Oostburgs raadhuis puilt uit Zeven gelukkigen in land van Hulst Vorstelijke beloning voor drie Sluis-Aardenburgse ouderen Hare Majesteit behaagt het vier maal in de gemeente Hontenisse Oud-gedecoreerden wonen uitreiking onderscheidingen bij De gelukkigen in Sluis-Aardenburg vlnr: E. Rannnelaere, J. Scheele en A. de Vos. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus SLUIS - De gemeente Sluis-Aardenburg hield - na de weigering eerder deze week door de voorgedragen Sjaak Hermans uit Sluis - dit jaar drie gedecoreerden over: de 76-jarige Eu- gène Rainmelaere uit Eede, de 81-jarige Jan Scheele uit Retranchement en de 76-jarige Ai- mé de Vos uit Aardenburg. Alledrie van respec tabele leeftijd, maar met zeer diverse achter gronden. Zo heeft Raminelaere zijn sporen voornamelijk verdiend in de plaatselijke politiek. Hij werd in 1986 de eerste Belg in een Nederlandse ge meenteraad. de raad van de toenmalige ge meente Aardenburg. Op 76-jarige leeftijd moest hij, om gezondheidsredenen, afscheid nemen van zijn raadslidmaatschap van Sluis- Aardenburg. Bui'gemeester Cees van Liere, die hem vrijdag morgen in het Belfort van Sluis onder belang stelling van zo'n tweehonderd man een lintje opspeldde, beschreef Rammelaere in zijn toe spraak als een 'markant figuur, die zijn mening steeds kort en krachtig naar voren bracht, zon der om de hete brij heen te draaien'. Ramme laere werd benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Jan Scheele onderscheidde zich in zijn wer kende leven meer, zo memoreerde Van Liere, als pionier van een van de belangrijkste be drijfstakken in de regio: de landbouw. Veertig jaar lang zette hij zich in voor de agrariërs in Zeeuws-Vlaanderen. In 1944 was hij betrok ken bij de verdeling van tractoren in het door de oorlog gehavende 'Landje van Cadzand'. Later kwam hij in dienst van het Consulent- schap voor Akkerbouw en Veehouderij in Goes, waar hij onder meer functies vervulde als bedrijfstakdeskundige en voorlichter. Scheele verzorgde er cursussen over bedrijfs economie, teeltkeuze en teelttechnieken, die ten grondslag lagen aan de latere landbouw studieclubs en -groepen, die in Zeeuws-Vlaan deren gebundeld zijn in de Stichting ter Bevor dering van het Landbouwkundig Onderzoek. Circa 950 boeren bleven daardoor bij in de snelle ontwikkelingen in de agrarische sector. Ook vervulde hij talloze bestuursfuncties. Van Liere roemde zijn belangeloze inzet voor en grote betrokkenheid bij diverse maatschappe lijke instellingen en speldde hem de versierse- len op, die hem tot lid in de orde van Oranje Nassau maakten. Ex-ambtenaar Airné de Vos werd voor zijn ver diensten in diverse verenigingen van de kleine dorpsgemeenschap Sint Kruis tot lid in de orde van Ox-anje Nassau. Bij de plaatselijke fanfai-e Elk naar zijn Krachten was hij niet alleen mu zikant, maar ook instrumentenvei'zorger. En toen de televisie nog geen gemeengoed was, zette hij twee keer per jaar succesvolle toneel uitvoeringen in elkaar voor heel Sint Kruis. Verder heeft hij het voortbestaan van duiven- spoitvereniging De Hooglandse Vliegers di verse malen gex-ed door vacante bestuursfunc ties waar te nemen. Ook hengelspoxtvereni- 'ging Aardenburg en de Aai'denburgse biljart vereniging konden op zijn toewijding i-e kenen. zaterdag 28 april 2001 tiefHet bestuur van tennisver eniging Schoondijke, de oudercommissie van de openba- re basisschool Prinses Ix-ene in Schoondijke en het voox-malig waterschap Het Vrije van Sluis hadden aan hem een toegewijd bestuurslid. Bejaardenwerk Mevrouw Rosendaal (77) kreeg haar lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau voor haar belangeloze inzet voor het be- jaai'denwerk in West-Zeeuws- Vlaandex-en. Noordewier noem de haar een 'flinke en dappere vrouw, die ondanks persoonlij ke moeilijkheden steeds bei'eid is haar steentje bij te dx-agen'. Naast haar voorzittei-schap van de kleuterschool in Zuidzande, was zij vanaf 1965 tot vandaag de dag, voorzitter van de be- jaardensoos in Zuidzande. In die functie organiseert ze de wekelijkse soosmiddag. Ze richtte in 1975 de volksdans groep voor ouderen op en kwam in 1980 namens de Bejaarden- x-aad West-Zeeuws-Vlaande- ren, de stichting Welzijn voor Ouderen versterken. Zij is initi atiefneemster en redactiecom missielid van de Sooskoerier en maakte tot 1994 deel uit vaxx de Vrouwen Advies Commissie. Al meer dan vijftien jaar verzorgt ze handwerldessen aan bewo ners van verzorgingstehuis De Buxght in Oostburg. Vogelsport Adrie Morel (77) was in zijn ar beidzaam leven besteller en chauffeur bij PTT Post, zijn grootste hobby naast het wex-k was en is echter de vogelsport. Vanaf 1968 is Morel bestuurslid van de Breskense vogelvereni ging De Vink. Sinds 1980 han teert hij ook de voorzittersha mer-, Hij ontpopte zich als bekwaam acquisiteur voor de catalogus bij de jaarlijkse vo geltentoonstelling, benaderde met succes bedrijven voor pi-ij zen voor de prijzenpot en bracht vele loten aan de man via huis- aan-huis-verkoop. De activitei ten voor De Vink komen ten goe de aan de plaatselijke samenle ving, en daarom was de onderscheiding 'lid in de Orde van Ox-anje Nassau' op zijn plaats, ooi-deelde Noordewiex-, door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De burgerzaal in het gemeentehuis van Oostburg puilde vrijdagochtend uit. Ter gelegenheid van de uitx-eiking van de koninkelijke onderschei dingen waren alle 119 oud-ge- decox-eerden uitgenodigd. Aan dat lijstje namen werden er vrij dag drie toegevoegd, Elizabeth Risseeuw-Rosendaal uit Zuid zande, Adrie Morel uit Breskens en Jannis Becu uit Groede. Laatstgenoemde werd ridder in het Orde van Oranje Nassau en kreeg van burgemeester G. Noordewier de versierselen op gespeld. Akkei'bouwer Becu (61) zet zich al jaren in voor de belangen van de agi-ariëi-s. Hij staat bekend als een bekwaam, ei-vax-en en in teger bestuurder, die een 'bete kenisvolle' bijdi-age levert aan de collectieve afzetbevordering van consumptieaax-dappelen. Sinds 1970 zat Becu in verschil lende vex-enigingen en organisa- ties, zoals de Coöpei-atieve Telers vereniging Zeeuws- Vlaanderen, Cebeco-Zuidwest en de Nationale Coöperatieve Raad van Land- en Tuinbouw. Tot 1995 was hij president-com- missax-is van Aardappel BV, en na de fusie met Nedato werd hij in 1999 president-commissaris van dit bedrijf. In de jaren tach tig en negentig zat Becu in het Zeeuws-Vlaamse bestuur van de Koninklijke Coöperatieve Cosun, de Suikerunie. Ook bui ten de landbouw was Becu ac- De gedecoreerden uit de gemeente Oostburg vlnr: J. Becu, E. Risseeuw-Rosendaal, A. Morel met burgemeester G. Noordewier. foto Peter Nicolai E. Vermandei S. van Ecken J. Steijns W. van Vegchel R. Vermorken door Sheila van Doorsselaer HULST - Geen lintjesregen in Hulst, maar een flinke bui. Ze ven inwoners van de gemeente Hulst kregen vrijdag in naam van de koningin de rood-wit- blauw-oranje versierselen op gespeld. Door ziekte van burge- nxeester A. Kessen, nam loco burgemeester B. Picavet de honneurs waar. De gelukkigen waren dit jaar G. van Ecken (69) uit Nieuw-Na- men, R. Vermorken (78) en R. de Potter (66) uit Sint Jansteen, W. van Vegchel (71) en E. Verman dei (61) uit Hulst en J. Steijns (71 uit Heikant. De Heikantse P. Ringoot-Audenaerde was met haar 81 jaar én de oudste én de enige vrouw die in de gemeente de koninklijke onderscheiding kreeg opgespeld. Allen werden lid in de Orde van Oranje Nas sau. Ringoot biedt in gemeenschaps centrum 't Heike een helpende hand bij alle activiteiten, of het nu volksdansen, handwerken, een schieting of koex-sbal be- ti-eft. Ook is ze sinds de oprich ting in 1980 bestuurslid van de Katholieke Bond voor Ouderen Heikant geweest en was ze der tig jaar vrijwilligster bij De Zonnebloem. Door haar meest bijzondere ver-dienste, is ze bij veel ouderen gekend. Tot haar tachtigste vex-jaardag stond ze voor vele senioren in de regio klaar als een onbetaald taxi- chauffeuse, zodat die door ge brek aan vervoer geen activitei ten zouden missen. Haar beslissing om na haar tachtigste verjaardag haar rijbewijs niet meer te vei'lengen, viel haar zwaar. Ook Van Vegchel heeft zich in gezet voor de oudei-en. Zo was hij 22 jaar bestuurslid van Stichting Welzijn voor Oudex-en Hulst en nam hij de samenwer kingmet Stichting Thuiszox-g op zich. Ook is hij nu vijfjaar voor zitter van de Diabetesvereni ging Zeeuws-Vlaandei-en. De meeste mensen kennen hem vanwege zijn voormalige func tie als algemeen directeur van verzorgingscentrum De Blaau- we Hoeve in Hulst. Decoi-andus Van Eckeix is onafscheidelijk verbonden met de EHBO-ver- eniging Nieuw Namen. Hij is 37 jaar voorzitter geweest en daar naast was hij 33 jaar lang lid van de vrijwillige brandweer1. Leefbaarheid De leefbaarheid van Sint Jan steen staat bij De Potter hoog in het vaandel. Zo was hij medeop richter en 28 jaar bestuurslid van Stichting De Warande en heeft hij nog meerdere be stuursfuncties zoals die van de Sint Vincentiusvereniging (5 jaar), van het Sint Ceciliakoor (10 jaar) van de Instuif voor Jon geren (11 jaar) en evenzolang van toneelvereniging Camere van Rhetorica Sint Jan ter Steene. Ook neemt hij actief deel aan het leven in de gemeen schap. Zo is De Potter 51 jaar lid van het Sint Gregoriuskoor. Steijns uit Heikant is een per- soon met grote interesse voor- historie. In 1974 werd hij lid van de Museumcommissie van de Oudheidheidkundige King en acht jaar later werd hij voorzit ter'. Vanuit zijn intersse voor ar- cheologie (25 jaar voorzitter van T. Bakker F. de Waal de parochie van de Heilige Gerulphus in Stoppeldijk. Nog belangrijker was dat zij van 1974 tot 1990, naast de opvoeding van haar eigen drie kinderen, de zorg voor de ne gen kindei-en van haar jong gestorven zus op zich nam. Duei'inks plaatsgenoot E. van Goethem zat van 1974 tot 1990 en van 1994 tot 2000 in de gemeentei'aad voor het CDA. Hoewel Van Goethem tijdens de openbare vergade- ringen nooit veel van zich liet horen, was hij in die lange pe riode een dx-ijvende kx-acht van de confessionele afdeling. Van Goethem zet zich daar naast al decennia lang in voor de voetbalvex-eniging Vogel- waai-de en het plaatselijk wie- lercomité. F. de Waal en T. de Bakker (beiden uit Kloosterzande) werden onderscheiden, om dat ze zich al tientallen jaren verdienstelijk maken voor het kerkelijk leven in de ï-egio. De Waal is meer dan veertig jaar organist, tot twee jaar terug van de Willibrox-duspax-ochie van Ossenisse en nu van de ge fuseerde parochie Ter Duinen. In Ossenisse was hij ook bijna veei-tig jaar dirigent van het pai-ochiekoor. De Bakker vervult diverse be stuursfuncties. Vanaf 1978 al in de parochie (eex-st Marti- nus, nu Ter Duinen) en later ook voor overkoepelde ver banden als de King Noox-d en de Interparochiële Vereniging Nooi'd. E. van Goethem door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Het voltallige college van Honte nisse ging gisteren op bezoek bij vier verdienstelijke bur gers om hen een koninklijke onderscheiding uit te reiken. Twee inwoners van Vogel waarde en twee van Klooster zande werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, omdat zij zich lange tijd hebben ingezet voor de kerk, ouderen, sportvereni gingen en de gemeenteraad. R.Duerinck-Asselman uit Vo gelwaarde doet vijftien jaar- vrijwilligers werk voor de plaatselijke afdeling van de Stichting Welzijn voor Oude ren. Ze verricht al langer hand- en spandiensten voor A. Duerinck-Asselman de Werkgi'oep Ai-cheologie) zet te hij zich in om te komen tot een ruimte in het museum, waar bo demvondsten ten toon konden worden gesteld. Ook was hij ze ventien jaar voorzitter van de museumcommissie, was hij 26 jaar stadsgids van de VW en zette hij zich in voor de restau ratie van de basiliek. De sportieve Vermandei kreeg zijn lintje onder andex-e vanwe ge de twintig jaar waarin hij zwemtochten voor lichamelijk gehandicapten opzette en zijn inzet voor Watersportvereni- ging Saeftinghe (zestien jaar bestuurslid, waai-van acht voor zitter). Menselijk welzijn gaat hem aan het hart. Zo is hij al 29 jaar vice-voorzitter van het Ro de Kuis, afdeling Hulst, maar ook spant hij zich juist in voor de nodige ontspanning. Van het Hulster Gemengd Koor is hij vijftien jaar bestuurslid en ze ven jaar werkt hij actief mee aan een goed verloop van de jaar lijkse buut, oftewel tonpraat in Hulst. Het leven van Vermorken staat voor een groot deel in het teken van de duivensport. Hij is reeds 44 jaar secretaris van postduivenvereniging De Zwa luw en heeft veertien jaar de functie van voorzitter bekleed. Daarnaast ver-vult Vermorken sinds 1990 de taak van secreta ris en vice-voorzitter van de King Oost-Zeeuws-Vlaande- ren, de verenigde zeven duiven- vei-enigingen in de regio. Loco-burgemeester Ben Picavet reikt aan R. de Potter de onderscheiding uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 82