Boodschapper van de koningin Oranje eer voor acht gelukkigen PZC Ridderschap voor voormalig directeur ziekenhuis Kostense 17 Burgemeester Asselbergs brengt een morgen lang overal heuglijk nieuws zaterdag 28 april 2001 Burgemeester Asselbergs haalt de bij de onderscheiding horende oorkonde uit een kokertje. foto's Pieter Honhoff Familie en vrienden volgen de plechtigheid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Klokslag negen uur in Renesse, de eerste. Burgemeester Jack Asselbergs en zijn secondant Piet Verkaart zijn 'er helemaal klaar voor'. In de kofferbak van de lichtblauwe sta tionwagon liggen acht koninklijke kistjes gereed. Eén meer dan vorig jaar en elk gevuld met een medaille van de Orde van Oranje-Nassau, een kleinere draagspèld en de bijbehorende oorkon de. Zorgvuldig spreidt de burgemees ter zijn ambtsketen voor het vrachtje majestueuze waardering, zet zich ach ter het stuur van zijn auto en kiest koers naar de Schouwse badplaats. Al twintig j aar rij dt Asselbergs in naam van de koningin langs burgers uit zijn gemeente die van bijzondere betekenis zijn voor de maatschappij. En nog steeds is iedere plechtigheid weer even feestelijk. ,,Dit soort gebeurtenissen verveelt mij nooit. Het is de afronding van een lange procedure, een bekro ning op het werk van een speciaal ie mand. Dat blijft een hoogtepunt. Hoe vaak je zoiets ook doet." In zijn lange carrière als burgemeester heeft Asselbergs het nog nimmer mee gemaakt dat een lintje werd geweigerd. Kwestie van zorgvuldig voorbereiden, stelt hij. „De meeste mensen die het aangaat, ken ik toch wel persoonlijk. Intuïtief weet ik wat kan of niet wan neer een voordracht binnenkomt. Eén keer heb ik meegemaakt dat we in het voortraject lang hebben geaarzeld of de persoon een onderscheiding op prijs zou stellen. Toen we daar niet uitkwa men, heb ik de beste man uitgenodigd en het hem maar gewoon gevraagd. Tot mijn genoegen was hij maar wat trots dat de eer hem te beurt viel. Je moet wel uiterst zorgvuldig te werk gaan bij dit soort aangelegenheden. Iedere onder scheiding die wordt toegekend, is een afzonderlijk besluit en wordt door de Koningin persoonlijk ondertekend. Wanneer een lintje wordt geweigerd, moet een nieuw Koninklijk Besluit worden genomen om het eerste in te trekken. Dat mag je de majesteit niet aandoen." Extra rondje Renesse komt in zicht. De plichtplegers zijn aan de vroege kant. Omdat de ver rassing van een koninklijke onder scheiding valt of staat met de juiste timing, rijdt Asselbergs een extra rond je. „Ik kijk nog even op de Moolweg of de gedenkplaten er netjes bijliggen, voor volgende week bij de dodenher denking. Nóg lijkt de klok niet verder richting negenen te willen en wederom zoekt de burgemeester een omweg naar de dorpskerk, waar mevrouw Lemson-Daane op dat moment niets vermoedend vergadert met haar kerk bestuur. Dan waagt Asselberg het er toch maar op. Hij parkeert de wagen zo dicht mo gelijk bij de hoofdingang. Plots ver schiet hij van kleur. Bij het omhangen van zijn ambstketen valt de penning er uit. De veiligheidspal aan de achterzij de blij kt het euvel. „Gisteravond heb ik de penning omgedraaid met het Rijks wapen naar de voorkant, omdat ik van daag' de koningin vertegenwoordig en niet de gemeente Schouwen-Duive- land. Zo hoort dat.Na wat gefriemmel slaagt Asselbergs er in de klem te slui ten. „Kennelijk had ik het pinnetje niet ver genoeg doorgeschoven." De burgemeester betreedt de halfvolle kerk en mengt zich met de anderen in 'het grote complot' om de decorandus naar de centrale plaats te lokken. Wan neer mevrouw Lemson met een volgen de smoes uit de consistorie wordt ge haald en het godshuis binnenstapt, deinst ze achteruit bij het zien van het onverwachte bezoek. Bijna ogenblik kelijk valt het kwartje en ondergaat het slachtoffer gedwee een lange lijst van loftuitingen, die ze later even stan daard probeert te ontkrachten door te wijzen op de inzet van anderen. „Alleen ben ik niemand", zou Louis Obbink op merken wanneer ook hij verderop die ochtend in Brouwershaven de konink lijke versierselen krijgt opgespeld. De acht onderscheidingen moeten voor het middaguur zijn uitgereikt, zo staat voorgeschreven. Nadien wordt de na tionale lintjesregen wereldkundig ge maakt en zouden de gefêteerden het heuglijke feit dus uit een andere bron kunnen vernemen. „En dat is natuur lijk incorrect", schetst Asselbergs de achtergrond van het gebod. Een strak schema is dus geboden. Vertraging Van Brouwershaven gaat het naar Nieuwerkerk. Als de drie aanstaande leden in de Orde van Oranje-Nassau zich nog niet in het plaatselijk dorps huis blijken te hebben gemeld, be kruipt de burgemeester een ongemak kelijk gevoel. „Ze zijn er nog niet! Hoe kan dat nou...?" Vijf minuten later dan gepland druppelen de heren Braam, Heijboer en Van den Hoek op 't gemakje binnen en steekt Asselbergs van wal. De vertraging wordt enigszins ingelo pen door het dienblad met jus d'orange, rode en witte w i j n voorbij te laten gaan In het stadhuis van Zierikzee wacht J. Lemsom-Daane C. J. van der Maas D. L. Obbink (53), Brouwershaven. D. L. Obbink is benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau voor zijn vele verdiensten voor de plaatselijke samenleving. Hij is vanaf 1975 jeugdbegelei der en trainer bij de ASV Brouwershaven en sinds 1986 is hij voorzitter van deze sport vereniging. Obbink was van van 1976 tot 1983 diaken van de Nederlandse Hei-vormde Kerk Brouwershaven. Vanaf 1985 tot heden is hij voorzitter van de commissie Brouwse Dag. Verder is hij lid van de commissie BrouwersHaven- Concert. Voorts was Obbink voorzitter van de toenmalige Dorpsraad Brouwershaven. Hij staat bekend als een gemo tiveerd en sterk betrokken be stuurder, die zich gemiddeld 25 uur per week vrijwillig inzet voor de plaatselijke samenle ving. M. Braam (64), Nieuwerkerk. M. Braam is benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau voor de uiteenlopende wijze waarop hij zich gedurende vele jaren verdienstelijk heeft ge maakt voor en in de samenle ving. Hij was van 1959 tot 1999 organist in de kerk van de Ge reformeerde Gemeente in Nieuwerkerk. Sinds 1973 tot heden is hij bestuurslid van de kiesvereniging Nieuwerkerk van de Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) en sinds 1981 bekleedt hij het voorzit terschap daarvan. Tevens was hij van 1986 tot 1990 lid van de gemeenteraad van de toenma lige gemeente Duiveland voor de SGP. Hij is 23 jaar lang be stuurslid geweest van de Ver eniging School met de Bijbel in Nieuwerkerk. Tijdens die pe riode vervulde hij lange tijd de functie van voorzitter. A. R. I. van den Hoek (63), Nieuwerkerk. A. R. I. van den Hoek is be noemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau als blijk van waardering voor zijn grote in zet voor de samenleving. Hij was geruime tijd collectant, van de Hervormde Gemeente Nieu werkerk. Verder was hij lange tijd kerkvoogd, waarvan enke le jaren president-kerkvoogd van de Hei-vormde Gemeente. Verder was hij wijkouderling, lid van het moderamen van de Hervormde Gemeente en lid van het College van Beheer van de Samen op Weg-kerk in Dui veland. Van den Hoek was in totaal achttien jaar lid van de gemeenteraad. Óok was hij be stuurslid van de Dorpsraad Nieuwerkerk, dagelijks be stuurslid van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse, bestuurslid van de ijsvereniging, vrijwilli ger bij de Dorkasgroep, het streek- en landbouwmuseum in Dreischor en chauffeur op een versierde wagen met kinde ren bij optochten met Konin ginnedag en Sinterklaas. J. Lemsom-Daane, Renesse Zij is benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau voor haar jarenlange inzet op kerkelijk terrein. Van 1960 tot 1978 was zij leidster van de oudste groep van de zondagsschool. Van 1978 tot 1991 en van 1999-2000 was zij dirigente van het Her vormd Kerkkoor Renesse. Zij was zes jaar lid van de redactie commissie van het kerkblad 'Van 't kerkplein. Verder is Lemsom ouderling-scriba van de Hervormde Kerk met de bij zondere opdracht het pastoraal van gemeenteleden in verzor gingstehuis Duinoord en ver pleeghuis Cornelia. Verder iszij betrokken bij de commissie openstelling Jacobuskerk en bij de kerkkraam op de sei zoenweekmarkt. Sinds 1985 is Lemsom contactpersoon van de christelijke hulporganisatie Dorkas. D. van Eek (59), Schuddebeurs. D. van Eek is benoemd tot Rid der in de Orcle van Oranje Nas sau. Van Eek was tot 1966 notaris in Zierikzee. Hij pro moveerde in 1997 op het onder werp Aansprakelijkheid van de Luchtverkeersleiding. Sedert 1997 is hij Honorair Consul van Bangladesh. Daarnaast ver vulde hij vele bestuursfuncties op diverse maatschappelijke terreinen, waaronder be stuurslidmaatschappen van gezinsvervangend tehuis Schouwenoord, zorgcentrum Borrendamme, Stichting Be vordering Gezondheids- en Maatschappelijke Zorg Schou wen-Duiveland, Golfclubs Domburg en Grevelingenhout, Raad van Toezicht Raboban- ken. Van Eek was vice-voorzit- ter van de Stichting Feijenoord betaald voetbal, lid Raad van Toezicht Stichting ABC (Aru ba, Bonaire, Curacao) en op richter en beheerder van een Fonds voor het verstrekken van medische apparatuur aan het Centraal Ziekenhuis in Dhaka, Bangladesh. P. J. Heijboer (59), Sirjansland. R J. Heijboer is benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn grote inzet voor de Nederlands Hervormde Ge meente in Sirjansland/Schou- wen-Duiveland. Heijboer is sinds 1959 organist voor deze kerk. In 1967 werd hij beves tigd in het ambt van diaken en in 1975 trad hij toe tot de kerk voogdij als notabele. In 1976 werd Heijboer benoemd tot kerkvoogd en in 1995 tot presi dent kerkvoogd. Sinds 1988 is hij lid van het College van Visi tatoren-provinciaal in Zee land. Sedert 1994 is hij voorzit ter van het Reformatorisch- nog een drietal, verontschuldigt de burgemeester zijn vroege vertrek. Een maal daar aangekomen dient een vol gende tegenvaller zich aan. Kwart voor twaalf, de trouwzaal die voor de plechtigheid was gereserveerd, is nog bezet in verband met een huwe lijksvoltrekking. Dit keer is het Verkaart die het op z'n heupen krijgt, het cruciale uur nadert immers. „Ik had de ambtenaar van de burgelijke stand nog zo op z'n hart gedrukt dat hij uiter lijk om half twaalf klaar moest zijn!" Asselbergs toont zich evenwel begrip vol: „Voor het bruidspaar en de familie is het ook een hele belangrij ke dag, zo'n moment laat zich niet volledig regisse ren. En bovendien, de gasten zijn bin nen, daar gaat het om. Het lijkt me sterk dat ze hier naar Omroep Zeeland gaan zitten luisteren. Als we maar voor het middaguur zijn begonnen, dan is er helemaal niks aan de hand." Tijdens zijn openingszin voor de geno digden van de te benoemen Oranje klanten Van Eek, Van der Maas en Schotte speelt het carillon op het stad huis een olijke compositie. De burge meester wipt tevreden op z'n tenen, op recht blij dat hij weer drie aimabele inwoners van zijn mooie gemeente ge lukkig kan maken. door Wout Bareman TERNEUZEN - De burge meester die de burgemees terszoon een koninklijke on derscheiding opspeldde. En die daarna naar adem snakte bij het voorlezen van alle ver diensten die Kees Kostense uit Biervliet voor de samen leving heeft en had. De zoon zijn van een burgemeester van Biervliet was op zich geen reden voor het opspel den van de versierselen, be horend bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Kostense heeft vele andere verdiensten. Burgemeester Barbé somde het allemaal op. Kostense, zoon van de oud-burgemees ter van Biervliet, was zeven tien jaar huisarts en vervol gens van 1982 tot aan het einde van z'n loopbaan, in '98, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Walche ren. Barbé liep de hele carri ère van Kostense door en die liegt er niet om. Hij was on der meer voorzitter van huis artsenvereniging Hoekse Waard-IJsselmonde, be stuurslid van de regionale huisartsenvereniging Rijn mond en lid van de raad van bestuur van het ziekenhuis Walcheren. Daarnaast ook voorzitter van de provinciale Ziekenhuisraad (later het Ridder C. Kostense Zeeuws directeurenberaad). Maar daarnaast bekleedde hij sinds het begin van de ja ren tachtig tal van functies in ideëele verenigingen en stichtingen. Van '84 tot '99 bijvoorbeeld was hij voorzit ter van de mede door hem op gerichte vereniging Het Zeeuwse Melkschaap (hij heeft er thuis, in Biervliet, heel wat lopen). Kostense is al jaren voorzitter van na tuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje, is bestuurs lid van Het Zeeuwse Landschap, was vice-voor- zitter van de Zeeuwse Milieu Federatie, hanteert de voor zittershamer van het Boom kikkerfonds West-Zeeuws- Vlaanderen, is lid van de stichting Steunfonds Zeeuwse Musea en van de raad van toezicht van het Zeeuws Orkest. In de welzijnssector is hij on der meer voorzitter van de klachtencommissie van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren en lid van de raad van toezicht van Thuiszorg en bovendien is hij oprichter van een raaddie het reilen en zeilen van Dow Benelux in het oog houdt. Barbé tot Kos tense, die uiteraard met een list naar ziekenhuis De Hon- te was gelokt en dan ook sprak van 'een streek van de firma List en Bedrog': „Voor al je bestuurlijke activiteiten ten behoeve van de natuur bescherming in Zeeland springen in het oog." Hij had er veel waardering voor. Ove rigens is Kostense ook al eni ge tijd kamerheer van de ko ningin. P. J. Heijboer Kontaktorgaan Schouwen- Duiveland. Daarnaast is Heij boer sedert 1976 ouderling en werd hij mede belast met de geestelijke en pastorale zorg over de gemeente. C. J. van der Maas (71), Zierik zee. C. J. van der Maas werd be noemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau voor zijn inzet op kerkelijk terrein en zijn be trokkenheid bij organisaties voor gehandicapten en oude ren. Hij is al ruim 45 jaar pen ningmeester en secretaris van de Stichting Bevordering Ge zondheid en Maatschappelijke Zorg Schouwen-Duiveland, Hij was 35 jaar zelfstandig reis leider voor de Nederlandse Christelijke Reisvereniging en lange tijd voorzitter van de Zeeuwse afdeling van deze ver eniging. Van der Maas bekleed de diverse functies in de Gere formeerde Kerk in Zierikzee. Zo was hij onder meer ouder ling, scriba en vice-preses. Ver der was hij bestuurslid van de Stichting Schouwenoord en penningmeester van ouderver eniging Philadelphia. Hij was mede-oprichter en is nog steeds secretaris van de Protestants- christelijke Ouderen Bond (PCOB) Schouwen-Duiveland. P. Schotte (60), Zierikzee. P. Schotte is benoemd tot Rid der in de orde van Oranje Nas sau wegens zijn vooruitstre vend ondernemerschap als statutair directeur van de Ko ninklijke Zeelandia H. J. Doe- leman BV in Zierikzee en voor zijn inzet om het ondernemers klimaat in Zeeland te verbete ren. Zeelandia beleeft onder leiding van Schotte een grote expansie en exporteert naar zestig landen. Schotte was ja renlang bestuurslid van het al gemeen bestuur van de Kamer van Koophandel en was nauw betrokken bij de fusie tussen de beide Kamers in Terneuzen en Middelburg. Hij was mede-op- richter en eerste voorzitter van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland. Hij was pen ningmeestervan Golfclub Gre velingenhout, mede-oprichter en bestuurslid van de Museum haven Zierikzee en lid van de Raad van Toezicht van het toenmalige pyschiatrisch zie kenhuis Zeeland en is voorzit ter van de Raad van Toezicht en de financiële commissie van Emergis. A. van den Hoek D. L. Obbink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69