WVG-geld voor toilet omstreden PZC PZC Met Hennink stopt ook het concours scolaire Toezichthouders aan de slag La Zeeuwse Mademoiselle wint de Tour de Force 11 Adviesplatform maakt bezwaar Lezing Gouden Rozenkruis Werkstraf voor gratis tanken Gemor over vervallen toeristenkerk Renesse Nieuwe lantaarnpalen Kunstroute Middelburg Junk moet twee weken zitten Wietkweker krijgt werkstraf Mishandeling leidt tot celstraf Werkstraf voor niet betalen schuld Negen maanden cel voor dealen Drankrijder krijgt rijverbod Schouwen vraagt Borst uitleg over ziekenhuis donderdag 3 mei 2001 door Miriam van den Broek DOMBURG - Het adviesplat form Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) vindt dat de gemeente Veere ten onrechte een beroep wil doen op de reser ve van de WVG-gelden. Veere wil 17.800 gulden uit deze pot halen voor de bouw van een nieuw toiletgebouw op het par keerterrein Irma in Domburg. Voorzitter B. Volmer van de Stichting Werkgroep Gehandi capten Walcheren, waar het ad viesplatform deel van uitmaakt, uitte zijn ongenoegen gisteren tijdens de raadscommissie alge meen bestuur en financiën. „We zijn natuurlijk blij dat Dom burg een toiletvoorziening krijgt waarbij rekening is ge houden met mensen met een functiebeperking. Ook hopen we dat de toiletten geschikt worden om er baby's te verzor gen. Maar het is regel dat nieu we openbare bouwwerken stan daard geschikt moeten zijn voor gehandicapten." Op de reserve van de WVG-gel- den kan alleen een beroep wor den gedaan als er sprake is van een verbouwing van al bestaan de gebouwen, verduidelijkte Volmer. Hier gaat het om de bouw van een nieuw toiletge bouw, ter vervanging van die aan het J. Tooropplein. De totale kosten voor de bouw van het toi letgebouw bedragen 180.000 gulden. Volgens Volmer heeft de ge meente Veere zich ook niet aan de afspraak gehouden die met het platform WVG gemaakt is. „De drie Walcherse gemeenten zijn overeen gekomen dat, als er beroep wordt gedaan op de overbesteding WVG-gelden. er advies wordt gevraagd aan het platform. Dat is bij mijn weten niet gebeurd. Bovendien, als dat wel gedaan was, zou het advies negatief geweest zijn vanwege de nieuwbouw. Daarom wil ik hier alsnog een negatief advies uitbrengen." De vraag waarom het advies niet is ingewonnen, kon burge meester A. de Bruijn gisteren niet beantwoorden. De sugges tie van WD'er P. Overmeen als nog met het platform in overleg te gaan, vóór de komende raads vergadering, nam ze ter harte. MIDDELBURG - De School van het Gouden Rozenkruis houdt dinsdag 8 mei een lezing over de Leer van Boeddha en de Leer van de Gnosis in de Zeeuw se Bibliotheek. De bijeenkomst begint om 20 uur. In de gemeente Veere staan twintig openbare toiletten. Tien ervan waren vorig jaar bij de totstandkoming van de con cept-beleidsnota openbare toi letvoorzieningen in beheer bij het gemeentebestuur. Zeven toiletten werden onderhouden door het waterschap Zeeuwse Eilanden en drie waren in han den van particulieren. Van de tien gemeentelijke toiletten was er slechts één geschikt voor ge handicapten. Daarnaast had de gemeente nog een mobiele toi letwagen, die werd ingezet of verhuurd bij evenementen. Slechts drie van de tien gemeen- telijke openbare wc's waren in goede bouwkundige staat. De gemeente wil nu de kwaliteit en de schoonmaak van de toiletten gelijktrekken. De acht nieuwe stadswachten, van wie er zes gaan werken in Vlissingen en Middelburg. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen heeft gisteren zes stads- toezichthouders geïnstalleerd. Zij gaan werken in Vlissingen en Middelburg. Twee andere MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit Vlissingen is gisterenin Middelburg voor vier diefstal len veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Ook zijn partner, een 23-jarige vrouw uit Vlissingen, kreeg door politierechter G. van Unnik zestig uur onbetaalde ar beid opgelegd. Het duo bekende vorig jaar juli bij tankstations in Middelburg tot drie keer toe zonder te beta len benzine te hebben getankt. Een paar weken daarvoor, op 22 juni, hadden ze sportschoenen van 180 gulden gestolen bij een schoenenzaak in Vlissingen. Aan de gedupeerden moet 389 gulden worden betaald. Het tweetal bekende op zitting de diefstallen. De verdachten vertelden door geldgebrek ertoe te zijn gekomen. De Vlissingse zei wel geld op zak te hebben ge had, maar ze wist vooraf dat dit onvoldoende was voor de benzi ne. Overigens waren beide ver dachten niet eerder met justitie in aanraking geweest. door Piet Kleemans RENESSE - De Ondernemers vereniging Renesse wil dat er snel iets gedaan wordt aan de in haar ogen onveilige situatie rond de zwaar vervallen toeris tenkerk De Ark aan de Hoogen- boomlaan in Renesse. De ge meente Schouwen-Duiveland legt de verantwoordelijkheid voor de ontstane situatie bij projectontwikkelaar P. J. Bos nia uit Breda. De eigenaar van het gebouw houdt zich echter onbereikbaar voor een toelich ting op het uitblijven van de ge plande sloop. Bosma wil de bouwval slopen en op die locatie een luxe apparte mentencomplex bouwen. In januari zei de projectontwikke laar nog dit jaar te willen begin nen met de bouw. Of dat lukt, is twijfelachtig. Bij de gemeente Schouwen-Duiveland is nog steeds geen sloopvergunning aangevraagd. Veel te slopen valt er trouwens niet meer. In de voormalige toeristenkerk heb ben de elementen vrij spel. Er zit geen enkele hele ruit meer in. Overal liggen glasscherven. zwerfafval begint zich op te ho pen en inmiddels is ook een sta pel snoeihout ontstaan. Beveili ging in de vorm van hekken ontbreekt. „Het is een ver schrikkelijke bende", vat A. M. Verseput, voorzitter van de On dernemersvereniging Renesse de situatie samen. D Bosma lijkt van de aardbodem verdwenen. Zijn telefoon staat op de voice-mail en herhaalde lijk inspreken van een bood schap levert niets op. De Bra bander is met zijn bedrijf Vinium Investments in een juri disch conflict gewikkeld rond de al meer dan een jaar ver traagde oplevering van een nieuw winkelcentrum in Mid delburg. Verschillende belang hebbenden, onder wie de beoog de hoofdhuurder van het complex (Supermarkt Aldi) hebben een schadeclaim inge diend. Daarnaast loopt tegen Vinium een strafrechtelijk on derzoek naar het illegaal stor ten van vervuilde grond op een eigen terrein in Nieuw- en Sint Joosland. VLISSINGEN - Veertig nieuwe lantaarnpalen verlichten de Walstraat en de Coosje Busken- straat in Vlissingen. De oude palen waren ver sleten en moesten daarom plaatsmaken voor de nieuwe. De kenmerkende lichtmasten rond de fontein bij het Scheldeplein blijven wel staan. De oude straatlampen zijn in 1992 geplaatst. Dat ze nu weg moeten, is volgens een medewer ker van de gemeente Vlissingen wel snel. Maar veel van de palen waren vernield, verroest en gingen regelmatig stuk. De nieuwe verlichtin gen zijn van een andere soort met een andere vorm. Gisteren is een deel van de te vervangen lichtmasten vervangen en vandaag wordt het andere deel omgeruild, foto Lex de Meester toezichthouders kregen hun di ploma uitgereikt. Zij komen in Goes en op Schouwen-Duive land te werken en worden door hun eigen gemeentebesturen geïnstalleerd. De nieuwe toezichthouders werken bij de Stichting Stads- toezicht Vlissingen-Middel- burg. Het was gisteren de tiende groep die in de Burgerzaal van het stadhuis werd geïnstalleerd. Bij de stichting kunnen 65 men sen werken. Op dit moment zijn er zo'n vijf vacatures. Het is de bedoeling dat de toezichthou ders na een tijdje doorstromen naar een baan in het bedrijfsle ven. Vorig jaar lukte dat twintig mensen. Zij kwamen terecht bij de politie, als baliemedewerker in het bedrijfsleven en in de be veiligingsbranche. „De belangstelling voor een baan als toezichthouder is blij vend groot", vertelde directeur G. Bommeljé. „Werving is bij ons geen groot struikelblok." In augustus begint een nieuwe ze ven weken durende opleiding. De nieuwe toezichthouders zijn inmiddels een week aan het werk. Burgemeester Van Dok van Weele, voorzitter van de stichting, zei dat de stichting er één is van en voor mensen. „Jul lie zijn ons kapitaal. Veel men sen weten niet hoe moeilijk dit werk is. Het is moeilijk, maar ook belangrijk werk." MIDDELBURG - Het centrum van Middelburg staat zondag weer in het teken van een kunst- en cultuurroute met een boe kenmarkt en een litera tuurmanifestatie. Deelnemers, zoals gale ries, ateliers, antiquaria ten, de kunstuitleen en andere instellingen op het gebied van kunst en cul tuur, zijn te herkennen aan de blauwe gevelvlag met het K&C logo. Een folder met een routebe schrijving is verkrijgbaar bij de VW en bij de deel nemers. Daarnaast vindt de groot ste boekenmarkt van Zee land plaats op de Markt, de Lange Delft en onder de Lange Jan. Op het Koorkerkhof is er een po dium voor 'zondagsdich ters'. Plusfour brengt er jazzy muziek uit de jaren twintig tot vijftig. De kunst- en cultuurroute duurt van 13 tot 17 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Mario Wisse MIDDELBURG - Het Concours scolaire Pechiney, een franstali- ge werkstukwedstrijd voor scholieren, wordt dit jaar voor de laatste keer gehouden. De zestigjarige organisator van het concours, Jan Hennink, is per 1 januari gestopt met zijn werk zaamheden bij Pechiney en daarmee houdt ook 'zijn' con cours op te bestaan. Hij heeft het jarenlang met hart en ziel georganiseerd. „Je moet affini teit met het geheel hebben." Het begon allemaal in 1984. De Raad van Commissarissen van Pechiney wilde de relatie met de omgeving verbeteren. „Er was, zoals in elk bedrijf, een potje dat bestemd was voor giften. Wat we daarmee deden zette geen zoden aan de dijk. Het was altijd een aanzienlijk bedrag waar je niks voor terugzag", zegt Hen nink. Hij kwam toen met het idee om het geld te gebruiken voor de organisatie van een con cours. Leerlingen, in eerste in stantie van lagere scholen, kon den in groepjes een franstalig werkstuk maken en insturen. De werkstukken werden beoor deeld door een jury. De beste in zendingen werden beloond met een trip naar Parijs. Het begon klein, er deden 401 leerlingen mee in het eerste jaar. Inmiddels is het concours uitge groeid tot een instituut, zoals juryvoorzitter en commissaris van de koningin W. van Gelder het uitdrukte. Dit jaar kwamen er 240 werkstukken binnen, ge maakt door 816 leerlingen uit het voortgezet onderwijs. „Het gaat bij de inzendingen niet om hoogstaand Frans", zegt Hen nink, „het communicatieve as pect is het belangrijkst. Samen werkend komen de leerlingen alsnog tot hoogstaande werk stukken." Organiseren Elk jaar, net na de zomervakan tie, begon Hennink met het or ganiseren. In samenspraak met juryleden werd een thema be dacht. Het thema van dit jaar luidt 'Démarrage du Tour de France en Zélande.' Het speelt in op de poging om de Tour de France in 2004 naar Zeeland te halen. Hennink wil zich geen francofiel noemen. Wel houdt hij van de Franse taal die, in de tijd dat hij het concours be dacht, uit het lespakket dreigde te worden geschrapt. Dat is iets waar hij fel over kan worden. Hij vindt het erg belangrijk dat Nederlanders de Franse taal be heersen. „Je moet leerlingen le ren enthousiast te zijn voor die taal. Als ze het Frans schrappen, wordt de toegang voor Neder landers tot Romaanstalige ge bieden steeds moeilijker." Zelf kwam Hennink vroeg in aanraking met het Frans. In Sas van Gent (waar hij vandaan komt) stonden twee Franse fa brieken. Een glasfabriek en een superfosforfabriek. „Er waren Franse ingenieurs die de boel runden en ik kwam daardoor in contact met Franse kinderen", aldus Hennink. Ook kreeg hij Frans op de lagere school Parijs De organisator gaat elk jaar mee met de prijswinnaars naar Pa rijs. Hij s blij dat het al die ja ren, op een enkele kleinigheid na, altijd goed is gegaan. Het is Organisator J. Hennink van het Concours scolaire Pechiney: „Het gaat bij de inzendingen niet om hoogstaand Frans" foto Ruben Oreel toch niet niks: met zes of zeven begeleiders de verantwoording hebben voor meer dan vijftig leerlingen van 14 tot en met 16 jaar. „We zijn één keer drie meisjes kwijtgeraakt. Dat ge beurde toen we ons moesten haasten van de Eiffeltoren naar de rondvaartboot. Toen we de meisjes misten, brachten we eerst alle kinderen naar het ho tel om daarna te gaan zoeken. In het hotel aangekomen bleek dat de meisjes daar keurig op ons zaten te wachten. Ze hadden de instructies voor dergelijke ge vallen prima opgevolgd en wa ren met een taxi naar het hotel gereden." Nu is Hennink met vervroegd pensioen. Pechiney zet het con cours niet voort omdat de man die het bedacht heeft er niet meerwerkt. Hij vindt dat er niet al te dramatisch over gedaan moet worden, maar zou het wel fijn vinden als zijn idee wordt opgepikt. De laatste prijswinnaars gaan 4, 5 en 6 juni naar Parijs. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un nik veroordeelde een 31 -jarige Vlissinger gisteren tot vier we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man maakt er al lang de gewoonte van om met de op brengst van gestolen goederen drugs te kopen. De junk sloeg vorig jaar april twee keer zijn slag. Eerst nam hij bij Primafoon in Middelburg een telefoontoe stel weg en tien dagen later een doos sigaren bij een sigaren winkelier in Vlissingen. „Dit is geen aangenaam leven"vond de politierechter. Officier van justitie A. S. Flikweert eiste vier weken cel on voorwaardeli j k,Het is de zoveelste keer dat deze ernstig verslaafde man andere mensen dupeert." De Vlissinger gaf gisteren op de zitting aan zo snel mogelijk te willen afkicken. MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Sint Maartensdijk is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 180 uur onbetaalde arbeid en twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. De politierechter vond bewezen dat de verdachte tussen september '99 en begin april vorig jaar in wiet heeft ge deald. Ook stond volgens hem vast dat er elektriciteit van Delta Nutsbedrijven was gestolen voor het kweken van de wiet. De man had de hennepteelt samen met een ander opgezet. De winst werd gedeeld. „Ik zat in financiële problemen. Dus kon ik het geld goed gebruiken. Het enige wat ik moest doen was de planten water geven", zei de Tholenaar die zich kon vinden in straf. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Oost-Souburg is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot vier weken cel plus twee weken voorwaardelijk wegens mis handeling. De Souburger was op 18 maart vorig jaar in een plaatselijk café de aanstichter van een vechtpartij. Volgens getuigen had hij zich vervelend gedragen. Hij had daarbij een andere cafébezoeker geslagen en geschopt. MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Vlissingen is gisteren veroordeeld tot veertig uur werkstraf, omdat hij nog steeds niet de 3500 gulden heeft terugbetaald die hij een postorder bedrijf schuldig is. In een eerder vonnis was bepaald dat hij het bedrag moest terugbetalen, maar door een schuldsane ring was het (nog) niet zover gekomen. De Vlissinger voerde woensdag bij de Middelburgse politierechter geen enkel exr cuus aan. Hij meende dat hij straf verdiende. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gistereil een 36-jarige vrouw uit Vlissingen veroordeeld tot negen maanden cel. De Vlissingse, die al jaren verslaafd is, heeft cir ca tien weken in cocaïne gedeald. Daarnaast werden in de wo ning harddrugs en een wapen aangetroffen. In de strafmaat werden ook nog twee winkeldiefstallen meegenomen. BRESKENS - In de Dorpsstraat in Breskens is gisteravond rond tien voor half zeven een 38-jarige Duitse automobilist betrapt op rijden onder invloed. De man had meer dan vier keer teveel gedronken. Hij kreeg een rijverbod van dertien uur en een dagvaarding. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Het Schouwse college van burgemeester en wethouders zet vraagtekens bij de gang van zaken rondom de sluiting van de afdeling interne geneeskunde van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zie- rikzee. De bestuurders vragen minister Borst per brief om op heldering. Het Schouwse college onder schrijft het voornemen van mi nister Borst om een onderzoek in te stellen naar de ontmante ling van de basiszorg op Schou wen-Duiveland. Dit zegde zij op 19 april toe aan de kamercom missie voor Volksgezondheid. Borst zei toen ook te willen be zien of de raad van bestuur van het ziekenhuis de gemaakte af spraken bij de reorganisatie wel is nagekomen. Het Schouwse college en de gemeenteraad stellen in hun brief echter ook dat er door deze toezeggingen vraagtekens zijn gerezen, om dat Borst daarmee verder gaat dan in de antwoorden die zij eerder gaf op kamervragen. Het college schrijft in de brief te verwachten dat het onderzoek op korte termijn de gewenste duidelijkheid zal bieden, „die door ons node gemist wordt en zeker ook door de inwoners van Schouwen-Duiveland. OOSTKAPELLE- Het zeven tiende en laatste Pechiney- schoolconcours bracht een aan tal hoofdrolspelers uit de voor afgaande jaren samen in een te duchten wielerploeg. Kuifje, Astérix, Maigret, de abt Rodol- phus, Reintje de Vos, Napoléon, Jean Bart, Lucky Luke en - niet te vergeten - het Zeeuws Meisje verschenen veelvoudig en veel vormig aan de droomstart van een volgende Tour de France. Startplaats: ergens in Zeeland. Handicap: een onaffe Wester- scheldetunnel. Opdracht: een origineel Franstalig beeldver haal. Voor velen van de 816 deelne mende scholieren uit Walcheren en de Bevelanden bleek het me teen een Tour de Force. Waar de parate kennis van het Frans het (even) liet afweten, leverden nij - vere naspeuringen in de woor denboeken fraaie stijlbloemen op. Het Zeeuws Meisje werd zo La Zeeuwse Mademoiselle, een eindje varen werd vertaald als Un bout trop fougère, 'nam een beetje doping' ging de wereld in als 'prenait un peu de baptême', een bloedneus bleek goed voor 'un sangnez' en de controle van het plasje bracht het tot een grootscheepse 'controle de la flaque d'eau'. De jury, verzameld in Green White te Oostkapelle, zag een groot aantal (240) werkstukken en veel originaliteit rond een waterrijke start van een Ronde van Frankrijk vol vals plat. De eerste prijs, drie geheel verzorg de dagen naar en in Parijs, ging naar Wijnand Meertens, Jordi de Troije, Rudi Baaijens, Johan Houterman, Joni Roelse, Han- neke Lous, Jolanda de Vos, Mar- loes Leijnse, Mariska Filius, Saskia Francke, Ilse Stroo, Marjoleine Dobbelaer, Annelies van Uden, Joany Zachariasse, Maartje Melse, Laura Visser, Han de Graaff (CSW-Middel- burg), Marieke Neele, Christine Mal j aarsJ acoline Minderhoud Marjoke Nieuwenhuize, Jeani- ne Bruynooge, Marleen Sloot weg, Josephien de Dreu, Marieke Prosman, Corine Roozemond, Astrid Fase (Cal- vijn College-Goes), Daniële van Lamoen, Maaike Coppoolse, Guus van Baaien, Jelle Bod- daert, Mirjam Steur, Maria Eu- wema, Alicia Euwema (St. Wil- librordcollege-Goes), Ellen Stavenuiter, Laila Bautchich, Jang-Jang Tang, Mariska van der Peijl, Joeri Veen, Stephan Rozel, Sjoerd Vogelzang, Jo- chem Kempe (SSG Scheldem- ond-Vlissingen), Martha Jocob- se, Lydia Brouwer, Lieneke Rie- mens, Esther van de Pol, Caro- lien Francke, Monica de Voogd, Anneleen Bosselaar, Marleen Kruit Calvin College-Middel burg), Michiel Jobse, Pieter Schipper, André Vermeij en Mi chel Cijsouw (Buys Ballot Colle ge-Goes). Deze en andere prij zen worden donderdag 17 mei uitgereikt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middel- burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11