Goes-Zuid wil groen behouden PZC PZC Laatste poging om Reimerswaal in bestuur museum te houden Twee jaar cel geëist voor steken met mes tijdens burenruzie Scholieren oefenen nieuwe verkeersregel Kapelle schrijft boze brief over verdwijnen postagentschap Hulptransport op weg naar Oekraïne 17 Buurtbewoners klagen over toenemende bebouwing Activiteiten voor huisvrouwen SGP neemt Everaers onder vuur Postkantoor dicht wegens ziekte Statenbijbel uit woning gestolen Diefstal uit winkel Fietser gewond na aanrijding Man gewond bij bedrijfsongeval Zware hagelbui treft Clingse tulpenvelden vrijdag 27 april 2001 door Esme Soesman GOES - Een roep om behoud van het groen in Goes-Zuid en een pleidooi voor meer inspraak als er weer groen dreigt te ver dwijnen. De praatavond giste ren met de gemeente werd door veel bewoners van deze wijk aangegrepen om hun zorg te ui ten over de steeds dichter wor dende bebouwing in het zuide lijk deel van de stad. De toenemende verstening bleek een heet hangijzer te zijn. Dat is inderdaad een ontwikke ling die gaande is, bevestigde wethouder S. Heijning. „In ze kere zin is dat bewust beleid van de gemeente en andere overhe den, om te voorkomen dat niet meer open ruimte in gebruik wordt genomen." Het karakter van de wijk verandert erdoor, luidde de door verschillende aanwezigen gespuide kritiek. „Je raakt het idee van ruimte kwijt. Je moet hier toch ook kunnen blijven leven." Aan de zuidkant van Goes staan fikse veranderingen op stapel. In drie jaar tijd moet de nieuw bouwwijk Ouverture verrijzen. BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen heeft voor de zo merstop nog vijf activiteiten op het programma staan. Op dinsdag 1 mei vertelt me vrouw Kloet-Slagér vanaf 14.00 uur in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede verhalen en .anekdotes over Schouwen-Dui- veland in het Zeeuws dialect. Op vrijdag 11 mei brengt de mu seumclub een bezoek aan Gale rie Eversdijk in Kapelle. Vertrek om 9.00 uur vanaf De Schutse. Op dinsdag 15 mei vindt er een excursie plaats naar een Wijn makerij in Nieuwdorp en 't Wienkeltje van Wullempje in Hoedekenskerke. Deelnemers vertrekken vanaf 12.30 uur bij De Schutse. Op 22 juni bezoekt de museumclub enkele locaties van De Kunstschouw. Vertrek om 9.30 uur bij De Schutse. Er komt een nieuw gebouwde brede school, die volgend jaar klaar moet zijn, en dat heeft weer consequenties voor de per celen waar nu cle Beatrixschool en de Casembrootschool staan. Bovendien wordt er gespeeld met het idee om van de ijsbaan een verharde skeelerbaan te maken. Die ontwikkelingen ba ren de inwoners van Goes-Zuid zorgen. „Ik pleit voor een to taalplan waarin het groene stuk gegarandeerd wordt. We moe ten daar zuinig op zijn, zodat onze nakomelingen ons later niets kunnen verwijten", aldus één van de aanwezigen. Sportzaal Volgens Heijning is het huidige gemeentebestuur niet van plan de 'groene long' aan te tasten. Over de verharding van de ijs baan is nog geen besluit geno men, benadrukte hij. Wel is in cle verre toekomst sprake van de bouw van een sportzaal in de buurt van de brede school. De wethouder baseert zich met de ze uitspraak op een onderzoek dat onlangs gedaan is naar Goe- se sportaccommodaties. Daar uit blijkt, liep Heijning op het nog uit te komen rapport voor uit, dat er geen tekort is aan zaalaccommodaties in Goes. Er zullen er eerder een paar ver dwijnen. Desalniettemin houdt de gemeente toch rekening met de bouw van een nieuw sportlo- kaal in Goes-Zuid over zo'n jaar of vijf tot tien. Dit met het oog op veroudering van de huidige sportzalen en met het feit dat sportzaal de Poel dan volledig is ingebouwd door kantoren. Ter wijl zo'n accommodatie, vindt het gemeentebestuur, eerder thuis hoort in een woonwijk. Naast groen ontbreekt het in Goes-Zuid ook aan speelter- reintjes, kaartte een andere aanwezige aan. Al eerder pleitte deze wijkbewoner voor speelge- bied, tot dusverre zonder resul taat. Zijn plan is nu om met het Willibrordcollege te gaan over leggen over een mogelijk brede re bestemming van het bij deze school behorende veld. Wellicht is er wat geld bij elkaar te bren gen waarmee een stuk grond kan worden gereserveerd en wat aan de drainage kan worden ge daan. door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen een 37- jarige inwoner van Ellewouts- dijk is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor poging tot doodslag twee jaar cel plus een jaar voorwaardelijk geëist. De man heeft 27 januari dit jaar zijn buurman meermalen met een mes gestoken. Een van de messteken doorboorde de long van het slachtoffer, die verder een deel van zijn pink moet mis sen. Officier van justitie A. S. Flik- weert nam de conclusie van de psycholoog over dat verdachte sterk verminderd toerekenings vatbaar moet zijn geweest. Ver der meende de officier dat de dader zijn slachtoffer 6700 gul den schadevergoeding moet be talen. De man bekende gisteren zijn bum-man na een heftige ruzie met een mes te hebben gestoken Het was het gevolg van een sle pend conflict dat eind januari REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Een deelnemer aan het verkeersexamen in Wemeldinge. foto Willem Mieras door Jacob Hoekman WEMELDINGE - Openbare basisschool Wemeldinge nam gisteren behalve een theoretisch verkeersexamen ook een praktijkexamen af voor de leerlingen van groep zeven. Daarbij konden de kinderen vast wennen aan de nieuwe verkeersregel die op 1 mei van kracht wordt: fietsers van rechts krijgen voorrang. De basisschool uit Wemeldinge heeft wat met verkeer. Vorig jaar ontving de school als één van de eersten in Zeeland het ver keerslabei van de samenwerkende ver- keersorganisaties. Dat label houdt in dat de school naast het verplichte verkeers examen voor groep zeven of acht nog veel meer verkeersactiviteiten op touw zet. Zo haalden groep één en twee deze week hun oversteekdiploma en groep drie en vier het fietsvaardigheidsdiploma. Groep zes kwam zelfs in aanmerking voor een heus fietsrijbewijs. Centraal in de acties van de basisschool staat de nieuwe voorrangsregel. Daarop is ook het praktisch verkeersexamen van groep zeven gebaseerd. De leerlingen maakten gistermiddag een fietstocht van zes kilometer door Wemeldinge waarbij ze alvast konden wennen aan het feit dat ze per 1 mei voorrang krijgen van gemoto riseerd verkeer als ze van rechts komen. Daarbij werd een beetje gesmokkeld. „Et- rijdt een verkeersouder in een auto rond jes en die past de regel alvast toe", vertelt directeur J. Eversdijk van de basisschool. Schriftelijk Behalve de school in Wemeldinge waren er gisteren nog duizenden basisscholen in Nederland die het theoretisch verkeers examen afnamen. In totaal deden 190.000 leerlingen uit groep zeven of acht mee aan het verkeersexamen van verkeersorgani- satie 3VO. De meeste scholen volstaan met een schriftelij k gedeelte. Om te slagen moesten de leerlingen minimaal 26 van de in totaal veertig punten halen. Voor basis school Wemeldinge vormde dat geen pro bleem: alle leerlingen kwamen er door. escaleerde in de steekpartij. „Ik voelde me bedreigd. De buur man gedroeg zich agressief. Daarom heb ik een mes gepakt" deed hij gisteren zijn verhaal op zitting. De dader zei anderhalf jaar lang" gevangen te zitten tussen zijn buren. De problemen begonnen met de buurvrouw, die aan de andere kant van hem woonde. Over en weer was er geluids overlast. Sinds augustus '99 hadden ze in toenemende mate last van elkaar. De buurvrouw deed telkens haar beklag bij het slachtoffer die het voor haar op nam. Stofzuigen Zo gebeurde dat ook op de laat ste zaterdag van januari. De man was boven aan het stofzui gen toen hij gebonk op de ramen en geschreeuw hoorde. Vervol gens ging hij naar beneden en pakte hij uit voorzorg een mes. Aan de achterdeur stond zijn buurman. „Ik was eerder al eens doorhem bedreigd. Hij gedroeg zich agressief. Ik was bang dat hij mij zou pakken", probeerde hij gisteren een verklaring voor de steekpartij te geven. Uit de rapportages van deskun digen bleek de verdachte een einzelganger te zijn. Sociaal heeft hij weinig contacten. Als zijn rust verstoord wordt, dan kunnen de spanningen bij hem oplopen en kan hij zich niet be dwingen. Uit de verslagen kwam wel naar voren dat hij op goede voet leeft met zijn vader. De man is bovengemiddeld in telligent en volgens de gedrags deskundigen is de kans op her haling minimaal. Radeloos Raadsman P. de Jonge wees op de kwalijke rol van de buurman. „Het slachtoffer is herhaalde lijk de woning binnengedron gen. De kern is dat mijn cliënt radeloos was. Maandenlang is hem druk opgelegd. Hij wordt beschouwd als een zonderlinge indringer in een buurt, waar veel familie van elkaar woont. De verwondingen zijn mede te wijten aan het slachtoffer zelf", verzekerde de advocaat. Hij vond poging tot doodslag niet bewezen en vroeg de rechtbank om een kortere straf. De man, die nog nooit eerder met justitie in aanraking kwam, keert niet meer terug naar Ellewoutsdijk. Hij heeft plannen om buiten Zeeland te gaan wonen. Uitspraak op 9 mei. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - De plotselin ge sluiting van het postagent schap in Wemeldinge is vol strekt misplaatst. Dat schrijft het gemeentebestuur van Ka pelle in een boze brief aan Post kantoren Nederland BV. Vorige week ging het postagent schap onverwacht dicht, vol gens Postkantoren Nederland BV vanwege een zakelijk ver schil van inzicht met de houd ster van het agentschap. De voorziening verdween daardoor opeens uit het dorp. „Wij achten een dergelijke slui ting zonder voorafgaande ken- nisgeving aan de bevolking en ons college volstrekt misplaatst, mede gezien de plaats die een dergelijke voorziening inneemt in de lokale gemeenschap", schrijven B en W aan Postkan toren Nederland. „Voor de wijze waarop nu van de ene op de an dere dag het postagentschap is gesloten kunnen wij geen enkele waardering opbrengen, hoe ernstig de verhouding tussen u en de postagentschaphoudster ook moge zijn"vervolgt het col lege. „Namens de Wemeldingse bevolking willen wij dan ook ons grote ongenoegen kenbaar maken over deze gang van za- door Ingrid Huibers GOES - Voorzitter C. Linssen van het museumbestuur weigert zich neer te leggen bij een drei gend vertrek van de gemeente Reimerswaal uit de gemeen schappelijke regeling voor de Bevelandse Musea. Met het aan bod van een 'expositie-eiland' schaal- en schelpdiercultuur in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes, hoopt hij de gemeente over de streep te trekken. Voorwaarde is wel dat het muse umpje in Yerseke zijn deuren sluit. De Reimerswaalse be stuurders willen juist in de toe komst hun bijdrage aan de gemeenschappelijke regeling inzetten om het museum met be hulp van vrijwilligers om te vor men tot een oudheidkamer. Een initiatief dat volgens Linssen zonder een professioneel be stuur nooit een lang leven be schoren kan zijn. Aanleiding voor het Reimers waalse besluit is een afgelopen winter verschenen rapport van het bureau Kolpron Consul tants uit Rotterdam. Daarin worden een aantal voorstellen gedaan voor de professionalise ring van de drie Bevelandse mu sea in Goes, Yerseke en Kapelle. Om onder meer extra personeel te kunnen aanstellen, een mo dernere presentatie van de col lecties te kunnen maken en een betere depotvoorzieningte kun nen realiseren, zal de financiële bijdrage van de vijf deelnemen de gemeenten (Goes, Reimers waal, Kapelle, Noord-Beveland en Borsele) ruwweg moeten worden verdubbeld. Dat zien de Reimerswaalse bestuurders niet zitten: zij hebben al veel langer WISSENKERKE - SGP-raadslid A. van der Maas, die zich gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Noord-Beveland in Wissenkerke buitengewoon opwond over de in zijn ogen ongebreidelde sollicitatiedrang van burge meester M. Everaers, kreeg weinig weerwoord. „Vind u het bestuurlijk en moreel acceptabel en respectabel om op dit tijdstip en onder deze omstandigheden weg te gaan?", vroeg hij Everaers, doelend op het feit dat de gemeente middenin een grootscheepse reorganisatie zit. Die hield zich op de vlak te. Hij ontkende echter niet dat hij aan het solliciteren zou zijn. Aanleiding voor de vragen van Van der Maas is een onlangs gepubliceerd artikel waarin Everaers werd getipt als mogelij ke nieuwe burgemeester van de gemeente Rucphen. ZIERIKZEE - Mensen die nog even wilden aanwippen bij het postkantoor in Zierikzee, stonden donderdagochtend vroeg voor een dichte deur. De balie voor transancties en de winkel waren 'wegens ziekte gesloten', aldus een handgeschreven briefje. Uit de notitie bleek niet wanneer het postkantoor weer geopend zou worden. „Uit veiligheidsoverwegingen besluiten we in zo'n geval het kantoor even gesloten te houden tot een vervanger is gearri veerd", aldus een medewerker. De in allerijl opgeroepen in valkracht arriveerde rond half elf, waarna het kantoor weer open ging. De postbussen waren wel gewoon vanaf 9.00 uur toegankelijk. VLISSINGEN - Een statenbijbel en een fototoestel zijn woensdagavond gestolen uit een woning aan de Nolleweg in Vlissingen. De inbraak gebeurde tussen acht en tien uur 's avonds. De totale waarde van de spullen bedraagt enkele dui zenden guldens. MIDDELBURG - Twee videocamera's zijn woensdagnacht gestolen uit een winkel aan de Lange Geere in Middelburg. De camera's hadden een waarde van enkele duizenden guldens. De dieven kwamen binnen door de toegang van het pand te forceren. MELISKERKE - Een vijftienjarige fietser uit de gemeente Veere is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding met een auto in Meliskerke. De fietser reed over de Dorpstraat komende vanuit de richting Pauwhoekstraat. Op de kruising met de Blauwpoortsweg verleende de jongen geen voorrang aan de 44-jarige automobilist uit de gemeente Veere die van links kwam. De fietser is met een hersenschudding en met kneuzingen overgebracht worden het ziekenhuis Walcheren. De automobilist reed na het ongeval door, maar werd later aangehouden. De fiets is stuk en de auto is aan de voorkant beschadigd. HULST - Bij een bedrijfsongeval op een bouwlocatie in de Abdaalseweg in Hulst is gistermiddag een 37-jarige man ge wond geraakt. De man is tijdens zijn werkzaamheden van een metalen trapje gevallen en kwam daarbij op een van de poten van de trap terecht. Hij is voor onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. ken." De gemeente dringt erop aan dat er op korte termijn een oplossing komt voor Wemeldin ge. Een tijdelijke mogelijkheid zou de plaatsing van een mobiel agentschap kunnen zijn. Fijn tjes wij zen B en W er nog even op dat de gemeente Wemeldinge, waaraan Postkantoren Neder land haar correspondentie richt, sinds 1970 niet meer be staat. De sluiting van het agent schap heeft geleid tot een hand tekeningenactie in het dorp, waarbij zo'n twaalfhonderd mensen hebben getekend. De handtekeningen worden waarschijnlijk aangeboden aan de Tweede Kamer. Het museumbestuur wil dat de collectie uit het schaal - en schelpdiermuseum in Yerseke verhuist naar Goes. foto Willem Mieras het gevoel vooral aan een verbe tering van het museum in Goes bij te dragen, terwijl er in Yerse ke weinig van de grond komt. Dit tot grote teleurstelling van Linssen, die constateert dat er op het vlak van het Bevelandse cultuurgoed blijkbaar 'geen be stuurlijke solidariteit' bestaat. Het vertrek van Reimerswaal betekent vooral voor de ge meenten zonder eigen museum (Noord-Beveland en Borsele) een flinke financiële tegenslag. Toch twijfelen de verantwoor delijk wethouders, A. Dees en F. Tollenaar, er vooralsnog niet aan, dat hun raden straks met het professionaliseringsplan zullen instemmen. Niet enthousiast Hoewel burgemeester A. Ver- bree van de gemeente Reimers waal het voorstel van Linssen voor de inrichting van een apar te schaal- en schelpdierexposi tie in het Goese museum met het college en de raad zal bespre ken, is hij er zelf niet erg enthou siast over. „Zelfs al zou je het museum in Yerseke sluiten, dan nog moeten wij jaarlijks zo'n 36.000 gulden extra ophoesten. De drie vrachtwagens, die be langeloos ter beschikking zijn gesteld door diverse transport bedrijven, zijn voor zeventig procent gevuld met voedsel. „De firma Jonker Fris uit Heus- den gaf twintig ton conserven. Verder kregen we drie ton aard appelen van boeren en particu lieren", zegt Stevens. Hij ver wacht niet dat het transport van de levensmiddelen problemen oplevert in verband met de mkz- crisis in Nederland. Ook de der tig procent kleding kwam gro tendeels van particulieren. „We hebben een groot aantal bedel brieven verstuurd." Dat vind ik veel", zegt hij. Ver- bree besteedt het gemeentegeld liever aan een oudheidkamer in Yerseke. „In Bruinisse is zo'n oudheidkamer ingericht en die draait uitstekend. Daar wordt de geschiedenis van de mossel en oestercultuur heel goed over het voetlicht gebracht." Het museumbestuur komt maandag 7 mei in Goes bijeen om over de toekomstplannen verder te praten. Het is de be doeling meteen na de zomer met de uitvoering van de eerste on derdelen uit het het Kolpron- plan te beginnen. door Jacob Hoekman KRUININGEN - Zestien vrij willigers van de stichting Sur plus uit Goes vertrokken giste ren met drie vrachtwagens en ruim 35 ton aan hulpgoederen uit Kruiningen naar het door overstromingen getroffen Oekraïne. Daar gaan de vrijwil ligers helpen met de wederop bouw van achtduizend vernie tigde huizen. Directe aanleiding voor het hulptransport is de watersnood waardoor het gebied zes weken geleden werd getroffen doordat de Tisza overstroomde. Ook buurlanden Hongarije en Roe menië hebben te kampen met de wateroverlast, maar volgens oprichter G. Stevens van stich ting Surplus is de nood het hoogst in de Oekraïne. „Alle aandacht is naar Hongarije ge gaan, maar in de Oekraïne ston den 62 dorpen onder water, waarvan nu nog drie. CLINGE - Een zware hagelbui in Clinge heeft tulpenkweker G. Michielsen aan de Statenboom- weg woensdagavond aanzien lijke schade opgeleverd. Michielsen bezit twee bollen- percelen buiten de dorpskern. Op een van zijn twee percelen schat de onfortuinlijke kweker de zichtbare schade op zo'n tien tot vijftien procent. „Pas als de gewassen zijn opgekomen, kan de totale balans worden opge maakt. Die zal hoogstwaar schijnlijk een stuk hoger zijn", vertelt zijn echtgenote A. Mi- chielsen-De Moor. De hagelstenen hadden een doorsnede tot zo'n drie centime ter. Opvallend was dat de hagelbui slechts een strook van ongeveer veertig meter breedte besloeg. Om die reden liep het andere perceel van Michielsen geen schade op. Dit gold eveneens voor de bollenvelden van zijn dorpsgenoot en collega kweker R. van Damme aan de Kijkuitstraat. Volgens dorpsraadvoorzitter J. van Dorsselaer-Weemaes heeft ook de rest van het dorp geen overmatige hinder van de ha gelbui ondervonden. Stevens houdt zich al jaren be zig met hulpverlening aan de Oekraïne. „Je moet er gewoon gek voor zijn, en dat ben ik ken nelijk." Hij richtte na verschil lende reizen naar de Karpaten de stichting Surplus op, samen met A. de Bruijne en P. Kopmels uit Kortgene. Stevens: „Zes jaar geleden ging ik voor het eerst naar de Oekraïne. Daar ont moette ik heel veel ellende maar ook heel veel vriendschap, onaf hankelijk van het feit of je hulp goederen bij je had of niet." Scholen Het gebied in de Karpaten liet Stevens niet meer los. Hij zette er diverse hulpprojecten op voor onder meer scholen en de land bouwsector. In augustus 1999 startte hij een reddingsactie voor twee jongetjes met een ha zenlip, waarop de kinderen de noodzakelijke operaties onder gingen. Stevens en de vijftien andere vrijwilligers blijven tot volgen de week zaterdag in de Oekra- (Advertentie) Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naarwww.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31