Recyclecampagne blijkt succes Fout gekruide humor in slap programma PR-bureau strijkt neer in Bruinisse Tholen voor vijfde keer kunststad Provincie laat eigen schepen bouwen voor fiets-voetveer Komische opera Falstaff inTerneuzen staat als een huis Vorig jaar bijna 29.000 huishoudelijke apparaten ingeleverd Auto-inbraken Galerie geopend aan Vlissingse boulevard ondernemend zeeland kunst cultuur Middelburgs zilver brengt spectaculair bedrag op Jazz in Breskens ÏTffimPOSM] De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. zaterdag 28 april 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie neemt de exploitatie van het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens in eigen hand. De bespre kingen met Koninklijke Wagen borg uit Delfzijl over een dienstregeling zijn stukgelopen op de kosten. Gedeputeerde Staten hebben daarom besloten de schepen zelf te laten bouwen. Het vervoer van passagiers wordt wel uitbesteed aan een re derij, maar dat kan nu ook een andere worden dan Wagenborg. GS hebben dit gisteren bekend gemaakt. De bouw van twee schepen kost volgens gedepu teerde J. Hennekeij (WD, veer diensten) tientallen miljoen guldens. Omdat de provincie te gen een lagere rente kan lenen dan Wagenborg en de investe ring over meer jaren kan af schrijven, is het goedkoper de veerverbinding' zelf te exploite ren. Eind maart bleek dat de wens om twee schepen per uur te laten varen, te duur is. Ook een dienst waarbij in de spitsuren twee schepen veren varen en de rest van de dag maar één, gaat de financiële mogelijkheden van de provincie ver te boven. Vervolgens is onderhandeld over een uursdienst met één veerboot. Die regeling is wel be taalbaar, maar niet betrouw baar. Het schip dat Wagenborg wil laten bouwen, is te klein om alle fietsers en voetgangers in één keer naar de overkant te brengen. GS hebben het bedrijf laten weten daarom af te zien van samenwerking. Nu de provincie de exploitatie van het fiets-voetveer in eigen hand houdt, gaat zij weer uit van een spitsdienst met twee schepen. Om de kosten te druk ken, worden die kleiner dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat kan, juist omdat op de drukste tij den twee veren varen De werkgroep die zich met het fiets-voetveer bezighoudt, zal een nieuwe aanbesteding uit schrijven voor de bouw van twee veerboten. Gestreefd wordt naar een selectie van ten minste twee en ten hoogste vijf Europese werven. Hennekeij bevestigde desgevraagd dat de provincie onder meer denkt aan het moederbedrijf van de Ko ninklijke Schelde Groep, Da- men Shipyards. Ook voor de dienstregeling kun nen geïnteresseerde rederijen zich opnieuw inschrijven. De provincie geeft een concessie uit voor zes jaar. Hennekeij ver wacht dat bedrijven die eerder afhaakten omdat zij de investe ring voor twee schepen te hoog vonden, nu alsnog willen mee dingen. Eén van die oude gegadigden is Connexxion. Woordvoerder H. Bouma bevestigt desgevraagd dat zijn bedrijf weer zal mee dingen. ,,Ik ken de details van de nieuwe situatie niet, maar het klinkt zeker interessant. Wij zijn behalve busmaatschappij ook rederij. We zijn betrokken bij de veerdiensten tussen Velzen en Amsterdam, Dor drecht en Rotterdam en tussen de Drechtsteden." Ook Koninklijke Wagenborg kan weer meedingen naar de concessie om zes jaar lang de verbinding te mogen uitvoeren, Hennekeij benadrukte dat de provincie overtuigd is van de kwaliteiten van dat bedrijf. Of Wagenborg zelf nog belangstel ling heeft, is niet bekend. Bij het bedrijf was gistermiddag nie mand meer bereikbaar voor commentaar. Het fiets-voetveer moet in de vaart komen zodra de Wester- scheldetunnel opengaat en de PSD-boten uit de vaart gaan. Dat staat gepland voor novem ber 2003. Hennekeij stelt dat de bouw van de schepen en de uit besteding van het vervoer bin nen die periode afgerond kun nen worden. NOORD WELLE - Uit een auto die geparkeerd stond op de Rampweg in Noordwellle is gis termiddag tussen vijf over drie en half vier een tas met papie ren, kleingeld en een kostbare zonnebril gestolen. Een paar uur eerder, tussen elf en één uur, werd op de Bosweg in Burgh een auto opengebroken. Ook daar verdwenen twee tassen met per soonlijke papieren. doorEllen De Vriend GOES - De reclamecampagne 'Zonder u valt er niets te recy clen' werpt haar vruchten af. Vorig jaar zijn bijna 29.000 koelkasten, wasmachines en televisies uit Zeeuwse huis houdens bij het Regionaal Overslag Station in Goes voor recycling aangeboden. In 1999 waren het er nog 3500 minder. Nadat in januari 1999 het Be sluit Verwijdering Wit- en Bruingoed in werking trad, VLISSINGEN - Galerie Banc- kert is de naam van de nieuwe winkel aan de Boulevard Ban- kert in Vlissingen. Aan de Pla za verkopen Willemien van Nassau en Madeleine Schee pers hun schilderijen. Ook ma ken zij ter plaatse nieuwe wer ken. Van Nassau en Scheepers ken nen elkaar van de schildercur sus in het Theo van Doesburg centrum in Vlissingen en van de beeldende kunstenaarsver eniging Het Zeeuws Palet. De dames wilden graag een atelier vlak bij hun huis en spraken de makelaar van het leegstaande pand aan. Sinds de Maritieme Boekerij het pand enkele maanden geleden verliet, heb ben zich nog geen nieuwe huurders aangediend. De kun stenaressen hebben nu de win kel in bruikleen tot het ver huurd wordt. In de etalage staat een aantal werkstukken tentoongesteld. Scheepers maakt veel land schappelijke en maritieme doeken. Zij gebruikt daarin veel donkere kleuren, met op vallende luchten. Van Nassau houdt van kleurgebruik. Haar werk bestaat uit bonte bloe men, papagaaien en clowns. In Galerie Banckert wordt meest al van 14.00 tot 17.00 uur ge werkt. werd de consument verplicht een bijdrage te betalen. Vervol gens werd in januari 2000 de verwij deringstax voor kleine huishoudelijke apparaten in gevoerd. Het Openbaar Li chaam Afvalstoffen Verwijde ring (OLAZ) in Nieuw dorp zamelt sinds 1997 bruin- en witgoed gescheiden in. Toen twee jaar later de wettelijke verplichting was ingesteld, nam het OLAZ de organisatie in Zeeland op zich. Die organi satie zorgt voor de inzameling, de opslag en de verwerking van de apparatuur. Alle afgedankte apparaten kunnen bij de mi lieustraten en de gemeentelijke depots worden ingeleverd. „Wij brengen de spullen van al le Zeeuwse gemeenten naar de Demontage Werkplaats Zee land in Goes", vertelt OLAZ- directeur P. Louwman. Bij het Regionale Overslag Station aan de Albert Plesmanweg in Goes worden de apparaten naar soort opgeslagen. Vanuit Goes worden de producten ver der getransporteerd naar ge specialiseerde recyclingbedrij ven. De consument ziet zijn afgedankte apparatuur terug in onder meer keramische vloertegels (van beeldbuizen), autovelgen en fietsen (oud alu minium) of in een kast (van koelkasten). Zeeland Van de 67 overslagstations die in Nederland gevestigd zijn, is er maar één in Zeeland. Louw man denkt dat dit gezien het inwonertal en de bevolkings dichtheid voldoende is. In Ne derland werden vorig jaar 460.000 koel- en vriesappara- ten voor recycling aangeboden, door Inge Heuff BRUINISSE - Van Dantzig Lichten- veldt, adviseurs in public relations en pu blic affairs in Gouda, heeft zich in Bruinis se gevestigd. Het bureau was al actief op de Zeeuwse markt en met deze vestiging denkt het zijn positie te verstevigen en in te springen op de groeiende behoefte aan professionele communicatie-adviseurs. Van Dantzig Lichtenveldt ondersteunt bedrijven en in stellingen met hun communicatiebeleid en strategie. „Wij begeleiden het fusieproces voor de Oosterschei de Ziekenhuizen en het Ziekenhuis Walcheren", legt E. van Dantzig uit. „Daarnaast onderhouden wij bijvoorbeeld ook contacten met de mossel en oestersector." Het bureau werkt samen met onder meer De Vries Communicatie Centrum in Zierikzee en Verhoef CommA in Gouda. „Verhoef CommA heeft een aan tal producten op het gebied van crisiscom municatie en interim-management. Daar van is onlangs gebruik gemaakt bij de bij- na-ramp bij Lips Zeetex in Goes." HetRegionaal Overslag Station in Goes zamelt afgedankte apparaten in. foto Willem Mieras in Zeeland waren dat er 12.340 stuks. Landelijk werden er 223.000 wasmachines en was drogers (witgoed) en 279.000 televisies (bruingoed) gerecy cled. In Zeeland was dat res pectievelijk 7970 en 8485. Ver der werd in Goes 140.000 kilo computerapparatuur en ruim 276.000 kilo kleine huishoude lijke apparaten, elektronisch stekker aan zit of die op batte rijen werken. J. Michielsen, bedrijfsleider bij Mikro Electro in Vlissingen, treft nog zeer regelmatig klan ten die de verwijderingsbijdra ge niet kennen. De winkeliers zijn verplicht om bij aankoop van een nieuw apparaat het soortgelijke oude product gra tis van de klant in te nemen. ren. De extra heffing kost de consument enkele tientjes. Het tarief loopt op van vier gulden voor elektronisch gereedschap tot veertig gulden voor een koelkast. De bijdrage geldt voor alle apparaten waar een gereedschap en geluidsappa raten verwerkt. Bij de aankoop van een nieuw apparaat betaalt de koper een verwijderingsbijdrage, be doeld om hergebruik van afge dankte apparaten te financie- www.firm-fashion.com! Beelden van Corrie Hagenaars in de tuin van de Gasthuiskapel. foto Di rk-Jan Gjeltema door Esme Soesman THOLEN - Vijf jaar Tholen Kunststad; dat vraagt om 'in vloeden van buitenaf'. Die zijn er dan ook volop, zegt organi sator S. Bout-Sakko aan de vooravond van het evenement. Gisteren is de kunstroute offi cieel geopend. Vandaag kun nen alle belangstellenden van af tien uur 's ochtends in Tholen-stad terecht. In de zomer van 1997 namen vijftien Thoolse kunstenaars het initiatief hun werk te ex poseren op monumentendag, daarbij gebruik makend van de op die dag geopende gebou wen. Ook particuliere wonin gen werden benut en er was muziek. De kunstroute Tholen Kunststad was geboren. Na vijf jaar is de formule nog steeds niet uitgewerkt. Het feit dat Thoolse kunstenaars hun handen elk jaar ineenslaan, doet volgens Bout-Sakko geen afbreuk aan de broodnodige afwisseling die een dergelijk evenement moet kenmerken. „Je hebt wel invloeden van buitenaf nodig, maar die zijn er dan ook. We hebben nu een stevige basis hier op Tholen en er exposeren daarnaast men sen van elders. Bovendien zijn er Thoolse kunstenaars die weieens een jaartje niet kun nen en dan is het toch leuk ze het jaar daarop weer te zien." Professioneel Vijf jaar Kunststad heeft de organiserende stichting Kunstkring Tholen een hoop opgeleverd, meent de organi sator. „Als je alleen het druk werk ziet, gemaakt door gra fisch ontwerpster Dominiek van der Horst. Dat ziet er vre selijk professioneel uit. We zijn een gevestigd instituut ge worden. Je merkt dat mensen er naar uitkijken, visite uitno digen als het weer zover is. Ik ken zelfs mensen die hun va kantie ervoor verzetten." Merklap Speciaal voor de lustrumvie ring is dit jaar de honderdvijf entwintig meter lange merk lap uitgestald. Tot en met 26 mei is deze lap, gemaakt door 234 Zeeuwse vrouwen en man nen, te bewonderen in de koor kerk van de Grote Kerk in Tholen. In de Gasthuiskapel zijn sieraden van Jo den Hae- rynck, schilderijen van Hans Keukelaar en beelden van Corrie Hagenaars te zien. Stuk voor stuk beroepskunste naars. Maar er zijn, elders in het historische stadje, ook kin dertekeningen, aquarellen, fo to's, knipselkunstwerkjes en quilts te zien. Of sculpturen, zoals bijvoorbeeld die van de plaatselijke kunstenaar Vero- nie Rens. Haar 'fragiele mens figuren' zijn uitgestald in het oude pandje Markt 3. De slotmanifestatie is maan dag op de Kaaij gecentreerd met veel muziek. Voor een mu zikale smeltkroes zorgen de rockgroep Stikkie Djoo met jongerenkoor Tjoko, cover band LOZ, een trompetkwar tet en soliste Sophie van Leeu wen. 's Middags zijn er optredens van de Smalltown Country Line Dancegroep en vaneenstreetdancegroep. Ook in de kerken, het stadhuis en op de Markt worden - op zater dag en maandag - diverse con certen gegeven. Programmaboekjes zijn bij de plaatselijke antiekwinkels verkrijgbaar. VLISSINGEN, Theater Vestzak99 'Klote wijven', cabaretprogramma van Ellen Pieters en Lucretia van der Vloot, met Joop van Dijk aan de piano door Willem Nijssen Ellen Pieters is bekend van onder meer Het Klokhuis en Spijkers Met Koppen, Lucretia van der Vloot van onder meer Tip Top en All Stars. En de tek sten van 'Klote wijven' zijn on der meer afkomstig van Peter Heerschop, Viggo Waas (beide NUHR) en Jeroen van Merwijk. Als je al die ervaring en al dat ta lent allemaal optelt zou je van deze eersteling van het vrou wen-duo toch wel iets mogen verwachten. En met zo'n titel zelfs iets behoorlijks scherps. En dat valt behoorlijk tegen. 'Klote wijven' is een program ma 'voor, door en tegen vrou wen'. Het begint er dan ook mee dat de vrouwen 'gewonnen' hebben. Mannen lopen achter de kinderwagen, doen de bood schappen en de afwas, zijn kort om de sukkels geworden die vrouwen altijd wilden dat ze zouden zijn. Pianist Joop van Dijk - die af en toe even mag meedoen - voegt er aan het slot van dat betoog fijntjes aan toe: „Maar we hebben het voetbal nog." Een terechte nuance, dat is een bolwerk dat de vrouw nog nauwelijks heeft kunnen slech ten. De feministische geluiden die wel meer in het programma doorklinken worden gelukkig allemaal op een dergelijke ma nier geïroniseerd. Alles in 'Klote wijven' krijgt dat sausje, of het nu de (veelvuldige) vrijpostige of 'vieze' praatjes over seks zijn, of de verschillen de platte ruzies over ex-en, of een tirade op een typische trek van dertigers: de ver heerlij king en aanbidding van kinderen. En dat sausje is op zich wel goed ge kozen - ofschoon de onderwer pen naar mijn smaak al lang be legen zijn. Maar in één ding zijn Ellen Pieters en Lucretia van der Vloot zeker niet zo sterk, en dat is nou juist in dat 'ironise ren'. Niemand kan precies zeggen hoe je dat moet doen, 'ironise ren'. Het is als met koken en bakken: de meesterhand voegt het snufje toe dat nou juist niet in het kookboek staat. Maar het heeft in ieder geval iets te ma ken met overdrijving en omke ring. Hoe overdreven en hoe om gekeerd, om het leuk te maken luistert dat nauw. En dat dose ren wil bij deze twee vrouwen maarniet echt lukken. Het over drijven is gekunsteld, het omke ren niet ad rem genoeg. Het resultaat is een programma dat nogal flauw is en nergens kan overtuigen dat het noodza kelijkerwijs nog eens gemaakt moest worden. Vrijwel alle sket ches lijden aan dat gebrek aan pit en zeggingskracht. Wat overblijft zijn een paar liedjes, die zeker muzikaal (composities van het derde NUHR-talent Joep van Deude- kom) en ook tekstueel wel inte ressant zijn. Maar een paar mooie liedjes - sommige daar van mooi vertolkt, vooral Lu cretia van der Vloot heeft een mooie stem - dat is helaas niet voldoende voor een avondvul lend programma. DEN HAAG - Twee antieke zilveren voorwerpen van Middelburgse oorsprong zijn donderdagavond voor opmerkelijk hoge prijzen ge veild bij het Haagse Venduehuis der Notarissen. Een zilveren dekselbeker uit 1780 van Philippus Prié, gemerkt met het belastingteken van Middelburg in 1795, bracht met een hamer- prijs van 20.000 gulden ruim het dubbele op van wat werd ver wacht. Spectaculair was de prijs voor een zilveren inktstel, ook van Priéuit omstreeks 1773-1777.De geschatte opbrengst lag tussen de 20 en 30.000 gulden, maar het stel werd afgehamerd voor 82.000 gulden. Terneuzen, Zuidlandtheater Staatsopera Tatarstan onder lei ding van Marco Boemi met 'Falstaff', opera van Verdi. Regie Er ik Vos. door Jos Verpoorten De laatste jaren zijn er in het Zuidlandtheater en andere kleinere schouwburgen in Ne derland nogal wat operagezel schappen uit het oosten de revue gepasseerd. Het gezelschap dat vrijdagavond een uitstekende uitvoering gaf van Verdi's komi sche opera 'Falstaff' komt zelfs helemaal uit het verre Tatars tan. Het is nu wel duidelijk dat we het stadium van inderhaast in gestudeerde en daardoor wat rammelende producties achter de rug hebben. In ieder geval stond de Falstaff die we in Ter- nuezen hoorden en zagen als een huis. In een eenvoudig op het kleinere theater toegesneden maar zeer doeltreffend decor, aan het op bouwen en verplaatsen waar van zelfs de zangers tijdens de changementen ongedwongen meehielpen, werd enthousiast en vooral uitstekend gezongen en geacteerd. De hoogste ogen gooiden wat dat betreft de sopranen Olga Kondina als Alice en Tatiana Mazurenko als haar dochter Nanetta. Beiden hebben precies de juiste uitstraling voor hun rol, waarbij de laatste opviel BRESKENS - Vanavond staat Breskens weer even in het teken van jazz. De band Toetsie Foet sie uit Tilburg zal een aantal uren jazz oude stijl ten gehore brengen. Een muziekstijl waar voor vooral in Breskens heel wat liefhebbers zijn. Al ruim zeven jaar organiseert de Stichting Jazz Breskens het Oude Stijl Jazzfestival in het eerste weekend van september. Dankzij een groot aantal dona teurs is het mogelijk ook op een ander tijdstip een aantal jazz avonden te houden. Vanavond komt hiervoor de band Toetsie Foetsie naar Breskens. Tussen 21.00 en 01.00 uur spelen zij in 'De Heeren van Amstel' de ster ren van de hemel. door een soepele dynamiek, een innige voordracht en een moei teloze heldere hoogte. Haar vi brato is misschien wel iets te ruim. Ziet men in operaproducties, vooral die met grote namen, vaak rijpere zangers en zange ressen j eugdige personages voor hun rekening nemen, zo zijn de baritons Iouri Netchaev als de dikke Falstaff en Serguei Mos- kalov als de rijke echtgenoot van Alice te jong om hun komi sche karakters volledig uit te kunnen buiten. Gelukkig maak ten hun stemmen veel goed. Tenor Andrei Dunaev in de rol van Fenton, de geliefde van Na netta, heeft een fraai tenoraal timbre, maar is in zijn voor dracht te weinig buigzaam. Met name in het romantische duet met zijn lief, was het contrast met haar voordracht te groot. In de ensemblegedeelten, vooral die waar bijna iedereen, zo lijkt, het, als een kip zonder kop door elkaar zingt, bleek eens te meer de kwaliteit van het gezelschap. Ook de meesterlijke fuga aan het slot werd subliem gereali seerd. Behalve wat onzuiverheden, veroorzaakt door enkele bla zers, was de bijdrage van het or kest van een redelijk niveau, maar de meeste indruk maakten toch de zangers. Vlissingen, Oude Markt Laatste zondag koopzondag (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14