Slowakije verkwanselt hulp EU Job Life: Waarom zou je? PZC VS verhogen druk op Israël Rente in Europa blijft ongewijzigd Ex-president Estrada vraagt om verlichting detentie Aanhang Moegabe verplaatst geweld en terreur naar steden Brussel zet miljoenensteun aan kandidaat-lidstaat stop -v randstad Dutchbatters krijgen schuld val Srebrenica Lagerhuis Japan kiest Koizumi Doodstraf overvaller Nederlanders Drugsbende opgerold in Duitsland Oekraïne stuurt premier naar huis O.J. moet 80 miljoen ophoesten Schietpartij in Duits bedrijf I I vrijdag 27 april 2001 van onze redactie economie FRANKFURT - De rente in Eu ropa blijft voorlopig ongewij zigd. De Europese Centrale Bank (ECB) besloot gisteren niet aan de huidige rentestand te tornen. Dat betekent dat het belangrijkste tarief, de herfi nancieringsrente, op 4,75 pro cent blijft staan. De druk op de ECB om de rente te verlagen is de laatste tijd steeds groter geworden, maar opnieuw besloot het bankbe- stuur niet aan die druk toe te geven. De bank vindt dat de in flatie in de eurozone een rente verlaging nog altijd niet recht vaardigt. De roep om een rentemaatregel in Europa is ingegeven door het afnemen van de economische groei. De ECB richt zich echter op de geldontwaarding. Die bedroeg in maart 2,6 procent en dat is meer dan de twee pro cent die de bank met haar be leid wil bereiken. Vertraging De economische groei in Euro pa kan minder worden doordat de Verenigde Staten te maken hebben met een duidelijke eco nomische groeivertraging. De Amerikaanse centrale banken hebben tot nu toe dit jaar him rente in vier stappen verlaagd. Ook in Japan is de rente om laag gegaan. De ECB is tot nu toe de enige grote centrale bank die de rente dit jaar on veranderd heeft gelaten. De herfinancieringsrente staat sinds vorig jaar oktober al op 4,75 procent. De ECB meent dat alleen al de omvang van de Europese eco nomie groot genoeg is om in vloeden van buitenaf te weren. Bovendien geven de jongste in flatiecijfers de bank gelijk in haar mening over de inflatie. Deze maand komt de inflatie in Duitsland uit boven de 2,8 pro cent. Dat is het hoogste percen tage sinds augustus 1994. In Nederland, Spanje en Portugal ligt het percentage ruim boven de 4. Oorzaak daarvan zijn de stijging van de brandstofprij zen en de gevolgen van vee ziekten voor de prijzen van le vensmiddelen. Het is de vraag of de ECB het lang kan volhouden om haar rentetarieven niet te verlagen. Analisten houden het erop dat de bank in mei of juni wel de rente omlaag schroeft, vermoe delijk met 0,25 procentpunt. ANP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - Tientallen miljoe nen guldens van de Europese belastingbetaler zijn mogelijk verdwenen in de zakken van Slowaakse ondernemers en ambtenaren. Het dagelijks be stuur van de Europese Unie heeft alle financiële hulp aan Slowakije stopgezet omdat er steeds meer aanwijzingen zijn van massale fraude met Brus sels geld. welk bedrag er verdwenen is. In Brussel wordt de schade losjes geschat op 'tientallen miljoenen guldens'. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie heeft van de Slo waakse regering schriftelijk tekst en uitleg geëist. Eurocom missaris Verheugen houdt de Slowaakse overheid volledig verantwoordelijk. Als blijkt dat EU-geld op de verkeerde ma nier is gebruikt, dan zal het door Brussel worden teruggevor derd, aldus de woordvoerder van de Commissaris. De Slowaakse politie is een on derzoek begonnen. Ook de EU- fraudedienst OLAF is in de kwestie gedoken. GPD Join Job Life. Join Randstad. Wie kiest voor JobL/Ye, kiest voor zekerheid en afwisseling. En je kunt werken zoals jij dat wilt. Op uitzendbasis, detacheringsbasis, parttime of fulltime. Voor verschillende opdrachtgevers, met prima arbeidsvoorwaarden, uitstekende begeleiding en opleidingsmogelijkheden. Job Life is werken van nu. Voor mensen van nu. Ga voor meer informatie naar de dichtstbijzijnde vestiging of naar www.randstad.nl. Slowakije krijgt als kandidaat lidstaat van de Europese Unie ongeveer driehonderd miljoen gulden per jaar. Dat geld is be doeld om de infrastructuur en de economie van het land te ver sterken voordat Slowakije lid wordt van de Europese Unie. Het EU-kantoor in Bratislava heeft te horen gekregen dat er geen nieuwe projecten meer goedgekeurd mogen worden, maar dat lopende projecten ge woon kunnen worden uitge voerd. Verrijken De zaak is gaan rollen na het ontslag van een Slowaakse top ambtenaar, die bepaalde welke Slowaakse bedrijven voor uit voering van door de EU gefi nancierde projecten in aanmer king kwamen. Hij zou op grote schaal misbruik hebben ge maakt van zijn machtige positie en zichzelf bovendien aanzien lijkhebben verrijkt. Volgens een woordvoerder van Europees Commissaris Verheugen, die verantwoordelijk is voor de uit breiding, is het nog onduidelijk PARIJS - De Franse generaal Bernard Janvier heeft nooit ge probeerd luchtaanvallen op Bosnisch-Servisclie troepen in de aanloop naar de val van de moslimenclave Srebrenica in juli 1995 te dwarsbomen. De Franse oud-minister van De fensie Charles Millon heeft dat gisteren verklaard tegenover de onderzoekscommissie van de Assemblée Nationale. Als er al een schuldige moet worden aangewezen voor het drama Srebrenica, clan zijn dat de Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat, die te lang wachtten met het verzoek om luchtsteun, aldus Millon. De Franse parlementscommis sie doet onderzoek naar de be schuldigingen dat de Fransen een rol speelden in het besluit geen aanvallen uit te voeren op de Bosnische Serviërs, in ruil voor de vrijlating van de hon derden met name Franse VN- militairen die door de Serviërs in gijzeling werden gehouden. Doordat luchtsteun van de Ver enigde Naties uitbleef, was Sre brenica een makkelijke prooi voor het Bosnisch-Servische le ger. De 150 Dutchbatters, die de VN herhaaldelijk om bombar dementen hadden gevraagd, stonden machteloos tegenover- de overmacht en moesten de moslimenclave verlaten. Het gevolg was dat de Bosnische Serviërs er onder de moslimbe volking de grootste slachting sinds de Tweede Wereldoorlog konden aanrichten. Zeker 7500 moslimmannen en jongens kwamen daarbij om het leven. Janvier had in 1995 de leiding over de VN-macht in het voor malige Joegoslavië. Een maand voor de val van Srebrenica had hij een ontmoeting met de Ser vische legerleider generaal Rat- ko Mladic. Sindsdien gaan er- geruchten dat hij het met Mla dic op een akkoordje zou heb ben gegooid, ook omdat Frank rijk van oudsher goede banden met de Serviërs onderhoudt. Millon sprak dat echter tegen. De Nederlanders, zei Millon, hebben veel te lang gewacht met hun verzoek om luchtsteun. Daarmee sprak hij oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Hans van Mierlo tegen. Die ge tuigde twee weken geleden voor- dezelfde commissie dat hij al verscheidene malen voor de val van de enclave om luchtsteun had gevraagd. Millon ontkende dat echter. Van Mierlo, zei Mil ton, had op 11 juli - de dag van de val van Srebrenica - nog te gen luchtaanvallen gepleit. AP (Advertentie) door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Officieren van het Israëlische leger en de Palestijn se politiemacht vergaderen vandaag over maatregelen om het geweld in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever te verminderen. De bijeenkomst is georganiseerd door de Ameri kaanse inlichtingendienst CLA. In Washington 'zei president Bush dat zijn regering haar in spanningen voor het vredespro ces in het Midden-Oosten ver der zal opvoeren als het geweld afneemt. In tegenstelling tot de Israëlische premier, Sharon, ei sen de Amerikanen geen volle dige stopzetting van de Pales tijnse opstand als voor-waarde voor een hervatting van diplo matieke onderhandelingen. Er- zijn overigens tekenen dat nu ook Sharon bereid is wat water in de wijn te doen. Als gevolg van zware Ameri kaanse druk is de afgelopen da gen het geweld in de Palestijnse gebieden afgenomen. President Arafat heeft beloofd dat zij n po litiemacht een eind zal maken aan de mortierbeschietingen op Israëlische nederzettingen. Sharon wil onder geen beding het vredesoverleg met de Pales- tijnen hervatten op basis van wat onder de vorige regering is bereikt. Hij wil ook niets weten van een bevriezing van de bouw in de nederzettingen in bezet ge bied, een van de onderdelen van het Jordaans-Egyptische plan. De Palestijnse onderhandelaar Sha'at zei gisteren 'een scheur' te zien in 'een donkere muur' nu Israël het Jordaans-Egyptische plan niet op voorhand heeft ver worpen. GPD TOKIO - Het Japanse Lagerhuis heeft gisteren de 59-jarige Juni chiro Koizumi tot nieuwe rege ringsleider gekozen. Hij kreeg 287 van de 478 geldige stem men. Koizumi, de elfde Japanse pre mier in dertien jaartijd, heeft de 79-jarige Masajuro Shiokawa, uitgekozen als minister van Fi nanciën. ANP/DPA/AP foto RTR omdat hij in de ruim 2,5 jaar dat hij president was, tweehonderd miljoen gulden achteroverge drukt zou hebben. Formeel is bij die aanklacht geen borgtocht mogelijk, maar de advocaten zullen de rechter vragen een uit zondering te maken. Estrada moest in januari onder druk van protesten van het volk aftreden. Niet ver van de gevangenis de monstreerden gisteren de hele dag aanhangers van Estrada voor vrijlating van de ex-presi dent. In de loop van de dag groeide het aantal demonstran ten aan tot vijftigduizend. AP van onze redactie buitenland MANILA - Filipijnse advocaten hebben de rechter gisteren ge vraagd de detentie van ex-pre sident Joseph Estrada om te zetten in huisarrest of hun woensdag gearresteerde cliënt op borgtocht vrij te laten. De rechter heeft de advocaten tot dinsdag de tijd gegeven om hun verzoek te onderbouwen. De advocaten betogen dat Es trada buiten de cel makkelijker contact met zijn raadslieden kan hebben en dat zijn aanhan gers, die woedend zijn over zijn arrestatie, gerustgesteld zullen zijn als hij niet meer achter de tralies zit. De politie meldde dat aan de rechtbank gevraagd zal worden om Estrada naar een cellencom plex op zestig kilometer ten zui den van de hoofdstad Manila over te mogen brengen. Volgens de politie is het te gevaarlijk de ex-president vast te houden in het nationale politiehoofd kwartier in Manila vanwege de nabijheid van grote groepen van zijn aanhangers. Estrada werd woensdag op last van de anti-corruptierechtbank gearresteerd en aangeklaagd Oud-president Joseph Estrada in zijn cel. PEKING - Een Chinese man die vorig jaar twee Nederlandse toeristen heeft beroofd, is ter dood veroordeeld, zo heeft het persbureau Xinhua gisteren gemeld. Zhang Yunsong bekende dat hij in juli de Nederlanders had aangevallen in de in het zuidwesten van China gelegen toeris tenstad Lijiang. Hij maakte zijn slachtoffers voor 190 gulden aan Amerikaanse dollars en Chinese yuans afhandig. Zhang gaf toe dat hij nog zes andere overvallen had gepleegd. Twee mannen die in Lijiang een Amerikaanse diplomaat be roofden, kregen eveneens de doodstraf. AP HOPPEGARTEN - De politie in de Duitse deelstaat Branden burg heeft een internationaal opererende drugsbende opge rold. Daarbij zijn vijf verdachten opgepakt. Van hen hebben twee de Nederlandse nationaliteit. De politie viel in de nacht van woensdag op donderdag een la- baratorium in het plaatsje Hoppegarten binnen en nam onge veer 75.000 XTC-pillen in beslag. Ook vond zij een 'niet-geringe hoeveelheid' andere verdoven de middelen. DPA KIEV - Het Oekraïnse parlement heeft gisteren een motie van wantrouwen aangenomen tegen de hervormingsgezinde pre mier Viktor Joesjenko. Het is nogniet duidelijk of met de pre mier ook de regering opstapt of dat zij de lopende zaken waar neemt tot er een nieuwe premier is benoemd. Voor de motie stemden 263 afgevaardigden, 69 waren tegen. Joesjenko, een voormalig bankier, kwam in december 1999 aan de macht. Hij is in de problemen geraakt door zijn bezui nigingsbeleid en zijn pogingen de Oekraïnse economie te her vormen. Westerse investeerders en het IMF zagen in hem de belangrijkste hoop op veranderingen in de economie. De coördinator van het buitenlandse beleid van de Europese Unie, Javier Solana, liet gisteren weten dat hij het aftreden van Joesjenko betreurt. President Koetsjma had zich de laatste tijd van Joesjenko af gewend. De premier zou te veel aan de zakelijke belangen van Koetsjma's financiers hebben getornd. RTR/AFP SAN FRANCISCO - De voormalige Amerikaanse sportheld O.J. Simpson moet de nabestaanden van zijn ex-vrouw Nicole Brown en haar vriend Ronald Goldman een schadevergoe ding betalen van ruim tachtig miljoen gulden. Dat bepaalde het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Californië. Brown en Goldman werden in 1994 vermoord en O.J. Simpson was de hoofdverdachte in deze zaak. Hij werd in 1995 na een geruchtmakend proces vrijgesproken. In een daaropvolgende civiele procedure werd hij evenwel aansprakelijk bevonden voor de dood van zijn ex-vrouw en haar vriend. De jury oordeelde dat de voormalige footballster een schadevergoeding moest betalen aan de nabestaanden van de slachtoffers. ANP ROSENHEIM - Een 33-jarige man heeft gisteren in een me taalverwerkingsbedrijf in het Beierse Neubeuern zijn 34-ja- rige echtgenote, de directeur van het bedrijf en een werk neemster neergeschoten en vervolgens zichzeif een kogel door het hoofd gejaagd. De vier slachtoffers zijn allen met levensgevaarlijke verwon dingen met helikopters naar ziekenhuizen vervoerd. Over de achtergrond van de schietpartij was nog niets bekend. AP door Eelco van der Linden PRETORIA - De campagne voor de herverkiezing volgend jaar- van de 77-jarige Zimbabwaan se president Robert Moegabe, is in volle gang. De 'oorlogsvete ranen' hebben hun werkterrein verplaatst van het platteland naar de stad. Bedrijven, maar ook ziekenhui zen en hulporganisaties ontko men niet aan het beproefde re cept van terreur en intimidatie. De aanpak is precies dezelfde als vorig jaar, toen boerderijen in het bezit van blanken met veel geweld werden bezet om ze te herverdelen onder zwarte landlozen. Dat gebeurde in de aanloop naar de parlementsver kiezingen, die Moegabe's Zanu PF op het nippertje wist te win nen van de nieuwe oppositie partij de Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC). Ironisch genoeg menen de vete ranen nu de gevolgen te moeten bestrijden van de gigantische economische crisis, waaronder Zimbabwe sinds de nieuwe aan pak van Moegabe gebukt gaat. Meer dan 400 bedrijven hebben de poorten inmiddels moeten sluiten en 10.000 werknemers zijn op straat beland. Dat vin den de militante leden van de Zanu PF onacceptabel. Woensdag bezetten ze een in grote moeilijkheden verkerende textielfabriek in Bulawayo, de tweede stad van het land. Ze eis ten dat het management de vo rig jaar ontslagen 600 arberders onmiddellijk weer in dienst neemt. Bulawayo is van oudsher een verzetshaard tegen Moega be. Bij de laatste verkiezingen won de MDC er alle zetels, een beeld dat de meeste steden te zien gaven. Het verklaart waar om Moegabe de veteranen op dracht heeft gegeven hier nu in actie te komen. In het centrum van hoofdstad Harare werd het luxe Barbour- warenhuis binnengevallen. De (zwarte) bedrijfsleider werd ge dwongen Zanu-strijdliederen te zingen na te zijn uitgemaakt voor verrader, De man werd aangepakt omdat Barbour blanke eigenaren heeft. De zaak is sinds woensdag gesloten. Eer der gebeurde hetzelfde met een ander groot warenhuis, een staalfabriek en een particulier- ziekenhuis. De belangrijkste werkgeversorganisatie van het land, de CZI, zegt te worden be dolven onder berichten van le den die veteranen op bezoek hebben. Voorzitter Zed Rusike deed een wanhopige oproep 'de ze laatste trend razendsnel te stoppen'. ,,Het gaat in tegen alle wetten van het land en zal lei den tot complete anarchie en onherstelbare schade aan de in dustrie." De acties zullen leiden tot meer werkloosheid, maar dat lijkt Moegabe niet te deren. Sommi ge waarnemers zijn ervan over tuigd dat dit juist zijn bedoeling is. Hij lijkt ervan overtuigd dat wanhopige Zimbabwanen zul len vallen voor zijn beloften en volgend jaar op hem stemmen. Alles of niets Moegabe speelt alles of niets en dat merken behalve boeren, on dernemers, rechters, journalis ten en studenten, ook de hulpor ganisaties. De EU heeft deze week gezegd Zanu-militanten te verdenken van het laten ver dwijnen van 2,3 miljoen gulden bestemd voor humanitaire pro jecten. Ook werd het kantoor bestormd van een Duitse hulp organisatie. De veteranen na men 27.000 gulden mee als 'compensatie' voor het ontslag van twee Zimbabwaanse werk nemers in 1999. De twee hadden een rechtszaak aangespannen. De Duitse ambassadeur in Zim babwe, Flimm, heeft geprotes teerd, maar kreeg te horen dat de veteranen 'bemiddelen in een arbeidsconflict'. GPD Advertentie ,a^erK #S1"V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5