Wagenaar fluit zich naar de top Joost de Wilde vecht zich terug PZC Dankfried Verhage wil nog niet aan degradatie denken Jonge arbiter is ambitieus 25 Peter Vos kansrijk in biljartfinale bw vrijdag 27 april 2001 door Ron de Waal KRABBENDIJKE - De aanvul ling van het huidige scheids- rechterskorps staat er niet al te florissant voor. De 25-jarige Vincent Wagenaar uit Krabben- dijke is een positieve uitzonde ring. In hoog tempo werkte hij zich op naar groep 1 van het lan delijke jeugdvoetbal. Er prijken ondertussen al verschillende topwedstrijden op zijn palma res. „En daarmee zit ik bij het jeugdvoetbal op mijn top", ver telt de jeugdige arbiter. Wagenaar: „De wedstrijden in de eredivisie van de A-jeugd worden door de KNVB toebe deeld aan scheidsrechters uit de hoogste seniorengroep. Ze zijn erover bezig om ook deze duels aan jeugdscheidsrechters te ge ven, maar dat kan nog wel even duren. Daarom heb ik nu over schrijving aangevraagd naar het zaterdag-seniorenvoetbal. Het eerste jaar beschouw ik puur als een investering, om daarna hopelijk snel via promo tie hogerop te komen. Als de KNVB in de nabije toekomst alsnog het besluit neemt om de jeugdscheidsrechters naar de hoogste jeugddivisie door te la ten stromen, kan ik mijn over schrijving terugdraaien. Als dit binnen een jaar gebeurt, wordik automatisch weer in groep 1 ger plaatst." Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling van Wagenaar om al zo vroeg te gaan fluiten. Met veel plezier bekleedde hij tot en met de A-junioren de rechtsbui tenpositie, maar hij was zich te gelijkertijd ook bewust van zijn beperkte voetbalcapaciteiten. „Toen de overgang naar de seni oren zich aandiende, wist ik ge woon dat ik in het derde of vier de tex*echt zou komen. Commentaar Omdat Wagenaar zelf als voet baller niet te beroerd was om scheidsrechters flink van re pliek te dienen, werd hem ver schillende malen geadviseerd OOST-SOUBURG - Peter Vos van Biljart Vereniging Vcga uit Oost-Souburg geeft zichzelf wel een kans op het gewestelijk kampioenschap bandstoten tweede klasse, dat komend weekeinde wordt gehouden in Café De Wellenberch in Steen bergen. Het wordt voor de 34-jarige Vos zijn vierde deelname aan een ge westelijk kampioenschap. Nog niet eerder slaagde hij erin een titel te grijpen. Wel deed hij twee keer mee om de eerste plaats, maar faalde op het ultie me moment. Imposant om zelf maar eens een cursus te gaan volgen. „Ik kon inderdaad heel slecht met de scheidsrech ters overweg, dus ik had het wel een beetje aan mezelf te wijten dat ik dit soort commentaar kreeg." Toch werd de 'wijze raad' opge volgd en al snel bleek dat Wage naar op dit vlak wel degelijk ta lent bezat. In mei 1996 behaalde hij zijn eerste diploma, terwijl hij in december van dat jaar al promoveei'de naar groep 4. Al heel snel was toen ook al de keu ze gemaakt voor het jeugdvoet bal. „Daar haalde ik geweldig veel voldoening uit. Na een jaar in groep 3 gefloten te hebben, diende zich in de zomer van 1998 de mogelijkheid aan om promotie te maken naar groep 2. „Maar dat heb ik be wust verknald, omdat ik het nog te vroeg vond. Ik had mijn han den vol aan het niveau waarop ik op dat moment floot." Kwaliteitsgroep Een jaar later trad Wagenaar, na nadrukkelijk door de KNVB te zijn gevolgd, toe tot de zogenaamde kwaliteitsgroep. „Daarin kregen we intensieve begeleiding. We moesten bij voorbeeld een tiental keren in dat seizoen naar Bx-eda voor bij scholingen. Dat ging zo goed dat ik vorig jaar zomer naar groep 1 promoveerde, wat inhield dat ik wedstrijden mocht gaan leiden in de eerste divisie B-junioren en bij de eerste divisie A-junio- ren. Inmiddels floot Wagenaar al wedstrijden als NAC Bl-PSV BI en Den Bosch Bl-Ajax B2. Afgelopen woensdag was hij ac tief bij Dordrecht'90 Al-Sparta Al. Als gevolg van zijn sterke optredens kreeg hij in maart bo vendien de uitnodiging om als vlagger aanwezig te zijn bij de interland onder zestien jaar tus sen Nedeiiand en Zweden in Dordrecht. In de meeste wedstrijden die Wagenaar tot nu toe floot wax-en de rapporten die hij kreeg ruim voldoende. „Ik word meestal als rustig en zelfverzekerd beoor deeld en heb eigenlijk nog maar zelden een lastige wedstrijd ge floten. Ik px-obeer zo weinig mo gelijk te praten in het veld en consequent te blijven", aldus Wagenaar, die zichzelf ook niet typeert als een kaartenti'ekker. „Alleen in een seizoen in groep 2 heb ik er erg veel getrokken. Ik stond toen op een gemiddelde van één rode kaai"t en vier gele kaarten per wedstrijd." Gemekker Dat de wedstrijden bij de lande lijke jeugd die Wagenaar floot maar zelden echt stroef verlie pen, vindt hij eenvoudig te ver klaren. „Dat ligt puur aan het niveau waarop die jongens spe len. Zij zijn veel geclisciplineer- der dan de meeste senioren die op een lager niveau acteren. Die vertalen hun onkunde al snel in gemekker tegen de scheidsrech ter, terwijl ze beter hun eigen spel en vooral him spelregelken nis eens zouden moeten verbe- tex-en", klinkt het resoluut uit Wagenaars mond. Toch zal ook hij het komende seizoen met deze spelers te ma ken krijgen. „Ik'hoop dat ik uit eindelijk ook daar snel kan pro moveren naar bijvoorbeeld de derde en tweede klasse. Hope lijk zullen meer jeugdige scheidsrechters mijn voorbeeld volgen en zich niet laten weer houden door het feit dat je mis schien regelmatig vexrot ge scholden wordt. Er is ten slotte al een nijpend tekort aan scheidsrechters. Hoek-Kloetinge Wagenaar verheugt zich nu al op zijn eerste wedstrijden in het seniorenvoetbal. Ook daar wil hij zijn gx-enzen verleggen. „Mijn ultieme doel is om over een paar jaar Hoek-Kloetinge te mogen fluiten. Dan is mijn loop baan voor een groot deel ge slaagd." En betaald voetbal?,Dat is voor weinigen weggelegd. Laat ik zo ver nog maar niet vooruit den ken." Scheidsrechter Vincent Wagenaar: „Mijn ultieme doel is om over een paar jaar Hoek-Kloetinge te mo gen fluiten." foto Dirk-Jan Gjeltema Vos: „Dat moet nu maar eens an ders. Ik heb nog nooit een indi vidueel nationaal kampioen schap gespeeld. Wel met het Cl- team. Ik vond het heel imposant en wil dat ook wel eens meema ken in een persoonlijk kampi oenschap. Ik dicht mezelf wel kansen toe in deze eindstrijd. Gezien de moyennes is vooral de als eerste geplaatste Schrauwen een gevaarlijke klant. De overi ge moeten toch door mij te pak ken zijn." „Al ben ik vijfde geplaatst, er moet meer inzitten. Mijn moy enne is wat aan de lage kant om dat ik in de districtsfinale slecht ben gestart. Toch heb ik toen mijn gemiddelde nog kunnen opvijzelen. Dus het is zaak nu goed te beginnen. Ik weet van mezelf dat ik het kan. De vorm is er en het vertrouwen ook. Invitatie Peter Vos kreeg ook een invitatie voor het Schelde Top-toernooi, dat vrijdag, zaterdag en zondag in hotel Bom in Burgh-Haam- stede wordt gehouden, maar moest daarvoor tot zijn spijt af- Vos: „Het is jammer dat door het verschuiven van data deze twee toernooien nu samenvallen. Ik moest een keuze maken en om dat er aan een gewestelijk finale een vervolg zit, heb ik hiervoor gekozen." Tijdens de komende gewestelij ke eindstrijd krijgt Vos naast de eerder genoemde Schrauwen onder meer tegenstand van Ver voort uit Waalwijk en Jo Boog- aert uit Graauw. Een gevaarlijk outsider is George Mahu uit Lams waarde. De partijen gaan over 7 5 caram boles en beginnen vrijdag om 19.00 uur. Zaterdag en zondag wordt begonnen om 12.00 uur. De finale is zondag omstreeks 15.30 uur. Turner uit Sint-Annaland optimistisch ondanks maandenlange revalidatie door Alex Krappen SINT-ANNALAND - Het zal je maar gebeuren: je bent dertien jaar en ge staag op weg naar de Nederlandse turn- top. Dan, tijdens een paardsprong, gaat het mis. Je maakt een verkeerde bewe ging en raakt langdurig geblesseerd. Dat overkwam Joost de Wilde. De turner uit Sint Annaland, inmiddels veertien, is al xnxim zeven maanden be zig met de revalidatie. Soms heeft hij een pessimistische bui, maar hij zet door. Want hij weet dat hij zich - als de revalidatie voltooid is - weer zal kun nen meten met de besten van zijn leef tijdsgenoten. De turncarrière van Joost cle Wilde be gint al op vierjai'ige leeftijd. Zelf kan hij er zich weinig van herinneren, maar zijn vader Jan weet er nog alles van. „Mijn vrouw gaf les bij kleutergym en Joost stroomde al snel in." Als kleuter maakt hij snel vorderingen. Hij begint al snel aan het echte werk, en als de begeleiders bij zijn club WIK hem niet meer genoeg uitdaging kunnen bieden, beproeft hij zijn geluk bij de bondstraining in Bx-abant. Ook daar behoort hij al snel tot de topen dus gaat het gezin De Wilde op zoek naar een topsportgericht alternatief. Dat wordt gevonden in Rotterdam, bij SDS. Er gaat een wereld voor hen open. Jan de Wilde: „Bij SDS is er ook een steunpunt. Dat betekent dat er allerlei ondersteuning mogelijk is, van een fy siotherapeut tot adviezen van de bondstx-ainer Rob Stout. Daar heeft Joost dan geen training van, maar van zijn adviezen heeft hij toch veel ge leerd." Toptien De Wilde traint er nu, samen met zijn elfjarige broertje Bart, tweemaal per week. En sinds hij in Rotterdam traint, is hij gepromoveerd van categorie 5C naar categorie 3B. Hij zit tegen de top tien van zijn leeftijdsgroep aan. Vooral de medische faciliteiten zijn hem de laatste maanden van nut geweest. „De groeischijven van mijn el lebogen zijn geïrriteerd door een paardsprong. Eerst leek het erop dat het allemaal niet zo ernstig was, maar na de zomervakantie kreeg ik steeds meer last. Toen ben ik naar de SDS- dokter gegaan." Die had dus erg slecht nieuws en bleek niet bereid hem te sparen. Jan de Wilde waardeert die eerlijkheid. „Die dokter is recht voor z'n raap en zegt waar het op staat. Het. was duidelijk dat Joost voorlopig niet meer zou kunnen tur nen." Sindsdien is de Thoolse turner aan het revalideren. „Ik heb een tijd met elle- boogbraces gelopen om ze toch maar zoveel mogelijk te ontlasten. Inmiddels mag ik weer een beetje met mijn armen werken, maar nog niet op de toestellen. Het blijft voorlopig bij opdrukken te gen de muur." Daarnaast doet De Wilde vooral krachttraining voor zijn benen. Als het allemaal meezit, dan mag hij over een Turner Joost de Wilde (rechts) en zijn jongere broer Bart. foto Dirk-Jan Gjeltema paar maanden weer aan de toestellen. „Maar er kan tot die tijd nog van alles misgaan. Mijn ellebogen zijn nog niet heel sterk, en voor je het weet maak je een verkeerde beweging en dan sta je zo maar weer een paar maanden aan de kant." Het zijn zware maanden geweest voor Joost de Wilde, maar zijn vader bewon dert zijn doorzettingsvermogen. „Al die maanden heeft hij niet kunnen tup- nen, maar hij heeft nooit geklaagd. Hij heeft altijd doorgezet en dat geeft aan dat hij er echt voor gaat." De Wilde zelf nuanceert dat. „Af en toe heb ik momenten dat ik er even niet meer in geloof dat het ooit nog goed komt. Dan heb ik ook geen zin om wéér krachttraining te doen en om wéér naar die fysiotherapeut te gaan. Maar geluk kig zijn dat maar momenten. Over het algemeen ben ik wel optimistisch." De wedstrijden die hij nu als toeschou wer bezoekt, zijn zonder uitzonderin- gen moeilijke momenten voor hem, maar geven hem ook een doel om naar toe te werken. „Als ik bij zo'n wedstrijd ben, dan wil ik het liefst mijn tuimspul- len aandoen en naar de toestellen toe." Dat zal dus nog even duren, maar echt bang is hij niet. „Ik ben al vaker gebles seerd geweest. Dat was niet zo erg en langdurig als nu, maar toen ben ik ook teruggekomen." Eerst zal hij het nog rustig aan moeten doen, om uit te vinden wat kan en wat niet. Jan de Wilde is realistisch genoeg om in te zien dat zijn zoon misschien niet meer op zijn oude niveau terug kan komen. „Misschien kan hij na de revali datie toch niet meer de dingen met zijn ellebogen die hij ervoor wel kon." Tiirkü Joost de Wilde zelf denkt dat dat wel mee zal vallen. „Het komt wel goed, en als het goed komt, dan kan ik meedraai en in de top van mijn leeftijdscategorie. Ik ben pas bij een wedstrijd in Prinsen beek wezen kijken en de dingen die mijn concurrenten lieten zien, zagen er niet overdreven moeilijk uit." Eex-ste hoogtepunt om naar uit te kijken is de demonstratie die SDS binnenkoi't geeft in het Finse Türkü. De Wilde zal daar alleen een vloeroefening doen en dan ook nog de figuren waarbij hij zijn armen moet gebruxken overslaan, maar toch vindt hij de trip naar Finland be langrijk. „Ik heb al lang geen wedstrij den meer geturnd en toch word ik uitge nodigd. Dat geeft aan dat ik er ondanks die blessuie toch nog bij hoor. De club heeft me niet laten vallen. Dat betekent veel voor me." Op de lange termijn wil hij doorstoten naar de landelijke seniorentop en daar na nog verder „Misschien kom je me la ter tegen bij een internationaal toer nooi. Dat is een droom van mij. Ik denk dat ik dat wel kan bereiken." door Vincent de Rijke KOUDEKERKE - Dankzij het punt dat VCK zaterdag over- liield aan de Valkenisser derby (1-1 tegen de Meeuwen) bevindt de ploeg zich voor het eerst sinds weken weer boven de rode de- gradatiestreep. Vlak voor de seizoensouverture waren de verwachtingen hoog gespannen in Koudekerke en dat bleek niet onterecht want de eerste duels verliepen voortva rend. Hierna volgde een minde re periode waarait VCK pas on langs omhoog wist te kruipen. Net op tijd, zo blijkt nu, want met nog twee duels te gaan heeft VCK het weer in eigen hand. „Degx-adatie? Dat weiger ik te accepteren", aldus VCK's laat ste man Dankfried Verhage (33). „Ik durf er echt niet aan te den ken." Het zijn strijdlustige woorden van de speler die al dik vijftien jaar deel uitmaakt van de hoofdmacht van VCK, de club die momenteel onder leiding staat van Karl Vergouwen. Die zelfde Vergouwen schatte begin dit seizoen in dat zijn formatie wel eens hoge ogen zou kunnen gaan gooien. Maar van het handjevol spelers waarmee VCK zich verrijkte (voorname lijk ex-Vlissingen-spelers) zijn er weinig of geen meer over. Parallel Maar Verhage betwijfelt of de prestaties onlosmakelijk ver bonden zijn met het vertrek van deze spelers. „Je kunt een paral lel trekken naar vorig seizoen. Het gaat doorgaans goed tot het middenstuk van de competitie. Dan begint vaak onze mindere fase van de competitie. Of het typisch VCK is, weet ik niet. Ik weet wel dat het gelijkenissen vertoont met het verloop van andere seizoenen. Maar toen verti-okken er tussentijds geen spelers. Ook vorig seizoen waren we sterk gestai*t en moesten we tot de laatste wedstrijd aan de bak om erin te blijven." VCK heeft een jong team en Dankfried Verhage is een van de weinige geroutineerde krach ten. Hij noemt zichzelf 'de Nes tor van het gezelschap'. Mede door het feit dat hij ook nog eens de defensie leidt als laatsteman, wil hij koste wat kost erbij zijn in de laatste twee duels van dit seizoen. Maar dat zou wel eens voor pro blemen kunnen zorgen. Verha ge, die met zijn doelpunt gai'ant stond voor een punt tegen Meeuwen, kreeg in datzelfde duel een knietje op zijn boven been. Hij speelde de wedsti'ijd uit maar de blesseerde bleek ernstiger dan verwacht. De af gelopen week stond voor hem in het teken van het behandelen van de zere plek met ijs. Dit om er zaterdag bij te kunnen zijn wanneer VCK de strijd aan bindt met GPC. Geen gelukkige tegenstander volgens Verhage. „Jammer dat wij in die eindfase steeds ploegen treffen waarvoor er nog van alles op het spel staat. Meeuwen deed afgelopen zater dag nog mee voor een periodeti- tel. Nu krijgen we GPC, dat weer volop meedoet voor de laatste periodetitel. Maar ge lukkig hebben we alles in eigen hand. De opdx-acht is duidelijk: winnen." En dat is inderdaad een vereiste, want naast het al gedegradeer de WIK zal er nog een ploeg rechtstreeks moeten degrade ren. De ploeg die als twee na laatste eindigt zal degradatie wedstrijden moeten gaan spe len. Voor die laatste twee plaatsten komen in principe nog drie ploegen in aanmerking. Naast VCK zijn dat DFS en Be velanders. Slechts een van deze drie zal zeker zijn van lijfsbe houd. En mocht VCK het halen, dan hebben de jongelingen die de vexdrokken spelers hebben ver vangen wel degelijk hun steen tje bijgedragen. Wat te denken van de 17-jarige invaller Ro nald Ovaa, die eerder dit seizoen diep in blessuretijd de 2-1 bin- nenprikte tegen hekkensluiter WIK. Mocht VCK het halen, dan zou deze goal achteraf wel eens een kapitale kunnen zijn. Ook worden de prestaties van de even oude Sebastiaan Schipper geroemd, die sinds enige tijd de rechtsback is van de ploeg van oefenmeester Vex-gouwen. Hoogtepunt Vergouwen zal volgend seizoen afgelost worden door Ad Poort vliet. Verhage had eigenlijk al besloten er na het huidige sei zoen mee te stoppen. Maar nu komt hij tei-ug op deze beslis sing. „Begin dit seizoen heb ik geroepen dat dit definitief mijn laatste seizoen zou zijn. Maar aan de andere kant vind ik datje op je hoogtepunt moet stoppen. En ik vind dit niet bepaald een hoogtepunt. Ik mag dus wel zeg gen dat ik nog twijfel. Mijn twee zoons (Dylan en Mitchell) voet ballen nu ook bij VCK. En dat vind ik schitterend om te vol gen. Nu spelen ze nog om tien uur 's ochtends en dat zou nog te combineren zijn." Verhage heeft voldoende verr trouwen in een goede afloop voor zijn club. Degradatie is wat hem betreft nog ver verwijderd. „Daar durf ik echt niet aan te denken. Dat weiger ik te accepr teren. En als ik zie hoe de groep momenteel bezig is, geldt dat voor iedereen." Dankfried Verhage van VCK: „Degradatie? Dat weiger ik te accep teren." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25