PZC Parlement buigt voor Antwerpen Woede over stilhouden aanranding Munitieput bij Cadzand blijkt zeer gevaarlijk 15 Sluis-Aardenburg Zelfstandig geeft de moed nog niet op Visser zwaar gewond na explosie op toilet Vlaamse politici kiezen toch voor verdieping Westerschelde tot 12,80 meter Zware hagelbui treft Clingse tulpenvelden Wonder der techniek voor mens in nood CDA steunt dorpspark Sluiskil Burgemeester Kessen door ziekte geveld Namen te over voor fusiegemeente zeeuwse almanak Spannend ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 27 april 2001 door Harmen van der Werf BRUSSEL - Het Vlaams parle ment is overstag gegaan voor de Antwerpse haven. Een overgro te meerderheid, waaronder ook het groene Agalev, kiest voor verdieping van de Westerschel de tot 12,80 meter. Vijf van de zes partijen hebben daar giste ren overeenstemming over be reikt. Alleen het Vlaams Blok wil nog verder gaan. Tot voor gisteren circuleerde in het Vlaams parlement nog het voorstel de Westerschelde 'slechts' zestig centimeter extra te verdiepen, tot 12,20 meter. Het gemeentebestuur en het ha venbedrijf van Antwerpen wa ren zeer ontstemd over dit plan. Dat heeft blijkbaar geholpen. CVP-parlementslid L. Caluwé erkent dat er eerst over 12,20 meter is gesproken. ,,Maar dat leefde vooral bij de socialisten van de SP en onder de groenen van Agalev", aldus de christen democraat. ,,Het is vanuit eco nomisch toekomstperspectief toch beter iets verder te gaan met een volgende verdieping." SP en Agalev hebben uiteinde lijk met 12,80 meter ingestemd, omdat aan het voorstel vele voorwaarden zijn verbonden. Zo moeten vooraf een maat schappelijke kosten-baten- analyse en een grensoverschrij dende milieu-effectrapportage (mer) worden gemaakt. Het Vlaams parlement stelt strikte eisen aan de veiligheid tegen overstroming en het be houd van natuurwaarden van de Westerschelde. Om de veilig heid te verbeteren, wordt ge dacht aan aanleg van meer gecontroleerde overstromings gebieden (in Vlaanderen), de verbreding van oeverzones en (mogelijk) een verbinding tus sen de Wester- en Oosterschelde ten oosten van Rilland. Via zo'n verbinding kan bij een super- storm water uit de Wester- naar de Oosterschelde. De Westerschelde moet een kronkelende rivier blijven en mag niet veranderen in een ka naal, luidt de hoofdvoorwaarde wat betreft de natuur. Bij een nieuwe verdieping zijn daar voor extra natuurcompensatie maatregelen nodig, door de aanleg van voor de Westerschel de typische natuurgebieden (schorren). Een verdieping van de vaarweg naar Antwerpen tot 12,80 meter maakt het mogelij k dat zeesche pen met een diepgang tot 13,40 meter zonder oponthoud de Westerschelde kunnen op- en afvaren. Dat kan bij een uitge kiend vaargedrag. Het Vlaams parlement houdt de mogelijk heid open verder te gaan dan 12,80 meter, 'na deze fase'. Het voorstel van het Vlaams parlement bevat ook passages ter verbetering van de veilig heid van de zeevaart. Voor be paalde schepen zouden vaar- plannen moeten worden gemaakt, zodat ze 'probleem loos' de nauwe doorgangen (Nauw van Bath) kunnen passe ren. Met gebruikers en produ centen van ammoniak, de risi covolste stof, moet overleg komen over beperking van dit transport. Het Vlaams parlement praat over twee weken met de rege ring over de plannen. Voor 1 juni moet Vlaanderen zijn stand punt over een Westerschelde- verdieping aan Nederland be kend maken, waarna de Neder landse politiek aan zet is. In de Tweede Kamer bestaan grote twijfels over het verder verdie pen van de Westerschelde. CLINGE - Een zware hagelbui in Clinge heeft tulpenkweker G. Michielsen aan de Statenboom- weg woensdagavond aanzien lijke schade opgeleverd. Michielsen bezit twee bollen- percelen buiten de dorpskern. Op een van zijn twee percelen schat de onfortuinlijke kweker de zichtbare schade op zo'n tien tot vijftien procent. ,,Pas als de gewassen zijn opgekomen, kan de totale balans worden opge maakt. Die zal hoogstwaar schijnlijk een stuk hoger zijn", vertelt zijn echtgenote A. Mi- chielsen-De Moor. De hagelstenen hadden een doorsnede tot zo'n drie centime ter. Opvallend was dat de hagel bui slechts een strook van onge veer veertig meter breedte besloeg. Om die reden liep het andere perceel van Michielsen geen schade op. Dit gold even eens voor de bollenvelden van zijn dorpsgenoot en collega- kweker R. van Damme aan de Kijkuitstraat. Volgens dorps raadvoorzitter J. van Dorsse- laer-Weemaes heeft ook de rest van het dorp geen overmatige hinder van de hagelbui onder vonden. Omwonenden speeltuin: Onze kinderen zijn toch geen lokaas? HULST - Raadslid P. Vonck van Progressief Hulst heeft een zwaar hoofd in de abri, annex openbaar toilet, die Hulst wil plaatsen aan de Minderbroe derstraat. Het oude urinoir op het 's-Gra- venhofplein moet wijken we gens 'verkeerd gebruik' (lees: grote boodschap) en dat het col lege nu een 'unisex' toilet wil plaatsen, lijkt Vonck gezien het medegebruik door vrouwen geen goed idee. „Mannen willen nog wel eens morsen. Dat lijkt me nou niet bepaald hygië nisch." Wethouder W. Kayser bracht Vonck snel bij de ti jd, c.q op de hoogte van de wonderen der techniek. „Er komt een toi let dat na gebruik volautoma tisch van boven tot onder wordt schoongespoten en ontsmet. Zorg dus maar dat u zo snel mo gelijk buiten bent, anders wordt u druipnat. En pas écht schoon." De speeltuin aan de Lange Bellingstraat. door Sheila van Doorsselaer HULST - Diverse ouders in de binnenstad van Hulst zijn kwaad op de politie. Twee weken geleden werd in de speeltuin op de wallen aan de Lange Bellingstraat een negenjarig jongetje aangerand. De politie heeft dit niet naar buiten gebracht. Ouders die niet al door het geruchtencircuit op de hoogte waren van het ge beurde, hebben hun kinderen daar nog alleen laten spelen. Zij vinden dat de politie lien had moeten waarschuwen. De aanrander loopt nog vrij rond. Wel is een onder zoek naar hem gestart. Volgens politiewoordvoerder S. de Beste heeft de politie de zaak 'op aandringen van de ouders van het slachtoffer' niet naar buiten ge bracht. De Beste: „Uit respect voor de ouders hebben wij ons daaraan gehouden, maar ik kan me voorstel len dat dat bij andere ouders niet goed is gevallen." Vooral omdat de dader nog niet is opgepakt, hadden de ouders op zijn minst verwacht dat de politie de in formatie door zou geven aan de pers zodat het bericht in de krant te lezen zou zijn. „Het is een grof schandaal", zegt J. Steenbergen, va der van een dochtertje in dezelfde leeftijd en secreta ris van Wijkraad Binnenstad. „De politie mag het be lang van twee ouders toch niet boven het belang van honderden ouders stellen - ook al is de reactie van de ouders van het slachtoffer wel te begrijpen. Moeten er soms nog meer slachtoffers vallen? De politie heeft de taak de andere kinderen te beschermen." Verbod Ook andere ouders zijn woedend. „Mijn zoontje en zijn vriendje spelen daar soms", zegt een vader die anoniem wil blijven. „Je moet er toch niet aan denken wat er had kunnen gebeuren. Zodra ik het hoorde, heb ik mijn kind verboden daar nog te gaan spelen. Ik heb ook direct andere ouders gebeld om hen te waarschu wen." Een andere vader stelt het andei's. „Moeten foto Charles Strijd mijn kinderen soms lokaas zijn voor zo'n engerd? Ho pen ze soms dat hij nog eens terugkomt en dat ze hem dan kunnen pakken? De opstelling van de politie is gewoonweg onbegrijpelijk. En onze kinderen dan?" De gemeente Hulst was wel van het voorval op de hoogte gebracht. Ouders die informatie willen kun nen ook op de gemeente terecht. „Maar wij bemoeien ons niet met de manier waarop de politie de zaak aan pakt", zegt wethouder R Weemaes. Speelhutten Twee jaar geleden heeft de gemeente twee speelhutten weggehaald uit de speeltuin aan de Lange Belling straat. De hutten bleken gebruikt te worden door junks en verliefde paartjes en stonden volgekalkt met schuttingtaai. Volgens Steenbergen is de speeltuin echter nog steeds geen veilig terrein voor kleine kin deren omdat er soms injectienaalden liggen. Die lagen er donderdag niet, maar wel andere stille getuigen zo als enkele lege wietzakjes. Advertentie door Frank Gijsel. SLUIS -Carlo van de Plassche van de Stichting Sluis-Aarden burg Zelfstandig (SSAZ) schiet vol vuur als hij zijn gal spuwt in 't Zoute Vestje in Sluis. „Die mensen van buiten de grenszone voelen niet wat dit betekent. Aan de overkant zien ze ons nog het liefst in klompen met stro er in lopen. We moeten streven naar zelfstandigheid." Een ap plaus valt hem ten deel. Gisteren vond in het gemeen schapscentrum de laatste infor matieavond plaats over de her indelingsplannen voor West- Zeeuws-Vlaanderen. Opval lend was dat dit keer niet de po litici, maar de gewone burger in de meerderheid was. En dat in een gebied waar men, aldus Van de Plassche, 'veel te veel Vla ming en vooral te braaf' is. „Mensen komen hier niet zo maar hun huis uit voor actie." De veertig mensen die deson danks de moeite genomen heb ben naar de informatieavond te komen, staan allen achter het streven de SSAZ. SSAZ-voor- zitter Juliën du Fossé greep de gelegenheid aan om zijn onge noegen kenbaar te maken over SLUISKIL - De Terneuzense CDA-fractie pleit voor het beschik baar stellen van 1,3 ton subsidie voor de inrichting van het dorps park Sluiskil. CDA'er A. de Bruijne herinnerde het college van B en W er gisteravond in de gemeenteraad aan dat er nog 131.000 gulden steekt in de pot van acht ton van het zogenaamde ROM-project voor. de herinrichting van Sluiskil ter compensatie van de industrialisa tie op de oostelijke kanaaloever. Volgens De Bruijne zou een derge lijke bijdrage een goede injectie betekenen voor de aanleg van het beoogde dorpspark. Ook meent hij dat deze uitgave verantwoord is in het kader van het ROM-project omdat de groenvoorziening zal bijdragen aan de vergroting van de leefbaarheid van Sluiskil. Wet houder K. van der Hoofd wenste vooralsnog niet in te gaan op het voorstel van de CDA-fractie. Hij was het met De Bruijne eens dat het ROM-geld inderdaad bestemd is voor het opknappen van het dorp, maar stelde dat nadere keuzes voor de besteding van de reste rende 1,3 ton nog gemaakt zullen worden. door Harmen van derWerf DEN HAAG - Bij Cadzand ligt waarschijnlijk de gevaarlijkste opruimplaats van munitie uit de Tweede Wereldoorlog van heel Nederland. Dit staat in een gis teren gepresenteerd onderzoek van de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. De stu die is verricht naar aanleiding van de vondst van oorlogstuig vorig jaar zomer op het strand bij Zandvoort. Of de opruimplaats bij Cadzand echt zo risicovol is, moet nog uit verdergaand onderzoek blijken. Maar bij de Zeeuws-Vlaamse badplaats, ter hoogte van de Zwartepolder, zijn na 1945 zul ke enorme munitiehoeveelhe- den tot ontploffing gebracht, dat er nog wel iets moet liggen. De munitie was afkomstig uit heel Zeeuws-Vlaanderen, dat maandenlang het toneel was ge weest van een bittere strijd tus sen de Duitsers en geallieerden. In totaal is er ruim 1.200 ton naar Cadzand gebracht, aldus militaire historici die het lande lijk onderzoek hebben gedaan. De kans dat er bij de Zwartepol der nog munitie ligt, wordt niet alleen daarom zo hoog inge schat. Bij Cadzand werden in één keer veel meer mijnen en bommen tot ontploffing ge bracht dan op het land, omdat dit onder water gebeurde. Dat was toen minder risicovol, maar de mogelijkheid is groter dat sommige niet zijn vernietigd. Een andere ruimplaats van mu nitie in Zeeland lag na de Twee de Wereldoorlog bij Vrouwen polder. Die wordt als minder risicovol ingeschat, omdat daar minder oorlogstuig naartoe is gebracht. Schotel De Zwartepolder is momenteel in beheer bij Het Zeeuws Land schap. Medewerker R. Beijers- bergen kijkt ervan op dat die plekgevaarlijkzouzijn. Hij her innert zich dat er acht of tien jaar geleden één mijn ('een plat te schotel') gevonden is. Dat is alles. De gemeente Oostburg wijst door naar de provincie, maar daar staat Cadzand ook niet be kend als een risicovolle locatie. De provincie houdt zich er in elk geval niet mee bezig. Zij is wel betrokken bij de grote munitie- dumpplaats voor Zierikzee, in de Oosterschelde, de wrakken- ruiming in de Westerschelde en de dumpplaats van fosforgra- naten voor de Belgische kust. Momenteel wordt bekeken wat er met de dumpplaatsen moet gebeuren. Onderzoek De ministeries van Binnenland se Zaken en Defensie willen het daar niet bij laten. Ministers De Vries en De Grave gaan alle ge meente- en provinciebesturen met een 'munitieprobleem' aan schrijven. Zij moeten verder onderzoek doen in de eigen ar chieven naar het storten en ver nietigen van munitie na de Tweede Wereldoorlog. Het is vervolgens aan het gemeentebe stuur om te beoordelen of er ac tie moet worden ondernomen. Het Rijk zal bijdragen in de kos ten. pagina 19: Onderzoek munitie bijna afgerond HULST - De Hulster burge meester A. Kessen is door ziekte zo'n drie weken uit de roulatie. Hij werd afgelopen dinsdag op genomen in het Sint Jan zieken huis in Brugge. Secretaris H. Edink doet geen mededelingen over de aard van de ziekte. Kessen zat rond de kerstperiode vorig jaar ook eni ge tijd ziek thuis. Tot de terug keer van Kessen zal loco-burge meester B. Picavet de taken waarnemen. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Een visser uit Arnemuiden is gisterochtend rond half drie gewond geraakt bij een explosie aan boord. De man heeft zware brandwonden opgelopen en is opgenomen in een brandwondencentrum in de Oost-Engelse stad Norwich. De man was aan het werk op de Ar nemuiden 22. Het schip, de Klaas Adriana, was aan het vissen in de vrije zo ne ten noorden van de Doggers- bank. De explosie vond plaats in het toilet. Volgens B. Marijs, de eigenaar van het schip, is de ontploffing veroorzaakt door het gebruik van toiletverfrisser. De man heeft even in brand ge staan. De bemanning heeft met het kustwachtcentrum in IJmuiden gebeld voor advies. Nadat de Nederlandse autori teiten de Britse kustwacht had den gewaarschuwd, is de man per helikopter van de vissers boot overgebracht naar een zie kenhuis. De visser heeft brand wonden in zijn gezicht en aan zijn handen en benen. Marijs heeft donderdag met het zie kenhuis gebeld. „Zijn handen zijn flink beschadigd en hij is gewond in zijn gezicht. De ver pleegster zei me dat het wel goed zou komen." De echtgeno te van de visser is gisteren via Schiphol met het vliegtuig naar Engeland gereisd. Het schip kan op eigen kracht terug keren naar de haven van Vlissingen. Het is niet zwaar be schadigd. Volgens Marijs is de toiletdeur ontzet. Hij verwacht te gisteren dat de Arnemuiden 22 vanmorgen in de haven zou aankomen. De Scheepvaartin spectie gaat de zaak onderzoe ken. de anonieme enquête onder de ambtenaren van de gemeente Sluis-Aardenburg, die ge vraagd werd naar hun herinde lingsvoorkeuren. En met name over het uitlekken van de resul taten naar de pers. „Laat je dan tenminste zien en vooral horen. Is het gemeentebestuur in de af gelopen periode dan zo'n slech te werkgever geweest voor 34 procent van die mensen. Daar kan ik me erg boos om maken. Dat zit me dwars. Laat ze dan liever meteen nu al naar elders vertrekken." Wiegel Du Fossé en zijn stichting geven de moed nog niet op. „Het is voor ons belangrijk dat Wiegel iets voor ons kan betekenen. Op 22 mei is hij onze gast en wij ver wachten heel wat van hem. Hij kan ons helpen." De grensoverschrijdende sa menwerking moet volgens Du Fossé eerst voldoende gestalte krijgen in bestuurlijke samen werking". Dan valt er wat hem betreft te praten over een fusie. Niet eerder. Een toehoorder doet er nog eens schepje boven op. „Heel veel werkgelegenheid uit de kleine kernen in de ge meente Oostburg verdwijnt nu al naar de centrumplaats. Dat zal straks, na een fusie, niet an ders zijn." door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De Sasse ge meenteraadsleden kunnen er maar geen genoeg van krijgen. Suggesties voor een naam voor de nieuwe fusiegemeente in de Kanaalzone vlogen gisteravond tijdens de raadsvergadering weer over tafel. Zo had D66-fractievoorzitter M. Weemaes bedacht dat het maar Graaf Jan moet worden. „We hebben de Graafjansdijk hier en die loopt van Terneuzen naar Assenede. Zo slaan we geen gemeente over", verklaar de hij zich nader. Daarop stelde CD A-voorman R. Bruggeman voor om de nieuwe gemeente Slingerdijke te noe men. „Dat onderstreept het lan delijke karakter van de regio en dat trekt nog nieuwe inwoners ook", was zijn uitleg. Voor fractievoorzitter F. van HuHe van Gemeentebelangen Groot Sas was dat allemaal veel te fantasievol. „We hebben net in de krant gelezen dat burge meester Barbé van Terneuzen op twee na belangrijkste onder scheiding van België heeft ge kregen voor zijn inzet voor de grensoverschrijdende samen werking met Gent. Als hij nog meer waardering wil krijgen van Gentse zijde, dan moet hij zijn nieuwe gemeente de Sas van Gent noemen." Onder de kinderen van Tante Pollewop in Lewedorp is het een goede gewoonte om, zo tegen de tijd van de middag boterham, wat spelletjes te doen. Ouwetjes als zakdoek je leggen en Tik-tik-wie-ben- ik gooien nog immer hoge ogen bij de pupillen van het kinderdagverblijf. Vooral bij Jordi en Ruben. De twee vierjarigen konden er geen genoeg van krijgen. Toen het tijd werd de tafel te dekken en iedereen de kring verliet met andere bezighe den, ivilden de jongens van geen wijken weten. Het duo nam het spel hoogst serieus op. Ruben hield zijn ogen stijf dicht terwijl Jordi hem op de rug tikte en vroeg: „Tik, tik wie ben ik?" Ruben verstrekte zijn speel kameraad het enig juiste ant woord: „Jij!..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45