Toekomst Osmanovski is ongewis Schaalje wil vlammen in Axel PZC Alleen HVV'24 heeft nog een kleine kans op de nacompetitie Aanvaller van Breskens hoopt op vernieuwdprofavontuur tussen schelde en grens vooruitzicht Martin de Jaeger heeft iets met de Hendriks Trofee vrijdag 27 april 2001 Breskens-aanvaller Esad Osmanovski: „Als je echt zo goed bent, dan komen de clubs vanzelf." foto Peter N icolai z25 door Barry van der Hooft BRESKENS-Deherinneringen aan dat ene seizoen bij PSV n doen zijn ogen glinsteren. Maar de foto's die Esad Osmanovski laat zien, staan in een schril con - trast met de situatie waarin hij n zich al enige tijd bevindt. Osma novski streed tot afgelopen weekeinde met Breskens tegen g degradatie, maar de twintigja rige aanvaller had meer dingen aan zijn hoofd. Want zijn fami lie wacht nog altijd op een ver blijfsvergunning en leeft daar door constant in onzekerheid. Ruim een maand geleden toog Esad Osmanovski voor de zo veelste keer met zijn familie naar de rechtbank. Binnen twee weken zouden de Osmanovski's horen of hun zaak in behande ling werd genomen, maar tot op heden ontvingen ze geen enkel bericht. En dus is er nog altijd geen zekerheid over hun ver blijfsvergunning en dat steekt Esad Osmanovski al enige tijd. „Want ik denk dat mijn vertrek bij PSV daar ook mee te maken heeft gehad." Osmanovski doelt daarmee op het feit dat zijn trainer bij PSV, Willy van der Kuijlen, hem des tijds eigenlijk niet kwijt wilde. Hij was tevreden over de ont wikkeling die de inwoner van Breskens doormaakte en liet dat ook blijken. Osmanovski: „Ik had nooit het gevoel dat ik weg zou moeten bij PSV. Ik had na tuurlijk wel een flinke blessure gehad, maar ik denk dat het ont breken van een verblijfsvergun ning een heel belangrijke reden is geweest." Herinneringen „Kijk, dit is in Chili", zegt Os manovski. Hij laat een reeks fo to's zien die zijn genomen tij dens de twee weken die hij met de Eindhovense A-jeugd in Zuid-Amerika vertoefde. Hij vertelt er graag over. „Dat was echt fantastisch. We speelden een toernooi met onder andere River Plate uit Argentinië, Cruz Azul uit Mexico en de nationale jeugdploegen van Colombia, Paraguay en Uruguay. We kwa men daar bijvoorbeeld Wim Rijsbergen tegen, die in Chili trainer is bij Colo Colo. Soms zie WESTDORPE - Martin de Jae ger heeft iets met de Wim Hen driks Trofee, die zondag voor de negentiende keer wordt verre den. De wielrenner uit Westdor- pe weet dat de conditie goed is en heeft zijn zinnen gezet op een mooie klassering. „Voor ons als Zeeuws-Vlamingen is het toch een belangrijke koers." Twee jaar geleden zette hij zijn beste prestatie in de klassieker neer. De Jaeger eindigde toen in de voorhoede. Hij hoopt ook zondag weer op een klassering bij de eerste twintig. „Ik rijd de ze wedstrijd liever dan de Om loop van de Braakman", zegt hij. „Normaal gesproken blijf het deelnemersveld in de Wim Hendriks Trofee iets langer sa men." Toch gaat de Westdorpenaar er van uit dat de slag wel eens vroeger dan in andere jaren zou kunnen vallen. „Ik heb het nieu we parkoers al eens verkend. Het wordt veel draaien en keren. Ik verwacht dat het een nerveu ze koers wordt. De beslissing zal niet op de keien vallen. Daar voor is dat strookje van acht honderd meter te kort. Direct daarna is de weg weer heel breed. Dat biedt gelegenheid om snel terug te komen." De Jaeger i-ekent erop dat de weersomstandigheden een be langrijke rol kunnen spelen. „Als het waait, kan de beslissing wel eens vroeg vallen. Maar als het windstil blijft, is het goed mogelijk dat de groep honderd dertig kilometer bij elkaar blijft. Ik kan wel goed in een waaier rijden. Ik heb dit jaar tien koersen gereden en ze op eentje na (lekke band) allemaal uitgeredên. De conditie is goed. Ik verwacht dat ik na honderd twintig kilometer nog een goede finale kan rijden." De 31-jarige Zeeuws-Vlaming wil er in de slotfase nog bij zijn. „Ik zal attent moeten koersen", beseft hij. „Er gaan natuurlijk toch sterke ploegen van start. Als je van het begin af aan mee zit en ziet dat de sterke ploegen ontbreken, moet je niet gelijk alles geven. Ik wil proberen om de eerste honderd kilometer mijn krachten wat te sparen. Daarna zullen veel renners het moeilijk krijgen. Edward Fa- renhout en Louis de Koning zijn voor mij de grootste kansheb bers. De wielervereniging Breda beschikt ook over een sterk blok. Ik denk dat er een groep van vijftien tot twintig renners naar de streep gaat. Daar zou ik graag bij willen zitten." ik bij World Sports wel eens beelden van waar ik in Chili ge speeld heb. Dan komen al die herinneringen weer terug. Die ervaring pakken ze me nooit meer af." Alle krantenknipsels, foto's en andere verrichtingen van Esad en zijn vader Cisko Osmanovski worden zorgvuldig bewaard en dat leidde ruim een maand gele den tot hilariteit. Door een late treffer van Esad Osmanovski behaalde Breskens een kostbaar punt tegen Grenswachters. De kop die de volgende dag in de krant verscheen, 'Esad Osma novski redt Breskens', zette zijn vader Cisko aan het denken. Hij pakte-een van de vele plakboe ken erbij en vond waar hij naar zocht: een krantenknipsel uit februari 1995. 'Cisko Osma novski redt Breskens' stond er boven het verhaal en daar moe ten vader en zoon om lachen. „Dat is toch wel toevallig hè", glimlacht Osmanovski junior. Als vijftienjarige debuteerde Esad Osmanovski in het eerste elftal van Breskens en speelde zo samen met zijn vader in het zelfde team. De zoon geeft toe dat hij daardoor anders speelde dan dat hij nu doet. „Ik speelde toen vooral in dienst van mijn vader en verrichtte daardoor veel loopwerk. Piet Puijpe was onze trainer en hij stelde mij op als linkshalf. Dat kon ik in eer ste instantie niet begrijpen, want ik dacht dat ik in het cen trum beter tot mijn recht zou komen. Maar achteraf had hij gelijk, want aan de zijkant kreeg ik veel minder schoppen. Ik heb veel van Piet Puijpe ge leerd en mede daardoor kon ik naar PSV gaan." De naam van de Eindhovense club is opnieuw gevallen en Os manovski vertelt dat hij het jammer vindt dat Mateja Kez- man niet wat eerder naar PSV is gekomen. „Want dan had ik aan hem een shirt kunnen vragen. Maar Kezman heeft wel de juis te keuze gemaakt. Hij had ook naar Italië of Spanje kunnen gaan, maar hij is nog jong en daarom is PSV een goede keuze geweest." Kezman is international van Joegoslavië, het voormalige va derland van Osmanovski. Os manovski, afkomstig uit wat nu Macedonië is, baalt verschrik kelijk van het feit dat alle spe lers die vroeger voor Joegosla vië uitkwamen, nu verdeeld zijn over de verschillende Balkan- landen. „In 1987 werd de Joego slavische jeugdploeg wereld kampioen in Chili met Boban en Prosinecki. Ze gingen daar zon der hoge verwachtingen naar toe, dus het was fantastisch dat ze wonnen. Maar Boban en Pro sinecki spelen nu bijvoorbeeld voor Kroatië en de enige beken de speler van Macedonië is op dit moment Hristov van NEC. Ik kijk zelf nog altijd graag naar Dragan Stojkovic van Joegosla vië. Hij is inmiddels wel al wat ouder, maar nog altijd een echte nummer tien. Het is echt een wens van me, om al die goede spelers weer eens samen in één team te zien spelen", bekent Os manovski. Aan alles is te merken dat Esad Osmanovski gek is van voetbal. Bij zijn club Breskens hebben ze de afgelopen jaren al veel ple zier beleefd aan de tempera mentvolle technicus. Dit sei zoen liep het bij de formatie van trainer Robbie de Muijnck ech ter niet geheel op rolletjes, maar ook daaruit haalt Esad Osma novski een positief aspect. Leerproces „Ik was het niet gewend om on deraan te staan. Het was tot nu toe een moeilijk seizoen, maar ik zie het voor mezelf als een leer proces. En we hebben met Bres kens ook veel pech gehad. In de voorbereiding draaiden we pri ma, maar toen de competitie be gon hadden we veel blessures. Ik ben er zelf door een liesblessure ook vier weken uit geweest. Op een gegeven moment zat werke lijk alles tegen. Zelfs onze grensrechter raakte gebles seerd." Maar inmiddels is Breskens ver zekerd van handhaving in de derde klasse. Het is alleen de vraag of Esad Osmanovski vol gend seizoen ook nog voor Bres kens speelt. Hoek en Terneuzen dingen naar zijn gunsten, maar in zijn hart hoopt hij op een ver nieuwd profavontuur. Deson danks sloeg hij enige tijd gele den een aanbod van Eendracht Aalst af. Merkwaardig mis schien voor de buitenwereld, maar niet voor Osmanovski zelf. „Ik zag het gewoon niet zitten. Als ik de kans krijg, dan hoop ik dat het bij een Nederlandse club is. Maar dan kan die verblijfs vergunning misschien wel weer het grootste obstakel worden. Mocht een Belgische club echt het allerlaatste alternatief zijn, dan doe ik het misschien wel." Een overhaaste beslissing zal hij in ieder geval niet nemen en veel zal ook afhangen van zijn prestaties op school. Esad Os manovski zit in het tweede en voorlaatste jaar van de oplei ding handel in Middelburg en hij wil dat diploma koste wat kost binnenhalen. „En ik heb dus geen zin om mijn laatste jaar op school te verpesten. Ik ben nog maar twintig jaar, dus in principe heb ik nog alle tijd om te voetballen. En als je echt zo goed bent, dan komen de clubs vanzelf." van onze sportredactie TERNEUZEN - Twee wedstrij den slechts scheiden de voetbal competities van het einde. Dit weekeinde wordt de 21e speel dag afgewerkt, volgende week de 22e en laatste. In de klassen waarin de belangrijkste beslis singen nog niet gevallen zijn, zijn die dus onherroepelijk aan staande. In het programma voor de ko mende dagen is Steen - Middel burg de meest aansprekende wedstrijd, omdat in dat duel de titel in de vierde klasse op het spel staat. Verder worden onder meer nog gespeeld Terneuzense Boys - Dauwendaele, RCS - Breskens, HW'24 - Vlissingen en Aardenburg - Vogelwaarde. Breskens Eerder dan verwacht verzeker de Breskens- zich in de derde klasse van het zondagvoetbal van lijfsbehoud. De ploeg van trainer Robbie de Muijnck mocht vorige week niet alleen een 2-0-overwinning op WE begroeten, maar zag zich door een gewijzigde degradatierege ling ook nog eens verschoond van een promotie/degradatie duel. „We kunnen vanaf nu zon der zorgen de competitie afma ken", realiseert middenvelder Johnny den Besten zich. „Dat is wel zo prettig, want zo goed zijn de vooruitzichten deze compe titie toch niet geweest." Zondag speelt Breskens de uit wedstrijd tegen RCS en volgen de week komt kampioen Roo sendaal op bezoek, zonder dat er dus sprake is van enige druk. We kunnen die wedstrij den on bevangen ingaan", meent Den Besten. „Winnen we, dan win nen we en als we verliezen, dan verliezen we, zonder dat dat ook maar enig gevolg heeft." Breskens is er niettemin op ge brand om in de laatste wedstrij den van dit seizoen de stijgende lijn van de voorbije weken door te trekken. „Want ook al staat er niets op het spel, we willen toch graag laten zien dat we best wel kunnen voetballen", zegt Den Besten. Voor de uitwedstrijd te gen RCS, dat nog altijd in de ra ce voor de derdeperiodetitel is en dus meer baat bij een over winning heeft dan Breskens, kunnen de Zeeuws-Vlamingen opnieuw putten uit een nage noeg complete selectie. Eddy Buysse is de enige die nog ge blesseerd is, Robin Buitendijk wacht een schorsing. HVV'24 HW'24 herstelde zich vorige week van een reeks van matige resultaten door de uitwedstrijd tegen Grenswachters met 1-4 in zijn voordeel te beslissen. De vraag blijft echter of dat vol doende is voor deelname aan de nacompetitie, omdat Moerse Boys, Unitas'30 en RCS daar voor ook nog in de race zijn en ook betere papieren dan HW'24 hebben. „We zijn af hankelijk van de concurrentie en op zich is dat nooit gunstig", weet Harald Verschuren. „Ook als we twee keer op rij winnen, dan nog moeten we maar af wachten wat de rest doet." In zijn voorlaatste wedstrijd van dit seizoen treft HW'24 zondag op eigen veld het reeds gedegradeerde Vlissingen, dat normaal gesproken geen on overkomelijk obstakel hoeft te betekenen. Eerder dit seizoen won HW'24 de uitwedstrijd met 1-7 en nadien is Vlissingen alleen maar minder gaan pres teren. „Als we snel kunnen scoren, dan spelen we een ge wonnen wedstrijd meent Ver schuren. Kieran O'Shea, Marvin Hame link en Danny Vlassenrood ont breken. Na een schorsing van één wedstrijd keren wel Angelo Verbraeken en Eddy van den Bosch terug bij de selectie. Steen In de vierde klasse van het zon dagvoetbal slaagde Steen er vorige week niet in om de ach terstand op Middelburg te ver kleinen. De Zeeuws-Vlaamse nummer twee won weliswaar met 5-3 van Aardenburg, maar zag de koploper met nog impo santere cijfers Luctor'88 ver slaan: 5-0. Aan de vooravond van de rechtstreekse confi'onta- tie tussen de beide titelkandida ten weet Steen zich zodoende nog altijd op een achterstand van twee punten, zodat de op dracht duidelijk is: winnen. Titel veilig In geval van een gelijkspel kan Middelburg volgende week te gen Hontenisse de titel veilig stellen, bij een zege voor de Mid delburgers is de strijd meteen beslist. In de heenwedstrijd won Middelburg kort na de winter stop op eigen veld met 5-0 en Steen zal dan ook het beste in zichzelf boven moeten halen om de winst in eigen huis te houden Na de 1-2-nederlaag tegen Clin- ge en de moeizame 5-3-over winning op Aardenburg lijkt het erop dat de Zeeuws-Vlamin gen aan vorm hebben ingeboet, maar die conclusie zou zondag best wel eens gelogenstraf t kun nen worden. Het programma voor zondag brengt verder nog Aardenburg - Vogelwaarde als interessante wedstrijd. Aardenburg heeft, genoeg aan een gelijkspel, Vo gelwaarde moet winnen wil het de dreigende degradatie afwen den. Sluiskil - Steenbergen, Hontenisse - Luctor'88, IJzen- dijke - Axel en Walcheren - Clinge zijn de overige wedstrij den in de vierde klasse. Terneuzense Boys Terneuzense Boys was afgelo pen zaterdag zeker niet de min dere van SSC'55, maar één tegentreffer deed de Temeuze- naren de das om. Door het 1-0- verlies lijken de twee resterende wedstrij den weinig belang meer te hebben. Terneuzense Boys gokte erop op de vierde plaats te eindigen om zo eventueel deel te kunnen ne men aan de nacompetitie. De achterstand op datzelfde SSC'55 bedraagt nu echter vier punten, en daardoor is de vierde plaats heel ver weg. En de num mer vier van de eindrangschik king moet dan ook nog altijd ho pen dat de derdeperiodetitel niet naar Kogelvangers gaat. Terneuzense Boys heeft dus' niets meer te winnen of te verlie zen. De zaterdag-tweedeklasser ontvangt morgen het Middel burgse Dauwendaele en in dat duel kan trainer Eddy van der- Hooft wederom geen beroep' doen op aanvaller Leon Goos- sen. AZW Een nipte 3-2-overwinning bij het reeds gedegradeerde- WIK'57 zorgde ervoor dat de. ongeslagen status van AZW in; stand bleef. Jaap den Doelder schroefde zijn seizoenstotaal op, naar twintig doelpunten en Pa-1 trick Baumgarte maakte zijn- zeventiende treffer. De Axelse; kampioen verzamelde tot nu tqe maar liefst 52 punten en speelt morgen de thuiswedstrijd tegen Heinkenszand. Die ploeg is nogl niet geheel zeker van lijfsbe houd en zal de toekomstige tweedeklasser graag het eerste" verlies willen toebrengen. Zaamslag Bij Zaamslag lijkt na het beha len van de titel in de vierde klas se de druk van de ketel. De groen-witten speelden met 2-2 gelijk tegen Wolfaartsdijk, maar bleven daarmee wel onge slagen. Het streven van de ploeg, is dat ook in het duel met Wë- meldinge te blijven en spits Jac- co den Hamer zal graag nog enkele doelpunten aan zijn sei zoenstotaal van 35 willen toe voegen. Cadzand, dat nog vier wedstrijden voor de boeg heeft, neemt het thuis op tegen Co-" lijnsplaatse Boys en Spui ont vangt Krabbendijke. Voor beide Zeeuws-Vlaamse ploegen staat er niets meer op het spel. Wielertalent (16) maakt zonder problemen overstap naar junioren door Aector Dooms AXEL - Het absolute hoogtepunt van het wielerseizoen moet voor Ralph Schaalje de internationale Junioren- driedaagse van Axel worden. De zes tienjarige wielrenner uit Axel, die dit jaar een uitstekend debuut bij de junio ren kent, durft voor zijn ambities uit te komen: hij wil eind mei vlammen voor eigen publiek. Het Axelse wielertalent behaalde al twee overwinningen in Belgische koer sen. Het wielerseizoen was amper twee weken bezig of hij pakte in Klein-Si- naai, nota bene pas in*zijn derde junio renwedstrijd, de eerste prijs. Op tweede paasdag herhaalde de Axelaar het hu zarenstukje door in Oostrozebeke als eerste de eindstreep te passeren. Daar naast behaalde hij al een aantal ere plaatsen. Zijn prestaties geven aan dat de renner momenteel in een uitstekende vorm verkeert. Zijn doel is om die vorm tot aan de Juniorendriedaagse vast te hou den. Daar gaat hij ook alles aan doen. In de maand mei heeft hij voor een pittig programma gekozen met twee Belgi sche klassiekers in Korbeek-Lo (Lim burg) en Wortegem-Petegem (Oost- Vlaanderen). „Een week voor de Junio rendriedaagse rijd ik nog een weekend in Frankrijk. In België zijn er dan geen wedstrijden in verband met de provin ciale kampioenschappen." Kortom: hij richt zich helemaal op de internationa le etappekoers. Slechte start Ralph Schaalje rijdt wekelijks zijn wedstrijden in België, omdat de par koersen daar hem beter liggen. Boven dien zijn de wedstrijden in Zeeland op één hand te tellen. Wel reed hij deze maand de Omloop van Borsele. In de Zeeuwse klassieker moest hij een slech te start bekopen in de slotfase. Hij ein digde ten slotte in de grote groep op de 35e plaats. „Ik zat in het begin van de koers in de vierde groep. Ik ben nu een maal een langzame starter. Daarom rijd ik liever wedstrijden op grotere omlo pen in België dan criteriums in Neder land." Ralph Schaalje begon op zijn tiende jaar met wielrennen. Zijn voorkeur voor de wielersport was niet vreemd. Zijn vader Adri Schaalje, verzorger van de eerste selectie van voetbalclub Ter- neuzen, heeft ook aan wielrennen ge daan. „Ik mocht het toen nog niet van mijn vader, maar ik reed altijd stiekem op zijn koersfiets. Ik kwam overigens niet ver, omdat het zadel te hoog stond. Mijn vader gaat mee naar de wedstrij den. We trainen ook vaak samen. Hij komt niet verder dan mijn achterwiel. Volgens mij ziet hij wel af, maar dat doet hij zichzelf aan." Wielrenner Ralph Schaalje: „Ik houd mijn rivalen in het vizier door de uitslagen in de Belgische kranten na te gaan. Zo weet ik wie ik in de gaten moet houden." foto Charles Strijd Ralph Schaalje reed zijn eerste dikke- bandenwedstrijden op een koersfiets van een kennis. Het bleek al gauw dat hij aanleg voor het wielrennen had. Twee jaar geleden stapte hij halverwe ge het seizoen over naar de nieuwelin gen. Hij behaalde toen twee tweede plaatsen. Vorig jaar brak hij met zes overwinningen, vier tweede plaatsen (waarvan één in Westdorpe), drie derde plaatsen en een zevende plaats in de Omloop Het Volk voorgoed door bij de nieuwelingen. De prestaties van de Zeeuws-Vlaamse coureur ontgingen ook de Belgische wielerploegen niet en vorig jaar ging hij in op een aanbieding van het wielerteam Waasland. Hij maakt samen met dertien Belgische ju nioren deel uit van de Wase wieler ploeg. Pudding Dit seizoen maakte de havo-leerling van De Rede in Terneuzen zonder pro blemen de overstap naar de junioren. Hij was er eigenlijk wel blij mee. „Bij de nieuwelingen was het op het laatst net alsof ik in de pudding trapte." Hij vindt 52x14, het maximale verzet bij de juni oren, een ideaal verzet. Dat de overgang hem weinig moeite kostte, bewees hij in de eerste wedstrijden van het seizoen. Die lijn hoopt hij te continueren. Hij rijdt nu twee wedstrijden per week. Prototype Ralph Schaalje heeft de eigenschappen van een allrounder. Hoewel hij liever met een kopgroepje dan met een pelo ton om de zege spurt, won hij bij de nieuwelingen ook twee massasprints. Hij houdt van een harde koers. Daar naast is hij het prototype van een aan valler, die het risico neemt om strijdend ten onder te gaan. „In België moet ik wel rekening houden met de ploegbe- langen. Als een ploeggenoot van mij voorop rijdt, kan ik er zelf moeilijk ach teraan gaan," Hij beseft dat de concurrentie groot is. „Er komen zelden minder dan negentig deelnemers aan de start. Ik houd mijn rivalen in het vizier door de uitslagen in de Belgische kranten na te gaan. Ook kijk ik op internet welke renners het beste presteren. Zo weet ik wie ik in de gaten moet houden." Op die manier komt hij zelden voor een verrassing te staan. Zijn veelzijdigheid kan hem eind mei bij de Juniorendriedaagse goed van pas komen. Naast de ritten in lijn is er een tijdrit. Op de slotdag wacht er meer klimwerk. De eerstvolgende wedstrijd rijdt hij in Tollenbeek, niet ver van Brussel. Daar kan hij zijn conditie in het heuvelachtige gebied testen. Op 1 mei volgt een wedstrijd in Berlare. Zijn toekomst ligt verankerd in België, het wielerland bij uitstek. Hij vindt het daarom jammer dat de Belgen in de Ju niorendriedaagse ontbreken vanwege de nationale titelstrijd in hun land. Ralph Schaalje hoopt in de kleuren van het district Zuid-West-Nederland zich in de meerdaagse wedstrijd in de kijker te rijden. Eigenlijk kan dan zijn seizoen al niet meer stuk. Harald Verschuren van HW'24: „We zijn afhankelijk van de con currentie en op zich is dat nooit gunstig." foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53