Visie op toekomst Hulst vaag PZC Nooit meer zere vingers PZC Leraar schrijft satire op bedrijfsleven 17 Oppositie stemt tegen Koewacht bij Kanaalzone Country Fair tuindagen SGP neemt Everaers onder vuur Man gewond bij bedrijfsongeval Fietser bijt van zich af Statenbijbel uit woning gestolen Diefstal uit winkel Postkantoor dicht wegens ziekte Hangplek Axel binnen enkele weken ingericht Disco met dansles Kanaalzonegemeenten tasten samen kansen op Euregiogeld af Jeugdcircus in Breskens Kies voor Zeeuws Groen vrijdag 27 april 2001 doorRené Hoonhorst AXEL - De Axelse raadsleden hielden gisteren in de raadszaal onverkort vast aan het stand punt dat Koewacht bij de Ka naalzonegemeente moet wor den ingedeeld. Alleen CDA'er L. Martinet vond dat de 'gevoels argumenten van de meerder heid van de Koewachtenaren' beslissend moesten zijn en pleit te voor aansluiting van het vlas sersdorp bij Oost-Zeeuws- Vlaanderen/Hulst. Burgemees ter J. Mulder vond dat nog geen onderzoek duidelijk had ge maakt dat de meerderheid van de Koewachtenaren naar Hulst wil en VVD'er P. Apers stelde dat de 'rationele argumenten moesten prevaleren'. Het dorp Koewacht zou economisch en subsidie-technisch meer gebaat zijn bij aansluiting bij Midden- Zeeuws-Vlaanderen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De oppositiepartijen CDA en Progressief Hulst heb ben tegen de Hulster Structuur visie gestemd. Voor hen blijft de visie een boekwerk vol vraagte kens, tot teleurstelling van wet houder W. Kayser. De overige partijen zijn wel akkoord ge gaan met de blauwdruk voor de toekomst van Hulst. Hoewel PH het in grote lijnen eens is met de inhoud van de Structuurvisie, stemde de partij donderdagavond in de raads- MOERBEKE (B) - Het Belgische Moerbeke nabij Koewacht staat van morgen tot en met dinsdag 1 mei in het teken van de Country Fair tuindagen. Op domein 't Meersdael presen teren zich 120 deelnemers met de nieuwste snufjes op het ge bied van binnen- en buitende coratie. De klemtoon ligt met de -omschrijving 'country vooral op het buitenleven. Dit aspect wordt gecombineerd met een groot scala aan nevenactivitei ten. Zo loopt er een Schotse pi peband met doedelzakken en worden demonstraties verzorgd door schapendrijvers en valke niers. Leerlingen van de Acade mie voor Schone Kunsten uit St Niklaas bespelen de relatie na- tuur-cultuur met artistieke in grepen in de natuur. Vorig jaar trok de Country Fair meer dan 10.000 bezoekers. De poorten van het domein gaan dagelijks om 10.00 uur voor het publiek open. De manifestatie duurt tel kens tot 18.00 uur. vergadering toch tegen. Het rapport, opgesteld door advies bureau BRO uit Vught, blijft voor PH te veel onzekerheden bevatten. Zo is de fractie niet overtuigd van de haalbaarheid van de drie dragende factoren in de visie: de BAM-plannen (her inrichting binnenstad-Noord), de BBAK-plannen (vestiging van Brugman, Boerenbond, Al- di en Karwei bij Stationsplein) en de ambities van meubelbe drijf Morres Wonen. Kayser kon er met zijn pet niet bij. „Eerst zegt u dat u het in grote lijnen eens bent en dan stemt u alsnog tegen." Ook het CDA heeft zodanig zwaarwegende bezwaren dat de partij de visie niet kan onder schrijven. „Velen maken zich zorgen over Hulst. En terecht", zei fractievoorzitter J. Steijaert. „De gemeente wil de drie plannen zo omvormen dat ze een geheel vormen. Wij denken dat dit niet kan. De visie moet zo breed mogelijk gedra gen worden, maar ondernemers hebben forse bezwaren geuit. Zij moesten er veel meer bij be trokken worden." Grote lijnen Kayser betreurde de afwijzing van het CDA. Hij benadrukte dat de visie enkel de grote lijnen schetst, de richting die Hulst in de toekomst moet inslaan. Hij vond het jammer dat het CDA het 'gedegen rapport' niet wilde steunen. De overige partijen konden de Structuurvisie wel goedkeuren, al vonden zij met het CDA dat de ondernemers toch een grotere rol hadden moeten spelen in de totstandkoming van het rap port. Zij hadden meer inspraak moeten hebben. Kayser zei dat dit niet mogelijk was omdat de structuurvisie zeer kort geleden pas werd ontvangen. Directeur J. Notebaert van de Zuidlandschool (rechts) kijkt toe hoe zijn scholieren de nieuwe deurbe veiliging testen. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Gistermorgen werden op basisschool De Zuid landschool in Terneuzen een aantal deuren aan de scharnier- zijden voorzien van veiligheids strips. De school aan de Profes sor Zeemanstraat had hiermee de primeur; de andere openbare basisscholen in Terneuzen vol gen. Binnen een week moeten zij allemaal zijn uitgerust met de veiligheidsvoorziening. „Dat is besloten in het directeu- renoverleg. Per jaar bezoeken ruim zevenduizend veelal klei ne kinderen rn Nederland de spoedeisende hulpafdeling van een ziekenhuis voor de verzor ging van verwonde, gekneusde, gebroken of zelfs afgerukte vin gers door dichtslaande deuren", licht directeur J. Notebaert van de Zuidlandschool de maatregel toe. „De meeste van deze be knellingen doen zich voor in ei gen huis of op schoolOok op on ze school is het al enige keren voorgekomen." Met vrij eenvoudige maatrege len, de strips, is het risico van beknelling voortaan uit te slui ten. De openbare scholen in Terneu zen maken gebruik van het Fin ger Alert systeem. Hierbij wordt gebruik gemaakt van doorzich tige plastic strips die in verticale stand de kieren tussen de deur en deurpost volledig bedekken. Om de speel- en leefomgeving van met name de jongste scho lieren veiliger te maken zijn op de Zuidlandschool de kleuter klassen, de wc's en de buiten deur van het systeem voorzien. WISSENKERKE - SGP-raadslid A. van der Maas, dat zich gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Noord-Beveland in Wissenkerke buitengewoon opwond over de in zijn ogen ongebreidelde sollicitatiedrang van burge meester M. Everaers, kreeg weinig weerwoord. „Vindt u het bestuurlijk en moreel acceptabel en respectabel om op dit tijdstip en onder deze omstandigheden weg te gaan?", vroeg hij Everaers, doelende op het feit dat de gemeente middenin een grootscheepse reorganisatie zit. Die hield zich op de vlak te. Hij ontkende echter niet dat hij aan het solliciteren zou zijn. Aanleiding voor de vragen van Van der Maas was een onlangs gepubliceerd artikel waarin Everaers werd getipt als mogelij ke nieuwe burgemeester van de gemeente Rucphen. HULST - Bij een bedrijfsongeval op een bouwlocatie in de Abdaalseweg in Hulst is gistermiddag een 37-jarige man ge wond geraakt. De man is tijdens zijn werkzaamheden van een metalen trapje gevallen en kwam daarbij op een van de poten van de trap terecht. Hij is voor onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. OUDDORP - Een 34-jarige fietser uit Ouddorp moest letter lijk van zich afbijten om een agressieve automobilist van het 1 i jf te houden. De man wilde woensdag met groen licht de Oos- terweg oversteken en werd bijna door de auto van z'n sokken gereden. Volgens de politie reed de automobilist door rood. Dat weerhield de chauffeur er niet van zijn wagen stil te zet ten en verhaal te gaan halen. De woordenwisseling die ont stond draaide er op uit dat de fietser met zijn eigen pomp op het hoofd werd geslagen. Vervolgens wilde de automobilist twee vingers in de ogen van de Ouddorper steken. De fietser wist deze aanval echter tijdig te pareren, ving de vingers op in zijn mond en beet stevig door. Nadat de chauffeur eerst nog de fiets van zijn slachtoffer over een schutting had gegooid, ging hij er vandoor. De politie stelt een onderzoek in. VLISSINGEN - Een statenbijbel en een fototoestel zijn woensdagavond gestolen uit een woning aan de Nolleweg in Vlissingen. De totale waarde van de spullen bedraagt enkele duizenden guldens. MIDDELBURG - Twee videocamera's zijn woensdagnacht gestolen uit een winkel aan de Lange Geere in Middelburg. De camera's hadden een waarde van enkele duizenden guldens. ZIERIKZEE - Mensen die nog even wilden aanwippen bij het postkantoor in Zierikzee voor een kasstorting of een pakje postzegels, stonden donderdagochtend vroeg voor een dichte deur. De balie voor transancties en het winkelgedeelte waren 'wegens ziekte gesloten', aldus een handgeschreven briefje. Uit de notitie bleek niet wanneer het postkantoor weer ge opend zou worden. „Uit veiligheidsoverwegingen besluiten we in zo'n geval het kantoor even gesloten te houden tot een vei*vanger is gearriveerd", aldus een medewerker. De in aller ijl opgeroepen invalkracht arriveerde rond 10.30 uur, waarna het kantoor weer open ging. De postbussen waren wel gewoon vanaf 9.00 uur toegankelijk. door René Hoonhorst AXEL - Axelse jongeren krijgen over enkele weken een eigen honk op een hangplek aan de Zuidsingel. De gemeente Axel heeft intussen al haar oog op een noodgebouwtje laten vallen om op het veldje aan de Zuidsingel neer te zetten. De buurtbewo ners, van wie een aantal eerder fel protesteerde tegen de ont moetingsplaats, worden be trokken bij de inrichting van het terreintje. Wethouder J. van Schaik liet de raadsleden gisteren weten dat het college haast maakt met de inrichting van de hangplek. Hij antwoordde op vragen van J. Dieleman (ChristenUnie) die vernomen had dat zich weer op stootjes hadden voorgedaan rondom het Willemsplein en de Groen van Prinstererlaan. „Nu het langzaam voorjaar wordt en de jongeren vaker op straat te vinden zullen zijn, moet de hangplek snel worden inge richt", vond Dieleman. Andere leden van de raad waren REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim A.M. van Stee J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl iets gematigder. Zo drong WD- 'er P. Apers erop aan dat er nog wel overleg met omwonenden plaats zou vinden. Van Schaik antwoordde dat met alle verlan gens rekening was gehouden. De wethouder overlegde eind vorige week met een aantal be zwaarmakers en merkte dat ze positief meedachten. Zo pleitte de buurt, behalve voor aanschaf van een container als overdekt honk, voor verlichting om de plek een beetje in de gaten te kunnen houden. De angst voor drugshandel en -gebruik, die na sluiting van café annex koffie shop Palm Beach sterker de kop opstak, zou daarmee iets inge perkt kunnen worden. Gedoogbeleid Het pleidooi dat Van Schaik twee weken geleden hield om al vast na te denken over invoering van een gedoogbeleid in Axel ontlokte M. Murre (CDA) in eer ste instantie de opmerking dat de wethouder 'voor de muziek uitiep'. Van Schaik legde uit dat Ter neuzen al een gedoogbeleid kent. Na herindeling zal de nieuwe Kanaalzonegemeente toch een eenduidig beleid moe ten voeren en de Axelse politici kunnen zich daar nu al een beet je op voorbereiden. Met de uit leg dat Axel niet stante pede het beleid voor het handhaven van een 'nuloptie' hoeft te wijzigen, maar wel rekening moet houden met veranderingen kon eenie der leven. Angst voor de hang plek als deal- en gebruikers plaats voor drugs leek geen van de raadsleden te hebben. Van Schaik hoopt dat de hangplek over een kleine maand in ge bruik kan worden genomen. SAS VAN GENT - Het Sociaal Cultureel Werk houdt vandaag een gebouw De Roselaer in Sas van Gent. Kinderen van de ba sisschool zijn welkom tussen 19.00 en 20.30 uur. Vanaf 20.45 uur is de jeugd van twaalf tot vijftien jaar aan de beurt. Tijdens de disco is het dansfenomeen Fatima El Ouar- zani aanwezig om de jongeren wat f reestyle-danspassen aan te leren. Deze lessen worden geor ganiseerd door het SKW. Als het goed gaat, komen er meer les sen. Wie nog geen twaalf jaar is en toch graag met de dansles mee wil doen moet even bellen met het SKW. Jan Posman: „Ik blijf een beschouwende schrijver. Voor een avonturenroman ben ik gewoonweg niet geschikt." foto Peter Nicolai 'Een brief aan Jack Nicholsoneerste publicatie van Jan Posman door Lilian Dominicus OOSTBURG - Leerlingen aan het Zwincollege in Oostburg kunnen voortaan niet alleen les sen Nederlands bij hem volgen. Vanaf volgend schooljaar mag de naam van hun docent, Jan Posman, ook op de verplichte eindexamenboekenlijst prij ken. Want in september ligt zijn roman Een brief aan Jack Ni cholson in de boekhandels. „Maar ik heb ze wel gewaar schuwd", verklaart Posman, met een lach op zijn gezicht. „Met dit boek op hun lijst kan ik natuurlijk nog gerichtere vra gen stellen." Of zijn roman een veel gelezen werkje wordt tussen aloude boekenlijst-favorieten als Mar- ga Minco, Kees van Kooten en Tim Krabbé valt nog te bezien. Zoals Posman zelf al aangeeft: zijn schrijfstijl is beschouwend en daar moet je van houden. Hoewel hij de laatste jaren wel meer naar de lezer toe is gaan schrijven, constateert hij. „Op mijn negentiende, toen ik mijn eerste roman schreef, zat ik echt in een ivoren toren", zegt de docent in zijn zonnige, lichte klaslokaal in het oude deel van de Oostburgse scholengemeen schap. De lesdag zit er voor hem op, de schoolbanken zijn leeg. „Nu gebeurt er meer in mi j n ver halen." Te weinig actie Net als vele aanstormende schrijvers stuurde hij zijn ma nuscripten met enige regelmaat naar uitgevers voor publicatie. En net als bij vele van zijn colle ga's stuurde de uitgever zijn werk weer terug. Gelukkig voor hem met een begeleidend brief je. Want daaruit kon hij toch op maken hij ondanks de afwijzing geen hopeloos geval was. „Het waren geen standaardbrieven in de trant van: bedankt voor de moeite, we zien geen kans te pu bliceren. Ze vonden dat er niets mis was met mijn schrijftalent, maar dat er te weinig actie in zat. Met andere woorden: té be schouwend." In zijn voorlaatste baan als co pywriter maakte hij een ont wikkeling door naar een meer op de lezer gerichte schrijfstijl. Hij leerde voor een groter pu bliek aantrekkelijke teksten te maken. In Een brief aan Jack Nicholson gebeurt dan ook wat. Posman: „Maar ik blijf een be schouwende schrijver. Voor een avonturenroman ben ik ge woonweg niet geschikt. Alleen durf ik nu mijn beschouwingen in een dialoog neer te zetten, waardoor het leesbaarder wordt. Ik heb gemerkt dat het aan de meeste lezers niet be steed is om een pagina's lange uiteenzetting over eenzaamheid door te lezen. Hoewel het voor mi^geen enkel probleem is er zo lang over uit te wijden. Overi gens wel met humor, cynische humor." Net zoals in bijna al zijn boeken gaat ook zijn eerste gepubli ceerde roman Een brief aan Jack Nicholson over de relatie tussen man en vrouw. De hoofd persoon is een recent gescheiden reclameschrijver, die op casset tebandjes aan zijn tienerdoch ter de relatie met zijn ex-vrouw optekent. In de tussentijd werkt hij aan een opdracht voor een slogan voor Alfa Romeo, maakt hij heisa met een vrouw die Jo hanna de Waanzinnige wordt genoemd en houdt hij rare ge sprekken met zijn huisgenoot die kunstschilder is. Satire Posman: „Tevens is de roman een satire op het stedelijke be drijfsleven. De vergaderinkjes, de gebakken lucht, dat hele sfeertje van de modewereld en de grafische bedrijfjes. De hoofdpersoon neemt daar af stand van. Hij beschouwt zich zelf als een buitenstaander, maar toch hij heeft de mensen nodig om te overleven." door Wout Bareman TERNEUZEN - De Kanaalzo negemeenten Gent en Terneu zen gaan samen op jacht naar Euregiogeld. Ze spraken dat donderdag af tijdens een verga dering in Gent. De bestuurders maakten niet alleen een lijstje op van projecten waarin ze zelf willen participeren, maar dach ten ook mee met andere (moge lijk) subsidiërende organisaties en instellingen. Burgemeester Barbé van Ter neuzen, die de dag tevoren in datzelfde Gent een koninklijke onderscheiding kreeg opge speld voor zijn inbreng in de grensoverschrijdende samen werking: „We hebben gepraat aan de hand van een lijst met- mogelijke projecten. In het ver leden werkten we nogal eens langs elkaar heen, was het ook een hap-snap-beleid. In goed overleg met Gent hebben we daar nu verandering in ge bracht en zijn de zaken beter op elkaar afgestemd.." Aanvragen Het moet leiden tot een aantal gezamenlijke subsidieaanvra gen bij de Euregio. „Het lijstje is heel gevarieerd. We hechten heel veel waarde aan grensover schrijdende samenwerking van de havens, maar dat hebben we eerder deze week al duidelijk gemaakt", benadrukte Barbé na afloop van het overleg, „Daar naast streven we ook naar een verdieping van het ROM-pro ject, dat nu loopt in de Vlaamse Kanaalzone en een afspiegeling is van het project Gebiedsge richte Benadering bij ons. Dat wordt verder uitgediept, wat je hebt natuurlijk te maken met voortschrijdend inzicht. Zoals gouverneur Balthazar van Oost-Vlaanderen het woensdag op de Euregio Havendag zei: 'Wij hebben het afgekeken van Nederland, maar nu wij vorde ringen maken, nemen zij weer dingen over van ons'. Hoe we dat project verder kunnen uit diepen, kan ik nu nog niet zeg gen, maar er zijn kansen." Terneuzen sluit aan bij Gent bij het bevorderen van onderzoek naar een systeem om de 'auto mobiliteit' te bevorderen en te veraangenamen. Barbé: „Je ziet nu dat gedender over alle moge lijke verkeershin dernissen, maar dat moet toch plezieriger kunnen. Dat wordt verder on derzocht. Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar mogelijkheden om op bepaalde plaatsen auto's automatisch te laten afrem men." Ook het stedelijk netwerk, zoals dat in de vijde nota Ruimtelijke Ordening wordt aangegeven (Middelbrug, Vlissingen, Goes, Terneuzen en eventueel Gent) zullen ambtenaren verder uit werken als eenmogelijk Eure- gioproject. En verder zou er Eu ropees geld kunnen worden gespendeerd aan zaken als een goede busverbinding tussen Goes en Gent (Westerschelde- tunnel), het opkrikken van het watertoerisme (aanpassing van jachthavens in Terneuzen en Gent), het opzetten van een re gionaal innovatief centrum (dat al in de steigers staat) en aan grensoverschrijdende milieu zorg (grensoverschrijdende af valverwerking bijvoorbeeld), windenergie, drugs- en ram penbestrijding én aan de komst van glastuinbouw. Barbé „Het zijn allemaal mógelijke projec ten, die nu verder worden uitge werkt. Maar het positieve van het overleg in Gent is dat we dit nu samen doen, in goed over- leg." BRESKENS - Jeugdcircus Rei- nardi treedt op Koninginnedag op in Breskens. Het jeugdcircus laat onder meer acts zien van clowns, jongleurs en natuurlijk fietsen op één wiel. Het optreden begint om 13.30 uur op het Oranjeplein (Advertentie) Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47