Bezwaar in Fireworks-zaak Zalm doet definitief voorstel PZC Commissie wil soepeler teruggave oorlogskunst Twijfel aan niveau Zwitsers onderzoek zonnebrandcrèmes Sinti-zigeuners staken actie bij gemeentehuis Nuenen College acht antirookpil veilig Kamerlid bewaakt na bedreigingen Kinderbijslag Marokkanen Vijf jaar cel voor doodslag Schilder overlijdt na val van steiger Prins Willem-Alexander viert 34e verjaardag thuis Weer hebben mensen moeten (aan)betalen, terwijl ze niets hebben gekregen! Alleenstaande ligt maanden dood in huis Utrecht uren zonder stroom Proces begint met protest tegen uitbreiden aanklacht Vermeend pakt Sociale Dienst Amsterdam aan CDA-Kamerlid Eisses overleden vrijdag 27 april 2001 DEN HAAG - Er zijn geen aanwijzingen dat het gebruik van de antirookpil Zyban tot de dood kan leiden. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen in Nederland beschouwt het als een veilig middel, mits het volgens voorschrift wordt gebruikt. In Groot-Brittannië is melding gemaakt van 35 sterfgevallen van mensen die de antirookpil gebruikten. Ook in Nederland is gemeld dat iemand die Zyban slikte, is overleden. Maar er is geen aanwijsbaar oorzakelijk verband, aldus een woordvoer der van het CBG. Het college ziet geen aanleiding maatrege len te nemen. De bijsluiter geeft aan dat het middel diverse bijwerkingen kan hebben. ANP DEN HAAG - Tweede-Kamerlid Nebahat Albayrak (PvdA) staat sinds enkele weken onder permanente bewaking. Haar leven zou worden bedreigd door Iraakse Koerden. Albayrak, van Turkse origine, bevestigt dat zij wordt bewaakt, maar wil verder niet ingaan op het waarom. De Binnenlandse Veiligheidsdienst, die het Kamerlid op de hoogte stelde van de bedreigingen, wil er evenmin op ingaan. Albayrak, sinds 1998 Kamerlid voor de PvdA, is woordvoer ster asielzaken. Enige weken geleden maakte zij bekend dat haar partij vóór de terugzending is van Iraakse vluchtelingen naar Noord-Irak omdat die regio weer veilig gebied zou zijn. De Irakezen willen echter niet terug omdat ze daar naar eigen zeggen voor hun leven moeten vrezen. GPD DEN HAAG - Nederlandse dreigementen de kinderbijslag van Marokkanen stop te zetten, worden in elk geval de ko mende weken niet uitgevoerd. Dat is alleen al technisch on mogelijk, zo heeft staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken geschreven in antwoord op vragen van bijna alle frac ties in de Tweede Kamer. Vooral de PvdA en GroenLinks maakten zich zorgen, maar zijn gerustgesteld door de antwoorden van Hoogervorst. Het dreigement de kinderbijslag niet uit te betalen kwam eer der deze maand nadat de Marokkaanse autoriteiten lieten weten niet te willen meewerken aan een Nederlands onder zoek naar bijstandsfraude. Een aantal Nederlandse onder zoekers werd bedreigd. ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 34-jarige man uit Den Bosch voor doodslag tot vijf jaar cel straf vei'oordeeld. De man bracht in oktober een 54-jarige stadsgenoot om het leven. Tijdens een ruzie sloeg de man uit Den Bosch het slachtoffer eerst met een klauwhamer en daarna wurgde hij hem. De twee hadden in het huis van het slachtoffer cocaïne gebruikt. Vol gens de verdachte ontstak het slachtoffer plotseling in woede en kwam met een mes op hem af. De 34-jarige man meldde zich na de misdaad zelf bij de poli tie. ANP KATWIJK - Een 43-jarige schilder uit Den Bosch is gister morgen in een ziekenhuis in Leiden overleden aan de gevol gen van een bedrijfsongeval. De man viel woensdag bij werk zaamheden aan een flat in Katwijk vanaf een steiger negen meter naar beneden. De schilder was bezig verfpotten te verzetten naar een andere etage toen hij zijn evenwicht verloor, aldus de politie. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Willem- Alexander viert zijn 34e ver jaardag vandaag thuis in Den Haag, samen met zijn verloofde Maxima. De verjaardag van de prins zal verder niet veel anders verlopen dan in andere jaren, denkt de Rijksvoorlichtings dienst. Mogelijk komen de familie, vrienden en kennisen langs die de prins ook andere j aren komen feliciteren. Willem-Alexander en Móxima lijken verder een rustig lang weekeinde tegemoet te gaan, nu het koninklijk be zoek aan Meppel en Hoogeveen op maandag, Koninginnedag, noodgedwongen is afgelast. Geen van de familieleden wordt op een koninginnedagevene ment elders verwacht, omdat dit anders wel een beetje erg zuur zou zijn voor Meppel en Hoogeveen. Koningin Beatrix is de komende dagen in touw. Op de verjaardag van haar oudste zoon doopt ze in Prins Willem-Alexander viert vandaag zijn 34e verjaardag. Rotterdam een cruiseferiy en morgen is ze weer in de Maas stad, dan bij de opening van het nieuwe Luxor Theater. De Prins van Oranje is woens dag in Utrecht voor de opening van een laboratoriumgebouw. ANP van de redactie binnenland DEN HAAG - De Nederland se overheid ziet geen reden te waarschuwen tegen het ge bruik van zonnebrandcrè mes. Een onderzoek van een Zwitserse universiteit dat concludeert dat de crèmes mogelijk kankerverwekkend zijn, wordt als 'dubieus' om schreven. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft met spoed het Zwitsers onderzoek tegen het licht gehouden. De aan names en onderzoekstech nieken van de Zwitsers zijn volgens het RIVM onder de maat. Ook is er gewerkt met hoeveelheden die volgens het RIVM voor de mens 'niet re levant' is. De Keuringsdienst van Wa ren ziet op basis van het RIVM-rapport geen redenen tot maatregelen. Wel pleit de dienst voor herbeoordeling van de Europese toelatings eisen voor de crèmes nu De nemarken en Nederland het Zwitserse onderzoek ver schillend beoordelen. In De nemarken raade de regering dinsdag wel gebruik van de crèmes af en winkeliers haal den de producten daarop uit de schappen. Bij alle Nederlandse vesti gingen van The Body Shop zijn de bewuste zonnebrand producten woensdag uit de schappen gehaald. Volgens een woordvoerster worden de crèmes nog niet terugge legd. „Voor ons is belangrijk dat we tegen klanten kunnen zeggen dat een product veilig is en die zekerheid hebben we niet. De methodiek van het Zwitserse onderzoek is beke ken. Dat is positief, maar het onderzoek is niet nogmaals gedaan. We verwachten dat er zo'n contra-onderzoek komt. Tot die tijd gaan we er van uit dat de Deense rege ring niet zomaar producten uit de handel haalt." GPD/ANP KEUKEN KAMPIOEN MAAKT ZICH STERK VOOR GEDUPEERDEN KEUKENTRAGEDIE door Barenda Grutterink en Ernstjan Rozendaal ZOETERMEER - De Neder landse regering moet zich soe peler opstellen bij het terug geven van kunstwerken uit de collectie van de vroegere Stichting Nederlandse Kunstbezit. Dit adviseert de begeleidingscommissie Her komst Gezocht onder voorzit terschap van R. Ekkart aan de regering. Het gaat om kunstwerken die na de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland zijn terugge haald en nu in rijksbezit zijn. De commissie-Ekkart deed staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur gisteren een aan tal aanbevelingen, gebaseerd op een lopend herkomston- derzoek naar de teruggehaal de kunstwerken. De commissie adviseert de verkoop van kunstwerken door joodse particulieren in Nederland vanaf 10 mei 1940 als gedwongen verkoop te be schouwen, tenzij nadrukke lijk anders blijkt. Gedwongen verkoop is niet legaal en dus hebben bijvoorbeeld nabe staanden recht op teruggave. Hetzelfde uitgangspunt dient te worden gehanteerd bij verkopen vanaf 1933 respec tievelijk 1938 door joodse particulieren in Duitsland en Oostenrijk. De commissie ad viseert dat tot teruggave moet worden overgegaan als het ei gendomsrecht in hoge mate aannemelijk is en er geen aan wijzingen zijn die dat tegen spreken. Staatssecretaris Van der Ploeg vindt de tussentijdse aanbevelingen realistisch. Voor de zomer zal hij een in houdelijke reactie van de re gering naar de Kamer sturen. Als het advies van de commis sie-Ekkart wordt overgeno men, kan dat gevolgen hebben voor het Zeeuws Museum. Het schilderij Het gebed van Jan Toorop, dat daar in het bezit is, is vorig jaar geclaimd door W. A. Eberstadt uit New York, erfgenaam van de in 1944 in het concentratiekamp Ber- gen-Belsen omgekomen Ernst en Gertrud Flersheim. Het is zeker dat het schilderij uit de collectie Flersheim stamt en aannemelijk dat de Staatspo- lizei in Frankfurt het in 1938 als joods vermogen in beslag heeft genomen (en dus niet eens heeft gekocht). De commissie museale ge dragslijn van de Nederlandse Museumvereniging heeft de kwestie van de Toorop vorig jaar onderzocht en conclu deerde dat het Zeeuws Muse um niet fout zit met zijn wei gering het schilderij terug te geven aan de erven Flersheim. De versoepeling die Ekkart bepleit, staat daar haaks op. Sinti staan bij een vuurtje bij het gemeentehuis in Nuenen uit protest tegen het tekort aan staanplaatsen. door Joop van Dalfsen NUENEN - De tientallen Sinti-zigeu- ners die sinds dinsdag actie voerden bij het gemeentehuis in Nuenen, zijn gis termiddag vertrokken. Ze zijn met hun woonwagens verhuisd naar een veldje vlakbij een van de plaatselijke woon wagenkampjes. Het overleg met de gemeente om het aantal staanplaatsen in Nuenen uit te breiden, gaat vandaag verder, aldus een woordvoerder van de gemeente. De zigeuners streken dinsdag neer op een grasveld voor het gemeentehuis. Ze eisen meer staanplaatsen. De twee kampjes die Nuenen speciaal voor de Sinti heeft ingericht, zijn volgens de zi geuners overvol. Bovendien onbreekt het aan goede voorzieningen. De gemeente was bereid om voor twee gezinnen tijdelijk extra plaatsen aan te leggen. De zigeuners vinden dat niet ge noeg. Ze willen minstens vijf extra plaatsen. De gemeente weigerde daar- op in te gaan en sommeerde gisteren de actievoerders bij het gemeentehuis weg te gaan. Die lieten aanvankelijk weten dat ze hun actie voor onbepaalde tijd wilden voortzetten. Na bemiddeling foto Gerard Damoiseaux/ANP door de politie besloten ze echter alsnog op te stappen. Nuenen is al langer van plan om een derde woonwagenkamp voor de Sinti aan te leggen. Omwonenden van de toe komstige locatie hebben echter hon derd bezwaarschriften ingediend. De behandeling daarvan vergt extra tijd, aldus de zegsman van de gemeente, ANP (Advertentie) Bei voor onze openingstijden naar 0186 653 244. www.keukenkampioen.nl Keuken Kampioen is erg teleurgesteld in het feit dat er nog steeds keukenzaken zijn zoals het Barendrechtse keukenbedrijf die met dergelijke praktijken de keuken branche in een negatief daglicht stelt. Het ergste van dit alles is dat de klant in zo'n geval altijd de dupe is. Keuken Kampioen vindt dat dit niet kan. overeenkomst mee en wij zullen alsnog uw keukenwens in vervulling laten gaan en u betaalt geen cent aan! U bent van harte uitgenodigd contact op te nemen met onze showroom te Numansdorp. Graag tot ziens! Daarom biedt Keuken Kampioen alle gedupeerden van het Barendrechtse keukenbedrijf de mogelijkheid om tegen een kleine vergoeding een nieuwe uit te komen zoeken. Neem de koop- Numansdorp Industriestraat 2a GRONINGEN - Een 51-jarige alleenstaande vrouw heeft vijf maanden dood in haar woning in Groningen gelegen. De vrouw- is gisteren gevonden, nadat om wonenden hun zorgen over de vrouw bij verschillende instan ties kenbaar hadden gemaakt. Een arts van de GGD ging daar op met behulp van de politie de woning in en vond daar de vrouw. Ze is een natuurlijke dood gestorven, zo laten politie en GGD weten. Enkele buren van de dode vrouw overwegen een officiële klacht in te dienen tegen de GGD en het Algemeen Maat schappelijk Werk in Groningen. De klacht betreft vooral de in hun ogen lakse houding van bei de instanties op verzoeken om èens bij de vrouw te kijken. De omwonenden zijn woedend over het feit dat zij maanden achtereen hebben geprobeerd hulpverleners met de vrouw in contact te brengen en dat geen enkele poging is gelukt. „Wij zijn van het kastje naar de muur gestuurd en heen en weer geslin gerd tussen maatschappelijk werk en de GGD. Het argument dat de vrouw elke vorm van hulp weigerde, snijdt geen hout. De vrouw was psychisch niet in or de. Dan past de vraag of ze wel of geen hulp wilde niet meer", vertelt een buurvrouw. GPD UTRECHT - Een aantal wijken in de stad Utrecht heeft gister middag vanaf half vijf enkele uren zonder stroom gezeten. Dat was volgens een woord voerster van energiebedrijf Remu het gevolg van kortslui ting en brand in een schakelsta tion. De storing trof niet het centrum van de stad. Wel zaten het nieu we stadsdeel Leidsche Rijn, Vleuten, De Meern en een groot deel van Utrecht Noord zonder elektriciteit. Ook een deel van de verkeers lichten in het westelijk deel van ■Utrecht vielen uit. Agenten re gelden het verkeer, maar dat kon niet voorkomen dat het muurvast kwam te zitten. Tegen acht uur 's avonds was de stroomvoorziening in de hele stad hersteld. ANP van onze redactie binnenland ALMELO - Eén van de twee di recteuren van S.E. Fireworks vindt dat hij niet kan worden vervolgd voor de brand bij het bedrijf en de dood van twintig mensen bij de vuurwerkramp van vorig jaar mei in Enschede. De advocaat van de directeur, G. Meijers, diende gisteren in de eerste zitting tegen de directie van het vuurwerkbedrijf een be zwaar in op dit punt. De rechtbank beslist volgende maand of de directeur kan wor den vervolgd als schuldige aan de (verspreiding van de) brand én de desastreuze gevolgen. Dat oordeel vellen de rechters ach ter gesloten deuren. De elementen 'brand of ontplof fing door schuld' zijn onlangs door het Openbaar Ministerie aan de dagvaarding toege voegd. De rechtbank aanvaard de gisteren deze uitbreiding van de aanklacht. Op dat misdrijf staat maximaal één jaar cel. De 49-jarige directeur en zijn 38-jarige collega worden verder verdacht van het overtreden van milieuregels en illegale vuur- werkhandel. Daarop staat maximaal zes jaar celstraf. Overheid Advocaat J. Plasman van de 38- jarige directeur weet niet of hij akkoord moet gaan met de uit breiding. Plasman houdt de centrale overheid 'voor bijna honderd' procent verantwoor delijk. Hij stelt bovendien dat het OM in Almelo uit is op de veroordeling van de twee direc teuren van S.E. Fireworks en niet op het achterhalen van de waarheid. Volgens hem zijn de onderzoekers niet objectief en is het OM in Almelo door de cen trale overheid aangestuurd. Persofficier P. van Kesteren be stempelt die bewering als 'on zin'. „De beslissingen van het Open baar Ministerie in Almelo zijn in overleg met het college van pro cureurs-generaal genomen, maar het zijn beslissingen van het parket alhier." De rechtbank heeft de strikte voorwaarden van de geschorste voorlopige hechtenis van de twee directeuren verlicht. Ze hoeven zich nu niet meer dage lijks bij de politie te melden en mogen zonder toestemming hun woonplaats verlaten. Hun pas poorten blijven in het bezit van het OM. De rechtbank heeft de zaak ver daagd tot 1 juni. GPD/ANP AMSTERDAM - Minister Ver meend van Sociale Zaken gaat hard ingrijpen bij de Sociale Dienst in Amsterdam. Ambte naren van zijn ministerie gaan binnenkort de hele organisatie doorlichten. Behalve naar mogelijke bij standsfraude, wordt ook geke ken waarom Amsterdam zo wei nig bijstandsgerechtigden weer aan werk of scholing helpt. De uitzonderlijke stap van de minister is een harde klap in het gezicht van de verantwoorde lijk wethouder Kohier (Groen Links). Een onderzoeksrapport dat KPMG in zijn opdracht uit voerde, was vernietigend. De dienst blijkt onstuurbaar, niet resultaatgericht en er heerst onderling wantrouwen. Fraude met bijstandsuitkerin gen wordt zelden beboet. Kohier wist tot gisteren niets van een onderzoek door het mi nisterie. Hij was gepikeerd het nieuws uit de media te moeten vernemen en voerde hierover 'een pittig gesprek' met de mi nister. De wethouder heeft zijn 'medewerking toegezegd, maar i wil vooraf van de minister zwart ,op wit hebben wat onderzocht zal worden. GPD/ANP Advertentie Ga naarwww.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën weigert te wijken voor de druk van PvdA en D66. Zalm heeft zeven miljard gul den gevonden voor extra uitga ven en daarmee is de koek op. Daarmee zet hij de begrotings besprekingen in het kabinet op scherp. In het kabinet wordt er rekening mee gehouden dat de begrotingsbesprekingen niet deze week worden afgerond. PvdA-fractiev'oorzitter Melkert vroeg woensdag vier miljard gulden extra voor de ambtena rensalarissen, omdat die harder stijgen dan voorzien. Zalm vindt dat die bedragen gewoon uit de begroting van de ministe ries moeten worden betaald. Op het ministerie van Financiën snappen ze de rekensom van Melkert niet. „Het is nog vol strekt onduidelijk of en hoeveel extra geld nodig is voor de sala rissen. De nieuwe politie-CAO blijft keurig binnen de afge sproken financiële ruimte. An dere CAO's zijn nog niet afgeslo ten, extra geld eisen is niet nodig", aldus een woordvoerder van Zalm. Deze wijst er op dat de eis van de PvdA niet van opportunisme is gespeend. „Vorig jaar bleef er geld over op de salarispost. Dat is toen aan extra uitgaven opge gaan. Toen heb ik niemand ho ren zeggen dat het geld moest worden teruggegeven." De ministers krijgen voldoende geld voor nieuwe uitgaven, vindt Zalm. „Extra geld is in strijd met de begrotingsregels en dus onaanvaardbaar", aldus zijn woordvoerder. Hij wijst er DWINGELOO - Tweede-Ka merlid Klaasje Eisses-Timmer- man (CDA) is gisteren op 57-ja- rige leeftijd na een langdurige ziekte in haar woonplaats Dwingeloo overleden. Zij beheerde in de CD A-fractie de portefeuilles landbouw en gehandicaptenzorg. ANP op dat in deze kabinetsperiode al 23 miljard gulden aan extra uitgaven is gerealiseerd. „Oor spronkelijk zou in deze kabi netsperiode maar negen miljard gulden extra te verdelen zijn. Met de zeven miljard voor 2002 erbij, zitten we al op dert ig mil- jai'd gulden extra." Gistex*en spraken de bewinds lieden nog een laatste maal met elkaar over de begroting van 2002. Vandaag px-esenteei-t Zalm zijn begx'otingsvoorstel in het kabinet. Binnen en buiten het kabinet wordt betwijfeld of de besprekingen in één keer kunnen worden afgerond. Er gaapt nog steeds een gat van en kele miljarden guldens tussen de wensen van de ministex*s en het door Zalm beschikbaar ge stelde bedrag. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3