ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN A ||llllllllllll||llllllllllll|| Amsterdam geeft NS schuld van chaos Bush houdt vast aan bouw schild tegen raketten WOENS DAG GEHAKT DAG o intratuin 15?5 95 Links botst met rechts en politie 19° 412° 11 t/m 15 Dow schrapt Vrijwel overal in Zeeland vanaf vandaag zondagsdiensten 4500 banen Huisartsen staken massaal Pleidooi voor kleptocratentax CTsB PZC j{couLt L What a site! Aanhang Estrada demonstreert Virtueel vechten Bayern zegeviert in Bernabeu Lenteweer Zonnige perioden en droog. Matige, aan zee vrij krachtige noordoostenwind. Maxima 18 tot 20 graden. 244e jaargang no. 103 woensdag 2 mei 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl Kleptocraten, zo noemt FNV-voorzitter Lodewijk de Waal managers die topsalarissen genieten. Iedereen die meer dan honderd maal het minimumloon verdient, moet in de visie van De Waal honderd procent belasting betalen over de meer-inkomsten. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft gisteren zoals verwacht de bouw van een antiraketschild aangekondigd. Het defensiesys teem moet zogeheten schurken staten ervan weerhouden aan vallen uit te voeren op de Verenigde Staten. ,„We leven momenteel in een onzekere en onvoorspelbare tijd", zei Bush in een toespraak. Hij verklaarde dat de „akelige" doctrine van wederzijdse ver- nieting uit de Koude Oorlog tot het verleden behoort. Deze doc trine is niet meer voldoende voor bescherming tegen kern- aanvallen, aldus Bush, die zijn plannen ontvouwde op Natio nale Defensie Universiteit. De Verenigde Staten vrezen dat zogeheten schurkenstaten als Irak, Libië en Noord-Korea ooit in staat zullen zijn om aanvallen uit te voeren tegen Amerikaanse doelen, hetzij met kernwapens, hetzij met biologische of chemi sche wapens. De vijandelijke staten zouden in staat kunnen zijn de VS en hun bondgenoten te intimideren in strategische delen van de we reld. Om die reden moeten de VS vijandige raketten kunnen ver nietigen op het moment dat zij gelanceerd worden, zo sprak de president. Verouderd Bush zei, dat het zogeheten ABM-verdrag verouderd is. De VS en de voormalige Sovjet- Unie sloten dit verdrag in 1972, dat nationale afweersystemen tegen ballistische raketten met kernkoppen verbiedt. We moe ten over de beperkingen van het verdrag heen stappen, aldus Bush. Rusland is tegen het raketschild omdat het in strijd is met het verdrag. Moskou wil het ver drag niet wijzigen en is bang dat een nieuwe wapenwedloop zal ontstaan als Bush zijn plannen doorzet. Eerder op de dag had Bush een telefonisch onderhoud met zijn Russische ambtgenoot Poetin, waarin de Amerikaanse president zijn plannen uiteen zette. Bush liet hem weten dat zijn land geen eenzijdige stap pen zal ondernemen om het evenwicht in kernbewapening tussen de grote mogendheden te verstoren, aldus het Kremlin. Volgens Bush spraken Poetin en hij af elkaar snel te zullen ont moeten, mogelijk nog voor de top van de G-8 in juli in Genua. De G-8 bestaat uit de zeven grootste industrielanden plus Rusland. Bush liet niets los over een ter mijn waarbinnen het raket- schild moet worden gebouwd, maar de Los Angeles Times meldde dat een voorlopig defen siesysteem binnen enkele jaren klaar kan zijn DPA/RTR/ANP (Advertentie) RUNDERGEHAKT kilo 99 €2.72 Alleen geldig op woensdag 2 mei as Maximaal 5 kilo per klant. SUPERMARKT- HYPERMARKT (Advertentie) 8 713214 000002" MOOI WEER ^-1 EUROPAluiN ZONDAG AS.: OOSTBURG GERANIUMDAG 10.00-17.00 UUR. van onze redactie buitenland AMSTERDAM - De Nederland se Spoorwegen liggen van di verse kanten onder vuur. (Advertentie) 'e, wuvrvwt IVTu te Konmar Goes is gekozen tot de beste Konmar van Nederland. Vlegel jonge jenever Bij onze slijterij. Fles a 1 liter van 19.95 voor Goes: Marconistraat U, 0c/<- <ZC iron, KQnjvtar HET GROENE WARENHUIS (Advertentie) www.meliesteglas.nl (Advertentie) Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 TERNEUZEN - Dow Chemical Company schrapt wereldwijd 4500 van de circa 51.000 banen. De beslissing hangt samen met de monsterfusie met branchege noot Union Carbide (UC), die in februari bekrachtigd werd. Dow Benelux in Terneuzen ver wacht weinig veranderingen. Dow wil door het snijden in het personeelsbestand een kosten voordeel van 1.1 miljard boe ken. Het bedrijf geldt sinds de fusie met Union Carbide als de grootste producent van chemi caliën, plastics en gewasbe schermingsmiddelen ter we reld. Eerder werd rekening gehouden met een verlies van tweeduizend banen als gevolg van de fusie, maar gisteren kon digde het concern een veel die- door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeeuwse huisartsen staken van daag massaal. Behalve op Walcheren en in West- Zeeuws-Vlaanderen draaien bijna overal in Zeeland huisartsen zon dagsdiensten. De meeste artsen staken door tot en met vrijdag. Huisartsen op de Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland en Oost- Zeeuws-Vlaanderen staken. Artsen in Axel vergaderen van daag of ze meedoen. De elf prak tijken in West-Zeeuws-Vlaan- deren staken niet. „We willen geen overlast voor de EHBO- post van het ziekenhuis en onge makkelijke situaties voor pati ënten voorkomen", aldus voor zitter J. de Meijer van de Zeeuws-Vlaamse huisartsen vereniging uit Sluis. Op Walcheren is de actiebereid heid laag. Volgens de Middel burgse voorzitter P. de Doelder van de Zeeuwse Districts Huis artsenvereniging is het ondui delijk hoeveel Walcherse artsen meedoen. „De concentratie art sen die bereid is actie te voeren is daar gewoon minder groot." Hij heeft er geen verklaring voor. Patiënten krijgen het advies bij medische klachten de eigen huisarts te bellen. „Dan krijgen ze vanzelf te horen of hun arts meedoet of wie er waarneemt", zegt De Meijer. Hij staakt niet maar had het liefst gezien dat alle Zeeuwse artsen meedoen. „Dat was het mooiste geweest. Dat is voor de patiënten het dui delijkst", zegt hij. „Nu is het een lappendeken en dat is jammer." Spoedgevallen In Nederland staken vandaag een kleine 7000 huisartsen. Vol gens De Doelder hoeven patiën ten niet ernstig onder de acties te leiden. „Spoedgevallen doen we altijd." Patiënten met min der ernstige klachten moeten wachten tot maandag. „Maan dag wordt het bijzonder druk." De Nederlandse Huisartsen Vereniging (LHV) besloot giste ren bijna unaniem om tot en met vrijdag het werk neer te leggen. Daarmee legde de LHV verzoe ken van minister Borst, Zorg verzekeraars Nederland en de patiëntenorganisatie NPCF om niet te staken naast zich neer. De huisartsen zijn niet tevreden met het extra geld dat het kabi net voor de huisartsenzorg uit trekt. Voor de vergoeding van de gestegên praktij kkosten eisen ze 450 miljoen gulden, minister Borst wil niet verder gaan dan 70 miljoen. Praktij kkosten zijn bijvoorbeeld de huur of hypo theek van de praktijkruimte en het loon van de assistenten. „We voelen ons niet serieus ge nomen", zegt De Meijer. „We hebben op een serieuze manier berekend wat onze financiële problemen zijn en hadden ver wacht dat de minister hier seri eus op zou ingaan. Nu worden we afgescheept met een schijn tje van onze reële wensen." Volgens De Doelder gebruiken artsen privé-inkomen om de praktijk draaiende te houden. „De Nederlandse Mededin gingsautoriteit heeft onlangs vastgesteld dat huisartsen zelf standige ondernemers zijn", zegt de Zeeuwse huisartsen voorzitter. „Volgens die redene ring mag je bij hogere kosten een hogere vergoeding vragen." Lobelia in draagtas van 10 stuks Van 5^5 nu voor 1,79 wegens de chaos die op Konin ginnedag ontstond rond het Centraal Station in Amsterdam. De gemeente Amsterdam wil opheldering van het spoorbe drijf over de toestanden en verhaalt mogelijk de geleden schade op de NS. De reizigers organisatie Rover wil dat de Tweede Kamer de chaos onder zoekt. Volgens Amsterdam hebben de NS maandag steeds volgehou den dat de treinen weer aan het eind van de middag zouden rij den, nadat het treinverkeer van en naar de hoofdstad aan het be gin van de middag was stilge legd. Burgemeester J. Cohen van Amsterdam zei gisteren dat het beleid was afgestemd op deze onjuiste verwachting van de spoorwegen. Pas laat op de avond reden er weer en kele treinen van en naar Am sterdam. Brief De gemeente stuurt deze week een brief aan de NS. Afschriften daarvan gaan naar de ministe ries van Binnenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Justi tie. Cohen schatte de schade gis teren op zeker enkele tonnen. De Nederlandse Spoorwegen wijzen elke verantwoordelijk heid voor de chaos op Koningin nedag af. „We hebben niet het idee dat we maandagnacht an dere beslissingen hadden moe ten nemen dan we hebben geno men", aldus een woordvoerder. Van een schadeclaim van de ge meente Amsterdam kan dan ook geen sprake zijn, zo stellen de NS. Het spoorbedrijf ontkent dat de inzet van treinen volgens een versterkte zaterdagdienst de kans op chaos heeft vergroot. „We hebben het scenario ge- (Advertentie) bruikt dat we op alle andere Ko ninginnedagen ook hebben gebruikt. We hadden een capa citeit om 30.000 mensen per uur in of uit Amsterdam te krijgen. Dat is in de war geschopt door mensen die geen discipline kon den opbrengen." De politie arresteerde maandag 34 mensen voor openlijke ge weldpleging en vernielingen. Gisteren aan het eind van de dag zaten er nog zes vast. Uiteinde lijk raakten 24 politiemensen gewond, voornamelijk licht. Achttien burgers zijn per ambu lance afgevoerd. De Amster damse driehoek van gemeente, politie en justitie beoordeelt de gebeurtenissen deze week. Bur gemeester Cohen verwacht eind deze week een rapport. Flexibiliteit Ook reizigersvereniging Rover wil meer weten over de gang van zaken tijdens Koninginnedag. Rover twijfelt aan de flexibili teit van het bedrijf. „Het heeft er alle schijn van dat de NS stroef functioneren en bij cala miteiten geen draaiboek heb ben. Bovendien lijkt de samen werking met de politie aan alle kanten te rammelen", aldus een woordvoerder van de vereni ging. ANP Pagina 2: chaos typerend voor NS Aanhangers van de afgezette, Filipijnse president Estrada hielden gisteren een gewelddadige betoging in Manila. Bij ge vechten met betogers vóór de legitieme regering vielen zeker zeven doden. De nieuwe president Arroyo riep giste ren de 'staat van opstand' uit en liet oppositieleider |T Juan Ponce Enrile arresteren. Meer dan tweehonderd computeraars, vrijwel allemaal jon gens, sloten gisteren hun pc'tje aan op een groot netwerk in de Vlissingse sporthal Baskensburg. Vanachter hun beeldscherm spelen ze oorlogje. Gezellig met zijn al- rij len in een zaaltje: dan gaat de kogel lekker snel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; varia: 6; financiën en economie: 7; wetenschap: 8; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; buitengebied: 27,28,29 en 30. pere ingreep in. Dow Benelux telt circa 2500 werknemers, van wie het over grote deel werkt bij de vestiging in Terneuzen. Woordvoerder F. Neve van het concern in Neder land verwacht dat het effect van de aangekondigde besparings ronde op de werkgelegenheid hier 'zeer gering' zal zijn, als er al banen in Nederland verdwij nen. Medio dit jaar zal echter pas definitief vaststaan waar bij Dow ontslagen vallen. Hij gelooft niet dat de wereld wijde ontslaggolf op dit mo ment tot grote onrust leidt in Terneuzen. De zegsman onder streept dat de vestiging in Zeeuws-Vlaanderen de afgelo pen acht jaar dusdanig gereor ganiseerd is dat het juist interessant is om nieuwe inves teringen te doen. Neve wijst op de in aanbouw zijnde nieuwe kraker, de investering in een nieuwe poly-ethyleenfabriek en de uitbreiding van de cu- meenfabriek. Bayern München heeft de eerste wedstrijd van de halve finale in de Cham pions League tegen Real Madrid gewonnen. In Spanje werd de thuisclub met 1-0 verslagen. Giova- ne Eiber maakte het enige doel- r™ punt. De oproerpolitie in Londen sleept een deelnemer aan een 1 mei-betogingin Oxford Street weg. foto Ad ria n Den n is/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - De 1-mei viering is gisteren in Londen, Berlijn en andere Europese steden uit de hand gelopen. De politie in Berlijn trad op tijdens confrontaties tus sen uiterst rechtse neo-nazi's en skin heads enerzijds en linkse 'autonomen' anderzijds. In Zürich kwamen rubber kogels en traangas te pas tegen rond vier honderd extreemlinkse en uiterst ge welddadige betogers. In Berlijn en Frankfurt braken rellen uit bij marsen van de extreemrechtse partij NPD en linkse tegenbetogingen. In Frankfurt sloeg de politie met de wapen stoklinkse betogers uiteen. Het geweld begon in Berlijn al in de nacht van maandag op dinsdag. Een mars van de NPD in de oostelijke wijk Hohenschönhausen trok ongeveer dui zend mensen. De politie gebruikte een waterkanon om demonstranten te ver wijderen. Verscheidene agenten raakten gewond. In Londen hield een politiemacht van zesduizend man op het plein Oxford Cir cus in hartje stad zes uur lang enige dui zenden extreemlinkse betogers tegen het 'internationale kapitalisme' ingesloten. Bij een betoging van het extreemrechtse Vlaams Blok in het Mechelen kwam het tot opstootjes met migrantenjongeren. Zij bekogelden bij aanvang van een 1- mei-optocht van het Blok de deelnemers met stenen. Leden van de jongerenafde ling van het Vlaams Blok gingen daarop de migranten te lijf. De politie hield der tig mensen aan. Elders verliep de 1 mei-viering kalm, zo als in Frankrijk en Rusland. In dat laat ste land namen in totaal 300.000 mensen deel aan in totaal 480 marsen zonder dat zich enig incident voordeed. De Russen betoogden voor hogere lonen, betere werkomstandigheden, betere pensioe nen en lagere prijzen. De betogingen in Frankrijk stonden in het teken van pro test tegen massale ontslagen. In Turkije uitten tienduizenden mensen protest tegen de economische crisis. DPA/RTR/ANP Verbena Echte balkon- of terrasplant Bloeit de hele zomer volop. 1 24,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1