Spanning stijgt voor Ridderslag PZC Elegante City-Style Gratis Zierikzeeënaar wint reis met zeilschip Zwijgzame raad tergt actiecomité De Vliete In het leven kan je van alles tegelijk' krijgen 18 Reprise spektakelstuk vergt meer discipline dan nieuwe productie Zangfeest in Nieuwe Kerk van Zierikzee Nissan .Je blijft erin rijden. AUTOBEDRIJF VAN DIJKE Laat ze niet vallen VJ vrijdag 27 april 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Perry Kieboom uit Zie- rikzee heeft een zeereis aan boord van zeilschip De Eendracht gewonnen. Hij weet het alleen zelf nog niet, want de winnaar ontbrak toen de hoofd prijs, in de door de Slavenkas Zierik- zee uitgeschreven wedstrijd, onder de vijftien deelnemers werd verloot. De Slavenkas werd in 1735 in het le ven geroepen om zeelieden vrij te ko pen, die tijdens hun vaak lange reizen aan boord van een van de schepen van de Zierikzeese handelsvloot in han den vielen van kapers. Met het vrijko pen waren forse bedragen gemoeid, zo bleek uit de toelichting van president commissaris van de Slavenkas en gemeentearchivaris H. Uil. Als voor beeld noemde Uil het lot van de stuur man van De Palmboom, Cornells Ja- cobse Flodder, die in 1731 in handen viel van de bemanning van een 'roof schip'. Voor Flodder werd een losprijs van 5783 gulden gevraagd. De familie moest op heel Schouwen met de pet rond om dat bedrag bij elkaar te krij gen. In 1735 werd hij vrijgekocht na een bestaan van vier jaar als slaaf. Houten kist Om anderen dit soort ellende te bespa ren werd de Slavenkas - de Eerste Zie rikzeese Sociale Zeemansverzekering - opgericht. Het geld dat in het fonds werd gestort - zeelieden moesten een klein deel van hun gage afdragen - werd bewaard in een houten kist. De ze is nog steeds te zien in het Maritiem Museum in Zierikzee. Toen de tijd kwam dat zeelieden zonder gevaar voor kapers de zeeën konden bevaren, bleef de Slavenkas goed gevuld en zelfs anno 2001 zit er nog een aardig kapitaal - hoeveel precies is geheim - in het eeuwenoude fonds. Dat geld wordt zorgvuldig beheerd en eens per jaar volgt een 'uitkering' in de vorm van een prijsvraag met een zeereis aan boord van De Eendracht als hoofd prijs. De prijsvraag bestond uit vier vragen over de maritieme geschiede nis van Zierikzee. Zo werd gevraagd naar de ontbrekende naam in het rijtje 'Keeten,Zijpe' (antwoord: Mast gat), de naam van de godin aan wie altaren gewijd waren die op de Oos- terscheldebodem zijn gevonden (Ne- hallennia) en de oorspronkelijke naam van de Zeelandbrug (Ooster- scheldebrug). Het lastigst was wel licht de vraag naar de naam van het vroegere eilandje tussen Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland, maar ook hier werd het goede antwoord op gevonden: Orisant. Schouwen-Duivelmid in oude ansichten door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Een geheel nieuwe productie vergt meer uitleg en repetitie, maar een re prise is in feite veel moeilijker omdat daar veel meer discipline voor vereist is", zegt tekst schrijver en regisseur Cees Möhlmann van het historische openluchtspektakel 'De Rid derslagvan Zierikzee'. De span ning van de tweede opvoerings reeks van dit historische spel hangt al in de lucht. Zaterdag 2 juni is de première en daarna volgen er nog opvoeringen op vrijdag 8, zaterdag 9, vrijdag 15 en zaterdag 16 juni. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt zater dag 5 mei een groot zangfeest gehouden, onder het motto 'zin gen rond de bevrijding'. Het zangfestijn is een vervolg op het Megakoor, dat in februari de cd 'Zing voor je leven' heeft op genomen. Onder leiding van Mar van der Veer en met mede werking van musici en solisten zullen liedjes van toen en nu worden gezongen. De Nieuwe Kerk in Zierikzee biedt plaats aan ongeveer 500 zangers. Het zangfeest duurt van 14 tot 16 uur. Möhlmann kan het weten. De Ridderslag is na 'Het Oproer van Zierikzee' zijn tweede mas saproductie. Heropvoeren van een stuk vergt wat anders dan het voor de eerste keer op touw zetten van zo'n openluchtspel. „Veel spelers denken dat ze in middels wel weten wat van hen wordt verwacht. Ze hebben er heel veel plezier in, maar de lol dreigt tijdens die tweede repeti tiereeks weieens de overhand te krijgen. Discipline blijft te allen tijde vereist en vaak moet ik die inderdaad afdwingen", erkent de regisseur. Bovendien is vol gens hem zo'n reprise helemaal niet zoveel simpeler dan een eerste opvoering. De zaken moeten toch opnieuw op scherp worden gezet. Hij gunt natuur lijk iedereen z'n lol, maar het doel blijft toch een productie te maken die klinkt als een klok. Verder geldt bij deze reprise van De Ridderslag dat er ruim twin tig nieuwe, onervaren spelers meedoen die veel extra aan dacht verdienen. Möhlmann heeft de ouwe rotten in het vak dan ook de taak gegeven die nieuwkomers op te vangen en waar nodig een beetje wegwijs te maken. Na de eerste opvoeringsreeks van De Ridderslag werd hij tal rijke malen benaderd doormen sen die ook zo graag mee wilden doen met dit historische spekta kelstuk, dat verhaalt over het beleg van Zierikzee en de strijd tegen de 'Vlamingen in 1304. Vooral bij kinderen blijkt het enthousiasme om toneel te spe len enorm groot. Zo groot zelfs dat Möhlmann lang niet ieder een een plaatsje-in de cast heeft kunnen bieden. Zelf snapt hij best dat voor de ervaren spelers de spanning er bij zo'n tweede reeks een beetje af is. Afzeggingen Hij probeert daar rekening mee te houden door een duidelijk re petitieschema op te stellen, zo dat iedereen weet op welke avond hij of zij beslist aanwezig moet zijn. Afzeggingen kan hij tot op zekere hoogte billijken. „In feite accepteer ik elke reden, maar waar ik echt kwaad om word is dat mensen soms zonder iets te laten weten, niet komen opdagen." Overigens hoeft hij zich daar de komende periode niet meer over op te winden. De datum van de première nadert met rasse schreden en daarmee groeit de saamhorigheid en het verant woordelijkheidsbesef. Overigens zijn er nog wel zorgen ten aanzien van de opvoerings reeks van De Ridderslag. Er doen diverse paarden mee in het spel en de mkz-crisis zou der halve danig roet in het eten kun nen gooien. „Gelukkig hebben stalhouder Martin Moermond uit Renesse en de mensen van de Tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann tussen de rekwisieten van De Ridderslag van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma kinderboerderij in Zierikzee de paarden die meedoen in het spel al geruime tijd in quarantaine gehouden. Dat hoeft dus geen wezenlijke problemen op te le veren. Mocht het mkz-virus hier alsnog uitbreken dan heb je kans dat cle hele opvoerings reeks niet doorgaat", zegt Möhl mann. Voor hemzelf vergt zo'n reprise jaar overigens ook nogal wat discipline. In zijn hoofd is hij al druk in de weer met het nieuwe historische openluchtspel dat in 2002 het levenslicht zal zien. 'Dijkval' is de voorlopige titel en het verhaal gaat over de dijk- vallenin de periode vanaf 1528. Het verhaal speelt zich af in het dorpje Zuidkerke en centrale rol erin vervult toenmalig wa terbouwkundige Andries Vier ling. Hij kwam met geavanceer de ideeën over dijkaanleg, maar moest opboksen tegen de religi euze volksopvatting dat een dijkval een godsgericht was en dat je je daar niet tegen diende te verzetten. Ook componist en liedtekstschrijver Mar van der Veer wijdt al veel tijd aan die nieuwe productie, maar de ko mende weken wordt toch eerst alle aandacht gericht op 'De Ridderslag van Zierikzee'. Tij dens een open dag op zaterdag 12 mei wordt rond het Haven plein in Zierikzee de sfeer alvast opgeroepen door spelers, zan gers en muzikanten. Kaarten voor de Ridderslag zijn ver krijgbaar bij het VW-kantoor in Zierikzee en verdere infor matie is vinden via internet: www.edz.nl/ridderslag. door Cor Pols In de nacht van 29 op 30 april 1917 werden uit een vliegma chine een zestal bommen op de stad Zierikzee geworpen. Hoe wel ons land in de Eerste We reldoorlog neutraal was, dacht een Engelse oorlogspiloot dat hij boven Zeebrugge vloog, maar dat bleek een vergissing te zijn. De bommen kwamen op Zierikzee terecht en wel in de Sint Domusstraat, Molenstraat en de Verbornebuurt. Er kwam zelfs een bom terecht in de tuin van notaris J.A. Biermasz, die aan de zuidzijde van de Oude Haven woonde, maar deze tuin grensde aan het Karsteil Ver bornebuurt. De uitwerking van de bommen was vreselijk en kostte aan drie mensen het le ven. Dat waren zadelmaker W. Leijdekkers, zijn wouw en vijf tienjarig pleegkind, die in de Sint Domusstraat woonden. Als bijzonderheid kan worden ver meld dat het gezin Leijdekkers voor 1900 naar Zuid-Afrika was geëmigreerd en wel naar Trans vaal. In 1900 waren ze tijdens de Boerenoorlog gevlucht voor de Engelsen en nu, zeventien jaar later, door Engelse bommen ge troffen. Op bovenstaande foto zien we de grote verwoesting van de Sint Domusstraat. Correspondentie over deze ru briek kan worden gericht aan Cor Pols, postbus 30, 4300 AA Zierikzee. doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Zwaar ge ëmotioneerd verliet woordvoer der W. van den Berge van de ou deractiegroep die strijdt voor de benoeming van R. Meuldijk tot directeur van openbare basis school De Vliete in Wissenker- ke, gisteravond het gemeente huis. Omdat de coalitiepartijen in de raad (CDA, WD. PvdA) daar niets voor voelden, werd over de strijd tussen ouders en gemeen te over de directeur van de school, niets gezegd. SGP- raadslid A. Van der Maas die de benoeming tijdens de rond vraag aan de kaak stelde, werd door burgemeester Everaers tot twee maal toe afgekapt. Heerste er gisteren rond het middaguur nog een enigszins optimistische stemming toen het college bekend maakte de benoemingsprocedure voor een nieuwe directeur voorlopig op te willen schorten, 's avonds was daar bij de ouders weinig meer van over. „Het is gewoon een zoethouder tje", zegt M. Geelhoed van het actiecomité over het voornemen van het college om een onafhan kelijke tussenpersoon te zoe ken, die een onderzoek zou moe ten instellen naar de afgelopen maanden gevolgde werkwijze. Plaatsvervangend directeur Meuldijk zelf noemde de in gelaste adempauze gistermid dag overigens 'zeer verstandig'. De ouders daarentegen beraden zich vandaag op nieuwe acties. Programma Koninginnedag 30 april 2001 Oranjevereniging 'Voor Vorstenhuis en Vaderland" Burgh-Haamstede Thema 'Sprookjes' 's ochtends rijden herauten door dorpskernen om het feest aan te kondigen. Ochtendprogramma Middag- en Avondprogramma 09.45 uur Vertrek muziek en schoolkinde- 13.00 uur Activiteiten voor jong en oud ren vanuit Burgh en aanvang kinderoranjemarkt 10.30 uur Opening feestdag op de Bea- op de wei trixweide, zingen van het Wilhel- 13.30 uur Ringsteken op de fiets op de mus en het Schouwse Volkslied Beatrixweide door schoolkinderen en aanwe- 13.30 uur Concert in verzorgingstehuis zig publiek m.m.v. de muziek- Duinoord door de muziekvereni- vereniging de 'Witte van Haem- ging de 'Witte van Haemstede' 14.00 uur Demonstratie country linedance 10.45 uur Vlaghijsen 11.00 uur Aanvang kinderprogramma (tot 13.00) en start oranjemarkt 11.00 uur Concert op de Beatrixweide door leden van de muziekver eniging de 'Witte van Haemste de'. door de 'New Western Dan cers' uit Bruinisse 15.30 uur Optreden 'Crosshead and the Southside Horns' 21.00 uur Vertrek lampionnenoptocht vanaf verzorgingscentrum 'Duin oord' m.m.v. de drumband 'de Witte van Haemstede' en het majorettenkorps 'Ministars' uit Zierikzee. Donateur worden kan, want zonder u als donateur wordt het wel heel stil op 30 april. Wordt nu lid en maak minimaal 10,- over op rekeningnummer 3578.02.918 ten name van Oranjevereniging voor Vorstenhuis en Vaderland. Want: Burgh-Haamstede moet bruisend blijven. Dat vindt u toch ook? Sponsors van de oranjevereniging 'Voor Vorstenhuis en Vaderland' te Burgh-Haamstede Aannemings- en installatiebedrijf Bijkerk ABN-AMR0 bank Alex de Nie optiek Alphenaar Kooman metselwerken Autobedrijf Noordhoek Autorijschool Heemskerk Bakkerij Sonnemans Blue Green vijvercentrum en hoveniersbedrijf Boot schilders Brood- en banketbakkerij Everaers Bruna Busbedrijf Van Oeveren C. J. Kooman Caljouw Rademaker verhuizingen Caravan- en kampeershop Blom Caravancentrum Schouwen-Duiveland Chinees rest. May Garden CPB Motoren De Boulevard De Burghse Babbelaers De Burghse Snoeperij, Fam. De Koek De Graaf van Haamstede De Haaymanshoeve A. de Glopper Dobey Sluys dier en tuin Drogisterij Kik DA Duinhotel Haamstede Fa. Gebr. Verton Fina Burgh Flexileisure Garage Landegent Gebr. Put bronnering en tuinberegening Golff Bilius Graszodenkwekerij Johan Boot Hanse+Hanse Het Zonnetje Hotel Blom IBC Prince Bouw BV Impuls Mode In de soete suikerbol Installatiebedrijf Saman Italiaans restaurant Bella Vista J. C. Prince Juwelier de Meij Kapsalon Ton Yvon Klavertje Vier L&L mode en letterstudio Lingerie Diane Luycx vof marktkramenverhuur Mebo sierhekwerken Meubelland Meulblok de echte groenteman 0KS Ron Brink Overbeeke verhuur vof Pannekoekmolen de Graanhalm Paviljoen-eethuis de Rotonde Pizzeria restaurant II Faro Printshop Cantecleer Rabobank Schouwen-Zierikzee Restaurant de Schouwse Pot RVS verzekeringsadviseur Kees de Feiter Sandee v.d. Broek Services, Klasse noten Schilder- glas- en afwerkingsbedrijf De Meij Slagerij Polderman Strandpaviljoen De Punt Strandpaviljoen De Schaar 't Schouwse Drukkertje 't Viengeroetje 't Wienkeltje Theo Janse Tuinman Schilders Van Dijke supermarkt Van Waveren hoveniers Verseput bouw- en milieutechniek Warenhuis Goudzwaard WEA Zeeland Willem Gilijamse Wisse- tuin en parkmachines Alle sponsors 1000x dank! E-1 NISSAN Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 Deze attractieve mode-style kenmerkt zich door fijne belijning van neus en hakken. De kleuren zijn gebaseerd op de belle-chic van de veertiger- en tachtiger jaren zoals pasteltinten, beige-tonen, camel, blauw en wit. De schoenen zijn voorzien van elegante hoge of platte hakken. Zierikzee Middelharnis Havenplein 11-13 Zandpad 6 De afgebeelde modellen zijn slechts een indicatie van ons grote assortiment in modeschoenen. Verton Schoenen absolute kwaliteit in modeschoenen. sussi HAGO Hago Nederland B.V. is een professionele organi satie en een van de grootste schoonmaakbedrij ven van Nederland. Bij Hago zijn de medewerkers het kapitaal van de organisatie en daarom bete kent werken bij ons: respect voor elkaar, verant woordelijkheid, zelfstandigheid, een informele cul tuur, openheid en teamwork. Voor een vakantiepark in Bruinisse zijn wij op zoek naar een Huishoudelijke hulp m/v Werktijden: maandag tot en met zondag met va riabele werktijden. Geïnteresseerd, bel dan: 0165-391032 (afdeling personeelszaken, Evelien) of Anja Bulte 06- 11351631. op de I50 mensen ficTrofTcn <lo nschappelijk onderzool en brochures, begeleid individuele hulp en Word donateur. Er Is nog zoveol.te doen. Giro 222.111 f .Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270.3990 GB Houten I www cpilcpsicfonds.nl Vijveradvies! Op 28 april 2001 de nationale vijvertestdag! Vijverproblemen? Gratis wateranalyse Heeft u vijvervragen of zelfs problemen? Zaterdag 28 april 2001 van 10.30 tot 16.00 uur organiseren wij een vijvertest- en adviesdag. Uw GroenRijk-tuinvakman staat klaar om al uw vijver- vragen te beantwoorden. Vergeet niet een monster van uw vijverwater mee te nemen. Goudvissen maat 7-10 cm 10 voor 12,50 Maandag 30 april koninginnedag GEOPEND van 08.30-17.00 uur Vrijdag 4 mei GÉÉN KOOPAVOND Werkloos en spoedig daarna Jaarlijks worden vele Nederlanders gehandicapt? Slachtoffer van verwezen naar het Nationaal inbraak met zwaar geweldsmisdrijf? Fonds voor Bijzondere Noden. Onvoorziene situaties kunnen mensen Via het maatschappelijk werk, de in financiële problemen brengen. En sociale diensten en kerkelijke als de overheid te kort schiet, wat dan? instellingen. Ons fonds is 100% afhankelijk van particuliere bijdragen. Helpt u ons? Bon. Stuur mij nadere informatie, ook inzake donaties. I Naam: ..o?rr. Steun ons werk Giro 27.27.27 I Postcode Plaats: L j^n^zenden na^ondersjj^dadres. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NODEN Postbus 30 - 1230 AALoosdrecht - Telefoon (02158) 62.06 (werkdagen van 9.00 t/m 12.00 uur) f Gemeente A Schouwen-Duiveland AFDELING REINIGING ...MOGEN WE EVEN UW AANDACHT Op Koninginnedag, maandag 30 april, wordt geen huisvuil opgehaald. In plaats daarvan komen we op de volgende dagen bij u langs: Dinsdag 1 mei: groene rolemmers in Renesse, Haamstede, Burgh, Westenschouwen, Noordwelle en Burghsluis, inclusief buitengebied. Woensdag 2 mei: groene rolemmers: Serooskerke, Lage- zoom, Pauwlijntjesweg, Armhoekseweg, Omloopsweg, Oude Lagezoom, Kloosterweg, Nieuw-Haamstede, Westerenban, Grevelingenlaan, Oosterscheldelaan en omgeving. Er wordt deze dagen een druk inhaalprogramma uitgevoerd, waardoor rolemmers eerder of later geleegd kunnen worden. U dient deze dan ook tijdig (vanaf 7.30 uur) aan de weg te plaatsen. De milieustraat en het overslagstation zijn op maandag 30 april gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38