PZC Sloop Zeikehoeve strijdpunt Vlindertuin bij Cornelia ingezaaid Vlaams parlement gaat overstag voor Antwerpse haven Munitieput bij Cadzand riskant Schietgevaarlijke jongens dreigden met speelgoedwapen Visser zwaargewond na explosie op toilet ZMF beraadt zich op positie binnen landinrichtingscommissie Goesenaar hoort werkstraf eisen voor overval Ringsteken te paard afgelast zeeuwse almanak Spannend waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode iStJfi 1 1844 - 1998 NOORD vrijdag 27 april 2001 door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Een visser uit Arnemuiden is gisterochtend rond half drie gewond geraakt bij een explosie aan boord. De man heeft zware brandwon den opgelopen en is opgenomen in een brandwondencentrum in de Oost-Engelse stad Norwich. De man was aan het werk op de Arnemuiden 22. Het schip, de Klaas Adriana, was aan het vissen in de vrije zo ne ten noorden van de Doggers- bank. De explosie vond plaats in het toilet. Volgens B. Marijs, de eigenaar van het schip, is de ontploffing veroorzaakt door het gebruik van toiletverfrisser. De man heeft even in brand ge staan. De bemanning heeft met het kustwachtcentrum in IJmuiden gebeld voor advies. Nadat de Nederlandse autori teiten de Britse kustwacht had den gewaarschuwd, is de man per helikopter van de vissers boot overgebracht naar een zie kenhuis. De visser heeft brand wonden in zijn gezicht en aan zijn handen en benen. Marijs heeft donderdag met het ziekenhuis gebeld. „Zijn han den zijn flink beschadigd en hij is gewond in zijn gezicht. De verpleegster zei me dat het wel goed zou komen." De echtgeno te van de visser is gisteren via Schiphol met het vliegtuig naar Engeland gereisd. Het schip kan op eigen kracht terug keren naar de haven van Vlissingen. Het is niet zwaar be schadigd. Volgens Marijs is de toiletdeur ontzet. Hij verwacht te gisteren dat de Arnemuiden 22 vanmorgen in de haven zou aankomen. De Scheepvaartinspectie be gint, zodra het schip is aange meerd, met een onderzoek naar het ongeval. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Er is een nieuw strijdpunt ontstaan bin nen de Landinrichtingscom missie (LIC) Schouwen-Oost. De belangen van boeren en natuurbescherming stonden gisterochtend tijdens een verga dering in het dorpshuis in Se- rooskerke plotseling weer lijn recht tegenover elkaar. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) zich beraadt over haar positie binnen de LIC. Aanleiding voor de onenigheid is het voorstel tot sloop van de Zeikehoeve aan de rand van het Prunjegebied. De provincie zou de bedrijfsge bouwen van de Zeikehoeve graag laten verwijderen en is ook bereid de sloopkosten voor haar rekening te nemen. De sloop van de panden vormt ech ter geen doelstelling in het in richtingsplan voor Schouwen- Oost. Commissielid R. van der Wekken en vertegenwoordiger namens Agrarisch Schouwen- Duiveland verbaasde zich dan ook zeer over het feit dat de pro vincie nu ineens gelcl over heeft voor de sloop van de Zeikehoe ve. Hij betreurt het dat andere belangrijke wensen zoals aan leg van bepaalde fietspaden (nog) niet gerealiseerd kunnen worden. ZMF-vei-tegenwoordiger T. Kramer hield Van der Wekken voor dat er voor de uitvoering van de landinrichting nou een maal specifieke financierings stromen zijn. Volgens hem kan geld uit de pot voor natuuront wikkeling niet worden gebruikt voor het verbeteren van cle ver- keersveiligheid. Hoogste ambi tie van de landinrichting is natuurontwikkeling. Dat ook bijkomende belangen zoals ver keersveiligheid gediend kunnen worden, is volgens Kramer mooi meegenomen, maar ze blijven wel ondergeschikt aan natuur ontwikkeling. „Maar als alleen nog maar de doelstellingen van de natuur worden gerealiseerd, zal dat de animo bij de andere partijen da nig verminderen", aldus agra risch vertegenwoordiger P. de Koeijer die gisteren ook het voorzittei'schap van de LIC waarnam. Woordvoerder J. Mol van het Waterschap Zeeuwse Eilanden zag een mogelijkheid tot een compromis. „Zonde van de ka pitaalsvernietiging door de sloop van de Zeikehoeve. Maak er een infocentrum voor Schou wen-Oost van", luidde zijn voorstel. Bijval daarop kwam meteen van wethouder Veer- hoek. Volgens secretaris H. Jon ker van de LIC heeft dat voor stel echter weinig kans van slagen. De Zeikehoeve ligt aan de De- lingsdijk en de provincie zal er weinig voor voelen daar een af slag te creëren waar druk ge bruik van wordt gemaakt. Woordvoerder J. Beijersbergen van de provincie benadrukte het belang van de sloop van de Zeikehoeve in een uiterst uniek natuurgebied als de Prunje. Vol gens hem is er zeer bewust voor gekozen daar geld vanuit het natuurbudget voor beschikbaar te stellen. De meerderheid van de LIC bleef zich echter verzetten tegen de sloop van de Zeikehoeve. Voor ZMF-vertegenwoordiger Kramer wierp dat een schaduw op zijn laatste vergadering bin nen de LIC. Kramer vertrekt naar Staatsbosbeheer West- Brabant. Hij is'nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van Plan Tureluur dat de basis vormt voor de herinrichting van Schouwen-Oost. Tegenstrijdige belangen tussen boeren en na tuurbeschermers hebben eerder geleid tot een patstelling binnen de LIC. Kramer sluit niet uit dat het al of niet slopen van de Zei kehoeve een nieuw strijdpunt gaat vormen tussen beide par tijen. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren voor de rechtbank in Middel burg tegen een 25-jarige man uit Goes voor zijn aandeel in een overval en een aantal bedrijf s- inbraken acht maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf geëist. Groen tilde het zwaarst aan de overval op de Goese koffieshop De Joker. Terwijl zijn compaan gewapend met een pistool de overval pleegde, bleef hij met de scooter buiten wachten. Daarna gingen ze er met de buit - drie duizend gulden en voor duizend gulden aan wiet - vandoor. Tijdens de zomer van '99 wer den er in Borssele en Goes nog een aantal inbraken gepleegd, waarbij computers van Maat schappelijk Werk en mobiele te lefoons van Rital werden buit gemaakt. Uitspraak op 9 mei. Als de nu gezaaide planten hun kopjes boven de grond uitsteken, zal de vlindertuin officieel worden geopend. door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Een groepje kinderen van basisschool Theo Thijssen in Zierikzee is druk aan het schoffelen in de perkjes van de nieuwe vlindertuin bij de Corne- liastichting. De overige leerlingen zijn onder leiding van een juf onderweg voor een spelletjestocht rond het verpleeghuis. Verspreid door het land zijn op initiatief van De Vlin derstichting in Wageningen vijftig vlindertuinen aan gelegd, waarvan één bij de Cornelia. Aan de basisscho lieren de taak om te zorgen voor cle fleurige plantjes om de fladderaars te lokken. Onder het toeziend oog van J. Katsman van de werkgroep schoolbiologie, voorzien de kinderen twee perkjes in de nieuwe tuin na een flinke schoffelbeurt van zaaigoed. Grijskruid, Oost-Indische kers en het bekende viooltje, de vlinders kunnen straks hun hart ophalen. „Verder kunnen de kinderen nu nog weinig doen, omdat alles nog kaal is. Daarom geven we vooral instructies hoe ze moeten zaaien en tuingereed schap moeten gebruiken", vertelt Katsman. Het is de bedoeling dat de kinderen de komende drie jaar elke maand de tuin komen onderhouden. Locatiedirecteur H. Schreurs van de Theo Thijssen- school denkt dat het project vooral leuk en leerzaam is voor de kinderen. „Het is volgens mij veel leuker buiten bezig te zijn met allerlei aspecten van biologie, dan dat ze in het lokaal uit een boekje leren." Terwijl de ene helft druk schoffelt en zaait, is de andere helft van de groep intussen bezig met een doe-tocht rond de Cornelia. Bij één van de opdrachten moet er (Advertentie) door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie heeft het onderzoek naar drie 'schiet gevaarlijke' jongens uit Zierik zee afgerond. Uit de verhoren is duidelijk geworden dat de tie ners tijdens hun dreigende spel bij de lialfpipe in het Hat- fieldpark niet in het bezit waren van een echt gaspistool. Volgens teamchef J. Muller ging het om een speelgoedwapen 'dat er be- driegelijk echt uitzag'. Aange zien dat ook verboden is, wacht de kinderen een alternatieve straf. De jongens van veertien, vijf tien en zeventien jaar speelden begin april op het plein voor de scholengemeenschap Pontes met een pistool. Daarbij namen ze een dreigende houding aan en werd voorbijgangers schrik aangejaagd. Het incident deed zich voor, kort nadat het op de school tot een geweldsuitbar sting was gekomen met een groep derdeklassers. Onderzoek van de politie heeft bevestigd dat beide zaken niets met elkaar te maken hebben. Bovendien blijkt het gebruikte gaspistool niet echt te zijn geweest. Politiechef Muller: „Het ver haal van de eigenaar is dat het ging om een speelgoedwapen dat gewoon te koop is in de win kel. Doorzichtig plastic waar aan je normaal gesproken me teen kunt zien dat het speelgoed is. Maar de beste knaap had het ding zwartgeverfd, waardoor het wapen er bedriegelijk echt uitzag. Dat is natuurlijk hart stikke link en net zo verboden." Jeugdzorgspecialist A. de Vides is één van de politiemensen die nauw bij het onderzoek betrok ken was. „Die mannetjes ideali seren zich op zo'n moment niet wat ze teweeg brengen. Ik ben professional, heb enige wapen kennis. Maar als ik zo'n wapen op me weet gericht, ga ik op de loop", schetst De Vides de ernst van de kwestie. Gekocht Een fotograaf van de PZC was toevallig ter plaatse toen de drie jongens met getrokken pistool op het plein stonden. Op dat mo ment was het wapen in handen van de kleinste van het stel, een jongen uit Angola. Hij bleek achteraf niet de eigenaar te zijn. Omdat dat bij aanvang van het onderzoek volgens De Vries nog niet duidelijk was, werd de jon gen maandag door twee agenten van school gehaald. Uit het ver hoor kon worden opgemaakt dat het speelgoed was gekocht door zijn Nederlandse vriend. De kwestie valt onder de Wet Wapen en Munitie en geldt als een misdrijf, dat verder door justitie wordt afgehandeld. naar tredplanten worden gezocht. Dat zijn planten waar overheen gelopen kan worden, zoals weegbree. Een jongen ontdekt daarbij met zijn vergrootglas een wel heel bijzondere bloem, een paardeliefje. „Dat is een paardebloem die verliefd is op een madeliefje", ver klaart een meisje de vergroeiing van de twee plantjes. Als alles af is en de planten hun kopjes boven de grond uitsteken, zal de vlindertuin officieel worden geopend. Na verwachting gebeurt dat kort na de zomervakantie. Ook zullen er in de toekomst informatiemiddagen ko men voor de bewoners van de Cornelia, vertelt G. de Groot van de zorginstelling. „Dit project is goed voor onze patiënten. Ze kunnen straks de kleurige planten en vlinders bewonderen en er komen eens in de maand kin deren langs. Vooral die interactie met de leerlingen is voor ons een belangrijk aspect van de vlindertuin." Aangezien de betrokkenen min derjarig zijn, wordt tevens de Raad voor de Kinderbescher ming ingeschakeld. De elf jongens en het meisje die zich eind maart schuldig maak ten aan opzettelijke geweldple ging tegen een schoolgenoot op de Pontes, moeten hun daad waarschijnlijk nog voor de zo mervakantie verantwoorden voor de kinderrechter, aldus Muller. De Vries: „Ze hadden van te voren afgesproken dat ze die j ongen te pakken zouden ne men. De officier van justitie steekt op dit soort zaken heel hard in. Waarschijnlijk staat hen een pittige alternatieve strafte wachten." De aanstichter van het geweld is tot aan de rechtzaak onder scherp toezicht gesteld, geeft De Vries aan. Hij mag alleen de straat op om naar school of de sportclub te gaan. Bij ieder an der gewenst uitstapje dient hij te worden vergezeld door zijn vader. De politie beschikt over een exact schema van zijn schoolrooster en reistijden met de bus, opdat kan worden ge controleerd of hij zich aan de af spraken houdt. Volgens De Vries betreft die aanpak een nieuw traject in de strijd tegen zinloos geweld onder jongeren. De poli tie concludeert uit het onder zoek dat de uitbarsting op de Pontes een incident was. door Harmen van der Werf BRUSSEL - Het Vlaams parle ment is overstag gegaan voor de Antwerpse haven. Een overgro te meerderheid, waaronder ook het groene Agalev, kiest voor verdieping van de Westerschel- de tot 12,80 meter. Vijf van de zes partijen hebben daar giste ren overeenstemming over be reikt. Alleen het Vlaams Blok wil nog verder gaan. Tot voor gisteren circuleerde in het Vlaams parlement nog het voorstel de Westerschelde 'slechts' zestig centimeter extra te verdiepen, tot 12,20 meter. Het gemeentebestuur en het ha venbedrijf van Antwerpen wa ren zeer ontstemd over dit plan. Dat heeft blijkbaar geholpen. CVP-parlementslid L. Caluwé erkent dat er eerst over 12,20 meter is gesproken. „Maar dat leefde vooral bij de socialisten van de SP en onder de groenen van Agalev", aldus de christen democraat. „Het is vanuit eco nomisch toekomstperspectief toch beter iets verder te gaan met een volgende verdieping." SP en Agalev hebben uiteinde lijk met 12,80 meter ingestemd, omdat aan het voorstel vele voorwaarden zijn verbonden. Zo moeten vooraf een maat schappelijke kosten-baten- analyse en een grensoverschrij dende milieu-effectrapportage (mer) worden gemaakt. Het Vlaams parlement stelt strikte eisen aan de veiligheid tegen overstroming en het be houd van natuurwaarden van de Westerschelde. Om de veilig heid te verbeteren, wordt ge dacht aan aanleg van meer gecontroleerde overstromings gebieden (in Vlaanderen), de verbreding van oeverzones en (mogelijk) een verbinding tus sen de Wester- en Oosterschelde ten oosten van Rilland. Via zo'n verbinding kan bij een super- storm water uit de Wester- naai de Oosterschelde. De Westerschelde moet een kronkelende rivier blijven en mag niet veranderen in een ka naal, luidt de hoofdvoorwaarde wat betreft de natuur. Bij een nieuwe verdieping zijn daar voor extra natuurcompensatie maatregelen nodig, door de aanleg van voor de Westerschel de typische natuurgebieden. Een verdieping van de vaarweg naar Antwerpen tot 12,80 meter maakt het mogelijk dat zeesche pen met een diepgang tot 13,40 meter zonder oponthoud de Westerschelde kunnen op- en afvaren. Het voorstel van het Vlaams parlement bevat ook passages ter verbetering van de veilig heid van de zeevaart. Voor be paalde schepen zouden vaar- plannen moeten worden gemaakt, zodat ze 'probleem loos' de nauwe doorgangen (Nauw van Bath) kunnen passe ren. Met gebruikers en produ centen van ammoniak, de risi covolste stof, moet overleg komen over beperking van dit transport. Het Vlaams parlement praat over twee weken met de rege ring over de plannen. Voor 1 juni moet Vlaanderen zijn stand punt over een Westerschelde- verdieping aan Nederland be kend maken, waarna de Neder landse politiek aan zet is. In de Tweede Kamer bestaan grote twijfels over het verder verdie pen van de Westerschelde. BURGH-HAAMSTEDE - In verband met het nog steeds rondwarende mond- en klauw- zeervirus heeft de Oranjever eniging Burgh-Haamstede het onderdeel ringsteken te paard geschrapt uit het programma van de Koninginnedagviering. Het bestuur van de Oranjever eniging is druk bezig om als al ternatief een wedstrijd ringste ken per fiets rond te krijgen. Deelnemers kunnen zich op maandag 30 april in de feesttent aanmelden. De ringsteekwed strijd wordt gehouden op de Beatrixweide en begint om 13.30 uur. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij Cadzand ligt waarschijnlijk de gevaarlijkste opruimplaats van munitie uit de Tweede Wereldoorlog van heel Nederland. Dit staat in een gis teren gepresenteerd onderzoek van de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. De stu die is verricht naar aanleiding van de vondst van oorlogstuig vorig jaar zomer op het strand bij Zandvoort. Of de opruimplaats bij Cadzand echt zo risicovol is, moet nog uit verdergaand onderzoek blij ken. Maar bij de Zeeuws- Vlaamse badplaats, ter hoogte van de Zwartepolder, zijn na 1945 zulke enorme munitiehoe- veelheden tot ontploffing ge bracht, dat er nog wel iets moet liggen. De munitie was afkomstig uit heel Zeeuws-Vlaanderen, dat maandenlang het toneel was ge weest van een bittere strijd tus sen de Duitsers en geallieerden. In totaal is er ruim 1.200 ton naar Cadzand gebracht, aldus militaire historici die het lande lijk onderzoek hebben gedaan. Onder water De kans dat er bij de Zwartepol der nog munitie ligt, wordt niet alleen daarom zo hoog inge schat. Bij Cadzand werden in één keer veel meer mijnen en bommen tot ontploffing ge bracht dan op het land, omdat dit onder water gebeurde. Dat was toen minder risicovol, maar de mogelijkheid is groter dat sommige niet zijn vernietigd. Een andere ruimplaats van mu nitie in Zeeland lag na de Twee de Wereldoorlog bij Vrouwen polder. Die wordt als minder risicovol ingeschat, omdat daar minder oorlogstuig naartoe is gebracht. De Zwartepolder is momenteel in beheer bij Het Zeeuws Land schap. Medewerker R. Beijers bergen kijkt ervan op dat die plekgevaarlijkzouzijn. Hij her innert zich dat er acht of tien jaar geleden één mijn ('een plat te schotel') gevonden is. Dat is alles. De gemeente Oostburg wijst door naar de provincie, maar daar staat Cadzand ook niet be kend als een risicovolle locatie. De provincie houdt zich er in elk geval niet mee bezig. Zij is wel betrokken bij de grote munitie- dumpplaats voor Zierikzee, in de Oosterschelde, de wrakken- ruiming in de Westerschelde en de dumpplaats van fosforgra- naten voor de Belgische kust. Momenteel wordt bekeken wat er met de dumpplaatsen moet gebeuren. Onderzoek De ministeries van Binnenland se Zaken en Defensie willen het daar niet bij laten. Ministers De Vries en De Grave gaan alle ge meente- en provinciebesturen met een 'munitieprobleem' aan schrijven. Zij moeten verder onderzoek doen in de eigen ar chieven naar het storten en ver nietigen van munitie na de Tweede Wereldoorlog. Het is vervolgens aan het gemeentebe stuur om te beoordelen of er ac tie moet worden ondernomen. Het Rijk zal bijdragen inde kos ten. pagina 19: Onderzoek munitie bijna afgerond Onder de kinderen van Tante Pollewop in Lewedorp is het een goede gewoonte om, zo tegen de tijd van de middag boterham, wat spelletjes te doen. Ouwetjes als zakdoek je leggen en Tik-tik-wie-ben- ik gooien nog immer hoge ogen bij de pupillen van het kinderdagverblijf. Vooral bij Jordi en Ruben. De twee vierjarigen konden er geen genoeg van krijgen. Toen het tijd werd de tafel te dekken en iedereen de kring verliet met andere bezighe den, wilden de jongens van geen ivijken weten. Het duo nam het spel hoogst serieus op. Ruben hield zijn ogen stijf dicht terwijl Jordi hem op de rug tikte en vroeg: „Tik, tik wie ben ik?" Ruben verstrekte zijn speel kameraad het enig juiste ant woord: „Jij!..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35