Digitale hangplek voor jongeren PZC Zeehonden gedijen in Oosterschelde Raad N-Beveland negeert actie voor schooldirecteur Somber toekomstbeeld Ouwerkerk Zuidrand Schouwen biedt nauwelijks ruimte aan de mens i 17 Driehoek Zierikzee krijgt computerlokaal voor huiswerk en spelletjes Activiteiten voor huisvrouwen Postkantoor dicht wegens ziekte Fietser bijt van zich af Statenbijbel uit woning gestolen Diefstal uit winkel Fietser gewond na aanrijding Man gewond bij bedrijfsongeval vrijdag 27 april 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De jeugd van Zie rikzee krijgt kort na de zomer vakantie de beschikking over een digitale hangplek. Het plan is een ruimte in De Driehoek in te richten met computers voor onder meer internetgebruik en huiswerkprojecten. Het gaat om een gezamenlijk initiatief van de gemeente en de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. De digitale hangplek richt zich met name op de jeugd van twaalf tot zestien jaar. Uit gangspunt is jongeren vijf tot zes dagen per week na school tijd de mogelijkheid te bieden spelletjes en projecten op de computer te doen. „Dus vooral ook voor jongeren die thuis geen computer hebben en wat erva ring willen opdoen op dit vlak. Steeds meer scholen geven huis werkopdrachten mee op een schijfje. Dat kunnen ze straks dus daar uitwerken", licht wet houder Van der Wekken (wel zijn) het initiatief toe. „Zeg BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen heeft voor de zo merstop nog vijf activiteiten op het programma staan. Op dinsdag 1 mei vertelt me vrouw Kloet-Slager vanaf 14.00 uur in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede verhalen en anekdotes over Schouwen-Dui veland in het Zeeuws dialect. Op vrij dag 11 mei brengt de mu seumclub een bezoek aan Gale rie Eversdijk in Kapelle. Vertrek om 9.00 uur vanaf De Schutse. Op dinsdag 15 mei vindt er een excursie plaats naar een Wijn makerij in Nieuwdorp en 't Wienkeltje van Wullempje in Hoedekenskerke. Deelnemers vertrekken vanaf 12.30 uur bij De Schutse. Op 22 juni bezoekt de museum club enkele locaties van De Kunstschouw. Vertrek om 9.30 uur bij De Schutse. maar het aangename met het nuttige verenigen." De hangplek wordt onderge bracht in een lokaal van het CJV in De Driehoek aan het Kerkhof NZ. De gesprekken daarover zijn, op een aantal details na, af gerond. In het pand is ook de Stichting Jeugd ondergebracht. Jongerenwerkster S. Loos krijgt deels de verantwoordelijkheid voor de begeleiding. Daarnaast wil de gemeente een deelnemer uit de regeling Wet Inschakeling Werklozen (WIW) aanstellen als dagelijks toezichthouder. „Er moet dus nog een aantal randvoorwaarden zoals contro le, beheer en financiën worden ingevuld. Dat zijn niet de min ste. Pas wanneer dat allemaal is gebeurd, weten we zeker of we hiermee verder kunnen gaan. Maar in principe ziet het er heel positief uit", aldus Van der Wek ken. De inrichting van het 'digi- centre' vergt een investering van minimaal twintigduizend gulden. Bekeken wordt of een bijdrage kan worden gekregen uit landelijke steunfondsen. Radio maken Coördinator J. Elenbaas van de Stichting Jeugd ziet de digitale hangplek als een opstapje naar een heus activiteitencentrum voor jongeren in Zierikzee. „Te gen de kerstvakantie kregen wij de vraag of we geen ruimte had den voor het organiseren van een LAN-partysimpelgezegd een spellencompetitie via inter net. Niet dus... Iets anders is een groep jongeren die een film wil maken: Once upon a time in Plan West. Maar dan moet je wel een plek hebben waar één en an der kan worden gemonteerd. Radiomaken, nog zo iets, of een oefenruimte voor jonge muzi kanten, er valt genoeg te verzin nen om deze leeftijdsgroep op een zinvolle manier aan de slag te krijgen. Je moet het gewoon doen! Een doorsnee JOP (jonge renontmoetingsplaats) daar ben ik eerlijk gezegd ook nooit zo kapot van geweest. Wat doen ze daar eigenlijk nou, een beetje rondhangen en shaggies roken. Je moet ze prikkelen! Dit is een begin." Elenbaas wacht in spanning op de ontwikkelingen rond een nieuw theater in Zierikzee. Een van de concepten die momen teel op haalbaarheid worden onderzocht, is de realisering van een cultuurhuis in combinatie met de openbare bibliotheek. In dat geval zou de leeszaal aan het Haringvlietplein vrijkomen. „Een pracht pand voor dit soort doeleinden", verzucht de jeugd- coördinator. Wethouder Van der Wekken durft in dit stadium nog geen voorspellingen te doen over de kansen voor zo'n activi teitencentrum in Zierikzee. „Het is een uitdagende gedach te." Zeehonden liggen te zonnen op de zandbanken in de Oosterschelde. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele NEELTJE JANS - Bij Rederij den Breejen keken ze hun ogen uit deze week, tijdens hun rondvaarten over de Oosterschelde. Af gelopen dinsdag telde de bemanning niet minder dan 23 zeehonden op de zandplaten, woensdag waren dat er zelfs nog drie meer. Ter vergelijking: vorig jaar bestond de grootste groep die werd gezien uit achttien zeehonden. Zes keer per dag vertrekt de Christiaan B uit de haven bij Neeltje Jans voor een tocht over de Oosterschelde. Een van de hoogtepunten bij laag water vormt het op afstand gluren naar de zeehonden, die liggen te zonnen op de drooggevallen zandplaten. Reder T. den Breejen zag in al die jaren dat hij rondvaar ten verzorgt in het gebied, nog nooit zoveel dieren bij elkaar als deze week. „Heel bij zonder." In 1999 bleek uit gericht onderzoek dat de vaste zeehondenpopulatie in de Ooster schelde zo'n twintig dieren omvat. Een groei van vijftien procent, ten opzichte van de cijfers uit 1990. Reden voor de groei was voldoende voedsel en rust voor de zeehon den. Om de verdere aanwas te stimuleren, werd in 1992 de Oliegeul ter hoogte van Burghsluis gesloten voor de recreatievaart. Momenteel loopt een nieuw onderzoek naar het effect van die maatregel en wordt over wogen de smalle passage tussen het vaste land en de Roggenplaat weer vrij te geven. „Volgens mij zoeken ze de boten juist op, want ik zie steeds vaker zeehonden liggen op zandbanken waar wij langsvaren", zegt kapitein C. Schelle van de Christiaan B. ZIERIKZEE - Mensen die nog even wilden aanwippen bij het postkantoor in Zierikzee, stonden donderdagochtend vroeg voor een dichte deur. De balie voor transancties en de winkel waren 'wegens ziekte gesloten', aldus een handgeschreven briefje. Uit de notitie bleek niet wanneer het postkantoor weer geopend zou worden. „Uit veiligheidsoverwegingen be sluiten we in zo'n geval het kantoor even gesloten te houden tot een vervanger is gearriveerd", aldus een medewerker. De in allerijl opgeroepen invalkracht arriveerde rond 10.30 uur, waarna het kantoor weer open ging. De postbussen waren wel gewoon vanaf 9.00 uur toegankelijk. OUDDORP - Een 34-jarige fietser uit Ouddorp moest letter lijk van zich afbijten om een agressieve automobilist van het lij f te houden. De man wilde woensdag met groen licht de Oos- terweg oversteken en werd bijna door de auto van z'n sokken gereden. Volgens de politie reed de automobilist door rood. Dat weerhield de chauffeur er niet van zijn wagen stil te zet ten en verhaal te gaan halen. De woordenwisseling die ont stond draaide er op uit dat de fietser met zijn eigen pomp op het hoofd werd geslagen. Vervolgens wilde de automobilist twee vingers in de ogen van de Ouddorper steken. De fietser wist deze aanval echter tijdig te pareren, ving de vingers op in zijn mond en beet stevig door. Nadat de chauffeur eerst nog de fiets van zijn slachtoffer over een schutting had gegooid, ging hij er vandoor. De politie stelt een onderzoek in naar de identi teit van de belager. VLISSINGEN - Een statenbijbel en een fototoestel zijn woensdagavond gestolen uit een woning aan de Nolleweg in Vlissingen. De inbraak gebeurde tussen acht en tien uur 's avonds. De totale waarde van de spullen bedraagt enkele dui zenden guldens. MIDDELBURG - Twee videocamera's zijn woensdagnacht gestolen uit een winkel aan de Lange Geere in Middelburg. De camera's hadden een waarde van enkele duizenden guldens. De dieven kwamen binnen door de toegang van het pand te forceren. MELISKERKE - Een vijftienjarige fietser uit de gemeente Veere is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding met een auto in Meliskerke. De fietser reed over de Dorpstraat komende vanuit de richting Pauwhoekstraat. Op de kruising met de Blauwpoortsweg verleende de jongen geen voorrang aan de 44-jarige automobilist uit de gemeente Veere die van links kwam. De fietser is met een hersenschudding en met kneuzingen overgebracht worden het ziekenhuis Walcheren. De automobilist reed na het ongeval door, maar werd later aangehouden. De fiets is stuk en de auto is aan de voorkant beschadigd. HULST - Bij een bedrijfsongeval op een bouwlocatie in de Abdaalseweg in Hulst is gistermiddag een 37-jarige man ge wond geraakt. De man is tijdens zijn werkzaamheden van een metalen trapje gevallen en kwam daarbij op een van de poten van de trap terecht. Hij is voor onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Zwaar ge ëmotioneerd verliet woordvoer der W. van den Berge van de ou deractiegroep, die strijdt voor de benoeming van R. Meuldijk tot directeur van openbare basisschool De Vliete in Wissen- kerke, gisteravond het gemeen tehuis. Omdat de coalitiepartij en in de raad (CDA, WD, PvdA) er niets voor voelden, werd over de strijd die ouders en gemeente over het directeurschap van de school voeren, niet gediscussi eerd. SGP-raadslid A. Van der Maas, die de manier waarop het colle ge de benoeming de afgelopen maanden behandelde tijdens de rondvraag aan de kaak stel de, werd door burgemeester Everaers tot twee maal toe afge kapt. Heerste er gisteren rond het REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl middaguur nog een enigszins optimistische stemming, toen het college bekend maakte de benoemingsprocedure voor een nieuwe directeur voorlopig op te willen schorten, 's avonds was daar bij de ouders weinig meer van over. „Het is gewoon een zoethouder tje", zegt M. Geelhoed van het actiecomité over het voornemen van het college van burgemees ter en wethouders om een onaf hankelijke tussenpersoon te zoeken, die een onderzoek zou moeten instellen naar de ge volgde werkwijze. Zij is bang dat de 'adempauze' die de be stuurders willen inlassen, zich maandenlang zal voortslepen. Uitbarsting De kwestie die door allerlei ac ties van de ouders deze week tot uitbarsting kwam, speelt in fei te al sinds het officiële vertrek afgelopen najaar van directeur M. Gelok van De Vliete. Sinds dien heeft verantwoordelijk wethouder A. Dees diverse ge sprekken gevoerd met onder meer de Medezeggenschap Raad (MR) van de school. Die drong erop aan Meuldijk, die de afgelopen anderhalf jaar al als plaatsvervangend direc teur fungeerde, officieel tot di recteur van de basisschool te be noemen. Schone lei Uiteindelijk besloot het college toch met een schone lei te willen beginnen en op zoek te gaan naar een nieuwe directeur. Be halve dat die beslissing geba seerd is op 'een zeer persoonlijke kwestie', bleef een duidelijke verklaring voor dat besluit van de kant van het college tot nog toe uit. Afgelopen woensdag sprak Dees met drie sollicitan ten. En dat was tegen het zere been van een grote groep ouders van kinderen op de school. Tot twee maal toe meldde de actievoe rende ouders zich deze week op het gemeentehuis voor tekst en uitleg, waarbij de toon steeds grimmiger werd. Ook hield het overgrote deel van de ouders woensdag hun kinde ren thuis van school. Meuldijk zelf noemde de door het college ingelaste adempau ze gistermiddag overigens 'zeer verstandig'. De ouders daaren tegen beraden zich vandaag op nieuwe acties. door Ali Pankow OUWERKERK - De Stichting Ouwerkerk heeft een vrij somber beeld voor de toe komst van dit dorp. Dat blijkt uit de kern beschrijving die de Stichting Scoop voor Ouwerkerk maakte, op basis van onder zoek en interviews tijdens het project Duurzame Sociale Ontwikkeling. Volgens de Stichting Ouwerkerk is het op dit moment in deze kleine kern nog prettig wonen, maar een van de grootste proble men voor de toekomst is de bouwstop. Voor de natuurlijke aanwas van de bevol king mogen hier slechts twee woningen per jaar worden gebouwd. Men verwacht dat dit niet voldoende is voor alle jongeren die op Ouwerkerk willen blijven wonen, dat vervolgens de school zal sluiten en de verenigingen zullen verdwijnen, dat het dorp zal vergrijzen en dat na verloop van tijd 'de schakelaar om gaat'. Maar uit de kernbeschrijving van Scoop blijkt dat de bevolking van Ouwerkerk nu jonger is dan gemiddeld in de hele ge meente Schouwen-Duiveland. Ouwer kerk is een relatief 'jong' dorp, maar er is ook een grote groep 45- tot 50-jarigen. De dorpsstichting vreest dat de vergrij zing in de toekomst zal versnellen doordat jonge ren zullen wegtrekken wegens gebrek aan woningen. De bevolking van Ouwerkerk is een mix van allochtonen en autochtonen. De men sen die zich van buitenaf op het dorp ves tigen, blijken goed te worden opgenomen in de dorpsgemeenschap. Rood dorp Vroeger werd Ouwerkerk een 'rood' dorp genoemd. De aanhang van de PvdA blijkt nog steeds groot, maar het aantal WD- stemmers blijkt inmiddels even groot. De Stichting Ouwerkerk typeert het dorp als een spontane en vooruitstrevende ge meenschap die zegt waar het op aankomt. De saamhorigheid en betrokkenheid wor den als sterk omschreven, maar haaks daarop staat de constatering dat de bevol king weinig verdraagzaam is naar de jeugd toe. Verder constateert de Stichting Ouwerkerk op basis van trage besluitvor ming dat ook de gemeente weinig oog en aandacht heeft voor de jeugd op het dorp. Hoewel dezelfde stichting meent dat er naast de agrarische sector weinig werkge legenheid is op Ouwerkerk, zijn er toch een kleine zestig mensen fulltime werk zaam in het dorp met name in horeca, re creatie en dienstverlening. Door de ligging in het krekengebied wordt de bedrijfsvoering voor de boeren extra aan banden gelegd. De Stichting Ouwer kerk ziet de toekomst van de landbouw niet zo positief. Verwacht wordt dat veel bedrijven verdwijnen omdat er nauwe lijks opvolgers zijn. Buurtbus Verder heerst er ontevredenheid over het openbaar vervoer. De buurtbus komt door de weeks vier keer per dag, maar in het weekend rijdt deze bus niet. Wie op Ou werkerk goed wil wonen, dient over eigen vervoer te beschikken. De bevolking krijgt woensdagavond 2 mei tij dens een hoorzitting in het dorpshuis de gelegenheid haar zegje te doen over deze kernbeschrijving. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er zal weinig plaats zijn voor de mens in het natuurherwinningsgebied aan de Zuidkust van Schouwen. Die conclusie trokken wethouder Veerhoek en woordvoerder R. van der Wekken van Agrarisch Schouwen-Duiveland gister ochtend tijdens de vergadering van de Landinrichtingscom missie (LIC) Schouwen-Oost. L. Jobse van de Grontmij gaf tij dens de bijeenkomst een toe lichting op het inrichtingsplan voor de deelgebieden 4 tot en met 11 betreffende de Zuidkust van Schouwen vanaf de Schelp- hoek tot aan Zierikzee. Eén van de voorstellen daarin betreft de toekomstige afsluiting van de Weldamseweg. Volgens Jobse zal de toekomstige populatie rotganzen er zeer bij gebaat zijn als de mens hier wordt geweerd. Door natuurherwinning zal een extra fourageergebied van ruim tweehonderd hectare voor deze vogels worden gecreeërd. „Grote onzin, rotganzen hebben geen last van de mensen. Langs de Philipsdam zitten ze tot aan het asfalt", aldus Van der Wek ken. Volgens Jobse biedt de Wel damseweg echter een geheel an dere situatie omdat veel mensen uit Zierikzee daar hun hond uit laten en wel verstoring zullen veroorzaken. „Zeg dan gewoon dat je de mensen uit het hele ge bied wilt weren", mopperde daarop Van der Wekken weer. Ook wethouder Veerhoek zei weinig hoopvol gestemd te zijn over het zogeheten 'recreatief medegebruik' in de deelgebie den langs de zuidkust. Hij wilde gisterochtend niet in detail op het inrichtingsplan ingaan, maar kondigde een schriftelijke reactie aan nadat de voorstellen binnen de gemeentelijke com missie ruimtelijke ordening zijn beoordeeld. JMol liet weten dat ook het Wa terschap Zeeuwse Eilanden waarde hecht aan het openhou den van de Weldamseweg om zo spoedig mogelijk bij de zeewe ring te kunnen komen. Maar volgens Jobse zijn er nu eenmaal locaties binnen het nieuw te realiseren natuurgebied waar mensen niet gewenst zullen zijn. T. Kramer van de Zeeuwse Mi lieu Federatie bepleitte dat er in elk geval goed overleg met de streek wordt gevoerd over de definitieve inrichting van de Zuidkust van Schouwen, omdat die tenslotte reikt tot aan de nieuwe woonwijk van Zierik zee. Ook acht hij het van belang dat de Vereniging Natuurmonu menten als toekomstig beheer der van de zuidkust, nauw wordt betrokken bij de inrich tingsplannen. Secretaris H. Jonker van de LIC verwacht dat begin 2002 de voorlichtingsron de voor de betrokken bewoners zal worden gehouden. Gluurmuren Voor het eerste deel van het her- inrichtingsgebied, oftewel De Prunje, heeft adviesbureau Route IV in opdracht van de LIC inmiddels een plan opgesteld dat de mens in staat moet stellen van het nieuwe natuurgebied te genieten zonder dit te verstoren. Mogelijkheden daartoe zijn gluurmuren, uitkijktorens, fiets- en wandelpaden, een veerpontje en een centraal in formatiecentrum. Route IV had graag de voormalige vuilnisbelt aan de Hoos j es weg een promi nent onderdeel in de plannen la ten vormen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft daar echter niet mee ingestemd, zodat nu alleen een uitkijkpost met picknickplek wordt voor gesteld. Binnen de LIC bleken de menin gen verdeeld over het creëren van een doorgaande route voor auto- en busverkeer tussen de Heerenkeet en De Schelphoek. Het aantal van vier parkeer plaatsen voor vogelaars langs de Delingsdijk werd als veel te weinig beoordeeld. (Advertentie) Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. Het is nog goed toeven in Ouwerkerk, maar de dorpsstichting denkt dat door vergrijzing veel voorzieningen zullen verdwijnen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37