Ziekenhuis schoolt leiding bij PZC Zwijgzame raad tergt actiecomité schooldirecteur Plek uitbreiding bedrijventerrein splijt raad Sluis Horeca vreest vertrek Belgische naturisten Koewachtse krijgt eerste koninklijke onderscheiding Meters pijp op reis naar haven Milieustraat komt zeker halfjaar later z 18 Overstap naar coachend managementging sommigen te snel Oud-pastoor Hermans overleden j wm!mm - ÊBSL Rookmelder voor huurders corporaties Oranjeconcert in Hulster stadhuis Burgemeester Barbé krijgt nogmaals hulde vrijdag 27 april 2001 door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De onderne mingsraad (OR) van ziekenhuis De Honte in Terneuzen beves tigt dat het binnen het zieken huis schort aan duidelijke richt lijnen voor het geven van leiding en dat de verhouding tussen lei dinggevenden en medewerkers hierdoor niet zelden te wensen over laat. Deze week werd bin nen de instelling een anonieme brief verspreid waarin gewag wordt gemaakt van slechte ar beidsomstandigheden en ge spannen verhoudingen tussen management en ondergeschik ten, met name op de verpleegaf- deling. Donderdagochtend vond spoedoverleg plaats tussen OR en directie van De Honte. OR- voorzitter F. Meyfroyt zegt dat de problematiek in maart al on der de aandacht is gebracht van de ziekenhuisdirectie. De OR heeft toen duidelijk gemaakt dat de dialoog tussen leidingge venden en hun ondergeschikten op een aantal vlakken voor ver betering vatbaar is. De directie is vorig maand gevraagd om aandacht te schenken aan de groeiende onrust onder het per soneel. Alles is volgens Meyfroyt terug te voeren op de veranderde stijl van leiding geven. In de afgelo pen jaren is een cultuur ont staan van coachend manage ment, waarbij medewerkers steeds meer verantwoordelijk heid en bevoegdheden over hun dagelijkse werkzaamheden hebben gekregen. De wijze van aansturing blijkt echter niet voldoende meege groeid te zijn met deze ontwik keling. Vroegere verpleegkundigen deden wat him werd opgedragen door hun afdelingshoofd; nu organiseren mensen steeds meer hun eigen werk en soms gaat die ontwik keling iets sneller dan een lei dinggevende aankan", aldus Meyfroyt. Dialoog De maatschappelijke ontwik kelingen gaan zeer snel en me dewerkers krijgen steeds meer verantwoordelijkheid, luidt de conclusie van Meyfroyt. „Als leidinggevende is het echter las tig om te weten wie er wel niet opgewassen is tegen problemen. En daarin schort het aan dia loog." De OR-voorzitter kenschetst het in de anonieme brief ge schetste spanningsveld als een gevolg van slechte communica tie. Hij betreurt echter dat de kwestie via een anoniem schrij ven wereldkundig is gemaakt. „Ik vraag me af waarom dit op deze wijze moet escaleren." Cursus De directie onderkende twee maanden geleden, in een ge sprek met de OR, dat er onrust is en dat er problemen zijn op het vlak van de hiërarchische ver houdingen. Op aandringen van de OR heeft de ziekenhuisdirec tie inmiddels besloten om een trainingstraject voor leidingge venden op te stellen. In het na jaar zullen leidinggevenden op afdelingsniveau onderworpen worden aan een cursus. Meyf royt: „Als OR vinden we dat pri ma, maar we vinden dat dit sneller uitgevoerd moet wor den." De ondernemingsraad hoopt dat de discussie echter in alle openheid kan plaatsvinden, zonder dat de klagers bang hoe ven te zijn voor represailles, zo als in de anonieme brief gezegd wordt. De directie van De Honte bevestigde gistermiddag dat de klachten niettemin serieus ge nomen worden en herkend wor den door directie, management van de dienst klinische zorg. Bo vendien roepen de directieleden alle medewerkers op om hun grieven bekend te maken bij het management klinische zorg in het eerstkomende afdelings overleg. door Pascalle Cappetti BRESKENS - Naaktrecreatie is vanaf deze zomer ook toege staan aan de Belgische kust. De gemeente Bredene heeft deze week het groene licht gegeven om nudisten in de duinen tussen Bredene en De Haan toe te laten. Het gaat om een proef van enke le maanden. Na de zomer wordt bekeken of het naaktstrand, op een andere locatie, een permanente be stemming krijgt. In Zeeuws- Vlaanderen wordt gevreesd voor het initiatief, dat mogelijk navolging zal krijgen van ande re Belgische kustgemeenten. Strandpavilj oenhouder R. Blankesteijn van de Carrous- sel en Palm Beach, dat vlak bij het naakstrand tussen Groede en Breskens ligt, vindt dat de ge meente Oostburg snel moet in haken op de jongste ontwikke lingen in België. Hij dringt er op aan nog deze zomer enkele sani taire voorzieningen te realise ren, zodat de naturisten uit Bel gië blijven kiezen voor Zeeuws- Vlaanderen. Blankesteijn ziet de proef 'in Bredene als een bedreiging voor het naakttoerisme in Zeeuws- Vlaanderen. „Negentig procent van de bezoekers is Belg", weet hij. Hij verwacht dan ook dat het nieuwe naaktstrand bezoe kers zal wegtrekken van de West-Zeeuws-Vlaamse kust, zeker wanneer er in Bredene ook voorzieningen voor de gas ten worden aangelegd, zoals douches, toiletten, horecagele genheid en voldoende parkeer gelegenheid. „De gemeente Oostburg heeft het veel te lang gewacht met investeren in de fa ciliteiten. Ze promoot het naaktstrand wel, het is zo'n beetje het paradepaardje van West-Zeeuws-Vlaanderen maar het is tegelijk ook een on dergeschoven kindje. Bezoekers moeten naar de verderopgele- gen paviljoens lopen om een versnapering te kopen of naar het toilette gaan. Dan moeten ze toch een kledingstukje aantrek ken. Bovendien is er nauwelijks parkeergelegenheid. Er wordt volop in de berm geparkeerd, waardoor zich gevaarlijke situ aties voordoen." Blankesteijn vindt het niet ver wonderlijk dat de Belgen inspe len op de belangstelling voor het naaktrecreëren. Hij vindt dan ook dat er gauw, desnoods tij de- lij k, een kiosk met toilet moet komen op het naaktstrand. Ook heeft hij een aanvraag voor de bouw van een nieuw strandpa viljoen ingediend. Hoewel zijn plannen enthousiast zijn ont vangen door de gemeente Oost burg, wil hij eerst meer duide lijkheid over de locatie van de geplande 'onthaalparkings', voordat hij het initiatief werke lijk gaat uitvoeren. „Als ik een gloednieuw paviljoen ga bou wen, en de gemeente bepaalt straks dat de parking vijfhon derd meter verderop moet ko men, snijd ik mezelf in de vin gers." Duitse gasten Schepen J. Deroo van toerisme in Bredene gelooft niet dat het in te richten naaktstrand veel na turisten zal lokken die nu naar Zeeuws-Vlaanderen gaan. „We hebben hier tienduizend vakan tiewoningen, voornamelijk van Duitse gasten. Die mensen zit ten hier toch al. Ik verwacht geen overrompeling." Boven dien is het volgens hem nog niet de bedoeling dat er allerhande voorzieningen bij komen. „Het gaat nu nog om een proef. Het strand wordt niet afgezet en blijft open voor iedereen. Als het een succes blijkt, willen we een stuk textielstrand omvor men tot naakstrand. HULST - Emeritus-pastoor Frans Hermans van de paro chies Boschkapelle en Hengst dijk is onlangs op 79-jarige leef tijd overleden. De in Sluis geboren geestelijke was ruim vijftig jaar priester. Voor zijn carrière als pastoor werkte hij onder meer achttien jaar als missionaris in Malawi. Na zijn pensioen vijftien jaar geleden, was Hermans tot twee jaar geleden actief in Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen. Na vie ring van zijn gouden priester feest ging zijn gezondheid sterk achteruit. Hermans is gister middag begraven. door René Hoonhorst KOEWACHT - De koninklijke onderscheidingen van de jaar lijkse lintjesregen mochten niet vóór vrijdag 27 april, de laatste werkdag voor konin ginnedag, worden uitgereikt. Zodra de dag was aangebro ken, de klok had nauwelijks twaalf keer geslagen, kreeg Jenny Wijnacker-D'haen uit Koewacht de versierselen be horend bij het lidmaatschap van de Orde van Oranje-Nas- sau opgespeld. Het bestuur van de Koewacht- se EHBO-vereniging Sint Ludwina wilde Wijnacker - 'een wouw uit duizenden met een gouden hart' - graag aan sluitend aan een oefenavond laten decoreren. Het aandeel van Wijnacker in de grote suc cessen van de EHBO-vereni- ging, die de laatste jaren twee keer tot nationaal kampioen werd gekroond, is groot. Ze is al 26 jaar lid, volgt alle cursus sen en komt op alle herhalings- en oefenavonden. Daarnaast schenkt ze koffie en thee, is ze lid van de barcom- missie en is ze drijvende kracht achter de jubileumfeesten van de vereniging. Ook maakt ze deel uit van de Landelijke Op leiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers. In 1974 sloot Wijnacker zich niet alleen aan bij de EHBO, ze werd ook lid van de muziek vereniging Eendracht Maakt Macht. Voor EMM doet ze al net zoveel als voor de plaatse lijke eerste-hulporganisatie. Ze is penningmeester, gast- De Axelse burgemeester J. Mulder speldt Jenny Wijnacker-D'Haen het lintje op. wouwe voor bezoekende ver enigingen en ze regelt de orga nisatie van taptoes, concerten en de jaarlijkse rommelmarkt. Bij haar huis is ook de opslag plaats van tweedehandsspul len gevestigd, spullen die zij zelf vaak weer op andere markten bij elkaar scharrelt. Behalve verenigingsmens is Wijnacker ook een sociaal dorpsmens. Zo gaat ze vaak op foto Charles Strijd bezoek bij zieke dorpsgenoten en doet ze dagelijks bood schappen voor ouderen in de buurt. YERSEKE - Vijf kranen van Jac Goud BV uit Waarde moesten er gisterochtend aan te pas komen om een 350 meter lange pijp over de dijk nabi j het Damse strandje in Yerseke te tillen. De huizenrij is onderdeel van de verswaterleiding die de mosselbedrijven straks van voldoende schoon Oosterscheldewater moet voor zien. De aanleg van de leiding is nodig omdat aan het verwateren van de schelpdieren op Europees niveau steeds strengere eisen wor den gesteld. Na een tocht door het water werd de pijp op de kop van de Juli- anahaven opnieuw over de dijk getild. Daar verdween de leiding in een langs de haven uitgegraven sleuf. De verswaterleiding bestaat in totaal uit twee waterbuizen en één buis bestemd voor besturingskabels. De kabel- en eerste wa terleiding zijn inmiddels klaar. De tweede buis is vermoedelijk begin mei gereed. Het totale project moet uiterlijk vrijdag 18 mei worden opgeleverd. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Zwaar ge ëmotioneerd verliet woordvoer der W. van den Berge van de ou deractiegroep die strijdt voor de benoeming van R. Meuldijk tot directeur van openbare basis school De Vliete in Wissenker- ke, gisteravond het gemeente huis. Omdat de coalitiepartijen in de raad (CDA, VVD, PvdA) daar niets voor voelden, werd over de strijd die ouders en ge meente over het directeurschap van de school voeren, niet gedis cussieerd. AXEL - Om te vieren dat hon derd jaar geleden de Woningwet in werking trad, krijgen alle on geveer elfduizend huurders van de Zeeuws-Vlaamse woning bouwverenigingen een rook meldercadeau. De invoering van de Woningwet leidde er toe dat de huisvesting van grote groepen mensen sterk verbeterde. Landelijk wordt een eeuw Wo ningwet gevierd met tentoon stellingen in culturele hoofd stad Rotterdam en Amsterdam, waar het sociale woningbouw complex van de eeuw, de P. L. Takbuurt, staat. In Zeeuws- Vlaanderen is geen extra aan dacht voorzien, maar de vier corporaties wilden toch 'iets ex tra's doen' om de verjaardag van de Woningwet niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Een rook melder kan de veiligheid in de woning verder verhogen. Ge zien de actuele aandacht voor veiligheid een nuttig cadeau, bedachten de woningbouwver enigingen. De servicemonteurs van de Re gionale Zeeuwsch - Vlaamse Woningbouwvereniging in Axel brengen de rookmelders aan tij dens regulier onderhoud. Dat betekent dat in de laatste van de 4600 huurwoningen pas over een kleine twee jaar een rook melder zal hangen. De andere corporaties laten de melders door huurders zelf ophangen of schakelen een installatiebureau in. SGP-raadslid A. Van der Maas die de manier waarop het colle ge de benoeming de afgelopen maanden behandelde tijdens de rondvraag aan de kaak stelde, werd door burgemeester M. Everaers tot twee maal toe afge kapt. Heerste er gister rond het middaguur nog een enigszins optimistische stemming toen het college bekend maakte de benoemingsprocedure voor een nieuwe directeur voorlopig op te willen schorten, 's avonds was daar bij de ouders weinig meer van over. „Het is gewoon een zoethouder tje", zegt M. Geelhoed van het actiecomité over het voornemen van het college om een onafhan kelijke tussenpersoon te zoe ken, die een onderzoek zou moe ten instellen naar de afgelopen maanden gevolgde werkwijze. Zij is bang dat de 'adempauze' die de bestuurders willen inlas sen zich maandenlang zal voortslepen. De kwestie die door allerlei ac ties van de ouders deze week tot uitbarsting kwam, speelt in fei te al sinds het officiële vertrek afgelopen najaar van directeur M. Gelok van De Vliete. Sinds dien heeft verantwoordelijk wethouder A. Dees diverse ge sprekken gevoerd met onder meer de Medezeggenschap Raad (MR) van de school die er op aandrong Meuldijk, die de de afgelopen anderhalf jaar al als plaatsvervangend directeur fungeerde, officieel tot direc teur te benoemen. Uiteindelijk besloot het college toch met een schone lei te willen beginnen en op zoek te gaan naar een nieuwe directeur. Be halve dat die beslissing geba seerd is op 'een zeer persoonlijke kwestie', bleef een duidelijke verklaring voor dat besluit van de kant van het college tot nog toe uit. Afgelopen woensdag sprak Dees met drie sollicitan ten. En dat was tegen het zere been van een grote groep ouders van kinderen op de school. Tot twee maal toe meldde de actie voerende ouders zich deze week op het gemeentehuis voor tekst en uitleg, waarbij de toon steeds grimmiger werd. Ook hield het overgrote deel van de ouders woensdag hun kinderen thuis van school. Meuldijk zelf noemde de door het college ingelaste adempau ze gistermiddag overigens 'zeer verstandig'. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De bouw van de regionale milieustraat in de Koegorspolder in Terneuzen kan pas aan het eind van het jaar beginnen. De streefdatum van 1 juli wordt zeker niet gehaald. Dat deelde wethouder R. Noët van Sas van Gent gisteravond mee in de raadsvergadering, na vragen van enkele raadsleden. De voorziening komt in de plaats van de drie kringloopsta tions in de gemeenten Sas van Gent, Axel en Terneuzen en zou zes dagen in de week open zijn. De Sasse raad ging daar don derdag mee akkoord. Desondanks was niet de hele Sasse politiek onverdeeld ge lukkig met de verhuizing van de milieustraat naar een locatie buiten de eigen gemeente. Zo sprak fractievoorzitter F. van Hulle van Gemeentebelangen Groot Sas (GGS) van een twee ledig gevoel. „Het is toch wel erg makkelijk gezegd dat Philippi ne feitelijk dichterbij de nieuwe milieustraat zou komen liggen" zei hij. Ook vond hij de winst van een hele week openstelling maar relatief. „De meeste men sen klussen in het weekend, niet doordeweeks. In Sas kon je juist in het weekend terecht. Ook waren sommigen bezorgd over de toename van sluipstort binnen de gemeente door de grotere afstanden. Noët ver klaarde echter geen probleem te voorzien. „Toen we de milieu straat aan de Lepoutreweg openden, hebben we daarop ge controleerd. De conclusie was dat het niet minder is geworden. Maar we gaan sowieso meer controle uitoefenen op de sluip stort." HULST - Op uitnodiging van het gemeentebe stuur verzorgt de Koninklijke Stedelijke Harmo nie Hulst maandag 30 april (Koninginnedag) een Oranjeconcert in de centrale hal van het stadhuis. Naast het grote harmonieorkest onder leiding van Johan de Witte treedt ook het opleidingsensemble voor het voetlicht. Deze 25 muzikanten brengen vier nummers ten gehore. Op het concertpro grammavan het harmonieorkest staat ondermeer de Königsmarsch van Richard Strauss en het Adagio uit het concert voor klarinet van Mozart met als soliste Cindy Cerpentier. Verder speelt de harmonie enkele swingende Spaanse nummers. Het programma wordt afgesloten met het Wilhel mus. Het concert begint om 15.30 uur. Na afloop bestaat de mogelijkheid om het jubileumgedenk boek 'In alle toonaarden' te laten signeren door auteur Huub Stals te laten signeren. De Konink lijke Stedelijke Harmonie viert dit jaar haar twee honderdste verjaardag. door Pascalle Cappetti SLUIS - Met een nipte meerder heid heeft de gemeenteraad van Sluis-Aardenburg donderdag avond het bestemmingsplan Buitengebied aangenomen. De fracties toonden zich ernstig verdeeld over de plek voor uit breiding van het bedrijventer rein Vlaschaard in Eede. Wet houder G. van Daele beloofde zo snel mogelijk te ijveren voor een regionale, in plaats van lokale status van het bedrijventerrein. De gemeenteraad voelde zich behoorlijk voor het blok gezet door Van Daele. Die stelde don derdag dat de provincie wel eens een streep zou kunnen zetten door de zwaarbevochten vijf hectare die Sluis-Aardenburg er in Eede bij krijgt, als de raad het bestemmingsplan zou af keuren. Nee zeggen tegen het bestemmingsplan betekende dat de procedure die al vier jaar loopt, nog eens maanden, zo niet jaren, langer gaat duren. Ja zeg gen hield in dat de uitbreiding ten zuiden van het huidige be drijventerrein komt en dat het andere perceel dat voor uitbrei ding in aanmerking kwam, tus sen de Vlaschaard en rijksweg, uit beeld zou verdwijnen. „We staan met de rug tegen de muur", stelden L. Kamphuis (CDA) en F. van Dongen (VVD). Want de suggestie van enkele raadsleden om dan maar twee percelen 'in te kleuren', veegde de wethouder direct van tafel. Een groot aantal raadsleden he kelde de gevolgde procedure. Ook landbouwer en eigenaar van het perceel dat in het con cept-bestemmingsplan nog was aangeduid als bedrijfsgrond, G. Timmermans, maakte tijdens het inspreekrecht gewag van de merkwaardig gelopen onder handelingen die plotseling wer den afgebroken. Timmermans moest uit de krant lezen dat de gemeente in zee ging met een ander. Volgens Van Daele kwam dat omdat de vraagprijs te hoog was, Timmermans weerspreekt dit. Kamphuis vond het maar raar dat de gemeente de grond eigenaar dan wel vraagt om zijn aanbod tot 1 juli te laten gelden. „Tegenstrijdig", oordeelde hij. Visie Van Daele gaf te kennen dat dit verband houdt met de pogingen van de gemeente om De Vla schaard een regionaal of zelfs bovenregionaal karakter te ge ven. Dan krijgt het tegelijk ook meer uitbreidingsmogelijkhe den. Samen met de gemeenten Oostburg en Maldegem wil de gemeente een aanvullende be drijventerreinvisie ontwikke len. Tot die tijd moet Sluis-Aarden burg het echter stellen met een uitbreiding met maximaal vijf hectare.,,En dat is met hangen en wurgen bereikt." De wethou der beloofde ook het contact met Timmermans en zijn buur man Onderdonck warm te hou den. „Maar twee percelen aan wijzen is nu nog een stap te ver." TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen heeft don derdagavond hulde gebracht aan hun eigen officier in de Kroonorde van België, burge meester R. Barbé. Woensdag kreeg Barbé van gouverneur Balthazar van de provincie Oost-Vlaanderen in Gent een lintje opgespeld. Wethouder R Hamelinck me moreerde gisteren tijdens de raad dat het maar weinig Ne derlanders is gegeven om deze Belgische koninklijke eer te mo gen ondergaan. Senior van de raad W. de Zeeuw (WD) meen de dat de blijk van waardering op zijn minst terecht is voor de tomeloze inzet die Barbé zich getroost heeft voor de regio Zeeuws-Vlaanderen en Terneu zen in het bijzonder, en dat het gebaar de eenheid tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaan deren onderstreept. Wel vond hij het spijtig dat niet de Neder landse maar de Belgische rege ring de Terneuzense burge meester als eerste van een decoratie voorzag. Barbé op zijn beurt haalde aan dat het belang van een konink lijke onderscheiding niet weg- gevlakt mag worden en dat een dergelijk eerbetoon niet zonder reden gehouden wordt.Lintjes uitdelen doe ik elk jaar met veel genoegen, maar na gisteren kan ik u verzekeren dat het ook heel veel deugd doet om er één te ont vangen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48