3d PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Kabinet overleeft vuurwerkdebat Rustdag niet per se op zondag Rechter verbiedt blokkades door boze varkensboeren Ex-voorzitter eist inzage in dossier fraude EU-geld Dirigent Van Zweden beroofd en ontvoerd VACATURES* A 11° 17° Oppositiepartijen zeggen vertrouwen in minister De Grave op Personeel mag religieuze vrije dagen kiezen CIA helpt vredesproces een handje Badmode bedekt meer en meer Ethiopische studenten kapen militair toestel Vlaams parlement wil toch dieper Terneuzen bij laatste acht in beker Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 1 Protesten bij bezoek koningin ZW 3 Af en toe regen Wolkenvelden en regelmatig regen. Vanavond droger, en enkele opklaringen. Maximumtemperatuur rond 11 graden. 244e jaargang no. 99 vrijdag 27 april 2001 losse nummers 2,00 Van 21 april t/m 19 mei De Maand Van De Vrijheid 2 0 0 1 Kijk op: www.maandvandevrijheid.nl internet: www.pzc.nl door Ap van den Berg en Koos van Wees DEN HAAG - Het kabinet heeft het debat over de vuurwerkramp in Ensche de overleefd. Geen van de betrokken ministers en staatssecretarissen hoef de uiteindelijk af te tre den. Alleen minister Frank de Grave van Defensie bleek tijdens het debat het vertrouwen van alle oppositiepartijen te hebben verloren. Door de steun van de regeringspartijen PvdA, WD en D66 kon hij toch blijven zit ten. De Grave meende ondanks de weerstand van de oppositie 'ge loofwaardig, volwaardig en met kracht' als minister te kunnen blijven functioneren. Hij was wel aangeslagen, erkende hij na het debat. De Grave wordt verweten dat het bureau op zijn ministerie dat adviseerde over vuurwerk opslag niet duidelijker aangaf dat de opslag bij S.E. Fireworks verboden had moeten worden. De Grave zelf was van het be staan van het bureau aanvanke lijk niet eens op de hoogte, maar volgens de oppositie wel poli tiek verantwoordelijk. „Poli tiek verwijtbare nalatigheid", betitelde ChristenUnie-woord- voerder Slob de positie van de minister. In het rapport-Oosting over de vuurwerkramp werd gesteld dat het bureau de kennis die ze had van het gevaar van het op geslagen vuurwerk 'onvoldoen de had laten doorwegen in de advisering'. Oosting conclu deerde dat met een betere advi- van onze redactie binnenland UTRECHT - Chef-dirigent Jaap van Zweden (40) van het Resi dentie Orkest is in de nacht van woensdag op donderdag in Am sterdam samen met een 45-jari- ge vriend slachtoffer geworden van een gewapende overval, ontvoering en een beschieting. Volgens de politie stapte om vier uur in Amsterdam een onbeken de man achterin de auto bij Van Zweden en de vriend, die achter het stuur zat. De man bedreigde de twee met een vuurwapen en dwong hen geld af te geven. Hij sommeerde de bestuurder naar Vinkeveen te rijden. Bij de af slag Vinkeveen liet de overval ler de auto stoppen. Daar bleek ddt de overvaller en zijn slacht offers waren gevolgd door een tweede auto. Toen de overvaller half uit de auto stapte om met zijn handlanger te communice ren, gaf de bestuurder vol gas, waardoor de man uit de auto tuimelde. De overvaller opende meteen het vuur. De inzittenden bleven ongedeerd. ANP sering de ramp wellicht niet had plaatsgevonden. Volgens CDA-fractieleider De Hoop Scheffer was ook minister Pronk veel te verwijten, omdat op het ministerie van VROM veel fouten zijn gemaakt in de aanloop naar de ramp. De fou ten van het ministerie van De fensie werden echter ernstiger bevonden. Het kabinet verwierp de opvat tingen van de oppositie. Volgens minister De Vries (Binnenland se Zaken) is er geen rangorde aan te brengen in verwijtbaar heid van individuele ministers. Minister Pronk betoogde dat hij net zoveel verantwoordelijk heid heeft voor de fouten van het bureau op het ministerie van De Grave, omdat dat ook onder de milieu-inspectie viel. De Hoop SchefEer op zijn beurt noemde de houding van het ka binet 'beschamend'. „Wat moet er worden gedaan in Nederland voordat iemand hier zegt: ik hou de eer aan mezelf?" Excuus-minister D 6 6 vond het wegsturen van één kabinetslid echter 'te gemakke lijk'. D66 had eerder aangege ven niemand te willen wegsturen, maai- het wel te kun nen begrijpen als een van de be windslieden de eer aan zichzelf zou houden. Het hele debat stond vooral in het teken van boetedoening en het trekken van lessen voor de toekomst. PvdA-fractieleider Melkert gaf de betrokken be windslieden een soort 'laatste waarschuwing'. „Ieder zal zich moeten afvragen welke rol hij kan spelen in het herstel van het geschonden vertrouwen van de burger." GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - Actievoerende var kensboeren mogen vandaag geen wegen blokkeren. Dat heeft de president van de recht bank in Arnhem gisteravond beslist in een kort geding dat was aangespannen door verla dersorganisatie EVO. Bestuurslid J. Brok van de Ne derlandse Vakbond Varkens houders (NW) kreeg zes uur de tijd om zijn achterban te infor meren over het afgelasten van de acties. Varkensboeren uit alle hoeken van Nederland wilden vandaag blokkades op snelwegen opwer pen uit protest tegen het beleid van minister Brinkhorst van Landbouw. De bewindsman is volgens hen 'onwillig' om snel met een acceptabele opkoopre geling te komen voor varkens. De landbouworganisatie LTO Nederland en de NW namen af stand van de acties. Melk Minister Brinkhorst wil mee werken aan een steunregeling voor melkveehouders die zijn getroffen door de mkz-crisis. UTRECHT - Het personeel van groothandels in levensmiddelen kan voortaan christelijke vrije dagen inruilen tegen andere re ligieuze feestdagen, zoals het offerfeest. De vakcentrale FNV noemt dit een unieke CAO-af- spraak. In steeds meer CAO's wordt re kening gehouden met de religi euze achtergrond van werkne mers. In de schoonmaakbranche be staat al de mogelijkheid om vrije dagen op te nemen voor niet-christelijke feesten, mits zij op tijd zijn aangemeld. Hier kunnen de opgenomen vrije da gen nog niet worden ingeruild tegen christelijke vrije dagen. De werkgevers in de groothan del levensmiddelen houden bij bet maken van roosters en bij overwerk voortaan ook meer re kening met de religieuze ver plichtingenvan de werknemers, zoals de ramadan, aldus FNV Bondgenoten gisteren. ANP Hij stelt de regeling vandaag voor in het kabinet. De zoge noemde solidariteitsheffing houdt in dat de boeren die meer melken dan hun quotum toe staat, de geruimde boeren hel pen. Die krijgen dan een bedrag van veertig cent per liter melk die ze voorheen leverden. Vaccinatie Volgens het College van Beroep voor het Bedrijfsleven moet het Europees Hof van Justitie zich uitspreken of het EU-verbod om dieren te vaccineren rechtmatig is. Het college kwam daarmee naar aanleiding van een zaak die is aangespannen door een hobbyboer en de Drentse en Groningse afdelingen van de Dierenbescherming. Die had den gevraagd om hun dieren te mogen inenten tegen mkz. In Den Haag besloot de presi dent van dë rechtbank dat het onderzoek naar de ziekte in Kootwijkerbroek niet hoeft te worden overgedaan. In het Ve- luwse dorp bestaat twijfel over besmetting. De rechtbank te Zutphen ver klaarde een eis van de stichting Boer en Vee om de Europees kampioene roodbont Sabina 17 te laten leven niet-ontvanke- lijk. De koe staat in Terwolde, in het gebied waar alle evenhoevi- ge dieren moeten worden ge dood. GPD/ANP pagina 16: België onderzoekt veesmokkel Minister De Grave van Defensie staat na het debat de pers te woord. foto Robert Vos/ANP EPE - Boze boerinnen demonstreren tijdens het bezoek van koningin Beatrix en minister Brink horst van Landbouw aan het door mkz getroffen gebied rond Epe. De vorstin en de minister moes ten op weg naar het gemeentehuis van Epe door een haag van zwarte vlaggen die door boeren wa ren meegenomen als protest tegen de afhandeling van de crisis. „Ons bedrijf werd als één van de eer ste geruimd. En nu gaat de koningin naar binnen zonder om te kijken", zei een teleurgestelde boe rin. Binnen sprak de koningin met getroffen boe ren, de predikant en een campinghouder. Eerder op de middag had de koningin al gesproken met veehouders in Stroe. foto Tom van Dijke/GPD door Paul Koopman en Lianne Sleufjes DEN HAAG - Winkeliers moe ten de mogelijklieid'krijgen hun zaak het hele jaar door op zon dag open te stellen. Zij moeten dan wel een andere vaste dag in de week aanmerken als 'rust dag'. Een Kamermeerderheid van PvdA en WD wil dit voor stellen in een initiatiefwet, die een aanzienlijke verruiming be tekent van de huidige regeling. De fracties denken hiermee het etnisch ondernemerschap te sti muleren. Volgens PvdA en WD houdt de Winkeltijdenwet, met een in (Advertentie) JOMONTE 6 CH ONT ERPEHS COMMER- MORGEN IN DEZE KRANT!! principe verplichte rustdag op zondag, onvoldoende rekening met het feit dat steeds meer on dernemers allochtoon en niet- christelijk zijn. Moslims bij voorbeeld, zien niet de zondag maar de vrijdag als rustdag. Zij hebben daardoor minder baat bij de Winkeltijdenwet dan au tochtone middenstanders. Een verplichte rustdag is wel noodzakelijk, vindt PvdA'er Rik Hindriks die samen met WD'er Stef Blok het voorstel ontwerpt. „Je moet mensen in de gelegen heid stellen een dagje samen naar het strand te gaan of naar de kerk. Vanuit de Nederlandse historie is de zondag een rust dag. Maar dat hoeft niet te gel den voor mensen uit een andere cultuur", aldus de PvdA'er. Hindriks en Blok willen dat ge meenten zelf bepalen welke dag als rustdag wordt aangemerkt. Of dat per wijk ingevuld wordt via verzoeken van bevolkings groepen of op een andere ma nier, bezien de twee nog. „Maar winkeliers die niet op zondag open willen, hoeven dat niet." Hindriks en Blok denken het voorstel in juni bij de Tweede Kamer in te dienen. Dit initiatief sluit volgens Hin driks naadloos aan op een wets voorstel dat vorig jaar door PvdA en ChristenUnie is inge diend. Dat wil werknemers het recht geven zelf hun rustdag te bepalen. De huidige Winkeltij denwet staat gemeenten in het algemeen maximaal twaalf koopzondagen per jaar toe. Het CDA en de SGP zien abso- De Amerikaanse inlichtingendienst CIA zit vandaag een bij eenkomst voor van hoge officieren van het Israëlische leger en de Palestijnse politiemacht. Hiermee wil Washington de par tijen in het Midden-Oosten onder druk zetten om het geweld in de Gazastrook en op de Westelijke Jor- daanoever te verminderen. KHARTOEM - Een groep Ethi opische studenten heeft giste ren een militair vliegtuig met vijftig passagiers gekaapt. De Antonov stond gisteravond laat aan de grond in Khartoem, de hoofdstad van Soedan. De Ethiopische televisie maakte melding van de kaping, maar gaf geen bijzonderheden over de kapers zelf. Het vliegtuig maakte in Ethio- 23ië een binnenlandse vlucht van de noordelijke plaats Bahar Dar naar de hoofdstad Addis Abeba toen de kaping begon. De negen kapers zijn afkomstig uit de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Volgens de eerste berichten ei sen de negen kapers een ont moeting met de ambassadeurs in Soedan van de VS en Groot- Brittannië. De VS hebben in Khartoem overigens slechts een zaakgelastigde. De studenten in Addis Ababa liggen al enkele weken over hoop met de Ethiopische autori teiten. Ze eisen het vertrek van de ordedienst op de campus, die ze te streng en gewelddadig vin den. Eerder deze maand liepen demonstraties uit op ongere geldheden, waarbij tientallen doden vielen. AFP/ANP/RTR De badmode voor de komende zomer bestaat uit meer dan bi kini en zwembroek. Veel van wat in de bovenkleding wordt gebruikt, duikt nu ook op in de strandmode. Kraaltjes, strass en zelfs leer en lak. BI ote billen en borsten zijn nog niet verbo den maar wel erg uit. Ook voor mannen valt er ge noeg te kiezen maar veel heren vinden een zwem broek nog altijd een zwembroek. Het Vlaamse parlement is gisteren gebogen voor de Antwerp se wens om de Westerschelde nog verder te verdiepen. Het ha venbedrijf en het gemeentebestuur van Antwerpen ontstaken eerder deze week in woede, toen zij vernamen dat het parlement aan Nederland zou voorstellen om de vaargeul met'slechts'zestig centimeter te verdiepen. De voetballers van zondag-eersteklasser Terneuzen hebben zich in het bekertoernooi bij de laatste acht teams gevoegd. De Zeeuws-Vlamingen wonnen gisteravond op eigen veld van Internos: 2-1. Terneuzen, dat zondag in de competi tie kampioen kan worden, blijft daardoor uitzicht houden op de dubbel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24,25 en 27 door Wout Bareman en Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Ex-voorzitter J. van Rooi jen van Arbeidsvoor ziening Zeeland heeft in een brief aan minister Vermeend van Sociale Zaken dringend verzocht inzage te krijgen in de stukken op basis waarvan het ministerie aangifte heeft ge daan van 'onregelmatigheden' bij het Centrum Vakopleiding in Goes. Het zou gaan om een declaratie van het centrum van 30 juli 1998, om een controlerapport van de afdeling Interne Contro le van Arbeidsvoorziening van augustus 1999, om rapportage van de controleurs van de Euro- pese Commissie en om een ana lyse van 'het dossier' door de Ar beidsinspectie. Van Rooijen wil ook inzage in de tekst van de aangifte. Advocate J. van Koeveringe- Dekker doet een dringend be roep op de minister de stukken snel ter beschikking te stellen omdat Van Rooijen zonder die informatie niet fatsoenlijk kan reageren op de aantijgingen van fraude en 'gesjoemel', zoals die steeds terugkeren in de media. Desnoods doet Van Koeveringe een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur om de stukken in handen te krijgen. Het eindrapport van de contro leurs van de Europese Unie met alle bevindingen in Zeeland gaat volgende week naar de Tweede Kamer. pagina 2: Arbeidsvoorziening achtervolgt PvdA pagina 19: Van Rooijen weerspreekt verduistering (Advertentie) luut geen heil in het loslaten van de zondag als rustdag. „Een rustdag heeft pas zin als die col lectief wordt genoten. Hoe kun je anders aandacht schenken aan elkaar?", zegt CD A-fractie woordvoerder Jack de Vries. „Als je iedereen vrijlaat, heeft het platteland op zondag een rustdag en de grote steden op vrijdag. Bovendien werkt het stigmatiserend: 'Jij woont in een Turkse wijk want jullie winkels zijn op zondag open'. Dat be vordert de integratie van al lochtonen niet", aldus De Vries. De SGP meent dat het inititia- tiefvoorstel van Hindriks en Blok aangeeft dat 'er ook scha duwzijden zitten aan de grote instroom en inwoon van veel niet-Nederlanders'. GPD pagina 2: commentaar naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnément. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- 3 3 G per maand met numme,: MINIMIN automatische incasso handtekening: 39'4^ b per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"ÖÖÖ0Ö2M J,n™^,nummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do sa za (postzegel niet nodig) BS"®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1