Verzekeraar botst met Borst PZC Sporen op kleding verdachte brand S.E. Fireworks Politie biedt arrestant met letsel 40 mille aan Eindelijk ook lintje voor Rudi Carrell Postzegel voor brief naar 85 cent Minder koninginnedagvierders Aantal WAO-uitkeringen stijgt Defensie vervangt top werving Celstraffen voor drugssmokkel Gesprek over CAO ziekenhuis hervat Minister vraagt meer inzet privé-klinieken tegen wachtlijsten Politieke partijen krijgen meer subsidie Bisschoppen verbieden geregistreerd partnerschap Wonen met toegevoegde waarde zaterdag 28 april 2001 HOOFDDORP - Het versturen van een brief wordt duurder. PTT Post verhoogt per 1 juli het tarief met een stuiver naar 85 cent, zo heeft het moederconcern TPG gisteren bekendge maakt. Het is voor het eerst in tien jaar dat PTT Post een ver hoging voor brieven doorvoert. Ook andere tarieven gaan omhoog. Zo gaat een brief binnen Europa 1,20 kosten (0,54 euro) PTT Post komt op 2 juli met een nieuwe postzegel waarop zo wel de waarde van 85 cent als 39 eurocent staat vermeld. Van af 1 januari, wanneer de euro wordt ingevoerd, verdwijnt de aanduiding 85 cent definitief van de zegel. Nederlanders met een voorraadje 'oude' postzegels kunnen die ook na de invoering van de euro gebruiken. De zegels blij ven voor onbepaalde tijd geldig, zo laat TPG weten. ANP DEN HAAG - Het aantal Nederlanders dat dit j aar Koningin nedag viert is in vergelijking met vorig jaar vijf procent ge daald. In plaats van 45 gaat dit jaar 40 procent op stap naar vrijmarkten en andere festiviteiten. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van de Nederlandse StaatsloterijOmdat niet is gevraagd naar de re denen van mensen om al dan niet Koninginnedag te vieren, is niet bekend of de daling verband houdt met de mkz-crisis. De peiling werd gehouden voordat bekend was dat koningin Beatrix en haar familie niet naar Hoogeveen en Meppel zou den gaan. Twee procent gaf aan de familie te gaan bekijken in die Drentse plaatsen. Dat is hetzelfde percentage als verleden jaar in Katwijk en Leiden. De verwachte extra toeloop voor Maxima zou volgens het onderzoek dus uitblijven. ANP AMSTERDAM - Het aantal arbeidsongeschiktheidsuitke ringen is in februari 2001 opnieuw gestegen. In die maand zijn er 958.800 uitkeringen verstrekt. Dat is een toename van drie duizend ten opzichte van een maand eerder. Dat blijkt uit cij fers die het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) gisteren heeft gepubliceerd. Het aantal uitkeringsgerechtigden voor de WAO ligt lager, omdat sommige mensen twee uitkeringen hebben. Het aantal mensen met een WAO-uitkering bedroeg eind februari 2001 946.500. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Van Hoof (Defensie) heeft de top van het wervingsbureau voor Defensie vervangen. Drie leidinggevende officieren zijn overgeplaatst wegens 'schor tende bedijfsvoering', zo bevestigt een woordvoerder van het ministerie gisteren. Probleem bij het bureau is vooral dat de sollicitatieprocedure te lang duurt. Soms is wel zes weken nodig voordat sollicitan ten psychisch en lichamelijk zijn gekeurd, waarna het weer een periode duurt voordat ze bij het schoolbataljon kunnen beginnen. In de tussentijd hebben veel kandidaten al elders een baan gevonden. ANP HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren cel straffen tot acht jaar opgelegd aan vijf leden van een bende die een cocaïnelijn onderhield tussen Nederland en Curasao. De marechaussee op Schiphol onderschepte in augustus vorig jaar zendingen van vijf en negen kilogram coke. De drugs wa ren verstopt in vliegtuigen van Martinair en KLM. De officier van justitie had eerder celstraffen tot negen jaar geëist. ANP van onze redactie binnenland cherche zou zijn gebleken dat de betrokken agenten geen enkele ZWOLLE - De regiopolitie IJs- blaam treft. Het OM heeft de selland biedt de dertigjarige W. zaak daarop geseponeerd. Hak- Hakkers uit Dedemsvaart kers werd in december 1999 in 40.000 gulden. De man liep na Zwolle aangehouden wegens een aanhouding in december wildplassen. Volgens de politie 1999 blijvend hersenletsel op. werd de zeer recalcitrante man geboeid naar het bureau overge- De familie van het slachtoffer bracht. Terwijl agenten met een wil 450.000 gulden en slaat het andere zaak bezig waren, zou aanbod af. Agenten zouden het het slachtoffer uit het politie- slachtoffer hebben geslagen. busje zijn ontsnapt en zijn ge- Uit onderzoek van de rijksre- vallen. ANP Advertentie UTRECHT - Ziekenhuis werkgevers en vakbonden gaan woensdag weer pra ten over een nieuwe CAO. De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) heeft de bonden onder druk van acties uit genodigd de onderhande lingen te hei-vatten. De bonden gaan daar op in, maar ze gaan door met het voorbereiden van ac ties. Volgens bestuurder J. Vos van de AbvaKabo FNV moet 'de druk op de ketel blijven'. „We be schouwen het gesprek als een oriënterend beraad, want de werkgevers zijn in de uitnodiging niet in gegaan op onze eisen. Maar praten willen we na tuurlijk altijd. We zetten de acties door zolang de werkgevers niet op onze voorstellen ingaan", zegt een woordvoerder van de vakbond CFO. Op 9 mei begint het personeel van diverse ziekenhuizen in het noorden met een lan delijke estafettestaking van drie weken. De acties zullen in de loop van die weken afzakken naar het midden en het zuiden van het land. Het laatste bod van de werkgevers is 3,5 procent meer loon in vijftien maanden en een dertiende maand bij verlenging van de werkweek met twee uur. De bonden willen naast het behoud van een 36-~ urige werkweek vier pro cent meer loon voor twaalf maanden en verho ging van de eindejaarsuit kering met 2,4 procent. De CFO-woordvoerder noemt het bod van de NVZ een belediging voor men sen in de zorg. Volgens een woordvoerster van de NVZ is het belangrijkste dat 'we eindelijk weer gaan praten'. „Hakken in het zand zetten heeft geen zin. Daar wordt niemand beter van." ANP door Hans Leber DEN HAAG - Zorgverzeke raars Nederland (ZN) heeft ont stemd gereageerd op het ver zoek van minister Borst van Volksgezondheid om meer pri vé-klinieken in te zetten bij het wegwerken van de wachtlijsten. De klinieken hebben capaciteit over, meent Borst. Volgens di recteur J. Bontje doet ZN al wat mogelijk is en hebben ze bij het ministerie 'een pak boter op het hoofd'. ZN gebruikt binnen de strakke overheidsregels al alle capaci teit die beschikbaar is. „Borst wekt in haar brief de suggestie alsof zorgverzekeraars de capa citeit kort houden en privé-kli nieken beperkingen opleggen", zegt Bontje, die Borst 'twee slachtig' noemt. „Particuliere klinieken zijn door de overheid jarenlang tegengewerkt, met als uiterste tegemoetkoming be perkte erkenning onder een aantal zeer strenge voorwaar den", stelt Bontje. Het gaat om 43 particuliere klinieken. Borst heeft zich nooit voluit voor het gebruik van privé-klinieken uitgesproken. Vooral het gevaar van tweedeling - werkende rij ken die wél worden geholpen en arme werklozen voor wie geen bed beschikbaar is - wil zij, me de onder druk van de Tweede Kamer, voorkomen. Verzeke raars daarentegen pleiten al ja ren voor een bredere toelating van privé-klinieken tot de regu liere zorg. Sinds enkele jaren worden kleinschalige ingrepen waarvoor lange wachtlijsten bestaan, zoals oogoperaties, in pxlvé-klinieken gedaan. Pro bleem daarbij is echter de ver goeding, waarvan de privé-kli nieken slechts de dokterskosten dpor Lianne Sleutjes DEN HAAG-Politieke partijen ontvangen voort aan jaarlijks vijftien miljoen gulden subsidie. Dit is vijf miljoen meer dan zij tot op heden aan steun kregen. Het kabinet heeft gisteren tot de verho ging besloten. De Tweede Kamer had om de hogere subsidie ge vraagd. Zij meent dat politieke partijen financieel wat meer armslag moeten krijgen. Partijen tellen steeds minder leden. Daardoor vangen zij minder contributie. De subsidie wordt verdeeld naar rato van het aantal zetels in de Kamer. Om aan extra geld te komen, kunnen politieke partijen zich wel laten sponsoren. Het kabinet juicht dit niet toe omdat het bang is voor belangenverstrengeling. Het vindt een verbod echter te ver gaan. De WD liet zich vorig jaar als een van cle eerste sponsoren door het bedrijfsleven op een partijbijeenkomst. D66 heeft een adverteerder staan op haar inter netpagina. GPD mogen declareren en niet die van gebouwen en apparatuur. Hierop heeft de minister een voorlopige uitzonderingsregel gemaakt voor operaties die door een regulier ziekenhuis aan een privé-kliniek worden uitbe steed. Borst vraagt in haar brief aan de zorgverzekeraars om voorstellen voor aanpassing van de vergoeding. De Econo mische Controledienst (ECD) onderzoekt de daadwerkelijke kosten voor een ingreep in een privé-kliniek zodat de tarieven later eventueel aangepast kun nen worden. De georganiseerde privé-klinie ken hebben zich altijd tegen het ECD-onderzoek verzet. Zij vinden dat een erkend accountantsbedrijf dit onder zoek, onafhankelijk van de overheid, beter kan uitvoeren. GPD/ANP UTRECHT - Priesters en onge huwde diakens mogen geen ge registreerd partnerschap aan gaan. Doen ze dat wel, dan volgen kerkelijke strafmaatre gelen. Priesters en ongehuwde diakens die al een partner schapsregistratie hebben, moe ten die ongedaan maken. Dat schrijven de Nederlandse bisschoppen in een algemeen decreet, dat gisteren is uitge vaardigd. De verordening geldt per 1 juni in alle bisdommen. Een partnerschapsregistratie is volgens de bisschoppen niet verenigbaar met de celibaats verplichting, die priesters en ongehuwde diakens op zich hebben genomen. De 'essentie van de onverenig baarheid van het burgerlijk hu welijk met het celibaat is ook onverkort aanwezig bij het ge registreerd partnerschap'aldus het decreet. Priesters en ongehuwde diakens die toch een geregistreerd part nerschap aangaan, lopen een schorsing (suspensie) op. Heeft dat geen resultaat, dan volgen zwaardere straffen. Een pries ter of diaken kan uiteindelijk uit zijn ambt worden gezet. De vernieuwingsgezinde rooms-katholieke Acht Mei Be weging (AMB) heeft felle kritiek op het bisschoppelijk decreet. Volgens voorzitter H. Baars hebben de bisschoppen weinig gevoel voor menselijke verhou dingen die nu eenmaal bestaan. Voorzitter J. Vlaar van de Fede ratie VPW Nederland, de be roepsvereniging van rk-pasto- res, heeft er begrip voor dat de bisschoppen met het decreet or de in eigen huis willen schep pen. Maar volgens hem treden ze daarbij teveel in detail. Pries ters moeten humane regelingen kunnen treffen voor mensen die hen jarenlang dagelijks hebben verzorgd. ANP Zangeres Anita Meijer Acteur Bram van der Vlugt Rudi Carrell is onderscheiden als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto Suzanne van de Kerk/ANP Prof. Wagenaar, nu ook Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto Paul Vreeker/ANP Actrice Ingeborg Elsevier (1), sinds gisteren Officier in de Orde van Oranje-Nassau. foto Leendert Janssen/ANP Violiste Emmy Verhey Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim driedui zend Nederlanders en enkele tientallen buitenlanders ont vingen gisteren ter gelegen heid van de komende Konin ginnedag een koninklijke onderscheiding voor hun ver diensten op maatschappelijk, cultureel of wetenschappelijk gebied. Onder hen bevindt zich Ruud Kesselaar, beter bekend als Rudi Carrell, de al vele ja ren in Duitsland wonende Ne derlandse entertainer. Vorig jaar klaagde de bij onze oosterburen zo populaire showman nog dat hij nooit een echt lintje van zijn vaderland had gekregen, maar Nederland bedenkt hem nu dan toch. En niet karig: hij wordt Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Onderscheidingen in deze orde worden veel spaarzamer toe gekend dan die in de Orde van Oranje-Nassau. Het ridder schap in de Orde van de Neder landse Leeuw, waarmee het in ternationaal belang van de verdiensten wordt onder streept, is ook toebedeeld aan onder anderen de violiste Em my Verheij, cle kinderboeken schrijvers Tonke Dragt en Jac ques Vriens, jazz-slagwerker John Engels, beeldhouwer, conceptueel kunstenaar en schilder Ger van Elk en acteur Bram van der Vlugt. Laatstge noemde kreeg de onderschei ding niet alleen vanwege zijn acteerprestaties op de planken en in films, maar ook vanwege het feit dat hij sinds mensen heugenis de vaste Nederlandse tv-Sinterklaas is. Ook prof. dr. W. Wagenaar, oud-rector magnificus van de Leidse uni versiteit werd Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Hij werd vooral bekend van wege zijn onderzoek op het ge bied van het menselijk geheu gen. Daartoe trad hij onder meer aan als getuige-deskun- dige bij spraakmakende straf processen, zoals dat tegen de oorlogsmisdadiger Demjanjuk en de zaak rond de incestaffai re in Epe. Dezelfde decoratie ging naar prof. dr. S. A. Dan- ner, internationaal vermaard aidsdeskundige van het AMC in Amsterdam en docerend aan de Universiteit van Amster dam. Oranje-Nassau De journalist Peter Brusse, die bekendheid verwierf door zijn televisie-, radio- en kranten verslagen vanuit Engeland, is benoemd tot Officier in de. Or de van Oranje-Nassau. Hij be vindt zich daarmee in het ge zelschap van onder anderen de econoom prof. dr. Eduard Bomhoff, dirigent/violist Frans Poptie, actrice Ingeborg Elzevier, directeur Ronnie Naftaniël van het Centrum voor Informatie en Documen tatie Israël, beeldhouwer, schilder en graficus Henk Visch en prof. dr. F.H.M. Grap- perhaus, oud-staatssecretaris van Financiën (in kabinet-De Jong) en emeritus-hoogleraar belastingrecht. Dezelfde on derscheiding ging voorts naar J. Lescrauwaet, oud-hulpbis- schop in Haarlem en al sinds vele jaren grootprior van de Ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem. Traditiegetrouw wordt bij de jaarlijkse lintjesregen ook een aantal bekende sporters gelau werd. Dit keer zijn dat er maar twee: marathonschaatser Piet Kleine en zwemmer Marcel Wouda. Zij werden beiden Rid der in de Orde van Oranje- Nassau. Deze onderscheiding werd ook toegekend aan KNVB-directeur Harry Been, zangeres Anita Meijer, ANP- fotograaf Cor Mulder en oud wethouder in Den Haag en oud-burgemeester van Bergen op Zoom Ans van den Berg. GPD/ANP van onze redactie binnenland I ALMELO - Op de kleding van de ver dachte van brandstichting op het ter- rein van het Enschedese vuurwerkbe- I drijf S.E. Fireworks op 13 mei vorig jaar, zijn sporen van vuurwerk aange troffen. Dit maakte officier van justitie H. Stam gisteren bekend tijdens een pro-formazitting in de strafzaak voor de rechtbank in Almelo. De 33-jarige Enschedeër werd op 26 ja nuari aangehouden. Hij ontkent elke betrokkenheid bij het stichten van de brand die tot de vuurwerkramp heeft geleid. De rechtbank heeft het verzoek van aanklager Stam tot aanhouding van de zaak ingewilligd. Het onderzoek is tot 5 juli weer in handen van de rechter commissaris. Een verzoek van advo caat J. Stegeman tot opheffing dan wel schorsing van de voorlopige hechtenis van de verdachte wees de rechtbank af. De vuurwerksporen op de kleding zijn ontdekt door deskundigen van het Ne derlands Forensisch Instituut. De ver dachte zegt dat deze sporen zijn ver oorzaakt tijdens een vakantie op Kreta, waar hij vuurwerk zou hebben afgesto ken. Justitie zoekt dit uit. Belangrijk belastend materiaal lijkt een aantal verklaringen van getuigen, waaronder die van twee medegedeti neerden. Die hebben onder ede verklaard dat de Enschedeër zijn betrokkenheid bij de brandstichting heeft opgebiecht. Vol gens advocaat Stegeman kunnen er geen contacten geweest zijn tussen zijn cliënt en zijn medegevangenen omdat hij tot dusver in het huis van bewaring met niemand contact mag hebben, be halve met zijn raadsman. Naast deze belastende verklaringen, zijn er getuigen aan wie de verdachte zou hebben gevraagd hem een alibi te verschaffen. De politie heeft voorts vastgesteld dat er met de mobiele telefoon van de En schedeër op de fatale dag vanuit het rampgebied is gebeld. De man zelf houdt vol dat hij toen bij de recreatie- plas Het Rutbeek aan de rand van En schede was. ANP SNS Rendementhypotheek Met de SNS Rendementhypotheek maakt u kans op extra vermogen. Want het bedrag dat u nodig heeft voor het aflossen van uw lening bouwt u op door te beleggen. En dan is het niet ondenkbaar dat u aan het eind van de rit een flink kapitaal overhoudt. En wat dacht u van lage maandlasten en optimaal belastingvoordeel? Vraag snel de brochure aan of maak een afspraak voor een vrijblijvend adviesgesprek.Ga langs bij een kantoor van SNS bank, bel gratis 0800 -18 8o of kijk op snsbank.nl waarde van uw beleggingen kan fluctueren In het verleden b wdementen bieden geen garantie voor de toekomt! SNS ban geregistreerd bij de Stichting Toelicht effectenverkeer te Am:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3