Wahid poogt puin te ruimen Britse boer niet klein te krijgen Portugese dam bedreigt prehistorische tekeningen 5 Gastarbeiders als slaven gebruikt Personeel Rode Kruis omgebracht Japan schuldig aan giflozing Waardeloos geld Koeweit verkocht Turkije krijgt tien miljard dollar Saddam Hoessein loopt kans op berechting in Londen en Genève Hele Oekraïnse regering stapt met premier op stoutenbeek Indonesisch leger in lastig parket Vermoeide president ziet geen heil in vervroegd aftreden Honderden doden door gevechten op Sri Lanka Ethiopische vliegtuigkapers geven zich over zaterdag 28 april 2001 HUELVA - Een Spaanse aardbeienkwekerij heeft gastarbei ders als slaven gebruikt. De honderd illegale immigranten uit Ecuador, Marokko, Litouwen en Roemenië leefden in mens onwaardige omstandigheden op een boerderij bij Huelva. De illegale aardbeienplukkers hadden al twee maanden geen loon meer gekregen. Ze moesten de nacht doorbrengen in kleine containers met kleine raampjes waar het wemelde van de insecten. Stromend water, elektriciteit en toiletten ont braken. De buitenlanders werkten voor het bedrijf omdat de boer hen een verblijfsvergunning had beloofd. Sociale in stanties hebben aangifte gedaan van de uitbuiting. DPA GENEVE - In het noordoosten van Congo zijn donderdag zes medewerkers van het Internationale Rode Kruis gedood. Dat heeft de organisatie gisteren bekendgemaakt. Het gaat om vier Congolezen, een Colombiaan en een Zwitserse. Volgens de politie zijn de zes vermoord met rtaditionele wa pens. Hun lichamen werden gevonden bij twee uitgebrande voertuigen ten noorden van de plaats Bunia, vlakbij de grens met Oeganda. Deze regio is in handen van het Oegandese le ger. Oeganda steunt in Congo rebellen die strijden tegen de re gering in Kinshasa. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis zijn de lichamen door Oegandese militairen gevonden. De medewerkers van de hulporganisatie waren op een routi neklus in een regio die ze goed kenden. DPA TOKIO - Een hof van beroep in Japan heeft gisteren de over heid en het chemiebedrijf Chisso bevolen 319 miljoen yen (6,3 miljoen gulden) te betalen aan een groep van 58 gedupeerden. De rechter vernietigde een uitspraak van een lagere recht bank, waarin alleen Chisso veroordeeld werd tot het betalen van schadevergoeding. Okabe zei dat de overheid wel degel ijk blaam trof omdat zij had toegelaten dat Chisso vanaf de jaren dertig tonnen kwikhoudend materiaal loosde in de baai van Minamata in het zuiden van Japan. Door het eten van vis uit de baai liepen omwonenden kwik vergiftiging op, waardoor sinds het begin van de jaren vijftig honderden mensen zijn overleden. AP AUCKLAND - De politie van Nieuw-Zeeland heeft zes men sen opgepakt die waardeloze, 'vooroorlogse' dinars uit Koe weit verkochten. De verdachten hebben mogelijk door Irak in de Golfoorlog (1990/'91) gestolen geld aan de man gebracht. De arrestanten slaagden er in sinds 1999 een half miljoen gul den te innen door de waardeloze dinars te slijten in Nieuw- Zeeland. Koeweit schafte de oude dinar af nadat de Iraakse bezetters er inl990zo'n365milj oen van achterover hadden gedrukt. ANP WASHINGTON - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank stellen Turkije een extra bedrag van tien miljard dollar aan leningen ter beschikking om het land uit de financiële problemen te halen. IMF-directeur Horst Kohier heeft dit gisteren in Washington bekendgemaakt aan de voor avond van de voorjaarsvergadei'ing van de twee instellingen. De details zijn nog niet helemaal uitgewerkt, maar de ver wachting is gerechtvaardigd dat dit weekeinde de handteke ningen kunnen worden gezet. Kohier verklaarde dat het IMF de economische hervormingen die Turkije heeft opgesteld volledig ondersteunt en dat het bestuur al zijn goedkeuring heeft gegeven aan het hulppakket. ANP/DPA/AFP door Bob Kroon GENEVE - Er is een kleine maar reële kans dat de Iraakse leider Saddam Hoessein in zowel Lon den als Genève een proces aan zijn broek krijgt voor genocide en andere misdaden tegen de menselijkheid. Een in Londen gevestigde non- gouvernementele organisatie, 'Indict' ('Klaag aan') heeft na jaren juridisch speurwerk een aanklacht tegen cle Iraakse dic tator opgebouwd, die deze week KIEV - Samen met de donder dag afgetreden premier Joes- jenko van Oekraïne stapt ook zijn voltallige ministersploeg op. Het Oekraïnse parlement nam donderdag een motie van wantrouwen aan tegen de her vormer Joesjenko. De premier had zich niet geliefd gemaakt met zijn streng hervormings- en bezuinigingsbeleid. Ook president Koetsjma keerde zichtegenhem, nadat Joesjenko de belangen van Koetsjma's vrienden in de industrie dreigde te schaden. Een woordvoerder van de ex- premier liet weten dat Joesjen ko van plan is om na zijn aftre den een 'brede coalitie' te vormen om in Oekraïne de prin cipes van democratie en markt economie te introduceren en te verdedigen. De Oekraïnse op positie kondigde gistei'en aan alles in het werk te stellen om een referendum te houden over de positie van Koetsjma. De px-esident kwam al eind vorig jaar in opspraak door de ont voering van en de moord op de kritische journalist Georgi Gongadze, wiens lijk vorig jaar november werd gevonden. Koetsjma wordt ervan beschul digd dat hij opdracht tot de moord heeft gegeven. In Kiev vinden al maanden grote beto gingen plaats waarin het aftre den van Koetjsma woixlt geëist. De Raad van Europa heeft eer der gezegd zeer bezox-gd te zijn over de mensenrechtensituatie, de vrije meningsuiting en de in timidatie van de oppositie in Oekraïne. AFP/DPA door Scotland Yard ontvanke lijk is verklaard. Hierdoor aan gemoedigd wil Indict-directeur Charles Foirest, een Ameri kaanse jurist, de zaak ook aanhangig maken bij Bernard Bertossa, de om zijn grensover- schxijdend activisme bekend geworden procureur-generaal van Genève. Na Spanje was Bertossa de eei'ste, die destijds Engeland ook om uitlevering van Pinochet, de vroegere Chi leense dictator, had gevraagd. In Genève heeft het Openbaar Ministerie, in afwachting van het dossier van Indict, nog niet gereageerd. Maar Forrest meent te weten, dat de Geneefse procureux-ge- neraal de zaak in 'ernstige over weging' zal nemen. Ook het ge zaghebbende Zwitserse blad Le Temps denkt dat dit een kolfje naai- de hand van de strijdbare Bertossa zal worden. Universeel Zwitserland heeft met België, Nieuw-Zeeland en enkele ande re landen begin dit jaar de VN Conventie tegen Genocide gera tificeerd. Dit is een ingrijpend document, dat volkenmoord waar ook ter wereld als een uni versele en dus overal bestrafba- x-e misdaad bestempelt. Volgens de bepalingen van de Conventie heeft de Zwitsex*se justitie dus de 'extraterritoi'ia- le'bevoegdheid buitenlandse despoten te vei*volgen voor wandaden in hun eigen land. Indict-directeur Forrest mikt met name op Engeland en Zwit serland, omdat ten tijde van de Golfoorlog honderden Britse en Zwitserse ingezetenen van Irak en Koeweit door Saddam Hoes sein werden gegijzeld. GPD Advertentie KIJK OP INTERNET... Van den Dongen PARKETVLOEREN Langevielc 75 - Middelburg 0118-637136 Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (011 5) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 lot 18.00 uur SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet; www.stoutenbeek.nl door Theo Haerkens JAKARTA - De tweede waarschuwing aan het adres van de Indonesische president Wahid, die het parlement maandag dreigt uit te vaardigen, brengt de 38 leden tellen de legerfractie in een las tig parket. Het leger wil niet meewerken aan de ondergang van zijn hoog ste baas. Het leger heeft negen le den van de fractie onver wacht vervangen. De ont slagen parlementariërs zijn verbijsterd. Ze had den pas deze zomer gex-e- kend op vertrek uit het parlement en het is niet duidelijk waarom juist zij eerder zouden moeten op stappen. Het Indonesische leger heeft samen met de politie een eigen fractie in de volksvertegenwoordi ging. De militairen zeggen steeds zich buiten de poli tiek te houden en neutraal te zijn. Niettemin steunde de fractie de eerste waar- schuwing aan het adres van de wispelturige presi dent in februari van dit jaar. Berisping De leger- en politiefractie wil zich onthouden van steun aan de tweede beris ping die het parlement maandag waarschijnlijk uitspreekt. Het leger wil niet bijdragen aan de on dergang van president Wahid, die zelf gepro beerd heeft het leger, nog steeds een zeer belangrij ke machtsfactor in Indo nesië, buiten de politieke arena te manoeuvreren. Tegen alle vex-wachting en zelfs tegen de wens van de minister van Defensie in, besloot het Raadplegend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, in augustus vorig jaar de aanwezig heid van de militairen in het parlement te verlen gen tot 2009. GPD doorTheo Haerkens JAKARTA - Een vermoeid ogende president Wahid heeft gisteravond via de televisie ge probeerd de scherven van zijn politieke beleid te lijmen. Hij riep op Indonesië bijeen te hou den en vroeg de bevolking sa men te werken en vooral de vre de te bewaren. Wahid oogde tijdens de politie ke tv-show eenzaam en verla ten. Vice-pi-esident Megawati Soekarnoputri had zich ziek ge meld. De voorzitter van het par- lement, Akbar Tanjung, en die van het Raadplegend Volkscon gres, Amien Rais, hadden uitno digingen niet aanvaard en op vallend genoeg was ook geen van de ministers aanwezig. De strijdkrachten waren evenmin vertegenwoordigd, een aantal zeer grijze onafhankelijkheids strijders daargelaten. ,,Het was een afscheidsspeech", karakte riseerde een politiek waarne mer het evenement. President Wahid voerde zelf maar enkele minuten het woord in het programma dat een half uur duurde. De president, die een reputatie heeft als begena digd en humoristisch spreker en doorgaans ad rem weet te reage ren, liet de speech waar het hele land op zat te wachten voorle- zen door zijn persoonlijk woordvoerder. Wahid veront schuldigde zich voor zijn fou ten, maar stelde dat 'honderd presidenten niet in staat ge weest zouden zijn fouten te ver mijden'. De nu zwaar onder vuur liggende president deed niet één voorstel om tot een ver gelijk te komen en de politieke spanning, die tot op straat voel baar is, weg te nemen. Tij Inmiddels is het tij gekeei'd en is Megawati de belangrijkste te genstrever geworden van Wa hid. Zij heeft na lang aarzelen ingestemd met het uitspreken van een tweede berisping aan het adres van de president. Deze uitspraak die cle volksvertegen woordigingvrijwel zeker maan dag zal doen, brengt afzetting een stap dichterbij Wahids partij heeft niet meer dan tien px*ocent van de zetels in het parlement en hij leunt altijd zwaar op Megawati, de oudste dochter van de 'vader des vader lands' Soekarno. Nu ook zij zich tegen Wahid keert nemen diens kansen om politiek te overleven verder af, ook al staat niet vast dat hij persoonlijk heeft gepx*o- fiteerd van de corruptiezaken waarvoor hij verantwoordelijk wordt gesteld. Een groot struikelblok tot nog toe vormt de militante aanhang van de president. Die vormde de afgelopen weken zelfmoord- commando's die de positie van de president met hun leven wil den verdedigen. Morgen houden zij een massale gebedsdienst in Jakaxta. Wahid blufte de afgelopen tijd dat ex- vierhonderdduizend mensen voor hem klaar staan. Tot nog toe zijn er enkele duizenden in de Indonesische hoofdstad aan gekomen. Hun leiders matigen zich in hun uitspraken en be loofden na de gebedsdienst naar huis te gaan, waarmee de kans op bloedig geweld i n Ja karta af neemt. De opi'oep van de presi dent om eenheid én vrede te bewaren kan hen alleen maar vex-der ontmoedigen. GPD van onze redactie buitenland COLOMBO - Bij het jongste offensief van het leger in Sri Lanka tegen de rebellen van de Tanxil Tijgers (LTTE) zijn honderden doden gevallen. In het noorden van het eiland sneuvelden in de nacht van donderdag op vrijdag zeker veertig regeringsinilitairen. Na drie dagen van hevige strijd komt het aantal ge sneuvelden aan de kant van de i-egering daarmee op 110. Door de gevechten raakten vijfhonderd militairen ge wond. Militaire woordvoex-- dex-s zeggen dat de afgelopen drie dagen 180 opstandelin gen zijn gedood. Volgens de rebellen sneuvel den zeker dx-iehonderd rege ringstroepen en raakten ex- twaalfhonderd gewond. De Tamil Tijgers zeggen dat 33 guerrilla's werden gedood bij de gevechten rond Pallai, een basis die de regering een jaar geleden pi-ijs moest geven aan de Tijgei-s. De gevechten zijn de hevigste sinds september vorig jaar Sindsdien was er enige hoop op vrede in Sri Lanka, omdat een Noors initiatief om ge sprekken tussen de strijden de partijen op gang te bren gen kansvol leek. De Tamil Tijgex'S kondigden eind de cember een eenzijdig be stand aan, maar dat liep en kele dagen geleden af. Volgens de xebellen kwam hun militaire positie in ge vaar doordat de x-egerings- troepen zich niets aantrok ken van de wapenstilstand. Het leger begon zijn offensief maandag, enkele uren nadat de Tijgers het bestand niet hadden verlengd. President Kumaratunga zei gisteren dat ze bereid is tot vredesbesprekingen met de LTTEook als er geen staakt- het-vuren komt. RTR/ANP INBRENG GEVRAAGD VOOR DE ANTIEK-VEILING Wegens enorme vraag naar antieke meubels zijn wij op zoek naar hel volgende: Kabinetten Stoelen Dekenkisten Tafels Klokken Kasten, etc. Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74 le Middelburg, fel. 0118-630680 of www.zeeuwsveilinghuis.nl ROLF BENZ Elk interieur heeft zijn eigen unieke karaktertrekjes. Een fraaie nis. een sfeervolle lichtinval of eigenzinnige deurstijlen; het zijn de subtiele details die wonen zo bijzonder maken. Maar in het middelpunt van de belangstelling staat ontegenzeggelijk de zithoek. Met in het centrum de salontafel, waarover 's avonds de verhalen worden uitgewisseld Zoals een salontafel van Rolf Benz. of van een van de andere topmerken die u bij Pot Stoutenbeek vindt. Dat zo'n tafel mensen tot elkaar brengt, ervaart u bij Pot Stoutenbeek al snel. KHARTOEM - De kapers van een Ethiopisch militair vlieg tuig hebben zich gisteren in de Soedanese hoofdstad Khartoem overgegeven. De bemanning en gegijzelden van het toestel zijn ongedeerd. De vijf gewapende jonge vlieg tuigkapers uit Ethiopië hadden kort voor hun overgave alle bur- gei-s, zes vrouwen en vijf kinde ren, vrijgelaten. De overvallex-s zijn naar verluidt officiex-en in opleiding, onder wie een vrouw. Ze hebben zich volgens de Soe danese minister van Informatie overgegeven in ruil voor de be lofte dat ze niet aan Ethiopië worden uitgeleverd. Het Ethiopische vliegtuig, een Antonov-12, werd dondex-dag tijdens een binnenlandse vlucht gekaapt. Het had circa vijftig mensen aan boord. Een van de kapers zei dat de ac tie bedoeld was om de aandacht te vestigen op de 'verschx-ikke- lijke economische en politieke situatie in Ethiopië en het ge brek aan vrijheden'. AFP/ANP/AP De Alquevadam in aanbouw. van onze redactie buitenland LISSABON - Portugese milieuactivisten eisen dat de bouw van een dam wordt ge staakt, omdat pas ontdekte prehistori sche tekeningen verloren dx-eigen te gaan. De inscripties zijn gevonden in een gebied dat later dit jaar onder water komt te staan als de Alquevadam wordt voltooid en het geplande stuwmeer vol loopt. De Natuux-beschermingsliga zegt de af gelopen week tientallen inscripties te hebben gevonden die zeker vijfduizend jaar oud zouden zijn. De uitgekerfde die ren en geometrische figuren staan in een rots langs de rivier de Guadiana, in het zuidoosten van Poxlugal. Volgens arche ologen zijn sommige tekeningen moge lijk ouder dan tienduizend jaar. De Natuui-beschex-mingsliga eist dat het damproject op z'n minst wordt uitgesteld om de prehistorische tekeningen te on derzoeken. Maar de regering wil niets weten van opschorting van het project. „Het werk wordt niet gestopt", zei minis ter Elisa Ferreira van Planning. Fataal De liga en andere milieuorganisaties stilj den al jai'en tegen de bouw van de dam, omdat die fataal zou zijn voor de natuurlijke omgeving van enkele zeldza- foto Gael Cornier/AP me diersoorten. De regering houdt vol dat de dam meer welvaart zal brengen, onder meer door irrigatie voor de land bouw en de aanleg van golfbanen. Zes jaar geleden riep de regering een halt toe aan een ander damproject in het noorden van Portugal. Door die dam dreigden prehistorische tekeningen van twintigduizend jaar oud verloren te gaan. AP (Advertentie) door Harm Harkema LONDEN - De mond-en klauw zeercrisis blijkt de moraal van de boeren in Groot-Brittannië niet te hebben gebroken. Maar liefst 94 procent van de door de veeziekte getroffen boeren wil een nieuwe veestapel opbou wen. Slechts zes procent is van plan het boerenbedrijf te verlaten en iets anders te gaan doen. Wel wil 36 procent van cle boe ren met minder dieren verder gaan dan zij hadden. Bijna de helft van de boeren denkt dat het lang duurt voor zij er weer bovenop zijn. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het vakblad Farmers Weekly. Beleidsdirecteur Martin Ha- worth van de belangrijkste agrarischs belangenorganisa tie, de National Farmers Union, zei een veel grotere uitstroom uit het boerenbedrijf te hebben verwacht. Vooral omdat meer dan de helft van de boeren onte- (Advertentie) vreden is over de financiële compensatie door de overheid en omdat er altijd boeren zijn die wegens him leeftijd toch al bijna van plan waren om te stoppen. Kwaliteit Volgens Hawoxth zijn veel ge troffen boei-en van plan hun be- drijf op een andere leest te schoeien. „Velen die eerst in het groot dachten, veitellen ons dat ze nu juist in kwaliteit willen in vesteren." Uit een onderzoek van super marktketen Waitrose blijkt dat de Britse consumenten door de mond- en klauwzeer positiever over het boerenbedrijf zijn gaan denken. De epidemie lijkt over zijn hoogtepunt heen. Gistex-en wer den nog maar drie nieuwe ge vallen ontdekt, het laagste aan tal nieuwe gevallen op één dag sinds 24 februari, de vierde dag van de crisis. In totaal zijn er nu 1483 beves tigde gevallen. Bijna 2,3 miljoen dieren zijn afgemaakt, 152.000 moeten nog worden geslacht. Ruim vier op de vijf boeren to nen zich voorstander van het ge voerde beleid om dieren niet in te enten, maar af te maken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5