PZC Zwijgende fracties tergen ouders Vlaams parlement buigt voor haven Recreatiegrond Veerse Meer naar waterschap Kranig karwei Munitieput bij Cadzand riskant 15 Visser zwaargewond na explosie op toilet Werkstraf geëist voor mededader overval Coalitiepartijen weigeren discussie over directeur basisschool Wissenkerke Radarcontrole Fietser bijt van zich af zeeuwse almanak Spannend MIDDEN vrijdag 27 april 2001 Het schip kan op eigen kracht terug keren naar de haven van Vlissingen. Het is niet zwaar beschadigd. Volgens Marijs is de toiletdeur ontzet. Hij ver wachtte gisteren dat de Arne- muiden 22 vanmorgen in de haven zou aankomen. De Scheepvaartinspectie begint, zodra het schip is aangemeerd, met een onderzoek naar het on geval. door Rolf Bosboom door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Een visser uit Arnemuiden is gisteroch tend rond half drie gewond ge raakt bij een explosie aan boord. De visserman heeft zware brandwonden opgelopen en is opgenomen in een brandwon dencentrum in de Oost-Engel se stad Norwich. De man was doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Zwaar ge ëmotioneerd verliet woordvoer der W. van den Berge van de ou deractiegroep die strijdt voor de benoeming van R. Meuldijk tot directeur van openbare basis school De Vliete in Wissenker ke, gisteravond het gemeente huis. Omdat de coalitiepartijen in de raad (CDA, VVD, PvdA) daar niets voor voelden, werd over de strijd die ouders en ge meente over het directeurschap van de school voeren, niet gedis cussieerd. SGP-raadslid A. Van der Maas die de manier waarop het colle ge de benoeming de afgelopen maanden behandelde tijdens de rondvraag aan de kaak stelde, werd door burgemeester M. Everaers tot twee maal toe afge kapt. Heerste er gister rond het mid- MIDDELBURG - Bij een snel heidscontrole op de Waldam- meweg in Middelburg zijn giste ren 128 hardrijders bekeurd. Tussen 13.00 en 15.30 uur pas seerden 1266 voertuigen de ra dar. De hoogstgemeten snelheid was 89 kilometer per uur. Op de weg geldt een limiet van vijftig kilometer. De politie controleerde 's och tends op de rondweg in Bigge- kerke. Daar werden zeventien hardrijders betrapt. De radar stond opgesteld van 8.30 tot 11.45 uur. OUDDORP - Een 34-jarige fiet ser uit Ouddorp moest letterlijk van zich afbijten om een agres sieve automobilist van het lijf te houden. De man wilde woensdag met groen licht de Oosterweg over steken en werd bijna door de auto van z'n sokken gereden. Volgens de politie reed de auto mobilist door rood. Dat weer hield de chauffeur er niet van zijn wagen stil te zetten en ver haal te gaan halen. De woorden wisseling die ontstond draaide er op uit dat de fietser met zijn eigen pomp op het hoofd werd geslagen. Vervolgens wilde de automobilist twee vingers in de ogen van de Ouddorper steken. De fietser wist deze aanval tij dig te pareren, ving de vingers op in zijn mond en beet stevig door. Nadat de chauffeur eerst nog de fiets van zijn slachtoffer over een schutting had gegooid, ging hij er vandoor. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de belager. aan het werk op de Arnemui den 22. Hel schip, de Klaas Adriana, was aan het vissen in de vrije zone ten noorden van de Dog- gersbank. De explosie vond plaats in het toilet. Volgens B. Marijs, de eigenaar van het daguur nog een enigszins opti mistische stemming toen het college bekend maakte de be noemingsprocedure voor een nieuwe directeur voorlopig op te willen schorten, 's avonds was daar bij de ouders weinig meer van over. „Het is gewoon een zoethouder tje", zegt M. Geelhoed van het actiecomité over het voornemen van het college om een onafhan kelijke tussenpersoon te zoe- door Harmen van der Werf BRUSSEL - Het Vlaams parle ment is overstag gegaan voor de Antwerpse haven. Een overgro- schip, is de ontploffing veroor zaakt door het gebruik van toi- letverfrisser. De man heeft even in brand gestaan. De be manning heeft met het kust wachtcentrum in IJmuiden ge beld voor advies. Nadat de Nederlandse autori- ken, die een onderzoek zou moe ten instellen naar de afgelopen maanden gevolgde werkwijze. Zij is bang dat de 'adempauze' die de bestuurders willen inlas sen zich maandenlang zal voortslepen. De kwestie die door allerlei ac ties van de ouders deze week tot uitbarsting kwam, speelt in fei te al sinds het officiële vertrek afgelopen najaar van directeur M. Gelok van De Vliete. Sinds- te meerderheid, waaronder ook het groene Agalev, kiest voor verdieping van de Westerschel- de tot 12,80 meter. Vijf van de zes partijen hebben daar giste- teiten de Britse kustwacht hadden gewaarschuwd, is de man per helikopter van de vis sersboot overgebracht naar een ziekenhuis. De visser heeft brandwonden in zijn gezicht en aan zijn handen en benen. Marijs heeft donderdag met dien heeft verantwoordelijk wethouder A. Dees diverse ge sprekken gevoerd met onder meer de Medezeggenschap Raad (MR) van de school die er op aandrong Meuldijk, die de de afgelopen anderhalf jaar al als plaatsvervangend directeur fungeerde, officieel tot direc teur te benoemen. Uiteindelijk besloot het college toch met een schone lei te willen beginnen en op zoek te gaan ren overeenstemming over be reikt. Alleen het Vlaams Blok wil nog verder gaan. Tot voor gisteren circuleerde in het Vlaams parlement nog het voorstel de Westerschelde 'slechts' zestig centimeter extra te verdiepen, tot 12,20 meter. Het gemeentebestuur en het ha venbedrijf van Antwerpen wa ren zeer ontstemd over dit plan. Dat heeft blijkbaar geholpen. CVP-parlementslid L. Caluwé erkent dat er eerst over 12,20 meter is gesproken. „Maar dat leefde vooral bij de socialisten van de SP en onder de groenen van Agalev", aldus de christen democraat. „Het is vanuit eco nomisch toekomstperspectief toch beter iets verder te gaan met een volgende verdieping." SP en Agalev hebben uiteinde lijk met 12,80 meter ingestemd, omdat aan het voorstel vele voorwaarden zijn verbonden. Zo moeten vooraf een maat schappelijke kosten-baten- analyse en een grensoverschrij dende milieu-effectrapportage (mer) worden gemaakt. Natuurwaarden Het Vlaams parlement stelt strikte eisen aan de veiligheid tegen overstroming en het be houd van natuurwaarden van de Westerschelde. Om de veilig heid te verbeteren, wordt ge dacht aan aanleg van meer gecontroleerde overstromings gebieden (in Vlaanderen), de verbreding van oeverzones en (mogelijk) een verbinding tus sen de Wester- en Oosterschelde ten oosten van Rilland. Via zo'n verbinding kan bij een super- storm water uit de Wester- naar de Oosterschelde. De Westerschelde moet een kronkelende rivier blijven en mag niet veranderen in een ka- het ziekenhuis gebeld. „Zijn handen zijn flink beschadigd en hij is gewond in zijn gezicht. De verpleegster zei me dat het wel goed zou komen." De echt genote van de visser is gisteren via Schiphol met het vliegtuig naar Engeland gereisd. naar een nieuwe directeur. Be halve dat die beslissing geba seerd is opeen zeer persoonlij ke kwestie', bleef een duidelijke verklaring voor dat besluit van de kant van het college tot nog toe uit. Afgelopen woensdag sprak Dees met drie sollicitan ten. En dat was tegen het zere been van een grote groep ouders van kinderen op de school. Tot twee maal toe meldde de actievoe- naal, luidt de hoofdvoorwaarde wat betreft de natuur. Bij een nieuwe verdieping zijn daar voor extra natuurcompensatie maatregelen nodig, door de aanleg van voor de Westerschel de typische natuurgebieden (schorren). Een verdieping van de vaarweg naar Antwerpen tot 12,80 meter maakt het mogelijk dat zeesche pen met een diepgang tot 13,40 meter zonder oponthoud de Westerschelde kunnen op- en afvaren. Dat kan bij een uitge kiend vaargedrag. Het Vlaams parlement houdt de mogelijk heid open verder te gaan dan 12,80 meter, 'na deze fase'. Het voorstel van het Vlaams parlement bevat ook passages ter verbetering van de veilig- door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren voor de rechtbank in Middel burg tegen een 25-jarige man uit Goes voor zijn aandeel in een overval en een aantal bedrijfs- inbraken acht maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf geëist. Groen tilde het zwaarst aan de overval op de Goese koffieshop De Joker. De man werd toen op gebeld door zij n mededader met de mededeling dat er met weinig risico veel geld was te verdie nen. „Ik zat krap bij kas. Ik kon het geld goed gebruiken", zei hij. Op zijn scooter reden ze op 12 augustus '99 naar de koffie- rende ouders zich deze week op het gemeentehuis voor tekst en uitleg, waarbij de toon steeds grimmiger werd. Ook hield het overgrote deel van de ouders woensdag hun kinderen thuis van school. Meuldijk zelf noemde de door het college ingelaste adempau ze gistermiddag overigens 'zeer verstandig'. De ouders daaren tegen beraden zich vandaag op nieuwe acties. heid van de zeevaart. Voor be paalde schepen zouden vaar- plannen moeten worden gemaakt, zodat ze 'probleem loos' de nauwe doorgangen (Nauw van Bath) kunnen passe ren. Met gebruikers en produ centen van ammoniak, de risi covolste stof, moet overleg komen over beperking van dit transport. Het Vlaams parlement praat over twee weken met de rege ring over de plannen. Voor 1 juni moet Vlaanderen zijn stand punt over een Westerschelde- verdieping aan Nederland be kend maken, waarna de Neder landse politiek aan zet is. In de Tweede Kamer bestaan grote twijfels over het verder verdie pen van de Westerschelde. shop. Terwijl zijn compaan ge wapend met een pistool de over val pleegde, bleef hij met de scooter buiten wachten. Daarna gingen ze er met de buit - 3000 gulden en voor 1000 gulden aan wiet - vandoor. De officier vond medeplegen bewezen. Raadsman A, Neels gaf er de kwalificatie mede plichtig aan. Voor het overige kon hij zich vinden in de eis. In de zomer van '99 werden er in Borssele en Goes nog een aantal inbraken gepleegd, waarbij computers van Maatschappe lijk Werk en mobiele telefoons van Rital werden buitgemaakt. Deze goederen werden ver kocht. De Goesenaar heeft de strafbare feiten bekend. Uitspraak op 9 mei. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden neeint ongeveer 160 hectare grond langs en in het Veerse Meer over van Staats bosbeheer. Het gaat vooral om de gebieden die bestemd zijn voor intensieve dagrecreatie, zoals de Piet, de Schelphoek en de watersporteilanden. De na tuurgebieden blijven in handen van Staatsbosbeheer. De overdracht is een logisch vervolg op eerdere stappen. Zeeuwse Eilanden streeft er naar werkzaamheden rond het Veerse Meer die in wezen taken van het waterschap zijn, over te nemen en daarmee zijn positie te versterken. Het gaat dan om het beheer en onderhoud van wegen, fietspaden, parkeerter reinen en oevers. Door alles in één hand te brengen is het moge lijk efficiënter te werken en dus geld, dat moet worden opge bracht door burgers, te bespa ren. Zonder verlies Twee jaar geleden werd een eer ste stap gezet, toen het water schap de beheer- en onder houdstaken van Recreatieschap Veerse Meer overnam. De voor lopige resultaten daarvan stem men tevreden. Waar het recrea tieschap altijd met grote financiële problemen kampte, slaagt Zeeuwse Eilanden erin het werk zonder verlies te doen. Het waterschap is ook al gerui me tijd in gesprek met Staats bosbeheer. Die organisatie krijgt sinds 1993 geen geld meer van het ministerie om de recrea tieterreinen die zij bezit te on derhouden, omdat dat geen eigenlijke taak is van Staats bosbeheer. Die wilde daarom graag van de terreinen af. In en rond het Veerse Meer gaat om tussen de 140 en 160 hectare. Over de voorwaarden waaron der de overdracht kan gebeuren, is nu een akkoord bereikt. Het waterschap neemt het econo misch eigendom van de terrei nen over. Staatsbosbeheer be- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij Cadzand ligt waarschijnlijk de gevaarlijkste opruimplaats van munitie uit de Tweede Wereldoorlog van heel Nederland. Dit staat in een gis teren gepresenteerd onderzoek van de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. De stu die is verricht naar aanleiding van de vondst van oorlogstuig vorig jaar zomer op het strand bij Zandvoort. Of de opruimplaats bij Cadzand echt zo risicovol is, moet nog uit verdergaand onderzoek blijken. Maar bij de Zeeuws-Vlaamse badplaats, ter hoogte van de Zwartepolder, zijn na 1945 zul ke enorme munitiehoeveelhe- den tot ontploffing gebracht, dat er nog wel iets moet liggen. De munitie was afkomstig uit heel Zeeuws-Vlaanderen, dat maandenlang het toneel was ge weest van een bittere strijd tus sen de Duitsers en geallieerden. In totaal is er ruim 1.200 ton naar Cadzand gebracht, aldus militaire historici die het lande lijk onderzoek hebben gedaan. Onder water De kans dat er bij de Zwartepol der nog munitie ligt, wordt niet alleen daarom zo hoog inge schat. Bij Cadzand werden in één keer veel meer mijnen en bommen tot ontploffing ge bracht dan op het land, omdat dit onder water gebeurde. Dat was toen minder risicovol, maar de mogelijkheid is groter dat sommige niet zijn vernietigd. Een andere ruimplaats van mu nitie in Zeeland lag na de Twee de Wereldoorlog bij Vrouwen- taalt een afkoopsom van 500.000 gulden voor het weg werken van het achterstallig onderhoud aan wegen, fietspa den, parkeerterreinen en oe vers. De kosten van het beheer en onderhoud, geschat op 300.000 gulden per jaar, ver wacht Zeeuwse Eilanden te be talen uit de opbrengsten van de gronden. Taken Het waterschap neemt daar naast ook allerlei zaken over die niet onder zijn taken vallen. Het gaat dan onder meer om stei gers, afvalbakken en toiletvoor zieningen. Net zoals destijds bij de overname van de taken van het recreatieschap is het na drukkelijk de bedoeling dat die werkzaamheden buiten de wa- terschapskas worden gehou den, zodat de belastingbetalers van Zeeuwse Eilanden daar niet voor opdraaien. Voor het financieren van die ta ken ziet het waterschap drie mogelijkheden. Behalve dat de Staatsbosbeheer-terreinen geld opbrengen, wordt er met de betrokken watersportvereni gingen gepraat over een 'sub stantiële bijdrage'. Verder zijn er diverse subsidiemogelijkhe den. Niet helder De details van de overeenkomst zijn nog niet helder. Als het alge meen bestuur van het water schap er maandag 21 mei mee instemt, wordt er zo snel moge lijk een intentieverklaring on dertekend en verder gepraat. De bedoeling is dat Zeeuwse Eilan den in september een definitief besluit neemt over de overname van de terreinen. Met ingang van volgend jaar kan het water schap dan het beheer en onder houd uitvoeren. Daarna komt gelijk een derde stap in beeld: overname van het beheer van het water van het Veerse Meer. Dat is nu nog rijks water, maar de provincie streeft ernaar dat over te nemen en ver volgens over te dragen aan het waterschap. polder. Die wordt als minder risicovol ingeschat, omdat daar minder oorlogstuig naartoe is gebracht. De Zwartepolder is momenteel in beheer bij Het Zeeuws Land schap. Medewerker R. Beijers- bergen kijkt ervan op dat die plek gevaarlijk zou zijn. Hij her innert zich dat er acht of tien jaar geleden één mijn ('een plat te schotel') gevonden is. Dat is alles. De gemeente Oostburg wijst door naar de provincie, maar daar staat Cadzand ook niet be kend als een risicovolle locatie. De provincie houdt zich er in elk geval niet mee bezig. Zij is wel betrokken bij de grote munitie- dumpplaats voor Zierikzee, in de Oosterschelde, de wrakken- ruiming in de Westerschelde en de dumpplaats van fosforgra- naten voor de Belgische kust. Momenteel wordt bekeken wat er met de dumpplaatsen moet gebeuren. Archieven De ministeries van Binnenland se Zaken en Defensie willen het daar niet bij laten. Ministers De Vries en De Grave gaan alle ge meente- en provinciebesturen met een 'munitieprobleem' aan schrijven. Zij moeten verder onderzoek doen in de eigen ar chieven naar het storten en ver nietigen van munitie na de Tweede Wereldoorlog. Het is vervolgens aan het gemeentebe stuur om te beoordelen of er ac tie moet worden ondernomen. Het Rijk zal bijdragen in de kos ten. pagina 19: Onderzoek munitie bijna afgerond (Advertentie) Primafoon' YERSEKE - Vijf kranen van Jac Goud BV uit Waarde moesten er gisteroch tend aan te pas komen om een 350 meter lange pijp over de dijk nabij het Damse strandje in Yerseke te tillen. De huizenrij is onderdeel van de vers waterleiding die de mosselbedrijven straks van voldoende schoon Ooster- scheldewater moet voorzien. De aanleg van de leiding is nodig omdat aan het verwateren van de schelpdieren op Eu ropees niveau steeds strengere eisen worden gesteld. Na een tocht door het water werd de pijp op de kop van de Julianahaven op nieuw over de dijk getild. Daar ver dween de leiding in een langs de haven uitgegraven sleuf. De verswaterleiding bestaat in totaal uit twee waterbuizen en één buis bestemd voor besturingskabels. De ka bel- en eerste waterleiding zijn inmid dels klaar. De tweede buis is vermoede lijk begin mei gereed. Het totale project moet uiterlijk vrijdag 18 mei worden opgeleverd. foto Willem Mieras Onder de kinderen van Tante Pollewop in Lewedorp is het een goede gewoonte om, zo tegen de tijd van de middag boterham, wat spelletjes te doen. Ouwetjes als zakdoek je leggen en Tik-tik-wie-ben- ik gooien nog immer hoge ogen bij de pupillen van het kinderdagverblijf. Vooral bij Jordi en Ruben. De twee vierjarigen konden er geen genoeg van krijgen. Toen het tijd werd de tafel te dekken en iedereen de kring verliet met andere bezighe den, wilden de jongens van geen wijken weten. Het duo nam het spel hoogst serieus op. Ruben hield zijn ogen stijf dicht terwijl Jordi hem op de rug tikte en vroeg: „Tik, tik wie ben ik?" Ruben verstrekte zijn speel kameraad het enig juiste ant woord: „Jij!..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29