ABT gaat voor twee raadszetels PZC Duizendpoot Kesteloo verrast met een lintje Fanfare Accelerando viert 120-jarig bestaan gar den a Imabo adviseert ilaar-Goes als üw ecialist- 1 imabo i j j a j i n D D Q Q s B 0 si i Duo wil denktank zijn voor Thoolse bevolking 18 Windmolens aan kanaal brug te ver voor CDA jjf f NFGV WIJ HEBBEN EEN TUINCENTRUM vrijdag 27 april 2001 door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Ze zijn vastbesloten de Thoolse ge meenteraad te bestormen; L. van Doorn uit Sint-Maartens dijk en J. Boulogne uit Sint-An- naland. Met hun partij in op richting Algemeen Belang Tholen (ABT) gaan zij voor min stens twee raadszetels. Van Doorn: Komen we er met drie mensen in, dan kun je wel spre ken van een raadsverschui- ving." Het is voor het tweetal in ieder geval zaak om met de raadsver kiezingen van volgend jaar meer dan één raadszetel te ver overen. „Anders word je een ge- zelligheidsdier." En dat is het laatste wat Van Doorn (voorma lig statenlid van de ouderenpar tij AOV) en Boulogne (onder meer kaderlid van de Hout- en Bouwbond CNV) willen. Wat dan wel? Actie op Tholen. De politiek weer interessant maken voor mensen. Door met mensen in dorpen in gesprek te gaan. „We willen een soort verkie zingsprogramma schrijven van uit de gemeenschap. Niet voor Sinterklaas spelen, maar luiste ren naar mensen. De dingen die zij zeggen meenemen en erover nadenken. Kijken of het finan cieel haalbaar is", aldus Bou logne. Van Doorn; „Ideeën ver zamelen. Wij willen als denktank fungeren. Je kunt daarin niet zonder politiek. Als actiegroep moet je vechten, vechten, vechten. Daarom is het is, als je echt iets wilt bereiken, belangrijk om aan tafel mee te doen." De leden van de nu zittende raadsfracties blijven voorals nog kalm bij de gedachte aan vers bloed in de raadszaal. „Daar moet je nuchter in zijn. Het is logisch dat je als nieuw komer je doel hoog stelt. Dan zeg je niet: ik neem genoegen met één enkel raadszeteltje", re lativeert M. Dijke van de SGP. „Natuurlijk kun je er altijd stemmen aan kwijtraken. De verkiezingstijd komt er aan. Maar wij doen ons best en men sen weten ook wel wat de PvdA waard is", meldt PvdA-er M. van der Linde. Dat laatste ziet hij als grootste bezwaar van louter lokaal opererende partij en als ABT. Bij landelijke partij en met een Thools gezicht is sprake van een duidelijke poli tieke lijn. „Ik ben tot dusverre niet onder de indruk, omdat duidelijkheid ontbreekt. Het gaat me niet om de mensen, maar hoe zit het met die politie ke partij? Is dit alleen een avon tuur?" Lokaal De oprichters van ABT vinden juist het lokale karakter van hun partij de grote kracht. Bou logne: „Geen verantwoording verschuldigd zijn aan een lan delijke partij, maar wel voor ondersteuning bij andere soort gelijke partijen kunnen aan kloppen." Bovendien denkt hij met ABT plaatselijke kwesties beter te kunnen oplossen. Lan taarns langs een donkere weg bij een nieuwbouwwijk. „Daar wordt nu niet voor gevochten." Het tweetal vindt dat de ge meente sowieso te veel kwesties laat liggen. Economisch moet de gemeente worden opgewaardeerd, meent het duo. Meer 'schone' werkge legenheid, meer werk voor vrouwen en rustgevende recrea tie. Een andere verdeling van woningbouw over de kernen en een continue mogelijkheid voor aannemers enkele huizen te bouwen. In plaats van grotere wijken die door een projectont wikkelaar in één keer uit de grond worden gestampt. Het.provinciale streekplan ver kondigt andere ideeën. „Maar je hoeft toch niet alles voor zoete koek aan te nemen", aldus Van Doorn. Het komt hem voor dat de huidige Thoolse politici te gelaten zijn. „Dit wekt de in druk dat wij stil zitten, maar dat is niet zo", reageert M. van Beek van het CDA. „Wethouder Van Kempen praat regelmatig met de provincie over bijvoorbeeld de groei van de kleine kernen. Ik sta niet negatief tegenover een nieuwe partijmits die met nieu we ideeën komt. De boel be stuurlijk op z'n kop zetten is niet moeilijk, maar ik heb tot nu toe geen items gehoord waarvan ik denk: hé." Tot diezelfde conclusie komt ook P. van Belzen van de Chris ten Unie. Niet alleen is er al heel veel over woningbouw en be drijventerreinen gediscussi eerd: „Het is ook een gepasseerd station. Ik ben wel benieuwd naar de inhoud van de partijAls ze zich maar niet alleen enten op de ontevredenheid van mensen. Dat werkt niet. Die is altijd van zeer korte termijn en wisselt sterk." Daadkracht Van Doom en Boulogne zijn echter van plan zich op een posi tieve manier in de gemeentepo litiek te manifesteren, maar zetten wel vraagtekens bij de daadkracht van de gemeente tot nu toe. „Over alles is weieens ge sproken, maar het komt niet van de grond", vindt Boulogne. Ook mankeert het nogal eens aan de aanpak. Neem de kwestie nieuw gemeentehuis. Gestorte pap, oordeelt ABT. Daar had in een eerder stadium een referendum over gehouden moeten worden. Dan creëer je draagvlak. Hoezo wordt nu gepraat over Tholen- stad? De plaats van vestiging had in het openbaar moeten worden bediscussieerd, toen al le mogelijkheden nog open stonden. Hoewel, zegt Van Doorn, de geest in het gebouw belangrijker is dan de plaats van het gemeentehuis. En met die geest zit het nu juist zo goed in de gemeente, vindt E. Frigge-Hogesteeger van de WD. „Er waait, met de nieuwe burgemeester en de nieuwe ge meentesecretaris, een frisse wind door Tholen. Er zijn volop plannen en interesses. Geen in- de-la-blijfnota's. Er gebeurt juist zoveel. Voor mij is dat zelfs de reden dat ik nog wel vier jaar wil volmaken als raadslid." Daar mag, om iedereen scherp te houden, van haar best een partij bij. „Maar zomaar wat roepen schiet niet op. Ik kom er steeds meer achter dat je met el kaar het sterkst bent. Als alle neuzen dezelfde kant op staan." En of er tussen de huidige neu zen nog een nieuwe pastbet wij - feit Van Belzen sterk. „Ik heb de indruk dat het politieke kleu renpalet op Tholen al aardig is ingevuld." door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Het is weliswaar een luxeprobleem, maar dat maakt de situatie niet minder nijpend. De honderd twintig jaar oude Koninklijke fanfare Accelerando in Sint- Annaland kent een grote toe loop van leerlingen. En daar is heel veel geld voor nodig. Dit jaar, op 21 september, is het precies honderdtwintig jaar ge leden dat in Sint-Annaland een muziekvereniging werd opge richt. De eerste op Tholen. Des tijds twaalf leden groot. Mo menteel telt de fanfare vijftig leden, waarvan er dertig leer ling zijn. Zoals elke dorpsver eniging kende ook deze fanfare perioden van voor- en tegen spoed. Zo was de muziekclub tijdens de oorlogsjaren enige tijd uit de roulatie. In de na-oor- logse periode werden de instru menten echter weer opgepakt. Twintig jaar geleden brak een ware piekperiode aan wat jeugdleden betreft. De vereni ging had toen zelfs een jeugdor kest met ruim twintig leden. „Op concoursen werden daar mee hoge ogen gegooid", vertelt voorzitter Jack Westdorp. Anno 2001 heeft de vereniging evenmin reden tot klagen. Der tig leerlingen, zowel jeugd als volwassenen, zijn de gelederen de afgelopen jaren komen ver sterken. „Dat is gigantisch", oordeelt Westdorp, die een be langrijke stimulerende rol toe kent aan de activiteiten van de muziekvereniging. De leden van Accelerando laten met enige re gelmaat van zich horen. Vorig jaar speelden ze nog een belang- rijke rol in de productie en uit voering van het Setallands Spektakel. Er werd een proms- concert gegeven en bij tal van dorpsactiviteiten stonden de muzikanten paraat. Eveneens van belang is het feit dat er sinds een jaar of zeven blokfluitles wordt gegeven. Daardoor kun nen kinderen zich nog voor zij hun tanden gewisseld hebben aansluiten bij de muziekclub. „Een treffer, want juist in de tijd dat kinderen een keuze voor een vereniging maken kunnen ze ook bij Accelerando terecht. Daardoor heb je een gegaran deerde doorstroom", verduide lijkt de voorzitter van de club. Nieuwkomers Tegelijkertijd betekent dat in vesteren. Voor alle nieuwko mers zijn instrumenten nodig. Voor het nieuwe seizoen alleen al moeten zes bugels aange schaft. Bij elkaar goed voor der tigduizend gulden. Het hon derdtwintig-jarig bestaan van Accelerando wordt aangegre pen om verschillende acties op touw te zetten, die meteen wat geld in het laatje kunnen bren gen. Te beginnen op Koningin nedag met een Maxima(le) rom melmarkt in de plaatselijke veilinghallen. door lngrid Huibers KATS - Terwijl J. Kesteloo (74) uil Kats niets vermoedend met het Oranje Comité vergader de over het wel zeer bijzondere Koniginnebal dat zaterdag 12 mei gehouden wordt, verraste burgemeester M. Everaers van de gemeente Noord-Beveland hem donderdagavond laat met een lintje. Kesteloo kreeg de Koninklijke Onderschei ding vanwege zijn inzet al vanaf 1966 voor het Katse verenigingsleven. Niet alleen is Kesteloo al sinds dat jaar organisator van de Oranje feesten in het dorp, ook zet hij zich in voor speeltuinvereniging De Murpelpit, de sport vereniging Kats, de Senioren Ontspannings club Kats en het dorpshuis De Vriendschap, waarvan hij in de beheerscommissie zit. Voor de sportvereniging zorgt Kesteloo, jaren lang werkzaam als toestellenbouwer bij Schel de in Goes, onder meer voor het opknappen en vervangen van de binnensportmaterialen. Ook in de speeltuin is hij druk met het maken en on derhouden van de speeltoestellen. Daarnaast heeft Kesteloo nog genoeg energie over om zowel een trimgroep voor volwassenen als een trimgroep voor 55-plussers te leiden. Met het eremetaal trots op de trui gespeld poseert J. Kesteloo met zijn echtgenote. foto Willem Mieras door Richard Hoving MIDDELBURG - De fractie van het CDA in Middelburg ziet weinig in de plaatsing van windmolens langs het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Oude Veerseweg. Volgens de christen-democraten horen tur bines thuis op industrieterrei nen of bij boerenbedrijven. Het Kanaal door Walcheren is één van de vier mogelijke locaties voor het opwekken van wind energie in het stadsgewest Vlis- singen/Middelburg. Vorig jaar mei presenteerde het stadsgewest zeven mogelijke lo caties voor kleinschalige wind- parken. Drie van de zeven loca ties zijn onlangs geschrapt, meldde de PZC eerder deze week. Het gaat om de polder ten zuidwesten van Sint-Laurens bij de Pronkenburgseweg, de Middelburgsche polder ten westen van de A58 en het veer- plein in Vlissingen. Overgeble ven zijn het Kanaal door Wal cheren ter hoogte van de Oude Veerseweg, de Nieuwerkerke polder op de grens met de ge meente Borsele, haventerrein Vlissingen-Oost en het al be staande windmolenpark bij Rit- them. Het CDA is verrast door het be richt in de krant en heeft het col lege om opheldering gevraagd. Met name de mogelijke plaat sing van vijf windmolens langs het Kanaal door Walcheren is slecht gevallen. Het CDA wil weten of dat een collegebesluit is. Landschap Volgens de CD A-fractie stroken windmolens langs het Kanaal door Walcheren niet met de plannen die Middelburg heeft met het Veerse Meer en het be houd van het cultuur-histori sche landschap. Het opwekken van windenergie is volgens het CDA een industriële activiteit. De aangewezen plaatsen voor windturbines zijn dan ook indu strieterreinen. 1 ,i lüjiiesrsl Bang Is iedereen wel eens. Voor muizen, onweer of brand. Maar sommige mensen zijn constant bang. Zij durven hun huis niet uit. Anderen raken in paniek op onvewachte momenten Ze denken gek te worden en de controle over zichzelf te verliezen Weer anderen controleren tien keer per dag hun huis op spinnen. Herkent u dit' Vraag dan de brochure over angststoornissen aan, voor uzelf ol iemand die u kent. Bel 030-2971197. fax 030-2971198, of schri|f naar hel NFCV, postbus 5103. 3502 JC Utrecht info@nfgv.nl www.nfgv.nl DAEWOO TACUMA VANAF ƒ36.995,- De Tacuma, Daewoo's nieuwste aanwinst, is een midi-MPV die zich in één woord laat omschrijven: compromisloos. In het comfort bijvoorbeeld, in de veiligheidsverhogende maatregelen en in zijn ruimte. Zo biedt het interieur veel bewegingsvrijheid voor alle inzittenden. De voorste passagiersstoel kan bijvoorbeeld 180 graden draaien. Daarbij kent de Tacuma een bijzonder plezierig rijgedrag, mede dankzij de 1.8 of 2.0 liter motor. Plezierig is ook de tijdelijke gratis airco. Evenals de ABS met EBD, dubbele air bags en een keur aan comfort en bedieningsgemak verho gende zaken. Kortom, een heerlijk veelzijdige gezinsauto voor een instapprijs van 36.995,-. Redenen genoeg om langs de dealer te gaan en uw gezin uit te breiden met de nieuwe Tacuma. u bent toe aan 'n daewoo Euro Service Leasepri|s vanaf f 949.- p'm, gebaseerd op 48 maanden operationeel lease en 20.000 km loei van.ll de SX uitvoering Gemiddeld brandstofverbruik^ 3 tol 11 Iknvl en CO, uitstoot: 226 tot 265 gr/km Autobedrijf Moolenaar B.V. Kuyperlaan 287, Goes, 01 13-270026, e-mail: moolenaar@daewoo.nl GRASZODEN IN ÉÉN DAG EEN GROEN GAZON KONINGINNEDAG GESLOTEN Open dagelijks 8.00 - 12.00 uur 13 00 - 18.00 uur za. 8.00 - 17.00 uur zondag gesloten Grintweg 79, Yerseke Telefoon: OM3-572075 EU als één van de grootste inktjöp- organisat1es kan imabq het weten. Pilaar-Goes'is GEpAKANOEERO -■ 4 f s ^4 - - een succes. Goes Albert Joachimikade 33 Telefoon: (0113) 215401 I Fax: (0113) 216232

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32