee minuten stilte, is er ruimte voor zang, meditatie en een ge dicht. Leden van Brassband Apollo on dersteunen de dienst muzikaal. GAPINGE 19.45 uur: Stille tocht naar begraafplaats (verzamelen bij verenigingsgebouw De Spil); 19.50 uur: Woord door vertegen woordiger gemeente Veere; 19.55 uur: Declamatie; 19.58 uur: 'Last Post'; 20.00 uur: Twee minuten stilte; 20.02 uur: Wil helmus; 20.05 uur: Bloemen leggen bij het monument door de vertegenwoordi ger van de gemeente Veere en vertegen woordigers van verenigingen, scholen, kerken en particulieren; 20.15 uur; Einde herdenking. MIDDELBURG 19.30 uur: Verzamelen op het Abdijplein; 19.45 uur: Aanvang van de plechtigheid. Toespraak burgemeester D. Burgers; 19.48 uur: Samenzang muzikaal onder steund door ONDA; 19.50 uur: Twee oorlogsgedichten voorgedragen door leerlingen van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren. Declamatie namen van de doden (inclusief Neder- lands-lndië) door A.J. de Jonge; 20.00 uur: Hoornsignaal, twee minuten stilte, 'Last Post' en samenzang Wilhelmus, eerste en zesde couplet; 20.04 uur: Kranslegging; 20.15 uur: Einde plechtig heid. OOSTKAPELLE 19.20 - 19.28 uur: Klokken luiden; 19.30 uur: Welkomstwoord door P. Bouwense; 19.31 uur: Zeeuwse volkslied, drie cou pletten, 19.35 uur: Inleiding door afge vaardigde gemeente Veere; 19.40 uur: Memorandum door leerlingen van ba sisschool Eben Haèzer; 19.55 uur: Ko- raalmuziek door Brassband Crescendo; 19.58 uur: 'Last Post'; 20.00 uur: Tijdsein en twee minuten stilte; 20.02 uur: Wilhel mus, eerste en zesde couplet. Bloemleg- ging en afkondiging, slotwoord. I SEROOSKERKE 19.30 uur: Kranslegging bij monument op het plein bij de Nederlands Hervorm de kerk, aansluitend stille tocht naar be graafplaats, klokken luiden; 19.45 uur: Woord door wethouder Wisse, declama tie door organisatie; 19.58 uur: 'Last Post'; 20.00 uur: Twee minuten stilte; 20.02 uur: Wilhelmus, boeketten leggen door vertegenwoordiger gemeente Vee re en organisatie. VEERE 19.25 uur: Verzamelen bij het vredesmo- nument bij de Grote Kerk; 19.30 uur: Aan vang stille tocht naar het oorlogsmonu ment op de oude begraafplaats van Zanddijk; 19.45 uur: Koraalmuziek; 19.50 uur: Aankomst bij het oorlogsmonu ment, toespraak gemeenteraadslid Van der Meer, gedicht voorgedragen door twee kinderen; 19.58 uur: 'Last Post'; 20.00 uur: Twee minuten stilte; 20.02 uur: Zingen eerste couplet Wilhelmus, kranslegging; 20.15 uur: Einde herden king. VLISSINGÉÏT 19.30 uur: Herdenkingsbijeenkomst Noorderbegraafplaats aan President Rooseveltlaan; 19.45 uur: Klokken luiden van verschillende kerken in Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem; 19.50 uur: Brassband ONDA speelt toepasselijke werken; 20.00 uur: Hoornsignaal en aan sluitend twee minuten stilte; 20.02 uur: ONDA speelt het Wilhelmus, kransleg ging burgemeester A. van Dok-van Weele en wethouder L.C. Poppe VROUWENPOLDER 19.15 uur: Verzamelen bij het monument bij de Nederlands hervormde kerk; 19.30 uur: Aanvang stille tocht; 19.45 uur: Aan komst begraafplaats Zoekweg, welkom en korte uitleg programma; 19.50 uur: Woord door wethouder Brouwer-te Rol ler, voordragen gedicht door kinderen basisschool Vrouwenpolder; 19.58 uur: 'Last Post'; 20.00 uur: Twee minuten stil te; 20.02 uur: Spelen couplet Wilhelmus; 20.05 uur: Kranslegging; 20.10 uur: Dankwoord dorpsraad. Kinderen uit Oostkapelle maken een vlag van bloemen. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom KRUININGEN - Na de zomer moet de uitvoering van het landinrichtingspro ject Inkel beginnen. Het plan heeft als doel het aantal versnipperde landbouw- percelen in het gebied tussen Kruinin- gen, Waarde en Krabbendijke te vermin deren, de waterhuishouding te rbeteren, het verkeer veiliger te maken, de ecologi sche kwaliteit te verhogen en meer moge lijkheden voor recreatie te bieden. Het project heeft een lange voorgeschie denis, want vier jaar geleden lag er al een eerste opzet. De agrariërs voelden echter weinig voor verplichte ruilverkaveling. Bovendien snoeide het Rijk fors in het budget, dat bijna werd gehalveerd tot 3,6 miljoen gulden. Dat betekende dat er een nieuw, versoberd plan moest komen, met grondruil op vrijwillige basis. Kern van het plan is uiteraard het ruilen van gronden. Daardoor ontstaan grotere meer bruikbare kavels en vermindert de afstand tussen bedrijfsgebouwen en veldkavels, zodat agrariërs efficiënter kunnen werken. De kosten van de grond ruil komen grotendeels voor rekening van de Dienst Landelijk Gebied (DLG), die de rijkssubsidie beheert. De eigena ren betalen alleen 150 gulden per geruil de hectare grond aan administratiekos ten. Om de nieuwe kavel vergelijkbaar te ma ken met de oude, zijn vaak diverse werk zaamheden nodig, zoals het graven of dempen van sloten, het aanleggen of ver wijderen van dammen en het aanleggen van drainage. Eigenaren kunnen daar voor rekenen op een 'aanvaardingssubsi die'. In de praktijk betekent dat dat de DLG 65 procent van de kosten betaalt. De dienst heeft daarvoor 2,8 miljoen gul den beschikbaar. Vijf stuwen Er staan ook diverse andere maatregelen op het programma. Vooruitlopend op de goedkeuring van het plan plaatst water schap Zeeuwse Eilanden al binnenkort vijf stuwen op diverse locaties om de wa terhuishouding te verbeteren. In de om geving van gemaal Glerum nabij de Kruiningse veerhaven wordt extra wa terberging gecreëerd. Onder de hoede van het waterschap wordt verder geke ken naar de verkeersveiligheid in het ge bied. Tussen Yerseke en Krabbendijke komen 60-kilometerzones. Het raamplan voorziet ook in een wan delroute aan de oostkant van Waarde, aan weerszijden van de Weelweg. Daar door word het mogelijk een ommetje om het dorp te maken en ook naar het haven tje te wandelen. Het wandelpad zal voor een groot gedeelte langs de watergang in het gebied lopen. Om waardevolle particuliere initiatie ven in de streek te stimuleren, is in totaal 300.000 gulden subsidie beschikbaar. Op langere termijn liggen er ideeën om bij de camping en zwembad Den Inkel bij Kruiningen een 'multifunctioneel groen gebied' aan te leggen. door Frank Gijsel AARDENBURG - De informa tiebijeenkomst voor omwonen den van het toekomstige fokbe- drijf voor varkenszeugen aan de Boogaardstraat in Aardenburg dreigde dinsdag uit te lopen op een ordinaire scheldpartij. In de raadzaal van het Belfort te Sluis richten met name woord voerder S. Abramoff en enkele andere buren zich met grove woorden tot wethouder G. van Daele. Herhaaldelijk werd de bijeenkomst verstoord. De wet houder stond dan ook op het punt om de rumoerige vergade ring te beëindigen. De gemeente Sluis-Aardenburg had de informatiebijeenkomst belegd om alle onrust en ondui delijkheid over de komst van het bedrijf bij de direct omwonen den weg te nemen. De aanwezi ge eigenaars, de broers R. en M. Raaymakers, kregen aan vankelijk niet de kans om hun zegje te doen. Omwonenden waren erg fel. Ze zijn vooral bang voor stank overlast van het bedrijf. Met na me C. Stoelinga had zich goed voorbereid. Hij verweet de ge meente dat ze verzuimd had een milieu- en landschapstoets toe te passen. ,,Het mestbassin steekt te ver boven het maaiveld uit. Niemand van de gemeente heeft dit gecontroleerd. We krij gen de indruk dat jullie het zelf niet weten. In het dossier zitten de milieu- en landschapstoetsen niet. Bovendien moet de nood zaak aangegeven worden van de aanleg van een mestbassin", wreef hij de gemeente onder de neus. Rechten Volgens gemeenteambtenaar R Claeys kloppen de maten ech ter wel degelijk. Momenteel wordt een vrijstellingsprocedu re gevolgd. „Als gemeente moeten we volgens het bestem mingsplan op dit perceel inten sieve veehouderij toestaan. De geldende rechten van de vorige eigenaar blijven gehandhaafd. De gemeente moet de vergun ning voor aanleg van een mest bassin verlenen." Wethouder G. van Daele deelde op zijn beurt mee dat er alles aan gedaan zal worden om de over last tot een minimum te beper ken. Hij stelde voor om een dele gatie van buren te betrekken bi] de verdere procedure. Volgens de varkensboeren be staat er onder de bevolking heel wat onwetendheid. Raayma kers nodigde de omwonenden uit om eens een kijkje te nemen op zijn bedrijf. „Voordat we dit bedrijf kochten hebben we ge zegd dat we geen Oostburgse toestanden wilden. We willen graag open kaart spelen en zul len er alles aan doen om dei stankoverlast te beperken. Bo ven het bassin komt een afdek king en we zijn aan het bekijken of we een biogasinstallatie kun nen aanbrengen", zei R. Raay-j makers. Binnen De broers willen het bassin aan leggen volgens de vergunning. Maar als dat niet mag, staat het hen vrij het bassin binnen het bouwblok aan te leggen, legden de eigenaars de omwonenden uit. J. de Ridder was er ondanks alle maatregelen niet gerust op. „Ik ben toch bang dat de ge meente dit niet in de hand kan houden." MIDDELBURG - Het Soefi Centrum Middelburg houdt i zondag een informele eredienst in gebouw De Vier Elementen aan de Breeweg 100. Een infor mele eredienst is een dienst voor alle mensen, ongeacht de ge loofsrichting. Onderwerp van de dienst is: Leraar of leerling?' Spreker is Nawab Lint uit Rid derkerk. Deelnemers aan de eredienst zitten in een kring en uit de heilige geschriften van hindoes, boeddhisten, joden, christenen en moslims worden teksten gelezen over een be paald onderwerp. De dienst be gint om 10.50 uur. Miriam heeft geen vader en geen moeder meer, alleen een broer en een zus. Miljoenen aidswezen moeten zichzelf zien te redden. Wereldwijd zijn al bijna 22 miljoen mensen overleden aan aids. Aids ontwricht niet alleen hele samenlevingen, maar ontneemt ook generaties het zicht op een betere toekomst. Stop Aids Now! werkt aan zorg, preventie en een vaccin. Steun daarom Stop Aids Now! Een initiatief van: Aids Fonds, Hivos, ICC0, Memisa en Novib. Als u meer wilt weten bel dan 020 - 528 78 28 of kijk op onze site www.StopAidsNow.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 12