Rabobank sluit zeven kantoren PZC PZC Weerstand tegen parkeerbeleid Lesproject brengt Suriname dichtbij ZONDAG OPEN Ouderenzorg zoekt en vindt medewerkers Statenleden juichen over Vijfde Nota Actievoerders laten luid van zich horen 15 Klanten regelen steeds meer zaken via telefoon en internet Bijeenkomst dorpsraad Kerktorens gemeente Veere voldoen niet aan eisen Vakantie lokt vooral Nederlanders Vlissinger bekent overval bakkerij ZMF wil inzicht in groene stroom Subsidie voor therapieën Artemis Groeten levert Belg klappen op Vlissingers naar Ambon kl0EJ\LLlAR.M Reddingsbrigades oefenen in haven zaterdag 28 april 2001 door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Rabobank Wal- cheren-Zuid sluit op maandag 14 mei de kantoren in Nieuw- en Sint Joosland en in de Vlissingse wijken Paauwenburg en Pape gaaienburg. In mei gaan in to taal zeven Walcherse Rabo- bankvestigingen dicht. Sluiting is volgens de bank noodzakelijk omdat klanten steeds meer za ken vanuit hun woning regelen Het personeel kan op andere vestigingen aan het werk. De Rabobank Noordwest-Wal cheren sluit op dinsdag 1 mei de kantoren in Grijpskerke, Aag- tekerke, Biggekerke en Melis- kerke zodat nog vijf van de ne gen kantoren over blijven. In Walcheren-Zuid sluiten drie van de zeven vestigingen. Cliën tenadviseur W. J. Botting van Rabobank Walcheren-Zuid zegt dat de invoering van de euro te veel kosten met zich meebrengt om de filialen aan te passen. Verder wordt er te weinig ge bruik gemaakt van de kantoren om ze open te houden. Klanten maken voor informatie en over boekingen massaal gebruik van de nieuwe bedieningssystemen zoals de Rabofoon en het Tele bankieren. Chippen Daar komen het pinnen, chip pen en het gebruik van de geld automaten ook nog bij. „Wij krijgen veel zaken per telefoon, e-mail en fax door. Voor het re gelen van financiële zaken ko men de Vlissingse klanten al naar de hoofdvestiging aan de Lange Zelke", weet Botting. De werknemers die 's morgens het kantoor in Papegaaienburg bemannen, werken in de mid daguren op het kantoor aan de Alexander Gogelweg in Paau wenburg. Samen met het kan toor aan de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland gaat het om 4,5 arbeidsplaats. De vijf medewerkers kunnen op het hoofdkantoor in Vlissingen en op het kantoor in Arnemuiden aan de slag. De relaties van het kantoor in Nieuw- en Sint Joosland kun nen aan de Arnemuidse Dok straat terecht. Beperkte nadelen Botting denkt dat de sluitingen voor de klanten slechts beperk te nadelen met zich meebren gen, al moet de bank wel een aantal zaken aanpassen. De Ra bobank Walcheren-Zuid wil de oudere klanten wat vaker thuis bezoeken en hen ondersteunen in het omgaan met de bedie ningssystemen. In Paauwen burg staat op de hoek van de Paauwenburgweg en de De Vis serstraat een geldautomaat waar klanten de chipknip op kunnen laden. Hier komt ook een brievenbus voor de bankop drachten. In de wijk Papegaai- enburg en in Nieuw- en Sint Joosland wordt binnenkort een oplaadapparaat geplaatst. In woners kunnen vanaf 14 mei bij de kantoren in Vlissingen, Oost- Souburg, Koudekerke en Arne muiden terecht. door Mario Wisse VLISSINGEN - Met een ludieke actie heeft de Stichting Werkt voor Ouderen gisteren het werk in de ouderenzorg onder de aan dacht gebracht, om nieuwe me dewerkers en vrijwilligers aan te trekken. In de Vlissingse bin nenstad stond een informatie stand en een campagnebus van de stichting. Die zorgden voor een flinke toeloop van het win kelend publiek. Tientallen men sen toonden interesse. Onder de stichting vallen onder meer de verzorgingshuizen Ter Reede en Scheldehof in Vlissin gen, De Zoute Viever in Oost- Souburg en St. Willibrord in AAGTEKERKE - De dorpsraad in oprichting van Aagtekerke houdt woensdagavond 2 mei om 19.45 uur een informatieavond. Wethouder Wisse geeft dan in formatie over het functioneren van dorpsraden. Waarschijnlijk vinden de verkiezingen voor het bestuur van de dorpsraad tege lijkertijd plaats met de gemeen teraadsverkiezingen in mei vol gend jaar. De informatieavond wordt gehouden in verenigings gebouw Amicitia. Middelburg. Op het bord met vacatures bij de stand staat te lezen dat er met name mensen gezocht worden voor de afdelin gen verzorging, huishouding en keuken. Het gaat niet alleen om vaste krachten en vrijwilligers. Er is ook behoefte aan vakantie hulpen. „Het is een groot succes", zegt Addy Dörr. „We hadden niet vernacht dat er zoveel belang stelling zou zijn.Addy werkt in de huishouding bij Ter Reede en staat vandaag bij de stand om geïnteresseerden te voorzien van informatie. Als mensen echt belangstelling hebben voor het werk in de ouderenzorg, leidt Addy ze naar de campagnebus. Daarin zitten medewerkers van personeelszaken die meer kun nen vertellen over opleidingen en de sollicitatieprocedure. Vivian van Luijk is één van die medewerkers. Ze is zeer tevre den over de belangstelling voor de vacatures. „Ze staan hier af en toe letterlijk in de rij", zegt ze. Het blijft niet bij belangstel ling alleen. „We hebben zelfs al mensen aangesteld", vervolgt ze enthousiast. Het tekort aan krachten in de ouderenzorg is een landelijk probleem dat zich ook steeds meer in Zeeland ma nifesteert. „We merken dat de arbeidsmarkt steeds krapper wordt. We lopen nog niet op on ze tenen, maar er zijn gewoon mensen nodig", aldus Van Luijk. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten zijn verguld met het re geringsstandpunt over de toe komst van de Westerschelde. In de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening stelt het kabinet dat nieuwe verdieping op gespan nen voet staat met de veiligheid en de ecologische en cultuurhis torische kwaliteit van het ge bied verder aantast. De Staten grepen vrijdag de bespreking van de Vijfde Nota aan om deze zienswijze van harte te onder strepen. J. van Ginkel (ChristenUnie) merkte op dat Antwerpen met nieuwe verdiepingseisen achter de (economische) feiten aan holt. Van Ginkel was benieuwd of het kabinet richting Vlaande ren de rug recht weet te houden. De Staten namen een motie van PvdA en CDA aan, waarin aan wijzing van de (Zeeuwse) Delta tot Nationaal Landschap wordt onderschreven. L. Vermeulen- Geschiere (PvdA) gaf aan dat een aanwijzing gezien kan wor den als een belangrijke moge- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl lijkheid om de landschappelijke kwaliteiten van de Delta te waarborgen, terwijl ook nieuwe kansen ontstaan voor natuur, landbouw, recreatie en toeris me. H. van Waveren (CDA) vond dat Zeeland zelf het voortouw moet nemen bij de invulling van een Nationaal Landschap en als voorschot daarop wordt in de motie om een snelle opstelling van een landschapsvisie ge vraagd. Gedeputeerde Van Zwieten her innerde er fijntjes aan dat de Staten al eind 1999 besloten dat er een landschapsbeleid moet komen en daar ook geld voor uittrokken. Inmiddels is een landschapsarchitect aan de slag en verwacht wordt dat eind dit jaar de eerste resultaten open baar worden. Scheepvaart Met de stemmen van PvdA en GroenLinks tegen namen de Staten een amendement van de WD aan dat bepleit om in de Vijfde Nota voor het Noordzee- beleid niet alleen de natuur waarden te wegen, maar ook an dere belangen als scheepvaart en visserij. Van Ginkel toonde zich onaan genaam getroffen door de nega tieve opstelling van de Kamer van Koophandel en het Zeeuw se bedrijfsleven ten opzichte van een Nationaal Landschap. „De groen-blauwe kwaliteit is voor deze sector ook van belang, dat moet men zich wel realise ren." F. van Kollem (GroenLinks) ge waagde van een 'zeer oubollige reactie' van het bedrijfsleven en hij verweet de WD daar blind achteraan te lopen. Leerlingen van basisschool De Wegwijzer in Serooskerke vermaken zich met Surinaamse muziek. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek SEROOSKERKE (W) - Leerlingen uit groep 3 van basisschool De Wegwijzer in Serooskerke hebben gisteren het leerpro ject 'Post uit Suriname' afgerond met een tentoonstelling. De voorbije twee weken kregen de leerlingen van de Serooskerkse Nel Ton te horen hoe leeftijdgenootjes in Suriname leven. Nel Ton komt uit het onderwijs en heeft een sterke band met Suriname. Ze be zoekt het land regelmatig en heeft een Su rinaamse zoon geadopteerd. Ze hoorde van het lespakket dat is ontwikkeld door Teleac NOT en het ministerie van Buiten landse Zaken en besloot het naar de basis school te brengen. De kinderen van De Wegwijzer leerden de afgelopen weken het fictieve Surinaamse jongetje Sam kennen. Aan de hand van echte foto's en videobeelden van een jon getje dat Sam speelde, kregen de Seroos kerkse kinderen inzicht in zijn manier van leven en de geschiedenis van Sams land. Ze volgden hun leeftijdgenoot op zijn reis vanuit het oerwoud naar de grote stad om daar naar school te gaan. Ze proefden wat Sam at, zagen wat hij buiten school deed en hoorden de muziek waar Sam naar luisterde. Zijn levenswijze werd vervol gens vergeleken met die van Nederlandse kinderen. „Het leuke was dat op De Wegwijzer kin deren zitten die als vluchteling naar Ne derland zijn gekomen. Die herkenden de manier waarop Sam zijn tanden poetst met citroenstokjes en kennen - van oudere broers - het besnijdenisritueel. Daarover wordt dan in de klas gesproken en dat brengt het leven van Sam nog dichter bij de kinderen." Op de tentoonstelling waren Surinaamse hapjes en drankjes, gebruiksvoorwerpen en foto's uit Suriname. Enkele leraren droegen voor de gelegenheid Surinaamse klederdrachten door Richard Hoving MIDDELBURG - De weerstand tegen het nieuwe Middelburgse parkeerbeleid is groot. Op hel stadhuis zijn de afgelopen we ken tientallen schriftelijke re acties binnengekomen van on tevreden binnenstadsbewoners. Een inspraakavond eerder deze week in de Zeeuwse Bibliotheek trok 150 bezoekers. B en W willen het betaald par keren fors uitbreiden in de stad. Vanaf 1 januari 2001 moet in het hele gebied dat wordt begrensd door de vesten, het Kanaal door Walcheren en industrieterrein Ramsburg, worden betaald. Het onderscheid tussen parkeer plaatsen voor vergunninghou ders en plaatsen voor betalende bezoekers verdwijnt. Bewoners van de binnenstad zijn niet blij met de mogelijke veranderingen. Zij zijn straks op dezelfde plaatsen aangewe zen als mensen clie een kaartje kopen. Op de inspraakavond werd betoogd dat vergunning houders volgend jaar moeten betalen zonder dat ze de zeker heid hebben dat ze hun auto kwijt kunnen. Een parkeerver- gunning in de binnenstad moet honderd gulden gaan kosten. De bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek verliep rommelig. Een aantal belangstellenden ging onverrichter zake naar huis omdat de zaal vol was. Be woners van de Herengracht en Klein Vlaanderen, een gebied waar lang kan worden gepar keerd tegen een laag tarief, voorspelden grote drukte voor hun deur. In de hele binnenstad geldt in de plannen een parkeer tijd van maximaal twee uur. Be woners van de Herengracht en Klein Vlaanderen drongen aan op de aanleg van een transferi um buiten de stad. De fractie van Leefbaar Mid delburg heeft gisteren schrifte lijke vragen gesteld aan B en W over de veranderingen. De par tij concludeert uit de bijeen komst in de Zeeuwse Biblio theek dat het nieuwe beleid tot in de details is uitgewerkt. Leef baar Middelburg wil weten wanneer de gemeenteraad een oordeel mag geven. De fractie vindt het vreemd dat raadsle den niet uitgenodigd waren voor de inspraakavond. Het nieuwe parkeerbeleid ligt tot 9 mei ter inzage. Als alle re acties binnen zijn, komt het col lege met een definitief voorstel aan de raad. De bedoeling is dat het parkeerbeleid nog voor de zomer wordt vastgesteld. DOMBURG - De kerktorens in de gemeente Veere voldoen niet meer aan de arbo-eisen. Er ontbreken armleuningen en de traptre den van de torens in Grijpskerke, Vrouwen polder en Gapinge zijn aangetast door hout- B en W hebben deze week besloten dat er bij het hijsen van de vlaggen op koninginnedag extra veiligheidsmaatregelen genomen moeten worden. Zonder die maatregelen mag niemand de torens beklimmen. Als vei ligheidsmaatregel gaan twee ambtenaren naar boven om de vlag te hijsen. Normaal wordt dit door één persoon gedaan. Daar naast heeft een aannemer voor een tijdelijke oplossing gezorgd voor de houtworm. Vol gende week begint de gemeente met het aanbrengen van armleuningen. VLISSINGEN - Tijdens cle meivakantie in Zeeland zal het Nederlands de voertaal zijn. Ooster- en zuiderburen zitten dan gewoon op het werk of op school. Er valt nog niet bij benadering te zeggen uit welke regio het meeste publiek te verwachten is. Dat heeft te maken met grote verschillen in het plannen van de schoolvakanties. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissinger heeft de gewapende overval op de bakkerij in de Vlissingse wijk West-Souburg be kend. De man is woensdag door politie aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder heeft de jongeman een dag later zijn daad bekend. Bakkerij Van Sighem aan het Marnixplein werd vorige week vrij dagmiddag overvallen. Onder bedreiging van een vuurwapen gaf een medewerkster de inhoud van de kassa af. Het ging om ongeveer duizend gulden. De politie kwam de overvaller op het spoor door een goed signalement en een tip over de auto waarin hij vluchtte. De dader bleek de wagen te hebben geleend van een kennis. In de woning van de 22-jarige Vlissinger werd het vuurwapen aangetroffen dat hij gebruik te bij de overval. De buit is volgens de politiewoordvoerder opgegaan aan drank en sigaretten. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) wil weten waar de groene stroom vandaan komt die Delta Nutsbedrijven ver koopt. Zij schrijft dat in een brief aan het bedrijf. De ZMF herinnert Delta eraan dat zij eerder toezegde inzicht te geven in de herkomst en de samenstelling van duurzame energie. Tot op heden heeft Delta zich niet aan die belofte gehouden, vindt de ZMF. MIDDELBURG - Het centrum voor vrouwenhulpverlening en reïntegratiebedrijf Artemis in Middelburg heeft veertig duizend gulden van het Zorgkantoor Zeeland gekregen. Het geld komt uit de pot voor vernieu'wende projecten in de gees telijke gezondheidszorg. „Artemis bewerkstelligt dat vrou wen niet in het echte medische circuit belanden", motiveert woordvoerder H. Wilsens de beslissing van het Zorgkantoor. VLISSINGEN - Een 22-jarige Belg is in de nacht van donder dag op vrijdag in Vlissingen gewond geraakt bij een mishan deling. De man liep met drie anderen de Hellingbaan op, toen twee mannen hen op de fiets voorbij reden. De man riep een Belgische begroeting, die waarschijnlijk niet goed begrepen werd. Hij kreeg kreeg klappen en liep blauwe plekken en een hoofdwond op. Hij is in het ziekenhuis behandeld. De twee daders, afkomstig uit Oost-Souburg en Vlissingen, zijn later aangehouden op de Koudekerkseweg in Vlissingen. VLISSINGEN - Twee leden van de Vlissingse stuurgroep Vlissingen-Ambon vertrekken morgen voor twee weken naar Jakarta en Ambon. Bob Latuheru en Ronald Elderkamp ma ken deel uit van een Nederlandse delegatie die een project op zet om Ambonese verpleegkundigen een bijscholingscursus van twee jaar te geven in Nederland. Latuheru is projectleider educatie van de Vlissingse stuurgroep. Elderkamp maakt ook deel uit van de stuurgroep en werkt in het Streekziekenhuis Walcheren. Zes jaar geleden begon hij medische hulpgoede ren te versturen naar een ziekenhuis in Ambon-stad. (Advertentie) CARAVANS VOUWWAGENS TENTEN KAMPEERSUPERMARKT 29 APRIL VAN 10 - 17 UUR i Megafestija Nog t/m 5 me Megakortingen, acties en aanbiedingen op alle afdelingen ANWB BOVAG verhuur Caravan vouwwagen occasionmarkt Nu halen pas in 2002 betalen* Camping info kinderopvang Vraag naar de voorwaarden Stadionweg 31 - Rotterdam - tel. 010-4970822 www. vervat.n I door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten moeten zich er terdege bewust van zijn dat het verzet tegen opheffing van de gemeen te Sluis-Aardenburg nog lang niet gebroken is. Tegenstanders van samenvoeging met Oost burg hebben nog verschillende potjes op het vuur staan. Ze zul len vóór het finale debat over de herindeling, eind juni in de Sta ten, beslist van zich laten horen. Deze boodschap bracht een tiental actievoerders vrijdag over in de Middelburgse Abdij. Gewapend met toeters, die flink gebruikt werden, en gemeente- vlaggen bezetten ze de publieke tribune van de Statenzaal, waar Zeelands hoogste bestuurscol lege vergaderde over onder meer ouderenbeleid, emancipa tie en ruimtelijke ordening. Ook werden ansichtkaarten uitge deeld, waarop gemeld wordt dat Sluis-Aardenburg vecht voor haar zelfstandigheid. De bedoe ling van de actievoerders was COR DE JONGE PT.ev MJJM HuMean zAkTf/eu/wtL Ot/fóP HET Ht/LPaMT MS Ik LmS MT OMA I/AU pyksneM WILAMUJVEMAU tVZTWc/OBL £MT EP M<&r/HeTS spreektijd af te dwingen tijdens- de officiële Statenvergadering.. Om die eis kracht bij te zetten hinderden ze de besprekingen, herhaaldelijk met getoeter. Commissaris van de koningin Van Gelder was daar niet van gediend. Hij maakte duidelijk dat van inspreken geen sprake kon zijn: daarvoor zijn de verga deringen van de Statencommis sies. Toen het lawaai aanhield, was voor de commissaris de maat vol. Ophouden, anders laat ik u verwijderen, riep hij de actievoerders getergd toe. Hij wees erop dat ze in de voorzaal van het Abdijcomplex hun ver haal kwijt konden. Dat geschiedde in aanwezig-- heid van de gedeputeerden A. Poppelaars (CDA), J. Hennekeij (VVD) en L. Coppoolse (CDA). Ook een handvol Statenleden luisterde, in meer of mindere mate geamuseerd, toe. Actie voerder Piet Risseeuw hield een lofzang op de gemeente Sluis- Aardenburg, die draait als een tierelier. Hij riep de gedeputeer den en Statenleden op Sluis-- Aardenburg zelfstandig te la ten zij het wel nauw samenwer kend met buurgemeenten. TERNEUZEN - De haven van Terneuzen was gisteravond het toneel voor een regionale ram penoefening van de brigades van Middelburg, West-Zeeuws--' Vlaanderen, Zierikzee en Weert. Viereneenhalf uur lang werd in het donker met reddingsboten getraind op het traceren van slachtoffers, om ze vervolgens via het water naar veiliger oor den te transporteren. Vandaag houden diverse in stanties in de Zevenaarhaven in Terneuzen bij daglicht vanaf tien uurs ochtends nog een gro te oefening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15