Begroting kabinet bijna rond Licht gloort aan einde van mond- en klauwzeertunnel Zeeuws protest tegen korting op geld ouderenzorg Noord-Hollandse FNV-leden wijzen akkoord NS af PRAXIS Vragen over mond- en klauwzeer? Zalm handhaaft norm Koninginnedag Veel lintjes in Zeeuws-Vlaanderen Tanker met één wand verboden Samen op een munt Wahid tracht scherven te lijmen Miljoenenmeevaller voor provincie Kleine zege Ajax op NAC België pakt vuurwapens aan Het blijft bikkelen op N-Beveland De PZC op Koninginnedag i Vorstelijk voordeel op Koninginnedag Ut ATB fiets w Muyzdisi! PZC 12° -Tgö Regen Vandaag geheel bewolkt en perioden met regen. Later opklaringen met een enkele bui. Maxima rond de 12 graden. 244e jaargang no. 100 zaterdag 28 april 2001 losse nummers 3,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet lijkt vandaag de begroting voor het volgend jaar af te kunnen ronden. Ambte naren van het ministerie van Financiën zouden de afgelopen nacht doorwer ken om het akkoord dat de ministerraad gisteravond laat bereikte, nader uit te werken. Het ziet er naar uit dat minister Borst (Volksgezondheid) zo'n drie miljard gulden extra krijgt voor volgend jaar. Minister Her mans (Onderwijs) kan op om en nabij - de twee miljard gulden meer rekenen. Het kabinetsberaad sleepte zich gisteren voort omdat dit tweetal vond dat minister Zalm van Fi nanciën te karig was met zijn extraatjes. Samen met premier Kok kwamen de drie bewinds lieden er uiteindelijk uit. Het is de eerste keer dat het opstellen van een begroting Paars zoveel moeite kost. Zalm voerde de halve dag indi viduele gesprekken met vrijwel alle ministers. Aanvankelijk waren ook andere bewindslie den dan Borst en Hermans onte- door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur gaat bij de Tweede Kamer bezwaar maken tegen de herverdeling van geld voor de verzorgingshuizen. Die zou er toe leiden dat Zeeland het met elf miljoen gulden minder moet doen. Provinciale Staten vinden dat 'onredelijk'. De Staten namen gisteren una niem een motie van de PvdA aan. Daarin wordt vastgesteld dat de plannen van het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) in strijd zijn met de even eens gisteren aangenomen re giovisie ouderenzorg 2001- 2004. Die visie speelt in op de specifieke Zeeuwse omstandig heden, zoals de gemiddeld ho- (Advertentie) U ktiui deze dag ook bij ons vieren. Wij zijn de gehele dag geopend en in een feestelijke Koninginnedag j geopend van 10.00 - 16.30 Mari'tima pagina 3,16en 17 TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen was giste ren goed voor ruim eenderde van de 68 konink lijke onderscheidingen die in Zeeland zijn uit gereikt. Burgemeesters en loco's mochten 24 lintjes op spelden bij burgers die zich in de samenleving en/of in hun vak verdienstelijk hebben ge maakt. De meeste onderscheidingen vielen in Hulst: zeven. In Terneuzen waren dat er zes. Het Hontenisser college bracht vier inwoners oran je hulde. Bestuurders in Oostburg en Sluis-Aar- clenburg verrasten drie burgers. In Sas van Gent werd één inwoner gedecoreerd. De meesten werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje van Nassau, maar er waren ook drie ridders bij: oud-ziekenhuisdirecteur C. Kos- tense uit Biervliet, topman van het Terneuzense bouwbedrijf De Hoop G. van der Peijl en land- bouwbestuurder J. Becu uit Groede. vreden met het geld dat Zalm hen had toebedacht. Na onder onsjes met de minister van Fi nanciën gingen zij toch ak koord. Zalm heeft de afgelopen weken zeven miljard gulden bijeen ge sprokkeld om aan de wensen voor extra investeringen in on derwijs en zorg tegemoet te komen. Hem was er alles aan ge legen de strenge, paarse begro tingsregel te handhaven. Die houdt in dat extra investeringen moeten worden betaald door op andere posten te bezuinigen. Dat is hem dus gelukt. Correctie De afgelopen tijd heeft Zalm al le begrotingen nagespeurd op posten die niet zijn uitgegeven. Dat geld wil hij nu voor andere doeleinden bestemmen. Ook komen er extra miljarden vrij door de jaarlijkse inflatiecor rectie. Of de regeringsfracties PvdA en D66 met het bijna bereikte ak koord tevreden zullen zijn is de vraag. Zij hebben eerder gezegd dat er veel meer geld moet ko men. Dat kan volgens hen alleen als ook belastingmeevallers worden ingezet, Zalm en zijn ei gen WD zijn daar pertinent te gen. GPD pagina 2: Zalm in de ban van Haagse spel gere leeftijd in Zeeland ten op zichte van andere provincies. Dat leidt tot een grotere vraag naar ouderenzorg. Het CTG gaat juist aan die regionale fac toren voorbij. Door voor alle provincies de zelfde richtlijnen te hanteren, wordt Zeeland ongeveer elf mil joen gulden gekort. De motie van de PvdA roept de Tweede Kamer op het beleid van het CTG aan te passen. Gedepu teerde G. de Kok (PvdA, zorg) beloofde de motie door te sturen naar de Kamer en naar staatsse cretaris Vliegenthart. ,,Ik be schouwde motie als een steuntje in de rug van Gedeputeerde Sta ten." Geborgen De Kok nam ook een motie van het CDA over. Met de steun van alle andere fracties verzochten de christen-democraten de ge deputeerde om de bouw van kleinere woonzorgcentra in de dorpen te stimuleren. Volgens J. de Looff-de Wild van het CDA kunnen woonzorgcentra ertoe bijdragen dat ouderen in hun ei gen omgeving kunnen blijven wonen. Zo blij ft hun sociale net werk intact en dat zorgt ervoor dat ze zich veilig en geborgen voelen. Het idee van de PvdA om een ex terne visitatiecommissie de kwaliteit van de zorg in de Zeeuwse verzorgingshuizen te laten beoordelen, sprak De Kok ook wel aan. Hij wilde echter nog niet beloven of en wanneer zo'n commissie er komt. DEN HAAG - Prins Willem-Alexander en Maxi ma Zorreguieta bekijken de Nationale Verlo- vingsmunt op paleis Noordeinde in Den Haag. De Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht heeft deze munt naar aanleiding van de verloving uit gegeven. De beeltenis van de prins en zijn verloof de staat erop. De munt, die geen wettig betaal middel is, is vormgegeven door muntontwerper Jan Vis. Prins Willem-Alexander vierde gisteren zijn 34e verjaardag. foto RobertVos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Allerlei tekenen lijken erop te wijzen dat de mond- en klauwzeerepidemie en de bestrijding ervan in een laatste fase zijn beland. Een aantal Gelderse natuurgebie den is vanaf vandaag weer toe gankelijk voor wandelaars en er is ook een versoepeling van de bezoekregels voor boeren in de mkz-toezichtgebieden. Daarnaast is de vleesexport vanuit het zuiden en westen van Nederland op gang gekomen en oriënteert de sector zich op de aankoop van vee voor het 'her- bevolken' van geruimde stallen. Het toezichtsgebied rond Koot wijkerbroek is inmiddels ver kleind. Om daarvoor toestem ming te Inrijgen van de Europese Unie gebruikte het ministerie van Landbouw gisteren het ar- gument dat 'de crisis een punt heeft bereikt waarop het ver antwoord is het toezichtsgebied in te krimpen'. „Helaas is het nog niet zover dat we de vlag kunnen uitsteken", zegt een woordvoerster van het ministerie van Landbouw. Misschien dat we na een perio de van drie weken zonder een nieuwe uitbraak voorzichtig optimistisch kunnen worden." Wageningen Dat het leed nog niet is geleden blijkt uit de afgelasting van de nationale herdenking van de bevrijding in Wageningen op 5 mei. De gemeente en het Natio nale Comité Herdenking Capi tulaties 1945 Wageningen be sloten hiertoe gisteren. Indirecte schade waarmee boe ren en andere ondernemers worden geconfronteerd door de mkz-crisis wordt niet vergoed. Vervolgschade treedt bijvoor beeld op doordat boeren tijde lijk geen vee hebben en dus geen inkomsten. Ook tijdens de var kenspestcrisis is geen extra geld beschikbaar gesteld bovenop het bedrag dat boeren krijgen als hun veestapel wordt ge ruimd. Het kabinet stemde gisteren in met voorstellen van minister Brinkhorst (Landbouw) om ge troffen melkveehouders een be drag van veertig cent per liter melk te garanderen en gedu peerde boeren eerder in aan merking te laten komen voor President Wahid heeft opgeroepen Indonesië bijeen te houden en vroeg de bevolking samen te werken en vooral de vrede te bewaren. Hoewel de omstreden president niet van plan is af te treden, karakteriseerde een politiek waarnemer Wahids toespraak als afscheidsspeech. De provincie Zeeland heeft volgend jaar ongeveer 10 miljoen euro meer te besteden dan ze had verwacht. Met dat bedrag in de hand moet de overgang op de euro soepel worden bena derd: subsidies worden naar boven afgerond, reke ningen die aan de provincie moeten worden betaald, naar beneden. LONDEN - Enkelwandige tan kers worden vanaf 2021 nergens ter wereld meer toegelaten. Daarmee moeten olierampen worden voorkomen. Afzonder lijke landen hebben de moge lijkheid al in 2015 een verbod te laten ingaan. De landen van de Europese Unie zullen dat doen. De afspraken zijn gemaakt in het kader van de International Maritime Organisation (IMO) in Londen. De oudste enkelwandi ge tankers van meer dan 20.000 ton worden al vanaf 2005 uit de Europese wateren geweerd. Voor een categorie schepen die wat minder risico met zich mee brengt, uiterlijk 2010. De EU heeft sterk aangedron gen op internationale afspraken na de ramp met de tanker Erika voor de Franse kust in 1999. De VS hadden al eerder een verbod voor enkelwandige tankers vanaf 2015 afgekondigd. Dat werd gezien als ondermijning van de status van de IMO. Toen de EU dreigde het Amerikaanse voorbeeld te volgen, maakten ook de Aziatische landen zich sterk voor een internationaal akkoord uit vrees een 'clumpge- bied' te worden voor oude tan kers. RTR/AFP BRUSSEL - België gaat het be zit van vuurwapens aan banden leggen. Wie in aanmerking wil komen voor een wapenvergunning moet meerderjarig zijn, een proef afleggen, een medisch at test tonen en een blanco strafre gister hebben. Wie samenwoont krijgt alleen een vergunning als de partner zich daar niet tegen verzet. De Belgische ministerraad is het gisteren eens geworden over een wetsontwerp van deze strek king. ANP/Belga Ajax heeft gisteravond een kleine zege behaald op NAC: 1-0. De jeugdige Daniel Cruz maakte in de slotfase het doelpunt (foto). Voor de ploeg van trainer Co Adriaanse was het de eer ste zege in vier wedstrijden. Ajax klom door de over winning naar de derde plaats. De Amsterdammers hebben twee punten meer dan de Limburgers. Het gaat niet goed met de agrarische sector. Boeren stoppen of stappen noodgedwongen over op andere middelen om aan de kost te komen. Dat geldt ook voor boeren op Noord-Beveland. De gemeente heeft beleid uitgestippeld voor agrarische ont wikkelingen en initiatieven op het eiland. Vier pro minente Noord-Bevelanders geven hun visie op de toekomst van de Noord-Bevelandse boer. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; wonen: 33 en 35; reizen: 39,40 en 41; mobiel: 43 een uitkering. Het ministerie van Landbouw maakte gisteren bekend dat wordt toegestaan runderen, schapen, geiten en herten vanuit de stal te ver plaatsen naar een wei. Blokkades Ondanks de oproep van be stuurslid J. Brok van de Neder landse Vakbond Varkenshou ders (NW) om geen acties te voeren, hebben boze boeren gis terochtend toch op acht plaat sen rijbanen geblokkeerd. De verkeerscentrale TIC telde daardoor zestig kilometer extra file. Rond tien uur waren alle blokkades opgeheven. Vooral de politie in Twente had de handen vol aan het in goede banen lei den van de acties. GPD/ANP pagina 5: Britse boeren niet klein te krijgen van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het bijna een week oude akkoord tussen bon den, ondernemingsraad (OR) en de directie van de Nederlandse Spoorwegen is verworpen door de leden van FNV Bondgenoten in Noord-Holland. De uitkomst voorspelt weinig goeds voor de overige ledenraadplegingen, die duren tot 10 mei. De FNV-leden keerden zich gis teren in Amsterdam in groten getale tegen het NS-akkoord. „Zolang deze directie er zit heb ben we er gewoon geen vertrou wen in", stelt een vakbondslid. Bonden, OR en NS-directie slo ten op 23 april na maanden van conflicten uiterst moeizaam een overeenkomst. De NS mochten op 10 juni het omstreden nieuwe dienstrooster invoeren en de on dernemingsraad kreeg toestem ming een alternatief uit te wer ken. Verder zou het spoorbedrijf meer doen om de kwaliteit van het werk te verbeteren. De stemming in Amsterdam is een steun in de rug voor het ra dicale NS-personeel, dat zich voor een deel heeft verenigd in de 'personeelscollectieven'. Om die reden werd bij de NS-direc tie en de bonden met spanning uitgekeken naar de bijeenkomst in de hoofdstad. Broeinesten Amsterdam, Alkmaar, Arnhem en Zutphen worden als de sterk ste broeinesten van verzet ge zien. De stemming in die stand plaatsen kan bepalend zijn voor de uitkomst van de ledenraad plegingen elders. FNV-bestuurder A. van den Berg hoopt ondanks de afwij zing in Noord-Holland dat het akkoord het groene licht krijgt van zijn achterban. ANP Advertentie Advertentie Op Koninginnedag, maandag 30 april, zijn alle PZC-kantoren gesloten. Voor bezorgklachten zijn wij 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC Voor dringende zaken belt u met ons kantoor in Vlissingen:0118-484000 Helaas voert PTT geen postbestelling uit, zodat postabonnees de PZC een dag later zullen ontvangen. «PI? Type Ranger Ancona 26". Verkrijgbaar in blauw en oranje. Volledig geveerd, variabele hoogte. Met 18 versnellingen. ^^k£arantie 10 jaar op frame en voorvork. m Mi m .799*, -nu a.s. maandag open van 9.00 tot 17.00 uur Advertentie Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 - 1556 (gratis) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 - 17.00 uur! Op Koninginnedag, maandag 30 april, is de Konmar in Middelburg open van 8.30- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel Ons filiaal in Goes is de hele dag gesloten op Koninginnedag. M, ook 10 «tut bkktA, ifbn,? (Advertentie) 713214"000019 Praxis Goes, A. Joachimikade 30, tel. 0113 - 23 32 20. Praxis Middelburg, Grenadierweg 19, tel. 01 18 - 63 58 44. Praxis Vlissingen, Gildeweg 8, tel. 01 18 - 41 43 30. Praxis Zierikzee, Haringvlietplein 9, tel. 01 I I - 41 6999. Teletekst: pagina 460 landbouw, natuurbeheer en visserij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73