De Grave, voor alles politicus li mmw 1 mi mm MI 1 m PZC Eversdijk zwijgt over type burgemeester PZC Zalm in de ban van Haagse spel Berlusconi eist geld van The Economist Olijkerd in defensieland 28 april 1951 te gast Vraagtekens bij pleidooi voor afschaffen benoemingen zaterdag 28 april 2001 Minister Frank de Grave moet verder regeren met een forse kras op de neus. Tijdens het debat over de vuurwerkramp zegde de voltallige oppositie het vertrouwen in hem op. Een portret van een soms iets te olijke raspoliticus. door Jaco van Lambalgen De Grave (45) zal zich even op het hoofd gekrabd hebben toen hij in 1998 gevraagd werd minister van Defensie te wor den. Wat had hij nou met Defen sie? Aan de andere kant: minis ter! Want politicus is De Grave in hart en nieren. En dus trad WD'er De Grave toe tot het tweede kabinet Kok. Maar hij bleef voor alles politi cus en burger, verdwaald in de wondere wereld die Defensie heet. „Gegroet soldaten," roept hij in 2000 tijdens een werkbe zoek aan Polen vrolijk in het Pools tegen de langs marcheren de militairen. „Gegroet minis ter," bulderen ze terug. De Grave is vooral pragmatisch. Als de PvdA in het najaar van 2000 graag Apache-gevechts helikopters mee wil sturen met de blauwhelmen voor Eritrea, dan doen we dat toch? Of hij daar dan toch geen argu menten voor had, vroeg GPV'er Van Middelkoop afgelopen na jaar in het debat over de uitzen ding. Nou nee, gaf De Grave eer lijk toe: eigenlijk had hij geen behoefte aan de helikopters. Maar dan komt er weer een mo tie en dan moest hij toch over stag, redeneerde hij. Soms denkt De Grave ook iets te makkelijk over de zware onder werpen. Zo was zijn optreden niet sterk voor de commissie- Bakker, die onder meer de uit zending van militairen naar Srebrenica onderzocht. Toen hij tijdens zijn getuigenverklaring vastliep, vroeg hij de commissie of ze soms strikvragen stelde. Aan de andere kant heeft hij voor Defensie ook het nodige bereikt. Hij slaagde erin de be zuinigingen, 375 miljoen jaar lijks tot 2003, rond te breien met de onwillige bevelhebbers van de krijgsmachtdelen. Samen met zijn WD-collega op Buitenlandse Zaken Van Aartsen slaagde hij er verder in 1100 militairen bij te dragen aan Unmee, de vredesmissie van de Verenigde Naties in Eritrea en Ethiopië. De Grave was in de j aren tachtig een van de jonge honden in de WD-fractie. Hij zat in de Twee de Kamer van 1982 tot 1990. Daarna werd hij wethouder in Amsterdam en was hij daar on der meer loco-burgemeester. Binnen de WD was hij een van de eerste paarse denkers. In 1996 keerde hij terug naar Den Haag als opvolger van vriend en generatiegenoot Ro bin Linschoten, die moest aftre den als staatssecretaris van So ciale Zaken. In 1998 werd hij eindelijk minister. Terug in de landelijke politiek. Vastbeslo ten daar zo lang mogelijk te blij ven. Even dreigde er donderdag avond tijdens het debat over de ramp in Enschede een vroeg ein de aan zijn carrière te komen. De voltallige oppositie zegde de steun in hem op. „Maar in de wetenschap dat een meerder heid van de Kamer mij wel steunt, leidt ik af dat ik geloof waardig door kan gaan", stapte hij over de bezwaren van een forse minderheid in de Kamer heen. GPD door Hans Geleijnse Met een commentaar en een doorwrocht artikel over de Italiaanse oppositielei der Silvio Berlusconi heeft het gezagheb bende Britse weekblad The Economist gis teren een politieke bom laten ontploffen. 'Berlusconi is ongeschikt een regering te lei den van om het even welk land, laat staan die van een van 's werelds rijkste democra tieën', meent het blad. Berlusconi, die volgens de peilingen op 13 mei de verkiezingen wint en daarmee voor de tweede keer premier van Italië wordt, was woedend. Via zijn bedrijf Fininvest, dat spreekt over 'infame beschuldigingen', wil hij The Economist voor de rechter dagen wegens smaad. Een schadevergoeding moet de deuken herstellen die de reputatie van de leider en zijn onderneming door de publica tie heeft opgelopen. In een reactie daarop meldde het tijdschrift dat het 'alle informa tie in het artikel handhaaft' Berlusconi's politieke vrienden uit de cen trum-rechtse Polo-coalitie waren eveneens in alle staten. „Dit is niet alleen een serieuze aanval op een politiek leider, maar ook op ons land", meende Pier-Ferdinando Casini, leider van een kleine christen-democrati sche partij. Oud-president Cossiga zei dat de Econo mist, 'normaliter een evenwichtig blad', naar Italië was gekomen 'om vuilnis op te spitten'. De centrum-linkse Olijf-coalitie was dolbij met de keiharde kritiek van het als conser vatief te boek staande weekblad. Volgens het blad toont een eigen onderzoek naar de herkomst van Berlusconi's kapitaal en de financiële manipulaties aan dat de mediakeizer (hij bezit onder meer drie tv- zenders, een uitgeverij en een krant) ant woord moet geven op een fiks aantal zware beschuldigingen. De Economist zegt te be schikken over documenten die hard maken dat Berlusconi's media-imperium is opge zet met ruim twintig miljard gulden aan maffiageld. Kopieën van banktransfers, eveneens in bezit van het blad, suggereren dat Berlusconi via een tussenpersoon ruim twee miljoen gulden ov.ermaakte als smeer geld voor een rechter. Als Berlusconi op 13 mei wint, dan zal er verstrengeling ontstaan van zijn omvang rijke zakelijke belangen en die van de staat, meent The Economist. GPD door Lianne Sleutjes en Hans van Soest Nergens voor nodig al dat overwerk, liet hij bij zijn aantreden weten. Gerrit Zalm wilde elke avond bij tijds thuis zijn. Dat is de VVD-minister van Financiën de afgelopen weken niet al tijd gelukt. Vrijwel dagelijks moest hij in de slag met collega-ministers Borst (Volksgezondheid) en Hermans (Onderwijs), die meer geld verlangden voor hun begrotingen voor vol gend jaar. Telkens moest hij als strenge schatkistbewaar der tegengas geven. Hij wenste niet te tornen aan zijn ijzeren begrotingsregel: de Zalmnorm. In Gerrit Zalms borst lijken twee zielen te schuilen. Voor de buitenwereld is hij de jovi ale peer, die grappend en flipperend de begrotingste korten omzet in een begro tingsoverschot. Getapt bij de eigen WD-achterban en bij de kiezer: steevast bij de eer ste drie in een populariteits peiling. Voor zijn collega's is hij de behoedzame minister van wie het nooit een onsje meer mag zijn. Een minister moet van hem zelf de financiële broek ophouden: wie geld te kort komt, moet het maar op de eigen begroting zien te vinden. Cijfers Toen hij zeven jaar geleden zijn opwachting maakte in de politiek, moest hij eigen lijk niets hebben van het Haagse spel. Partijpolitiek was niet aan hem besteed. Zalm wilde boven alles een vakminister zijn die zich be zig hield met de cijfers. Het 'gezeur' aan het Binnenhof liet hij graag aan zich voorbij gaan. Die houding liet hij echter al snel varen. Inmiddels sluit hij niet meer uit dat hij na zijn ministerschap plaats wil nemen in de Tweede-Kamer bankjes. Ook reageert hij niet meer met 'nee, nooit' op de suggestie dat hij wel eens de eerste liberale premier van Nederland zou kunnen wor den. Vorig jaar fröbelde hij voor de ministerraad een strip van Donald Duck in elkaar. Zelf typeerde hij zich als de exor bitant rijke Dagobert Duck, premier Wim Kok vervulde de rol van neef Donald. De andere ministers bezetten de rollen van Kwik, Kwek en Kwak. En Dagoberts spaar centjes (lees de belasting meevallers) werden belaagd door gespuis: de paarse frac tievoorzitters in hun rol van Zware Jongens. Hardop schateren kan Zalm om der gelijke vergelijkingen. Lach Die losse houding is hem ook vaak kwalijk genomen. Zijn iets te triomfantelijke gebaar bij de aanbieding van de Mil joenennota op die Prinsjes dag toen hij zijn befaamde koffertje hoog boven zijn hoofd hief. Of zijn bulderen de lach als reactie op een mo tie die door de Tweede Kamer werd aangenomen, om meer geld uit te trekken voor open baar vervoer: „We voeren hem niet uitriep hij vol dé dain over de volksvertegen woordiging. De laatste weken was de lach van de altijd rokende olij kerd echter spaarzaam te ho ren. Zalm was nerveus over de begrotingsonderhande lingen. Nog nooit was er zo veel geld te verdelen en nog nooit was de spanning bin nen de coalitie zo hoog opge lopen. Met de verkiezingen in zicht begon iedereen te du wen en te trekken aan zijn Zalmnorm. Iets waar hij van gruwt. Vooral omdat iets soortge lijks hem in februari 1998 (vlak voor de vorige verkie zingen) al eens was overko men. Toen vielen de loon- strookj es tegen en wist Zalms aartsrivaal Ad Melkert (PvdA) er miljarden extra uit te slepen om de kiezer tevre den te stellen. Knarsetan dend moest Zalm toen zijn schatkist opengooien. GPD Ontploffing Het duizend ton metende schip Bedenham is vrijdag ochtend in Gibraltar in de lucht gevlogen. Het schip was met munitie en ander militair materieel geladen. Alle gebou wen in de buurt werden met de grond gelijkgemaakt. Oorzaak is vermoedelijk brand op een langsgelegen aak. Eerste be richten maken melding van zeven doden en vele gewon den. Maquette De maquette van Walcheren in het Zeeuwsch Oorlogsmuse um in Middelburg werkt ein delijk voortreffelijk. Dat bete kent dat Zeeland er een belangrijke attractie heeft bij- gekregen. De inundatie-ma quette van Walcheren heeft sinds de opening van het mu seum een jaar geleden, nooit goed gewerkt. Tekeningen Twee Walcherse scholieren die deelnamen aan de E.C.A. te kenwedstrijd voor de jeugd dingen mee naar de prijs van Europa. Hun werk is vrijdag door een jury waardig bevon den om met 28 werkstukken van andere Nederlandse jon geren naar Parijs te worden gezonden. In de Franse hoofd stad wordt uitgemaakt welke kinderen uit de Marshall-lan den het beste de betekenis van de Marshall-hulp in beeld hebben gebracht. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484Ó00 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie. internet@pzc nl abonnementen: abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand- 39,45 (n.v.t.) perkwartaal: 107,50 109,15) per jaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV door Jan te Veldhuis. Een CDA'er met D66-neigin- gen. Dat beeld kwam bij mij op bij lezing van het artikel van Huib Eversdijk in de PZC van 21 april. Als Eerste-Kamerlid van het CDA verkondigt Eversdijk het idee om burgemeesters en commissarissen van de konin gin rechtstreeks door de bevol king te laten kiezen. Dat staat haaks op de officiële lijn van zijn eigen partij. En dit is ook weer een ander idee dan zijn re cente voorstel om burgemees ters te laten benoemen op de wijze van voorzitters van wa terschappen. Hij verkondigt nu een D66-standpunt. Eversdijks geluid is opmerke lijk en verwonderlijk, en voor een lid van de Eerste Kamer toch wel erg van de hak op de tak. Ik ben benieuwd of hij zijn woorden binnenkort in daden zal omzetten. Want dan moet hij als lid van de Eerste Kamer dis cussiëren en stemmen over de aanstellingswijze van burge meesters. Net als D66 praat Eversdijk he lemaal niet over de inhoud van het ambt van burgemeester en CdK. Hij heeft het alleen over de vormgeving en de procedure van de aanstellingswijze, ofte wel: over de verpakking. Regentenmethode De huidige benoemingswijze door de Kroon dateert uit de 19e eeuw, en deze regentenmethode moet maar eens worden afge schaft, zo beweert hij. Nou, zo lust ik er nog wel een paar: onze erfelijke monarchie stamt ook uit die tijd. Alsook de benoe mingswijze van bijvoorbeeld rechters en ministers. En zijn ei- gen Eerste Kamer ook. Evenals het systeem van politieke partij - en. De waterschappen dateren zelfs al uit de twaalfde eeuw. En die schaffen we toch ook niet af vanwege hun historische date ring zolang ze nog naar tevre denheid functioneren? Als je systeem veranderingen wilt, dan moet je eerst over de inhoud van het systeem naden ken, en niet alleen over de ver pakking. Welk type burgemees ter zouden Eversdijk en D66 bijvoorbeeld willen? Behoud van het huidige Nederlandse ty pe burgemeester? Die is de coör dinator en de procesbegeleider van het plaatselijke bestuur. Vaak zonder veel eigen inhou delijke portefeuilles buiten zijn wettelijke taken op het gebied van openbare orde en veiligheid om. Is dat portefeuillepakket wel aantrekkelijk genoeg om ver kiezingen mee in te gaan? Of willen ze het type Franse burge meester? Die heeft als deeltijd functionaris veel minder te ver tellen. Want. de echte macht is geconcentreerd in Parijs. En de openbare orde en veiligheid in Frankrijk is in handen van de prefecten uit de departementen. Of denken ze soms aan een Ame rikaans burgemeesterstype? Die heeft heel veel macht en be voegdheden. Overigens ten kos te van de invloed van de ge meenteraad, die veel minder sterk is dan in Nederland. In de Verenigde Staten neemt een ge kozen burgemeester zelfs zijn eigen wethouders en ambtena ren mee. Zo'n burgemeester heeft in zijn eentje heel veel macht en is een echte potentaat. Dan wel: hebben ze een Belgisch burgemeesterstype voor ogen? Die wordt door de gemeente raad gekozen, uit de leden van de gemeenteraad. Dus: een lo kale figuur, die heel veel aan ei gen lokale politiek doet. Wel eens een burgemeester 'uit de kroeg' genoemd, die veel met cliëntelisme en kiezersgunst be zig is. Helaas maken D66 en de heer Eversdijk geen inhoudelij ke keuzes. Welk type burge meester willen zij eigenlijk? En: met welke taken en bevoegdhe den? En: hoe verhouden die zich tot de taken en bevoegdheden van de gemeenteraad en de wet houders? Campagne Stel, dat Nederland inderdaad zou overgaan tot het recht streeks verkiezen, en dan van het Nederlandse type burge meester. Hoe gaan D66 en Eversdijk dan met de volgende vragen om? Mag een burge meester dan een verkiezings campagne voor zichzelf hou den? De vraag rijst dan of die campagne dan over alle onder werpen mag gaan. Ook over on derwerpen, waarover hij geen zeggenschap heeft, omdat die aan de gemeenteraad zijn voor behouden? Of alleen over de on derwerpen, die in zijn taken pakket zitten? Je kunt je verder afvragen welke toestanden er kunnen ontstaan als de burge meester iets anders heeft be loofd dan de gemeenteraad wil. Wie beslist dan uiteindelijk? Wat gebeurt er als er een burge Vaak hebben burgemeesters weinig eigen inhoudelijke portefeuilles buiten de wettelijke taken op het gebied van openbare orde en veilig heid. Of dat genoeg is voor een verkiezingscampagne is de vraag. foto GPD meester van kleur x komt, maar een college van wethouders van een tegenovergestelde politieke signatuur, en als ze niet kunnen samenwerken? Kortom, wat ge beurt er als zowel de burge meester, de gemeenteraad en de wethouders allemaal een eigen legitimatie van de kiezers heb ben gekregen? Dan zijn er meer dere kapiteins op één gemeente lij k schip. Een andere vraag die opkomt is of een gekozen gemeenteraad een gekozen burgemeester nog wel mag wegsturen, als die door zijn optreden geen vertrouwen van de raad meer geniet. Of moet het dan maar vier j aren be- stuursellende worden? De bur gers zitten niet op dit soort on verkwikkelijke situaties te wachten. Past een en ander wel in het collegiale bestuursmodel in Nederland-polderland? Ik vind dat D66 en nu ook CDA'er Eversdijk ten onrechte aan dit soort vragen voorbij gaan. En bovendien: niet alles, wat histo risch gegroeid is, is fout. Ik wijs speciaal op de waterschappen. Laten Eversdijk en D66 toch eerst eens beter nadenken over dit soort inhoudelijke aspecten, indruk dat ze beide te veel in beelden en sjablonen denken. Uniek Waarom zouden we de voorde len afschaffen van het huidige systeem, waarbij de burgemees ter door de Kroon wordt be noemd? Dat systeem is uniek in Europa, zegt Eversdijk. Dat is waar. Maar wat is daar op tegen? Nederland is heel vaak uniek. Denk aan ons koninklijk huis. Denk aan ons poldermodel. Denk aan onze waterschappen. Denk aan onze tolerante samen leving. Denk aan ons grote res pect voor andersdenkenden. Natuurlijk gaat het ook bij een benoemde burgemeester wel eens mis. Maar de zegeningen van dit systeem zijn in het alge meen toch heel groot. De Neder landse benoemde burgemeester wordt geselecteerd op basis van kwaliteit voor het ambt. En niet alleen op basis van populariteit. Hij of zij is doorgaans het ce ment, het samenbindende ele ment in het gemeentebestuur. Hij staat meestal boven de par tijen, is onafhankelijker. Hij waakt over de algemene kwali teit van de besluitvorming. Hij is de burgemeester van ieder een, en niet alleen van de meer derheid die hem heeft gekozen. Hij hoeft niet aan cliëntelisme te doen, en evenmin aan eigen mannetjesmakerij of borstklop perij. Hij kan besluiten ter schorsing of vernietiging voor dragen, als hij ze in strijd met de wet of het algemeen belang acht. Een burgemeester moet ook ge- meentegrensoverschrijdende belangen behartigen. Hij is dus meer dan alleen een lokale func tionaris. Bij een gekozen burge meester zullen voornamelijk plaatselijke kandidaten mee doen, omdat buitenstaanders onbekend zijn en daardoor min der kans hebben. Dat kan leiden tot het verschralen van het aan bod van kwalitatief goede kan didaten voor het burgemeester schap. En eerder tot verdere politisering dan tot kwaliteits verbetering van het gemeente bestuur. Uit alle peilingen blijkt dat de huidige benoemde burgemees ter de meest geziene lokale be stuurder is. Meer dan negentig procent van de bevolking dicht hem groot gezag toe. Waarom zouden we zo'n goed functione rend systeem gaan inruilen voor een gemeentebestuur dat waar schijnlijk minder kwaliteit in zich draagt en in ieder geval so ciaal-cultureel niet beter bij Nederland past? De ideeën van D66 en Eversdijk lijken mij on rijp en ondoordacht. Ze hebben inhoudelijk weinig vis aan de graat. Bij nadere beschouwing blijken ze veel inhoudelijke na delen te hebben slechts optische voordelen. De auteur van dit artikel is lid van de VVD-fractie in de Twee de Kamer der Staten-Generaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 74