PZC Huisartsen toch voor stakingen Moebarak vergist zich over bestand Vlissinger wurgt echtgenote *9 Terneuzen bereikt hoofdklasse Patiëntes psychiatrie benaderd voor seks I HR-Dubbelglas j K^^uJsiJje/! Rusland wil na Tito meer ruimte toerisme Erik Dekker sterkste in Gold Race Bush is vriend van de rijken Waddenvereniging loost visser Feyenoord verliest van Roda JC wmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊom Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Begroting praktijkkosten te mager Ruim miljard arme mensen mmbek De PZC op Koninginnedag 15' Z 3 Middag droog Eerst regen, in de middag meest droog en wat zon. Meest matige zuidenwind en middagtemperaturen rond 15 graden. 244e jaargang no. 101 maandag 30 april 2001 losse nummers 2,00 De Amerikaanse regering van president Bush (1) en vice-pre sident Cheney is honderd dagen oud. De Verenigde Staten hebben onder de nieuwe leider een ruk naar rechts gemaakt. Zijn belastingplan komt vooral ten goede aan de rij ken. De toch al zo magere sociale sector wordt verder afgeknepen. De leden hebben zaterdag mosselvisser W. van den Berg uit het bestuur van de Wadden vereniging gestemd. De rest van de bestuursleden wilden de Bruënaar kwijt, omdat hij ook bestuurder van de visserijvereniging is. Een meerderheid was het eens met het bestuur. Na de vroege uitschake ling in Europa en de veiio- ren titelrace met PSV moet Feyenoord sinds gis teravond ook serieus vre zen voor de tweede plaats. Door de nederlaag bij Ro da JC (1-0) hebben de Rot terdammers vier wed strijden voor het einde van de competitie nog maar twee ver- liespunten min der dan Ajax. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie buitenland CAIRO - De aankondiging van de Egyptische president Moe barak dat Israël en de Palestij- nen een staakt-het-vuren zou den zijn overeengekomen heeft gisteren voor de nodige verwar ring gezorgd. Zowel Israël als de Palestijnen verklaarden dat van een bestand geen sprake is. Moebarak meldde het bestand na een ontmoeting in de Egypti sche hoofdstad Cairo met de Is raëlische minister van Buiten landse Zaken, Peres. Peres zelf bevestigde dat er een akkoord met de Palestijnen is 'over de manier om de situatie weer in de hand te krijgen'. Maar later op de dag zwakte Pe res zijn opmerkingen af en liet hij weten dat van een bestand helemaal geen sprake is. Vol gens de Israëlische radio ver klaarde Peres dat Moebarak zich heeft vergist. Ook de Palestijnse president Arafat toonde zich verrast. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Amr Moussa, liet eerder weten dat Israël en de Palestijnen nog steeds in be spreking zijn over een staakt- het-vuren en dat er nog geen overeenstemming is. Eenzelfde geluid kwam van zijn Jordaanse collega Khatib, die Peres later op de dag ontving. Tanzim De Palestijnse Comités van Volksverzet, door Israël Tanzim genoemd, verklaarden kort na de aankondiging van Moebarak door te gaan met de opstand, de intifadah. Ook al is dat tegen de wil van Arafat, die de gewapen de afdeling van zijn Fatah-be- weging zaterdag liet ontbinden. De ontbinding was een van de maatregelen die het Palestijnse bestuur van de autonome encla ves zaterdagavond op initiatief van Arafat nam om het besto ken van Israëlisch grondgebied te voorkomen. AFP/RTR/DPA fftMEggf- (Advertentie) m-'-m A AJV wwriii i'ffw naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode: onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer. automatische incasso handtekening: (/39'\5) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice fi IIV1 Q91 Al'nnnnno'l Antwoordnummer 123 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen ma di wo do vr za (postzegel niet nodig) door Frits Bakker OOSTERHOUT - Het Zeeuw se voetbal heeft na tien mage re jaren weereen hoofdklasser in de zondagcompetitie. Ter- neuzen zette gisteren de laat ste stap op weg naar het hoog ste niveau bij de amateurs. Het elftal van Paul Telussa werd in Oosterhout kampioen van de eerste klasse door een gelijkspel (0-0) tegen WVO. Voor de Zeeuws-Vlaamse club was het de derde titel in drie jaar. De 49-jarige Paul Telus sa uit Souburg vierde zijn ze vende kampioenschap in tien jaar. Twee titels haalde hij met Middelburg, twee met HW'24 en gisteren zijn derde met Terneuzen. Hij deed na de wedstrijd een gewaagde uitspraak: „Ik wil meegereisde supporters, in een wedstrijd die niet uit blonk door schoonheid. De score bleef blank, maar door een misstap van concurrent TEC (1-1) werd Terneuzen op de ranglijst onbereikbaar. Door de titel krijgt het Zeeuwse voetbal voor het eerst sinds Vlissingen weer een hoofdklasser op zondag. Dat is altijd een vurige wens geweest van Terneuzen-voor- zitter Eddy Dobbeleir, die drie jaar geleden zei: „Ik wil met Terneuzen het allerhoog ste halen." Hij haalde Telussa als trainer binnen 'omdat hij de beste van Zeeland is'. De kampioensploeg werd gis teravond gehuldigd op de markt in Terneuzen, waarna een rondrit volgde, pagina 13: Telussa op voetstuk pagina 22: Wie had dit gedacht? van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Lan delijke Huisartsenvereni- ging (LHV) zet de plannen door voor een woensdag beginnende driedaagse staking. Het bedrag dat op grond van de begroting 2002 voor de praktijkkos ten van huisartsen is vrij gemaakt, is voor de be roepsvereniging volstrekt onaanvaardbaar. Andere zorgkoepels reageerden gematigd positief op de laatste begroting van Paars-2. „Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat huisartsen echt gaan staken. We gooien de prak tijken dicht", kondigde LHV- woordvoerder Seegers het afge lopen weekeinde aan. Hoewel morgen pas definitief wordt be sloten of de staking doorgaat, is volgens hem de overgrote meer derheid van de zevenduizend aangesloten huisartsen 'bereid tot actie'. Voor patiënten die spoedeisende hulp nodig heb ben, wordt wel opvang gere geld.,, We zeggen niet: 'U zoekt het maar uit, ga maar naar de eerste hulp", aldus Seegers. Patiënten kunnen onder meer terecht bij omliggende zieken huizen. Huisartsen die samen een praktijk delen, zorgen er voor dat in ieder geval één colle ga aanspreekbaar is voor spoed eisende zaken. „Maar kleine praktijken gaan wel echt op slot." Vooral op het punt van de prak tijkkosten vergoeding komt mi nister Borst van Volksgezond heid de huisartsen onvoldoende tegemoet, meent de LHV. Het bedrag van bij elkaar driehon derd miljoen dat volgens Borst voor de huisartsen wordt uitge trokken komt neer op 35.000 gulden per praktijk. Dat is in clusief een aanpassing van de dienstenstructuur, waardoor de onregelmatigheid van het be roep afneemt. Achterstallig Volgens de becijferingen van de LHV zou Borst niet meer dan tienduizend gulden per huisarts bieden als achterstallige prijs compensatie voor de gestegen praktijkkosten (totaal zeventig miljoen gulden). Dat betekent volgens de LHV dat de norm voor de inrichting van de huis artsenpraktijk gelijk blijft aan desituatievan 1985. „Datisvol- strekt achterhaald", aldus See gers. Een fulltime werkende huisarts krijgt nu 150.000 gulden aan praktijkkosten vergoed. Dat be drag moet worden verhoogd naar ruim twee ton, vindt de LHV. In totaal eist de LHV een bedrag' van minimaal 450 mil joen gulden. Zorgverzekeraars Nederland (ZN) is Borst te hulp gekomen. Voorzittter Wiegel noemt het 'onbegrijpelijk' dat de LHV de van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Vrouwelijke patiënten van psychiatrische instellingen in Den Haag, Maas tricht en Amersfoort worden re gelmatig door zowel mannen van buiten als binnen de instel ling benaderd voor seks. Dat blijkt uit een onderzoek van ex pertisecentrum TransAct. De enquête in psychiatrische kliniek Vijverdal in Maastricht bracht aan het licht dat één op de vijf vrouwelijke patiënten wordt geconfronteerd met man nen van buiten de kliniek die seks willen. De contacten wor den meestal in de centrale hal gelegd. Een woordvoerster van TransAct zegt geschrokken te zijn van de uitkomsten. Haar verklaring is dat psychiatrische instellingen een steeds opener beleid voeren en niet meer wer ken met hekken en slagbomen. Vreemden kunnen daardoor ge makkelijker in- en uitlopen. Het meeste last blijven vrouwen hebben van hun mannelijke me- WASHINGTON - Ontwikke lingslanden zouden jaarlijks 200 miljard dollar extra hebben voor armoedebestrijding als rij ke landen hun handelsbarrières verlagen en hun ontwikkelings hulp opvoeren. Dat heeft de econoom Nicholas Stern van de Wereldbank giste ren gezegd. Van de zes miljard wereldburgers leven er 1,2 mil jard onder de armoedegrens. Ze moeten rondkomen van minder dan een dollar per dag. De bank wil dat het aantal men sen dat onder de armoedegrens leeft in het jaar 2015 is gehal veerd. Maar daarvoor is wel meer ontwikkelingshulp nodig. AP (Advertentie) 1 a\ Glashandel \V MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 mijn selectie uitbreiden met vier spelers. Als dat gebeurt, dan gaan we volgend jaar weer voor de titel." Het ultieme doel werd ge haald voor zo'n vierhonderd staking doorzet. „Door meer dan een miljard te eisen, heeft de LHV zich buiten de realiteit ge plaatst", aldus Wiegel De ziekenhuizen zijn wel inge nomen met de extra investerin gen. Voorzitter Van der Plank van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen meent dat de lente voor de zorg is begonnen. „Het moet nog wel zomer wor den", was zijn enige bedenking. GPD/ANP pagina 3: coalitie steunt begrotingsakkoord Speler Michel de Vries viert de titel met een fles champagne. depatiënten. Eenderde deel be weert meer dan eens het slacht offer te zijn van hun seksuele toespelingen en een kwart vindt medepatiënten opdringerig. De TransAct-woordvoerster denkt dat dit komt doordat in psychia trische klinieken weinig reke ning wordt gehouden met de seksuele behoeften van patiën ten. Bij Vijverdal was gisteren nie mand bereikbaar om op de re sultaten van het onderzoek te reageren. De uitkomsten in de psychiatrische instellingen in Den Haag en Amersfoort kwa men grotendeels overeen met die in Maastricht. GPD De eerste ruimtetoerist Dennis Tito (rechts) en kosmonaut Talgat Moesabajev gaan aan boord van het ruimtevaartuig Sojoez. foto Mikhial Metzel/AP door Frank Hendrickx MOSKOU - Het is Dennis Tito gelukt: de Californische miljar dair is zaterdagochtend met het Russische ruimteschip Sojoez het heelal in geschoten. De eer ste ruimtetoerist in de wereld geschiedenis moet vandaag (Advertentie) Vandaag is de Konmar in Middelburg open van 8.30 -17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel aankomen bij het Internationa le Ruimtestation (ISS). Hoewel de reis amper is begonnen, heeft Rusland aangekondigd toe komst te zien in ruimtetoerisme. Onderhandelingen met een vol gende kapitaalkrachtige kandi daat zijn al begonnen. De lancering van Tito vanaf de Russische ruimtebasis Bajko- noer in Kazachstan verliep vlekkeloos. Het vertrek van Tito bleef echter tot het einde twij felachtig door technische com plicaties aan boord van ISS. Maar het Amerikaanse NASA verklaarde zaterdag dat de pro blemen met enkele computers aan boord zijn verholpen. Het nu aan het ruimtestation gekop pelde Amerikaanse ruimteveer Endeavour kan volgens schema terugkeren naar aarde, waar door de Sojoez met Tito aan boord waarschijnlijk vandaag aankoppelt. Bij eventuele nieu we problemen zullen Tito en de twee Russische kosmonauten nog maximaal twee keer extra rond de aarde draaien om tijd te winnen. Joeri Koptev, hoofd van het Russische ruimteagentschap, was optimistisch na de lance ring van Tito. „Deze reis is het begin van een nieuw tijdperk in de ruimtevaart", aldus Koptev. „Het is een tijdperk waarin niet alleen professionele kosmonau ten in de ruimte kunnen vliegen, maar ook amateurs." Hij zei dat onderhandelingen met een nieuwe ruimtetoerist in volle gang zijn, maar noemde geen namen. Volgens meerdere media gaat het om James Came ron, regisseur van de film Tita nic. De selectieprocedure wordt met de partners in ISS bespro ken. De Russen willen op die wijze nieuwe problemen met NASA voorkomen. Tito betaalde voor de reis naar ISS naar verluidt ongeveer twintig miljoen dollar. Oor spronkelijk zou hij afreizen naar het Russische ruimtesta tion Mir. Nadat Tito al met zijn training was begonnen, beslo ten de Russen Mir te dumpen in de Stille Oceaan. Rusland heeft het geld van Tito en andere mil jardairs hard nodig om haar ooit roemruchte ruimtevaart op peil te houden. GPD door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een 35-jarige vrouw uit Vlissingen is zater dagochtend door haar 29-jarige man gewurgd. De politie trof de vrouw om half twaalf dood aan in haar woning aan de Anjelie renlaan. De man heeft inmid dels bekend en wordt deze week voorgeleid aan de officier van justitie. De politie vermoedt dat jaren lange relatieproblemen de aan leiding waren voor het misdrijf. Volgens woordvoerder S. de Beste heeft de man in een opwel ling gehandeld. De echtgenoot heeft zelf de politie gebeld en heeft zich vervolgens op het po litiebureau gemeld. Het zeven jarig dochtertje van de familie was vermoedelijk in de woning aanwezig toen de vrouw over leed. Ze wordt voorlopig opge vangen door familie. De politie had aanvankelijk tien rechercheurs op de zaak gezet. Na de bekentenis van de man gistermiddag is het team terug gebracht tot zes personen. Familie en bekenden van het echtpaar moeten nog worden gehoord. Verder wil de politie nog een beter beeld krijgen van De politie trof het 35-jarige slachtoffer zaterdagochtend dood aan in haar woning in de Vlissingse Anjelierenlaan. foto Frank Viergever wat zich precies in de woning heeft afgespeeld. De resultaten van het technisch onderzoek en van de sectie op het lichaam van de vrouw komen overeen met de verklaring van de man. De buren van het echtpaar zeg gen nooit iets gemerkt te hebben van ruzie tussen de twee. Ook zaterdag hebben ze niets ge hoord. „Ineens stonden er alle maal politieauto's in de straat. Ik wist ook niet wat er aan de hand was", zegt een buurvrouw. „Het komt allemaal steeds dich terbij", zegt een andere buur vrouw. „Het gebeurt nu zelfs naast de deur. Maar het is anders als de dader iemand van buiten af is. Dit kan overal gebeuren." Een passerende buurman; „Ik ben zelf niet getrouwd, maar ik weet wel dat er soms het één en ander gebeurt in een huwelijk. Het is wel vreselijk voor dat kindje." Ons filiaal in Goes is de hele dag gesloten. Goes: Marconistraat 00 öirfc /Ld ■vtvrh KOflMar Alle PZC-kantoren zijn vandaag Voor dringende zaken gesloten. belt u met ons kantoor Voor bezorgklachten zijn wij 'n Vlissingen. 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur 01 8-484000 en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1