Ex-ziekenhuisdirecteur geridderd Een tour de force PZC Koninklijke eer voor vier nijvere Terneuzenaren Lintje voor topman De Hoop Carnavalsbestuurder krijgt lintje voor inzet 17 Kees Kostense krijgt koninklijke beloning voor tal van verdiensten PSi zaterdag 28 april 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - De burgemees ter die de burgemeesterszoon een koninklijke onderscheiding opspeldde. En die daarna naar adem snakte bij het voorlezen van alle verdiensten die Kees Kostense uit Biervliet voor de samenleving heeft en had. De zoon zijn van een burgemeester van Biervliet was op zich geen reden voor het opspelden van de versierselen, behorend bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Kostense heeft vele andere verdiensten. Burgemeester Barbé somde het allemaal op. Kostense, zoon van de oud-burgemeester van Bier- vliet, was zeventien jaar huis- arts en vervolgens van 1982 tot aan het einde van z'n loopbaan, in '98, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Walcheren. Bar bé liep de hele carrière van Kos tense door en die liegt er niet om. Hij was onder meer voorzitter van huisartsenvereniging Hoekse Waard-IJsselmonde, bestuurslid van de regionale huisartsenvereniging Rijnmond en lid van de raad van bestuur van het ziekenhuis Walcheren. Daarnaast ook voorzitter van de provinciale Ziekenhuisraad (la ter het Zeeuws directeurenbe- raad). Biervliet, heel wat lopen). Kos tense is al jaren voorzitter van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje, is bestuurslid van Het Zeeuwse Landschap, was vice-voorzitter van de Zeeuwse Milieu Federatie, hanteert de voorzittershamer van het Boomkikkerfonds West- Zeeuws-Vlaanderen, is lid van- de stichting Steunfonds Zeeuw se Musea en van de raad van toe zicht van het Zeeuws Orkest. In de welzijnssector is hij onder meer voorzitter van de klach tencommissie van het zieken huis Zeeuws-Vlaanderen en lid van de raad van toezicht van Thuiszorg en bovendien is hij oprichter van een raad, die het reilen en zeilen van Dow Bene lux in het oog houdt. Barbé tot Kostense, clie uiteraard met een list naar ziekenhuis De Honte was gelokt en dan ook sprak van 'een streek van de firma List en Bedrog': „Vooral je bestuurlijke activiteiten ten behoeve van de natuurbescherming in Zeeland springen in het oog." Hij had er veel waardering voor. Overigens is Kostense ook al enige tijd ka merheervan de koningin. Melkschaap Maar daarnaast bekleedde hij sinds het begin van de jaren tachtig tal van functies in ideëele verenigingen en stich tingen. Van '84 tot '99 bijvoor beeld was hij voorzitter van de mede door hem opgerichte ver eniging Het Zeeuwse Melk schaap (hij heeft er thuis, in door Wout Bareman TERNEUZEN - Bouwonderne ming De Hoop in Terneuzen is sinds jaar en dag een gesloten bedrijf. De bedrijfsleiding loopt in elk geval niet met de handel en verdiensten te koop. Maar burgemeester Barbé van Ter- neuzen lichtte vrijdag een tipje van de sluier op. En wat bleek? De Hoop is een moederbedrijf met minstens veertig vestigin gen in Nederland, België, Burgemeester Barbé 'riddert' G. van der Peijl. Frankrijk en Engeland. Het concern, want dat is het dus, telt ruim duizend medewerkers, van wie de helft werkzaam is in Zeeuws-Vlaanderen. Alle De Hoop-bedrij ven leveren grondstoffen en andere produc ten aan bouwend Nederland en aan al die andere landen. De 'doe-het-zelf'-poot van De Hoop exploiteert Gamma- en Karweibouwmarkten en dat zijn marktleiders. De Hoop is onderverdeeld in verschillende sectoren: agregaten, betonmor- tel, betonwaren, bouwmateria len en doe-het-zelf Voor de manier waarop De Hoop zich door de jaren heen heeft ontwikkeld tot een van de be langrijkere werkgevers in de re gio toonde burgemeester Barbé van Terneuzen vrijdag grote be wondering. Hij onderstreepte dat met een koninklijke onder scheiding; voorzitter Govert van der Peijl van de raad van be stuur van De Hoop werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Niet alleen vanwege zijn verdiensten in het bedrijf zelf, maar ook om zijn bestuursfuncties op landelijk niveau, vooral in werkgeversor ganisaties. Daarnaast is hij lid van het bestuur van scholenge meenschap De Rede. van de Happy Band en van de golfclub. Ridder C. Kostense De Hulster voorlichtster Micaëla van Bunder toont loco-burgemeester Ben Picavet hoe je een lintje opspeldt. foto's Charles Strijd Picavet feliciteert mevrouw Ringoot-Audenaerde met haar onderscheiding. door Sheila van Doorsselaer HULST - Opzij, opzij, opzij. Maak plaats, maak plaats, maak plaats. We hebben onge lofelijke haast. Het protocol schrijft voor dat alle lintjes voor twaalf uur opgespeld moeten zijn. Voor de Hulster notabelen een race tegen de klok. Zij trokken er vrijdag op uit met zeven koffertjes vol versierselen. De Volvo 940 SE van gemeen tesecretaris Henk Edink zit vol. De wethouders Paul Wee- maes, Willy Kayser, loco-bur gemeester Ben Picavet en voor- lichtster Micaëla van Bunder liften met hem mee. Voor de verslaggeefster is geen plaats meer. Die rij dt in haar eigen au to achter de 'dienstwagen' aan. Picavet, die de taken van de door ziekte gevelde burge meester A. Kessen overneemt, wordt in de auto bijgepraat. „Eerste stop is Nieuw-Namen, bij decorandus Guust van Ec- ken." Zijn vi'ouw had nog aardig haar best moeten doen om hem die ochtend een net pak aan te praten. Van Ecken is verrast, zoals die dag alle 'genomineer den' niet weten wat hen over komt. Picavet leest gerouti neerd het Kapittel van de Civiele Orde voor, maar met het opspelden van de onder scheiding heeft hij aanzienlijk meer moeite. Van Bunder schiet hem te hulp. Nadat het applaus is weggestorven, is het tijd voor een glas wijn. Het is dan kwart voor tien. Verkeerde adres Het afscheid is hartelijk en het gezelschap vertrekt naar Sint Jansteen. Daar rijdt Edink een toeristische route, want er wordt gestopt bij het verkeerde adres. Uiteindelijk wordt de auto zowat een halve kilometer van het adres van René Ver- morken geparkeerd. Nogal ver, maar het is traditie dat het col lege niet pontificaal voor de deur stopt, anders ishetverx-as- singseffect weg. Van Bunder assisteext wederom met het op spelden. „Bestaat er voor zo iets geen cursus?", mompelt Kayser grinnikend. Tijd voor een glaasje of een ge bakje is er niet, want het Hul ster gezelschap wox-dt eigenlijk al in De Warande vex*wacht voor de volgende verrassings aanval. Die valt Rob de Potter ten deel. Het 'slachtoffer' was Overleg over het adres van het volgende 'slachtoffer's. naar het gemeenschapscen trum gelokt met de smoes dat hij een vergadering moest bij wonen, maar die kreeg voor hem dus een koninklijk staalt je. Van Bunder raakt intussen steeds meer bedreven in het op spelden van decoraties. „Beter zo dan een gaatje in je vel en die veiligheidsspelden gaan ook altij d zo rottig"zegt een van de gasten. Dames 10.40 Uur. Edink trapt zijn wa gen flink op de staart op weg naar dorpshuis 't Heike in Hei kant. „Wat als ik u zeg dat we nu niet een maar twee mensen een lintje mogen geven", zegt Picavet tegen de volle zaal. Sjef Steijns en Paula Ringoot-Au- denaerde woi'den achtex-een- volgens naar voren gei'oepen. „Hé, voor de dames is de onder scheiding veel mooier", zegt Picavet, terwijl Van Bunder het speldje dichtprikt. Vrouwen krijgen inderdaad een andere onder-scheiding, in de vorm van een strik. Nu is er wel even tijd voor een pauze. Koffie, een plakje cake en een sigaret of si gaar. Van Bunder vertelt on dertussen lachend over de vreemdste aanvraag voor een onderscheiding die ze ooit heeft gehad. „Dat was iemand die zichzelf voox'di'oeg. Ja, daar trappen we natuurlijk niet in." In vl xegende vaart gaat het ver volgens om 11.20 uur naar Hulst, naar Wil Vegchel. Zodra hij het gezelschap over de drempel ziet komen, valt hij zijn vrouw in de armen en die schiet pardoes ook vol. Voor een speech van Van Vegchel is geen tijd, maar hij wil toch echt nog even kwijt dat hij zich is 'kapot geschrokken'. Mevrouw Van Vegchel dringt aan op het nuttigen van een taax*tje, maar een blik op het horloge van Pi cavet leei-t dat daar echt geen tijd meer voor is. Nog slechts een kwartier en de officiële 'op- speldtijd' is voorbij. Laatste halte: Reynaert colle ge, locatie Gildenstraat. Eddie Vermandei krijgt de versierse len (door Van Bunder natuur lijk) opgespeld. In zijn speech geeft Vermandei er blijk van het maar vreemd te vinden dat juist hij geriddei'd wordt en niet zijn medevrijwilligers. Toch is hij dankbaar, getuige de bi-ok in zijn keel die hij krijgt. Voldaan zijgen de Hul ster notabelen neer. Missie vol- bi-acht. Tijd voor taart. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen heeft gistermorgen voormalig brand weerlieden J. Muller en J. de Visser de versierselen opge speld, die horen bij het lidmaat schap van de Orde van Oranje Nassau. Verder kregen ook de Terneuzenaren P. de Wever en H. van Haelst deze onderschei- ding. Vorig jaar trad Zaamslagnaar Johan Midler terug als post- commandant van de vx-ij willige brandweer in zijn woonplaats. Hij maakte 32 jaar lang deel uit van het vrijwilligerskorps van de Brandweer Terneuzen. In 1974 werd Muller, in het dage lijks leven juwelier en optome- trist, bevorderd tot hoofd- bx-andwacht en anderhalf jaar later volgde zijn aanstelling tot postcommandant. Die functie bekleedde hij tot 1 juli 2000. B en W van Tex-neuzen onder strepen dat Muller een lintje verdient vanwege zijn grote in zet om een volwaardige brand weer te houden in een dorp als Zaamslag. Sluiskillenaar J. de Visser viel dezelfde eer te beurt als zijn voormalig collega-brandweei- man. Maar liefst 36 jaar was De Visser onderdeel van het kox-ps Sluiskil. Na een bevordering tot hoofdbrandwacht in '71 en een volgende promotie in 1975 tot de rang van onderbx-andmeester werd hij in '80 aangesteld als postcommandant, een functie die hij toen overnam van zijn ei gen vader-. Burgemeester Barbé zei gisteren dat in de twintig jaar dat De Visser commandant was cle Sluiskilse brandweer zich heeft ontpopt tot een waar steunpunt voor de hele plaatse lijke gemeenschap. Verder hex- innerde de burgemeester aan het feit dat De Visser ook actief was in de jeugdvakantieweek. het vlaghijsen op Koninginne dag en bij de jaarlijkse 4 mei herdenking. In het stadhuis van Terneuzen werd ook P. de Wever benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De 53-jarige Terneuze- naar is acht jaar actief voor de internationale vredesbeweging Pax Christie Kinderhulp. Onder leiding van De Wever houdt de regionale werkgx-oep vakantie weken voor kinderen uit Kroa tië, Bosnië en Kosovo. Daax-- naast is de decorandus actief in diverse verenigingen en com missies, zoals het Gregoriaans Studiekoor Zeeuws-Vlaande- ren en de commissie Aangepaste Gezinsdiensten voor geestelijke gehandicapten binnen de regio. De gepensioneerde huisarts H. van Haelst werd in ziekenhuis De Honte bezocht door burge meester Bax-bé. De 62-jarige Van Haelst was huisarts in Sluiskil, opleider huisartsengeneeskun- de aan de Erasmus Universiteit en docent verpleegkundige op leidingen en EHBO-cm'sussen. Van Haelst was en is bijzonder actief op diverse maatschappe lijke terreinen en bekleed(de) hij een imposant aaxxtal be stuursfuncties. Gedurende der tien jaar was hij voorzitter van het rooms-katholieke schoolbe stuur van het basisonderwijs, van '86 tot '99 nauw betrokken bij de opzet van de stichting De Elisabethof voor ouderen. Ook was hij bestuurslid van stich ting De Sterre in Clinge voor verstandelijk gehandicapten, van het regionaal Huisaxisen Genootschap, van het Zelden- rustcollege in Terneuzen en van het voormalig Elisabethzieken- huis in Sluiskil. Bovendien is Van Haelst al sinds '79 nauw betrokken bij het rei len en zeilen van de Ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaandei'en, de Stichting Ziekenzorg in de Ka naalzone en lid van de raad van toezicht van de ziekenhuizen Sluiskil, Terneuzen, Oostbuxg en Hulst. Sinds dit jaar is hij be stuurder van de Stichting Pen sioenfonds voor Huisartsen. Voor al zijn inspanningen voor de samenleving kreeg hij dan ook het lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau toegekend. H. van Haelst door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Bouwer bij carnavalsvereniging De Deur- douwers, mede-oprichter en voorzitter van carnavalsvereni ging Voorlopig, bestuurslid en voorzitter van Harmonie De Vereenigde Vrienden, bestuurs lid bij bowlingclub De Vlaande ren, voorzitter en ere-lid van de biljartclub en brandwacht eer ste klasse bij de vrijwillige brandweer in Sas van Gent. De 63-jarige E. J. Ranschaeit uit Sas van Gent heeft zijn vrije tijd buiten zijn baan als voorbe- reider/calculator bij metaalbe- wex-kingsbedi-ijf De Feijter in Terneuzen welbesteed. Hij mag dan ook worden geplaatst onder de rij van personen die zich 'ge ruime tijd ten bate van de sa menleving heeft ingespannen'. Burgemeester P. van den Baar spellde hem gisterochtend - in de woning van zijn dochter in Sas van Gent, waar hij op zijn kleinkinderen moest passen - de onderscheiding op die behoort bij het lidmaatschap in de orde van Oi'anje Nassau. Burgemeester Van den Baar decoreert E. Ranschaert. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 83