een paradij s voor fietsers Noordzee is 39 Northwest Braille Europa Gambia Zeereis Tsjechië Bewegwijzerde route van 6000 kilometer Luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines heeft onlangs een groot aantal vlieg tuigen besteld. Het gaat om vierentwintig toestellen van het type Airbus A330-300, zes A 319-vliegtuigen, twintig Boeing 757-300'sen twee Boeing 747- 400's. Hiermee is een bedrag van 11,7 miljard gulden gemoeid. In de meeste gevallen gaat het om vervanging van toestellen. Het is de bedoeling dat de eerste toestellen volgend jaar worden afgeleverd. KLM heeft in samenwerking met de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad en enkele instituten voor blinden een spe ciale uitgave van de veiligheids- kaart aan boord ontwikkeld. Deze kaart, uitgevoerd als boekwerk, is naast braille schrift voorzien van grootlet terschrift voor slechtzienden en dient als aanvulling op de ge bruikelijke informatie over de veiligheid aan boord. Het is de bedoeling dat alle vliegtuigen van de KLM-vloot zijn voorzien van deze Neder lands- en Engelstalige service. De ANWB heeft onlangs een nieuwe ledenwijzer laten uitgeven. Reisinformatie Euro pa is een pocket van 320 pagi na's met tips om een reis voor te bereiden, verblijf ter plaatse en hulp bij problemen. Er is het een en ander te lezen over reispapieren, tolwegen, veerdiensten en douaneregels. Verder is er een verkeerskalen- der om zo veel mogelijk files te omzeilen en er zijn adressen van ANWB-steunpunten, zoge noemde zusterclubs en ambas sades. De ledenwijzer is de op volger van de aparte brochures die de ANWB jarenlang liet sa menstellen. De ledenwijzer biedt informatie over 29 Europese landen. Het boekje is alleen voor ANWB-le- den gratis verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, via 0800-0503 en via internet www.anwb.nl/winkel Een 3-daagse Riviercruise in Gambia behoort tot de nieu wigheden die zijn te vinden in de onlangs verschenen Gambia- brochure van Sunair. Het gaat om reizen naar dit West-Afrikaanse land vanaf 16 juli 2001 tot en met eind maart 2002. Er zijn reizen vanaf 898 gulden per persoon. Meer informatie via de Dutch Leisure Groep waartoe Sunair behoort: 0180-393333 en inter net www.sunair.nl Tour-operator Break-Time houdt vandaag (zaterdag) in het congrescentrum De Ree horst in Ede een voorlichtings avond over een nostalgische re tourzeereis per luxe cruiseschip naar Indonesië. Voor die zeven tig dagen durende trip langs zestien havens wordt op 25 no vember het anker gelicht in de haven van Amsterdam. Hoewel de bijna zeventig dagen duren de vaartocht langs zestien ha vens in diverse landen open staat voor eenieder zal de trip vooral aantrekkelijk zijn voor oud-Indiërs en Indië-vetera- nen. In Ede wordt alvast een voor schot genomen op deze reis, on der meer door optredens van bekende Nederlanders - en me dereizigers - zoals Wieteke van Dort en Yvonne Keuls. Tussen de middag is er een Javaans buf fet. Voor meer informatie: 0182-547807 en per email: info@breaktime.nl T 7olgens het in Nederland ge- V vestigde Tsjechisch Ver keersbureau is er in Nederland een groeiende belangstelling voor Tsjechië. Daarom is een ei gen 'website' geopend. Op www.tsjechië.nl is sinds kort in formatie te vinden over toeris me, cultuur en zakelijke moge lijkheden in dit land. Het is de bedoeling dat er over enige tijd ook reisaanbieders te gen betaling een plaatsje op de website kunnen krijgen. Meer informatie: 010-4127447. zaterdag 28 april 2001 De kleurrijke bossen van Kungsbacka in Zweden. sommige fjorden met veren overgestoken." Zweden is 'helemaal geen pro bleem'. „Dat is sowieso wat glooiender." Schotland is een geval apart. „Om daar te rijden heb je een stevigere fiets nodig. Half verharde paden, zoals in Nederland op de Veluwe, zijn in Schotland standaard." Nijland noemt dat 'avontuurlijker'. Het is dus niet allemaal 'asfalt' wat er blinkt, ook niet buiten Schotland, weten doorgewin terde fietsers. Hannie Vonk uit Middelburg heeft in Duitsland en Denemarken gefietst. „In Denemarken zijn best veel fietsvoorzieningen. Je kunt bij privé-adressen overnachten, zoals in Nederland via de orga nisatie Vrienden op de Fiets, maar het ergerlijke is dat er zo veel zandpaden zijn." „Ze denken er goed aan te doen, ook in Duitsland, je van gewone verkeerswegen af te leiden. Dat gaat vaak om flinke stukken. En dan moet je maar hopen dat het niet al te droog of nat is geweest. Na lange regenperiodes rij je in de blubber. En na droog weel moet je lopen. Zo zanderig zijn die paden." Tiko Seip, ook uit Middelburg, heeft fietservaring in Zweden. Het is hem heel goed bevallen. „Het is er niet zo heuvelachtig. Je kunt er overal vrij kamperen. En het is er heel rustig. Alleen, het regende vrij veel." Zijn vader Peter Seip is ook een fanatiek fietser. „De Neder landse Noordzeeroute vind ik heel mooi. Ik vind het sowieso heerlijk om langs de kust te rij den. Het is er vaak wat koeler, wat frisser." Denemarken Het ideale fietsland op de inter nationale Noordzee-route lijkt toch Denemarken te zijn. Al thans, dat is de mening van de Middelburgse Riet Beukert, ac tief in de fietsersbond Enfb. „In Nederland fiets ik niet meer voor mijn lol langs de kust. Zo verschrikkelijk druk. Nee, dan Denemarken. Je vindt daar nog echt de rust. Er wonen veel min der mensen dan in Nederland. Nadeel is dat je vaak behoorlij ke afstanden moet afleggen voor je weer een dorpje met een winkel tegenkomt. Maar de mensen zijn er enorm gastvrij. En je hebt er aparte fietskam- peerterreinen. Heel primitief. Alleen een waterkraantje, 's Avonds zit je met z'n allen rond een kampvuur. Fantas tisch." Een typische Hollandse opmer king maakt Beukert over de prijzen in Denemarken. „Je kijkt er niet meer van op, als ze voor een kopje koffie 7,50 gul den vragen. Zo is het met alles." Hoe goedkoop fietsen ook is, met landen als Denemarken, Zweden, Noorwegen en ook Schotland en Engeland (vanwe ge de hoge koers van het Engelse pond) vraagt het rijden van de Noordzeeroute een flinke inves tering. Het geeft Nijlands op merking over het rijden van de route in etappes, bij wijze van spaaractie, een dubbele beteke nis. Eén blik over de groene Stour- vallei bij Harwich, direct na aankomst in Engeland, is al vol doende om dat soort financiële muizenissen subiet te vergeten. Harmen van der Werf De Noordzee-fietsroute brengt zeven landen om de Noordzee sa men in ruim zesduizend kilometer. Over de route is in het Ne derlands een informatiebrochure verschenen met handige tips over onder meer de veerdiensten op de Noordzee. De brochure is ver krijgbaar bij het Landelijk Fietsplatform in Amersfoort, 033-465.36.56, de organisatie achter de Landelijke Fietsroutes (Lf's) in Nederland. Op Internet is een uitvoerige site aan de route gewijd: www.northsea-cycle.com. Het opvallende beeldhouwwerk bij Esbjerg in Denemarken. In Denemarken wonen veel minder mensen dan in Nederland. Na deel is dat je vaak behoorlijke afstanden moet afleggen voor je weer een dorpje met een winkel tegenkomt. Een doorgaande fietsrou te omhelst vanaf deze zomer de Noordzee. Van het Noorse Bergen tot Hoek van Holland. Van Harwich tot Lerwick op de Shetland Ei landen. De openingsritten beginnen zaterdag 5 mei in Hamburg en eindigen vijftig dagen later in het Schotse Aberdeen. Fietsen rondom de Noordzee kan al sinds jaar en dag. Veerdiensten maken het moge lijk allerlei rondjes te maken. Van Oostende naar Dover bij voorbeeld en terug via Har- wich-Hoek van Holland. Als fietser moest je het zelf alle maal maar uitzoeken. Dat heeft iets avontuurlijks. Maar het kan ook heel lastig zijn, zeker in lan den waar de auto het verkeer domineert, zoals in Engeland. Nu zijn de ervaringen van fiet sers met Engelse automobilis ten over het algemeen niet slecht. Ze houden nog rekening met tweewielers, maar het is toch gemakkelijk er zo weinig mogelijk tegen te komen. Met de volledig bewegwijzerde Noordzee-fietsroute wordt aan die wens voldaan. Met dank aan nationale organisaties die zich in alle Noordzeelanden bezig houden met de ontwikkeling van fietspaden en fietsroutes. Zij hebben al in september 1998 de koppen bij elkaar gestoken onder de vlag van de Europese Fietsers Federatie, om in heel Europa twaalf lange afstands routes te maken. De Noordzee route is de eerste. Niet zonder trots melden de ini tiatiefnemers dat het de langste bewegwijzerde fietsroute ter wereld is. Welgeteld: 6.042 kilo meter. Alleen al bij de gedachte word je er moe van. Of, bij ge trainde fietser, stijgt de adrena line in het bloed. Ach zegt Eric Nijland van het Landelijk Fietsplatform in Amersfoort, „het is niet de be doeling die route in één keer te rijden. Voor gewone vakantie gangers is dat niet te doen." Het gaat vooral om het idee, dat je om de Noordzee kunt fietsen. Bewegwijzerd nog wel. Nijland: „Dat zal tot de verbeelding sprekenzoals de fietstocht naar Santiago de Compostella in Spanje." Veel mensen maken, weet Nij land, de tocht naar dat bede vaartsoord ('slechts' tweedui zend kilometer) ook niet in één keer. Ze rijden 'm in diverse etappes. Elk jaar pakken ze de draad ergens weer op. „Je kunt die Noordzee-route ook als een spaaractie zien." De nieuwe fietsroute is feitelijk een aaneenschakeling van na tionale fietsroutes, zoals de Noordzee-route (Lf 1) en Wad- denzee-route (Lf 10) langs de Nederlandse kust. Ze worden nu als één geheel gepromoot, met voorlichtingsmateriaal, op papier en Internet. De tocht leidt door Engeland, Schotland, over de Orkney- en Shetland-eilanden naar Noor wegen, via Zweden, Denemar ken en Duitsland terug naar Ne derland. Zeker drie oversteken met de boot zitten erin. In Nederland wordt de over steek gemaakt van Hoek van Holland naar Harwich. Een stukje Noordzee, met Zeeland, de Belgische en Franse kust, is dus 'vergeten'. Dat is geen toe val. Niet optimaal Nijland legt uit: „De verkeerssi tuatie in België is niet optimaal. Het aanbod van fietsroutes aan de andere kant in Engeland is ook niet goed. Je komt dan in Londen. Het kost veel geld en tijd om daar voorzieningen te treffen. Misschien komt dat nog wel, later." Het tekent de houding van de organisatoren. De rijders moe ten gegarandeerd redelijke pa den kunnen nemen. Het moet ze niet al te moeilijk worden ge maakt, ook niet als het om heu vels gaat. Met Noorwegen en Schotland in het pakket lijkt dat nauwelijks mogelijk, maar toch is het, vol gens Nijland, gelukt 'geen al te extreme omstandigheden in te bouwen'. Hij is zelf in Noorwe gen geweest. „Iedereen kent natuurlijk de f jordenkust met die gigantische hoogteverschillen, maar je kunt er verbazingwekkend goed fiet sen. Tien tot vijftien kilometer landinwaarts is het al wat vlak ker. En om al te erge klimpartij en te vermijden, worden Het uitgestrekte Mainland bij Orkney in Schotland. mmm,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39