4 Glibberen op Fins ij s Diesel voor de Previa Rijschool Rovaniemi Guzzi klantvriendelijk Daewoo worstelt Prestatiebanden PT Cruiser Cabrio Clio vernieuwd Tino gezinsauto Met dank aan Rusland 43 zaterdag 28 april 2001 «»ffeé®jÉÉ - -""-"^^TfilWiininn. ifc 3- itei^ Rijden op het ijs van een bevroren rivier in het Finse Rovaniemi is goed om te onderkennen wanneer de auto onstabiel raakt en hoe dat is te ondervangen. foto's Rob van Ginneken Goed autorijden is moei lijk. Een rijvaardig- heidscursus is eigenlijk bit ter nodig om gevaren op en langs de, weg het hoofd te kunnen bieden. In Scandi navië worden zulke cursus sen op het ijs gegeven. Handig, want op een stijf be vroren meer staan geen bo men. Een moderne auto heeft abs. En als hij heel modern is heeft hij ook ebd, asr, tc en bij voorbeeld esp. Nee, we zijn niet in een schoollezing over nieuwe onderwijsmethoden verzeild geraakt. Het zijn afkortingen voor prachtige vindingen die autorijden veiliger kunnen ma ken. Abs staat voor anti-blok- keersysteem, ebd voor elektro nische remkrachtverdeling, asr voor antidoorslipregeling, esp kan elektronisch elk slippend wiel apart afremmen en tc (tractiecontrole) kan een door slippend aangedreven wiel af remmen. Systemen die de auto bestuurder in riskante situaties terzijde staan. Dat is heel mooi allemaal, maar het actieve veiligheidssysteem laat de rijder heel passief. Ter wijl die ook zelf dient aan te voelen waar het fout kan gaan. Daar zijn cursussen voor. In sommige landen zijn die ver plicht. In Nederland nog altijd niet. Als je hier een rijbewijs voor de motor haalt, mag je als 18-jarige het eerste jaar alleen op een zwak-gemotoriseerd rij wiel gaan zitten. Maar als je toe vallig geld hebt voor een auto met 200 pk mag je kersvers uit de lesauto wel met zo 'n gevaarte de weg op. Tei'wijl de voert uig- beheersing van de gemiddelde juist-geslaagde heel klunzig is. In Finland) zijn veel gewezen rallyrijders die er een rijschool op na houden. Ook in het hoge noorden zoals in de buurt van Rovaniemi zijn de mogelijkhe den om met een auto op een van de bevroren meren te oefenen niet meer zo dik gezaaid. De overheid stelt steeds vaker paal en perk aan het ongebreideld gebruik van de natuur. Die rivieren en meren - het schijnen er duizend te zijn - zijn trouwens in de Finse winter heel stijf bevroren. Een meter dik ijs is heel gewoon. Een ideaal podi um, om niet te zeggen geweldig decor voor een gedegen rijoplei- ding. De meeste auto's zijn tegen woordig onderstuurd. Dat wil zeggen dat ze in een snelle bocht eigenlijk rechtdoor willen ofwel over de voorwielen willen glij den. De gemiddelde bestuurder die daar van schrikt zal het gas loslaten als dat gebeurt. En dat is juist de bedoeling. Want bij gas los herneemt de auto zijn in gezette koers. In Finland zijn rijvaardigheids- cursussen heel normaal en zelfs verplicht wanneer je in dat Scandinavische land een rijbe wijs haalt. Finland is in de win termaanden een geweldig decor om met een honden- of rendier slee het ijs op te gaan. Dat gaat nog met een verbazende snel heid ook. Met Polaris sneeuwscooters (aangedreven door 2-takt driecilinders met zo'n 50 pk) over het ijs schaven is bijna net zo leuk. Uitkijken, want zo'n ding haalt met gemak 100 km/u en dan wordt het bij een hoge ijsdrempel zoals wij die tegenkwamen ondoenlijk om er ordentelijk op te blijven zitten. Een gekneusde hand en een gekwetst ego waren het ge volg. Grappig: de Finse politie houdt controles op het ijs. Een blaastest bij 20 graden onder nul in de avondschemering krijgt plots iets romantisch. „Meneer, wat wij hier aan dron ken mensen, vaak ook beschon ken toeristen, tegenkomen tart uw voorstellingsvermogen", zegt de in gewatteerd uniform gestoken agent. Die zelf ook op de sneeuwscooter is trouwens. Een eindje verder zit een man te vissen. Een grote ijsboor naast zich. In weekends houden veel Finnen zich bezig met vissen, skiën en langlaufen. Oefening Een beetje rallyrijder zegt meestal, dat je een auto in je kont moet aanvoelen. Aan je ei gen achterkant weet je waar de auto heen wil. Daar is oefening voor nodig. Maar het leuke van het proberen op een ijsrheer is dat er geen bomen of lantaarn palen staan. Dus gaat het fout - en dat is vaak het geval - dan is er niks overboord. Gewoon te rug en opnieuw proberen. Tien keer. Twintig keer. Tot het wel goed gaat. En de instructeur eindelijk tevreden zijn duim op steekt. De juiste zitpositie achter het stuur is belangrijk. Niet met ge strekte armen, maar voor je ge voel te dicht op het stuur en met gebogen benen. Met de handen ongeveer op kwart voor negen. Gordel om natuurlijk. Op het Finse ijs worden banden met spikes gebruikt. Er zijn er met heel veel van die spijkertjes, maar in het normale verkeer zijn enkele tientallen spikes vol doende om op een vlotte manier over de hier en daar spekgladde wegen - zout strooien helpt niet, op kruispunten wordt zand ge strooid-te rijden. Op het ijs valt het nog heel niet mee enigszins gecontroleerd pi- lonnen te ronden. Na enige uren slagen we erin de auto op flinke snelheid een bocht door te trek ken met gecontroleerd onder- en vervolgens overstuur. Hier en daar even aan de handrem ruk ken om de natuur een handje te helpen, dat wel. De volgende dag leert Heikki Poranen van de Winter Driving School/Arctic Wheels ons hoe je volgas vooruit rijdt, de auto vervolgens in een 180 graden slip brengt, volgas achteruit racet en het voex*tuig even later in een gecontroleerde beweging weer op precies de zelfde baan 180 graden laat draaien om de aanvankelijk in geslagen weg te vex-volgen. Een 360 graden slip gaat een uurtje later zelfs ook al. Niet nuttig op de weg, maar wel heel erg goed voor het zelfvertrou'wen. Want als chauffeur schrik je niet meer als je vierwieler voor of achter het spoor vexiaat en stamp je niet meer acuut op de rem als dat gebeurt. Gas los laten helpt namelijk veel beter. We rijden behalve met voor- wielaangedreven Fiats Pxxnto ook met bejaarde Fords Escort die niet alleen een opgefokte rallymotor met 160 pk hebben, ook achterwielaandrijving. Prachtig om driftend en ron kend over het meer te dansen. Rien van der Steen De rijvaardigheidsschool van Arctic Wheels is telefonisch, maar ook via internet bereik baar: tel. 3584-00393977, fax 3581-6345393, internet heikki.poranen@arcticwheels. inet.fi V 'iu,, f' J.' -rS Een rallyrijder zegt meestal, dat je een auto in je kont moet aanvoelen. Aan je eigen achterkant weet je waar de auto heen wil. De grote mpv van Toyota, de Previa, was tot nu toe uit sluitend te krijgen met een 2.4 benzinemotor. De auto is er nu ook met 2.0 dieselmotor. Van de ongeveer 750 Toyota's Previa die dit jaar in Nederland verkocht worden, zullen er 175 een dieselmotor hebben, ver wacht Fi'ed Hagendoorn van de importeur in Raamsdonksveer. De diesel is van eigen makelij en er is niemand in Japan die er zich voor hoeft te schamen: hij heeft vier kleppen per cilinder, common rail-injectie, een tus- senkoeler en een variabele uit laatgasturbo. Daarmee brengt hij het tot 116 pk en het koppel beloopt 250 Nm. Om trillingen te elimineren zitten onder in de motor tegengesteld draaiende balansassen. De Toyota-diesel uit de Avensis en de Corolla is in basis dezelf de, maar de Previa-variant is sterker en heeft twee katalysa toren. De diesel-Previa kost bij na 76.000 gulden, zeven mille meer dan de benzine-uitvoe- ring. De eerste Previa bracht het in Nederland tot niks. De auto had een middenmotor en het nut daarvan in zo'n mpv werd door het publiek terecht betwijfeld. Zoiets is leuk voor de gewichts verdeling, maar vreet ruimte. Bovendien was hij met 80 mille veel te duur. Het vernieuwde model dat vorig jaar verscheen had de motor weer waar hij hoort: voorin. De neo-Previa had een inhoud van in totaal vij f kuub, de grootste in zijn klasse. Toen de auto verscheen rekende de importeur op verkoop van 900 stuks per jaar. Het werden er wat minder. De Previa diesel (D4-D geheten) weegt 1645 kilo. De auto heeft nog altijd achttien opbergmo- gefijkheden en een aardig inte rieur, een vrij stevige uitrusting en standaard twee schuifdeu ren. En hij rijdt prima. Zeker voor een 'busje' met achter een torsieas en stabilisatorstang. Helt weinig over in bochten, gaat keurig voorspelbaar de hoek om, remt, schakelt en kop pelt voorbeeldig en is bovendien aardig stil, al is doorlopend te horen dat er een diesel aan het werk is. Hij is te krijgen met vijf, zes, zeven of acht zitplaatsen en achter die grote, zware achter klep zit altijd een behoorlijke bagageruimte. Jammer van die zware zittingen. Ze zi]n kantel baar, de leuningen kunnen plat en de middelste kunnen ver schuiven en ze kunnen er com pleet uit, maar dan moet je wel bijna aan het zuurstof. Een stoel weegt toch 19 kilo, dus weet waar gij aan begint. Eind dit jaar komt Toyota met de Avensis Verso, die de mid denklasser Picnic gaat vervan gen. Rien van der Steen De Guzzi Stone: uitermate basic. De grote Toyota Previa heeft nu ook een moderne dieselmotor. foto Don van der Vaart Sinds Aprilia eigenaar is van het tachtig jaar oude Moto Guzzi worden alle zeilen bijge zet om het merk nieuw leven in te blazen. De zaken worden se rieus aangepakt, want in de ou de Guzzi-fabriek in Mandello del Lario worden twee nieuwe productielijnen ingericht die uiteindelijk tot 200 Moto Guz- zi's per dag moeten leiden. Het merk komt ook met nieuwe Ca- lifornia-varianten op de markt, de Stone en de Special Sport. Met de Stone grijpt Guzzi terug op een jaren zeventig-concept: stoer, naakt en uitermate basic. Bedoeld om mee te 'cruisen' en om aan te tonen dat Guzzi be reid is naar klanten te luisteren. Want de 74 pk sterke luchtge- koelde V-twin heeft een verbe terde versnellingsbak en boven dien een steviger koppel aan boord dan voorheen: 94 Nm bij 5.000 tpm. Bang voor lakschade door een omkieperende motor is ook niet meer nodig: zelfs de zij- standaard werd verbeterd. De California Special Sport heeft een aantal kenmerken die ook bij de Stone kunnen worden aangetroffen: een breder stuur, de mogelijkheid een bredere band achter te monteren en nieuwe schokdemperveren. De Stone gaat 23.990,-kosten, de Special Sport 28.990,-. Ruud Vos Daewoo kijkt tegen dramatisch gezakte verkopen aan. Het 'vechtmerk', dat dankzij opzienbarende acties een plekje in de automarkt veroverde, heeft het ontzaglijk moeilijk. Nog altijd is GM samen met partner Fiat bezig te bekijken of een overname of fu sie mogelijk is. Het onderzoek duurt nu al maanden. General Motors schijnt nu enkele gezonde onderdelen van het Koreaanse concern te willen overnemen en daar worden in mei nadere medede lingen overgedaan. De problemen hebben ook in Nederland tot we derom een reorganisatie bij de importeur in Hoofddorp geleid. Pirelli heeft nieuwe hoge prestatiebanden P6 en P7bedoeld voor 70 procent van alle auto's die op de markt zijn. Ze worden ge maakt in Italië, Spanje, Engeland en Duitsland en Pirelli wil er dit jaar in totaal 1,5 miljoen verkopen. Ver-volgens moet de jaarlijkse verkoop groeien naar 10 miljoen stuks. De meeste zullen voor eerste montage op nieuwe mpv's, stationwagons en limousines van de merken Audi, BMW, Mercedes, Volvo, Fiat, Jaguar, Peugeot en Ford gelegd worden. Pirelli meldt op de zijkant van de nieuwe banden voor het eerst het internetadres waarop informatie over de band en het productieproces te vinden is. De nieuwe banden zijn een ver nieuwde generatie van de P6000-serie uit 1995, waarvan Pirelli er meer dan 40 miljoen verkocht. De P6 gedraagt zich tamelijk rustig en geruisloos, de P7 is duidelijk voor wat sportiever gebruik. Marktleider Michelin verkoopt in Nederland 1,5 miljoen banden. De totale Nederlandse markt komt op 4,5 miljoen banden. Op de de internationale autoshow van New York heeft Daimler- Chrysler een nieuw studiemodel laten zien: de Chrysler PT Cruiser Cabriolet. Het gaat om een typische cabriolet die met geslo ten dak de uitstraling heeft van een fastback. De cabrioletversie van de PT Cruiser is gebouwd met dezelfde gedachte als eerdere concept cars zoals de GT Cruiser en de PT Panel Cruiser. Het is onze ker of de open PT Cruiser Cabriolet in productie komt. Renault heeft de Clio voor de tweede keer met een facelift opge zadeld. In 1998 was er al een en volgens het merk zijn er sinds dien 1.7 miljoen Clio's verkocht. De Clio III heeft voortaan elektri sche stuurbekrachtiging en een common rail 1.5 liter turbodiesel met 65 of (later) 80 pk. De nieuwe Clio komt in juni op de markt. De bolle achterruit is gebleven, maar front en achterzijde zien er an ders uit. Volgens Renault is 50 procent van de constructie- en car rosserieonderdelen veranderd. De Nissan Almera Tino is gekozen tot Gezinsauto van het Jaar 2001. De auto kreeg meer stemmen dan de andere genomineer de Skoda Fabia Combi en Opel Agila. In totaal brachten 25.000 per sonen via telefoon, internet of op de Huishoudbeurs hun stem uit. Een jury stelde de nominatie samen op basis van criteria als ruimte voor personen en bagage, standaarduitrusting en veiligheidsaspec ten. Extra voorwaarde was dat het basismodel niet duurder mocht zijn dan 50.000,-. De Nissan Almera Tino is een volwassen midi- mpv met goede veiligheidsvoorzieningen, goed toegankelijke pas sagiers- en bagageruimte, goede rij-eigenschappen en een aantrek kelijke prijs-kwaliteit verhouding, aldus de jury. Staal is het aangewezen ma teriaal voor het frame van een fiets. Betrouwbaar, goed koop en sterk, maar vrij zwaar. Dus gingen fabrikanten op zoek naar lichtere materialen. Er kwamen frames van alumini um, magnesium, titanium en carbon. Lichter betekent echter niet altijd sterker, dus aan elk metaal kleeft weer een nadeel. Carbon is vergeleken met staal te hard en dat geeft weinig com fort tijdens het rijden over ruwe wegdek. De Friese fietsfabrikant Koga- Miyata introduceert een frame materiaal, vervaardigd uit aluminium, versterkt met het zeldzame metaal scandium. De legering is enorm sterk en duur zaam en uitstekend geschikt om f ietsframes van te maken. Scandium, een zilver-wit me taal, is al in 1879 ontdekt in de aardkorst, vooral in Rusland. Het wordt pas sinds 1996 door de Russen toegepast bij de fa bricage van vliegtuigen en ra ketten. Er bestaan ook honkbal knuppels van dit materiaal. Pas toen het IJzeren Gordijn viel kwam scandium beschikbaar voor westerse landen. De lege ring aluminium-scandium is weliswaar niet lichter, maar wel sterker dan puur aluminium. Framebuizen kunnen dus dun ner zijn. Volgens Koga-Miyata zijn de frames tien procent lichter dan die van vergelijkbare frames van aluminium. Over de hard heid zegt de fabrikant: „Een scandium frame absorbeert schokken en vibraties en blijft toch stijf in de kritieke gebieden van het frame." De racefiets FullPro-S, ge maakt van scandium-alumini um weegt in maat 561250 gram. De voorvork is van carbon. Ko ga-Miyata noemt het een fiets voor klimmers en voor renners die dat willen worden. Theo van der Kaaij Meer informatie via tel. 0513 - 630111. Het frame van deze Koga weegt 1250 gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43