't Is wel een heel gefriemel hè Oranje beloning voor inzet drie Goesenaren Drie maal prijs in Borsele Reimerswaal heeft er drie ridders bij Ridderschap voor voormalig directeur ziekenhuis Kostense Burgemeester Everaers moet ochtendje jakkeren namens de vorstin door Ingrid Huibers KAMPERLAND - Het is vrij dagochtend in alle vroegte even passen en meten voordat bestuurssecrètaresse Riet Es- huis en burgemeester Rinus Everaers van de gemeente Noord-Beveland alle bossen bloemen en dozen met ereme taal in de auto hebben geladen. Het duo toerde gisterochtend gezamenlijk door Kamperland om maar liefst zes koninklijke onderscheidingen uit te reiken. Voor de poort van voetbalver eniging De Bevelanders heerst een opgewonden sfeer. Van alle kanten komen leden en sup porters van de club aangereden om Huib Vermeule (52) te ver rassen. Die zit ondertussen in de kantine nietsvermoedend aan een bakje koffie. Vermeule weet niet beter of er wordt die ochtend met het gemeentebe stuur over de privatisering van de voetbalvelden overlegd. Als Vermeule - in spijkerbroek en trui - vanaf zijn plaatsje er gens achteraf op een verwar ming naar voren wordt geroe pen. spreekt zijn gezicht boekdelen. Aan zijn lijf liever geen polonaise. „Das goed hoor", zegt Vermeule nuchter als Everaers hem waagt of hij het goed vindt dat wethouder Addie Dees hem de medaille opspelt. Hij zal het eremetaal niet vaak dragen en ook de draagspeld voor dagelijks ge bruik krijgt vermoedelijk een mooi plekje ergens achterin een kast. Zo verbaast als Vermeule is, zo voorbereid is 'tante Piet' Kem- pe-Vane (75), die al een tij dj e zo haar vermoedens had. Het klei ne huisje in de Onrustsraat is piekfijn aan kant en Kempe en haar vriendinnen zitten er op hun paasbest bij. Hoewel ze zichtbaar onder de indruk is van de complimenten die Ever aers uitdeelt, kan ze toch niet laten de gebeurtenissen me teen van commentaar te voor zien: ,,'t Is een heel gefriemel hè. Dat hoorde ik tenminste vanochtend op de radio." Tranen Gerard Geelhoed (57), vak bondsman van het eerste uur en raadslid voor het CDA, heeft tranen in zijn ogen nadat hem de versierselen behorend bij de status van ridder in de Orde van Oranje-Nassau zijn uitge reikt. Met het vei'haal dat hij op de foto moest voor de nieuwe CD A-website, is het zijn vrouw en dochter Marina met veel kunst en vliegwerk gelukt om Geelhoed op tijd èn in zijn goeie pak - zo kan hij netjes op de foto - thuis te krijgen. Totaal overdonderd hoort Geelhoed in een propvolle huiskamer de kwistig uitge- Burgemeester Everaers speldt mevrouw Kempe-Vane het lintje op. foto's Willem Mieras deelde lofuitingen aan. „Ik heb het nooit voor mezelf gedaan", is het enige dat hij over zijn to meloze inzet voor de vakbond CNV kwijt wil. „Je wil juist an deren die misschien wat min der goed gebekt zijn een stem geven." Het is even proppen, maar uit eindelijk hebben alle leerlin gen van de christelijke basisschool Prins Willem- Alexander zich verzameld in het lokaal van meester Ben. 'De burgemeester, de burgemees ter', gonst het als Everaers zich voorzien van ketting, bloemen, orkoncle en medaille een weg naar voren baant om Ben van Belzen (48) te decoreren. Die neemt het ondertussen nogal laconiek op. Hoewel ver baast, vertrekt VanBelzen geen spier. Voor de kinderen telden vooral de zakjes chips die na afloop werden uitgedeeld. Dat is pas feest. De laatste stop op de route is de goedgevulde brandweerkazer ne op bedrijventerrein Het Rip. Daar worden in één moeite twee onderscheidingen uitge reikt. Zowel Bas Wilderom (67) als Jaap Lamse (55) krijgen te midden van hun kameraden het eremetaal opgespeld. Nu het werk erop zit, zijn Ever aers en Eshuis wel aan een bor rel toe. „Volgend jaar hebben we hopelijk weer zoveel lint jes", zegt Eshuis, die ervan ge noten heeft. „Vooral die ver raste gezichten. Dat vind ik echt prachtig." Burgemeester Everaers en se cretaresse Riet Eshuis laden de lintjes en de bloemen uit. zaterdag 28 april 2001 door Wout Bareman Zeeuws directeurenberaad). Maar daarnaast bekleedde hij sinds het begin van de ja ren tachtig tal van functies in ideëele verenigingen en stichtingen. Van '84 tot '99 bijvoorbeeld was hij voorzit ter van de mede door hem op gerichte vereniging Het Zeeuwse Melkschaap (hij heeft er thuis, in Biervliet, heel wat lopen). Kostense is al jaren voorzitter van na tuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje, is bestuurs lid van Het Zeeuwse Landschap, was vice-voor- zitter van de Zeeuwse Milieu Federatie, hanteert de voor zittershamer van het Boom kikkerfonds West-Zeeuws- Vlaanderen, is lid van de stichting Steunfonds Zeeuwse Musea en van de raad van toezicht van het Zeeuws Orkest. In de welzijnssector is hij on der meer voorzitter van de klachtencommissie van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren en lid van de raad van toezicht van Thuiszorg en bovendien is hij oprichter van een raad, die het reilen en zeilen van Dow Benelux in het oog houdt. Barbé tot Kos tense, die uiteraard met een list naar ziekenhuis De Hon- te was gelokt en dan ook sprak van 'een streek van de firma List en Bedrog': „Voor al je bestuurlijke activiteiten ten behoeve van de natuur bescherming in Zeeland springen in het oog." Hij had er veel waardering voor. Ove rigens is Kostense ook al eni ge tijd kamerheer van de ko ningin. door Jacob Hoekman HEINKENSZAND - „Ik dacht dat ik voor heel wat anders kwam. Als ik het had gewe ten, weet ik niet of ik wel gekomen was." De verbazing druipt van het gezicht van L. Lo- kerse uit Nisse. Samen met J. Nieuwenhuij- se-de Schipper ook uit Nisse en P. van der Jagt uit Borssele kreeg hij gisteren van loco burgemeester Vollaard de versierselen opge speld die horen bij het lidmaatschap in de or de van Oranje-Nassau. „Denk er nog even over na", zegt Vollaard te gen de verbouwereerde Lokerse..Laat ik het dan toch maar doen", is diens antwoord. On der valse voorwendselen was Lokerse naar het gemeentehuis in Heinkenszand gelokt. „Het is de eerste keer dat ik mocht liegen in naam van de koningin", aldus Vollaard, die burgemeester Mandos gisteren verving. Lo kerse was verteld dat zijn plaatsgenote J. Nieuwenhuijse een lintje in ontvangst zou nemen. Dat gebeurde ook, al was het iets la ter. Beide Nissenaren kregen hun lintje vanwege hun grote verdiensten voor de dorpsgemeen schap van Nisse. De 68-jarige Lokerse is een centrale figuur in onder meer de jaarlijkse rommelmarkt en het schaapscheerdersfeest, dat dit jaar overigens niet doorgaat wegens de mkz-crisis. „Ik verdien het helemaal niet, de hele gemeenschap heeft dit voor elkaar ge kregen", was het weerwoord van Lokerse op zijn onderscheiding. Zijn plaatsgenote, de 65-jarige Nieuwen huijse, werd door Vollaard getypeerd als 'welhaast onmisbaar voor de dorpsgemeen schap'. Zij verricht veel werk voor de her vormde kerk in Nisse. Daarnaast was ze van 1977 tot 1990 gemeenteraadslid voor het CDA en is ze sinds drie jaar bestuurslid van waterschap Zeeuwse Eilanden. Ook voor de 69-jarige P. van der Jagt uit Borssele kwam de benoeming tot lid in de or de van Oranje-Nassau als een verrassing. Hij zet zich sincïs 1989 in voor hulp aan Roeme nië, waar hij betrokken is bij de stichting van drie kindertehuizen. Daarnaast vinden dankzij Van der Jagt bijna iedere dag hulp transporten plaats richting Roemenië. TERNEUZEN - De burge meester die de burgemees terszoon een koninklijke on derscheiding opspeldde. En die daarna naar adem snakte bij het voorlezen van alle ver diensten die Kees Kostense uit Biervliet voor de samen leving heeft en had. De zoon zijn van een burgemeester van Biervliet was op zich geen reden voor het opspel den van de versierselen, be horend bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Kostense heeft vele andere verdiensten. Burgemeester Barbé somde het allemaal op. Kostense, zoon van de oud-burgemees ter van Biervliet, was zeven tien jaar huisarts en vervol gens van 1982 tot aan het einde van z'n loopbaan, in '98, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Walche ren. Barbé liep de hele carri ère van Kostense door en die liegt er niet om. Hij was on der meer voorzitter van huis artsenvereniging Hoekse Waard-IJsselmonde, be stuurslid van de regionale huisartsenvereniging Rijn mond en lid van de raad van bestuur van het ziekenhuis Walcheren. Daarnaast ook voorzitter van de provinciale Ziekenhuisraad (later het Ridder C. Kostense J. Nieuwenhuijse-de Schipper uit Nisse brengt een toast nadat zij een koninklijke onderscheiding heeft gekre gen. van onze regioredactie KRUININGEN - In de gemeen te Reimerswaal werden gisteren drie koninlijke onderscheidin gen uitgereikt. A. Duijster, H. Meeuwsen en A. Quaak mogen zich voortaan Ridder in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Wekenlang was Arie Duijster uit Krabbendijk'e bezig met de voorbereidingen voor de feeste lijkheden rond zijn vrouw Le- nie. Hij moest haar vrijdag met een smoesje naar het gemeente huis zien te krijgen en daar kwam hij er pas achter. „Ik ben erin geluisd!" Duijster werd voor zijn werk bij jeugdvereni ging 16 Obadja en zijn inzet voor Stichting Woord Daad benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De afgelo pen jaren reisde hij ook heel het land af om zijn verhalen over de oorlog en de watersnoodramp te vertellen. „De jeugd is mijn lust en mijnle- ven", stamelde Duijster van achter de microfoon. „Ik ben voor Woord Daad twee weken naar India afgereisd en als er nu een vliegtuig klaar stond, was ik zo weer weg. Het maakt me niet uit hoe opstandig de jeugd is. Het is mijn jeugd. Zelf was ik als kleine jongen ook niet zo ge makkelijk. Ik kom er eerlijk voor uit. Mijn moeder zei nog dat er niets van mij terecht zou komen. En hier sta ik dan. Ik ben blij dat jullie mij zo te pakken hebben genomen." Ook Huib Meeuwsen uit Rilland werd aangenaam verrast. De bijeenkomst in het kantoor van ZLM Verzekeringen in Goes, tot vorige maand zijn werkgever, bleek tot zijn verbazing bedoeld te zijn om hem een koninklijke onderscheiding uit te reiken. De gedecoreerde zei 'overdonderd' te zijn. „Ik sta helemaal perplex, maar ik ben er erg trots op." Meeuwsen nam onlangs af scheid als hoofd van de afdeling schade en waarnemend direc teur bij ZLM Verzekeringen. Daarnaast zet hij zich sinds me dio jaren tachtig in voor de ver keersveiligheid in de provincie, binnen 3VO (Veilig Verkeer Ne derland tot voor kort) en het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid ZeelandVerder is hij ac teur en regisseur bij toneelgroep De Reilanders en bestuurslid van Stichting Huize De Vlied berg in Rilland. A. Quaak die officieel buiten de lintjesregen viel, kreeg het ere metaal pas gisteravond in het verenigingsgebouw van Ons Boeregoed uitgereikt. Hij is sinds 1989 voorzitter van de vereniging die zich inzet voor het behoud van het Zeeuws cul tureel erfgoed. Onder de leiding van Quaak is de vereniging die klederdrachten uit de hele pro vincie verzamelt, uitgegroeid tot een club met ongeveer vijf honderd leden. Quaak zet zich eveneens in voor het behoud van Zeeuwse dialec ten. Zo werkt hij onder meer mee aan de uitbreiding van het Zeeuws wooi'denboek. Verder is Quaak al bijna tien jaar be stuurslid van de Stichting Ons Dorphuis. Oud-waarnemend directeur van ZLM Verzekeringen H. Maas is be duusd van de onverwacht koninklijke eer. 0 door Rolf Bosboom GOES - Drie Goesenaren deelden gisteren in de 'e lintjesregen. J. Milhous en G. Doedens-Bos wer- den vanwege hun verdiensten voor de samenle- ving benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- n Nassau. M. van Strien trad als lid tot de Orde van Oranje-Nassau toe. Burgemeester D. van der Zaag reikte hen in het Goese stadhuis de onder- scheidingen uit. d Milhous is dertig jaar, waarvan de laatste jaren als algemeen directeur, verbonden geweest aan che- miebedrijf Hoechst Holland in Vlissingen-Oost, D- Hij heeft zich de laatste jaren, volgens Van der n Zaag met 'blijmoedige vasthoudendheid', vooi-al 'e ingezet voor de belangen van het personeel bij de 1- ontmanteling van de onderneming. Milhous is '1 ook nauw betrokken bij de restauratie van de Grote of Maria Magdalenakerk, waar hij cle foncl- •s senwerving voor zijn rekening heeft genomen. Mevrouw Doedens-Bos zet zich al sinds 1972 op vele fronten belangeloos in voor de samenleving. Sinds 1989 is zij voorzitter van de Stichting Vrij- willigers-Platform in de Zorgsector Oosterschel- deregio. Onder haar leiding werd een meldpunt opgericht, waar vraag naar en aanbod van vrij willigers gekoppeld worden. Daarnaast vervulde en vervult zij tal van andere functies, onder meer bij de vereniging voor christelijk wetenschappe lijk onderwijs Vrije Universiteit, de Zeeuwse Volksuniversiteit en de Weimarcontactgroep, die de contacten van de Gereformeerde Kerken en Hervormde Kerk in Goes met de evangelisch-lu- therse keiken in Oost-Duitsland onderhoudt. Onderwijs M. van Strien had op 87-jarige leeftijd de eer ko ninklijk te worden onderscheiden voor zijn tallo ze verdiensten en bezigheden. Van Strien was werkzaam in het lager onderwijs en in het lager en middelbaar agrarisch onderwijs. In zijn vrije tijd nam hij vele functies binnen de Nederlands-Her vormde Kerk voor zijn rekening. Ook als bewoner van serviceflat De Schakel is hij nog volop actief. Hij is voorzitter van de bewonerscommissie en or ganiseert ontspanningsmiddagen en -avonden, uitstapjes, lezingen en koersbalwedstrijden. De Goese gedecoreerden vlnr: M. van Strien, G. Doedens-Bos en J. Milhous.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61