Gaat het toch weer fout met Nederland-Marokko PZC Profiteurs contra betweters Ikea-vrede in Israël? 31 zaterdag 28 april 2001 Na een kort verblijf in het va derland keerde ik onlangs terug in een ander Israël. Nee, vrede was nog altijd ver te zoe ken, maar wel had de joodse staat kans gezien een reuzen stap te zetten in de richting van normalisatie. In mijn afwezigheid was het Is raëlische volk officieel toegetre den tot de Ikea-familie. Op nog geen vijftien kilometer van mijn huis had de eerste vestiging van het Zweedse woonwarenhuis zijn poorten geopend. „Een droom wordt werkelijkheid", meldden reusachtige geel-blau- we reclameborden langs alle snelwegen. Trompetgeschal! Op de dag van de opening ver drongen zich meer dan vijftig duizend kooplustige Israëliërs bij de ingang. Een vriendin van mijn vrouw bekende zonder de minste schroom dat ze er bij was geweest. Voor de Ikea-afslag had een tien kilometer lange file gestaan, een groot deel van de dag was heengegaan met het zoeken naar een parkeerplaats en pas na twee uur wachten voor de kassa's had ze het voorrecht genoten twee lampjes te mogen afrekenen. „Maar het was het waard", probeerde ze me wijs te maken. Op die eerste dag alleen al rin kelden de Ikea-kassa's in Israël voor een omzet van bijna drie miljoen gulden. De media, tuk op eens iets anders dan de Aksa- intifada, trokken alle registers open. Moraaltheologen schets ten in radio-interviews een apo calyptisch beeld van het volk Israels, dat dansend om het gou den Ikea-kalf zijn ondergang tegemoet zou gaan. Orthodoxe zionisten zagen in de onbeschaamde koopziekte een verslapping van de nationale weerstand. Sociologen en psy chologen verklaarden de mas sale trek naar het nieuwe meu belwarenhuis uit een opgekropt collectief verlangen naar nor malisatie, een drang mee te doen met de rest van de wereld alsof er in Israël niets aan de hand is. ,Net als in het buitenland"was al een veel gehoorde aanbeve ling toen jaren geleden in snel tempo merknamen als McDo nald's en Burger King hun en tree maakten. En nu is er dan een vestiging van Ikea, die zich alleen van de buitenlandse on derscheidt door een kosher res taurant. Onbezwaard De krantenverhalen in Israël lieten natuurlijk niet onvermeld dat Ikea-stichter Ingvar Kamp rad kort na de oorlog lid was ge weest van de nazistische 'Nys- venska' beweging. Maar ja, zijn grootmoeder had hem ertoe aangezet en toen zijn jeugdzon den in 1994 uitlekten had hij uitvoerig spijt betuigd. De Is raëlische consument kon dus met onbezwaard gemoed in de rij aansluiten om Kamprads ta fels, stoelen en serviezen te ko pen. Er moet geen week voorbij gaan zonder dat ergens in de wereld een nieuwe Ikea-vestiging open gaat, maar de komst van de Isra ëlische heeft in het moederland opmerkelijk veel belangstelling getrokken. Mijn Zweedse vriend en collega Arne vertelde me dat zijn berichtgeving over de opening een flink aantal brieven heeft opgeleverd, waar in lezers de hoop uitspreken dat de Israëlische Ikea zal bijdragen aan vrede in het Midden-Oos ten. Ik zag het verband niet onmid dellijk, maar als trotse Zweed bleek hij al een baanbrekende theorie te hebben ontwikkeld. Volgens de 'Stelling van Arne' is oorlog tussen landen met een Ikea-vestiging uitgesloten, en ik moest onmiddellijk toegeven dat een bewijs vopr het tegen deel nog niet is geleverd. In het Midden-Oosten zijn er Ikea- vestigingen in Saoedi-Arabië, Koeweit en de Verenigde Arabi sche Emiraten. Die landen leven in vrede, zei Arne, en het was geen toeval dat juist het Ikea-lo- ze Irak Koeweit was binnenge vallen. Had Ingvar Kamprad tijdig een zaak in Bagdad ge sticht, dan was de Golfoorlog uitgebleven. Geen speld tussen te krijgen. Is raël is deze maand bijgeschre ven op de lijst van Ikea-landen. Nu nog vestigingen in Ramallah en Gaza en de wereld heeft een nijpend probleem minder. Ad Bloemendaal Of het nu gaat om drugs, uitkeringen of gedeti neerden, Nederland en Ma rokko hebben een moeizaam verstandshuwelijk. Na een korte opleving in de relatie, na de dood van koning Has san II enkel jaren geleden, is het weer helemaal mis. Wan trouwen en stereotypen regeren opnieuw. En dus hebben de 'criminele en on betrouwbare profiteurs uit Noord-Afrika' het weer ou derwets aan de stok met de 'betweterige, hypocriete neokolonisten uit de polder'. foto's Phil Nijhuis/GPD vendien: je bereikt ook niet echt veel als je de boeren tot de teelt van alternatieve gewassen pro beert aan te zetten, terwijl bij voorbeeld Marokkaanse toma ten de EU niet in mogen." Niettemin heeft het Agence du Nord in het noorden van het land zich ten doel gesteld de teelt van 'kif' oftewel hasj op termijn uit te roeien. De boeren blijken echter uiterst flexibel in het aanleggen van nieuwe drugsvelden als ze de oude met Europese subsidie beplanten met andere gewassen. En waar de aandacht zich vestigt op het noorden, ontstaan steeds meer cannabisvelden in het midden van Marokko. Bovendien is het maar de vraag of de autoriteiten écht de oorlog willen verklaren aan de cannabis, zo klinkt het in diplomatieke kringen aan de westkust van Marokko. Niet al leen wordt de suggestie van belangenverstrengeling en cor ruptie gewekt, de drugsinkom sten zijn voor Marokko waar schijnlijk gewoon te belangrijk. Het lijkt er dan ook meer op dat de drugsproductie een illegale, maar gedoogde bedrijfstak is. Net als de verkoop van uit Alge rije gesmokkelde goedkope benzine, die in het oosten van Marokko overal door straatver kopers aan de man wordt ge bracht, soms zelfs op luttele me ters afstand van de zoveelste politiecontrole. Hypocriet Marokko lijkt vooral van Ne derland weinig kritiek te kun nen hebben als het gaat om criminaliteit. Neem het terug nemen van criminele Marokka nen, een steeds terugkerend gespreksonderwerp. 'Waar worden die jongens crimineel, in Nederland of Marokko?', luidt de retorische vraag vanuit Noord-Afrika. En over de soft drugsproductie. 'In Nederland wordt toch net zo goed enorm veel cannabis verbouwd?' Dat neemt niet weg dat door het enorme personenverkeer tussen Nederland en Marokko grote hoeveelheden Marokkaanse wiet richting Nederland gaan. Vaak zijn het jonge Marokkanen uit Nederland die verantwoor delijk zijn voor de handel, weet Tayeb Hamdaoui, remigrant met een arbeidsverleden in Den Bosch. Door zijn huidige ban den met Nederland - als succes vol zakenman importeert hij on der meer Nederlandse koeien in zijn vaderland - spreekt hij de taal van de polder. Hamdaoui draait er niet om heen dat hij zich vaak schaamt voor de derde generatie Marok kanen, waarvan de jongeren nu in veel plaatsen in Nederland voor problemen zorgen. „Agres sie, geweld, het is niet mooi, me neer." In Rotterdam is de zaken man al eens door een jeugdige Marokkaan beroofd. „En in de trein bij Tilburg maakte ik het mee dat een Marokkaanse jon gen zonder kaartje een conduc teur met een mes bedreigde." Heel triest allemaal, vindt HamdaouiOok voor hemzelf en andere oudere Marokkanen. „Het beeld dat veel Nederlan ders van Marokkanen hebben, wordt vooral bepaald door wat ze in eigen land zien gebeuren. En dat is vaak niet al te positief. Vroeger kreeg ik als gastarbei der in een kroeg in Den Bosch de hele avond gratis drinken. Nu niet meer. Als ik in een Neder landse stad naar de markt ga, zie ik al wat ze denken als ze me minachtend aankijken: zeker weer zo'n rot-Marokkaan." Ferdi Schrooten Aviv Het arme noorden van Marokko: wie geen auto kan betalen neemt zijn toevlucht tot de muilezel. Straathandel bepaalt het beeld in Marokkaanse dorpen. Over de slingerende, smalle wegen van het Rifgebergte tuft een vrachtwagen van Van Gend en Loos steil naar beneden door het stoffige landschap. Achter het stuur zit een Marok kaan, de trotse eigenaar van de in Nederland afgedankte wa gen. Het wemelt in en rond het Rifgebergte, de streek waar de meeste van de kwart miljoen Marokkanen in Nederland van daan komen, van auto's uit de polder. De kentekens zijn in middels bijna allemaal Marok kaans: wit met daarop zwarte cijfers, letters en Arabische te kens. Maar wie goed kijkt ziet op de kunststof houder van de nummerplaat nog steeds de na men van een dealer in Aalsmeer of een garagebedrijf in Utrecht. En anders spreekt een Duinrell- sticker of de opdruk 'NL' wel boekdelen. De wagens worden in groten ge tale naar Noord-Afrika ge bracht, onder meer door de vele honderdduizenden Marok kaanse emigranten in West-Eu ropa. Zij die daar een nieuw leven zijn begonnen, sturen ge regeld geld en goederen naar de familie in het vaderland, 's Zo mers komen ze zelf en masse in hun wagens met gele kentekens op vakantie. In plaatsen als Berkhane, Driouch en Nador wordt dan een behoorlijk woordje Nederlands gesproken, zo nu en dan zelfs met een dui delijk Limburgs, Rotterdams of Brabants accent. Cafés en ho telletjes met namen als 'Amster dam' en Holland' zijn ook veel zeggend. Marokko zelf is meer dan blij met zijn emigranten. De gelde lijke overmakingen uit het bui tenland zijn jaarlijks goedwoor drie a vier miljard gulden. Een deel daarvan is afkomstig van de 130 miljoen gulden uitke- ringsgeld uit Nederland. Bo vendien is de jaarlijkse thuis komst van veel emigranten een enorme impuls voor de toeris tenindustrie, waarmee Marok ko inmiddels tussen de twee en drie mil j ard gulden per j aar bin nenhaalt. De gevolgen zijn zichtbaar. Op allerlei plaatsen in het vanouds arme noorden woi'dt driftig ge bouwd door remigranten die na een jarenlang verblijf elders hun oude dag willen slijten in hun geboortestreek. Fraude „Kijk, daar achter. Allemaal huizen van Marokkanen in Ne derland", zegt een oude man in een gehuchtje bij het plaatsje Ben Tieb. Vanaf zijn werk plaats, waar een handjevol monteurs in de schaduw auto's, brommers en motoren repare ren, wijst hij naar enkele grote stenen kolossen. „Ze staan nu nog leeg, maar in de zomers ko men de bewoners weer." In het gehucht is alle ophef over de bij standsfraude in Nederland nog niet bekend. Van enkele tientallen Marokka nen in Nederland is onlangs de bijstandsuitkering stopgezet, omdat ze voor meer dan 20.000 gulden aan onroerend goed in het vaderland bleken te bezit ten. Om daar achter te komen zijn medewerkers van de Neder landse ambassade in Rabat van september tot en met februari langs geweest bij de gemeente lijke kadasters. Het gevolg: een stevige rel tussen Nederland en Marokko. Inmiddels heeft Ma rokko de controleurs uit de lage landen alle toegang tot de ka dasters ontzegd. Nederland weigert daarmee akkoord te gaan, want het kadaster is open baar, er zijn afspraken en daar mee basta. De Marokkaanse au toriteiten geven vooralsnog geen krimp. Ze blijven erbij dat het onderzoek naar bijstands fraude een schaamteloze inbreuk is op 's lands soeverei niteit. Marokko is als minder waardig landje weer eens ou derwets door het neokoloniale Nederland in de hoek gezet. Het lijkt op het nog steeds smeu lende conflict over de Neder landse gedetineerden in Marok ko, van wie er nu nog zo'n ze ventig onder allesbehalve flo rissante omstandigheden in verschillende gevangenissen zitten. Eind 1999 kwamen Ma rokko en Nederland overeen dat Nederlandse gedetineerden vanuit hun Marokkaanse cellen overgeplaatst mochten worden naar Nederland. Hoewel be kend was dat de straffen hier aanzienlijk lager zijn, stootten de Nederlandse autoriteiten de Marokkanen toch flink voor het hoofd door meteen na aankomst van de eerste zeven overge plaatste gevangen op Schiphol iedereen op vrije voeten te stel len. „Had Nederland die zeven nou maar op zijn minst nog een weekje vastgehouden", zegt Vera Hazelhoff Roelfzema, in Marokko vrijwilligster voor de Nederlandse reclassering. In Rabat en omgeving bezoekt zij geregeld Nederlandse gedeti neerden. „Voor de achterblijvers was de Marokkaanse boosheid over de onmiddellijke vrijlating van die zeven een enorme klap. Die worden de dupe van zo'n bot sing. Net als bij dat bijstands conflict nu. Op zich moeten die twee zaken gescheiden worden gehouden, maar dit is Marokko. Hier tellen eer en schaamte veel meer dan de nuchterheid en re geltjes van Nederland. Neder land mag dan formeel wel gelijk hebben, maar met dat betwete rige kom j e er in een land als Ma rokko niet altijd." Vrijer Dat denkt ook dr. Herman Obdeijn, die als docent Noord- Afrikaanse geschiedenis aan de universiteit van Leiden gere geld in Marokko te vinden is. „Het is zonde. Sinds de dood van koning Hassan II twee jaar geleden is het in Marokko alle maal wat vrijer geworden. Het land gaat onder zijn opvolger Mohammed VI ook meer naar buiten toe open. En dan nu dit", zegt Obdeijn, die zelf drie jaar op de ambassade in Rabat heeft gewerkt. „Hebben we vorig jaar eindelijk de Marokkaanse pre mier naar Nederland gekregen en onze kroonprins naar Marok ko, ontploft de hele boel weer." Volgens Obdeijn heeft Marokko in het bijstandsconflict eigen lijk geen poot om op te staan. Volgens hem spelen andere ar gumenten een rol. „Die paar frauderende bijstandstrekkers, dat interesseert de autoriteiten hier helemaal niks. Voor de cen ten die daarmee gemoeid zijn riskeert Rabat echt geen groot diplomatiek conflict met een land waar 250.000 onderdanen stevig bijdi'agen aan de Marok kaanse schatkist. Nee, ze zijn vooral bang dat allerlei andere gevoelige informatie als 'bij vangst' boven tafel komen. Wij in Nederland hebben niet zoveel te verbergen. Maar in Marokko kun je via kadastergegevens goed zien hoe heel veel minis ters, hoge ambtenaren en ande re notabelen zich de afgelopen jaren hebben verrijkt over de ruggen van andere mensen." In Marokko valt voor deze rede nering niet veel bijval te krijgen. Daar klinkt juist het geluid dat het bijstandsconflict de zoveel ste poging van Nederland is om Mai'okko als een land van boe ven, oplichters en fraudeurs neer te zetten. En dat terwijl juist Nederland zich misdraagt als het op uitkeringen aankomt, zo klinkt het onder meer bij de Stichting Steun Remigranten (SSR) in Berkhane. De SSR komt op voor zeker vierduizend remigranten. Veel van hen hebben problemen met de Nederlandse overheid. Die kondigt allerlei nieuwe regelin gen af, waar voor mensen met geen of weinig scholing eenmaal terug in Marokko amper een touw aan vast te knopen valt. Het gevolg: WAO'ers die maan den moeten wachten op hun uit kering en weduwen die er achter komen dat hun overleden man nooit geweten heeft dat hij zich verplicht had moet verzekeren voor een nabestaandenpensi oen. Beurs „En die ambtenaren bij de am bassade in Rabat maar honder den tot duizenden dirhams in rekening brengen voor allerlei officiële stempels en reisdocu menten", zegt Mohammed Say- em, zelf remigrant en een van de vijf medewerkers van de SSR. De pas opgerichte vereniging van remigranten El Fath, die in Berkhane en omgeving zo'n vijftig leden telt, denkt er net zo over. „Van ons, oudjes, die jaren in Nederland hebben gewerkt en premie hebben betaald, we ten ze alles. En toch moeten we steeds weer de beurs trekken en maanden wachten op de Neder landse bureaucratie", zegt voorzitter Mohammed Sidali (67). Bureaucratie of niet, voor de Nederlandse ambassade in Ra bat verdringen zich dagelijks honderd a tweehonderd mensen om toestemming te krijgen voor een reis naar het 'beloofde land', Nederland. Zoals Khalid La- roussi, 32 jaar, werkloos en stee vast rondhangend bij de poort. „Weet jij niet iemand die mij naar Nederland kan krijgen voor een zwart baantje in de tuinbouw? Wat verdient dat? Wat? Vijf tot tien gulden per uur? Wauw!" Voor wie de reis naar Fort Euro pa een brug te ver is, is er altijd nog de drugshandel. Hele volks stammen in het noorden leven van de hasjVan alle cannabis in Europa komt inmiddels naar schatting zeventig tot tachtig procent uit Marokko. Een enke le drugsexpert durft het land zelfs al de kwalificatie 'narcoti- castaat' te geven, een titel die tot dusver leek voorbehouden aan heroïne- en cocaïnelanden in Azië en Zuid-Amerika. Wie de doorgaande weg van Tanger naar het oosten neemt, komt vanzelf door de gebieden waar de hennep op grote velden wordt geteeld. Het gebied rond de stad Ketame heeft inmiddels de twijfelachtige eer opge bouwd zijn naam te mogen le nen aan een van de bekendste soorten cannabis ter wereld. Maar ook ver buiten het Rifge bergte is de greep van de softdrug te merken. Vooral be stuurders van auto's met bui tenlandse kentekens en anders zins duidelijk herkenbare 'kaaskoppen' zijn geliefd. Zo nu en dan rijden dealers zelfs vreemden klem om hen hasj aan te kunnen smeren. Wie weigert, krijgt een 'cadeautje' onder de bumper geplakt en wordt ver derop door de getipte politie op gepakt, zo gaat het verhaal. Lachertje Net als andere landen in de Eu ropese Unie probeert ook Ne derland zijn steentje bij te dra gen aan het terugdringen van de drugsteelt in Marokko. Maar echt zoden aan de dijk zetten die pogingen niet. De EU heeft een potje van 167 miljoen euro om boeren over te halen alternatie ve gewassen te telen. Maar ie dereen in diplomatiek Rabat weet dat dat een lachertje is als je bedenkt dat cannabis Marok ko jaarlijks zo'n twaalf miljard gulden oplevert. „Het is gewoon te lucratief om drugs te verbou wen", zegt een diplomaat. „Bo Marokkaanse Nederlanders zorgen voor een bouwexplosie in hun vaderland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31